Zaterdag 27 September. Vierde Jaargang. P. WAT, 1890. No. 153. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS HER ADVERTENTIES v Eene nieuwe christelijke schoolver- eeniging. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. De antirevolutionaire Kiesvereenigingen in het kiesdistrict ZIERIKSEE hebben tot can- didaat gesteld voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten (vacature v. d. Vliet) den heer Notaris te Zieriksee welke candidatuur door «de Zeeuw» van harte gesteund wordt. De verkiezing te Zierikzee. Aanstaanden Dinsdag moetin de distric ten Zierikzee en Hulst gestemd worden voor een lid der provinciale staten. In eerstgenoemd district is de strjjd voor de antirevolutionaire kiezers een hopelooze. Toch waren de antirevolutionaire kies vereenigingen, zij het ook wel wat laat, op hun post om de candidatuur te stellen van hunnen kundigen geestverwant den heer P. Way. Wat van liberale zijde tegen deze can- ditatuur zal worden aangevoerd, is ons onbekend. Zeker wel niet dat hij notaris is, gelijk men dit in den Goeschen thans gekozen car.didaat, afkeurde. Immers de tegencandidaat, mr. J. C. v. d. Lek de Clercq, is zelf notaris. Maar dit is ook onze zaak niet. Wij hebben niets anders te doen dan al de kiezers onzer richting op Schouwen en Duiveland uit te noodigen, dezen keer ge trouw ter stembus te komen. Onze can- ditaat is het dubbel waard, wjjl hij bij erkende bekwaamheid ook het voorrecht heeft een beslist en getrouw belijder te zijn der christelijke historische beginselen. Alle liberalen hebben achting voor onzen candidaat: doch de scherpe partijverhou dingen maken dat ze hem niet stemmen zullen. Van zekere zijde noemt men dit over- heerschen. Doch wij zeggen het kan niet anders. Al meer moet ia het staatsleven gerekend worden met de twee groote be ginselen. Voor of tegen den Christus. Eèn ding echter is jammer. Dat onze vrienden te Zieriksee voor dezen uitnemen- den candidaat nog nooit gedaan hebben wat zjj konden. Er kunnen veel meer stemmen op hem worden uitgebrachtindien de kiezers eens worden wakker geschud. In verreweg de meeste gemeenten ontbreekt een man, om de verkiezingen te leidenen menigeen verzuimt door zijne stem al was het maar getuigenis af te leggen. Ook is het zeer te betreuren dat cie Katholieken te Zierikzee altjjd den strijd werkeloos aanzien. De leiders der verkie zingen moesten trachten zich ook van hunne- medewerking te verzekeren. Indien liet zoover eens komen kon, tien tegen eei. dat onze candidaat, in plaats van een luttel aantal stemmen gelijk tot nog toe, een beduidende minderheid, misschien wel 800 stemmen op zich vereenigen zou. Een dergelijke organisatie moet vroeg of laat te Zieriksee komen en dan blijft ook Zierikzee niet «liberaal». Doe nu al vast een ieder wat hij kan om een goed stemmencjjfer te verzekeren aan den inderdaad uitnemenden candidaat P. WAY. Noordijke gekozen. Aan de kiezers is reeds per bulletin meegedeeld dat de heer M. Noordijke, candidaat der antirevolutionaire kiesver eenigingen, ofschoon met een meerderheid van slechts 10 stemmen, tot lid der Staten is gekozen. Wjj zullen niet onderzoeken of de op komst in bijna alle gemeenten van het district niet veel te wenschen heeft over gelaten. De liberalen gingen 250de anti revolutionairen 500 stemmen achteruit. Nu echter misten zij de hulp der katholieken. De zeer geringe meerderheid, waarmede de heer Noordijke gekozen werd is eene ernstige waarschuwing aan de kiesvereeni gingen, orn meer ernst te gaan maken met de verkiezingen. De kiesvereenigingen uitbreiden is eene goede zaak. Maar de kiezers op gezette tijden bijeenroepen om hen voor te lichten omtrent de maatschap pelijke en staatkundige quaestiën is vrij wat beter en nuttiger. Vooral naarmate de kans op de- hulp der katholieken kleiner wordt, moet de arbeid onder geestverwanten te ernstiger worden voortgezet. Er zjjn bij deze ver kiezing honderden onzer geestverwanten thuis geblevenwat wel gedeeltelijk, doch niet geheel gevolg is van den zeer onge legen dag waarop de verkiezing moest plaats hebben. De Dinsdag is om vele bekende redenen voor de Gjesche kiezers van alle richtingen de geschiktste dag jom hunnen kiezersplicht te vervullen. Andermaal wijzen wij op de noodzake lijkheid dat de uren voor inlevering der stembriefjes worden vervroegd en de stem bus tot den avond geopend blijve. Door de uitbreiding van het kiesrecht zijn nu tal van kiezers, die den ganschen dag in het veld zijn, in de onmogelijkheid om te komen stemmen. Een andere regeling van het kiesrecht, die aan het tegenwoordige kiezerscorps nog meer uitbreiding geeft, is zeer aan te bevelen, mits men de stembus van 's morgens 6 tot des avonds 8 uur open stelthet aantal stembureau's vermeerdertvan iedere gemeente afzonderlijk de stembriefjes afleest: e».i boete stelt op het verzuim der gemeente ambtenaren, wat betreft het stempelen der stembiljetten. Tot nog toe gaat het zoo, dat wanneer een stembriefje een van de twee zegels mist, de kiezer gestraft wordt met zijn stem van onwaarde te zien ver klaren. Zoo worden feitelijk al zijne geestverwanten die met hem op denzelfden candidaat jstemden, gestraft; want die enkele ongeldige stemmen kunnen oorzaak zijn dat de candidaat der meerder heid in de minderheid komt en al liet werk van de meerderheid te vergeefs is geweest. Zulk een onverstandige straf toe 'te passen, terwijl de eigenlijke dader, die het jstempel vergat, vrijloopt, is eene onbillijkheid, waaraan hoe eer hoe beter een einde be hoort te komen. Ds. H. Malcomesins en andere oude vrienden van chr. onderwijs te Rotterdam bobben in een circulaire aan de Nederland- sche christenen de medewerking gevraagd om eene nieuwe vereeniging in het leven te roepen tot bevordering van «christelijk volksonderwijs.» Zjj doen dit ten gevolge van het feit dat in Christelijk Nationaal al meer de toon schijnt aangegeven door ned. gereformeer den en dewijl de doleantie al meerdere christelijke onderwijzers en christelijke scholen van de ntderl. herv. kerk heeft vervreemd. De poging dezer heeren verdient toejui- ging in zoover er uit blijkt, dat ook zij nog hechten aan Groens oude leus«De vrije school regel; de staatsschool aanvulling.» Een g( heel andere, meer historische, meer prin- cipiëele wijze van optreden dan die hunner Ut.rechtsche vrienden, wier uitstekende lei der en tolk de heer Dr. Bronsveld is. Iedere uiting in Groen' welbeproefde richting tot bevordering van het vrije chris telijk onderwijs, moet in deze dagen wel kom zijn. Ook deze vereeniging zal zich houden aan de antirevolutionaire leer dat het onderwijs de taak der ouders is. Bovendien in de ver- eenigingen, thans bestaande, konden deze vrienden zich niet meer vinden. Zij gingen nog wel meemaar toch het genoegen om hen in de vergaderingen te zien, werd al zeldzamer genoten. Hun heengaan was slechts een quaestie van tijd. En nu zij besloten, zij 't ook op een schijnbaar anderen, milderen grondslag, nieuwe christelijke scholen te stichten en I dus van de voordeelen die de nieuwe school- i wet ons biedt, een nuttig gebruik wenschen te makennu kan hun optieden niet anders dan toegejuicht worden. Twee af zonderlijk wonende broeders stichten meer goeds, dan wanneer zjj saamwonende el kander wantrouwen of tegenwerken. Kunnen de broeders het niet samen vinden, men ga in vrede uiteen mits maar Gods Koninkrijk korne en het Rjjk van dun Antichrist op elk terrein, ook dat der school, verstoord worde. Wij kunnen ons dan ook niet vereenigen met het gevoelen van den heer Wijnbeek over deze zaakal vermelden wij in hoofd zaak den inhoud van zjjn open brief aan de Rotterdamsche broeders. De schrijver wijst op het feit dat orthodoxe predikanten e. s. op sommige plaatsen hunne kinderen naar openbare of neutraal bijzon dere scholen zenden. Dat vele ried. herv. die nog beven voor Gods Woord al minder met het chr. onderwijs op hebben. Dat zonder bewjjs door ds. Malcomesius c. s. gezegd wordt dat de organisatie van den Schoolraad verlammend werken moet op de belangstelling, de oprechtheid en het beginsel waaruit de Clir. school moet geboren worden. Maar bovenal legt hjj er dén nadruk op dat de grondslag, de 12 artikelen waarop de nieuwe schoolvereeniging bloeien zal, geen andere is dan die welke voor de oude school- vereeniging is aangewezen, schoon duide lijker aangeduid. Hij vraagt ten slotte of de schrijvers der circulaire recht hebben «de Vaderlandsche Kérk» te noemen, in den zin van het ge loofsartikel der ééne heilige algemeene christelijke kerk, een Kerkgenootschap, bui ten hetwelk vele duizenden belijders van 's Heeren naam leven, en binnen hetwelk evenzoovelen dien Naam ontkennen of lasteren. Hij waarschuwt hen zich niet los te rukken van hunne broeders in den geloove, die op datzelfde punt willen arbeiden en zulks steeds hebben gedaan. Hij beroept zich op de Districtsraden, waarin ook Nederl herv. broeders zitten, om te bewjjzeu dat op de chr. Scholen nimmer den kinderen geleerd werd voor Doleantie of Afscheiding te kiezen. Zooals wij reeds zeiden wij kunnen de oprichting d-zer nieuwe vereeniging niet betreuren. Liever nog tien zoodanige, dan dat mokkende broeders met pik en zak overloopen naar de «openbare» school. Maar met onderstaanden wenk van den heer Wijnbeek vereenigeu wjj ons volkomen en de mogelijkheid tot opvolging er van staat voor iedereen open «Indien gij uwen invloed wilt laten gel den, de weg staat u. juist door de organi satie op den breeden maar hechten grond slag van de erkenning der H. Schrift als Gods Woord, open. Gij hebt het recht U met uwe scholen aan te sluiten, u door uwe beste vertegenwoordigers uit te spreken en uwe mannen te laten optreden in de Commissiën tot beslechting van kerkelijke en andere geschillen.» Een les. Een inderdaad treurig getuigenis noemt Het Centrum de ontmaskering van het boulangisme, dat wil zeggen de verachtelijke staatkunde van Boulanger die Frankrijk beroerde en Europa in spanning hield door zijne avonturen. Zoowel voor-als tegenstan ders van Boulanger hadden de ellendigste middelen gebezigd orn in den strijd te zegevieren. Aan beide zijden was het eigenbelang de groote drijfkracht. En de vurigheid, waarmee men streed, sproot niet voort uit liefde tot het vaderland, uit overtuiging voor een heilige, nobele zaak, maar uit de banale zucht, om te houden wat men had, of te verkrijgen, wat anderen bezaten En terwijl men onophoudelijk zich op het volk beriep en van de daken verkondigde alle vertrouwen te stellen in het gezonde oordeel, in de onfeilbare uitspraken van het algemeen stemrecht, trachtte men op allerlei wjjzen die uitspraken te vervalsehen en speelde het goud een hoofdrol bjj de verkiezingen. De generaal werd gekozen met behulp van het geld der Orleariisten en de Re geering gaf van haar kant bij den beslissenden strijd in den herfst van het vorige jaar de bagatel van vjjftien miljoen uit ten bate van hare candidaten. Zulk een ver trouwen stelde men in het gezonde oordeel en de onfeilbare uitspraken van het algemeen stemrecht. Ook wij zoo eindigt het blad ook wij hebben onze boulangisten, onze volks- misleiders, onze speculanten op de ha.ts- tochten des volks, onze politieke tafelschui mers, onze gepleisterde graven. Ook bjj ons tracht men een staatkunde zonder God in te voeren en te doen zegepralen, en be looft men aan de natie alle denkbare heil buiten en zelfs in strjjd met de eenig ware beginselen van het Christendom. Het volk is immers zoo goedgeloovig en heeft zoovele zwakke plekken Zoo licht kan men zijn hartstochten prikkelen en het zelfs in vuur brengen vooreen herschenschim Frankrjjk heeft het ons pas wederom geloerd. Maar Frankrijk zal ook weder, naar wjj gelooven, voor menigeen een goede les hebben op geleverd. Op de bres. De «liberalen gedragen zich zeer onharte- Ijjk jegens de «openbare» school. Zij hebben er hoegenaamd niets voor over dan woorden. De leiders, die in deze school de reddingsplank voor zekere partjj zien, spreken dit onom wonden uit. In «Het Volksblad» [redactie de heer Goeman Borgesius, voorzitter van Volksonderwijs] worden de vrienden in de volgende woorden «op de bres» geroepen „Treurig, maar waar is het, als het op de daden aankomt, waarbij de beurs te pas komt, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs zich moeten schamen, als zjj zien op de offervaardigheid van de voorstanders der bijzondere school. „Als in de liberale partjj slechts een hon derdtal der werkelijk gefortuneerden jaar lijks tien of twintig gulden voor deze goede zaak offert, dan is het voortbestaan van 't Volksblad verzekerden durven wij bjjna als zeker voorspellen, dat een zoo sprekend bewijs van ontwakend plichtbesef krachtige navolging zal vinden." Jaarlijks tien of twintig gulden door de welgestelden te betalen. En dat waar zjj wel het tiendubbele soms genieten op het onderwjjs hunner kinderen, dat door de belastingschuldigen wordt bjjgepast! Doch waar zouden zjj ook de fractie Hu- geriholtz en enkelen buiten haar uitgezonderd het geven geleerd hebben? Hield deze school op Sfaafsschool. dat is door den Staat op de been gehouden school te zjjn, of wel iets van haar terecht komen zou 1 26 September 1890. Goes. Tot lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Goes is gekozen de heer M. Noordijke, cand. der antirevolutionairen met 1325 tegen 1245 die op den heer P. Dekker (lib.) waren uitgebracht. Voorts

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1