ItEltK-EA NC1IOOE.\ 1 KI VVS. LANDBOUW. (Jemengde Berichten. Zoolang deze bewering niet met bewijzen gestaafd wordtkan er moeiljjk notitie van genomen worden. Ei is echter vooralsnog geen aanleiding tot het groote woordEn dit douceurtje zullen de pachters en boeren te danken hebben aan een ministerie dat zij zei ven aan het bewind brachten. 24 September 1890. Tweede Kamer. Benoemd tot rapporteurs over de wijziging der personeele belasting (paarden) de hh. Glinilerman, Brantsen, G. v. Dedem, Royaards en Schepelfinancieële regeling der koopsom voor de Rijnspoor wegmaatschappij Bevers, Mees, Gleichman, v. Velzen en v. Delden. Wijziging suiker accijns: Bahlmann, Dobbelman, Gleichman, Sanders en Mutsaers. Dc heer C. W. G. L. Th. de Thouars, boekhouder bij de stoomtram maatschappij BreskensMaldeghem, is met ingang van 4 October a. s. bij die maatschappij benoemd tot chef van dienst. Af. C.' Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen C. Christiaanse als gezworen van den Deurloopolder. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groot Sint Anna en Nieuwenhoven J. de Hullu; Joanna Maria- polder A. J. BierensOostpolder (Krabben- djjke) A. de Kok. Maandag had te Hulst in het Wapen van Zeeland e< ne bijeenkomst plaats van eenige landbouwers, die genegen waren voor gemeenschappelijke rekening een dekhe. gst aan te koopen men wil 80 aandeelen a f 25 plaatsen, wat wel geen bezwaar zal opleveren, wijl nu reeds ruim 60 geplaatst zjjn. Als voorloopig bestuur werden benoemd de heeren baron Collot d'Eseury, burge meester te Stoppeldijk, M. van Arenthals en Jac. Pateer, landbouwers te Hontenisse. Op een later te houden vergadering zal een commissie van vijf leden worden be noemd tot den aankoop. Zierikzee. In een plechtige zitting der arrondissements rechtbank alhier is mr. B. W. K. Kronenberg geïnstalleerd als rechter. Naar de N. R. C. verneemt heeft de a. r. kiesvereeniging Zeeuwsch Vlaanderen O. D. besloten de candidatuur van dhr. A. Moerdijk (k bij de verkiezing op 30 Sep tember a. in het kiesdistrict Hulst te steunen. Met 1 October zal te Terneuzen van gemeentewege een teekencursus worden geopend, toegankelijk slechts voor jongelieden die het gewoon schoolonderwijs hebben genoten en 14 jaren oud zijn. INDISCHE BEGROOTING. Van de Indische Begrooting voor 1891 valt neg het volgende te vermelden De te veilen hoeveelheid koffie wordt voor 1891 gesteld op 190,000 picols tegen 520,000 voor 1890, waaronder nog 60,000 picols uit den verkoop voor 4890 gereser veerd zijn. Dientengevolge wordt de koffie- opbrengst ruim 15t/s millioen lager geraamd Verder zijn lager geraamd ruim f 1 millioen de inkomsten uit het opium-monopolie f667,000, die uit de suikercultuur en i 770,000 wegens uitgaven in 't belang van de inlandsche bevolking uit het excedent van het hoofdgeld van heerendienstplichtigen. Hooger zijn geraamd f 561,000 in- en uitvoerrechtent 533,000 verkoop van tin f 110,000 patentrecht, f 100,000 zoutverkoop, f 103,000 telegraphie en f 188,000 spoor weg-exploitatie. Voor de stoompakketvaart in den Indischen Archipel is eene verhooging van f341,485 gevraagd, voor 't Europeesch onderwijs ri f 69,000 en voor het inlandsch onderwijs f 34,000 meer uitgetrokken, van welke laatste som f16,500 bestemd is voor een cursus tot opleiding van inlandsche ambte naren van het openbaar ministerie, aan vankelijk te openen te Batavia, onder oppertoezicht van den directeur van onderwijs, en onder toezicht van eene commissie. Voor opleiding var. inlandsche vroedvrouwen wordt 1 5,400 aangevraagd. Voor verbetering van het ijkwezen is 135.300 uitgetrokken. De kosten voor burgerlijke openbare werken zijn f721.142 hooger dan die van 't vorige jaar. Voor onderstand en vernieuwing van bevloeiing en andere waterffaatwerken is f721.000 meer aangevraagd. Voor de uitvoering, geheel in vrijen arbeid, van een aantal groote irrigatiewerken wordt een bedrag van 2 millioen aangevraagd. Voor verlen ging van den spoorweg en de kolenstort- inrichtingen op Sumatra wordt f350.000 aangevraagd, als termijn van de voor de verbindingslijn noodig geachte som van f 1.190.000. Den bouw vau een kolenstortinrichting aan de Emmahaven, waardoor schepen de kolen direct uit de waggons kunnen innemen, wenscht de Regeering onder handen te ne men onafhankelijk van de beslissing omtrent de expl. van de Ombiliën-kolenvelden, waar voor in de eerste helft van 1891 een voorstel aan de Staten-Generaal zal worden gedaan. Voorloopig wordt voor het werk 150,000 aangevraagd. De oorlogsuitgaven zijn onge veer 7 ton lager tengevolge van minder uitgaven voor geniewerken. Voor de verdere oprichting en instandhouding eener koloniale reserve is een som van f 150.000 aangevraagd. Eerst wordt de reconvales enten-compagnie opgericht, Onder de uitgaven voor de Marine zijn f517 000 bestemd voor aanbouw en uitrusting van nog 2 zeestoomers voor de gouv.-marine. De opbrengst der koffie wordt op 52 cent begroot, tegen 48 cent ten vorigen jare. Het patentrecht is f 130,000 hooger geraamd, in verband met het voor nemen de vrijstelling te doen vervallen van het inkomen van Naamlooze Vennoot schappen, welke terzake van de uitoefening in Neder!. Indië van eonige nijverheid of van eenig ander bedrijf in het Nederland geheven wordend recht van patent zijn aan geslagen tot een bedrag van 2 pet. over het gezamenlijk bedrag der uitdeelingen. De dienst van 1890 belooft nog gunstiger uitkomsten dan die van 1889 en wel een voordeelig saldo van 4i/s millioen instede van een tekort von 7i/2 millioen, aanvan kelijk geraamd. Voor 1891 zijn getaamd de uilgaven op f 136,840,646 de middelen op f 116,414.315. De begrooting sluit dus met een tekort van f 20.426.331, of f12,916,996 meei dan over 1890 geraamd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kortenhoef door ds. B. M. Mantz te 's Heer Abtskerkevoor Wieringerwaard door S. G. Geertsema Beckering te Schoondijke; voor Bor- sele door dhr. D. J. v. Dyk cand. te Doetinchem; voor Woudsend door dr. J. Schuurmans Stekhoven te Oudega. Beroepen te Tuil ds. G. B. Fijnvandraat te Nieuwerkerkte Oostkapelle ds. D. Wustenhiifï te Gent; te Zuidzande D. T. H. Masman te Zweeloo: te Wilhel. ininadorp dhr. O. Norel, cand. te Harlingen te Vlissingen ds. M. Göpner te Harderwijk, Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Wissen kerke N. B. door ds. M. Dee te Kockengen. De voordracht voor een te benoemen onderwijzer aan school B. (hoifd de heer W. van Kamer) te Vlissingen bestaat uit de heeren C. Baart te Achterberg, K. de Visser te Wemeldinge en A. Cevaal te Ritthem. Op die voor onderwijzeres aan school F. (hoofd mej. J. W. Beijerman) aldaar komen voor de dames W. van Roojjen te Ter- neuzen, A. S. W. Rinders te Middelburg, M. W. F. Morree te Middelburg en S. J. van den Berge te Sluis. Voor de Scholen met den hijbei werd dit jaar gecollecteerd te Veere met Zandijk- binnen (Chr. ger. kerkj f24,65Vj, Aagte- kerke f 41.23Vs en Serooskerke W> (kerken) f 100.20Vs. De collecte bedroeg te Serooskerke (W.) in de herv. kerk f 12.53, in de Chr. ger. kerk f 25,67Vs en in de Ned. ger. kerk f 62. Een homoeopathisch middel tegen de trommelzucht (oploopen) der koeien, door tegenstanders der homoeopathie met gunstig gevolg toegepast en mitsdien aanbevolen is: een verdunde oplossing van eolchicum- linctuur, 6e verdunning; toegediend 2 of 3 druppels in water, desnoods 2 of 3 maal te herhalen, na 4 of 5 minuten tjjds. ;Men doet die 2 of 3 druppels in een tafelglas waterdan vat men de koe bij de horens, buigt l.aar kop achterover, zoodat de muil omhoog wordt gehouden en giet den inhoud van het glas in de neusgaten, omdat het dier dan gedwongen is het geneesmiddel te slikken. Colchicum autumnale of herfsttijloos is een bolgewas, dat men op vele lage wei landen aantreft en in den herfst gemakke lijk herkennen kan aan zijn fraaie licht violette vierbladige bloemen, eenigszins lijkende op crocussen. De bol zit in den grond en is zeer vergiftig. Goes. Door het Landbouw-proelstatioc te Breda zijn op verzoek van den heer D. Fukken, leverancier van Amerikaanschen bloem alhier, vier monsters onderzocht, ook het door hem vroeger geleverde merk «Livingstone.» Zij zijn allen vrij van aluin bevonden en bevatten hooge cijfers zetmeel- gehalte. Zoo men weet was het merk «Livingstone» aangewezen als aluin te be vatten en had een bakker alhier reeds tegen een gulden per baal verlies, dit bij een varkenshouder voor voer van de hand gedaan. Axel. De provinciale veearts J. Bauwens alhier heeft verleden week, op de hofstede van den landbouwer C. Martens te Koewacht, bij een kalt een ziekteverschijnsel waarge nomen, bestaande in het zweeteu van bloed. Volgens verklaring van dezen deskundige was zulk ziekteverschijnsel hem en velen zijner collega's geheel onbekend. Het bewuste kalf is gestorven en de huid tot onderzoek naar de rijks-veeartsenijschool te Utrecht gezonden. Tem. Crt In epn vergadering van sociaal-demo craten te Amsterdam, nadatDomela Nieuwen - huis over de eigenlijke rustverstoorders gesproken had, trad de heer Spin, advocaat te 's Gravenhage op, om zich bekend te maken als de schrijver der brochure over de Nieuwe Kerk en den heer Lohtnan te Amsterdam. Hij erkende bij het feit in de Nieuwe Kerk niet tegenwoordig te zijn geweest, maar de bouwstoffen voor zijne brochure gehaald had uitkranten &\kHandels blad, Nieuwe Rotterdammer c. s., die partij dig voorgelicht, meestal een zeer ongunstig licht over deze quaestie schijnen te hebben doen vallen. Hij wees tevens op wat de Arnhemsche Courant gezegd heeft, namelijk dat zoo hij schuldig bevonden wordt aan laster, dan ook al de door hem genoemde Amsterdamsche kranten gelogen hebben. Hij verklaarde ten slotte trouw gezworen te hebben aan de Nederlan Ische justitie doch ook voor niet langer dan bij kan wijl zij een klassen-justitie is. Vooral de pers had het bij den man verkorven, wijl zij te veel strooplikkend optreedt. Een beschuldiging, die zeker vreemd klinkt in den mond van den schrjjver der verschillende walgelijk welwillende be- ooideelingen omtrent onze tegenwoordige ministers, waarvoor men mr. Spin schijnt te houdenen waarmede een deel der antirevolutionaire peis in die dagen zooveel scheen op te hebben. Gisteren morgen had in de papier fabriek te Kampen een treffend ongeluk plaats. Een werkman, wiens vrouw stervende was, had daarom vrijstelling var. arbeid verkregen en was nog slechts even in de fabriek ontboden om iets aan een machine te verrichten. Gedurende een kalm oogeu- blik dat zijn vrouw mocht genieten, spoedde hij zich naar de fabriek om dit te doen. Doch bjj de bezigheden die hij daarbi, verrichtte, geraakten zijne kleederen aan een as vast, waardoor hij werd rondgeslingerd, en voor dat men de machine had kunnen stoppen, was de ongelukkige man een lijk. -- Tengevolge van het op hol slaan van zjjn paard viel A. d. H. te Beest van zijn wagen en bekwam zulke hevige verwondin gen, dat hjj aan de gevolgen is overleden. Zaterdag jl. kreeg een bejaard man te Kallenkate (bjj Srteenwjjk) op een volksfeest bij het «flesschenslaan» van den geblind doekte bij ongeluk zulk een slag, dat hij tengevolge daarvan is bezweken. Te Maartensdijk [Utrecht] is Zondag avond in een herberg geducht gevechten. Een paar helden hadden de lampen stuk geslagen of uitgeblazen, waarop boeren en ingekwartierde militairen handgemeen wer den. Messen deden daarbij dienst. Eenige personen, waaronder militairen, werden zoo ernstig verwond, dat men voor hun leven vreest. Zondag zjjn in Spanje 107 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 46 met doodelijken afloop. Te Mustapha Pacha, eene stad op de Bulgaarsch Turksche grens, zjjn 200 per sonen, waarbij 100 Tuiksche soldaten, bij de jongste overstroomingen der Maritza om het leven gekomen. -- De Saint-Georgian is den 16 Augustus te Liverpool van stapel geloopen. Het is het grootste vrachtstoomschip der wereld. Het draagvermogen is berekend op 7000 ton. Het schip kan 1000 ossen meenemen. De benedenruimte wordt in beslag genomen door de ijskamers, waarin slachtvleesch wordt geborgen. De boot wordt gedreven door triple-expansions machines der nieuwste constructie. Als men bedenkt dat reeds een groot aantal andere schepen met hetzelf de oogmerk in de vaart werden gebracht, dan schijnt het dat de vleeschprijzen aan de Engelsche markt zullen dalen en deze daling op de veeprjjzen hier te lande zal terugwerken. Volgens bericht is de stad Colon (As- pinwall) gelegen aan den ingang van het Panamakanaal (Midden Amerika) geheel vei brand. Negentig wagenvrachten goederen, bestemd voor het vervoer per spoor over de landengte, zijn ook verbrand. Gedurende een (hevig onweder sloeg de bliksem Dinsdag 11. te New York in het hooge gebouw der telefoon maatschappij. Terstond geleek het geheel een vlammenzee. Een groote schrik maakte zich meester van het personeel, doch allen werden gered, behalve vijftien meisjes. Dezen schreeuwden radeloos uit de vensters om hulp, want daar de trappen verbrand waren, was elke uitweg tot redding haar afgesneden. Reeds sprongen zij op de kozijnen om er af te springen, doch de duizenden voor het ge bouw riepen haar toe te wachten tot het re idingsloestel kwam. Dit was helaas eenige voeten te ki rt. Toch kon men haar een touw toewerpen, waarlangs ze zich een voor een lieten zakken, tot zij gelukkig allen langs het toestel onder daverend gejuich der menigte, op den grond terecht kwamen. Tweeduizend telefoondraden zijn vernield. De schade bedraagt 25000 dollar. Drie boeren uit het gouvernement Wilna (Rusland) hadden dezer dagen een aardige partij hout verkocht, en verbrasten nu al hun geld in de eerste de beste herberg. Op hun terugtocht naar huis werden allen jammerlijk gestemd en begonnen berouw volle nabetrachtingen te houdendat ze het geld niet bewaard hadden voor den winterin plaats van het in slokjes te beleggenenz. De oudste deugniet riep uit: Broeders, we moeten duchtig gekastijd worden voor ons misdrijf. Ongelukkig is er niemand die ons een kastijding kan toedienen. Allen waren het met hem eens. «Doch ik weet raad, we moeten elkaar een voor een 25 stokslagen toedienen in dit boschje.» Ook dit droeg aller goedkeuring weg en de oudste onderging na zich ont kleed te hebben, het eerst de tuchtiging, die hij verdroeg als een lam. De tweede volgde zijn voorbeeld en de slagen ver minderden niet in kracht. Toen de derde echter de builen en bloedige striemen zjjner makkers zag, verging hem de moed en hjj zette het op een loopen, zoo goed en zoo kwaad als dit in zjjne positie ging, Doch de anderen achterhaalden hem en gaven hem boven de afgesproken kasijjding er nog eene voor zjjn trouweloos wegloopen, waarop zij hem halfdood lieten liggen. Het volgende heeft laatst te Vitfsburg plaats gehad, dat de heldendaden van Brodie den biuggesprïnger geheel in de schaduw stelt. Op een stellage onder een zeer hooge brug stonden vier werklieden, onverschillig voor hunne gevaarlijke positie. Wel wai bekend gemaakt dat de rivier niet voor schepen met hooge maften of pjjpen be vaarbaar was, maar toch waagde een groote stoomboot het onder den boog door te stoomen, waardoor een der masten met groote vaart tegen den steiger aankwam. De kapitein zag zijn dwaling en gaf direct noodsignalen doch het was te laat. Met donderend geweld viel het gevaarte onder de voeten der werklieden vandaan op het dek. De arbeiders hadden zich nog intijds aan de jjzeren staven vastgeklemd, en nu hingen zij, van elke redding verstoken. 200 voeten (60 ellen) boven den stroom. Niets bleef hun over dan in den v'oed te springen. Yjjf minuten duurde het eer de eerste zich losliet, pijlsnel viel en in de diepte wegzonk, om even als degeen die hem gevolgd was, terftond weer boven te komen. Ze werden door een schip opge nomen en op het droge gebracht. De twee anderen hielden het in hun benarde positie langer uit. Eindelijk echter vielen zjj bjj na tegelijk, er. werden meer dood dan levend opgevischt. Thans zjjn deze vier Brodies ue helden van den dag in Amerika. Reeds zijn aanbiedingen voor een «kunsttrein» ontvangen. In een der hospitalen te New York wil men de proef gaan nemen met de zonnekuur. Daarvoor zal men het boven gedeelte van het gebouw herscheppen in een groot solarium of een uiterst gemakkelijk ingerichte, met glas overdekte zaal, voorzien van sofa's, armstoelen, tafels en andere weeldeartikelen. De patiënten zullen daar in het strengste weder den zonneschjjn kunnen genieten, zonder aan koude scherpe winden te zijn blootgesteld en zonder zich met loopen te vermoeien. Om parapluies waterdicht te maken lost men in een glas een deel parafine in tien deelen benzine op, en begiet de uit gespannen parapluie met deze oplossing. Over het aldus ingerichte regenscherm rollen de regendroppels weg, zonder spoor achter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2