taten. amen, KORTCENE. 1890. No. 152. Donderdag 25 September. Vierde Jaargang. SVEREENI- ene stemmen 5 oote Mantels, fabrikant IGRAAF." VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. IPHUIJ, te Middelburg. PRIJS HER ADVERTEN1IEN I)e nieuwe belastingontvverpen. GROOTHEID en VAL. *GP WOENSDAG 'ijnsplaat. administratie M ester. etaris. N, ste prijzen, 6, fiers en Koffle hem eene geu- :rijgbaar is, die brand en lekker rdtop aanvraag stuks geleverd, tiende merken toegezonden. IOTTERDAM. Zondags Hiddelburg 9, ÏNST Zierikzee. Jpoorweg Goes. Zierikzee 23'smidd. 3,30 24'smorg.44,30 25 26 27 28 29 30 6- 6.— 6,30 7,30 7,30 7.30 Antwerpen 23'smorg. 3. 25 3.30 28 6.— 30 7,30 I elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02f. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 October, a. op ons blad abonneeren, ontvan gen het tot dien datum GRATIS. De minister van financien heeil enkele belastingontvverpen ingediend die door de liberalistische pers van alle kanten bekeken en geoordeeld zijn. Verzuimd werd echter er op te wijzen, dat deze nieuwe belasting- ontwerpen niet zouden noodig geweest zijn, indien niet op eene al te kwistige wijze door liberale gemeentelijke, provinciale en rijks- regeeringen, was omgesprongen met onze gelden. Yo>ral de gemeentekassen verkeeren in grooten geldelijken nooden dien nood hebben in sommige gemeenten de liberalen, voer zoover zij prachtige dure scholen met overdekte speelplaatsen bouwden, en het onderwijs zoo weelderig mogelijk inrichtten, op hun geweten. Alsmede de Gedeputeer den, voorzoover zjj die ontzaglijke uitgaven niet hebben tegengegaan. (En de Gede puteerden worden ook door de Provinciale Staten gekozen.) De gemeenten moesten dus geholpen worden. En nu heeft de minister van financiën er wat op gevonden. Hij wil 5 pet. grondlasten htfien en de gemeente het 'recht toekennen op die belasting op centen te heffen, zooveel zij zal noodig hebben om hare deels door de schoolwet van '78 in de war gestuurde financiën weer in orde te brengen. Maar meer dan 60 pet. mogen die opcenten niet bedragen. Volgens de bestaande regeling kan een gemeente heffen (zij doet het echter niet altijd) 40 opcenten op de hoofdsom van de belasting op de gebouwde en 40 opcenten op die der ongebouwde eigendommen. 83. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1. De Bergschotten van Piekon deden het overige, zoodat de tnnsche overwinnaars genoodzaakt waren in ongeregelde vlucht terug te keeren. Steeds bleei het leger aangroeien. Reeds naderden de Brunswjjkers, dappere schoon ongeoefende troepen, doch aange voerd door hunnen bekwamen beminden hertog, die steeds kalm zijn veldpijp rookte, naarmate hem de kogels om de ooren stoven. Jammer slechts dat ook de fransche ruiterij aanmerkelijk was versterkt, zoodat deze in sterkte die der onzen verre overtrof. De Nederlandsche divisie Perponcher be paalde zich na de komst der nieuwe troepen tot de verdediging van het bosch (het bosch van Bossu\ dat door Jeróme Bonaparte, Napoleons broeder, met overmacht bestookt werd. "Weldra hadden dezen de hoeven veroverd en drongen zg steeds dieper het bosch in, waarvan de noordelijke helft evenwel in het bezit der Nederlanders bleef. Spoedig naderden nieuwe hulptroepen, waaronder het Engelsch-Hannoversche leger onder Alty en de Engelsche garde onder Cooke (spreek uit Koek.) De Franschen •werden weder uit hunne stellingen gedreven en toen ,de schemering hen dwong het gevecht te staken, bleek ieder der partijen de stelling te hebben behouden, die zij voor den slag had ingenomen. Van weerskanten waren 3000 dooden te betreuren. De eer van dien dag komt toe aan Per poncher. Had deze geen stand gehouden bij Quatre-Bras, de Engelschen zouden zich daar niet hebben kunnen verzamelen, en Mey zou de gelegenheid hebben gehad om de Pruisen aan te vallen en te verstrooien. Maar na hem aan den Prins van Oranje, die van 10 tot 4 uur in den middag met Deze bepaling werkt ongelijk, en is dus onbillijk. Neem een klein dorp, grootendeels door huurboeren en arbeiders bevolkt. De ge meente moet wegen en vaarten onderhouden. Ook den veldwachter moet zij bezoldigen, en te hulp komen aan arme daglooners die niet meer kunnen werken en door de diaconie niet worden gesteund. Dit geld wordt opgebracht door deze huurboeren en arbeiders, en de uitwonende eigenaars, wij zullen ze nu maar eens noemen de heeren die buiten het dorp of buiten de provincie wonen betalen niets, dan de 40 opcenten, terwijl de boer er 40 betaalt. Nu wordt het voor beide 60 en zullen dus de eigenaars buiten de gemeente aan de plaatselijke behoeften moeten mede betalen, terwijl de inwonende eigenaars niet zwaar der worden gedrukt, dan tot dusverre, aangezien de andere plaatselijke belastingen aanzienlijk zullen dalen. De gezamenlijke eigenaars van ongebouwde eigendommen over het geheele land betalen dan wel 4 ton in de grondlasten meer doch de plaatselijke belastingen verminderen in dezelfde mate. Op het patent zal de gemeente voortaan 2% meer opcenten kun nen heffen. Een zeef luttele winst, die de minister eigenlijk best kan terughouden. Voorts worden door het Rijk 20 opcenten op het personeel aan de gemeenten over gelaten, waar de landbouwers dus ook, wat de belasting betreft, bij profiteeren. Maar nu wordt breed uitgemeten het nadeel dat in plaats van de thans vastge stelde jaarlijkscheuitkeering, voortaan slechts hoogstens liet ®/4 daarvan door de gemeenten zal kunnen worden genoten. En onderwijl verzwijgt men er bij dat die 20 opcenten die het Rjjk aan de gemeenten afstaat juist tegen dit nadeel opwegen. De belastingschuldigen blijver» van dezelfde een handjevol dapperen zich tegenover man nen van zooveel beproefde bekwaamheid en overmacht had staande gehouden. Bovenal dank aan Neerlands God die onze mannen zoo kennelijk ter zijde stond. De verdedi ging van Quatre-Bras was een belangrijk feit in de gevolgen. De Prins van Oranje en de Nederlandsche troepen hebben de overwinning bij Waterloo mogelijk gemaakt door de verdediging van Quatre-Bras. Het was, na deze gelukkig geslaagde ver dediging, alsof Napoleon van de eene dwaas heid in de andere verviel; terwijl debond- genooten hun beleid en doortastendheid had den herkregen. Want van dien dag at, werden door Wellington en Blucher goede maatregelen genomen. Hunne groote legers kwamen elkander telkens meer nabi)ter wijl de fransche troepen al langzamer en werkeloozer weiden, en deze hereeniging ongehinderd toelieten. Zoo wischte Napoleon zelf door zijn dralen de weinige goede gevolgen uit, die jLigny en Quatre-Bras hem boden. In persoon deelnemende aan den strijd en zijne ruiterij tegen die van Napoleon aanvoerende, had Blucher in den avond van den 16 Juni een lichte wonde bekomen, die hem noodzaakte het opperbevel over de Pruisische troepen aan Gneisenau over te dragen. Ook dit was een geluk bq een ongeluk. Immers Blueher bezat veel persoon lijken moed, doch den tact om een veldslag te leiden moest men bij Gneisenau zoeken. Veel rneer nog dan Blucher zag Gneisenau in, hoeveel van de hereeniging met de Engel schen afhing. Hij beslout dus, niet naar de Maas terug te trekken, maar den terug tocht in noordelijke richting te bewerk stelligen en zoo de troepen van Wellington te naderen. Die terugtocht had in goede orde in den riacht van 17 Juni plaats. Tot op drie uren afstands van Waterloo hielden zij stand. conditie; alleen maar het bedrag aan de gemeenten afgestaan, is veranderd. Het stelsel van uitkeering eener vaste som, terecht door de regeering veroordeeld, wordt op nieuw ingekrompen, en de vrijheid der gemeentebesturen tot het heffen van belastingen op nieuw uitgebreid. Nu is het natuurlijk zeer gemakkelijk, als men van ééne bepaalde gemeente het inkomen aan belastingen, het aantal opcenten en de opbrengst der grondbelasting kent, te constateerenzie, nu krijgt deze ge meente zooveel meer, en dat moet de kleine j man meer betalen. Zulk eene redevoering is eerlijk noch verstandig. Wil men de be- lastingontwerpen eerlijk beoordeelen, dan moet men de uitwerking er van nagaan voor alle gemeenten in onze provincie. Wjj voor ons, die onze vrienden niet in de eerste plaats onder gemeenteambte naren of gemeentebesturen zoeken, natuur lijk behoudens enkele vereerende uitzonde ringen, moeten bekennen dat wij op dit oogenblik zulk een tabellarisch overzicht niet zouden kunnen geven. Zien wij evenwel dat in verreweg de meeste gemeenten van ons land, blijkens de tabellen door de provinciale bladen open baar gemaakt, deze r.ieuwe regeling een voordeelige uitkomst oplevert, en dat ook in Zeeland nu reeds gemeenten bekend zijn, die er wel (bij varendan kunnen noch mogen wij nu reeds terstond met de libe rale bladen méégaan, om deze ontwerpen onvoorwaardelijk te veroordeelen. Bovendien is 't niet denkbaar dat een minister des Konings met een dergelijke re geling zou voor den dag gekomen zijn, zon der niet eerst nauwkeurig te onderzot ken, of het lueerendeel der gemeenten ze wel dragen kan. Of liever van dragen kan geen sprake zijn, nu men weet dat vele gemeen! en onder een schuldenlast gebukt En onderwijl bleef Napoleon werkeloos 1 Wel was het een regenachtige Zaterdag, die 47de Juni, doch gaf dit hem recht op •ie weinig behaalde lauweren in te sluimeren, en den vijand toe te laten dat hij zich van zijne verliezen herstelde? Ja, wel had hq aan Grouchy opgedragen de Pruisen in het oog te houdendoch deze voldeed jp zeer gebrekkige wijze aar- dit bevel. Evenwel ook dit verontschuldigt zjjn eigen traagheid niet. Het eenige wat hij nog deed was de Engelschen vervolgen, die in de richting van Brussel terugtrokken. Een gevecht met de Engelsche achterhoede werd ten voordeele der laatste beslist. Bij het gehucht Mont St. Jean werd halt gehouden. Op een uur ten zuiden daarvan ontstaken ook de Franschen hunne bivak vuren. De 47de Juni was voor hen nutte loos voorbijgaan. WATERLOO. Zoo naderde de 48e Juni. Wellington liet aan Blucher weten, dat hij bij Waterloo dien dag wenschte slag te leveren, en op zijne hulp rekende. Bluchers antwoord aan den bode was, dat bij niet een gedeelte van zijn leger wenschte te zenden, maar dat hrj zelf komen zou met al zijne troepen. Deze afspraak gaf heel wat drukte in de verschillende gelederen. De Pruisen maakten zich al vroeg op om naar den kant van Waterloo op te rukken, terwijl de Engelschen zich beijverden om een geschikt terrein te kiezen voor den aanval. Jammer dat Wellington, steeds bedacht om Brussel zooveel mogelijk te beschermen, zijne troe pen weder zoo verspreid opstelde. Zoo lag onder anderen op twee uur atstands van Waterloo Prins Frederik der Nederlanden met 44,000 soldatenterwijl hier en daar ook nog andere groepen werkeloos neder lagen, zonderdat er aan gedacht werd hen naderbg te doen komen. Hunne hulp zou inderdaad in de hachelijkste oogenblikken gaan, zoo groot dat zij zelfs 400 opcenten heffen en zij zoo ze al niet achteruitgaan, desniettemin de oude knecht blijven. Doch wjj herhalen men neme niet eene gemeente, men neme alle gemeenten tot voorbeeld. Onze gemeenten zijn nu eenmaal niet gelijken in de vrijheid van beweging die de gemeentebesturen door deze wet krijgen, om niet hetzellde belastingstelsel toe te passen ligt juist de kracht der ontwerpen. Daarom zullen ook niet alle gemeenten het a/* van het thans uit de personeele be lasting aan hen uitgekeerde ont;angen. Al leen. dezulken die er behoefte aan hebben. Die behoefte moet daaruit blijken, dat zij van de andere middelen tot belastingheffing hoofdeljjken omslag, opcenten personeel, be drijfsbelasting enz. gebruik maken. Daarom schreef de regeering in haar ontwerp de bepaling dat de personeele be lasting, die in de plaats kornt van het 'thans genoten wordend fixum, in geen geval meer mag bedragen dan de helft van hetgeen de gemeente aan opcenten aan die belasting en aan eigen belastingen ontvangt. Deze beperking is billijk. Er zijn toch gemeenten, die zulk een hooge som als vaste uitkeering ontvangen, dat zij desnoods zonder heffing van opcenten op het personeel er kunnen komen, en geeD of zoo goed als geen hoofdeljjken omslag heffen. Deze ge meenten hebben natuurlijk aan de uitkeering van het 5A der thans genoten wordende som geen behoefte, te meer daar ook haar de vrjjheid is gegeven door heffing van hoogstens 60 opcenten op de grondbelasting zich te helpen. Onze tegenstanders zeggen Een bepaald deel der inwoners zal getroffen worden ten bate van anderen, die door grooter inkomen <len belastingdruk uit den aard der zaak minder gevoelen. den troepen zeer te stade zjjn gekomen. Wij zagen reeds dat de Pruisen opgerukt waren om de Engelschen te hulp te komen. Het moet echter gezegd worden, dat zjj hunne marschen zoo langzaam mogelijk maakten. Wel waren de wegen door de vele plasregens zoodanig doorweekt, dat de kanonnen niet dan met veel moeite over den drassigen grond konden worden voort getrokken, toch werkte de traagheid van hen die onder Blucher dienden veel meer nog tegen dan de grond.En ware niet Blucher er telkens bjj geweest om de tragen en onmachtigen aan te moedigen, nog later dan nu. en dit wil zeggen i in het ge heel niet zou op 48 Juni de vereeniging van Engelschen en Pruisen hebben plaats gehad. Inmiddels was de Pruisische achterhoede bjj Wavre onder bevel van geraal Thielmann door den franschen linkervleugel onder Grouchy aangevallen. Een bode die namens hem bjj Blucher op versterking kwam aan dringen, ontving als antwoord mede, dat Thielmann zich maar moest zien te redden, want dat allen naar Waterloo (noesten. Dien dag bleven Thielmann en Grouchy tot den avond slaags. Eerstgenoemde had een zeer sterke stelling ingenomen, die door den ander te vergeefs werd bestormd. Voor de verbondenen was het een zegen des Heeren, dat Grouchy zich zoo letterlijk aan de bevelen des Keizers hield, door zich alleen met de Pruisen bezig te houden, terwjjl bij het gebulder der kanoDnen bij Waterloo hoorde. Indien hg en zijne 30 duizend getrouwen op het eerste hoorei) van den aanval naar Waterloo waren ge sneld, of er wel iets van het Engelsch- Nederlandsche leger zou terecht gekomen zijn? Zou ook het Pruisische leger, na een nederlaag van het Engelsche, een tweeden aanval even gelukkig hebben doorstaan iWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1