Gemengde Berichten. den Heere? Liefhebben is Zijn eisch. Beminnen we Hem, beminnen we elkander? Zijne gemeenschap en elkanders gemeenschap moeten we zoeken. Niet een enkelen dag Qns gemeenschappelijk vereenigen om God te loven en Zijn Woord te hooren, maar altijd, ons leven lang. Wanneer de Heere komt, moet Hij ons niet twistende vinden, maar éen van hart en van zin, samenwerkende als broeders in den Heere. Na dit slotwoord dankte Ds. Dijkman, Waarmede dit feest weer afgeloopea wa«. We kunnen getuigen, dat het uitnemend geslaagd is. Politie was op het terrein vol- II doende aanwezig slechts éen enkele maal was hare hulp noodig. Onbehoorlijke din- |f gen hadden er niet plaats. Dit teest is weder jeen getuige tegen de wereld wier feesten in herbergen en kroegen begonnen, brassende en tierende eindigen. De Heere schenke Zeeuwsch Vlaanderen nog dikwijls zulk een dag I STAATSBEGROOTING 1891. Overzicht van de cijfers der verschillende hoofdstukken. Hoofdstuk I (Huis des Konings) onveranderd f 650.000. Hoofdstuk IltHooge.Coll. van Staat) f652.559, zijnde f 11765 meer dan voor 1890 toegestaan. O. a. worden meer aangevraagd f 250 voor tractementen van den secretaris enz. van den Raad van State, f2600 voor tractementen van den secretaris enz. bij de Rekenkamer en f 16000 voor jaarlijksche toelagen ingevolge de Pensioenwet. Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken), f 756,£02, zijnde f 24,933.33 meer dan voor i 1890 toegestaan, daaronder f 23,633,33 voor buitenlandsche zendingen en consulaten en f800 voor kosten van het Departement. Hoofdstuk IV (Justitie), f5.254.964, zijnde f 24159 minder dan voor 1890 toe gestaan. O. a. zijn lager uitgetrokken de kosten van algemeene of Rijkspolitie f 25125, dir. der gevangenissen enz. f 6378, die der Rijkswerkinrichtingen f12407, die van pen sioenen f20674, waartegenover vermeerde ring van kosten. Depart, f 7400, id. rechterl. macht f 10600, gebouwen f 22225. Hoofdstuk V. (Binnenl. Zaken) f 11.192.117.30, zijnde f 834.146,80 meerdan voor 1890, A. Hooger zjjn geraamd; kosten Depart, f 10537, medische politie f 9890, on derwijs f892.086.50 kunsten en wetenschap pen f28.350, Staats-Ct. f1029, pensioenen f 15.800, Daarentegen zijn de kosten van het bestuur der provinciën f 12.3545.70 lager geraamd. Hoofdstnk VI (Marine) f13,894,3(2,12, alzoo f86,895.08 minder dan voor 1890 toe gestaan, nl. f 274,770 voor het matteriaal der zeemacht en 's Rijkswerven en f 16,232,50 voor pensioenen, tegenover eene hoogere raming voorkosten der administratie f 10,735,42 personeel der zeemacht f179,440, loodswezen f13,932. Hoofdstuk Villa (Nationale schuld), f34,942,118,495, zijnde f 1,497,018,09 meer, en wel f201,200 voor amortisatie en aflossing en f 1,295,818,09 voor interesten. Hoofdstuk VIIB. (Financiën) f 23,906,805,5871. d.i. f510.212 hooger dan voor 1890. Meer wordt uitgetrokken voor de administr. van het zegel enz. 116.895; voor pensioenen f 655.977. Lager is geraamd voor administr. der directe belastingen, hoofdzakelijk tengevolge van den afloop der herziening van de belastb. opbrengst van het ongebouwd f 180,938. Hoofdstuk VIII (Oorlog) f21.269,860 zijnde f532,695 meer dan voor 1890. Meer wordt aangevraagd: voor traktementen- toelagen ongeveer f95.000, studie en onder wijs f 12.440, materieel der genie f 18.010, non-activiteits-tractementen f84.034, wapen der marêchaussée f61.400, voltooiing van het vestingstelse] f445.500. Lager wordt geraamd: hoofdzakelijk voor den genees kundigen dienst f 27.411 en voor buitenge wone uitgaven f155,850. Hoofdstuk IX (Waterstaat enz.) f22.120.220.21 zijnde f2,246,291.53', minder dan voor 1890; en wordt f2,838.344.53' minder geraamd voor i waterstaatswerken, tegenover eene hoogere raming voor posterijen ad f563.918 en f33.800 voor pensioenen. Hoofdstuk X (Koloniën), fl,239,584,50 zijnde fill,891,83 minder dan voor 1890 ge raamd. Voor Suriname wordt 129.926,83 minder aangevraagdde cijfers voor de on kosten van het Depart, zijn f 11.449; voor Curacao f6716 hooger. Middelen. Raming voor 1891 f126,536.025 tegen fi22,209,90 voor 1890, dus f4,326,124 meer. De voornaamste verminderingen zijn f220000 op den post vaarten, veren en ha vens. Daarentegen gediaagt de hoogere ra ming: f762,350 voor verschillende ontvang sten en toevallige baten, f50000 vooi het aandeel van den staat in de winsten der Ned. Bank; f200,000 voor leges: f 1,455,000 voor het aandeel van het Rijk in de opbrengst der spoorwegexploitatie, f 330,000 voor de posterijen. De verdere vermeerdering be rust op het gewone accres van de belastingen enz. 21 September 1890. Middelburg. De patenten 1800/91 liggen ingevuld gereeden tot de afgifte zal worden gezeten ten raadhuize Woensdags en Zater dags tot 18 October. Nlise. Woensdag 24 en 25 September zal de Zandweg in de gemeente Nisse en Ovezande gesloten zijn. Men leest in het Utr. Dagbl.: Onder den titel: „De Blinden-inrichtingte Utrecht en haar bestuur in 1888. Mede- deelingen en opmerkingen door U thoe Schwartzenberg en Hohen lans berg, voorma lig bestuurslid", ontleenen wii aan het tijd schrift Themis de volgende beschouwingen. Deze ter Utrechtsche Stoomdrukkerij, in 't begin dezes jaars weer verschenen, niet in den handel gebrachte brochure strekt tot nadere bekendmaking van hetgeen vooraf ging, tussehen schr. en zijn vroegere mede leden in 't bestuur der Blindeninrichting, aan hot door de rechtbank te Utrecht 29 Dec. 1888 tegen schr. gewezen strafvonnis. Tot een civiel geding, dat tot beslissing van geschil over schr.'s afrekening als pen ningmeester moest leiden, schijnt het niet te zijn gekomen. De strafvordering leidde tot een preventieve hechtenis van af 10 Oct. 1888, van welken dag de rechtbank ook de 5 m. gevangenis deed beginnen, die haar resultaat waren. In hoever was nu dat resultaat juridisch te noemen? Zooals schr. niet ten onrechte meent is Themis almee de plaats, om dien kant der treurige geschiedenis te bespreken. Het Weekblad van 't Recht van 17 Jan. 1890 no. 5811 bevat, als aanteekening, volgende op het genoemde vonnis, een ano- nyme beschouwing, die door schr. in haar geheel wordt medegedeeld. In hoofdzaak volgt zij hier: „Het misdrijf van valschheid in geschrifte, in de 5. plaats aan bekl. ten laste gelegd, was niet dat van materieele valschheid, waarvan hy reeds by punt 3 was vrijgespro ken, maar van intellectueele valschheid, onwaarheid van den inhoud van hetgeen bekl. geschreven had. Valt dit onder art. 225 Sr. Het echte stuk kon de bestemming hebben om tot bewijs te dienen, niet een vermelding welke bekl. zelf in geschrift ge bracht had, ook niet „althans administratief' zooals de rechter meent; bekl. was als penningmeester eener vereeniging geen open baar ambtenaar, dit kon te minder in aan merking komen, daar hij, toen het geschrift gemaakt is, als penningmeester afgetreden was; niemand kan zichzelven een titel scheppen tot zijn bevrijding; zelfs al ware hij administratief ambtenaar of dit go woest. Het geschrift kon dus geen bestemming hebben om tot bewijs te dienen; uit het geschrift als zeodanig kon geen bevrijding van schuld ontstaan, zelfs het gebruik ervan had niet als opzettelijk gebruik van een valsch geschrift kunnen aangemerkt worden." Tot nadere toelichting haalt de inzender de memorie van toelichting op art. 225 Sr. aan. Het vervalschte of valsche stuk moet Of onmiddellijk een bron van rechten zijn óf althans tot bewijs van eenig feit kunnen dienen. De bepaling sluit zich aau bij art. 1902 B. W. Zoo spreekt de memorie van toelichting. Het vonnis derUtrechtsche rechtbank sprak eerst vry van de aanklacht van materieele valschheid, n. 1. beschrijving var. f400 con tanten in een aan bekl. verstrekt bewijs van ontvangst, en veroordeelde toen (sub 5 en 6 en na vrijspraak van het overigens ten laste gelegde (op grond, dat bekl, in een door hem zeiven opgemaakt en met eigen naam onder teekend stuk had opgegeven, dat hy de f400 in quaestie had uitbetaald. Van dat st.uk had bekl. ook gebruik gemaakt, want hy had het aan het bestuur ingeleverd. Die laatste redeneering zal ieder allicht aan de rechtbank toegeven, maar wat was nu de voor toepassing van art. 225 Sr. vereischte mogelijkheid van nadeel uit het gebruik? Dat was volgens de rechtbank, dat het origi- neele stuk kon verloren gaan en dat dan ge committeerden de f 400 aan 't bestuur der vereeniging hadden moeten verantwoorden. Men mag het betreuren, dat deze overwe ging niet aan appèl of cassatie is onderwor pen geworden. Want ongetwijfeld wordt, zoo als de inzender in 't Weekblad zogt, art. 225 Sr. te veel uitgebreid, als men het zoo laat toepassen als de rechtbank te Utrecht deed. Het stuk moet rechtskracht of bewijs kracht hebben, wil de verandering of de on juiste opmaking als valschheid strafbaar zijn. Anders zie men naar oplichting, verduistering of wellicht eenig ambtsbededryf of men spreke vry. En rechtskracht of bewijskracht heeft niet dan tegen den schrijver zeiven een enkel door hem onderteekend geschrift, Leeft niet hetgeen hjj daarin zegt van anderen te vor deren te hebben,tenzij men het stuk tegen hem aanhale tot beperking eener vordering, die op andere grondslagen rust. En van die eigenaardige zijde der quaestie was hier niets gebleken. In dat opzicht althans moge Schr. van deze brochure een gelukkigen invloed beleven. KKISK- E\ SCIIOOLNIKUWN. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Zwammerdatn ds. J. M. G. "Wolf te Vrouwepolder, c. s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele dhr. J. D. v. Dijk Jz. cand. te Doetiuchoui;te Kerk wei ve dhr. M. W. Snoep, cand. te Middelburg. Bedankt voor Terneuzen door ds. 1). v. Popta te Papendrecht, Aangenomen naar O. en W. Souburg door ds. H. Vermaas te Ierseke. Ierseke. Zondagavond hadden er bij het uitgaan v in het heilsleger weer schandalen en laagheden plaats als nog niet geschied waren. M. Moerdijk uit het leger huiswaarts keerende werd onverwachts overvallen door eenige belhamels die zijn pet afwierpen. M. zijn pet oprapende kreeg een trap op den rug zoodat het hoefijzer van schoen of laars in zijn rug bleef afgedrukt. Dit was liet sein tot eenen algemeenen aanvalde kleereri werden hem van het lijf gescheurd. Ook was op zijn rug nog een merk waar te nemen van een steek dien men hem had willen toebrengen. Ingevlucht by J. Mieras werd hem dadelijk geneeskundige hulp ver leend. De geneesheer oordeelde dat vervoer onmogelijk was. Eveneens werd J. Steutel uil Goes, ook een aanhanger van het heilsleger, verschrikkelijk toegetakeld. Geheel zijn ge- z:cht was als vaneengescheunlzoodat ook voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Baarland Het gerucht als zou de vader C. Huize zijn dochter in ziekelijken toestand Zondag 14 dezer per rijtuig thuis gebracht en dien nacht overleden, hebben mishandeld is na ernstig onderzoek van de politie en ean verklaring van den geneesheer gebleken onjuist te zijn. De plotselinge dood is tengevolge van de ziekte. Helnkenszand. Door enkele ingezetenen is tegen Zaterdagavond een oproeping ge daan tot het samenstellen van een com missie ter wering van Schoolverzuim. Te Den Hoorn, op Tessel, heerscht de muizenplaag op groote schaal. De vraatzuchtige knaagdieren maken zich niet alleen meester van alle vruchten, die zy kunnen bemachtigen, maar zelfs verslinden zij groote hoeveelheden van de aardappelen, welke in den grond zitten. Iemand, die in de nabijheid van het dorp werkte, sloeg op éen dag op den akker, waar hij bezig was. tachtig muizen dood. Een spin heeft vier draadbuizen en in iedere buis zyn duizend kleine gaatjes. Uit ieder gaatje komt een draad, en al deze draden, vier duizend in getal, worden al loopende saamgespannen, en dus ineen geweven maken deze 4000 slechts een draad uit van een gewoon spinneweb. Toen keizer Frans Jozef verleden week in Hongarije was, om de herfstmanoeuvres bij te wonen, on ving hij verscheidene ge zanten van inwoners uit verschillende plaatsen. Zoo ook te Debreczin eri toen de keizer bij die gelegenheid aan een der boeren vroeg: «Hoe gaat het u?» ant woordde deze onmiddellyk«Best Uwe Majesteit, en hoe gaat het t/?» De hove lingen waren niet weinig ontdaan over dit gebrek aan etiquette, maar de keizer lachte eens en liet den boer voortpraten. die zeide «Ik heb uwe majesteit reeds in uwe jeugd gekendtoen u voor 33 jarèn hier was, heb ik u ook al mijn opwachting gemaakt.» Een der beroemdste rabbijnen te Jeruzalem en een der grootste talmoedisten van den tegenwoordige» tijd, rabbi Nachman Nathan Coronel, is aldaar den 13 Aug. jl. overleden. In het jaar 1810 te Amsterdam ge boren, begaf bij zich 00 jaren geleden naar het Heilige Larid, vestig le zich metterwoon te Saled, later te Jeruzalem, waar hij zich geheel aan de studie der heilige leer wijdde, een groote wetenschappelijke werkzaamheid ontwikkelde en dikwerf oude manuscripten uitgaf. Met graaf Philipp Max v. Schaunburg, die "Vrijdag zelfmoord pleegde, daalt een kleinzoon van den laatsten keurvorst van Hessen (in 1806 werd Hessen bij Pruisen inselijfd) ten grave. De 22 jarige jongeling leidde te Berlyn een zeer verkwistend leven, en woonde ten huize van de moeder zijner geliefde, een 18 jarige kooriste (de moeder leeft van het verhuren van kamers.) Hij joeg zich voor de oogen van dit meisje een kogel door het hoofd nadat zij te zariieri den schouwburg bezocht hadden. Jalouzie was de eerste aanleiding. Doch hij was ook door valstrikken omringd, die hem tot groote geldelijke offers dwongen en waaruit hij niet kon loskomen. Te Eibergen is op den overweg een oude doove vrouw door den trein overreden. Zy hoorde het scherpe fluiten van den machinist niet en werd verpletterd voor dat de trein tot stilstand was te brengen. Volgens berichten te San Francisco ontvangen ten gevolge van de overstroomin gen in de Chiueesche provincieChihli zijn om streeks 4,000,000 personen zonder dak. De ellende, die de ongelukkige» te verduren hebben is onbeschryfelyk. In de provincie Sbaniurg is de toestanü bijna even erg. Te Shanghai en in Noord-China is de cholera uitgebroken en zyn vele Europeanen aan deze ziekte bezweken. Bos en Manning, in den Noord Ame- rikianschen staat Iowa, heeft een cycloon gewoed. Twaalf menschen zijn gedood en 40 bekwamen wonden. Te Sydney is nu ook eene werkstaking ontstaan onder de karrevoerders. Een aan tal landbouwers en kooplieden doen zelf dienst als koetsier en brengen hunne karren met wol van het spoorwegstation naar de kaden, onder bescherming der politie. Eene talrijke volksmenigte jouwt hen uit, gooit met steenen en tracht het ontladen der karren te beletten. Politie en cavalerie heb ben het volk uiteengejaagd. Er heerscht groote opgewondenheid. In het Amerikaansche Huis van afge vaardigden heeft een zonderling voorval plaats gehad. Men beraadslaagde over de geldigheid van een der jongste verkiezingen. Nauwelijks begonuen, wilden echter de democraten weggaan, teneinde te maken, dat het aantal tegenwoordige leden te gering zou zijn tot het nemen van een besluit. De president Reed, een ijverig republikein, liet intusschen de deuren sluiten, maar vier stevige democraten zetten hun schouders tegen de houten beletsels en deden deze spoedig weer openspringen. De democraten gingen toen heen, maar een republikein verloor by deze operatie zijn neushij wilde juist binnenkomen en werd zoo hevig door de openvliegende deur getroffen, dat zijn neus geheel werd verbryzeld. De gewonde afgevaardigde is de heer Kilgoro uit Texas. De democraten bereikten echter hun doel, want de zitting moest worden verdaagd, daar bij telling bleek, dat geen voldoend aantal afgevaardigden aanwezig was. Sedert lang had te Parlerac, in het transch departement Lot, een onderaardsehc rivier de aandacht getrokken, waartoe tot nog toe niemand had durven afdaler.. Thans heeft een gezelschap 23 uur in de diepte doorgebracht; de rivier 351 Ometer ver ge volgd, doch geen uitgang kunnen ontdekken. Voorts vond men 11 meertjes, 39 kleine watervallen en grotten. Een er van vormde een zaal van 84 meter hoogte. Een der grotten is 300 meter diep. Rekruut «Neemt u niet kwalijk, sergeant, maar zoudt u ons niet willen zeggen, wat een meteooj is?» Sergeant«Meteoor meteoor laat eens kijkenhmdat komt van het HebreeuwschKen jelui Hebreeuwsch Rekruut: N een sergeant. Sergeant«Nu dan kun jelui het immers toch niet verstaan uilskuikensal doe ik mijn best ook om het u uit te leggen. Op den Matterhorn, een der Alpen toppen heeft het volgende plaats plaats gehad. De ltaliaansche ingenieur Singlagia en zyn 2 gidsen hadden 36 uren zonder voedsel en drinkwater onder een rots schuil gezocht tegen den storm, die hen in het gebergte had overvallen. De wind werd heviger, de koude ondraaglijker. Blyven zou een zekere dood zijn geweest; en zoo bonden de bergbeklimmers zich aan elkaar met een touw dat weldra met ijs bedekt, zoo hard werd als ijzer. Een der gidsen, Carrel, stierf van koude, en daar het onmogelijk bleek liet touw door te snijden, waren Sini- glagia en Gorret genoodzaakt het lijk van hun makker achter zich te sleepen. Ten laatste kwamen zy aan een rotsblok dat boven het ijs uitstak, waardoor Gorret in staat was met zijn bijl het stijf bevroren touw op dat blok door te hakken, waarop beiden hun weg vervolgden. Dat zy terecht kwamen is een wonder. Beiden zullen dien tocht van ontbering en ongemak niet licht vergeten. Beiden hadden ook zeer pijnlyke wonden bekomen. -- Donderdagavond heeft by Schoemakers- ville, Pennsylvania N. A. een verschrikkelijk ongeluk op den spoorweg plaats gehad. Een goederentrein was in den loop van den avond in botsing gekomen met een kolen- trein, waardoor de wagens over den weg verspreid lagen. Een sneltrein met 150 passagiers stortte te middernacht op die wagens met het gevolg dat deze geheele trein van de rails af in de rivier viel die 20 voet beneden den spoordyk ligt. Er werden 40 menschen gedood, en anderen verwond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2