kejsk-ea sujooemeiws. Hel Zeeuwsch-Ylaauisch ze:n dixgsfeest llECilTSZAKEX. Gemengde Berichten. lo. Wat is de Regeering bekend omtrent de spanning die blijft heersehen in de kolonie Suriname, op politiek gebied in de verhouding lusscheu deu Gouverneur en de Koloniale Statenop maatschappelijk gebied in de verhouding van de verschillende klassen der bevolking onderling '2o. Mochten de offi- cieuse ongunstige berichten van particulieren en dagbladen juist zijn, wat geschiedt door de Regeering om aan den alsdan ondrage- lijkeu toestand een einde te maken. Welk een vergissing 1 Wij hebben persoonlijk den minister van koloniën de troonrede hooren uitspreken. En verbeeld u, waarde lezer! daar gaat me de offieiëele Staatscourant van heden vertellen dat de minister van binnenland- schee zaken de troonrede heeft uitgesproken. Is hier een vergissing in het spel Of een loopje met de lezers Goes. Dinsdag 23 Sept. VEEMARKT. De hethalingschool, hoofd dhr. Ittmann, zat Maandag 3 November te 5 uren ecu aan. vang nemen. Aangifte van 114 Üct. a. Hulst. De katholieke en antirevolutionaire kiesvereenigingen in ons district hebben tol candiaaat voor het lidmaatschap der Stalen (vac. Stevens) gesteld den heer G. Moerdijk secretaris te Zuiddorpe. Veere. In de jongste raadszitting werd na beëediging van den burgemeester als raadslid, de heer W. de Buck tot wethou der en ambtenaar van den B. S. en dhr. A. A. Geldof tot plaatsvervangend telephonist benoemd. Met 5 van de 6 stemmen werd besloten voor den eervol ontslagen onderwij zer L. de Nood een opvolger te benoemen op een jaarwedde van 1400. Ierseke. Dat voor den groei der groote oesters September de beste maand is, wordt thans in dit heerlijke herfstweder, meer dan ooit bevestigd. Het gewicht der oesters ofschoon nog niet zwaar te noemen was half September li/2 a 2 kilo per 1000 zwaar der dan in het begin dezer maand. Daar de geringe groei der voor den handel be stemde oesters dezen zomer geheel hersteld zal worden, zuilen de dit seizoen in den han del gebrachte le soort oesters wei 5 a 10 k. pet 1000 lichter zijn dan het vorige. Over de sterlte onder de in het voorjaar teruggezaaide wordt veel geklaagden nu reeds op een verlies van 15 a 20 procent geschat. Ellewoutsdijk. De gemeenteraad be noemde tot telefonist der gemeente dhr. Pieter Maat. Zierikzee. De liberale Kiesvereenigingen in het district hebben dhr. W. A. Ochtman, wethouder alhier, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der staten, vacature van der \liet. De minister van W., H. en N. brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Maart van het jaar 1891 een verge lijkend onderzoek zal plaatshebben van can- didaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's Rfjks waterstaat. Bijzonderheden zijn vermeld in deStcrt. Op eene aan den minister van Finan ciën gedane vraag, of de door de commissa rissen des konings aan burgemeesters af te geven machtiging tot het dragen van wa penen al of niet aan het zegelrecht zijn onderworpen (50 cent in hoofdsom en op centen), is in bevestigenden zin geantwoord. Andere uitzonderingen als voor onvermo- genden kunnen, volgens den minister, op dezen regel niet worden toegelaten. Benoemd tot hoofdopziener der ('omei- nen in Zeeland de heer J. L. van Wuijk- huise, thans tijdelijk opziener. IERSEKE. Vergadering van den gemeen teraad, Maandag 15 Sept. des avonds 6% uur. Afwezig de heer Sauer. Voorz. de burgem. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn kennisgevingen der hceren Sinke en Van Oeveren, dat zij hunne benoeming tot wet houder aannemen. De voorz. leest het rechtsgeleerd advies voor aangaande de verpleging der krank zinnige W. K., in het gesticht te Meden- blik, tot welks inwinning in de vorige vergadering was besloten. Het advies houdt in dat de verplegingskosten zonder eenigen twijfel voor de gem. komen en dat van eene verpleging in het gezin geer spiake meer kan zijn, nadat do Off. van Just, een vonnis tot plaatsing in een gesticht heeft geslagen. Met algemeene stemmen wordt nu beslo ten de bedoelde verplegingskosten voor re kening der gem. te nemen. Daarna wordt voorgelezen het rapport der Comm. voor de gemeente-rekening. Geen enkele aanmerking hebbende concludeert zij tot voorloopige vaststelling in ontvang op f24813,85 en in uitgaaf op f24363,55 gelijk zij door B. en W. is aangeboden. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Overwegende, dat er sedert eenigen tjjd gebrek aan kasgeld bestaat, voornamelijk ontstaan door het late uitreiken der biljet ten voor den H. O. en waardoor de onder wijzers in geen 3 of meer maanden tracte- ment hebben ontvangen, stellen B. en W. voor een geldleening van f2000 voor den tijd van 3 maanden aan te gaan ingaande ep 25 Sept a.s. De voorz. voegt er by dat bijna nog niets van den H. O. ontvangen is, doch dat met vervolging begonnen zal worden en wel de hoogste klasse het eerst. Op de vraag van den heer Sandee of deze som voldoende is berekent de voorz. dat dit hoogstwaarschijnlijk het geval zal zijn. Zoo niet dan kan men later nog f 1000 leenen. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Daarna wordt de openb. verg. gesloten. Met gesloten deuren werden nog enkele reclames tegen den H. O. behandeld. VELDWIJK. Het bestuur van deze uitnemende stichting doet daar omtrent de volgende meedeeliugeri Met den bouw van 4 nieuwe paviljoenen is een aanvang gemaakt. 1 Januari a s. hopen we voor de opname van 60 mannen en 20 vrouwen gereed te zijn. Voor vrou welijke patiënten, inzonderheid 1e en '.e klasse, zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Dr. S. P. Peppink, die tijdelijk de stichtin0 diende, heeft gemeend voor eere definitieve benoeming te moeten bedanken. Ce lieer Dr. J. H. A. van Dale, die gelijktijdig met den heer Peppink was benoemd, heelt deze benoeming aanvaard en is rreds in dienst getreden. Geldt het spreekwoord de beste Christen is de beste burger, wij gelooven, dat alleen bjj, die Gods Woord tot richtsnoer heeft, de beste psychiater kan zijn. Onze stichting voor zenuwlijders «Rust oord» doet den naam eer aau. Het is een rustig plekje. In het tarief kwam eenige verandering, en wel dezezomer ot winter, langer of korter verblijf, de prijs blijft voortaan gelijk f 3,50 per dag, eerste klasse en f 2,50 per dag tweede klasse. Deze wjjziging heeft natuurlijk geen terugwer kende kracht. Ook deze stichting bevelen we in den arbeid der liefde aan. Nu nog iets over de Hulpkas. In plaats van baron Van Pall.indt te Putten, die in het bestuur der Voreeniging zitting nam, werd als lid der commissie benoemd Ds. J. Ne lerhoed, te Middelstum, die deze benoe ming aangenomen heeft. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Vlissingends. M. Göpner, te Harderwijkds. P. C. van Oosterzee, te Enschedéds. L. J. Blansou Henkernans, te Pijuacker en ds. P. S. Meerburg, te Ketnel. Beroepen te 's Heerenhoek, te Kle- verskerke en te Biezelinge dhr. W. M. Snoep, cand. te Miodelburgte Schore en Vlake ds. D. Meerbur g te Waarde. Ten behoeve der Scholen met den Bijbel is dit jaar gecollecteerd te Nieuwdorp (Giir. Ger. kerkj f 21.08, Oos ter land met Nieuwer- kerk, Kapelle. Ouwerkerk, Vianen en Sir Jansland (giften) f18.Haamstede (Chr. Ger. kerk> 112,50, Kruiningen met Hans- weert f81,11 en Domburg f 27.25s. Tot lid van den schoolraad voor die seho len is onder an leren gekozert de heer nir. C. Lucasse te Middelburg. Over het algemeen kan gezegd worden dat de gezamenlijke schoolbesturen betere keuzen hadden kunnen doen. Men heeft aan enkele beste inenschetr met geliefde namen eene attentie bewezen; en daarbij uit het oog verloren, dal de Schoolraad behoefte had aan mannen met opvoedkundig talent. En dit laatste zoekt men niet in de eerste plaats bij advocaten en dominéé, hoe uitstekende diensten zij overigens ook in den schoolstr ijd mogen prestoeren. Of er onder de gekozenen niet zullen zijn, van wie nu noch ooit eenige kracht zal uitgaan tot verbetering van ons vrij chris telijk schoolonderwijs, zal de tijd loeren. Dat de overgroots meerderheid der geko zenen tot de chr. gereformeerden of tred. gereformeerden behoort, wraken wij niet, al hadden wij liet zoo gaarne anders ge wenscht. Slechts zeer enkele chr. sc.iool- besluren uit de ned. nervormden toch zij toegetreden, en het is dus de schuld hunne achterblijvende broeders, dat de samen stelling van den Schoolraad niet anders zal zgn. Maar dat zelfs chr. schoolbesturen zicli bj; deze gewichtige verkiezingen nog meer door persoonlijke sympathieën dan door de vraag naar paedagogische geschiktheid lieten leiden, is eene niet genoeg te betreuren vergissing, die de taak der specialiteiten jn den Schoolraad niet zal vergemakkelijken. Mej. E. M. Mazure, onderwijzeres te Breskeus, heeft tegen 15 Sept. e. k. ontslag gevraagd. Zjj vertrekt den 2 October a. naar Transvaal. M. C. Nabij Bres-keus, op de weide van M. Man neke, bereidwillig voor dat doel afgestaan door den lieer VV. F. de Bruin, eigenaar der hoeve, werd Dinsd g het Zeeuwsch Vlaarn eti Zendingsfeest gehouden. Te 10 uren 's ochtends waren reeds door verschillende treinen eene menigte toeschou wers en toehoorders aangebracht. De Pro vinciale boot «Walcheren,» expresselijk voor die gelegenheid door de commissie afgehuurd, vertrok te 10 uren met zijne passagiers uit de haven, terw 1 gedurende de reis liet muziekgezelschap «Hossanna» uit Goes, eenige feestliederen ten beste gaf. De «Walcheren» kwam te 10,25 te Breskens binnen, en had eveneens veel volk aan boord, welk getal tot pl. m. 2500 aangroeide. Het terrein ligt 15 minuten van de aan legplaats der bootdoor een der Commis sarissen, die bij aankomst der «Walcheren» tegenwoordig was, werd ons de weg gewezen. Hu vel er enkelen in het dorp achter- hieven was het terrein toch zeer goed bezet. Het terrein was voor dat doel bizonder gelegen en ingericht er bevonden zich 2 goed ingerichte ver verschil gtenten, een tent voor commissarissen en heeren sprekers en een ambular.ee. Op een tweetal plaatsen waren spreekge- stoe'ten gesteld. Op spre .kplaats no. 1 leidde het muziekgezelschap «Hossanna» uit Goes den zang, en een korps zangers en zangeressen. Voor de opening van het feest, werd door de omstanders van spreekplaats no. 1 een leestlied aangegeven. Te 10s/4 uren werd het feest, door den voorzitter der Hoofdcommissie, ds. W. H. H. Dijkman te Breskens, geopend, die me dedeelde, dat de heeren Ds. Wustenhoff te Gent en dr. Heldring te Middelburg, ver hinderd waren in hnn midden te zijn, en dat voor hen zou optieden ds. Siebenliar pred. der vrije e.ang. gemeente te Goes. Arrondiss nnents Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling: L. V., 20 j.,enL. K., 22 j., sjouwerlieden, Middelburg, ieder 3 d. gev., en P. R., 16 j., zonder beroep, Terneuzen, tot f 0,50 b. s. 1 d. ti. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: J M., 51 j., land bouwer, N.- en St. Joosland, en J. v. E., 35 j., werkman, Zaamslag, beiden beklaagd van mishandelingJ. A. B 21 j., timmer man, Vlis-ingen, beklaagd van dieistal, en H. v. d. E., 26 j., schaapherder, St. Nicolaas, beklaagd van verzet. Goes. Als een zeldzaamheid mag worden aangemerkt dat de heer J. de Jager Ma inc'ag in éen schot 4 patrijzen en een haas doodde. Vlissingen. Dinsdagmiddag even 12 uur had alhier aan de Keersluis bij de tramhalte een vrteselijk ongeluk plaats. Zekere C., winkelier en bierslijler te Middelburg, met de tram van 11% uur van daar vertrokken, zou met de boot van 12.30 voor zaken naar Breskens gaan, en wilde daarom aan de Keersluis afstappen. Hij had echter de onvoorziehtigl. id dit te doen voordat de tram stilstond Hij viel en geraakte onder den tram, zo lat zijne eene been hein onder de knie letterlijk werd afgereden. Ook he kwam zijn and re been belangrijke kneu zingen. Hevig bloedende werd de man in het wachthuisje gedragen, waar iret eerste verband werd gelegd door dr. Vermaas. Per brancard werd hij kort daarna naar liet gasthuis vervoerd. Vlissingen. Gedurende de maand Augustus II. vervoerde de stoomvaartmaatschappij «Zeeland» 9385 pa sagiers, namelijk per dagdienst van Lenden naar Vlissi»gen, 1325 passagiers en 41 ton stukgoederen en van Vlissi gen naar Londen 1600 passagiers en 704 ton stukgoederen; per nachtdienst vart Londen naar Vlissingen 3438 passagiers en 708 ton stukgoederen, en van Vlissingen naar Londen 3022 passagiers en 1899 ton stukgoederen In Augustus '89 werden langs beide richtingen per dag- en nachtdienst 8169 passagiers en 2784 ton stukgoederen verscheept. lersekc. Dinsdagavond hadden bij het L'ger iles Heils weer wanordelijkheden plaats. Twee lantarens werden verbrijzel,] en bjj C. Mieias werden een paar ruiten stuk geworpen en een tuintje voor de deur geheel vernield. De aanleiding tot deze baldadigheid dient hierin gezocht te worden dat er alhier 38 personen gedagvaard zijn tegen a. s. Vnjriag om voor te komen, daar zij een proces ver baal hebben wegens samenscho lingen. Enkeion zijn er onder die er zelfs vier tegelijk hebben. Maandagmiddag is op een Katen- dreclitsche veerstoomboot een droevig onge luk gebeurd. De Keulenaar Mannheim lag, aan de Rotterdamsche zijde, te veel nabij de ge wone ligplaats van de veerstoomboot. Toen deze laatste rakelings langs den Keulenaar passeerde, werd de verschuiling der stoom boot ingedrukt, waardoor zes passagiers der stoomboot, op eene bank zittende, zoorover \ielen. Een moeder van zes kinderen kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat zij met den hals in een ijzeren pen van de kajuitsdeur viel. Zij kon slechts met moeite daaruit getrokken worden en bloedde in korten tijd dood. Een van de twee kinderen, die zjj bjj zich had, is mede gewond terstond naar het ziekenhuis ge bracht. Tegen eenige socialisten te Appelscha is proces verbaal opgemaakt wegens het bezigen van lasterlijke uitdrukkingen tegen den persoon des Konings. Generaal Booth van het Heilsleger heeft zijn plan tot verbetering van het lot der wereld uiteengezet. Het komt hierop neer: In de steden zullen wijkplaatsen of «homes» worden geopend tot het onmid- delijk onder dak brengen van werkloozen en andere uoodljjdenden. Uit deze «homes» zullen de mensehen na eenigen tjjh worden overgebracht naar landbouwkoloniën, die hier en daar in de provinciën, zullen gevestigd worden en teu slotte het aan houdende contingent moeten leveren voor nederzettingen in Afrika, Amerika en Australië. Aan het plan is voorts een huweljjks-agentuur verbonden op de grootst mogelijke schaal. Zjj beoogt het tot elkander voeren van alle zoodanige trouwlustige mannen en vrouwen, die langs den gewonen weg elkander niet hebben kunnen jvinden. De generaal vond reeds instemming bjj mannen van aller lei richting alskardinaal Manning, lord Roteberry, Henry George en ander en. Op de grens tu sschen Nederland en Duitsctiiand is op sommige plaatsen het mond- en klauwzeer onder het vee uitge broken. Roclrefort heeft in zjjn leven al onge veer twintig malen geduelleerd. Verscheidene keeien liep hij groot gevaar, zjjn leven te verliezen, o. a. bij zijn duel met Cassagnac, die hem uitdaagde wegens een artikel over koningin Marie Antoinette. Hij had toen zijn behoud alleen te danken aan een dikke medaille welke een vriendin, buiten zjjn weten, in zijn gordel had genaaid en waarop een kogel, welke hem anders gedood zou hebben, afstuitte. De volgende vermakelijke geschiedenis wordt uit Ratibor gemeldEen aldaar wonend welgesteld burger had van| de politie eene aanmaning ontvangen tot betaling van 1 mark, omdat zijn hond op straat had getoopen zonder muilkorf. De man begaf zich naar de politie en verklaarde, dat hjj nooit een hond had bezeten. Men nain echter niet veel notitie van zijn protest en verwees hem naar het gerecht, wanneer hjj vermeende, dat hem onrecht werd aan gedaan. De man scheen echter niet veel zin te hebben, om voor 1 mark aanleiding ie geven tot eene i echts^uaestie, dus lij) betaalde zonder aarzelen. Eenigen tjjd daarna kreeg hjj echter een belastingbrief thuis, waarin hjj werd aan gemaand binnen zooveel dagen 4.50 mark ten kantore van den ontvanger te betalen, zjj tule de belasting op honden voor het eerste halfjaar. De man begreep nu, dat er een schromelijke vergissing meest bestaan en b 'gaf zich naar den burgemeester, wien hjj het lieele geval uitlegde. Deze ver klaarde idef bevoegd te zjjn hierover uitspraak te doen en verwees hem naar den rechter. Deze, handelende in overleg met den ontvanger, verklaarde hem als belastingschuldige, op grond hiervan, dat hij eenigen tijd geleden 1 mark boete had betaald, wegens het laten loopen zonder muilkorf van een hond op den puLliekeri wegen van dienzelhlen hond zal hjj nu ook belasting moeten betalen, hoewel die hond Hechts in de vei beelding bestaat. Dat is nu met recht iemand, die zjjn eigen vonnis geveld heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2