EKENS. AM-TEGELS MSTSTffl- in 1890. No. (46. Donderdag II September. Vierde Jaargang egels TERALEN lOMAN, steenmantels Isteenen- en Tegels, ELEGRAAF." G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN PERSONEELE BELASTING. Gemengde Berichten. NAGEL. gesteld voor meest, sierlik be- Jian vele marmer- bekleediDg van ma ilbakken, waschta IPELS, NEUTEN en c. M. in allerle en. Deze zijn vocht boven houten be- J champignons wordt houd vereischt. :en tegels IINTEN grootte en fraaie beren bestand in de la's, stoepen, gangen, fpenbare gebouwen, INTKN, en, kroonlijsten, voor ingen. LLERLEI Jselsteen, Dakpannen 'ie Kalk, Eng. aarden Eng. Cement, Kel en afbeeldingen, var. ig ten kantore van fan Gend Loos. LB.-ROTTERDAM. mber. nderd Zondags van Middelburg 9, enst. OTDIENST rg en Zierikzee. zee Spoorweg Goes, mber. Van Zierikzee Dinsd. 9'smorg, 7, Woen.10 6,30 Woen. 10'smidd. 3, Dond. 11 n. Cortgene 'smidd. 5,naar Z.Zee ter. 'smid. 6,30 Vlijd. 12'smorg. 6. Zat. 13 7,30 Zond. 14 6, Dinsd. 16 7.30 ;ember. van Antwerpen Dinsd. 9'smorg. 3.30 Dond. 11 4.30 Zat. 13 6. Dinsd. 16 7,30 DE ZEEIIW. VERSCHIJNT ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02®. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. S'erooskerke, 11 September voormidd.Oost- kapelle, ook voor Grijpskerlte, 11 September namiddags; Domburg, ook voor Aagtekerke, 12 SeptemberWestkapelle, ook voor Zoutelande 13 September, Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 15 Sep tember. Er is geen voorwerp in onze woning, dat steeds met grimmiger blikken wordt aan gezien dan ons belastingpapier. En geen wonder Het herinnert ons telken jare aan uitgaven van rijk of gemeente, die wg hebben te helpen dragen. Aan instellingen die niet zelden geheel tegen onzen zin tot stand kwamen en aan welker onderhoud wij niettemin telken jare dapper moeten mee betalen. Een ont zanger der belastingen mag dan ook wel een dubbel vriendelijk en beminne lijk man zijn, zal hij niet op den duur Jeelen in de antipathie, waaronder het ge- heele belastingwezen zucht. Want weinigen doen voor hun genoegen de wandeling naar het belastingkantoor, 't Is zelfs of dege- heele inrichting dier kantoren strekken moet om den afkeer er voor te verhooger.. Welke vriendelijke, sombere, weinig opbeurende kamerkens zijn het in den regel Van het groote koninklijke Den Haag tot het kleinste plattelandstadje, gaat ze maar na, en ge zult zien dat het aantal belastingpetoeiuen dat onzer belastingfcan toren verre overtreft. In stegen of achter buurten, in een hoek van de woning des ontvangers is een prozaïsch, hokkerig appartementje tot kantoor ingerichten iet weinige plaatsen zijn er, waar men zelf niet eens dit heiligdom mag binnentre den; waar men door een vierkante opening in het beschot zich zijn belastingpapier ziet toegeschoven en eene onzichtbare hand uwe penningen opstrijkt. Er is iets priesterlijks in die wijze van inning der belastingpennin gen maar al te weinig passend bij den dwang die deze vrijwillige jaarlijksche offer anden kenmerkt. Geen drukkender onder alle belastingen dan het personeel. Dit is eene belasting zonder eenige leidende gedachte. Patent treft hen, die een beroep uitoefenen grond belasting treft den bezitter maar het per soneel treft allen die 't betalen kunnen. En nu zal een vader toestemmen dat dit geen vergelijking is een bezitter een handelaar en iemand die 't betalen kan. Toch is 't zoo. Onze personeele belasting dagteekent van 1833zij werd het laatst gewijzigd in 1869. Een korte beschrijving moge niet on welkom zijn. j De personeele belasting (zie het maar op uw belastingpapier) bestaat uit zes grond slagen. De eerste legt een belasting op naar de huurwaarde der wening. Deze huur waarde wordt geschat en de belasting be draagt vijf procentdat is V20 dezer geschatte huurwaarde. Schat men uw huis dus op f 100 huurwaarde dan betaalt gij f5 personeel. Sommige gebouwen, zooals bergplaatsen, scholen, kerken en woningen die beneden een bepaald cijfer zijn geschat, zijn bij de wet vrijgesteld. Zoo zijn in de dorpen de woningen beneden f 18 vrjj. Van f 18 tot f 21 betaalt men slechts een derde en voor woningen van f21 tot f24 huurwaarde 2/3 der eerste drie grondslagen. Men noemt dit remissie. Ieder die remissie geniet is van het kiesrecht i tgesloten. De tweede grondslag is die op deuren en vensters, die in de open lucht uitkomen en grooter dan 30 vierkante decimeter zijn. Dit recht bedraagt 44 tot 77 cent per deur of venster. Te Goes bedraagt het 50 cent. Daarop volgt het recht op haardsteden, ovens uitgezonderddie zijn vrij. Men betaalt. Voor een haarstede f0,35 twee elk f 0,70 f 1,40 drie -1,20—- 3,60. vier -1,80 - 7,20. vijf - 2,50 -12,50. Enz. Dit recht is ontzettend hoog op gevoerd. Die dus een schoorsteen meer in zijn huis wil laten maken, die mag zich wel tweemaal bedenken. Ons komt dit recht op schoorsteenen schandelijk hoog voor. Moge er al eens een enkele kamer in een huis aanwezig zijn, waarmede de schoorsteen den blaam van weeldeartikel te zijn, deelt, in ons vochtige Nederland diende het aantal schoorsteenen eer uitgebreid dan beperkt te worden. Schrapping van dezen grondslag zou aan de personeele belasting een groot deel van haar hatelijk karakter ontnemen. Als vierde heffing is aangewezen het meubilair. Men betaalt f 1 belasting voor elke f 100 waarde aan meubilair. Bg dit recht gaat |men vrjjwat menschelijker te werk. Zelfs mag gevraagd worden of men daarbij niet al te gulhartig optreedt. Niet dat een recht van een gulden per f 100 (1%) ons niet hoog genoeg voorkomt; maar er zijn enkele meubelstukken die men hooger, andere die men in het geheel niet belasten moest. Een veerenbed meer of minder bezorgt iemand heel wat vevschil in zijn aanslag, terwijl een canapé enz. hoegenaamd geen verschil maakt. Ja zelfs een orgel en een piano mogen niet eens belast worden. Welk een dwaas heid. In sommige steden treft men wijken aan, waar én beneden én boven de huis- genooten van dergelijke muziekinstrumenten voorzien zijn, tot groot ongerief voor de buren en omwonenden. En zie, zulk een meubelstuk mag men niet belasten. Dit is een onbillijkheid. De vijfde grondslag is die voor dienstboden. Voor een dienstmeid wordt f5" /belasting betaald, tenzij zij beneden de 18 jaar zij in dit geval betaalt men f 3. Is zij beneden de 15 of boven de 65 jaar, dan betaalt men niets. Is zij beneden de 21 jaar en dient zij als meid alleen in een gezin waar min stens vier kinderen zijn dan is haar heer ook vrij van belasting. Eindelijk de zesde of laatste grondslag is de belasting op paardendeze wordt in zes klassen verdeeld. Tot de eerste behooren de luxe-paarden waarvoor f25 belasting wordt betaald. In de derde klas vallen de landbouwpaarden. Ook wordt voor een rijtuig op veeren voor één paard f 40en voor een rijtuig op riemen voor één paard f 5 aan recht betaald. Paarden voor voerlieden vallen in de vierde klasse, en wel f8 per paard. Jonge paarden beneden 3 jaar zijn vrijgesteld. De wijziging onlangs door ministers de Beaufort en Havelaar ingediend tot wijziging der paardenbelasting voor rijtuigen op veren hebben wij reeds vroeger besproken. Er is in de personeele belasting heel wat te verbeteren. Wenschehjk ware dat ais beginsel werd vastgesteld. Artikelen van weelde zoo hoog; en artikelen voor dagelijksch gebruik zoo laag mogelijk (dat wil zeggendesnoods in het geheel niet) belast. Zoo zouden wij in ieder huis twee schoor steenen vrij van belasting wenschen, de schoorsteen in de woonkamer, en die in de keuken. Eigenlijk behoorde voor werk lieden die hunne bezigheden aan huis heb ben, als kleermakers, enz., en die een schoor steen in hunne werkplaats hebben, ook deze te worden vrijgesteld. Alleen schoorsteenen van weelde dienen belast te worden. Hetzelfde geldt voor meubelen. Belast alle weeldeartikelen, waaronder ook muziek instrumenten, zoo hoog mogeljjk, doch geef vrijstelling van personeel voor bet bezit van een kast, een kleed, een hanglamp, een kachel, een linnenkast, stoelen, bedden en keukengerei. En belast ook geen deuren of vensters meer, tenzij dan de achterdeur, die toegang geeft tot plaatsje of tuin. Het is bespottelijk,een raam te belasten dat slechts uitzicht geeft op een muur die zich op twee pas afstands er van bevindt. Ook weeldepaarden en dito rijtuigen behoeven niet onbelast te big ven doch de rijtuigen en paarden voor eigen gebruik konden wel wat minder; te meer daar de landbouwer vrjj wat meer en andere lasten heeft op te brengen veel meer dan anderen afhankelijk is van weêr en windja zelfs in gevaar is van in een oogenblik al zijne have te verliezenen zich, om de schade eenigszins vergoed te zien, tal van extra uitgaven, die de stedeling niet kent, moet getroosten. Indien op deze wenken gelet werd, zou den velen wel een beetje minder op hun Personeel krijgen; althans indien de opcenten 't niet bederven. Want wat wij hierboven bespraken, is nog maar dehoofdsom. Er komt nog 20% van dat geld bij voor het Rijk 18 voor de Provincie; en 30% of meer voor de Gemeente. Dat is te zamen ongeveer 68 van de hoofdsom. Ook dit is tamelijk veel. Doch hierover later. 10 September 1890. De regeering stelt voor de le zinsnede van art. 96 der Kieswet aldus te doen luiden «Een lid der le kamer, dat op het tijdstip zijner verkiezing geene in art. 71 bedoelde hooge en gewichtige openbare betrekking bekleedde of bekleed had houdt op lid te zijn, wanneer hij op geen der gesloten provinciale Ijjsten van hoogstaangeslagenen meer genoemd, noch daarop ten gevolge van rechterigk eindvonnis hersteld of daarvan teu gevolge van zoodanig vonnis geschrapt is.» Men schrijft ons uit Ierseke: De verzending der leverbare oesters ofschoon niet zoo druk als in September 1889, neemt dagelijks toe. De kwaliteit is Diet zoo puik als het vorige saizoen. Vooral de voor consumptie bestemde oesters zjjn dezen kouden zomer weinig gegroeid. De markt met f 50,per 1000 begonnen, is thans 45 a f48,Ter beurze zijn nog geen voor de verzending geschikte verhandeld. Plantoesters van 4 c. M. een jaar geleden f3,genoteerd, worden nu voor f 6,a f 6,25 verkocht. Enkele par tijtjes aangeslagen pannen zijn voor f30,— a f35,van de hand gedaan. KERIi- EN SCIIöOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg ds. H. Vermaas te Ierseke te Rotterdam dr. L. Heldring te Middelburg. De collecte voor de Scholen met den bijbel bracht op te: Sluis f259.435, Oost burg met Zuidzande f 117.70, 'sHeer Hendrikskinderen met Wissekerke f12.705, Zaamslag f436.50 en Terneuzen met Hoek f372. De collecte te Oost burg bedraagt f84, en te Zuidzande f33.70. Oostburg. Het schoolgeld op de open bare school is voor de vermogenden vast gesteld als volgt: voor het eerste kind uit een huisgezin 20 ct. per maand voor het tweede kind 10 cent en voor de volgende kinderen uit hetzelfde huisgezin 5 ct. Voor de minvermogenden is het school geld 10 ct. 5 ct. en 2i/s ct. Deze tarieven gelden zoowel de dagschool als het herhalingsonderwijs. Tevens is het schoolgeld voor het uitge breid lager onderwijs verlaagd. Op de be grooting over 1891 is het schoolgeld op 300 gulden geraamd, terwjjl dit in het vorige jaar 263 gulden opbracht. (Toen werd allleen voor het uitgebreid lager onderwijs betaald.) Op de Chr. School is het schoolgeld voor de dagschool voor het eerste kind een gulden, voor het tweede kind 80 ct en voor elk volgend kind uit één gezin 70 ct. Voor kinderen van on- en minvermogende ouders wordt liet ontbrekende schoolgeld door het Suppletiefonds bijgepast. Het departement Sluis en Aardenburg tot Nut van 't Algemeen zal de minver mogenden te Aardenburg, Sluis en Oostburg helpen. (Daar zgn of komen Chr. Scholen. Breskens. Bg het 16 September a. s. te houden Zeeuwsch Vlaamsch Zendingsfeest zullen D.V. als sprekers optreden: cs. J. van 't Hooft te Vlaardingen, Openingsrede. C. Geel, evangelist te Amsterdam«Blikken in de Achteibuurt.» A. v. Os, zendeling te Amsterdam «De zending onder Israël.» ds. P. v. Paassen te Franekcr«Volharding tot het einde, ook op 't gebied der Zending.» G. F. Verbeek, zendeling in Japan (Tokio): «Japan en Zending». Ds. Th. A. Eggenstein te Antwerpen «Een dag van goede bood schap.» J. Verhoeven, zendeling te Indra- majoe [JavaJ «Mededeelingen uit de zending onder de Soendaneezen.» J. Veltman, Evan gelist te Ostende: «Colportage.» ds. J. Belkum te Zierikzee«Eenige resultaten der Zending.» H. graaf Ëentinck van MiJdach- ten Mededeelingen. J. G. Baerveldt, evan gelist te Brugge: «Belgische toestanden.» Ds. D. Wustenhoff te Gent, [Onderwerp onbekend.] J. H. Weidner, evangelist te Gent: «le afscheidsrede.» dr. L. Heldring te Middelburg «2e afscheidsrede.» ds. N. de Jonge te Brussel: Slotrede. Programma's zgn te koop bij de verschil lende agentenonder anderen te Middelburg bg boekbandelaar Dhujj en te Goes bij boekhandelaar Klemkerk, alsmede aan het terrein, waar ook toegangskaarten verkrijg baar zgn voor kinderen beneden de 14 jaar. Reisgelegen hedenVan Terneuzen per boot «Walcheren» 's morgens 8 uur: van Vlissingen id. te 10 uur. Van Oostburg per trangt te 9,25. Van Sluis 8,25. Naar V lissingen terug iD aansluiting met den trein voor Zuid Beveland 's avonds 5 uur. Deze reizigers vertrek ken 5,52 uit Vlissingen [stad]. Aankomst te Middelburg 6.2, enz. Men zie hiertoe de gewone spoorboekjes. Naar Terneuzen terug 's avonds 6 uur. Naar Maldeghem terug per tram te 4,23. De reizigers uit Goes vertrekken 's mor gens te 8,51 per gewonen trein. Aankomst te Vlissingen 9,28. De «Walcheren» komt 9,45 te Vlissingen. Prijzen van Terneuzen per «Walcheren» retoer f 1,50 met program. Van Vlissingen per «Walcheren» retoer Breskens fl met program. Van af Goes, s Heer Arendskerke, Arnemuiden en Middel burg tegen half geld. RECHTSZAKEN. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg Heden, Dinsdag zgn veroordeeld wegens mishandeling: J. de G., 29 j., schip persknecht, Goes, tot 7 d. gev. strafen A. S., 22 j., vrachtrijdersknecht, en G. M., 25 j„ arbeider, Heinkenszand ieder tot fl b. s. 1 d. h., diefstal: C. S., 24 j., hvr. vaD J. J. J. d. J„ zonder beroep, Vlissingen, tot 3 m., en J, V., 24 j. kleermaker, Middelburg, tot 1 d. gev. straf; beschadigingC. v. d. B., 24 j., stoker op de mailboot, Hansweert, tot f5 b. s. 5. d. h.. en beleediging: L. F. C., 41 j pep. O.-I. militair, Breskens, tot f3 b. s. 2d. h., Allen in de kosten. Een milicien van het 4e Bataljon te Vlissingen, die Dinsdag bjj de manoeuvre van de bataljons op Walcheren tegenwoorr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1