VHsslngen. In de zitting van den ge meenteraad op Donderdag jl. werd over gelegd de gemeentebegr. 91 in antv. en uitg. f 175737. Het verzoek van dr. Harzenberg om ontslag uit zijne sinds 184'2 vervulde betrek king van gemeente geneesheer, en ontheven te worde.i van de armenpractijk werd in handen van B. en W. gesteld. Dhr. Bourdrez werd tegen 1 Sept. a. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school E. Op de voordracut ter benoeming van 3 leden in het college van zetters werden geplaatst de hh. P. Laernoes, A. Kramer, J. Harder (allen aftr.) J. Lagaaij, C. M. Dommisse en W. L. Winkelman. De rekening der kamer van kooph. werd met een goed slot van f 1C5,93 goedgekeurd De geineenterekening over 1889, sluitende met een batig saldo van f3453.52 en in ontvang 1191870.87 bedragende, werd overeenkomstig het advies der financieele commissie vastgesteld. en W. werden gemachtigd tot den aankoop van inschrijving op het grootboek der 3'/j nationale schuld tot eeri bedrag van f 2000, vrijgekomen door de storting van den eigenaar der stoomtram. Goedgevonden werd vun de zijde der gemeente de helft te betalen in de kosten voor het dieper leggen der gasbuis aan de duinen. Die kosten bedragen 1 53.75. Daarna werden voortdurend van kracht verklaard de 'verordeningen tot helling van plaatselijke belasting op voorwerpen van verbruik, die op het gedistilleerd en op het gemaal. Ook zullen de dertig opcenten op de hoofdsom der personeele belasting worden verhoogd met 10 en alzoo op 40 opcenten gesteld. De begrooiing van de dd. schutterij voor 1891 werd voorloopig vastgesteld op f 1775,50. Den heer J. P. Swennen werd een stuk grond aan de Kalveniei straat in koop af gestaan voor f300. Het suppl. kohier voor den H. O. werd vastgesteld. Bij kon. besluit is benoemd rot kantonrechter-plaaisvervanger in het kanton Zierikzee mr. J. C. van der Lek de Clercq, advocaat en notaris aldaar. Vergezeld van Zijn adjudant, bezocht de minister van Oorlog op Zijn inspectiereis, heden de gemeente Middelburg. li ft It li- ft A SCHOO L.Y I KL1 WS, De raad van Middelburg benoemde tot leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium dhr. H. Snijders, leeraar aan de H. B. S. aldaar; en die van Zieriksee benoemde tol tijdelijk leeraar in de schei kunde aldaar dhr. dr. 11. G. L. v. d. Meulen uit Utrecht. Aardenburg. Uit eene voordracht bestaan de uit de hh. G. Jansen te Leiden en W. Goudswaard te Rotterdam is tot hoofdonder wijzer der chr. school benoemd de heer C. Jansen Jz., thans eerste onderwijzer aan eene chr. school te Leiden. (Hoofd dhr. J. B. Mejjnen). Groede. Met zekerheid kan worden ge meld dat het Zeeuwsch-Vlaatnsehn zendings- teest D. V. op 16 Sept. zal worden gehouden op de weide van Manneke, in de onmiddelijke nabijheid van Breskens. Als sprekers zullen o. a. optreden de hh. predikanten J. v. Belkurn van Zieriksee, E. Baertveld van Brugge, N. de Jonge van Brussel en P. van Paasen van Franeker. Toelatirgs-ex mien der II. B S. Goes. Toegelaten zijn tut de Voorbereidings klasse Jan Massee, Jan Roskes, Jan Pen- nings, Pieter Quist en Arie Huijsse. Tot de eerste klasseWil em Stunn, Gjjsoert Bide (voorw.), Louis la Porte, Pieter Persant Snoep, Jan de Jonge Mart.z Dirk Ittmann, Johan Hendrik Mulock Hou wer (voorw.) Tot de tweede klasse: Jan Hoekman. Tut de vierde klasse: Frans Heiman Ramondt. Sedert 1 Juli is het aantal scholen, die zicii hij den Schoolraad hebben aange sloten, met 22 vermeerderd. De scholen, die met 1 Januari aangesloten zijn, nemen deel aan de stemming voor de 12 leden der schoolbesturen, die met lJuli weèr voor één jaar zitting netneti. Zoodra de verkiezing der 12 leden (voor dit jaar en de helft van 1891) is afgeloopen, komt de geheele schoolraad b.^een. In het le district is gekozen de heer J. Brouwer te Appiugadam 2e district Ds. J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum 4e district de heer Th. Ployter te Assen6e dis.rict de heerP. Roodhuizen te Veenendaal 8e district de heer J. A. Wormser te Amsterdam11e district de heer Mr. Th. Heemskerk te Amsterdam, die allen de be noeming hebben aangenomen. Herstemming moet plaats hebben in district 3, 5, 7, 9, 10 en 12. LANDBOUW. Dezer dagen zijn in t licht verschenen de uitkomsten van het onderzoek naar den toestand van den landbouw in Nederland, in gesteld door de Landbouwcomtnissie,benoemd bij Kon. besl. van 18 Sept. '1886 no. 28 Dit resultaat van den onvermoeider! arbeid der commi sie is even omvangrijk als be langrijk. Vier zware deelen bevatten een schat van gegevens omtreut den landboum, van zeldzame waarde voor staathuishoud kundig, statistici, landbouwkundigen en allen die zich met de sociale vraagstukken bezig houden. De resultaten van het onderzoek overtreffen de verwachtingen, die de Commissie ziclt had gevormd. Men Heeft talrijke gegevens kunnen bijeenbrengen, die een juist inzicht veroorloven inden toestand van den landbouw in Nederland. Zoo werden maatregelen tegen knoeierij in den boterhandel vastgesteld. Een saldo van f 20,000 voor het land bouw-vakonder wijs werd beschikbaar gesteld. Drie nieuwe Rykslandbouw-proefslations te Groningen, Hoorn en Breda werden geo pend. Een landbouwleeraar voor de provinciën Gelderland en Overjjsel werd benoemd. Voor subsidie aan landbouwproefvelden werd eene som van f 12.000 beschikbaar gssteld. Tot ondersteuning van de paardenfokkerij werd een crediet verleend van f 40.000. Volgens een statistieke! opgave wordt de opbrengst van den graanoogst in de ge heele wereld dit jaar geschat op 725,000,000 hectoliters. Ossemlrecbt, 25 Aug. De Najaars Paarden- en Veemarkten zijn uoor Burg, en Weth. alhier vastgesteld op Donderdagen den 18 Sepreinber en 16 October 1890, 's voormid dags van 9 12 ure. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering «Ossendrecht» van de Noord. Br. Mij v Lw. werd benoemd tot lid van het Hoofdbestuur voor het jaar 1891, dhr. D. Sneep. Tot afgeva rdigde ter algemeene vergadering te Tilburg en verder voor den geheelen duur van het jaar 1890, dhr. J. 'F. Thenns en tot diens plaatsvervanger, dhr P. C. Aertssen. (ieiuengtle Bericht-en. Middelburg. Donderdag is de ju-titie. vergezeld van den alhier gevestigden arts J. Meijers en met inelenetning van den voorloopig zich in hechtenis bevindenden 2üjarigen verdachte F. B., naar Kuitaart ^Hontenisse) vertrokken, ten einde aldaar een nader onderzoek in te stellen omtrent de aldaar gepleegde, bereids in ons blad vermelde, zware mishandeling met doodelijken ailoop op den tolbaas T. De heer dr. T. F. Martin te Hulst was met dien hierboven genoemden arts Mejjers met de uit- en inwendige schouwing van het lijk belast. Omtrent de vechtpartij, waarbjj dit noodlottig feit plaats had, wordt nader gemeld, dat wrok wegens vroegere twisten in deze treurige zaak een groote rol schijnt gest eeld te hebben. Zondagmiddag moet de verwonde Diele- man woordenwisseling gehad hebben met Baart, wien hij bij gelegenheid een pak slaag beloofde. Zondagavond na afloop van een concert, hetwelk door het zanggezel schap van Lamswaarde aldaar werd gegeven, ontmoetten beide mannen elkander en schijnen zij handgemeen geraakt te zyri, waarbij Baart zjjn mes trok en dit Dieleman in den buik stak, waarna hij hem nog eenige lichte verwondingen toebracht. M. C. Mitldelbnrg. Aan de volkszangschool van de vereeniging «Uit het Volk Voor het Volk» hebben zich rutm een vijftigtal nieuwe leerlingen laten inschrijven. Dinsdag werd gevankelijk naar Roer- moitd overgebracht een Duitscher, die met nog een vagebond te Vlierden, ten huize van een landbouwer, na daar goed gegeten te hebben, diens geld vorderde. Deze hierop minder gesteld laadde zyn geweer en ver zocht beiden zijn huis te veilaten; toen hipraan geen gevolg gegeven werd, lostte hij het scnot, waardoor de eerste in het been getroffen werd. Hij wefd aangehouden terwijl de andere de vlucht nam. De ver wonde werd te Roermond per rijtuig van het station naar het huis van ariest over gebracht. Kamperland. Het weèrbaarheidscorps, «Prinses Wilhelmina», z.ii Maandag 1 Sept. a. s. 's morgeus bij gunstig weèr eene schiet oefening houden en s middags begeleid door een paardenstoet in optocht de gemeente rondrijden. Te Groningen zijn thans reeds 92 kinderen aan de mazelen overleden. Uit 's Bosch wordt aan het ISwbl, v. Heusden geschreven Voor een paar dagen zag men aan het spoorwegstation den gevangenwageu aanko men die door een zestal marechaussees werd opgewacht. Er moest dus wel iets bijzonders plaat* hebben, dat men zulke voorzorgen nam. Bij aankomst stapten vier vrouwelijke gevangenen uit den wagen, die, naar gezegd werd, twee jaar straf elders moesten onder gaan. Het waren de dames, die destijds een boertje in een beruchte straat hadden binnen elokt en met geweld hem zijn geld hadden ontnomen. Wie zou nu in die nietgehlankette, armoedig gekleede personen met fletse oogen en valen teint (ie sirenen herkennen, die door haren zang reeds menigeen op het dwaalspoor brachten? De politiemach' bleek noouig te zijn, want verschillende vrouwen hadden ziclt upgesteld otn van hare dochters of zusters af-cheid te nemen. Een oogen blik werd dit toegestaan; een der ongelukkigen drukte onstuimig een achtjarig kind aan haar borst en we hoorden haar den dijpgevoelden wensch uitspreken, al klonk die ook vreetnd uit haren mond «Kaatje, vooral goed oppassen dat ik nooit iets anders dan goed van je hoor.» Het is te hopen, dat Kaatje, in zulk een omgeving opgroeiende, toch niet als hare moeder verloren zal gaan. Honderden personen, waarbij ook gerekend de vacantie hebbende schooljeugd maken in de om de gemeenten liggende velden van Roermond jacht opkikvorschen Het moge vreemd klinken, maar de achterste beentjes dier diertjes, behoorlijk in boter gebraden of gestoold, geven een zeer smakelijk gerecht, dat door velen ver boven visch wordt gesteld. Dit is ook juist de reden, waarom men er die diertjes thans met 3Ü cents per 100 stuks betaald. En deze vrij hooge prijs kost duizenden hunner het leven Het volgende vermakelijke avontuur had onlangs in de omstreken van Maastricht plaats Een arbeider had een paar stroppen in zjjn tuin gezet, om een haas te vangen. Het duurde wel 8 dagen, eer hij den langoor kon te pakken krjjgen. De haas hield zie li of hij dood was. Onze strooper duwde het beestje, nadat hjj hem van zijn halsband ontdaan had, tus-.chen zijn jas en liep als een hazewind naar huis, doch, o wee!ouder het loopen komt hij zelf met den linkervoet terecht in den tweeden strop, dien hij voor de vangst in gereedheid gebracht haden valt zoolang hjj was op den grond en kon zjjn voet niet meer uit den strop krjjgen. De haas, die onder zjjn jas zat en een paar meter ver werd geworpen, was wedei tot zyn bewustzijn gekomen, en liep, ofschoon niet hard, in een stuk haver, waar hjj van den schrik bekwam en weinige oogenbhkken later even wakker als vroeger het hazeupuil koos. De strooper zat meer dan een half uur te tobben, eer hij zijn voet uit den strik had gekregen, zochi nog eenige oogen blikken naar zijn prooi, doch keerde zonder haas met een bebloed gezicht en verstuikten voet naar huis. De man was geheel terneer geslagen en nam zich stellig voor om voortaan geen twee maar slechts éen strik te zetten. Iemand te Hoevelaken die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid otn, om het geheele gezin te vergiftigen. De meid deed daarna rnui- zentarwe in de spijzen. Reeds onder het eten weiden alle huisgenooten ongesteld en de meid, die ongerust werd, begon de gifkorreltjes uit liet eten te zoeken, waardoor zij terstond in de verdenking kwam. Zij hield zich echter eerst alsof zjj van niets wist en ried haren meester aan, naar de waarzegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwijzen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Zij is reeds ia verzekerde bewaring gebracht. Haar vermoedelijke medeschuldige, door haat- aangewezen ontkent tot nog toe alle medeplichtigheid. Ook heeft te Rotterdam een 16-jarige dienstbode getracht het kind barer meesteres te vergiftigen, door in de zuigflesch van het kiud melk en een gedeelte petroleum te doen. Etne kleine berisping van de zjjde der meesteres was aanleiding tot deze verschrikkelijke daad. De schuldige is door de politie overgebracht naar de strafgevan genis, en het kind verkeert in zorgwekkenden toestand. Moderne huizen. Te Yelseti is het balkon van een voor 4 jaren gebouwd huis naar beneden gekomen. Eer. heer, die er op zat, bracht het er met een paar gekneusde beenen af. Uit Sumatra's Oostkust schrijft men aan de N. R. C. dat de cocosnoot tot ver drijving vari den lintworm geen uitvinding is van dr. Parisi, maar van de inlandsche bevolking op Sumatra die reeds jatenlung dezen noot als middel tegen dsn lintworm aanwendt. Een heer te Alkmaar die den strjjd tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Amerika van 186365 had meege maakt, vernam onlangs dat hjj daarvoor in de termen viel van pensioen te genieten. Daaromtrent inlichting vragende bij den Amtrikaanscheo Consul te Amsterdam, vernam hij dat dit werkelijk zoo is en dat hij reciit heeft op een aardig spaarpotje voor hem aan de andere zijde van den oceaan gegaard in de vorige jaren. De noodige maatregelen zijn nu genomen om de uitbetaling te bevorderen. De baptistenprediker Siemens te Jhr- hove (Oost Friesland) nam 9 Maart jl.den dienst waar te Emden om den doop te bedienen. Ofschoon het zeer koud was gebruikte men zeer koud water, dat door goten van het dak was aangevoerd. De doopeling, een flinke keukenmeid, had, zooals gewoonlijk, slechts een lichte kleed mg onder haar doopkleed aan. De plechtigheid had plaats door onderdompeling van het hoofd. Nadat het meisje uit de doopvont in de kleedkamer was gebiacht, viel zjj neer en was een lijk. De dokter zei dat het was tengevolge eener hartverlamming door koude. Het gei echt bemoei.lde zich met de zaak en veroordeelde dert piedikant tot 8 dagen gevangenisstraf, voornamelijk dewyl, ook volgens zijn eigen zeggen geen enkel God delijk voorschrift verbiedt bij strenge koude lauw water te gebruiken by de indompeling en hij dit dus had kunnen gebruiken. Te Katwijk is een lljarige knaap bij het baden verdronken. Te Rijsoord is een tjalk met 13000 schranken vlas van den vlasboer De Zeeuw door onvoorzichtigen omgang met vuur, geheel in de asch gelegd. Te Reukuiu stond een vrouw met een rot.dreizenden koopman te praten, toen stilletjes de zoon des koopmans by haar in huis liep en uit een kast de som van f5 wegnam. Gelukkig werd de diefstal spoedig door de arme arbeidersvrouw ontdekt, zoodat de dief niet lang plezier had van zijne rjjks. aaMers. Gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, is het Hongaarsche stadje Tokay, bekend door den wijn, die daar wordt ge wonnen, geheel door brand vernield. Daar levens een hevige wind woei, was het on mogelijk het vuur meester te worden. Het grootste gedeelte der inwoners is zonder dak en zonder levensmiddelen. Tokay telt 450Ü inwoners en had zes kerken, vier hotels, vjjf scholen, een biblio theek, een museum en een schouwburg. Deze gebouwen zyn allen vernield en van de gewone huizen zyn et slechts 13 gespaard gebleven. De brand ontstond gedurende den nacht en werd door den hevigen wina in korten tjjd zoo uitgebreid, dat aan blusschen niet meer te denken viel, omdat er geen voldoende watervoorraad was. De inwoners /ochten hun heil in de vlucht en brachten den nncht buiten de stad in de open lucht door. Menschen kwamen bij den brand niet om. In dit op/icht was rnen te Tokay gelukki ger dan te Karna, een stadje by Debreczin, dat op denzelf.len dag afbrandde en waarbjj 10 personen hun leven verloren. In geen jaren zijn in Hor.garye zooveel steden en dorpen door brand vernield als in dit jaar. Houten huizen en volkomen gebrek aan bluschmiö- delen zijn de voornaamste oorzaken van de vele branden in Hor.garye, die bijna altijd met de geheele vernieling der plaats eindigen. Centrum. Weer deed een ballon-reiziger zyn laatste luchtreis. Te Portland steeg de luchtreiziger Corsgrove met zijn ballon op. Toen hjj eindelijk met de parachute neer daalde, raakte hij 200 voet boven den grond zjjn greep kwijt, viel en werd legen den grond verpletterd. Zjjn ljjk werd gevonden onkenbaar. Ook al een baantjeTe Londen is een inrichting geopend waarheen zich per-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2