1890. No. 141. Zaterdag 30 Augustus. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D HÜIJ, te Middelburg. PRIJS HER AD VERTEN TIEN GROOTHEID en VAL. DE ZEEUW. ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers ƒ0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ylissingen 28, 29, 30 Augustus en 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 en 10 September; Seroos- kerke, 11 September voormiddags; Oost- kapelle, ook voor Grijpskerke, 11 September namiddags; Domburg, ook voor Aagtekerke, 12 September: Westkapelle, ook voor Zoutelande 13 September, Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 15 Sep tember. Verslag omtrent den toestand der vis- scherijen in de Schelde en Zeeuwsche Stroomen in 1889. I. In betrekking tot de oestervisscherjj leest men bet volgende De vischerij op verpacht terrein was zeer gunstig. Tengevolge van de vroege en hooge warmte van het water ["20 Juni 23" G in dit jaar, waren de oesters reeds vroeg begonnen schot te maken en wel zeer sterk; ook liet het zich aanzien, dat vroege en aanhoudende warmte de broedperiode ook zou vervroegen. Enkele proefpanneo, 7 stuks, werden daarom reeds tl Juni te water gebracht, waarop den 18en en 19en reeds 3, 5,1 en 2 broedjes werden gevonden; den 19en werden er meer en den 24en waren daar alreeds van 5 tot 7 broedjes op te zien. Dit had tengevolge, dat dadeljjk met kracht begonnen werd om al de pannen buiten te brengen. Op 2 Juli vond men reeds pannen in de Boomkil en de Geul, waarop 12 broedjes zich bevonden een paar dagen later steeg dit tot 30 en 50 en kort daarop vond men er al van 300 en meer. In de vlakte op de Ier<ehe Bank varieerde het aantal broedjes per pan tusschen de 30 en 100, terwijl tusschen Wemeldinge en het Goesche Sas de aanslag varieerde tusschen 50 en 230 zelts zijn er pannen geweest, waarop men 800 broedjes telde. In de Boomkil deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat pannen, waarop 50 a 60 broedjes gezien waren, later maar van 10 tot 15 78. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Bekend is ook, hoe Napoleon eens door een Pruisisch soldaat werd beschaamd gezet. Het was in het jaar dat de Franschen, op hun zegerijken tocht door Europa, in Filoit halt hielden. De halve wereld sid derde voor Napoleon's macht. Alles boog voor hem in 't stof, en overal waai hij verscheen begroette men hem als overwin naar. Gedurende den korten wapenstilstand dien hij met Pruisen sloot, kreeg hij het op zekeren dag in 't hoofd zjjn tegenstanders te Filoit bij zich aan het ontbijt te noodi- gen. Slechts twee hadden den moed aan deze uitnoodiging gevolg te geven de koning van Pruisen en de keizer van Rusland. Zij kwamen door een sterk escorte begeleid, bij den keizer der Franschen, die hen in zijn gewonen grijzen rok en met zijn /ier kanten steek ontving. De tatel was gedekt in een kamer der vijfde etage van het slot, omdat men van daar uit een vergezicht had op de omgeving, waar de troepen gelegerd waren. Het gesprek aan tafel was, zooals men denken kan, niet zeer levendig en gedwongen het liep hoofdzakelijk over het leger en ieder prees het zijne om het eerst. Opeens stelde een der drie vorsten welke der drie is onbekend de vraag, wie van hen het meest op de trouw zijner man schappen zou kunnen rekenen. «Mijn soldaten gehoorzamen mij blindelings», riep keizer Alexander uit. «En de mijne - riep Napoleon uit broedjes opleverden. Deze pannen lagen op het droogste gedeelte en sterren waren er niet op. Het is mogelijk, dat deze dooi de warmte in de eerste levensperiodie gedood zijn. Op een paar perceelen langs Noord- Beveland wrs de aanslag van 55 tot 65 stuks per dan. In de Zaddkreek, waar slechts 2200 pannen waren uitgelegd, werden slechts 20 broedjes per pan geoogst en in de Eendracht bedroeg de aanslag van 25 tot 30 per pan op 3000 paunen. In de Vieij vóór den Dreischorpolder waren ook een 60.000 pannen uitgelegd, waarop van 70 tot 80 broedjes per pan gevangen werden dezen waren mooi van stuk. Niettegenstaande er zoo overal pannen met hoogen en zeer hoogen aanslag voor kwamen, was de massa toch niet zoo rijk bedeeld, en waren overal nog al pannen, waarop maar weinig broed aanwezig was; er zijn zelfs geheele partijen geweest, waarop letterlijk geen broed voorkwam. Op enkele perceelen hadden de pannen, die op 20 Juli aan den benedenkant gelegd werden, maar- een enkel broedje, 4 en 5op de pannen, die denzelfden dag aan den bovenkant van het perceel gebracht waren, was het gemid deld 40, terwijl de pannen die vroeger op het perceel waren gelegd, gemiddeld ongeveer 70 broedjes bevatten. Er werden nog pannen die in Juni waren gelegd, tegen het einde van Juli naar een ander perceel gebracht, omdat er bijna geen aanslag was met dit gevolg, dat er later toch gemiddeld nog 20 broedjes op gevonden werden. Vroege hooge temperatuur schijnt de ontwikkeling van een deel der oesters zeer vervroegd te hebben en daardoor zal de val van broed, hoewel zeer rijk, toch ongeregeld geweest zjjn. Op al de pannen, waar veel broed aanwezig was, bleven de meesten achterlijk in groei ook het laat gevallen broed was, als gewoon lijk klein van stak. De gemiddelde aanslag zal niet hooger dan op 50 stuks per pan kunnen gerekend wor den, terwijl het totale aantal in zee ge- zijn ieder oogenblik bereid voor mjj te sterven I» «Laten we daarvan eens een proef nemen,» stelde de koning van Pruisen voor. Daarop wenkte Napoleon een lakei en beval hem een zjjner gardes, Marcan, te roepen. Na eenige oogenblikken verscheen de geroepene, wiens dapperheid in het Fransche leger spreekwoordelijk geworden was. «Marcan zoo sprak Napoleon hem toe wilt ge alles doen, wat ik je beveel «Ja sire 1» «Blindelings, wat het ook zij vroeg de keizer, terwijl hij hem 'scherp aankeek. «Blindelings, Sire 1» antwoordde de krijgsman zonder aarzelen. «Welnu, spring dar. daarginds uit het venster 1» Marcan schrikte merkbaar, doch hij wist zich te beheerschen en sprak «U weet, Sire, dat ik een vrouw heb en twee kinderenik beveel hen aan uwer Majesteits zorg aan.» Daarop maakte hg een militair saluut, begaf zich naar het venster en sprong zon der aarzelen naar buiten. «Nu is de beurt aan mijriep Alexan der. «Roep een mijner lijfwachten beval hij «Den eerste den res te Na eenige minuten verscheen een gre nadier. «Hoe heet ge vroeg de czaar. «Iwan Iwanowitsch, sire.» »Goed, Iwan, spring daarginds uit het venster «Ja. sire.» En zonder een woord te spre ken begaf hjj zich naar het aangeduide brachte pannen op 8 millioea stuks geschat wordt. Veel last werd later ondervonden van jonge zeesterren, die veel broed vernield hebben op die pannen, waar weinig naar omgezien werd. Daar waar er veel werk van gemaakt werd (men zag soms geheele scharen volk tusschen de pannen met stop naalden sterren vangen) was het verlies gering. De aanslag op de schelpen op de natuur- perceelen was, hoewel ook een weinig ongelijk' toch zeer ruim. Op oesterschelpen weiden tot 20 broedjes en op de kokhanenschelpen zijn er tot 7 in eeD schelp gevonden. Sommige perceelen op de Yersche bank, waaronder er zijn die dej laatste jaren weinig broed leverden, liggen nu om zoo te zeggen overdekt met broed. Ook op de' groote oesters zat veel broed. Er viel dit jaar weder veel mosselzaad over de Iersche bank, doch gelukkig stierf dit spoedig af en daardoor werd dan ook geene schade geleden wel doordat de jonge sterren nu, zooals boven gezegd, de jonge oesters op de pannen aantastten. Tengevolge van de gunstige en warme weersgesteldheid was de groei reeds vroeg in het jaar in de oesters, zoowel in het broed als in de grootere soorten, en deze gunstige toestand bleef, waardoor dan ook de oesters tevens uitstekend van visch werden. Ook dit jaar was er veel vuil op de per ceelen en toch heeft dit nu, tegen het al gemeen gevoelen in, geen schade aan den groei gedaan. Dit mag evenwel geen aan leiding zijn om de zindelijkheid te ver waar- loozen, want op vuile perceelen kan geen goede aanslag van broed komen. Doordat vele oesters reeds vroeg het voort- telingsproces hadden doorgemaakt, zoodat in het laatst van Juli al veel vaste oesters gevonden werden en er vraag kwam, wer den er toen al oesters verzonden. Van de campagne 1888/9 waren, tenge volge van den slechten prijs, nogal een be duidend aantal van die oesters naar de perceelen teruggebracht. Sommigen hadden eok op de Herkingsche venster en sprong naar beneden. Daarna wendde zich de koning van Pruisen tot een zjjner dienaren «Verzoek den dapperste mjjner soldaten hier te komen.» Een forsche uhlaan verscheen van zes voet hoogte, deborst bedekt met eereteekenen. «Mijn vriend» zeo sprak de koning hem toe «op bevel hunner monarchen en om haar steeds gehoorzaam te toonen, zijn een Fransche en een Russische soldaat hier uit dit venster gesprongen. Hebt gij den moed hetzelfde te doen «Is het voor het vaderland vroeg de soldaat onmiddellijk. «Neenantwoordde de koning. «Dan doe ik het niet 1» was het eenvou dige, maar besliste antwoord. De laatste soldaat was ongetwijfeld met zijn vorst de verstandigste van het geheele gezelschap. Of Napoleon nog iels in het midden ge bracht heeft, wordt niet gemeld. Tijdens het verblijf van keizer Napoleon te Schönbrun bij Weenen (hel was in 1869 na de nederlaag der Oostenrijkers bjj Wa- gram) ontving hij een brief van aartshertog Karei van Oostenrijk, die hem bewonderde en hem gaarne wilde spreken. De Keizer, zeer vereerd over dit gunstige oordeel van zijn tegenstander, dien hjj steeds als zoo bekwaam en schrander had hooren prijzen, bepaalde als plaats van samenkomst een jachtslot in de nabijheid van het paleis en gat zijn kamerdienaar een traaien degen dien deze bjj het heengaan van den Aarts hertog, aan dezen moest ter hand stellen. bank een stuk grond gehuurd en ze daar heen gebracht, alles in de hoop in deze campagne dan ten minste een partijtje goede oesters te hebben- Tengevolge van het gunstige jaar waren deze oesters verbazend in gewicht toege nomen. Het was nu volstrekt niet moeiljjk om oesters van 100 K.G. en meer per 1000 stuks te vinden. Daar echter de andere oesters in verhou ding even goed waren gegroeid, waren deze zware oesters, die het vorige jaar onder den naam van Imperials verhandeld werden, eerst maar moeieljjk en later in het geheel niet meer te plaatsen als zoodanig, zoodat zjj dan ook onder de le soort van de hand gedaan werden. Zoo ook had de le soort niet dien aftrek, als men had kunnen ver wachten, omdat de 2e soort zoo mooi was. Er kwam zelfs een tjjd, dat er bjjna uit sluitend vraag naar die soort bestond. Bjj het visschen bleek het al spoedig, dat er een zeer groote voorraad van prachtige leverbare oesters zou zjjn, zoodat de markt, die met f48 per 1000 stuks voor le soort opende, al spoedig daalde op f 40, terwjjl wjj vermeenen, dat voor de berekening de prjjs der le soort op niet meer dan f 38 per 1000 mag genomen worden. De 2e soort, die nog weer in sorteeringen verkocht werd en daaidoor dan ook weer verschillende prjjzen opgebracht, zal gemid deld op f25 per 1000 mogen gesteld worden. Voor zoover bekend zjjn in 1889 hoogstens 3 miljoen fransche oesters op de Zuid-Hol- jandsche banken gezaaid. 29 Augustus 1890. Goes. Men verzoekt ons onderstaand mede te deelen Aanstaanden Zaterdagmorgen precies te negen uren, zal in de wandelkerk, ingang over de R. Kath. Kerk, repetitie worden gehouden met de schoolkinderen van alle scholen die de twee Prinsesseliederen van Richard Hol en op de wijze van 't IJzeren paard van J. Worp, op school bereids hebben ingestudeerd. De zang zal met muziek begeleid worden. Toen nu de samenkomst was afgeloopen en de Aartshertog afscheid genomen had, wilde de kamerdienaar zich van zijne taak kwijten. Doch de keizer wenkte hem met de oogen, dat hjj het niet doen moest. Hjj behield dus den degen. Toen hij vertrokken was, zei de Keizer tot zjjn dienaar «Tegen mjjn verwachting is de Aartshertog een zeer middelmatig manhjj is zulk een kostbaren degen niet waard.» Napoleon had voor menig gemeen soldaat een praatje over en wist hen zoo aan zich te verbinden. Hjj trok ze wel eens aan den snorrebaard en deed hun dan vragen als deze: «Heb ik u niet meer gezien?» Tot een ander: «Gjj met uwe twee chevrons, waarom zjjt gij geen korporaal?» «Ik kan niet schrjjven, Sire I» «Maken dat je het over drie maanden kunt en dan de strepen hoor I» Tot een derde «Waarom hebt gjj met uwe drie houwen in 't gezicht geen kruis «Zjj hebben mjj vergeten Sire!» «Dan zal ik om je denken, hoorHet ging er heet toe bij Marengo, niet waar Tot een vierde «Dat kruis hebt gjj bij Jena verdiend, oude 1» En zoo had NapoleoB altjjd wat te vertellen wat natuurlijk den trots en de dankbaar heid der aangesprokenen opwekte. M. C. (Wordt vervólgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1