1890. No. 140. Donderdag 28 Augustus. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN BUITENLAND. DU ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en "VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p, p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02». UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vlissingen 28, 29, 30 Augustus en 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 en 10 September; Seroos- kerke, 11 September voormiddags; Oost- kapelle, ook voor Grijpskerke, 11 September namiddags; Domburg, ook voor Aagtekerke, 12 SeptemberWestkapelle, ook voor Zoutelande 13 September, Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 15 Sep tember. 7 Landverhuizing en de Militie. In onze dagen van landverhuizing mag wel eens worden herinnerd aan verlofgan gers der nat. militie, dat zij zich zonder toestemming van Zijne Excellentie den mi nister van oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands mogen begeven. Zij die in strijd hiermede handelen worden in werkelijken dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden, terwijl zij, die niet voldoen aan de oproeping in werkelijken dienst als deserteur worden behandeld. Ter voorkoming van deze onaangename ge volgen is door de regeering het verkrijgen der vereischte vergunning zeer vergemakke lijkt en o. a. bepaald dat aan de milicien- verlofgangers, die met hun gezin naar Amerika willen verhuizen en die wanneer zij alleen moesten achterblijven, wellicht hun middel van bestaan zouden verliezen, de vereischte toestemming niet zal worden geweigerd, mits zij niet voor den werkelijken dienst zijn opgeroepen. Den zoodanigen en in het algemeen den verlofgangers, die zich gedurende meer dan vier weken naar het buitenland willen begeven, wordt dus het vragen van vergunning ten sterkste aanbe volen. *7 Een nieuwe waarschuwing. Een republikeinsch, dus liberaal, Fransch blad, de Événementschrijft „Het aantal misdaden neemt niet af, maar toe. Onze maatschappelijke toestand ver ergert aanhoudend. De officieel© tabellen zijn treurig' welsprekend Naar mate het onderwijs zich uitbreidt, verhaast ook het misbruiken van alle vrijheden de ontaar ding van ons ras." Een nieuwe bekentenis dus, dat het «neutraal» onderwijs niet beantwoordt aan de hooggespannen verwachtingen, welke van liberale zjjde daarop zijn gesteld. Herhaaldelijk heeft men de verzekering kunDen vernemen, dat de vermeerdering van het aantal (openbare) scholen, de ver mindering van het aantal gevangenissen zou tengevolge hebben. Het omgekeerde bljjkt evenwel het geval te zijn. Ondanks de verontchristeijjkirig van het openbaar onderwijs in de Fransche republiek, of liever, juist daardoor, neemt het aantal misdaden toe en verergert de maatschappe lijke toestand van jaar tot jaar. Ën levert de «neutrale» school in andere landen betere vruchten op?? (Centrum.) Siberië! Het ligt wel ver van ons af, dat onafzienbare steppenland, dertig maal zoo groot als Nederlanddoch wat wjj in de verhalen onzer jeugd van Siberische gruwelen lazen, heeft ons nog genoeg belangstelling gelaten, om te luisteren naar wat een Amerikaan, zekere j Kennan, over dit ballingsoord van Russische misdadigers weet te vertellen. Kennan had reeds zoo vele malen over de gruwelen der Siberische gevangenissen hooren spreken, dat hij besloot zich met eigen oogen te gaan vergewissen van de waarheid of van de verdichting dezer voor hem ongeloofelij ke verhalen. Hij werd te Petersburg door den minister allerhartelijkst ontvangen. «Het Russische gou vernement behoeft voor niemand iets te verbergen», zoo zeide deze, en gaf hem een pas en een vrijgeleide, waardoor hij den toegang verkreeg tot al de Siberische Staatsgevangenissen. Hij maakte van de gelegenheid een kwistig gebruik. Geen hok, geen krot werd voor hem verborgen gehouden. En van zijne bevinding geeft hij thans verslag in een boek getiteld: Stberié.' en doet dit op nuchtere wijze, zelfs met vriendschap in het hart voor Rusland en zijn keizer. Hij wijst er op dat een 30,000 tal van die ongelukkige staatkundige misdadigers in deze gevangenissen zuchten. Er zjjn schuldigen en verdachten, er zijn ook on* schuldigen onder hen. Lieden die voor deze ellende waren gerijpt, doch ook zij die het nooit hadden gedroomd, dat zjj op het onverwachtst van hunjbed gelicht, dertigduizend mijlen ver zouden worden weggevoerd, alleen om een per soonlijken benijder het genot te gunnen van hen te hebben weggetooverd, of «onschade lijk» gemaakt. In den ketting met een ring aan een kruiwagen verbonden, vervolgt hen dit ding tot aan hun legerstede, een naakte brits, zonder kussen, zonder stroo. Harde arbeid en onooglijk voedsel zijn hun deel. Een slaapvertrek, door velen bezet, op elkander gepakt als zjj zjjti, in een afschuwelijk bangen dampkring. Geen zieken verpleging, maar wel stokslagen en schaam- telooze ontblootingen. Hier hebben de hartstochten, bjj de ongestoorde uitoefening der straffen, vrij spel. Op alle deuren en britsen bijbelspreuken en zalvende vermaningen, maar het lichame lijk voedsel is slechts een stuk zwart brood met een kom water om het in te weeken. Daar is geen onderscheid tusschen rijk en arm, tusschen beschaafd en gemeen; tusschen rein en onrein. De geestelijke is daar vastgeklonken aan den boefde dokter aan den onreinsten misdadiger. Zelfs krankzinnigen zijn in dit oord zonder ver pleging, vastgeketend aan denzelfden krui wagen met hen, wie de wanhoop nog niet tot razernij bracht. En dit alles ziende, heeft Kennan uit geroepen of dan de Russische Regeering den maatstaf van het medelijden niet kent Ja zelfs is hec voorgekomen dat een gouverneur, van wien een gevangene in een brief aan zijn ouders schreef dat hij «anders een man met een menschenhart was», door de Regeering ter verantwoor ding geroepen werd wegens zijn heulen met de vijanden van den Staat Een middel om te ontkomen is er niet. In 't voorjaar, als de koekoek komt, wordt bij velen het heimwee naar de natuur en de vrijheid zoo sterk, dat zij eindelijk tot de vlucht overgaan. Doch de politie vindt hen al spoedig en boeit hen in te vaster kluisters, te dieper in den grónd is voortaan hun vochtige, hun nog afschuwelijker woning, waar zelfs de weelde van een brits, ja van eenige zitplaats verboden is; de koude vloer is hem daar alle3. Slechts één middel wordt nog wel eens met goeden uitslag aangewend, 't is de poging om door den hongerdood aan dit ondragelijk ljjden te ontkomen. Doch niet altijd gelukt hun dit. Acht gekerkerden teKerain 1882 waren gruwelijk mishandeld en kwamen ovei een het ongenietbare zwarte voedsel gezamenlijk te weigeren. Zij hielden dit vol, 12 dagen lang. Maar wat deed men toen Men zond de vrouwen, echtge- nooten dezer wanhopigen, die in een andere gevangenis zaten, tot hen teneinde hunne pogingen te verijdelen, en onder dien drang der opgedrongen liefde bezweken zij Den 13den dag aten zij wederom het zwarte brood, en de vrouwen, die hun werk hadden verricht werden naar hare gevangenis teruggeleid. Het is schandelijk. Maar ergerlijk tevens dat van al deze dingen de Keizer en zijn Hof niets afweten. Zij toch worden van al deze dingen onkundig gehouden. Ja zelfs op de jongste tentoonstelling te Petersburg waren tal van voorwerpen te zien waarmede be wezen moest worden, dat het gevangenwezen, en de strafmiddelen, ook het Siberische, zooveel zachter en menschelijker geworden zijn en de Keizer die ze zien kwam, gaf er zijne ingenomenheid mede te kennen. Hem vervolgt het Nihilisme, gelijk het zijn vader vervolgd heeftdoch het is aan het verkeerde adres. Het zija de eerste Staats ambtenaren die reeds lang zich des doods schuldig hebben gemaaktterwijl de Regeeringen van Europa meenen in hun eigen land genoeg te doen te hebben, om zich met de zaken van vreemden te be moeien. Eerst als Rusland zich door het Evangelie winnen laat, zullen de Barbaarschheid en Ongerechtigheid over de grenzen gezet en onschadelijk gemaakt worden. 27 Augustus 1890. Bjj kon. besluit is aan jonkvrouwe S. W. de Jonge, te Zierikzee, tot weder opzegging, vergunning verleend kesteloos onderwijs te geven in de beginselen der Fransche taal aan de bijzondere school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs aldaar. Verder is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr L. A. Bybau, als dijkgraaf van den polder Altekleinen zijn benoemd A. J. Bierens, tot voorzitter der waterkeering van den calamiteusen SuzannapolderH. Polderman, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Suzanna polder; J. L. Marcusse, tot voorzitter der waterkeering van den calamiteusen Anna- Frisopolder; J. Karelse, tot dijkgraaf van den OnrustpolderA. E. de Badts, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuwen Havenpolder en J. H. de Vlieger, tot gezwo ren van den Adriana Johannapolder. Door Gedeputeerde staten van Zeeland is, in verband met bet vertrek van jhrmr J. H. J. Quarles van UfFord uit de provincie, bepaald dat de verkiezing van een lid der Staten in het hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben Woensdag 24 September e. k. en de herstemming zoo noodig Woens dag 8 October daaraanvolgende. De Staatscourant bevat o. a. de wetten tot naturalisatie van de heeren P. B. Rammeloo, te Philippine en W. Philipp, te Vlissingen. De heer Mr. L. Stevens te Sas van Gent, lid der provinciale staten van Zeeland, is naar Amsterdam vertrokken, zoodat weldra een verkiezing in het district Hulst zal noodig zijn. Yzendijke. De door den Raad gewijzigde politieverordering bevat twee artikelen, die door Gedeputeerde Staten aan den Koning ter vernietiging zullen worden voorgedragen. Het eene draagt het geven van verlof tot het houden van openbare vermakelijkheden op aan burgemeester en wethouders terwijl het tweede op den marktdag het verkoopen van graan voor 10 uur op de markt en in de herbergen verbiedt. In het le geval meenen Gedeputeerde Staten dat de markt daartoe enkel bjj den burge meester mag berusten, en in het tweede geval dat het verbod enkel kan gelden voor het publieke marktplein. N. R. Ct. De bestellers van de rijkstelegraaf willen een adres richten tot den minister van waterstaat, waarin zal worden verzocht om hun tegenwoordigen mantel te doen vervangen door een jas. De g; onden, waarop dit verzoek berust, zijn de volgende: lo. de korte, ongevoerde mantel, van zeer ordinaire stof, beschut niet tegen de koude 2o. dit kleedingstuk beschermt bijna niets tegen den regen, maar houdt integendeel den man tot aan zjjn midden min of meer droog, om hem van onderen, zoowel door den regen als door het ongelooflijk lekken uit den mantel in de zoomen, waarvan zich het water verzamelt, doornat te maken; 3o. vermits de mantel slechts tot aan het dijbeen reikt, is deze, vooral bij sterken wind hinderlijk in het loopen voortdurend moet de man dan zorg dragen, dat de wind er niet onder komt en hpra de pelerine over het hoofd werpt. M. C, Te Oostburg is een Christelijke school, de gevel daarvan is gecement, en in het cement sneed de ongeletterde metselaar of stukadoor de woorden SCHOOL MET DEN BIJBEL per ongeluk plaatste bjj boven de IJ twee puntjes en op die puntjes richtte het Weekblad voor Z. VI. W. D. tallooze pijltjes van zijn vernuft. Zelfs toen de puntjes verdwenen waren, heette de school nog lang «de ontpunte.» Thans staat er in het Weekblad dat een winkelier, na verwant aan, zeker een leer ling van den hoofdredacteur, laberdist verkoopt. Welk een fout in vergelijking met de puntjes Altoos heeft het Weekblad heel wat te zeggen over de domheid der clericalen en antirevolutionairen. De redaciie liefhebbert gaarne in antiquiteiten, en geeft feuilletons over oude historie de hoofdredacteur kende een tjjd dat hij in edelen wedijver con curreerde met den taalkenner van Dale het Weekblad heeft op tal van predikanten evangelisten en chr. onderwijzers heel wat aan te merken en in dat Weekblad staat laberdist 1 Weet dan de geleerde redactie niet dat er een predikant Jean de Labadie was, die in Zeeland heel wat opspraak maakte, zoo dat kerkelijke en burgerlijke autoriteiten er mede gemoeid werdendat deze de Labadie wegens onrechtzinnigheid werd geschorst, en daarom reeds alleen de sympathie van 't Weekblad zou verdienen, dat de aanhan gers van de Labadie grootendeels uit Zee land uitweken, en dat te Leiden eenigen hunner de een tjjd lang beroemde iabadisten- wol sponnen, waarvan Zeeuwsche vrouwen armmoffen maakten Weet de geleerde redactie niets van Anna Maria Schuurman, en laat zjj dan het afschuwelijke woord laberdist in baar blad toe De puntjes van den cementplakker zijn slechts mugjes bjj de kemelen van de E. R. In het mailoverzicht van het Bat. Hand. komt o. a. het volgende voor De vooruitzichten van de gouvernements koffiecultuur worden voortdurend treuriger. De oogst van het loopende jaar op Java, onder ultimo Mei geraamd op ruim 171,000 picols, werd onder ultimo Juni geschat op ruim 462.000 picols of weder 9C00 picols minder. Er is geen spraak meer van, dat de kof- fioogsten oscileeren op hetzelfde niveau. Een onrustbarend dalend cjjfer is onmis kenbaar, om reden naast de voorbijgaande oorzaken van daling van voorheen zich blijvende hebben voorgedaan. Er zjjn er, die voor dit jaar op geen grooter oogst dan van 400.000 picols rekenenvóór 40 jaren was een oogst van het driedubbele nog zeer laag, terwijl onder de jongere amb tenaren nog verscheidene zjjn uit den tjjd, toen een oogst, die onder de 500.000 picols bleef, een ongehoord lage genoemd werd. En dan voegt het liberale blad er nog bij Bedenkeljjk is dit verschijnsel vooral, omdat de tegenwoordige minister zich van dien regelmatigen achteruitgang van de quantiteit der koffie geen rekenschap schijnt te geven. Vooral dat woordje schijnt is karakteri stiek. Het dient om de bekentenis te dek ken dat men de hateljjke beschuldiging aan het adres van minister Mackay niet tan bewjjzen. 't Zou trouwens moeilijk vallen ook. In de Maandag te Borsele gehouden vergadering werd door den djjkraad voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1