Gemengde Berichten. Afloop Ver Overzicht va| proef niet eens wagen 25 Augustus 1890. Zierikzee. De gemeente heeft andermaal een grout verlies geleden door het overlijden van den lieer C. v. d. Vliet Dz sinds 1862 lid der provinciale staten voor ons district de overledene bekleedde jaren lang verschil lende betrekkingen, als lid van den geineen- raud, kerkvoogd en ouderling der herv. gemeente enz MIDDELBURG. Woensdag a. vergadering van den gemeenteraad. Aan de orde zijn lo. Ingekomen stukken. 2o. Behande ling adres N. G. Fagel betreffende verhuring van de z. g. teerloods der voormalige Oom mercie-compagnie met voorstel van burg. en weth. 2o. Nader voorstel van burg. en weth. aangaande de betrekking van contro leur der plaatselijke belastingen. 4o. Adres J. T. van der Weele om grond in erfpach by den Stationsweg met voorstel van burg en weth. 5o. Adres van M. Fransoo om een stukje grond bij het Seisplein te mogen koopen met voorstel van burg. en weth. 7o. Voorstel van burg. en weth. tot instand houding cursus tot opleiding van hoofdon derwijzers. 8o. Gemeente-rekening 1889. 9o. Rekening godshuizen 1889. lOo. Begrooting godshuizen 1891. llo. Bezwaarschriften ko hier inkomstenbelasting 1890. 12o. Rapport van de commissie van fabricage omtrent het voorstel van burg. en weth. (Hande lingen bi. 60) om terug te komen op het raadsbesluit van den 23en October no 1 tot aanleg van een afzonderlijk hoogreservoir voor de duinwaterleiding. Mededeeling van burg. en weth. dienaangaande. 13o. Opma king dubbeltallen ter benoeming van drie leden in het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. 14o. Benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan het gymna sium. 15o. Benoeming van onderwijzers. Goes. Wij herinneren nogmaals dat de patenten aan de secretarie dagelijks kunnen afgehaald wordentot 10 September. In het Staatsblad no 115 is opge nomen de wet van [den 19en .luli 1890, houdende bekrachtiging eener overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van duinen en duingror.den op Walcheren onder Vrouwepolder aan de gemeente Middelburg. De staatscommissie tot onderzoek naar den toestand van den landbouw, heeft Vrijdag in een der lokalen van het gebouw der Eerste kamer te 's Hage hare werk zaamheden hervat. De gepensior.neerde sergeant-majoor J. Timmermans, voorheen by het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, is door den minister van oorlog op 1 September a. s. benoemd tot administrateur over de garnizoensbakkerij te Gorinchem. W. C. Aan hen, die vrouwelijke dienstboden hebben, is het volgende verzoek gezonden Voorkomen is beter dan redden. De Goesche atdeeling van den Vrouw en bond tot verhoogijng van het zedelyk be wustzijn der vrouw wendt zich tot U met een vriendelijk en dringend ver zoek in verband met de Kermis. In onze Gemeente bestaat de gewoonte aan dienstboden toe te staan een of meer avonden in de kermisweek laat in den nacht of ebrst in den morgen tehuis te komen. Overtuigd dat gij dit gebruik met ons ten sterkste veroordeelt, komen wij U verzoeken dit tegen te gaan; door uwe toestemming daartoe beslist te weigeren. Welke weldenkende en rechtgeaarde moeder zoude het aan hare dochter veroorloven 1 En in dien beweerd wordt, dat er ouders zijn die zulks goed vinden, laat ons dan de handen ineenslaan en tegenover derge lijke plichtvergeten ouders, de meisjes aan onze hoede toevertrouwd, waarschuwen voor de gevaren waaraan zij bloot staan, ze wijzende op de droevige gevolgen, waar toe de kermisweek reeds zoo dikwerf aan leiding heeft gegeven. Menige jonge dochter heeft hare onbe dachtzaamheid geboet met eene levenslang ongelukkig bestaan. Elke vrouw des huizes en elke moeder van een gezin neme ten deze opzichte de zwaie verantwoordelijkheid van al hare huisgenóote ook voor hare dienstbaren ernstig ter harte en werke met ons mede in het zedelijk belang der dochters van ons volk, door elk middel aan te wenden, ons door plicht on geweten geboden, ter voor koming van elk kwaad en zijne verderfe lijke gevolgen. Vertronwende op uwe medewerking. Namens den Vrouwebond tot verhoo ging vdn het zedelyk bewustzijn der vrouw, afdeeling GOES, Mevr. M. E. HUET. geb. Robbe. Mej. P. A. DE GRAAFP. geb. Boone. Mej. J. VAN ASPEREN VERVENNE Mevr. M. C. PIKAAR; geb. van heb werden. li I.liK-1;\ NC IIOOIMIU WS. Geslaagd voor de lioofdacte de heer J. Cbristiaame te Leidenen voor het Fransch mej. A. L. B. Vorsterman v. Oyen te A arden burg. De examens voor f hulponderwijzers eo onderwijzeressen zullen dit jaar gehouden worden 8 Uctober e. k. er. volgende dagen. Stukken vóór 20 Sept. e. k. in te zenden aan den districts schoolopziener. Middelburg. De Uui. collecte, buiten wijken en nagekomen gillen inclusief heelt opge- bra lit de som van f412 70'. Goes. Het toelatings examen voor de Burger-Avoudsch >oi zal Zaterdag 6 Septem ber te 9 uur plaats hebben Woensdag avond 7i/s uur zal professor Lindeboom van Kampen in de Chr. Gerei. Kerk (Langedelttj ie Middelburg optreden. Groede. Tegen de volgende maand zal een Zendingsfee.st onder deze gemeente worden georganiseerd. Datum en terrein zyn nog niet bekend. Kloetinve. Zondag 5 October a. hoopt ds. G. E. Meloen van Kolijnsplaat des namiddage zijne intrede te doen na oeves- tiging in den voormiddagdienst door den consulent ds. B. M. Mantz te 'slleerAbts kerke. Middelburg, Het programma van het Prinsesjesfeest op aanstaanden Maandag, door de Vereeniging UU het volkvoor het volk georganiseerd, bevat het volgende: Des middags feest voor de leerlingen der «open bare» en bijzondere scholen, 's Avonds gon- delopiocht, vuurwerk en muziek. Jammer dat de vereeniging niet de gewenschte medewerking vindt. De «.openbare» onder wijzers o. a. bedankten voor de eer om de kinderen te geleiden in den optocht naar liet Schuttershof, waardoor de leden van Uil het Volk zelf deze taak moeten op zich nemen. Gevolg naar het schijnt van een misverstand in de correspondentie tussclien het bestuur en bedoelde ouderwijzers. Ook moet een hoofd van een openbare school een circulaire aan de ouders der kinderen van zijn school gezonden hebben, om hunne kinderen te laten leesten niet in 't Schuttershof, maar in de school zelve. Uit alles zal nu het feest wel niet verhin deren, maar het gezamenlijke ontbreekt nu althans aan het midJagfeest. Ook is de geldelijke steun niet algemeen, wat wel een weinig het gevolg is van minder practisclie bezorging der circulaires. Immers het kwam voor dat bij een persoon vier circulaires met verzoek om geldelijken steun werden ontvangen, terwijl bij anderen de circulaire niet werd afgehaald. (Het komt ons voor dat dit geen reden kan zijn. By onverhoopt verzuim had men zijne gave wel aan een der bestuursleden kunnen af geven. Bovendien had de gepasseerde gever, zoo hij althans de Middelb. Crt. leest, de uit- noodiging daartoe in een advertentie, in dat blad van wege het Bestuur kunnen lezen.Red.) Vrijdagnacht is te Terneuzen ten huize van den heer van der Hooft, door middel van braak ontvreemd eén linnen zak rnet f500, een dito met 1000 francs, 6 gouden tientjes, een gouden dames remontoir hor loge met haren ketting met goud doorwerkt, 2 groote ronde gouden oorbellen, 12 zilveren theelepels, gemerkt J. M. van der H., een zilveren servetring, gemerkt als voren, 2 gouden ouderwelsche eikels. De dadeis zijn onbekend. Tegelijk moet men ook getracht hebben bij den burgemeester aldaar in te breken Goes. Aan het verriag op de jaarver gadering van de harmonie «Hozanna» is het volgende ontleendzij telt 25 leden, en een commissie van advies de hh. Poolmeijer, J. Mulder en Audr. Mulder. De vereeniging trad dit jaar opin de Chr. School (25 Dec.), in het kerkgebouw der Chr. ger. kerk voor de Zondagschool «Jachin» (26 Dec.) voor den Nederlandschen Jongelingsbond 15 Mei en voor het feest der chr. school op 11 Juli. De vereeniging telt 104 begunstigers. Bestuur is aldus samengesteld S. Hartog voorz., H. Janse B/.n. Seer., A. C. Mulder penm., W. F. v. Riet Jr. Bibl. Goes. Het bestuur van Volksvermaken deelt mede dat het pi incessefeest op Don derdag 4 Sept. a. zal plaats hebben. Het programma luidt in kort alzoo Om 8 uur klokgelui. Om 10 uur verzameling Ier schoolkinderen in de w indelkerk. Daarna optocht, na afloop waarvan uitdeeling van versnaperingen, 's Middags 12 uur eene ruime spijsuitdeeling met medewerking der commissievoordeoeconomisehespijsuitdeeling 's Avonds Concert op de Markt door Eupho- nia en Hozanna welke beide gezelschappen de onkosten van hun optreden geheel zullen dragen. Moge de gancche burgery door het uit steken der vlag op bare wijze instemmen met deze hulde aan onze eenige Prinses Scherpenisso. Vrijdagmiddag II. ontstond er brand m het woonhuis van de Wed. v. d. W. tegenover he. hulppostkantoor. Gelukkik ecluer dat inen den brand spoedig meester was, daar het belendende pand een schuur was, gevuld met hout eu turf, terwyl in de onmiddellijke nabylieid een klomp van duizenden mutsaards stond. In de nabyheid van 's Hertogenbusch was dezer dagen het ongewone schouwspel te zien, dat een tweespan honden met kar en daaropzittende vrouw, dwars over de Zuid Willemsvaart stak De baas, die aan den overkant liep, bad de onvoorzichtigheid gehad de dieren toe te spreken, die daarop meenden een zóo doorslaand bewijs hunner gehechtheid aan hem schuldig te zijn. Alles liep zonder ongelukken eu tot groot ver maak der omstanders af Onder de nieuwe schoolmeubeien aan een openbare school te Bergauibucbt trekt de aandacht eeu schoolbank, vervaardigd voor een kind zonder armen op genoemde school. Genoemde bank bestaat uit een zitbank die gemakkelijk achteruit geschoven kan worden, waardoor hel kind in de gelegenheid is met hare voeten te schrijven. Het tafelblad is beweegbaar in verticale richting, waardoor de bank voor lezen en schrijven tevens kan dienen. Ook de voe tenplank is verstelbaar, zoodat de leerling gedurende den ganschen leeitijd van het meubel gebruik kan maken. Te 's Ilage is een koetsier al slapende j te water geraakt en, verdronken. Te Deventer is Vrijdagavond bij een landbouwer, brand ontstaan. Het guheele gebouw met ruim 9 voer rogge, zoo juist binnengebracht, brandde atalsmede een daarachter liggende woning. Te Grousen is proces verbaal opgemaakt tegen iemand die daar voor wonderdokter speelde. Hij had een 50 tal zieken nietswaardige medicijnen toegediend eu zich daarvoor goed laten betalen. Waar geen zieken waren, daar vroeg hij gelden voor een liefdadig doel- Zekere Hon Hon, kantoorbediende te Amsterdam, wist zich verleden jaar door het uitgeven van een valschen wissel aan de Arnsterdamsche Bank een som van f25.000 te doen uitoetalen, en verdween sedert spoorloos. Eenige weken geleden overleed te Nue zekere Uflbrdt aan de gevolgen der influenza. Bij het onderzoek zijner' nalatenschap bleek dat dit een val- sche naam was en met hem de sluwe Hou Hon ten grave gedaald was. Hij was nog in liet bezit van f500 en had dus in een jaar tyds f 24000 opgemaakt. Door tu<- schenkomst van den Nederlandschen Consul zal de nalatenschap aan de bestolen Bank worden uitgekeerd. Vrijdagmiddag was te Nieuwediepeen sloep van het oorlogsstoomschip Van Galen, Gecommandeerd door den luit. ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, bemand met zes mariniers van bet 2e bataljon zich aan het oefenen toen de commandant Bakker bemerkte dat een marinesloep met kotter- tuig zeilende, omsloeg en de geheele beman ning te water geraakte. Dadelijk snelden de mariniers met hunne sloep er heen, en slaagden er in de be manning die gedeeltelijk op de onderst boven drijvende sloep zich in veiligheid had gesteld, te redden echter met uitzondering van twee personen, den matroos 3e klas Nieu wenhuis en den bovengenoemden comman dant Pauw. Deze beiden toch verdwenen in de diepte. Juist toen de sloep ter redding in de na- bijheid was, had de heer Pauw, d\e zich aan zijn verongelukte sloep vasthield, die moeten loslaten. Hij kon niet meer. De lijken zijn nog niet gevonden. Dr, Coronel schrijft: Het is bij de influenza gebleken, dat door het diagen van een geheel stel tricot wollen ondergoed ve e personen, die anders gedurig aan catarrliale en rheumatische aandoeningen leden, daarvan thans niet alleen geheel bevrijd zijn gebleven, maar ook niet door de influenza werden aangetast, ofschoon andere leden van ge zin daaraan leden. Ik heb tydens het heerschen der ziekte mij daarvan meermalen overtuigd, en daarom geef ik in overwe ging aan personen, die door de ziekte waren aangetast, zich nog voor de gure maanden, die nu volgen, geheel in de wol te steken; zij zullen zich daarbij wel be vinden. Voor liet wolregime is het thans de beste tijd om er mede aan te vangen. Ik sprefek uit eigen ervaring van ettelijke jaren Is men daaraan eenmaal gewoon, dan behoeft men niet zoo zorgvuldig te wezen met het wisselen van bovenkleede- ren bij elke temperatuurswisseling. Laat de influenza ons dit ten minste geleerd hebben. Keizer Wilhelm is met den czaar uit Narwii naar het kamp vertrokken, terwijl de heer Von Giers zich naar St. Petersburg begeven heeft. Zaterdag wordt de keizer te Peterhof verwacht. Bij de manoeuvres iiebben vooral de aandacht des keizers getiokken de bewe gingen van het oostelijke legerkorps dat door het voortrukkende westelijke korps al meer en meer teruggedrongen werd en, om zijn aftocht te dekken, de brug over de Luga in de lucht deed springen, hetgeen de gemalin van den czaar, staande in een op eene hoogte opgericht paviljoen, bewerkte door een druk op eene electiische geleiding, welke naar eene in de rivier liggende mijn van schietkatoen roerde. Kolossale balken werden honderden voeten iu de lucht ge slingerd, en het water sprong als eene reusachtige fontein omhoog. Onmiddellijk daarna zette liet overwinnende westelyke legerkorps, deels op pontons, deels al zwem mende over de rivier Luga, den tocht voort. In Toskano heeft zich een bende vrij willigers gevormd, ongeveer honderd man sterk en allen met oude geweren ge wapend, die van plan is naar de Oosten- rijksche grens te trekken en een opstand in Triest teweeg te brengen. De regeering heeft onmiddellijk alle posten in de Apen- nijden doen bezeiten. Te Wilkesbarre, in Pennsylvanië, heeft een orkaan gewoed, waardoor 400 huizen vernield zijn. Het aantal dooden bedraagt 12, dat der gekwetsten 33. liet dorp Summerville is volkomen verwoest, andere dorpen in de Wyoming-vallei hebben groote schade geleden. Het geldelijk verlies bedraagt minstens een millioen dollars. Bij Nisjni-Novgorod is de passagiers- stoomboot Gregor met 102 personen aan boord, meeremleels kooplieden, 's nachts in brand geraakt en tot aan de waterlijn ver nield. De slaapdronken reizigers sprongen in hei wat ren verdronken voor het grootste gedeelte. De schade is zeer groot. De brievenmail is verbrand. Brandnetelsoep kornt eeu eerste plaats toe onder de groentensoepen, zegt Sem- pervirens. Men hakt de blaadjes fjjn (deze worden in 't voorjaar, als de brandnetels beginnen te ontwikkelen, geplukt,) roostert eenige ■sneden oud brood in den oven, kookt dat, met bijvoeging van een kloutje boter, wat zout en cayennepeper gedurende een half uur, en voegt er dan de gehakte brand netels by. Nu laat men deze soep nog gedurende vijf minuten flink doorkoken, doet ze door een zeef, voegt er eenig vleeschextract bij en roert er twee dojers van eieren doorheen. Volgens sommigen moet het een heerlijk kostje zyn. Op den spoorweg naby het station Quincy is, blijkens bericht uit Boston, een ongeluk gebeurd, dat aan 15 menschen het leven kostte en waarbij 23 anderen ver wond werden. Om aan spruitkool groote kooltjes te verkrijgen wordt aangejaden, ongeveer op het einde van Augustus de koppen van de planten af te snyden. Sommigen beweren, dat men de bladeren moet afsnyden, doch dit is verkeerd daar de bladeren juist den bloji van de plant bevorderden De proef me.t het eerste middel is wel aan te bevelen, en ook gemakkelijk te nemen. Te Londen is de vorige week een cholera-iyder gelukkig hersteld. Thans i' de vrouw aangetast, die hem opgepast heeft In een trein, vol landverhuizers, ontstond een kwartier voorbij Cincinnati een hevige twist. Te Cincinnati waren een paar dronken werklieden in den trein gekomen en deze zochten twist met eenige landverhuizers. De revolvers werden voor den dag gehaald en zoo goed gebruikt, dat, toen de orde door de conducteurs hersteld werd, de lijken van zes reizigers in den waggon werden gevonden. Twee van hen o. a. een vrouw, hadden niets met deri twist te maken gehad. De vrouw ontving een kogel in het hoofd, maar het kind, dat op haar schoot zat, bleef ongedeerd. Omtrent de oefeningen, welke Dinsdag door Russische troepen plaats hadden, wordt gemeld, dat een troepje jagers der lijfgarde by het overzwemmen van de Luga door den sterken stroom in groot levensgevaar geraakte. De kweekelingen der cavalerie- cadettenscliool, die aan den oever stonden, reden moedig de rivier in en, hoewel ook acht hunner daarbij een oogenblik in levensgevaar kwamen, slaagden zij er in, alle jagers te redden. In het bijzonder aan deze acht betuigde de czaar persoonlijk zijn tevredenheid en dank. Op eene andere plaats der rivier is een cavalerist met zyn paard verdronken, GOES. Zaterdaf veild door not. Mi op het Groene We Kooper dhr. D. F uk 12'/,% onkosten. Tevens werd di overstaan van Not „De Meiboom" putj schrijver en koopeij f2000. Voorts een Kooper dhr. C. Snd 12voor onkos Woensdag Goes, 10 uur SI bert voor Bookelaa| en huislinnen, goud Domburg, 10 not. Tak, lo. een boomgaard en tuin Aaglekerke. 3o. 51 net enz., porcelein, landbouwgereedsch: en gerst, brandhout Itanrland. by d. Kloes, lo. voor a: vruchten in boomga; weg. 2o. voor L. en. wegenhoek. Hloetinge, by wer 2 uur, woonhi: 410 cA. Donderdai Kloclingc, 6 u boonen en suikerpe dhr. Pelle. Vrydag Ierseke, lu ui| ruinpaard 17 j., 1 b kippen, men-, boon gen, sleper, harnas, enz. Int. dhr. Pelld Nlcuwriorp, 1 den burgemeester i strandgoederen, als: lang 3.90 M., een h 2 einden ketting, met waskaarsen en Zaterdag Krabbendijke Prins 12 uur, kabi deren, schoenniakeij Krahbendijkc de inboedels van Mi Te pachten by ii van 7 jaar, in te gaij oogst 1890, een perc gemeente Ovezand, Burgert. Armbestuu) d. Bosch. Briefjes v MA li KT Rotterl Wintergerst 20, 1 cent hooger. Buite Jarige Tarwe Nieuwe Tarwe Rogge Nieuwe Rogg N.Wint ergerst Zomergerst Ch eval iergerst Haver Paarden boonen Erwten N.Kook erwten Bruine Boonen Witte K an a r i ezaad Duivenboonen Koolzaad Zeeuwsche Eijren f Op de VEEMARKj gevoerd paarderj vette runderen, 118T 0 nuchtere kal vore meren, 530 varkeil De prijzen waren le qual. 76, 2e qua kalveren le qual. schapen le qual. 65, le qual. 26s a - 3e qual 24' c., licht! VLASBEURS. - steen wit. Geen AardappelenZe 1 0,—. Champions Bonum f 0.— a f f 1.20 af 1.50. Bra a f 0.- N. Westlanc Idem Muisjes f2.—' f 0,— a f 0,—. Jamn Spuische Jammen witte f 0.- a f 0.-. f0. Westlandsche| Koralen Gelderscho Van de Makelaars te K MEEKRAP. Zeei onveranderd. PETROLEUM. Oct. Dec. f8.10 Enf Oude Tarwe f 10.9(1 f 10.50 a f 10.85. Rogg tergerst f8.— a f8 f0.—Haver f0.— f0.- a f0.-. Vo Paardenboonen f 0

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2