Gemengde Berichten. middageten zou hem niet meer smaken. O, wat moet dat een moeder tranen kosten, zoo iets te hooren. En als de zoor. in gezelschap van zijne vrienden, soms zijn vader met een schop op den rug, voorbij komt, schaamt hij zich bijna hem te groeten zijn vrienden mochten eens denken, dat het zijn vader was 'tls waar, men zal kunnen aanvoeren, dat vele oppassende jongelingen door de gemakkelijke opleiding eene nette betrekking bekleeden, zooals rnen dat noemt. Zeker, de lichtzijde zullen we niet van hare aan trekkelijkheid berooven. Maar daartegenover staat die leelijke schaduwzijde, de ontwrich ting uit den stand, die de geheel kostelooze opleiding en de onbesuisde aanvoer van onderwijskrachten niet ontkennen zal en kan te hebben veroorzaakt. En daarbij zijn vele slachtoffers gevallen, waarvan ieder in zijn kring de voorbeelden ziet en wellicht nog lang zien zal. 18 Augustus 1890. Goes. Zaterdagmiddag half 3 hield de gemeenteraad onder voorzitterschap van dhr. burgemeester en by afwezigheid van de hh. v. d. Hoek en Lambrechtsen een korte zitting, waarin de voorz. mededeelde dat voor de boekerij of voor de verzameling van geschied en oudheidkunde, o.a. is ontvangen een diploma van wijlen den heer Simon de Jonge als kunstlievend lid der Rederijkskamer Vondel. Verder dat dè heer D. de Koning den 1 Augustus jl. zijne betrekking als directeur boekhouder der gasfabriek heeft aanvaard, en als borgtocht ten kantore van den ge meente ontvanger heeft gedeponeerd een certificaat 2Vs N. S. ad ilOOO en 2 obli gation Nicolaispoorweg 4 elk ad 20; dat, wegens vertrek van den lijkdrager D. van der Hoes als zoodanig is benoemd J Visser en tot adsistent-lykdrager M. B. Schipper; en dat de rekening van den gemeente ontvanger over 1889 f 105,666,59 in ontvangf 101,333,62 in uitgaaf bedraagt en dus sluit met een goed slot van f 5332,97. Den heer J. G. Talen werd eervol ontslug verleend als leeraar in het üuitsch aan de H. B. S. en benoemd de heer J. Goemans te Amsterdam met 8 stemmen tegen 3 op den heer G. D. Gips te Dordrecht. Als leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing werden benoemd de hh. Joncquière en v. d. Hoek. Het le suppletoir kohier van den H. O. werd vastgesteld tot een bedrag van f 654.05 met 26 contribuabelen en dat der belasting op de honden tot een bedrag van f 56 met 13 belastingschuldigen de schutterij-begroo- ting op f573,75 met eene toelage uit de gemeentekas van f 461.36. Ten slotte legden burg. en weth. de begrooting der gemeente voor 1891 over, sluitende in ontvang en uitgaaf op f214.247.35'. De hoofdelijke omslag is geraamd op f25000 of f1000 meer dan voor 1890, terwijl voor onvoorzien is uitge trokken f 2265,98'. Goes. Woensdag 27 Augustus half 11 vergadering van de Breede Watering. Zierik8ee. De verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad, vacatures v. Manen en Goemans (wit) en Schneiders (rood stembriefje) is bepaald op 9 Sept., a. In de Staatscourant luidt het ver slag omtrent verwachtingen van den oogst van 1890 in de provincie Zeeland aldus De wintertarwe en wintergerst hebben, vooral op de lichtere gronden, wat de laat gezaaide betreft, een te dunnen stand. Ook brachten de zware regens in Juli nadeel te weeg. Overigens was de ontwikkeling guns tig, zoodat dooreengenomen, gezond graan en een matige opbrengst kan worden ver wacht. Rogge groeide aanvankelijk goed, doch had een ongunstigen bloeitijd, zoodat dit gewas niet meer dan een middelmatig be schot zal opleveren. Zomergerst en haver hebben zich even min krachtig ontwikkeld, maar toch mag door Je gunstige weersgesteldheid der laatste weken op een matig beschot worden gerekend. De boekweit slechts in enkele gemeenten in de grensstreek verbouwd, staat vrij voor- deelig. Van de erwten was bloei en aanslag gunstig, maar door de regens in Juli werd aan het zware gewas veel nadeel toege bracht. Beschot en hoedanigheid zullen echter over het algemeen, bij gunstigoogst- weder, zeer bovredigend zijn. De paardenboonen vertoonen een zwaar gewas; slechts bij uitzondering deed de luis ernstig nadeel, en vrij algemeen wordt een ruim beschot verwacht. Ofschoon bruine en wittj boonen aan vankelijk weinig beloofden, herstelt het gewas zich thans langzamerhand, zoodat, bij gunstige weersgesteldheid, een voldoende opbrengst kan worden verwacht. De teelt van winterkoolzaad is in een groot gedeelte der provincie weder toegeno men en dit jaar zeer voordeelig geslaagd. Vlas werd mede veel getéeld. De ont wikkeling liet veelal te wenschen over, zoodat een gedeelte te kort is gebleven en niet gemakkelijk verkoopbaar is. Over het geheel wordt de verkregen opbrengst, zoo van lint als van zaad, zeer middelmatig geacht. Karwyzaad en ajuin, in een gedeelte der provincie op vrij ruime schaal geteeld, lie ten zich aanvankelijk zeer ongunstig aan zien. Nochtans werd van het eerstgenoemd gewas een vrij ruim beschot verkregen; ook de ajuin staat thans gunstig; hier en daar kwam het gewas slecht op en moest het worden omgeploegd. De aardappelen groeiden goed en gaven tot dusver een zeer bevredigende opbrengst Wanneer de ziekte, welke zich hier en daai openbaart, niet te zeer toeneemt mag over het algemeen een gunstige uitkomst ver wacht worden. Suikerbieten en mangelwortels vertoonen een schoon gewas; van de eerste is wel de ontwikkeling van het blad in verhouding sterker dan die van den wortel, maar daarin wordt bij warm en droog weder verbetering verwacht. De eerste snede van het klavergewas was matig goed; de tweede belooft ruim te zijn. Het gras der weilanden was reeds vroeg in groei en levert tot op dit oogenblik ruim voeder op. De hooioogst, ofschoon niet zoo over vloedig als in 1889, was ruim maar werd ten deele door den regen bemoeielykt, waardoor het product in waarde verloren heeft. Ierteke. Nu reeds de laatste helft der maand Augustus wordt het dagelijks duidelijker dat de broedaanslag der oesters op de pannen beneden het middelmatige is. Dientengevolge rijzen de prijzen der plantoesters zeer snel. Oesters van 3 c.M. in Juli 1.1. ter beurze gewoonlijk voor i 2 a f 2,50 verhandeld stegen eerste week Augustus tot f 3 en werden heden bij groote partijen aan 15 verkocht. De kleine kwee kers die de laatste jaren vaak met verlies werkten genieten nu verademing, daar de prijzen thans voor plantoesters besteed 50 a 60 procent, hooger zijn dan in 1889. De groei der kleine oesters is redely k wel, doch de groote voor de winterzending be stemde zijn nog zeer weinig gegroeid. Men verwacht algemeen veel minder voor den exportbandel geschikte oesters dan het vorige jaar, veroorzaakt le door den geringen groei dezen zomer en 2e dooi de weinig teruggezaaide twijfelaars, daar millioeuen deter in vorigen winter als 2e en 3e scort reeds verzenden zyn. Behalve voor enkele vennootschappen die le soort teruggezaaid hebben, zal voor vele afzenders de levering van 90 k.o. per 1000 (het vorige leveringsseizoen regel) nu wel tot de vrome wenichen behooren. De verzending, lezen zomer nauwelijks gestaakt, neemt langzamerhand reeds aan vang tegen zeer verschillende prijzen f43f 50 IvIKklN M1IOOLMKI W N. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Kralingen door ds. G de Braai, chr. ger. pred. te Dinteloord. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg ds. A. de Vink te Lopik te Ouddorp J. A. van Boven te Bergambacht. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Ierseke door ds. J. J. Impeta te Alphen a. d. Rijn. Dhr. C. Treffers, eervol ontslagen hulponderwijzer aan de Chr. School te Ruarrsdonk, is als zoodanig benoemd aan de Chr. School te Ierseke. Ds. J. C. V. Meisclike te Raainsdoiik, schrijft aan de N. R. Crt. Wie uw berichtgever is omtrent het ontslag van den onderwijzer C. Treffers, alhier, is mij niet bekend, doch ik heb namens «het bestuur over het lager onder wijs, dat vanwege de hervormde gemeente te Raimsdonk gegeven wordt,» de eer u beleefd te verzoeken, wel te willen ad notam nemen, dat de stoma van verontwaardiging in de gemeente niet bijzonder groot is, dat het bestuur zich solidair aansprakelijk en verantwoordelijk voor zijn handelingen stelt dat het bestuur genoodzaakt was, aan C. Treffers zijn ontslag te geven, tenzij het den rechten weg verlaten wilde, en einde lijk, dat het bestuur aan ieder, die omtrent deze zaak wil ingelicht worden, volkomen bereid is, alle mogelijke informatiën te geven en bovendien inzage te verleenen van de notulen der vergaderingen van 27 Juli en 5 Augustus 1.1. Goes. Naar wij vernemen zal op den verjaardag der Kroonprinses eene orgelbe speling in de Groote Keik plaats hebben door dhr. J. v. Tricht. Deze heer heeft, zooals men weet, zijne orgelstudiën volbracht bij den heer A. Mailly, leeraar aan het Conservatoire te Brussel. Goes. Vrijdagavond had op het Ravelijn het conceit plaats der muziekvereeniging Euphonia. De uitvoering was uitstekend en vond by de talryke luisteraars wel ver dienden by val. Directeur is de heer J. Kooiman. Bruinisse. De heer Pameyer uit Amster dam, die hier tydelyk gelogeerd was, heeft Donderdag zonder het te weten eene koene daad gedaan. Hij heeft namelijk liet Zijpe overgezwommen, over een breedte van 400 meteren keerde daarna ook terstond weder terug. Slechts weinigen hebben dit stuk voor hem ondernomen, wijl men weet welk een sterke zuiging de stroom in het midden van dit water heeft» De Midd. Ct. deelt aangaande de herstelde Abdypoort te Middelburg het volgende mele De poort is een der fraaiste gedeelten van de Abdij en was sedert meer dan drie eeuwen slechts voor een gedeelte wegge- metseld en werd vroeger gebezigd voor militaire wacht. Thans is de geheele poort ontbloot; zij bestaat uit een doorrit voor rijtuigen en een kleinere doorgang voor voetgangers. By den aanvang der herstelling ontdekte men, dat de grondslag van de poort hooger lag dan hij oorspronkelijk was aangelegd. Hierdoor werd een ontgraving wenschelyk, waardoor belangrijke onderdeelen bloot kwamen. Zooals de poort zich nu aan het oog vertoont, bestaat zy, gelijk wy hierboven reeds opmerkten, uit twee deelen. Aan de zijde van de Abdy worden de gewelven opgevangen door een hardsteenen kolom, waarvan het kapiteel nog tamelijk bewaard bleef en ons motieven vertoont, die nog geheel het Roniaansche karakter bezitten onder gothischen invloed. Dit gedeelte behoort dus tot de oudste frag menten van de Abdy en kan teruggebracht worden tot de 13e eeuw. De balanszyde van de poort is bekleed met een arduinsteenen voorwerk in laat gothischen stijl, uit de laatste helft der 15e eeuw. Ook dit gedeelte bleef vrjj goed bewaard, doch moest van een nieuwe fundeering worden voorzien en geheel opnieuw worden gesteld. Enkele stukken die te veel hadden geleden werden met zorg vernieuwd. Het inwendige van de poort werd geheel van de kalk- en teerlagen ontdaan en de gewelven, die zwaar beschadigd waren, met den uitkomenden steen opnieuw in gemetseld. By het schoonmaken der muren bleek bet, dat deze eertijds in gevoegd metselwerk waren opgetrokken met eene borstwering van harden witten zandsteen, waarvan hier en daar sporen zichtba.u kwamen. Deze oude wy ze van samenstelling is nu opnieuw gevolgdde oude steenen zyn zooveel mogelijk schoongemaakt, terwyl het afgebroken arsenaal van Veere de steen voor de bostwering leverde. In den westelijken muur werd nog het nisje ontdekt met zyne bekleeding van verglaasde groene en gele tegeltjes, waarin de portier zyn lantaarn plaatste indien de poortdeur moest geopend worden. Ook dit nisje vertoont zich wederom alleraardigst in dezen zijmuur. Dat de poort vroeger afgesloten geweest is, blykt uit de nog aanwezige zware duimen. Ook de oude rekken, waaraan vroeger de hellebaarden der rustbewaarders en later de geweren van de burgerwacht hingen, worden op dezelfde plaats weder aangebracht. En zoo vertoont de poort zich ontdaan van de vele verf-, kalk- en teerlagen en geeft ons eenig denkbeeld van den rijkdom en het schilderachtige dat de Abdij eertyds aanbood. De werken zyn onder leiding van den bouwkundige over de Abdijgebouwen, den heer J. A. Frederiks, uitgevoerd door de firma M. K. Jeras Zonen. Middelburg. Al spefende viel in den haven dicht bij het gevangenhuis, gistermiddag een meisje van ongeveer 6 jaren te water. Na geruimen tijd |in het water gelegen te hebben werd het kind door een man, die zich langs een ladder afliet, bewusteloos op het drooge gebracht. Door tijdige en gepaste middelen mocht het nog gelukken het kind bij te brengen. Vliisingen. Zondagavond had alhier een treurig ongeval plaats. By de aankomst der plezierboot van Antwerpen, die des morgens van Vlissingen was vei trokken werd een der reizigers, zekere R., ongeduldig door het lang duren van het schutten der boot in de schut- kolk, ging daarom op de raderkasten en waagde van daar een sprong op den vasten wal. Ongelukkig was de sprong mis en viel hij te water. Men slaagde er in hem, na eenige oogeublikken te redden en paste onmiddellijk op hem de bekende voorschriften vo«r drenkelingen toe, daar de ongelukkige slechis weinige blijken van leven meer gaf. Inmiddels had men geneeskundige hulp ge zocht. die liet eerst door dr. Callenfels werd verleend. De toestand van de.n ongelukkige is. naar wy vernemen, eenigszins beter. Kloetinge. Vrijdag had een concours plaats naar den lossen vogel van wege de haridboogsociëteit De Batavieren alhier. De volgende sociëteiten namen er aan deelJacoba van Beijeren, Goes, met 3 leden, St. Sebastiaan. Kwadendamme, met 2, Doel naar hooger, Wolfaartsdjjk, met 2, Batavieren, Kloetinge, met 14 Concordia, van 's Heerenlioek, met 3, 1' Union fait la force, Bergen op Zoom, met 1, Vrijheid, Bergen op Zoom, met 4, Vooruitgang zij ons streven, Kwadendamme, met 4, Edele Handbooggilde, Kapell met 6, Kroonprins, Cats, niet 2, Oefening en Uitspanning, Hans weert, met 1, Willem Teil, Ovezand, met 1, Soranus, Heinkenszand, met 9, St. Sebastiaan, 's Heerenhoek, met 2, St. Sebastiaan, Ierseke, met 1, Victoria, Kwa dendamme, met 2 en Vrije Schutters, 's Heerenhoek, met 3, totaal 61 schutters. 3 pryzen waren uitgeloofd voor het schieten der meeste kleppen of losse vogels, een van f20, die behaald werd door M. Rijk van St. Sebastiaan van 's Heerenhoek, een van f 10 door J. Boonman van Concordia, en een van f5 door J. van de Reit, van de Batavieren. 1 zij vogel van f 10 werd geschoten door M. van der Hage van Kapelle, 2 kallen, ieder van f2,50, door D. Priem van Ierseke en J. Goense van Victoria. 1 zijvogel en 2 kallen benevens vele kleine vogels werden door al te harden wind niet geschoten, doch moesten verloot worden. M. C. Te Haarlem is een boerenhofstede aan de Zomervaart, geheel afgebrand. De oor zaak is broeiing van het hooi gelegen in een schuur achter de woning. Zestigduizend pond hooi gi g daarbij verloren. Te Kozendaal is Maandagavond een jongen uit een boom gevallen. Hy was terstond dood. - Te 's Gravenhage wierp Maandag een beschonken vrouw den man met wieu zij leeft, na eene voorafgaande ruzie, een pot kokend water over het lichaam. Het razende schepsel werd in arrest genomen en na het uitslapen van haar roes weer in vrijheid gesteld. Een metselaar te Harliugen, die op eene boerenhofstede in de nabyheid dier stad w erkzaam waa, had het ongeluk bedolven te worden onder een nieuw gemetselden muur, welke voor een hevige w ind-en stortbui bezweek. De man, die reeds diep in de zestig was, werd dood te huis gebracht. Te Zevenbergen had een visscher zijn visclituig te drogen gehangen op een wei land. Hy ving, terwijl het daar hing, er nog wat mede. Evenwel geen visch zat in het tuig maar 7 patryzen, die spoe dig ter dood veroordeeld werden. In het Evangelisch Luthersch Kerk gebouw te Rotterdam werd gistermiddag het 37e examen gehouden voor de leerlingen der Doofstommen- inrichting aldaar. De voorzitter heette de talrijke menigte welkom en bracht een kort verslag uit van de Inrichting. Daaruit bleek, dat deze verleden jaar ongeveer 150 leer'ingen telde, waarvan 117 het onderwijs kosteloos ontvingen. Uit verscheidene provincies en zelts uit Indië waren deze leerlingen afkomstig. De inrichting ontving wederom vele bijdragen aan giften en contributies, maar toch zijn de uitgaven hooger dan de ontvangsten. Bijgevolg werd de Vereeniging in atlersympathie aanbevolen. De directeur, de heer J. Bikkers, hield daarna een rede over de methode van het onderwijs, dat zooals verder uit het examen bleek en ook uit de vorderingen der achttien leerlingen, die de school verlieten in alle opzichten voortreffelijk is. Het examen begon met de laagste en eindigde met de hoogste klassen. Versjes werden opgezegd en een leerling bedankte zelfs in een toespraak, welke men niet van een doofstom kind zou verwachten. Prijsjes werden aan elke klasse vereerd. Av. Te Hindeloopon is een boerderij met alle in de schuur geborgen veldgewassen een prooi der vlammen geworden. Te Oster- beek is een knaapje al spelende in den Rijn gevallen en verdronken. Te 's Gra venhage heeft de politie 2 minderjarige knapen aangehouden, die al meer dan een week te vergeefs door hunne ouders gezocht waren. Te Hoog Blokland werd Maandag een landbouwer zoodanig door een paard

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2