LANDBOUW. ltECIITSZAfvEA. Gemengde Berichten. Vóór eenige dagen meldden wij de ver oordeeling van den commies B. tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens liet doen van een valsclien eed in een strafzaak. De omstan digheden waaronder deze misdaad gepleegd werd, zijn allerbedroevendst. In 't kort is de geschiedenis deze: Op oudejaarsavond zoo verhaalt de Tijd zaten drie commiezen en twee burgers in een herberg te Rijs bergen. De commiezen beloofden den burgers zes gulden, indien zij dien avond naar België wilden gaan, daar minstens 10 kilo zout koopen en dat dieuzelfden avond frauduleus over de grenzen vervoeren, teneinde zich daarmede omstreeks negen uur op een door hen aangewezen plaats te laten betrappen door hen. Op zoodanige bekeuring, zijnde meer dan tien kilo, gedaan na zonsondergang, is van rijkswege een premie van f 10 gesteld. Aan beide smokkelaars zouden de kommiezen tegen een uitgave van f'6, twintig gulden verdienen. De eene smokkelaar kon echter niet aan de afspraak voldoen, de ander daarentegen deed wat hem door de commiezen gezegd was en liet zich, oRchoon niet op het bepaal de uur, calangeeren, na eerst de commiezen aan hunne woning te hebben opgezocht om hun te zeggen dat hij daar was. Proces verbaal werd opgemaakt en bii.nen enkele weken stond deze smokkelaar voor de rechtbank terecht, waar hij de afspraak verraadde. Een der commiezen viel toen door de mand; doch de ander bezwoer de waar heid van wat hij zei, doch om ze terstond te herroepen, toen de rechter hem meedeelde dat ook zijn kameraad voor de waarheid der feiten was gezwictit. De lijd knoopt aan deze treurige mede- óeeling den wensch vast dat de zoutaccijns spoedig verminderd moge worden tot op een peil, waarop fraude niet meer loonend is. «Reeds het feit, dat door rijks-ambtenaren met 's lands geld arme lieden tot wetsover treding worden omgekocht, schreit ten Hemel om wraak; de wetenschap, dat dergelijke omkooperij tot de zeer gewone practjjken op onze grenzen schijnt te behooren, moet ieder eerlijk gemoed met verontwaardiging vervullen.» Jammer dat de administratie dergelijke misdrijven niet ontdekt en ook niet straft. Het blad ziet daarin mede de oorzaak dat een marechaussée zooveel meer gezien is dan een commies. Bjj den eerste streven de superieuren voor alles naar recht en billijkheid wordt zooveel mogelijk ieder bedriegelijk proces-verbaal ter zijde gelegd, en geeft het geringste vermoeden van misbruik vaak tot schorsing aanleiding. Doch de administratie der belastingen is veel minder fijngevoelig omtrent baar personeel. De verklaring van één geldt als volkomen bewijs; en waartoe dit leiden kan, blijkt duidelijk uit het hierboven vermelde, 't Sterkst spreekt nog wel het feit, dat de commies, die door te retireeren een vervolging ontkwam, niet alleen niet was ontslagen, maar zelfs niet geschorstdat hij toen was, en nu nog is gebleven, beëedigd en bezoldigd ambtenaar in dienst van den Staat der Nederlanden, bij de administratie der directe belastingen en accijnzen, volkomen bevoegd om tegen wien ook proces verbaal op te maken, wiens getuigenis in rechten volledig wettelijk bewijs oplevert. Ds. v. d. Boom te Ambt Vollenhove heeft in een request aan den minister van bin- nenl. zaken te kennen gegeven „dat hjj sedert eenige jaren van zjjn burgerschaps recht, in zake het recht om zijne stem uit te brengen op te verkiezen leden van den Gemeenteraad, van de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, geen gebruik heeft kunnen maken; „dat deze onmacht voortvloeit uit den bestaanden toestand, waarin de gekozenen voor bovengenoemde colleges, verplicht worden een eed af te leggen, waarbij zjj niet alleen trouw zweren aan de Grondwet, maar dit ook hebben te doen aan al de organieke wetten; „dat er thans vele wetten zjjn. die in openbaren stryd zyn met den uitgedrukten wil van dien God, in Wien adressant ge looft, en Wiens wil geopenbaard is in zyne byzondere Openbaring, welke beschreven is inde Heilige Schrift; en hjj dus zyn geweten zou moeten verkrachten, indien hij den ge- vergden eed zou hebben af te leggen; waarom hij ook aan een ander dien eed niet mag opleggen, en dien ten gevolge verhinderd is van zijn burgerschapsrecht gebruik te maken, wanneer er stemming is voor Gemeenteraad, de Provinciale Staten of de Tweede Kamer." Hij zou dus wenschen dat de minister den inhoud van de eedsbelofte veranderde, „opdat een Christenmensch geen onvoorwaardelijke trouw en gehoorzaamheid hebbe te beloven, onder aanroeping van Gods Naam, aan zulke wetten, waartegen hij, krachtens zijn Christelijk beginsel, den strijd a outrance moet aanbinden." Ietwat ironisch eindigt het adres aldus „Indien er door Uwe Excellentie een quatenus of iets anders kan gevon den worden bij de aflegging van den ambts eed, waardoor het voornoemd bezwaar van adressant wegvalt, zal hjj de vrijheid genieten waarop in Nederland al zoolang geboogd is. In afwachting van Uwe welwillende en spoedige beschikking, enz." KEKK-EN suioolmeiWN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostkapelle ds. H. Vermaas te Ierseke. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelburg door ds. J. D. v. Arkel te Bloemendaal. Beroepen te Rotterdam ds. H. 11. Veder te Schiedam. Geslaagd voor 't fransch (L. O.) dhr. P. Vader te Middelburg, A. Weisfeld te Terneuzen en M. de Zeeuw te Kruininge voor t Duitsch de hh. J. Pouwer te Mid delburg en J. C. Nardten te Zierikzee. Benoemd tot hoofd der school te Anna Jacobapolder, dhr. P. Minderhout te Koudekerke. Middelburg. Den 2 Sept. toelatings examen halt 10 voor 't gymnasium. Aan melding bij den rector dr. Voegler. Op de aanbevelingslijst voor de benoe ming van een leeraar in het Duit°ch aan de H. B. S. te Goes, zjjn ulphab. geplaatst de heeren Gips te Dordrecht, Goemans te Amsterdam, en Rijk te Leiden. ChiH-salpeter nuttig ook voor den tuinbouw. De meeste tuingewassen ontnemen ge durende de jaarlij ksche opbrengst belangrijke hoeveelheden stikstof, welke met phosphor- zuur van kali (potasch) voor de voeding der plant van het hoogste gewicht is. De opneming van stikstof is zeer sterk bjj de peulvruchten, daarna bij de koolsoorten, eri ook bij uijen, spinazie en wortelen. Juist door 2 3 oogsten, welke men uit den tuin haalt, zijn aanzienlijke hoeveelheden stikstof met den groei der vruchten, uit den bodem verdwenen welke weer aanvulling eischen. Men kan gebruikenstalmest, compost, mestgier, privaaistoffen, ook vogelmest, welke laatste, wat stikstofgehalte aangaat, bovenaan staat; vooral duiven- en kippenmest, dan schapenmest, koetnest, en eindelijk paarden- mest. Die daarover beschikken kan, heeft geen kunstmest noodig. Maar velen kunnen niet over dat alles beschikken en daarvoor treden dan de stikstofhoudende kunstmest stoffen zeer geschikt in de plaats. Vooral Chilisalpeter. Men neemt per morgen 200 kilo, dat is 40 gram per vierkanten meter. Een sterkere bemesting loont niet en is schadelijk, vooral wanneer het over de planten gestrooid wordt. Hoe lichter grond, hoe kóuder klimaat, en hoe meer men de vruchtwisseling in acht neemt, des te geringer moet de hoeveelheid meststof zyn. Minder dan 20 grain per vierkanten meter neme men echter niet. De Chilisalpeter kan of als strooimiddel voor de planten dienen, of voor het zaaien en planten gelijkmatig over den grond gestrooid worden, waarna men ze bjj de laatste manier met een hark onderwerkt. Groote stukken moeten worden fijnge maakt. Ook vermenge men de fijngemaakte Chilisalpeter met een dubbele hoeveelheid fijne droge aarde of zand. flet best is een vermenging met gezifte steenkolenasch, wjjl dit mengsel langen tijd kan bewaard wor den, zonder dat het pakt, hetwelk Chili salpeter gaarne doet door de aantrekking van vocht. De gewassen, waarbij Chili-salpeter met goed gevolg kan worden gebezigd zijn koolsoorten, spinazie, kropsla, schorseneren, wortelen en aardappelen. Voor peulvruchten en bonnen is Chili-salpeter niet aan te raden, daar zjj belangrijke hoeveelheden stikstof uit den dampkring opnemen. Bij kool-, knol- en bladplanten kan Chili salpeter gebruikt worden, als deze |op regels staan. Bij kool geschiedt dit kort vóór het eerste behakken der planten, nadat men een eetleepel vol van de meststof rondom de plant gestrooid heeft. Men zorge daarbij dat niets oy de bladeren der jonge planten valle, daar dit bijtend en verstorend op de groene blaadjes werkt, kropsla desgelijks. Voor aardappels wordt de latere bestrooiing boven die vóór het poten aanbevolen. De juiste tijd van bemesting kumt ook vooral in aanmerking. Voor alle zroenten is 't het best de bemesting dan aan te wenden als men ontdekt dat de planten goed aangeslagen zijn, en nieuwe bladeren vormen; en bij planten die niet uitgeput worden, als deze de hoogte van een hand bereikt hebben, welke maatstaf sok voor de aardappelen de beste is. Het uitstrooien van Chili-salpet'-r geschiede 's morgens of 's avonds bij droog, nooit bij regenachtig weder. Omtrent het koolzaaddorschen in Zeeland schrijft C. Z. uit VVolfertsdjjk aan de Land. Lt, het volgende De wijze waarop het koolzaad in Nederland gedorscht wordt, is zeer verschillend, zoodat het misschien niet onaardig is, eens in korte trekken mede te deelen, hoe dit in Zeeland iu zjjn werk gaat. Het dorschen geschiedt met den vlegel, op een zeil, dat p. in. 225 tol 250 vierk. meter gioot is. De grond wordt dan eerst gelijk gemaakt en de stoppels verwijderd. Ér zjjn benoodigd 8 mannen, 8 vrouwen en 2 of drie kleine jongens. De vrouwen dragen het zaad in kleeden op het zeil, terwijl 2 vrouwen het zaad in de kleeden leggen, elk kleed wordt dan door 2 vrouwen gedragen en uitgekapt, dan wordt door 2 jongens elke laag dun opengelegd en door den anderen jongen gewend, zoodra de dorschers er eens met ,'de vlegels zijn overgegaan, waarna hjt nog eens wordt gewend. Het dorschen ges '.biedt door 4 man nen, terwijl 2 andere de gedorschte struiken oprapen en binden, en de overige twee de afgeslagen peulen en fijne struiken van het zeil rijven, en naar den boer schuivende boer zelf staat met eene rijf in den peulhoek welke ze van het zeil verwijdert. Om de 50 banden verwisselen de mannen elkander, zoodat alles om beurten geschiedt. Des morgens en des middags wordt er een emmer bier en een emmer wateren meik gebracht, terwijl om 9 uur vm. en om 4 uur in den namiddag een emmer warme koffie gegeven wordt: dit geschiedt dan alleen ook des middags indien het volk op het zeil eet; doch dit gebeurt niet overal. Bovendien krijgt het volk om de honderd banden nog een borrel, nl. de mannen een bittertje, en de vrouwen een mengsel van genever met siroop. Het loon is voor de mannen 12 en voor de vrouwen 10 cent per uur, de jongens krijgen 6, 7 of 8 cent naar hunne grootte. Des morgens begint men om 6 of 7 uur naarmate de dauw het toelaat, des avonds eindigt men te 8 uur met een hak uur des namiddags rust om te eten. Voor de voormiddag en namiddag boterham wordt niet gezorgd door den boer. (Het werkvolk is hier altijd buiten kost.) Nog dient als een eigenaardigheid vermeld te worden, daf, als er een nieuweling bjj is, hetzij om te dorschen of te dragen of om open te leggen, hem of haar door een ander in de eerste schoft de schoenen worden geveegd, natuurlijk die van een man door eene vrouw en omgekeerd. Een kusje wordt ook dan niet vergeten, terwijl de woorden gebezigd wordenlk veeg uw schoentjes met fatsoen, het is om een lekker fooitje te doen. Een pint genever wordt dan ais zoenoffer betaald, dit wordt dan voor de laatste schofi bewaard en daar het niet zelden gebeurt dat er 3 of 4 nieuwelingen zjjn, wordt het gewoonljjk een vrooljjke partij. Dit is vooral het geval als de boer zelve voor het eerst koolzaad heeft, dan worden eveneens zijn schoenen geveegd, en hij tracteert dan op den laatsten dag in den regel rojaal. Bij velen wordt dit tracteeren vervangen door, na afloop van het dorschen, een flink maal brood met ham te geven, dat ook verre de voorkeur verdient. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: P. S. 18 jboerenknecht, Biggekerke, tot 3 m., P. v. 0,12 j. zonder beroep, Vlissingen, tot 14 d., en J. de S. 20 j. E. v. D18 j., en C. v. D., 21 j., allen boerenknechts, Boschkapelle, ieder tot 7 d. gev. straf, en O. L., 32 j., kapitein van de bvik «Leiion ChristiaansundfNoorwegen] tot f 8 b. s. 4 d. h., en J. C. B. 17 j kruideniersbediende Mitdelburg, tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling, wederspannigheid en be leediging van een ambtenaarJ. F. v. I., 36 j., schipper, Graauw, tot 1 m. gev. straf versperring van een openbaren landweg P. M., 20 j., en A. d. B., 20 j., beiden schippersknechts Ter Neuzen, ieder tot 6 w. gev. straf, en overtreding der drankwet en wederspan nigheid: A. T. B, 37 j., timmerman, Zuiddorpe, tot 3. d. hechtenis en 7. d. gev. straf. Allen in de kosten. Goes. Woensdagavond gaf het harmo niegezelschap Hosanna, directeur de heer P. de Jonge, zijn eerste openbare uitvoering iu den boomgaard van dhr. J. de Jager. De heer Hartog, voorzitu r der vereenigirig, heette het in bevredigenden getale opge komen publiek harteljjk welkomhij her innerde er aan dal de vereetiiging met kleine kracht op den leeftijd van slechts één jaar, ook geen ander werk kan leveren dan van een eenjarige, welke overweging maatstaf behoorde te zijn bjj het oordeel, dat stiaks over de wijze van uitvoering zou worden geveld. Daarna zong het publiek oud r begeleiding der fanfares, enz. psalm 191. Destukken werden gespeeld in volgorde van het pro gramma, en tot algemeene bevrediging. De uitvoering van enkele nommers als 4 en 6 voor en 5 na de Pauze, was zelfs uitstekend. De heer Poolmejjer als de tolk der schare, voorzoover zjj niet na de pauze van elders was ingeklommen, noch door luid ruchtigheden de orde had verstoord, dankte voor den genotvollen avond, dien Hosanna haar had verschaft. Zjjne bede om veler steun voor deze jeugdige veelbelovende ver- eeniging vinde ingang bjj alle vrienden die zin hebben voor de Christelijke Kunst! Scherpenisse. De diphtheritus, die sedert ruim vijf maanden alhier heeft opgehouden te heertchen, heeft zich dezer dagen weer bij vernieuwing vertoond. Men schrijft uit Ranuisdonk aan de N. R C.: Een storm van verontwaardiging is over deze gemeente losgebroken, naar aanleiding van het ontslag, door tien kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aan den onderwjjzer C. Treffers gegeven, zonder dat hiertoe wettige redenen bestonden. Ruim 3 jaren was Treffers aan de bjjzondere school verbonden al dien tijd was hy een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, iemand wiens Juitstekende ondei wjjskennis door iedereen werd op prjjs gesteld, zeker niet het minst door hen, die het ontslag mede teekenden. Niemand, die hel |minste op zjjn gedrag kan aanmerken. Iu sommige punten van geloof verschilde Treffers met Ds. Meischke, alhoewel beide tol de orthodoxe partij behooren. 51 van de notabelste ingezetenen be- hoorende tot de Ned. Herv gemeente, protesteeren tegen dit ontslag. Ook uit dit geval bljjkt het weer, zegt «de Standaard» dat de Schoolraad brood- noodig is. Een 15 jarige jongeling had Woensdag de onvoorzichtigheid van de in beweging zijnde stoomtram te Deutincbem at te sprin gen, om een hoed, aan een der dames ontsnapt, voor de eigenares op te halen. Het was van dat gevolg, dat hjj in zjjn sprong viel en daardoor met de tram in aanraking kwam. De dood volgde ougen- blikkeljjk. Een arme bedeelde weduwe te Oot- uinrsum kwain onlangs tut de ontdekking dat haar ongeveer f450 aan contanten waren ontvreemd. Zjj durfde hiervan geen aangifte doen. Toch kwam de politie er achter, deed ondeizoek, ontdekte de schuldigen, arresteer de ze en nam het gestolen geld grootendeels in ontvangst, tegelyk met tal van gouden en zilveren voorwerpen en kleedingstukken, die zjj van het gestolen geld hadden gekocht. Een boerderjj te Zoidlaren is in de asch gelegd. Zeven varkens werden een prooi der vlammen. Woensdagnacht is te Dordrecht inge broken. De dieven hebben onder anderen in de woning al het ziiverwerk gestolen. Opmerkelijk was dat de bewoner dit zilver werk in zjjn brandkast gesloten had gehad, doch net gister voor het eerst er wéér had uitgelegd, daar hij van zijn buitenlandsche reis was teruggekeerd. Uit Indië. Woensdag had op de onderneming Tw» Rivers een droevig ongeval plaats. De heer v. d. Tas, van Medan, die daar met opmeten bezig was, geraakte bij het doorwaden van een riviertje plotseling in een zeer diep gedeelte en werd, hoewel hij zwemmen kon, door de zuiging van het snelstroomende water naar beneden gevoerd en nogal bezweet zjjnde door kramp overvallen. De hem vergezellende Javanen deden wel moeite om hulp te bieden, doch konden hem zoo spoedig niet terug vinden en het duurde zelfs een paar uur, voordat zij zijn lijk van onder boomstammen, welke iets verder in dat water lagen, te voorschjjn brachten. Een jeugdige gade beweent hem thans. Een ingezetene van Rembang werd korten tijd geleden door een hond gebeten doch ondervond daarvan in den aanvang geen bijzondere pjjn. Toch verkreeg hjj verlof

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2