Afloop Verkoopingen enz. OPENING BIRGERLI.JKE STAND- MARKTBERICHTEN. BRIEFWISSELING. Overzicht van Verkoopingen. zeepwater gewasschen en mei zuiver water uitgespoeld worden. 3o. De beddelakens en kussensloopen, in gebruik van teringlijders, moeten dikwijls voor schoone worden verwisseld en daarna evenals de zakdoeken worden behandeld Bij de minste verontreiniging van nacht hemden, borstrokken, enz., door sputa, moe ten die kleedingstukken évenzoo worden verwisseld en behandeld. 4o. Het slapen in éen bed met een teringlijder moet volstrekt worden vermeden. 5o. In hospitalen, in weeshuizen, arm huizen, enz. moeten afzonderlijke kamers voor teringlijders zijn. 60. Daar ook het vee aan tering (tuber culose, parelziekte) kan lijden en de besmet ting van het vee onder sommige omstandig heden op den mensch kan worden overge bracht, is het in hooge mate raadzaam, het vleesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken dan gekookt. 7o. Na overlijden of het vertrek van een teringlijder moet de ziekenkamer en al wat daarin is, goed worden gereinigd en de door hem gebruikte veorwerpen (bed, bed- degoed, kleecingstukken) óf vei brand óf be hoorlijk ontsmet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de zoo gewenschte ofzondering van tering lijders in zeer vele gevallen vooral in de bekrompen woningen van gezinnen uit den arbeidersstand, niet kan worden bewerk stelligd. Maar wij gelooven ook, dat in zoodanige gevallen ernstige pogingen, om zooveel mogelijk bovenstaande raadgevingen op te volgen, verbonden met de meest nauwgezette zorg voor zindelijkheid, veel zullen kunnen bijdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. In verband met het bovenstaande verdient vermelding, dat de gezondheidsraad van Pennsylvanië besloten heeft, een zoo uitge breid mogelijk onderzoek in te stellen omtrent den invloed van het tibakroo- ken op de longtering, ten einde na te gaan of het waar is, dat onder sommige omstandigheden het rooken tegen tering kan vrijwaren. De gezondheidsraad roept daarvoor de medewerking van alle medici in, en verzoekt zoo spoedig mogelijk in kennis gesteld te worden met de uitkomsten hunner beschou wingen en ondervinding te dien opzichte. Te San Francisco is aangehouden zeker Luckhardt, zoon van een millionair, en als vagebond naar de gevangenis gebracht. De 19jarige jonge man verkeerde liefst in slecht gezelschap en stal al wat in zijns vaders huis van zijn gading was. Het totaal bedrag beliep f75,000. Eindelijk was het geduld van zijn beklagenswaardigen vader uitgeput en toen de ontaarde zoon er op betrapt werd dat hij een aantal zilveren schotels trachtte te verdonkerema nen, liet hij hem arresteeren. Lachend liet de verstokte jongman zich naar de gevan genis leiden. In Tigareh, in Abessynië heerscht een vreeselijke hongersnood. B(j groote menigten tegelijk komen de inboorlingen hulp vragen bij de Italiaansche posten. De hartroerendste tooneelen vallen voor. Overal, waar maar iets eetbaars valt op te rapen, gaan zwermen uitgemergelde gestalten in bukkende hou ding rond. Eiken dag sterven verscheidene personen. In de provincie Valencia zijn 44 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 15 met doodelijken afloop. Te Chicago heeft een groote brand gewoed. Een paar fabrieken zijn geheel in de asch gelegd en een groote voorraad hout is verbrand, 0. a. ruim 500,000 telegraaf palen. -- Uit San Salvador wordt gemeld, dat generaal Rivas verraad gepleegd heeft. Hij werd teruggeroepen uit Honduras, waar hij troepen tegen Guatemala gewapend had, maar rukte, in plaats van naar de grens, naar de hoofdstad op, aan het hoofd van 2000 Indianen, en maakte zich daar meester van de artillerie-kazernes. Zijn troepen plunderden de huizen uit. Op het bericht hiervan trok echter generaal Ezeta, die aan de grens was, met versnelde marschen naar de stad San Salvador op. Generaal Rivas werd gevangen genomen en gefusilleerd. De belegering van San Salvador duurde 48 uur. In de straten zijn honderden doodgeschoten. De rust is hersteld. De schade, in Argentinië door de revolutie geleden, wordt geschat op 50 millioeii frcs. Ongeveer 1000 personen zouden gedood en 5000 gewond zijn. Luidens bericht aan de Times, heeft de Emin-expeditie eenige hevige gevechten met de Masai, in Ugogo, te voeren gehad; 1200 stuks vee werden buit gemaakt. Een groot aantal inboorlingen vielen onder ha vuur der mitrailleuse's van Emin. Zaterdag zijn de Keizer van Duitsch- land en zijn broeder prins Hendrik met de Hohenzollern te Ostende aangekomen. Koning Leopold en zijn broeder de graaf van Vlaanderen verwelkomden hen. De beide gekroonde hoofden omhelsden elkaar. De Keizer werd luide toegejuicht. Te Mekka verspreidt zich de cholera snel. Dagelijks sterven ongeveer 80 lijders. Quarantaine-maatregelen zijn gelast. De electriciteit doet zelfs den schoen poetsers reeds mededinging aan. Zoo ziet men in de straten van Chicago een elee- trische schoenpoetsmachine in werking, die bestaat uit een, in een kastje geborgen electromotor en een daardoor in werking gebrachten schoenborstel. Een der zoons van Brigham Young, den mormonenproteet, is dezer dagen benoemd tot kolonel in het legerder Vereenigde Stater,. Onder de zes en vijftig kinderen van Brigham Young, allen nog in leven en zeer gezond, zijn er wel 10 in dienst van leger en vloot, voorts verscheidene advocaten, kooplieden, een spoorwegdirecteur, enz. De zoons zijn allen flink gebouwd en schrander, de doch ters bevallig, geestig en zeer muzikaal. De jongste dochter, Mevr. Susa Young Gates, z d waarschijnlijk in het najaar naar Europa komen om lezingen te houden over de toekomst van de Mormonen. Te 'S GRAVENHAGE werd Vrijdag herbesteed de bouw van het post- en tele graafkantoor te Breskens (raming f 13970). Inschrijvers de hh. P. J. van Puffelen Zn. voor f 15.698, J. M. van Ditmars Zn. f 15.679, C. Bnstiaansen te Bergen op Zoom f15.672, A. 0. Moes te Hoofdplaat f15.489, J. A. van der Hell f 15.350 en J. Kolijn te Terneuzen f14.780. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats vermeld is, wonen te Middelburg. LAATSTE BERICHTEN. van het Militairen Tehuis te Bergen op Zoom. Toen voor twee jaren de heer Boas, reizend agent voor den Militairen Bond ook onze eilanden bezocht, wist hij door zijn voordrachten ook liefde te wekken voor het stichten en instandhouden van Militairë Tehuizen, echter was het zijn idiaal om tè trachten een christelijk tehuis te stichten te Bergen op Zoom, hij wilde dat uit Goes het initiatief daartoe zou genomen worden en het is vooral te danken aan de ijverige pogingen van de heeren ds. W. A. van Griethuijsen en J. Donner dat reeds zoo spoedig dit tehuis voor militairen geopend wordt. Zij toch belegden vooral,in vereeniging met de verschillende kerkgenootschappen, vergaderingen die goed succes opleverden, terwijl later als bestuursleden te Bergen op Zoom zich bij hen voegdden de heeren van Melle en G. Rubsaam, zoodoende werden zij geldelijk in staat gesteld om dit tehuis naar de eischen des tjjds in te richten. In de Auvergnestraat te Bergen op Zoom ziet men een eenvoudig nieuw opgetrokken huis, beneden vindt men de conversatielokaal, waarin zich de bibliotheek en het buffet bevindt, men kan daar tegen de prijzen die in de cantine bedongen worden, bier. koffie, thee en chocolade bekomen, terwijl zich beneden ook nog bevind tie woning voor den concierge en zijn vrouw. Boven bevindt zich de zaal die bestemd is om lezingen in te houden en waar de militairen kunnen stu- deeren en brievenschrijven. Het geheel is doelmatig en net ingericht en doet den bouwmeester dhr. D. de Koning alle eer aan, die voor weinig geld een net gebouw deed verrijzen aannemer is geweest dhr. N. D. Scheffelaar die het geheel tot tevredenheid van het bestuur afleverde. Bij de opening der vergadering sprak dhr. Rubsaam het welkom uit tot de aan wezigen het was een feesture, zeide spreker, omdat er zoovele bezwaren te overwinnen waren geweest en het paste ons Ps. 6810 aan te heffen, daar wjj in ruim anderhalf jaar reeds onzen wensch verkregen hadden. Den Heere alleen zij daarvoor de eere. Na het zingen opende ds. v. Griethuijsen de plechtigheid met gebed en het lezen van Matth. 11 van vers 25 tot einde. Daarna sprak ZEerw. ongeveer. Het verheugde hem rlat hij hier in deze plaats in deze feesturen een woord mocht spreken. Het kenmerk onzer eeuw is dat overal onrust en matheid zijn waar te nemen, daarom heeft men behoefte aan rust. De wereld roept wel dat ze rust kan geven, maar die wel eens meegedaan heeft in de wereld en rust gezocht in de wereld, heeft ondervonden dat de wereld geen rust kan geven, maar men nog dubbel zoo moe wordt. Dit Tehuis echter wil trachten rust te geven, als de militairen vermoeid zijn, kan de militair zich hier neervlijen en door rust verkwikt werden, om kracht op te doen voor den dienst, maar er is meer dat wij willen geven, namelijk het gemis van het ouderlijk huis eenigszins trachten te vergoeden. De stichting van een militairen Tehuis is een vrucht van den invloed van den Geest van Christus, die rust wil schenken aan vermoeide harten. Bij tijdelijke rust en ververschingen wordt hier ook de eeuwige rust aangeboden. Wij moeten naar Jezus luisteren met ons geheele hart. Wij staan buiten de kerkelijke quaestiën. Eenige zaak is soldaten tot Jezus te leiden, en hen te doen verstaan dat bij Hem vrede en blijdschap is. Daarna gaf de heer Rubsaam een overzicht van de wording dezer Vereeniging (Op deze rede komen wij D. V. later terug.) De heer Donner voert het woord als voorstander en vriend, en als vertegenwoor diger en uit naam van zoovelen uit Goes en omstreken, hij waarschuwt dat niemand onzer zijn taak als afgeloopen beschouwe nu alle dingen gereed zijn. Integendeel nu begint pas de arbeid. Alleen zoo dit beseft wordt heeft dit Berger Tehuis een toekomst. Hoewel thans het Tehuis is verkregen met zjjn inventaris en bibliotheek, met zijn bestuur en concierge; het moet zich thans zjjn invloed onder de militairen veroveren. De militairen moeten daaraan helpen, door elkander op te wekken hier te komen. Wel is de Heere alleen de Bren van alle goeds, doch Hij werkt langs den weg der middelen namelijk het gebe 1 en de getrouwe vervul ling onzer roeping. Dit geldt den militairen. Zij hebben er het grootste belang bij en kunnen dat doen door een eerlijken en christelijken wandeldoor bg hun arbeid in het Tehuis zich te onthouden van een vorm zonder wezen door op velerlei wijze (want de liefde is vindingrijk) hunne wa penbroeders «listiglijk te vangen» en hen te onttrekken aan de plaatsen der verleiding door. het houden van stichtelijke, leerrijke en gezellige samenkomsten. Maar die roeping geldt ook allen chris telijken vriendeninzonderheid dien te Bergen op Zoom geldt Azaria's woord tot Asa (2 Kronyken 15)«Weest gij sterk en laat uwe handen niet verslappen, want er is loon naar uw werk.» Gij hebt uwe be gonnen taak te voleindigenen kunt dit op .velerlei wijze. Onder meer door de vergaderingen af en toe te bezoeken; door Uwe woning voor de militairen open te stellen door de miliciens, als rjj ver van hianne ouders verwijderd zijn, met raad en daad bjj te staan en hen als uwe vrienden, ja als uwe zonen te beschouwenbovenal door het gebed. God is een Hoorder der gebeden. Hij schonk u de kracht om dezen arbeid te beginnen Hij zal 't verder doen. De erva ring leert: wat buiten en tegen God is, ontaardt en verkrijgt een jammerljjkje uit komst wat uit en tot Hem is, gaat van kracht tot kracht, spijt den felsten tegen stand die wel eens moedeloos kan doen nederzitten, als eenmaal een dienstknecht Gods onder den jeneverboom, of de groote Heidenapostel in Corinthe; doch beschaamd zal worden door de ervaring dat Jezus Christus gisteren en heden dezelfde is, en tot in eeuwigheid. Na het zingen van Psalm 119:5 trad de heer Smallegange, evangelist van de vereeniging voor Inwendige Zending in N. Brabant op. Spreker zei 6 jaar gediend te hebben. Slechts eenmaal in Nieuwediep had hjj bij bels meegenomen naar Kijkduinen had den volgenden avond een gezegende samen komst. Dit bemoedige den concierge, die hier het goede zaad zal strooienzijn werk zal niet ijdel zijn in den Heere. De heer Rubsaam dankte alle aanwezigen voer de eer hunner tegenwoordigheid, beval het Tehuis in ieders aandenken aan er hoopte dat het vol moge worden van mi litairen. Ds. Griethuijsen bedankte namens aan wezigen wederkeerig den heer Rubsaam en de Bergsche vrienden voor hun kloeken arbeid in zake deze vereeniging. Na het zingen van Ps. 846 eindigde ZEerw. de samenkomst met dankzegging. Van 2 4 Augustus '90 MIDDELBURG. Bevallen: N. Nonnekes geb. Meijer d. M. Roelse geb. Joosse z. Overleden: E. M. ter Hofstede55j. d. J. D. A. van Eijndhoven 73 j. wed. van M. M. van Staal. L. E. van der Linden 88 jr. wed. van J. Vermeulen. GOES. Geboren: Marinuszjv. Cornells de Bad en Johanna Cornelia Moerman. Rotterdam 4 Augustus 1890. Granen, ook buitenlandsche, onveranderd. Meel vast. Tarwe- 6.50 - 8.60 Rogge- 5,40 - 6.50 "Wint ergerst -.0— - 0.— Zomergerst - 0.— - 0.- Chevaliergerst Haver Paarden bo on en Erwten Kookerwten Bruine Boonen Witte Kanar i ezaad Duivenboonen Koolzaad - 4.25 - 3.- 5.75 4.20 5, - 5,60 - 5.50 - 6.— - 7.30 - 8.45 - 7.75 - 9.30 - 7.75 - 9.25 - 5.25 - 7.- 6.75 - 6.75 8.75 - 9.75 Zeeuwsche Eieren f 3,10 a f3,20 de 100 stuks. Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd - paarden, 0000 magere en 14S vette runderen, 103 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 1441 schapen of lam meren, 491 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 76, 2e qual. 72, 3e qual. 78 a - c kalveren le qual. n. a. 2e qual. 87s a 826 c., schapen le qual. 65, 2e qual. 55 c., varkens le qual. 25 a - c., 2e qual. 24 a - c. 3e qual 23 c., licht soort 19 a 20 c. VLASBEURS. 110 steen blauw, en steen wit. Geen handel. Aardappelen Zeeuwsche Jammen f 0,— 10, Champions fO,— a fO. Magnum Bonum f 0.— a fO.—Zeeuwsche Poters f0.90 a f 1.10. Brabandsche Jammen fO.— a f 0.- N. Westlandsche zand- f3.50 a f4.50. Idem Muisjes f2.—. Flakkeesche jammen, f 0,— af 0,—. Jammen poters fO.— af 0,—. Spuische Jammen fO.— afO.—Brielsche witte f 1.90 a f 2.50. Duitsche roode f 0.— a fO.—Westlandsche klei f 1.60 a f 1.80. Koralen Geldersche f 2,40 a2,70. Tan de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdura. PETROLEUM. Kalm, loco f8. Najaar f 8.05 Ent. MEEKRAP zeer stil; prijzen onveranderd. Wij ontvingen een artikel van een lid der Chr. Jongel. Vereeniging te Middelburg met de mededeeling dat als protest tegen de kermis met haar zingenot en bedrog, jongstleden Zaterdagavond tal van jongelin gen in het lokaal der Chr. J.V. Spreuken 23 23a, Nieuwstraat vergaderden. Een aangenaam lokaal, met ruime afwisseling van voordrachten, dam-, domino- en schaakspel maakte de samenkomst recht gezellig. Er werd heerlijk bier a 5 cents per kruik gedronken. Dinsdagavond 2e samenkomst met wed strijd in het voordragen. Donderdagavond 7 Aug. wedstrijd in inproviseeren en lezen. En eindelijk Zaterdag van 2 uur af zal 't lokaal voor een ieder open staan. De schrijver hoopt en wjj met hem dat vele Christenen deze vereeniging mede door hunne gaven zullen willen steunen. Red. Woensdag 6 Augustus. Domburg, door not. Tak 1 uur bij Goed- bloed, 2 zwarte merriepaarden 25 enl3j., melkkoe, men wagen, driewielskar, ploeg, 4 eggen, sleepdeur, voorsleper, huisraad, boog- kabinet, spiegels, kastklok enz. Domburg, 5 uur voor wijlen v. d. Hage door not. Tak, veldvruchten. Donderdag 7 Augustus. Baarland, 10 uur bij Mullie door van der Kloes, verpachten 18.83.48 bouw- en wei land en de kerkregenbak; voor A. Brugge- man de grasetting in boomgaarden, 74,90 bouwland alhier. Vrijdag 8 Augustus. Ierseke^ll uur, Hardenhoek door deurw. Hollmann, 140 2-els zeeften, 75 latten, 200 paaltjes enz. Zaterdag 9 Augustus. Hieuw- en 8t. Joosland, bij Dinge- manse door not. Tak 9 uur, afbraak. Kapel le, 6 uur bü Marcusse door not. Liebert en Pilaar, appels, peren en noten in Kapelle, Kloetinge, Schore, Hoedekenskerke, Kattendqke, Goes, 2 stukken erwten in Kits- kinderen 4055 cA. en 47.74. Maandag 11 Augustus. Wemeldlnge, by Daane half 1 door not. Merens, een woonhuis van J. Holland 183 cA. in Snoodük. Kapelle, 7 uur bü Markusse, appels en peren door not. Gallis Merens. Dinsdag 12 Augustus. middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. de Vos, lo. een woonhuis Lange Noordstraat. 2o. een dito met bovenhuis,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3