KEitli-ËA SaiOOIAIIU WS. UËCHTSZAREV Gemengde Berichten. GROOTHEID en VAL. Bij den pensioenraad van Burgerlijke ambtenaren zijn benoemd tot lid en voor zitter ile heer mr. van Meerbeke. raadsheer in den hoogen raad en tot leden de heeren mr. Feith, raadsheer in den hoogen raad, dr Egeling, inspecte.ur bij het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland, J. van Reijerdam, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken en J. C. Fabius, inspecteur bij het lager onderwijs. Geslaagd voor acte Fransch mej. Rin- ders te Middelburg, dhr. J. F. Faes te Terneuzen, en J. v. d. Hage te Stoppeldijk en voor de hoofdacte te Breda P. C. de Moor te Zaamslag en J. F. Peuleman te Hengstdijk. Ned. Herv. Kerk. De Synode der Ned. herv. kerk heeft vastgesteld, ten einde aan de eindstemming der leden van de classicale besturen te worden onderworpen, twee wij ligingen van het reglement op de weduwenbeurs. Daarbij wordt aan predikanten, die buiten het vaderland vertoeven, bevoegdheid verleend om tegen betaling van eene jaarlijksche bijdrage van f20 deelnemer te blijven. Verder om de bepaling, dat de kerkelijke hoogleeraren f15, na vijfjaren dienst f 20 en na tien jaren dienst f 25 zouden be talen, ook uit te strekken tot de hoogleeraren van de faculteit aan de universiteiten. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden, Woensdag, zijn veroordeeld wegens beleediyingC. R., 23 j., hvr. van D. V., Terneuzen, tot f' 1 b. s. 1 d. h. mishandeling: F. N., 25 j., werkman, Koewacht, tot 3 w. gev. en L. W., 23 j., voerman, Axel, tot f 1 b. s. 1 d. h., en diefstalC. A. K., 15 j., Middelburg, M. O., 72 j., Kloetinge, arbeiders, en L. v. H., 13 jwerkman, Olinge, allen gedetineerd te Middelburg, de le en 2e ieder tot 7 m. en de 3e tot 2 m. gev., allen met mindering van den door hen in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd. Allen in de kosten. J. B., 29 j., zonder beroep, Kloetinge, thans te Middelburg gedetineerd, beklaagd van poging tot moord, is voor dat feit niet toereken jaar en mitsdien ook niet strafbaar verklaard en ontslagen van alle rechtsver volging, de kosten te dragen door den staat doch hare plaatsing in een krankzinnigen gesticht gelast gedurende een proeftijd den termijn van een jaar niet te boven gaande. VrijgesprokenA. N. 24 j. werkman, Koewacht beklaagd van mishandeling. Goes. Onze gasfabriek is in feestdos bij gelegenheid van haar 30sten verjaardag. Den 30 Juli namelij c 1800, werd zij door burgemeester Blaaubeen aan hare bestem- 71. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Het oorlogsplan was den keizer door voorbereidende bewegingen af te matten. Het leger, waarop hij aanviel, zou al strij dende terugtrekken en hem medevoeren, tot de anderen aankwamen om zich in zijne zijde en rug te werpen. Blucher was de eerste, die door stout vooruit te dringen, Napoleons toorn tegen zich opwekte, en zich toen tot diep in Silezië liet vervolgen. In dezelfde dagen stortten Tauenzien en Bulow eenige mijlen vóór Berlijn op den franschen maarschalk Oudinot en sloegen hem bij het dorp Groszbeeren volkomentegelijk ver scheen het Boheemsche leger voor Dresden en noodzaakte daardoor Napoleon zoo spoe dig mogelijk van Blucher af te trekken en met het grootste deel zijner troeppn tot bescherming der Saksische hoofdstad terug te ijlen. Terstond verhief zich Blucher van zijn kant weder tot een aanval op den in Silezië teruggelaten maarschalk Macdonald. Het was stormachtig legen weder, de berg- vloeden waren gevallen, de grond was voor ruiterij en geschut bijna onbegaanbaar daar stortte York door een woedenden aanval de Franschen van den steilen bergrand van Katzbach in het overstroomde dal naar beneden. Macdonald verloor 14,000 dooden, 18 000 gekwetsten, 103 stukken geschut. Wel sloeg Napoleon daags daarna liet onze ker en langzaam aangevoerde Boheemsche leger bij Dresdenmaar toen hij met hef- tigen ijver den generaal Vandamme zonder voldoende ondersteuuing dat leger naar Bohemen liet vervolgen, werd deze bij Kulm omsingeld en zijne geheele bende vernietigd, ming gewijd, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, waaronder de wethouders W. v. Kerkwijk en G. H. Kakebeeke. Ter heiinnering aan dezen dag is de gedenksteen in den gevel van het gebouw met vlaggen versierd. Ierseke. Tot aanvulling van het vorige bericht diene, dat thans ook vrouw Oust- dijk zelve ernstig ziek ligt, ten gevolge der opwinding bij het god-dienstig geschil van Zondagavond. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens begint zich ook in de gemeente Scherpenisse weer meer en meer uit te breiden. Tot gisteren 28 Juli, werden negen gevallen aangegeven, waarvan er vier een doodeljjk verloop hadden. M. C. Bij het gedeeltelijk afbreken en her nieuwen van eenige gebouwen eener hof stede te Ossenisse, toebehoorende aan den heer D. Seidlitz te Hulst, vond men in een der muren gemetseld drie aarden potjes, die bij de opening bleken te bevatten pl.rn. zestienhonderd gulden in zilveren rijksdaal ders en guldenstukken, dragende verschil lende jaartallen van 18311848; de schat is tusschen den vinder en den eigenaar verdeeld. N. R. C. Een Zeeuwsche familie, te Rotterdam woonachtig, zou heden morgen met den pleziertrein de reis naar Missingen meemaken. Toen de trein zich in beweging zette en de kaartjes gecontroleerd weiden, bleek dat ons viertal een kaart voor Den Helder bij zich had, niettegenstaande zij naar zjj be weerden vier kaarten voor Vlisssingen geno men hadden. De/.e verzekering mocht echter niet baten. Zij werden uit den trein ver wijderd. De trein vertrok dus zonder hen. Ook de pleziertrein voor Den Helder was reeds vertrokken. Te Leeuwarden werd een meisje van 7 jaar door haar moeder om een boodschap gezonden. Zij moest over een sloot. Zjj schijnt van de plank gf vallen te zijn. Eenige oogenblikken later vond men haar lijk in de sloot. Zoo is te Breda een 8 jarig jongetje al spelende in de Academiesingel gevallen en verdronken. De vader sprong liet kind na, en zou zeker ook verdronken zijn, indien niet tijdige hulp ware toe geschoten. Boven Oirschot is bij eene hevige on weersbui de bliksem in eene woning geslagen, met het gevolg, dat eene oude vrouw, dicht bij het raam gezeten, werd getroffen en een oogenblik daarna overleed. Een paar sluwe oplichters hebben in de vorige week aan winkelier te Yeenendaal ei. te Deutichem z. g. Haarlemmerolie weten te verkoopen, die bij nader onderzoek waar deloos bleek te zjjn. Men zjj gewaarschuwd I Het standbeeld van Voltaire, den Godloochenaar uit het laatst der vorige eeuw, is deze week te Fermey onthuld. De fransche regeering heeft den ontwerper van het standbeeld begiftigd met het kruis van het Legioen van Eer. en den 6 September bezweek maarschalk Ney bij een tweede poging tegen Berljjn voor de kolfslagen van den generaal Bulow zoo geheel bij Dennewitz, dat hij aan den Keizer meldde in 't geheel niet te weten of hij het overblijfsel zijner troepen weder zou kunnen verzamelen. Dan een zesweeksch gekibbel tusschen de drie vorsten in het hoofdkwartier der ver bondenen was oorzaak dat Napoleon zijne krachten herstelde en positie koos bij Leip zig. In een geheele reeks van veldslagen op de ruimte van een vierkante mijl werd rnPt ongeveer gelijke krachten gestreden. Den 16 October bij Mockern sloeg York de troepen van Marmont verpletterend ne-ier. Den 17en kwamen de Zweden in het vuur en maakten de nederlaag der Franschen volkomen. Den 18en streed Napoleon nog slechts voor de veiligheid van zjjn terug tocht. Deze geschiedde den 19en onder het vuur der vijandelijke aanvallen, welke, met Blucher steeds voorop, naar de poorteu van Leipzig drongen en eindelijk de laatste Fransche afdeelingen tot volkomen vernieti ging toe overweldigden. Tachtigduizend doo den, de kleinste helft Franschen, bedekte des avonds het slagveld. Onder de getrouwen die bij het springen van de Drug over de Elster omk<' amen was ook Poniatowsky, de ziel van den Poolschen opstand. Zoo eindigde de groote kampstrijd der volken tegen den grooten belager hunner vrijheid. De koning van Saksen werd in zijne hoofdstad gevangen genomen. Zijne troepen hadden reeds vroeger roet de Rejje- ren, Baden, Hessen en Wurternbergers de fransche zijde verlaten en zich bij de Oosten rijkers aangesloten. Hunne vorsten meen den daardoor buit te maken op hem, met De prefect van politie te Petersburg heeft aan koetsiers het rooken op den 'bok verboden, omdat daardoor allicht hunne aandacht afgeleid wordt van de paarden liofreglernenten. In het reglement van Hendrik VIII, koning van Engeland, komt o. a. het volgende voor «De barbier des konings moet zindelijk zjjn, opdat zijner majesteits gezondheid niet in gevaar worde gebracht. Te 10 uur moet het middageten en te 4 uur het avondmaal worden opgedischt. De bedienden moeten in goede eendracht met elkander leven en er met niemand over spreken, wat zijne majesteit doet. De bedienden moeten de dienstmaagden, wanneer zij deze op de trap ontmoeten, met rust laten, opdat door hunne onbetamelijkheden geen vaatwerk gebroken worde. Wanneer een page zich onbehoorlijkheden jegens eene dienstbode veroorlooft, betaalt hij tot straf daarvoor twee schillings aan zijne majesteit en krijgt hij in geen twee maanden bier. Ook moeten de stalknechts niet van 's konings stroo stelen om daarmede hun bed op te vullen, want het hun toebedeelde is daartoe ruim voldoende. Te Pembroke Ontario sneed een man voor de aardigheid het touw los, dat een vlot aan den oever bevestigde. Het vlot sloeg uiteen en van de 22 mannen die er op waren, verdronken er 20. De Forthbrug bjj Edimburg zal niet langer de grootste brug der wereld zijn. Dezer dagen is namelijk besloten de stad New York met Yersey-City door een reus achtige kabelbrug te verbinden, en wel door overbrugging van den Hudson. Het eigenlijk hangende gedeelte der brug zal 3000 voet lang en 155 voet hoog, de torens zullen aan beide zjjden 500 voet hoog zjjn terwijl de middellijn van den kabel, waaraan de nieuwe reuzenbrug hangen zal, niet minder dan 4 voet bedraagt. Over de draagkracht is men het eens geworden, zoodat over de2e brug 10 spoorwegen, 6 rijwegen en 2 groote wegen voor voetgangers zullen gaan die in het gunstigste oogenblik 40 a 50 spoorwegtreinen, 1000 vrachtwagens 2000 rijtuigen, ettelijke ruiters en en 10 a 20,000 voetgangers te dragen zullen hebben. De kosten voor dit reuzenbouwwerk zjjn 40 miljoen dollars geraamd. Te Parjjs is dezer dagen een jonge man door een aanval van watervrees over vallen. Hij wentelde zich in vreeseljjke razernij over den grond en schreeuwde de personen die hem te hulp willen snellen toe, hem niet te naderen. Eindeljjk werd hij naar het gasthuis overgebracht, waar de ongelukkige zich vrijwillig het dwang buis aandeed. De dokters achtten hem reddeloos verloren. Van de onmenscheljjke gebruiken bjj de Sakhalaven, een volkstam op Madagascar, dezelfde die den Franschen dikwijls zooveel moeite heeft gegeven in het uitoefenen van hun «beschermde' rschap», verhaalt men wien zjj vroeger buit gedeeld hadden. Op de tijding van den slag bjj Leipzig schudden de Duitsche onderdanen van Napo leon het juk af van hunne halzen. Jeróme werJ uit Westfalen verdrevende oude Duitsche vorsten hernamen hunne be zittingen. Op den terugtocht na dezen slag was er voor Napoleon geen stilhouden meer mogelijk. Door Blucher haastig vervolgd, begonnen zjjne troepen van Erfurt af, in steeds erger verwarring te komen en ontaardde hun marsen in steeds snellere vlucht. Met groote moeite hield Napoleon nog genoeg regi menten in een strijdbaren toestand, om zich bjj Hanau den weg door het Beijersch- Oostenrjjksch leger onder Wrede te openen. Toen echter, na het doorbieken van deze laatste hindernis, stortte zich alles ordeloos in den Rijn. Een besmettelijke ziekte vol tooide de nederlaag, die ten tweeden male der keizerlijke grootheid een bjjna ongenees- ljjke wonde toebracht. Met slechts 70,000 getrouwen keerde hij in Frankrijk, en den 9 November te Parijs terug. LVIIL WELLINGTON IN SPANJE. Wij verlieten Spanje toen Napoleon het in 1809 verliet, door de krijgstoerustingen in Oostenrijk daartoe gedrongen. Wij moe ten dus vier jaren met onze geschiedenis terug, en in korte trekken melden hoe de vrjjheid ook in dit zuiderland door Engel- sche en Spaansche wapenen eindelijk werd bevochten. Zooals reeds vroeger door ons gemeld werd (Zie het feuilleton in No. 75 van ons blad) bedreven de Engelschen vele gruwelen in Spanje. Ook was de sympathie der Spanjaarden voor deze ketters ver van zonderlinge staaltjes. In de eerste plaats wordt bij hen ieder kind, op een Vrjjdag geboren, in bet woud nedergelegd en aan zich zelf overgelaten, omdat men den Viijdag als een grooten ongeluk -dag beschouwt. Om dezelfde reden moeten dd* op een Zondag geboren kleinen het leien verliezen; zij worden op gelijke wijze als boven vermeld, aan hun lot overgelaten, omdat de vader meent, dat een op dien dag geboren kind eenmaal zal trachten over hem te heerschen. Kost hunne geboorte aan de moeder het leven, dan worden de hulpelooze schepsels mede ter dood gebracht, omdat zij als moordenaars worden beschouwd 1 Eindeljjk worden ook tweelingen gedood, omdat men hunne geboorte tot de onna tuurlijke verschijnselen rekent. Met zulke gebruiken behoeft men bjj deze onmenschen zeker voor geen overbe volking te vreezen. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, is geen onbekend persoon meer. Tamelijk algemeen weet men dat die heer één der heftigste en verwoeds» e liberalen is. Al wat maar naar «clericaal» riekt, wordt door hem gehaat met een gloeienden haat. Dat deze gevoelens hem dikwijls parten sjielen, is te begrjjpen en is ook van hem bekend, Men herinnere zich slechts wat hij in 1884 gedoogde, toen het liberale Brussel het clericaal gedeelte, dat aan de stembus overwonnen had, te ljjf ging met stokken en knuppels. Thans kan de liberale partjj weder één van zijn heldenstukken in haar historieboek opteekenen. Het was verleden week feest in Biussel. De koning had beloofd zelf ten stadhuize te komen om een adres van den gemeente raad in ontvangst te nemen. In| plaats echter van dit adres van gelukwensching voor te lezen liet de burgemeester Buis den Koning het adres, op perkament ge schreven en in een fraaien koker geborgen, overhandigen, en hield hjj eene redevoering op eigen hand, die niet zeer vleiend was voor de «clericalen», en dus voor de regee- ringspartjj, en met deze woorden eindigde «Het is daarom dat wjj onze leus ont- leenen aan de groote mannen, welker ge dachtenis wjj hebben vereerd en zeggen Ondanks het ministerie dat de politiek aan Uwe Majesteit opdringt, blijven wij in alles den Koning trouw tot aan den bedelzak. Koning Leopold, die zulk een redevoering oj> dat oogenblik allerminst kon verwachten, heeft met zeer veel tact geantwoord. Hjj wees er op, dat de grondwettelijke plichten, die men eerlijk tracht uit te voerendat de partjjen, die elkaar aan het bewind opvolgen, recht hebben op dezelfde loyauteit en dat hjj nooit zoover zou gaan zjjne onderdanen te vragen met den bedelzak voor hem te loopen. De regeeringsbladen zjjn even veront waardigd op den heer Buis als zjj den groot. Het werd echter beter, sinds Wel lington een groote overwinning bjj Talavera behaald en zich den titel burggraaf van Talavera verworven had. Het volgende jaar echter (1810) bracht nieuwe rampen. De voornaamste steden van Spanje, met uitzondering van Cadix, vielen in handen der Franschen. Doch in 1811 keerde de kans. Wellington, wel wetende dat ziekte en dood de gelederen van Massena knapjes dunden, ontweek iederen slag, teneinde zijn tegenstander al meer af te matten en te verzwakken. Zoo werd Massena genood zaakt terug te trekken om eindelijk (Juli 1812) in een beslissenden veldslag bij Sala manca te worden overwonnen. Die overwinning had de inneming van Madrid door de Engelschen ten gevolge; ook moesten de Eranschen het beleg voor Cadix opbreken. W el moest Wellington, toen daarop maar schalk Soult uit Andalusië en een ander uit Valencia toesnelden, nog eens wjjken doch bijna geheel Spanje was van Franschen gezuiverd. De organisatie der Spaansche troepen slaagde naar wenschde Fransche gelederen dunden allengs door terugroeping riaar liet oorlogstooneel in Rusland en bij Yittoria (nomen est nomen 1 de naam is een voorteeken) behaalden Wellington en de prins van Oranje (later koning Willem II) nogmaals een schitterende overwinning. Hier werd de verlossing van Spanje voltooid. In October 1813 zag men Spanje door Fransche troepen geheel ontruimd, bijna geljjktjjdig met de gebeurtenissen die Duitschland voor altijd uit de klauwen van den overweldiger deden geraken Weldra volgde ook Nederland. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2