1890. No. 128. Donderdag 31 Juli. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES SCHOOLVERZUIM. BUITENLAND. Z elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nu de tijd van schoolverzuim wegens drukken arbeid weer is aangebroken, dient ook ons blad op dit ziekteverschijnsel te wijzen en zoo 't kan enkele middelen aan de hand tc doen, waarmede men dit kwaad kan beteugelen. En dan staat op den voorgrond dat de ouders het best zullen waardeeren, wat zij zeiven betalen. Het is een der fouten van den schoolwetgever in 1878 geweest, dat hij zelfs voor den vermogende de gelegen heid open stelde om zijn kind kosteloos onderwjjs te doen geven. Ja ook de wet- Mackay, nochtans niet door Mackay's schuld, heeft het euvel niet kunnen wegnemen, dat de openbare school voor een appel en een ei door kinderen van wie het betalen kunnen, wordt bevolkt. De ervaring leert dan ook dat door de ouders, vooral in zake het geestelijk voedsel hunner kinderen, het minst gewaardeerd wordt, wat hun niets kost. Een middel dus om het schoolverzuim tegen te gaan is, dat men schoolgeld heffe. Natuurlijk een schoolgeld naar vermogen. Wel zal men daardoor het schoolverzuim wegens ziekte, slechte wegen of ongunstig weer niet doen verminderen maar eene zaak zal men toch gewonnen hebben dat het schoolverzuim zal zjjn getroffen in hen die het dichtst bij de school wonen. Want het komt vaak voor dat die ver af wonen trouwer de school bezoeken, dan zij die dichter bij wonen en dat deze laatsten zich eerder dan eerst- genoemden door weer en wegen laten be wegen om thuis te blijven. Ook wordt wel eens ziekte voorgewend, omdat men weet, dat schoolverzuim wegens ziekte niet wordt gerekend. Zeker zijn er onverbeterlijken, tegen wie de liefste maat regel al even machteloos zal blijken als de strengste. Lieden bjj wie de prikkel van het eergevoel dermate is verstompt, dat zij zich het schoolverzuim hunner kinderen met de gevolgen daarvan niet aantrekken doch niet dezen geldt het optreden der commis- siën tot getrouw schoolbezoek. Hun zorg gaat voornamelijk over ouders, die hunne kinderen thuis houden wegens drukken arbeidhetzij dat zij hen op hun broertje laten passenof dat zij hen noodig hebnen in huis of bij den veldarbeid. Reeds heeft dr. v. d. Bergh in zjjn leven dezulken herinnerd aan het woord «Want de kinderen moeten niet schatten vergaderen voor de ouders, maar de ouders voor de kinderen.» (2 Cor. 12 14b). Zulke ouders dienen met behulp van anderer ervaring tot het besef gebracht te worden, dat het weinige geldelijke voordeel, hierdoor behaald, niet opweegt tegen de zedelijke en ten gevolge daarvan ook stoffe lijke nadeelen die hunne kinderen zullen ondervinden. Dat schoolverzuim tot steun voor de huishouding heeft al wat kwaad gedaan. Zie het aan onze jeugdige koeien- en scha- penwachtertjes. Zij leeren elkander allerlei verkeerde dingen. Veldarbeid bracht reeds menigmaal de kinderen in slecht gezelschap, waardoor zq tot grove zonden kwamen. Nog anderen (men denke vooral aan den arbeid in huis of in fabrieken) worden in hunne gezondheid benadeeld; dragen hun leven lang een geknakt gestel of een misvormd lichaam met zich of sterven een vroegen dood ten gevolge van herhaalde overmatige inspanning. Groot is ook het getal onontwikkelde jongens en meisjes, die buiten de school opgevoed, met geen hoogere autoriteit tot leermeester dan zichzelven, met politie en justitie, of met de gevangenis kennis maakten. Van die verwilderde naturen, welke de rust der omgeving verstoorden of de veiligheid der maatschappij in gevaar brachten. O f al leze schrikbarende ver schijnselen moeten de ouders, die 't noodig hebben, gewezen worden; ook dient hun daarbij aanhoudend te worden voorgehouden, dat de jeugd de beste leertijd is; dat de liefde voor inspannenden geestes-arbeid in de school gewekt, door gedurig schoolver zuim wordt gedooddat de kinderen door hunne komeetachtige wijze van schoolkomen ten laatste een afkeer van de school hebben en spijbelen zullen als men ze eindelijk eens heusch naar de school zendten dat goed onderwijs een kapitaal is, dat hun eerst na hun 12de jaar, maar dan ook terdege, rente geeftenz. Er zijn ook nog andere redenen van schoolverzuim, die moeten worden tegen gegaan, als daar zijn het bijwonen van feesten het bezoeken van familieleden in of buiten de gemeentehuiseljjke wanorde lijkheden als lang slapen of «kapotte» schoenen, gepaard met hooghartige wei gering om ze door klompen te vervangen en tal van andere dwaasheden, ouders en onderwijzers bekend. Ook deze moeten bestreden, maar met wijsheid, zonder te kwetsen, de zwakheden ontziend en tegelijk bestraffend. Met ouders, in wie de vreeze Gods woont zal men weinig of geen last hebben. 't Is waar sommige ouders zullen allicht kunnen zeggen, en met recht, dat zij hunne kinderen in hun bedrijf niet kunnen missen. Er zijn omstandigheden die de bestrijders van schoolverzuim tot goedmoedigheid moeten stemmenmaar is wel al het mogelijke, ja zelfs het onmogelijke beproefd Als het kind ziek is, kan het toch ook niet gebruikt wordenen moest de school niet met het ziekbed op een lijn gesteld worden, om de pas af te snijden voor allen huiseljjken arbeid in de schooluren Moest niet de overwegingmijn jongen is ziek, dus kan hjj nu niet voor mjj werken even zwaar w§gen als de overweging dat hjj niets tehuis kan doen, dewijl hij naar school moet? Men zegge toch niet te spoedig dat deze of die zijn jongen niet missen kan. Gjj hebt gelqk, hoor ik menigeen zeggen. Mijn jongens zullen niet licht de school verzuimen. Ik zeg maarzjj moeten vooruit. Maar mijn meisjes, dat is een andere zaak. Die behooren zooveel niet te weten of te kennen. Een weinig lezen en schrijven; een sommetje maken en een paar hand werkjes, ziedaar wat zij noodig hebben. Voor een meisje meer dan genoeg. Dwazen die zoo spreekt. Zoudt gij dan terug willen naar den voor-Christeljjken tijd, toen de vrouwen in de samenleving nauwelijks geduld, meestal als koopwaar behandeld, ter nauwernood tot vrijheid ge roepen werden Of tot den voor-reforma- tonschen tijd toen een meisjes hoogste ideaal was de pot te kunnen koken en kinderen te mogen hebben. Wenscht gjj den tjjd terug dat men zeg gen zal: 'tls maar een meisje!? Hebt gij dan geen oog voor het gewicht der moedertaak Moeten niet aan den schoot der moeder de eerste lessen worden ontvangen, moet niet daar de eerste wijs heid worden opgedaan? Kent gij Salomo's be schouwingen overjeene verstandige huisvrouw dan niet, en moet het niet het streven der ouders zijn, hunne dochters tot deze heerlijke betrekking te bekwamen Die dit toestemt zal het met ons eens zijn dat deze bestemming niet met een half onderwijs zal worden bereiktal geeft men terstond toe, dat de toekomstige huismoeder vele zaken die bjj het voortgezet onderwjjs worden aangeleerd zal kunnen ontberen. Die dan ook zijn zoon tot het 44e levensjaar op school liet, die zal voor zijn dochter misschien wel met een jaar minder kunnen volstaanmaar schoolverzuim is voor de meisjes al even schadelijk als voor de jongens. Ook voor haar geldtGeen overlading met leerstof, maar wat zjj leeren, jj goed. Daar is in onze dagen een streven om het menscheljjk gezag te ondermijnen. Kleine jongens leerer. het elkander reeds dat men om de vermaningen der ouders niet behoeft te geven. Zou dit mede geen gevolg kunnen zijn van de schending van Gods wet op schoolgebied Ouders die Gods gebod in zake de opvoeding hunner kinderen krachte loos maken, dienen met de klacht over de losbandigheid hunner kinderen tot zich zeiven in te keeren. Immers zjj onthouden aan hunne kinderen den hun van God gegeven leertijd. En voor zoover hunne kinderen op eene christelijke school gaan, zjjn die ouders oorzaak dat de goede naam der school in opspraak komt en de Naam des Heeren wordt gelasterd. De vjjand toch zegt zoo licht: dat kind gaat daar al zooveel jaar school en het kent nog niets. Ook werkt het schoolverzuim schadelijk op den goeden gang van het onderwjjs. Vraagt het maar aan de onderwijzers. Besturen onzer christelijke scholen hebben door woord en voorbeeld tegen al deze misbruiken te getuigen. Het is hunne zaak. Op hen rust de verplichting het schoolverzuim te bestrjjden in overleg met het hoofd der school. Geven zjj dit deel hunner roeping uit de hand, en laten zjj hun werk door eene commissie doen, zoo die zoo goed wil zijn dan hebbe ieder lid van het Schoolbestuur zich wel af te vragen, ot niet traagheid in het benaarstigen hen daartoe dreef. Er zjjn ook leden van schoolbesturen die hunne kinderen zonder strikte noodzakelijkheid thuis houden. Doch hierover later. Jongelingsvereeniginqen. In de Zuid-Hollandsche Kerkbode komt de volgende belangrjjke beschouwing voor over de beteekenis en de roeping der Jongelingsvereenigingen: In een christelijke jongelingsvereeniging is natuurlijk Gods Woord de regel en het einde van alle tegenspraak, en het doel van zulk eene vereeniging moet nu zjjn, de jongelingen door omgang met hunne gelijken hulpe te bieden, om mannen te worden. In de jongelingsvereeniging mogen zij spreken, zelf spreken, vrij spre ken. Niet preken; dat zou slechts een ge dwongen fraaiigheid en ijdelheid zijn; maar hun oordeel uitspreken over alle dingen, elkaar tegenspreken, elkaar vragen en voorlichten. Zulk een vereeniging is een oefenschool voor de vorming van man nen. Hier mogen zij in goeden zin wed ijveren, samen onderzoeken, disputeeren, jongeling zjjn, geen kind meer dat zwijgen moet; en nog geen man, die met een rijp oordeel voor den dag kan komen. Zij mogen hier naar eene overtuiging grij pen, er om worstelen. Hun aanvankelijke overtuiging en eerste kracht oefenen, al gaat die soms in rook op. Zij mogen hier hun wieken uitslaan. Zij mogen en zij moe ten wel. Slechts de kniesoor, die altijd alleen loopt, omdat hij te wijsneuzig is, om tegengesproken te kunnen worden, of te suf om na te denken, onttrekt zich aan dat moeten, maar eene frissche jongen houdt ook van tegenspraak op een jon gelingsvereeniging en stelt er prijs op, dat ieder, ook de eenvoudigste en minst schran dere, voor den dag komt. Edoch, het huiselijke leven is door de beste vereeniging niet te vergoeden. De jongelingsvereeniging moet aanvullen, niet afbreken. Daarom zij er Zondags slechts samenkomst van hen, voor wie dat noodig is. Beter nog is het, dezulken 's Zondags avonds mee te nemen in een goeden huise- lijken kring. Een jongeling, die de huise lijke Zondagavonden niet kent, wordt nooit een goede man. Daarom vergadere men Zaterdags of een paar malen in de week. In de Argentijnsche republiek is de staat kundige toestand nog ver van zuiver. De president Juarez Celman, sinds 4886 aan het hoofd van het bestuur, schijnt zich niet te mogen verheugen in d6 achting van de meerderheid der natie. Herhaaldelijk hoorde men van samenzweringen tegen het bestuur. Officieren weiden gevangen ge nomen doch latei- weer losgelaten. Zaterdag brak de opstand finaal log. De meeste opstandelingen waren soldaten. Wel namen de plaatselijke overheden krachtige maatregelen, doch zij mochten niet baten, dank zij het verraad der regeeringstroepen die openlijk tot den vjjand overliepen. De president moest ten spoedigste zjjn heil in de vlucht zoeken. De politie werd toen met geweren ge wapend en er ontstonden bloedige ge vechten. Ten slotte behielden de opstan delingen de overhand. Een voorloopig bestuur werd gevormd, en een nieuwe president aangesteld, die echter slechts een paar dagen schjjnt ge regeerd te hebben. Thans is de toestand zoover verbeterd, dat een wapenstilstand met de oproerlingen tot stand kwam, en de regeering op maat regelen zint om aan de rechtmatige wen- schen der lang getergden te gemoet te komen. Het arsenaal en de kazernes zjjn trouwens in handen der ontevredenen, zoodat de re geering, zonder hulp van buiten niet in staat is, hun het hoofd te bieden. Het is te wenschen dat de zaken door dezen opstand gunstiger komen te staan. De tegenwoordige regeering heeft vooral in betrekking tot het geldeljjk beheer heel wat te herstellen, wat door haar zelf maar al te zeer was bedorven. Men zegt dat een ministerie uit beide partjjen is opgetreden, zoodat eene verzoe ning ver van onmogeljjk schjjnt. Toch zal Celman, de president, bjj den te sluiten vrede, als zoenoffer moeten dienst doen. De stad Buenos Ayres is door de Ar- gentjjnsche marine, die op de hand der regeering bleef, gebombardeeid. Vele schepen leden schade. Gezanten van verschillende mogendheden protesteerden tegen deze be schieting. De uit velerlei nationaliteiten samenge stelde bevolking neemt aan den strjjd geen deel. Een later bericht zegt dat de voorstellen om tot een schikking te geraken, zjjn af gesprongen. Toch bljjft het rustig. Celman is afgetreden en door den vice president Pellegrini vervangen. Zoo het dezen nu maar gelukken mag een ministerie van financiën in 't leven te roepen, dat de ontzaglijke tekorten in de schatkist door een leening van 20 miljoen pond sterling uit te schrijven zal kunnen dekken. 30 Jul i '90. Wij verwijzen de lezers naar de ad vertentie in dit no., betreffende de opening van het Militairen Tehuis op 4 Aug a. te Bergen op Zoom. Wjj vertrouwen dat vele vrienden onzer militairen op dien dag deze uitnemende stichting met een bezoek ver eeren, en met een extra gave steunen zullen. - Door den minister van waterstaat en van financiën is bepaald, dat het bedrijf der Ned. Rjjnspoorwegmaatschappjj aan den staat zal worden overgedragen op 45 Oc tober 4890. Nu de spoorwegovereenkomsten door Z. M. den koning bekrachtigd zijn, zal spoedig worden overgegaan tot het organi- seeren van de afdeeling spoorwegen bjj het departement van waterstaat, handel en njj- verheid. Daarbij zullen eenige ambtenaren worden aangesteld, die reeds eenigen tjjd bjj genoemd departement werkzaam waren. Bjj kon. besl. is ingetrokken de benoeming van den heer J. A. Dorrenboom te Sluis tot dir. van het post en telegraaf kantoor te Zierikzee. Het tractement van den postbode M. J. Stokman van Goes op Wolfertsdjjk wordt met 4 October a.s. met f50 verhoogd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1