„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL, KEUR-EN SCIIOMLNItitWS. Gemengde Berichten. GROOTHEID en VAL. BURGERLIJKE NT A NIL Afloop Verkoopingeii enz. MARKTBERICHTEN. behoorende bij van Dinsdag 29 Juli 1890. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaarnslag ds. N. de Jonge te Brussel. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Middelburg (vac. ds. M. Keulernans) de heer W. H. Oosten, cand. te Amsterdam. Tweetal te Ierseke ds. J. J. Impeta te Alfen a. d. Rijn en C. B. Bavinck, cand. te Kampen. "Voor het examen Fransche taal, l.o. te 's Gravenhage gehouden wordend is o.a. geslaagd de heer A. C. Bootsgezel te Oostburg, J. K. Crucq van Arnemuiden, J. C. Christiaanse te Koudekerke. Gedurende de kermis houdt de Chr Jongel. ver. lokaal Nieuwstraat te Middel burg werr hare gewone samenkomsten. Zaterdagavond der eerte en Zaterdagavond der tweede kermisweek bestaat voor ieder gelegenheid tot het houden van een voor dracht. terwijl schaakspel, dominospel en damspel aanwezig zijn om de gezelligheid te verhoogen. Dinsdagavond der tweede kermisweek wordt een wedstrijd gehouden in voordragen, Donderdagavond iri dezelfde week, eene in improviseeren en lezen. Deze vergaderingen, voor ieder toegankelijk beloven zeer gezellig te worden. Bier wordt verkrijgbaar gesteld a vijf cent per kruik. De werkzaamheden worden afgewisseld door zingen enz. Goes. De schutters hadden nog altijd een feestelijk onthaal te goed, naar aanlei ding van de benoeming van hun geachten commandant majoor Soutendam in de orde v. d. Nederlandsehen Leeuw. Zaterdag had dit onthaal plaats in een boomgaard van ZHEG. De manschappen ontvingen ieder een kruik bier en sigaren. Heinkenszaud, In den nacht van Zater dag op Zondag werden alhier eder verre gaande baldadigheden gepleegd. Een onbe kende hand of handen wierp in de Clir. Ger. Kerk 5 ruiten in, namen bij sommige ingezetenen de afsluitingen weg van het erf en brachten die op eenigen afstand. Een ijzeren hek werd in een put geworpen 70. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Weldra liet zich ook Zweden in het ver bond opnemer.. De Russen verdreven de Franschen uit Breslau, Warschau, Berlijn en Hamburg. De Franschen trokken over de Elbe. Murat, beducht dat bij dezen keer der krijgskans, zijn koninkrijk wel eens gevaar kon loopen, gaf 't bevel over aan prins Eugenius, en trok in allerijl naar Napels. De Keizer, ofschoon de plaatsvervanging toejuichende, was lang niet op zijn gemak over Murats handelwijs. Een oproeping door Kutusof, de chef van het Russisch-Pruisische leger tot het Duitsche volk gericht, om zich bij de beweging aan te sluifen vond slechts gehoor in Mecklen burg Schwerin en Dessau weliter vorsten zich bij het bondgenootschap voegden. LVIH. DE OORLOG IN DUITSCHLAND. Eind April 1813 verscheen Napoleon we der in Duitschland, na zijne vrouw Maria Louisa tot regentes te hebben doen aan stellen. Wij zullen bij de worsteling van 1813 niet zoo lang stilstaan als bij de gebeurtenissen van den Russischen veldtocht. Toch wen- schen wij eenige belangrijke krijgsoedrijven aan te stippen. IJpn 2 Mei versloeg hij de Pruisen en Russen bij Lützen, dank zij het talmen dezer laatsten. In dien slag streed onder 't Pruissische vaandel tegen Fransche en Hollandsche troepen de 16 jarige prins Willem Frederik Karei der Nederlanden. Kort daarop versloeg Napoleon zijne vijan den bij Bautzen en Wurschen na een wan- hopigen strijd. In dien laatsten slag sneuvelde Duroc. de opperhofmaarschalk. Een kogel had hem de ingewanden vaneen gereten. Men wik. dat na veel zoekens gevonden werd, een hekkenpaal afgebroken en hekkens bij een ingezetene op de bloemperken geworpen waardoor de bloemen beschadigd weiden. De politie doet ijverig onderzoek, doch is de daders nog niet op het spoor. Slechts 4 weken geleden werd bij den ingezetene C. de Schipper met een grooten waalsteen een ruit ingeworpen. De burgerij is over een en ander zeer verontwaardigd. Ierseke. Zaterdagnacht hebben ze bij A. Verburg smid, in de Langeviele alhier 2 geiten van genoemden Verburg den hals afgesneden. De aanleiding tot dit lage bedrijf moet gezocht worden ir; het feit dat Verburg zich aangesloten heeft bij het Heilsleger. De dader of daders zijn onbekend. Ierseke. Zondagavond echter gebeurde er hier nog treuriger feit. Vrouw O., die ook heilssoldaat is, wilde zich naar 't heils leger begeven. Haar man, die geen heilssoldaat is, kwam hier tegen op, waarop zij voorgaf naar haar ouders te gaan. Toen nu haar man zag dat zij toch naar het Heilsleger ging, liep hij haar achteraan en haalde haar naar huis. Te huis gekomen, gaf zij haar man twee slagen met beide vuisten in het aangezicht, waarop O. zich zoo boos maakte dat hij in elkander zakte. Hierop nam de vrouw de vlucht naar haar ouders, achter volgd door een verontwaardigd publiek, dat haar de weinig edele bedreiging nazond haar in reepen te zullen snijden, als zij durfde terugkomen. Tot heden toe ligt de inan nog altoos in een zenuwberoerte (naar men zegt). Hij is niet buiten gevaar. Zooals men weet is Helgoland door Engeland aan Duitschland in ruil afgestaan voor diens aanspraken op Zuid Afrika. Engelands invloed wordt door Duit-chland erkend in Somaliland, Vitu, Uganda en Zan zibar, terwijl de Duitschers zich zullen be perken tot het gebied dat de Oost Afrikaan- sche maatschappij reeds bezit. De Duitschers hebben in Oost Afrika reeds genoeg te doen, en zullen deze regeling wel riiet betreuren. Te meer nu zjj Helgoland in bezit krijgen. Dit eilandje 1700 bij 000 meter behoorde oudtijds aan Denemarken, doch in 1808 werd het door Engeland op Denemarken, dat de zijde van Frankrijk en Napoleon gekozen had, veroverd. In de Middellandsche zee zijn dezer dagen belangrijke onderzeesche waarnemin gen gedaan, door middel van een duikerklok. Het bleek, dat de zonnestralen slechts tot enkele meters onder de oppervlakte door dringen. Op 30 meter diepte is het zoó donker, dat men niets meer onderscheiden kan. Dichter bij de oppervlakte valt binnen zekeren kring, die wijder wordt naarmate kelde ze in opiumcompressen, om zijn laatste oogenblikken te verzachten. Napoleon snelde tot hem, drukte hem de hand en weende. Hij sprak hem van een wederzien voor eeuwig, daar waar men uitrust van allen aardschen arbeid. Duroc dankte hem voor zijne deelneming, beval hem het lot zijner dochter aan, wenschte hem een lang leven toe en de overwinning op al zijne vijanden. «Wat mij betreft», zoo eindigde hij, «ik sterf gelijk een soldaat betaamtVaarwelZorg voor mijn dochter.» Toen Napoleon sprakeloos, met de hand des stervenden in de zijne, staan bleef, voegde Duroc er bij«Ga nu heen, 8irega nu heendit tooneel is niet goed voor u.» Daarop verliet Napoleon hem, zeggende «Vaarwel mjjn vriendwij zullen elkander wederzien, misschien spoedig.» Toen verliet hij de hut waarin men zijn stervenden vriend had gebracht en zette zich op een hoop takke bossen neer, ge voelloos voor alles wat om hem heen ge beurde. Hij hoorde niet eens de geweer schoten meer in zijne nabijheidvoelde zelfs niet eens dat een hand hem de handen lekte. Zoo zat hij daar, hij wist zelf niet hoe lang, tot iemand uit zijn gevolg hem uit zijn gepeins wekte. Toen stond hij haastig op, en keerde zich om, teneinde zijne tranen af te vegen. Niemand behoefde immers te weten dat een keizer ook weenen kan En toch is het niet ontzettend, dat deze zelfde man, die weende over éénen gewonde, er geen been in had gezien, in een maand tijds meer dan 80,000 menschen te verminken en die in al de jaren zijner heerschappij, bij eenige honderdduizenden van dooden er. ontelhaar «ele in touw ge- dompelden, meer dan 2 miljoen jonge mannen ongelukkig had gemaakt. Toch zette Napoleon ook thans zijne overwinningen voort. Hoe 't zjjn kon, dat de verbondenen zoo ongelukkig waren? De Pruisen wilden wel, doch de Russen waren lastige bondgenooten. Over keizer men stijgt, alles in den naasten omtrek waar te nemen, maar op verren afstand kan men niet zien, zelfs niet op één metei- diepte. Alles, wat zich in het het water bevindt, heeft een donkerder tint, dan daarboven. Roode visschen schijnen opeen at-tand van 30 meter zwart. Te Montpellier is een nieuw soort werkstaking uitgebroken, en wel onder de gemeenteraadsleden enz. Reeds twee dagen lang zijn geen huwelijken gesloten kunnen worden, tot groote teleurstelling van de trouwlustige paartjes. Ofschoon in Europa de tijd voorbij is, dat een vorst, wanneer hij de getrouwheid van een minister verdacht, hem kon laten onthoofden, is 't niettemin waai', dat over een aantal voorname staatslieden van onzen tijd, wegens staatkundige overtredingen, het doodvonnis uitgesproken is geweest. Graaf Andrassy, eerste minister van Oostenrijk Hongarije, die onlangs gestorven is, werd na het mislukken van den Hon- gaarschen opstand in 1848 ter dood ver oordeeld. Dit belette echter niet, dat hij later aan het hoofd van het Oostenrijksch- Hongaarsche ministerie kwam. Signor Crispi, thans eerste minister van Italië, werd ter dood veroordeeld na zijn eersten revolutionairen aanslag tegen den Bourbonschen koning van Napels. Senor Segasta, tot voor kort eerste mi nister van Spanje, is tweemaal vogelvry verklaard geweest en zou als opstandeling gefusilleerd zijn, als men hem gevangen had genomen. Frankrijk heelt in Rochefort en Ranc twee mannen, die veroord jelde misdadigers en leden van de regeering geweest zjjn, al naar het politiek getij was. Van 26 tot 28 Juli '90. MIDDELBURG. Bevallen C. M. van der Plank geb. Franke z. J. J. van der Harst geb. Peters z. C. P. Broeksma geb. de Jager d. GOES. Overleden: Cornelia Maria Bar bier 82 j. weduwe van Johannes Pieter Meyler Antony Cornelis 3 w. z. v. Gerrit van Riet en Jacomina Maria Ossewaarde. MIDDELBURG. Heden werd door het bestuurder godshuizen alhier in het open baar aanbesteed Perceel 1 veranderingen, vernieuwingen en herstellingen aan de verschillende gebouwen, hiervoor werdhet minst ingeschreven door den heer P. J. Fiegen voor f589.50; perc. 2 het schilderwerk, hiervoor was het minst inge schreven door de firma F. Machenaud en Zn. voor f 307. Het werk is aan de minste inschrij vers, die beiden te Middelburg wonen, gegund. Alexander zeiven was wel niet te klagen. Zijn zacht, niet altijd open, maar prikkel baar karakter, was door het geweldige treur spel van 1812 verheven, gereinigd en ge adeld. De brand van Moskou had zijn haar in eenen nacht vergrijsddoch aan zijn hart de overtuiging gegeven, dat hjj bestemd was als voorvechter van het licht den duivel- schen heerscher der duisternis tot vernieti ging toe te bestrijden. Naast hem stond, om elke weifeling te verhoeden, om hem onophoudelijk aan te vuren en vooruit te dringen Stein, de fiere Pruis, als de eigen lijke springveer van dezen wereldstrijd, als de ziel en de keten van het groote verbond. Verder zag het er echter treurig genoeg in liet Russische leger uit. Hunne troepen waren hulpbehoevend verzwakt en ontbloot, en daarbij onuitstaanbaar hoogmoedig. Wat zouden zoo was de algemeene kreet de mannen van het heilige Rusland zich nog verder inlaten met de onheilige twisten van het ongeloovige Westen? Anderen dreef de hebzucht, zucht om Polen, Hoistein, Koningsbergen bij Rusland ingelijfd te zien. En Zweden Deze mogendheid zond geen troepenen toen zij er eenmaal waren, waren zij met hun kroonprins den opper bevelhebber Bernadotte, het blok aan het been van Pruisen en van vorst Blucher. Oostenrijk hield zich voortdurend in koe'e onpartijdigheid. MetternicU zeide wel tot den Franschen gezant dat Napoleon nood zakelijk tot billijke inschikkelijkheid zou moeten besluiten, maar aan de verbendenen antwoordde hjj op al hun voorwaarts drin gen dat hij niets kon doen vóór hg zieh geheel had uitgerust. Het volk daarentegen be stormde hem, en knarsetandde, omdat rnen|aan Pruisen alleen den roem van Duitschlands bevrijding overliet. Ook Tyrol en Westfalen dreigden. Onder dien aandrang besloot de Oostenrijksche Keizer tot het doen van vredesvoorstellen, die hij tot in het verrader lijke toe, voor Napoleon aannemelijk maakte. Volgens deze toch zou Napoleon slechts Warschau aan Rusland, de Hanzesteden 1 BORSELE. Bij de verkooping der vruch- ten in den van Citterspolder zijn de vol gende prijzen besteedtarwe van f 40 tot f 77 per gemet, wintergerst van f 38 tot f 41, paardenboonen f 48 tot f 61, haver f 48, alles zonder de verhooging. AXEL, 26 Juli 1890. Oude Tarwe f 0.— afO.—Nieuwe Tarwe f 10.50 a f 10.75. Rogge f 7.25 a f 7.50. Win tergerst fO.— a fO. Zomergerst fO.— a fO. Haver f7.50 a f7.75. Kookerwten fO.— a fO.—Voererwten f6.75 a f7. Paardenboonen f7.— a f 7.25. Lijnzaad fO.— a fO. Alles per 100 K.G. Koolzaad f9.— a f 10.— per Heet. Aardappelen f 2.10 per 104 K G. Rotterdam 28 Juli 1890. Granen,' ook buitenlandsche, onveranderd. Meel vast. Tarwe- 6.50 - 8.60 Rogge- 5,40 - 6.50 Wintergerst. -.0— - 0.— Zomergerst -0.— - 0.— Chevaliergerst -4.25 - 5.75 Haver- 3.— - 4.20 Paardenboonen - 5,— - 5,60 Erwten- 5.50 - 6.— Kookerwten - 7.30 - 8.45 Bruine Boonen - 7.75 9.30 Witte- 7.75 9.25 Kanariezaad. -5.25 - 7.— Duivenboonen 6.75 - 6.75 Koolzaad 8.50 9.75 Zeeuwsche Eieren f 3,10 a f 3,20 de 100 stuks. Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd paarden, 0000 magere en 113 vette runderen, 113 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 1266 schapen of lam meren, 456 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 78, 2e qual. 74, 3e qual. 70 a c kalveren le qual. n. a. 2e qual. SS1 a 77» c., schapen le qual. 70, 2e qual. 60 c., varkens le qual. 256 a - c., 2e qual. 24» a c. 3e qual 24 c., licht soort a c. VLASBEURS. 790 steen blauw, en steen wit. Aardappelen Zeeuwsche Jammen f 0,— i 0,—. Champions fO,— a ft).—. Magnum Bonum f 0.— a fO.—Zeeuwsche Poters f 0.90 a f 1.10. Brabandsche Jammen fO.— a f 0.- N. Westlandsche zand- f 3.50 a f 4.50. Idem Muisjes f2.—. Flakkeesche jammen, f 0,— af 0,—. Jammen poters fO.— a f 0, Spuische Jammen fO.— afO.—Brielsche witte f 0.— a f 0.—Duitsche roode f 0.— a fO. Westlandsche klei f 1.60 a ,f 1.80. Ko ralen Geldersche -f 1,80 a 2,20. Van de Makelaars Cantzlaor en Schalkwijk te Botterdam. MEKKRAP. De vraag blijft zeer klein, slechts enkele vaten worden verkocht. Vroe gere opgaaf f161/,. PETROLEUM. Loco f 8a f8,05. Najaar f 8.10 Ent. uiterst te koop. aan Pruisen, en Illyrië aan Oostenrijk moeten afstaan; en al het andere, ook Holland, België, Berg, Westfalen, Spanje en Italië, mogen behouden. Gelukkig voor Europa, dat de trotsche man zelfs deze voorwaarde onaannemelijk vond. Wel kwam een wapen stilstand tot stand, doch toen aan het einde daarvan volgens afspraak geen nadere bood schap van Napoleon het Congres bereikte, trad ook Oostenrijk in het krjjt, en ver klaarde 10 Aug. aan Frankrijk den oorlog. Den 15 Aug. daaraanvolgende kwam Caulaincourt met een gunstig antwoord van Napoleon doch 't was te laatde oorlogs verklaring was reeds verzonden. Dit besluit deed het leger der verbonde nen tot 470,000 man aangroeien en in getalsterkte dat van Napoleon op zjjde streven. In Bohemen stond Schwarzenberg met zijne Oostenrijkers en Russenin Bran denberg Bernadotte met zijne Zweden en Bulow met zijne Pruisen en Russen. In Silezië stond tot verbinding der beide legers generaal Blucher met 60,000 Russen en 35,0(0 Pruisen. Geen hoofdrol was hem den 76jarige toegedachtdoch de geest van zijn hoofdkwartier beheerschte het Silezische leger dat de drijfveer werd van den geheelen oorlog. Von Seydlitz zegt van hemHjj was weinig beschaafd, grof en dikwijls ruw in het sprekenhjj teekende met slecht be stuurde pen in geweldig groote letters tegen alle spelregels zondigende volzinnen het was recht goed en heilzaam, dat hjj als opperhoofd van den generalen staf den hoogst kundigen, genialen, voor verhevene gevoelens vatbaren Gneisenau nevens, en den eigen- zinnigen York onder zich had maar er was geen ander generaal, voor wien de soldaten zooveel genegenheid kregen, wiens barsch «Voorwaarts 1» hen met zulk een vurig vertrouwen vervulde.» (Wordt vervolgd.) Deze is prins Frederik, broeder van Willem II; hij overleed in 1885 te Wassenaar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3