vermeld en in verband daarmede, de vergoeding voor verblijfkosten voor ieder dei- vier declaratiën met i 12 verminderd werd. De minister van Binnenlandscbe Zaken heeft overigens in het atgeloopen jaar onderscheiden declaratiën van leden van examencommissiën, krachtens art. 22 van het Reisbesluit, verminderd, omdat die leden niet hetzij dagelijks, hetzij des Zondags, naar hun woonplaats waren teruggekeerd, gelijk had kunnen geschieden en in 's Rijks geldelijk belang zou geweest zijnof wel, omdat zij hun woonplaats vroeger dan noo- dig was hadden verlaten of daarin niet zoo tijdig als mogelijk was waren teruggekeerd. De verminderingen waren in onderscheiden gevallen niet onaanzienlijk een declaratie, aanvankelijk groot f 125,15, werd terugge bracht tot t 88.90 een van f 247 tot f 192.20, een van f 294 tot f262.20 een van f209.30 tot 1132. LANDBOUW. Zooals men weet zijn de deskundigen het er vi'ij wel over eens dat de aardap pelziekte wordt veroorzaakt door een bij zondere schimmelplant, die ook wel bekend is onder den naam van «hechtzaad» om de wijze waarop zij zich aan het aardappelloof vasthecht, om daar de kiempjes te doen ontwikkelen, die afgevallen, met vochtig weder in den grond dringen en daar- het bederf der aardappelen veroorzaken. Nu ligt het voor de hand, dut ter be- bestrijding van dit kwaad tweeërlei middel mogelijk is lo. het algeheel beletten van de vorming der schimmelkiempjes en 2o. het beschermen van de aardappelknol tegen aanraking met de vruchtjes. Niet geheel zonder goed gevolg heeft men in verschillende landen deze voorbehoedmid delen aangewend en deze pogingen verdie nen zeker, vooral in een zoo regenachtigen zomer als deZe, wel de aandacht. Tot toepassing van het eerste middel, tegenwerking van de vorming der schim melzaden, heeft meu liet loot met een uit drie deeler. be-taande ijzeren rol geheel plat gerold. Een gevolg daarvan was, dat al de reeds door de ziekte aangetaste planten boven den grond geheel verdorden, maar dat uit het oude loot, nieuwe stengels te voorschijn kwamen, zoodat binnen een tijds verloop van een paar weken, de -gerolde akkers weder met geheel nieuw loot prijk ten. Later werd ook dit loof echter weder door de ziekte aangetast, maar nu kon deze niet meer deren, wijl de wet van den oogst was aangebroken en de knol dus uit den grond werd gehaald, voor zij kon worden aangetast. Fransche landbouwkundigen be ijveren zich dan ook, dit middel ten sterkste aan te bevelen en volgens Fransche land- bouwtijdschriften blijven daarmede in Frank rijk jaarlijks vele akkers met aardappelen pelen voor de ziekte bewaard. Wordt het loot uitgetrokken, zoodat dit verdort, dan wordt eveneens de verspreiding der ziektekiemen te keer gegaan, maar het rollen is natuurlijk beterwordt toch het loof uitgetrokken voor de knol rijp is, dan kan deze door gebrek aan bladeren, die de ademhalingswerktuigen der plant zijn, haar vollen wasdom niet bereiken. Bij de boven omschreven wijze van rollen herstelt zich het gebrek door het uitspruiten van nieuwe stengels en bladen. Om de ziekte in haar voortgang te stuiten, en den knol voor aanraking met het besmet tende zaad te vrijwaren, wordt in andere lan den nog al een kudde schapen over de aardappelvelden gedreven. Deze dieren trap pen met hun fijne pootjes zoo dicht en vast den grond in elkander, vooral om destrui- ken heen, dat de zaden niet zoo gemakkelijk in den grond kunnen dringen en den eigen lijken aardappel bereiken. Ook dit middel moet meestal een zeer gunstige uitwerking hebben. Bovendien wordt als een practisch middel aangeraden, dat men de pootaardappelen dadelijk in gips legt, en ze daarin niet alleen bewaart, maar ook bij het uitpoten eerst de knollen ruim bepoedert. De gips vormt als het ware eene beschutting, eene afsluiting, die het doordringen van de zaden der ziekte belet. Deze bepoedering heeft bovendien nog dit voordeel, dat de gips eene voor den grond uitmuntende meststof oplevert. KESili-E\ SUIIöOLVlIXWN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam ds. H. H. Barger te Vlaardingen- te Biezelinge ds. J. B. Hugenholtz te Zuidbeijerland Bedankt voor Terneuzen door ds. J. F. de Klerk te Ameide, Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Kampen door ds. A. M. Donnet- te Assen. Benoemd tot onderwijzer aan de openh. school te 's Hage dhr. W. Timmermans te St. Maartensdijk. De heer J. Hage te Middelburg slaagde te Breda op 't examen voor de hoofdacte. De Chr. Onderwjjzerskrans in Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. zal' a. s. Zaterdag te Gioede hare tweede vergadering houden. De te behandelen onderwerpen zjjn 4 Samuel XIV, Da Costa's Wachter, wat is er van den nacht en het Schrijven. Gemengde Berichten. Goes. Dinsdagmorgen half 3 had alhier op den 's Heer Hendrikskinderendyk een hevige vechtpartij plaats. De twt e gebroeders De L. die van het visschen huiswaarts keerden, werden aangevallen door twee ge broeders de Br. die tiaar hun aardappelland gingen. Een van beide partijen was begon nen met de tegenpartij een hatelijkheid te zeggen, wat aanleiding gaf tot de handtas telijkheden waarbij door de B. van eene spade, die hij van zijn steekkarretje nam gebruik gemaakt werd. Een der gebroeders de L. werd op vreeselijke wijze toegetakeld Hij ontving een gapende wonde in het hoofd en werd vrij ernstig gekwetst aan het aan gezicht. De andere de L. was inmiddels gevlucht. Zijn broeder zonk weldra onder de bloedige slagen van de B.'s bewusteloos ineen. Daarop gingen de aanvallers huns weegs en lieten den ongelukkige liggen. De broeder keerde toen terug en voerde z(jn broeder huiswaarts, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nog in den namiddag lag de man bewusteloosthans tot bewust zijn weergekeerd, blijkt zijn toestand niet onbevredigend te zjjn. Aanleiding tot den twist moet gezocht worden iri een sinds jaren bestaande veete, die de thans ontketende hartstochten reeds meermalen in beweging had gebracht- Middelburg. Toen heden ochtend, circa 7 uur, iemand zijn hond liet zwemmen in de kade bij de Vlissingsche brug, bemerkte hij een manspersoon, die als 't ware rechtop in 't water stond. Met een stok er uit gehaald, bemerkte men dat de levensgeesten reeds* gevloden waren. Men vermoedt dat de ongelukkige gisteren avond aan den kant der kade eene kleine boodschap deed, toen hem 't ongeluk overkwam. Per brancard werd hjj naar het gasthuis vervoerd. Borsele. Maandag vierde onze oudste ingezetene, R. de Kok, zjjn 90sten verjaardag. Velen hadden de vlag uitgestoken ter eere van dezen fermen oud-strijder, ridder van het Metalen Kruis. Die den man kent, zoo vlug nog ter been, zou hem dezen leeftijd van 90 jaren niet aanzeggen. Van ver schillende zijden ontving de nog zoo krachtige grijsaard-jubelaris geschenken en andere blijken van belangstelling. Te Oosterzee hadden reeds sedert ge- ruimen tijd de bewoners van een huis last, dat onder den vloer dikwjjls een geducht leven werd gemaakt. Om de oorzaak hiervan te ontdekken, lichtte men eenige planken op, waarbij bleek, dat een bunsing met acht jongen daaronder zat. Reeds sedert eenigen tijd vermiste men in het dorp kippen en konijnen, jzoodat men verheugd is van deze lastige gasten bevrijd te zijn. Zij werden alle gedood. Dat straatjongens soms wel eens de hand uitstrekken naar 't eigendom van anderen, vooral waar het tuinvruchten be treft, is geen geheim. Dat echter ook dieren soms de tuinen binnendringen, en zich daar te goed doen aan sappige vruchten, komt minder vaak voor. Toch gebeurde dit dezer dagen te Veeudaiu. Daar werd een tuin bezocht door waterratten, die er blijkbaar alleen kwamen, om te smullen van de aardbeziën. Bij een bed schorseneeren vond men een massa aardbeziën bijeen, blijkbaar door waterratten samengesleept. De onsmakelijke reuk van haring blijft lang aan een mos, waarmede het «.banket» gesneden is, en deelt zich zelfs mede aan andere voorwerpen die in den zelfden bak liggen. Wanneer men het mes ten waarschijnlijk ook wel een vork) met een papje van loog en hont-ol turfasch insmeett en vervolgens met een wollen doekje oppoetst, is de lucht geheel verdwenen. Dezer dagen werd te Epe een smid bekeurd, die voor een ander een ftaubertbuks ter herstelling medenarn naar zijn werkplaats en zich alzoo in het openbaar vertoonde met een verboden wapen, en vóór eenige dagen werd in een gemeente in Drente een proces-verbaal opgemaakt, «wegens het dragen van wapenen in een voor het publiek toegankelijke plaats» toen op een publieke veikooping iemand een geweer kocht, en dat mee naar huis wou nemen 1 Ter aanvulling van het bericht over het onderwijs van H. K. H. prinses Wil- helniina wordt auri het «Vaderland» nog van zeer goed ingelichte zijde het volgende vermeld. De heer Gediking blijft nog belast niet het onderwijs in rekenen en natuur kunde; bij zal daartoe elke week naar Het Loo gaan. Zaterdag jl. is de heer G. door H. M. de Koningin ontheven van hel dagelijkse!) on derwijs aan de Prinses. Bij die gelegenheid heeft H. M. hem een recht vorstelijk ae- schenk, een zilveren koffieservies op dilo blad, vereerd, da', tot inscriptie draagt «Hare Majesteit Koningin Emma der Neder landen aan den heer F. Gediking 4890». Vleiend voor den geachten onder wijzer was voorzeker het feit, dat H M. de Koningin hem nogmaals de verzekering gaf, dat het onderwjjs door hem gegeven in alle opzichten Hare tevredenheid mocht wegdragen en Hare verwachtingen had overtroffen. Naar wij vernemen, zal het huldeblijk voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau niet op de Mookerheide worden geplaatst wat bezwaarlijk wordt geacht met het oog op het voortdurend onderhoud, den invloed van het weder, mogelijke bal dadigheid, gebrek aan toezicht, enz. maar in de Protestantsche kerk te Heuuien. Bliksema/leiders. In dezen tijd, nu van alle kanten wederom berichten komen om trent onweer, is 't zeker niet overbodig om de aandacht erop te vestigen, dat bliksem afleiders noodzakelijk om de twee of drie jaar moeten worden nagezien. Een bliksemafleider, die niet behoorlek onderzocht wordt, levert groot gevaar op in plaats van voorbehoedmiddel te zjjn, en men mag zich dus niet door de kosten laten weerhouden zich zekerheid te ver schaffen omtrent de deugdelijkheid van den afleider. Vrijdag overleed te Hellevoetslois een 70jarig gepensioneerd sergeant der Konink lijke Nederl. Marine. Hij had, gescheiden van zijn vrouw, in onmin levende met zijn familie, zijn laatste jaren doorgebracht in een kosthuis van de allerminste klasse. Niemand bekommerde zich om zijn stoffelijk overschot en Zaterdagmorgen werd door een paar sjouwers het lijk in een zoogenaamde kist gelegd, op een draagbaar geplaatsten door zes man, waarvan er twee gekleed in oliepakken, met kabelgarens vastgesjord, het hoofd met een zuidwester gedekt en de overigen in sjouwermanscostuums gedost waren, tot elks verontwaardiging naar het lijkenhuisje gebracht. Gelukkig hoorden de onderofficieren der zeemacht van dit schandelijk verzuim, en droegen met toestemming der autoriteiten het lijk plechtig ten grave. Av. Mejuffr. Aatke Kuijpers (geb. 3 Maart 1847 te Franeker) leerares in den zang, is Zondag, toen zij te Oosterbeek, waar zij tijdelijk verblijf lioudt, uit de kerk kwam, in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis te Amsterdam vervoerd, verdacht van moord door vergiftiging op de 33jai ige freule Wilhelmina Jacoba Smissaert, met wie zij sinds 12 November 1885 te Amster dam samenwoonde. De verdachte is nagenoeg geheele erfgenaam van het aanzienlijk ver mogen der freule. Men schrijft uit OndkarspelOp een wagen waarmee Maandag hooi zou gehaald worden, bevonden zich 26 kinderen, waar onder een van 3 jaar. Bij het afrijden van een brug kon de voerman den dissel niet in stuur houden, zoodat de wagen onderst boven in de sloot tuimelde, en de kinderen, op twee na, die er nog in tjjds afsprongen, allen te water geraakten. Gelukkig werden werden allen gered. Te Gendringren moesten weder rijks veldwachters worden gedetacheerd, opdat de gerechtigden ongehinderd de tienden kunnen heffen. Te Roozendaal heeft een vrouw haar kind vermoord en in een mestput het lijkje verborgen. Te Heikop is een 12-jarig meisje bij het scheppen van water uit de gracht, daarin gevallen en verdronken. Licht te beproeven. De stelen van kersen gedroogd en gel rokken als thee, moeten een uitmuntend middel zijn tegen het hoesten Geel geworden marmeren platen weder hare oorspronkelijke helderwitle kleur terug te geven, geschiedt o|) de volgende, zeer eenvoudige wijze. Men giet een weinig petroleum op de plaat en laat er die een tijdlang op staan, waarna men ze afdroogt en vervolgens wascht met water en zeep om ze tot slot goed droog te wrijven. De ansjovisvangst te Urk kan als geëindigd beschouwd worden en alle schuiten zijn uit zee teruggekeerd om voor ze naar de Noordzee gaan, schoongemaakt te worden of de noodige herstelling te ondergaan. Het jaar 1890 is voor de visschers bijzonder gezegend geweest. Naar door eenige Ui kers werd meege deeld, zou er niet elk paar schuiten gemid deld f3000 verdiend zijn. Neemt men nu aan dat voor de ansjovis door elkaar f 3,50 per 1000 stuks bedongen werd, dan geeft dit alieen voor Urk met meer dan 200 schuiten een vangst van p. m. 90 millioen dier vischjes. Vele oude schulden, die de visschers in de laatste 6 jaren gemaakt hebben, zijn nu afgedaan. Twee der aanzienlijkste bewoners van bet eiland Uik zijn Vrijdag door een deur waarder en vijf'rijksveldwachters in gijzeling gebracht. Zij hadden namelijk, geholpen door een aantal Urkers, rogge van een in de nabijheid gezonken schip geborgen, en konden het over bet bergloon met de assuran- liemaatschappjj, waarbij de lading verzekerd was, niet eens worden, ten gevolge waarvan hun een proces werd aangedaan. De rechtbank stelde hen in het ongeluk, en veroordeelde hen in de kosten, ten bedrage van f 600. Zij weigerden te betalen of de rogge af te geven. De Urkers verzetten zich aanvankelijk krachtdadig tegen de inhechtenisneming, doch weken terug voor de geladen karaojjnen der veldwachters. Woensdagnamiddag kwam te Breda een zwerm bijen van zeker duizenden van de Speelhitislaan gevlogen, eri zette zich in het plantsoen vóór de 3e klasse wachtkamer van het station neoer. Goede raad was duur, doch aan den hovenier Schonk mocht het na ruim een uur gelukken, de ongmoode gasten levend te vangen. Met het oog op het natte weer liet een landbouwer te Oud-Beierland van een stukje aardappelen, ongeveer 500 roeden groot, door een jongen aanhoudend de slakken dooden, die de aardappelen bescha digden. In een paar weken tijds ving de jongen er wel 10.000. Op één morgen land werden in een paar uur tijds 2000 slakken vernietigd. Zondagmorgen onder kerktijd ontstond er brand ten huize van den landbouwer S. te Zon (N.Br.) Daar de dienstmaagd alleen thuis was, was er aan blusschen geen denken. Het huis met t ijbeboorende gebouwen 'en inboedel werd in de asch gelegd, benevens eene nabjj staande woning van v. H. Twee kalveren zijn o. a. verbrand. Alles was verzekerd. Men vermoedt dat de brand in het fornuis waar het beestenviêr wordt gekookt is ontslaan. Tegelijk rnet de verplaatsing der bo- terfabrieken der firma v. d. Berg zullen zich' 2000 inwoners der gemeente Osch, zjjnde het persot eel dier firma met hunne gezinnen zich metterwoon ie Rotterdam vestigen. De dwergslammen. Van de dwerg- stammen, door Stanley in Afrika gevonden, is reeds zooveel verteld, dat men gevoegelijk omtrent dit |zoiideiiing en belangwekkend volkje de bijzonderheden thans zou kunnen voorbijgaan. Aardig is echter Stanley's beschrijving van de eerste ontmoeting. «Terwijl wij de kisten der munitie onder zochten, zagen wij dat een ervan ontbrak, die van korporaal Dain Mahomed hij had haar achtergelaten aan den voet van een grooten boom. Vier karavaan hoofden werden uitgezonden, oin de ontbrekende koffer te gaan opsporen. «De plaats waar zij gebleven was naderend, ontwaarden zij eene bende dwergenman nen, vrouwen en kinderen, verzameld om twee van hunne soldaatjes, die met alle krachten poogden de kolfer op te tillen, als om eerst eens te onderzoeken hoe zwaar hij wel was. O' ze lieden verborgen zich zorgvuldig, want de oogen van deze kleine menschies zijn bijzondei' scherp. Ieder van hen gaf een goeden raadde jongens sprongen in de hoogte, zich op de heupen slaande met al de uitbundige vreugde, die dit avontuur bjj hen wekte, en de kleine vrouwtjes, op haren rug miniatuur-kindertjes dragend, spraken woorden van vrouwelijke wijsheid. Een vin hen nam een lichten pijl en ving haar tussehen de handen op, welk heldenstuk werd toegejuicht door al de scherpe, pieperige stemmetjes. De Hercules en de Milo van den stam "panden nn al hunne krachten in. lichtten de koffer tot op de hoogte hunner schouders en, wankelend onder het gewicht, begonnen zij er meê weg te loopen. Toen begonnen onze lieden te schieten en te schreeuwen, terwijl zij de dwergjes achtervolgden Een van heri, te dik om hard te kunnen loopen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2