BIJVOEGSEL. Gemengde Berichten. INGEZONDEN NTUKKEN. MARKTBERICHTEN. Afloop Verkoopingen enz. RECHTSZAKEN. Overzicht van Verkoopingen. Hereeniginq. Wij zijn een politiek blad. maar niets hindert ons te spreken over bewegingen die op godsdienstig of kerkelijk gebied plaats vinden. Immers we zijn de opvatting der Engelsche journalistiek toegedaan, die alle verschijnselen in net volksleven waardig acht om door de pers te worden besproken, en niet meent dat hetgeen buiten den persoonlijken gezichts kring der redactiën ligt, opzichtelijk moet worden geïgnoreerd. De liberale pers ten onzent gaat nog veel te veel van dit verkeerde standpunt uit zoodat men het breede terrein van kerk en godsdienst, ook wat zijn maatschappelijke zijde betreft, in deze bladen niet 'anders ver tegenwoordigd vindt, dan in een uithoekje door de min ol meer kroniekachtige berichten over «Kerk en School.» Wij huldigen de ruimere en onzes inziens gezondere opvatting. Godsdienst en kerk hebben in de nieuwere maatschappij, maar vooral in de Nederland sclie samenleving veel te diepe wortels ge slagen, dan dat een courant die een afspiegeling wenseht te zijn van het intieme leven barer natie, over hetgeen op dit terrein omgaat zou kunnen zwijgen. En dan laten we nog ons eigenaardig karakter ah anti revolutionairen, als «Issu de Calvin» ook in politieken zin buiten het geding. Geen lezer zal zich dus verwonderen, wanneer hij zaken in ons blad, niet enkel vermeld, maar besproken vindt, welke de liberale journalistiek hem gewend had stil zwijgend in de bladen te zien voorbijgaan. De pogingen om alle Gereformeerden in den lande weer in één kerkverband samen te brengen, vallen in de hier omschreven termen. Zij trekken niet alleen on/e aan dacht maar hebben onze onverdeelde sym pathie. En wat ons op het oogenblik de pen doet opnemen is het verblijdend verschijnsel, dat het schrijven van de Leeuwarder Synode aan de depututen der Christelijke Gerefor meerde Kerk, een gunstigen indruk schijnt, te maken. Met name is door medewerkers van de Roeper en Gideon, twee organen die tot dusverre een sterke oppositie voerden, ver klaard, dat op de nu voorgeslagen basis de hereeniging veel gemakkelijker schijnt. Die basis is, gelijk men weet, wederzijdsche aanvaarding der Formulieren van eeriigheid. Ook wij gelooven dat de hereeniging thans minder ver af is dan vroeger. Indien scheiding niet leidt tot hereeniging der homogeene, maar door de ongunst der tyden uit elkaar geraakte deelen, mist zij haar doel. Niet in het negatieve scheiden, maar in het positieve vereenigen van wat één is, mag het rustpunt gezocht worden en het doel waarnaar men streeft. N. Prov. Gr. Ct. St. Philipslaml. Zooals reeds gemeld was verkregen bij de verkiezing voor den ge meenteraad de lieeren J. J Geense (lib.) (burgemeester)! 47 en M. Dorst (lib.) 40; A. J. v. Dalen (1.) 31 en H. Geelhoed (a.) 24voorts verkregen C. v. Str'ien (a.) '19, P. Vogelaar (a.) 18, P. v. Dijke (a.) 8 en A. A. Rijstmbil (I.) 6 stemmen. Tolen. Donderdagmiddag had hier aan het veer een ongeluk plaats. Een zwaar geladen wagen, moest- tegen den veerdam worden getrokken, door slechts een paard. De veerknecht hielp een handje. Het paaïd struikelde over brikken, die op den dam liggende veerknecht, die te dicht bij 't paard was, kreeg zulk een hevigen trap, dat hij naar huis moest worden ge dragen. Tot nu toe heeft hij nog geen geluid kunnen voortbrengen. Het paard bloedde vreeselijk uit den buik, zoodat liet moest worden verbonden. Dombprg. Donderdagavond sloeg de bliksem in op de hofstede van Clir. Minder- houd, onder deze gemeente, waardoor schuur en wagenhuis een prooi der vlammen werden. Als in één oogenblik stond alles in lichte laaie. Het in de schuur geborgen hooi en 3 beesten zijn verbrand. Het daarin aanwezioe paard is nog met moeite gered. Door het krachtig optreden der brandweer met de spuiten van Domburg en Aagtekerke, bleef gelukkig het woonhuis, dat ook reeds aan het branden wa*, gespaard. Gisteren is de bliksem geslagen in een in den van A IsteinpolJer onder de gemeente Graauw gelegen magazijn, twee aldaar aan wezige schippers zoodanig treffende, dat de dood onmiddellijk volgde. Dinsdag waren aan 't strand bij Huis- daiuen twee knapen aan het baden toen- zij eensklaps in de diepte eener geul weg zonken. De vader van een der beide jongens die in de nabijheid was, begaf zich te water en iiad het geluk een der twee jongens te redden. Doch het was niet zijn eigen zoon dien hij redde. Deze 12 jarige knaap was reefs in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd later gevonden. Maandag zijn op 20 mijlen afstands van Cincinnati 16 spoorwegwagens met buskruit geladen, in brand geraakt, waar door alles in den omtrek, ook het nabij- liggende spoorwegstation verwoest is en 20 jiersonen brandwonden bekwamen. Tallooze plasregens hebben zware over stroom inger, in Voor-Indië veroorzaakt, zoodat de spoorwegdienst stilstaat. Een zeldzaam geval. Lord Churchil de bekende Engelsche oud-minister, bezocht dezer dagen zijn vriend den markies Van Dreteuil, te Cuntereto in de Frunsche Pyre- rieën. Deze stelde den Engelschen staatsman een grijsaaid voor, wiens leeftijd de lord op zeventig jaar schatte. Ge vleit mij, zeide de grijsaard, ik ben honderd achttien jaar. Hoe oud? vroeg lord Randolph verbaasd. Honderd achttien, herhaalde de oude, en ik heb drie mijlen geloopen om uw lordschap te begroeten. «Ik behoor», vervolgde de grijsaard, «tot een familie van honderdjarigen. Mijn vader stierf, toen hij honderd en tien iaar was aan een val van het paard. Zonder dit ongeluk zou hij ongetwijfeld nog lang geleefd hebben. Mijn moeder werd honderd één jaar oud; een mijner ooms honderd dertien en mijn broeder stierf op honderd veer tienjarigen leeftijd, door een ongeluk. Wat mij betreft, ik geniet een volmaakte ge zondheid, diaag geen bril, heb mijn tanden nog en maak dagelijks een wandeling van drie of vier kilometer. Ik verveel mij wel een beetje, want ik heb niets te doen ik heb er weieens aan gedacht om een betrek king te zoeken, maar ben bang, dat men mij wat oud zal vinlen.» Toen lord Randolpi hem omtrent zijn levensloop ondervroeg, antwoordde de ge moedelijke oude «Ik ben soldaat geweestin 1808 heb ik bet beleg van Saragossa meegemaakt, en ik geloof niet, dat er velen zullen zyn, die mij dit kunnen nazeggen.» Een sprookje tot de rechte waarde teruggebracht. Mijnheer de Redacteur Aan het kort verslag in uw nummer van 3 Juli jl.betreffende de Statenvergadering, is een beschouwing toegevoegd welke op een onjuisten grondslag berust. Men leest daar woordelijk het volgende«Als een «bijzonderheid wordt vermeld, dat in eene «afdeeling een antirevolutionair voorzitter «werd gekozen. Dat is nog nimmer ge- «beuid. De liberalen benoemden steeds «een der hunnen. Mr. Pompe, die 20 jaar «lid is, werd altijd voorbijgegaan, en Mr. «F., bijna een der jongste leden, maar «liberaal, fungeert in de af leeling herhaalde- «lijk als voorzitter. De antiliberalen verkoren «dus terecht in de afdeeling waarin zij de «meerderheid hadden fegenover den heer K. den beer L. als voorzitter.» Ik wensch in 't m dden te laten of de liberale leden in de Staten gesteld zij hadden nooit een antiliberaal tot voorzitter benoemd daardoor een goed, dan wel een slecht voorbeeld gegeven zouden hebben. Ik wil eveneens in 't midden laten ge steld, het is een slacht voorbeeld of de antirevolutionaire beginselen veroorloven of gebieden een slecht voorbeeld te volgen men lette op de zinsrieda: De antiliberalen verkozen dus terecht enz. Doch ik wensch er op te wijzen dat de geheele beschouwing op een feitelijk on wa ren grondslag steunt. Uw critiseerende verslaggever, die vermoedelijk nog maar kort in deStatenvergadering zit (ik bedoel na tuurlijk op de tribune), is met het verleden blijkbaar onbekend. Raadpleging der sedert 1867 door den druk openbaar gemaakte verslagen doet zien, dat mr. Pompe voorzitter eener afdeeling is geweest in Nov. 1882. terwijl in diezelfde zitting de heer J. W. Vader ondervoorzitter eener andere afdeeling was. De beer Pompe was voorts ondervoorzitter in Juli 83, 84 en 89. De heer J. W. Vader was voorzitter in Nov. 68, Nov. 77, Nov. 81 en ondervoorzitter in Mei en Nov. 69. Nov. 71, Juli 72, Jan. en Nov. 73, Juli Ik Cursiveer. en Nov. 74, Juli 75, Juli 76, Mei 78, Juli 79, Juli en Nov. 80, Mei en Juli 81. Ik meen door het bovenstaande te hebben bewezen dat Uw berichtgever uit de af- deelingen een sprookje tot grondslag van zijn beschouwing heeft genomen. Mr. E. F. 14 Juli 1890. L. S. 'tls mij herhaalde malen gebleken, dat de meeste mensehen veel belang stellen in de oudere geschiedenissen van de gemeente, van de streek, die zij bewonen en zeer dikwijls is mij gezegd, dat Doeken over oudheidkunde geen aftrek vinden. Schijnbaar zijn beide uitspraken met el kander in tegenspraak, inderdaad zijn zij zulks niet, eene kleine toelichting zal ze met elkander verzoenen. Boeken over oudheidkunde in de taal der middtleeuwen, doorspekt met allerlei La- tij nsche aanhalingen met woordafleidingen, tot zelfs uit het Gaelsch en Gothisch, smaken den weetgierigen Lezer niet, die de linguistische bespiegelingen gaarne over laat aan de weinige uitverkoornen de te groote geleerdheid van den schrijver ont moedigt hem onbevredigd legt hij zoodanig stuk, waarmede hij anders gaarne kennis had gemaakt, terzijde met het heilig voornemen zich aan zoo'n jberg van geleerdheid niet meer te wagen. De meeste lezers verlangen de resultaten van het onderzoek, de mededeeling der fei ten in eene voor hen verstaanbare taal de oorspronkelijke stukken, de bronnen laten zij zonder eenig voorbehoud aan de ingewijden. Van tijd tot tijd zijn er pogingen aan gewend om de geschiedenis van Zeeland, van Staats-Vlaanderen meer bij het volk bekend te maken. Mannen als Dr. J. M. Dresselhuis, Dr. H. A. Callenfels, Mr. J. Egberts Risseeuw, Dr. S. Piccardt, Dr. G. D. J. Schotel, Mr. A. Moens van Bloois, H. M. C. van Oos terzee, Mr. S. de Wind, Dr. J. Borsius. Dr. P. de Kok, H. Q. Janssen, J. H, van Dale, J. van der Baan, Mr. H. J. de Stop pelaar, Mr. G. N. de Stoppelaar hebben in het Jaarboekje Zeeland, in Cadsandria en in Bijdragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis belangrijke verhandelingen geleverd, maar de meeste dier vroede mannen zijn opgeroepen tot hoogeren werkkring, de opgenoemde uitgaven zijn gestaakt. Dien arbeid wensch ik voort te zetten. Daartoe doe ik een beroep op de on dersteuning van allen, die belangstellen in de geschiedenis van het land, dat zij be wonen. Die ondersteuning moet zich uiten door medewerking, om den inhoud belangrijk, door inteekening, om de uitgave mogelijk te maken. Laat die ondersteuning zich niet wachten dan hoop ik in het laatst van December dezes jaars voor den prjjs van fl,een jaarboekje voor Zeeland uit te geven, dat minstens 256 bladzijden druks bevat. En nu de vraag, wie wil helpen dit plan te verwezenlijken Gaarne ontving ik daarvan per briefkaart bericht, om aan 't eind dezer maand te kun nen beslissen, of de uitgave mogelijk zal zijn. Winstbejag is geenszins mijn doel, maar den arbeid verrichten en geld toeleg gen aan de uitgave, dat zal zeker wel nie mand van mij kunnen verlangen. Daarom wensch ik door voorloopige inteekening de voornaamste uitgaven te dekken. Mogen velen roeping gevoelen om mjjne pogingen te ondersteunen. Aardenburg, 11 Juli 1890. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Archivaris. MIDDELBURG, 17 Juli '90. De aanvoer van heden was weder zeer gering en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe, die algemeen op f8,25 werd vastgehouden, zoodat weinig is kunnen gedaan worden. Rogge, Winter- en Zomergerst niet ter markt. Witteboonen, die zeer weinig meer voorko men, niet beneden de f 10,25 te koop. Men hield op f 10,50. Bruineboonen verreweg op geruimd en op f9,50 vastgehouden. Paar- denboonen f 5,75. Tuinboonen f 6. Groene Erwten in kooksoort totaal opgeruimd. Van nieuw Koolzaad, dat voor het grootste ge deelte gesneden ligt wachten wy by aan houdend mooi droog weder reeds aanstaande Donderdag enkele partijtjes ter markt. De berichten omtrent den te velde staanden oogst luiden van de meeste artikelen, vrij gunstig. Versche boter f 1.05 a f 1.15 per kilo. Eieren f 3,20 per 100 stuks. VLISSINGEN, 18 Juli 1890. Boter f 1.25 a f 1.15 de Kilo. Eieren f3.40 a f 3.60 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 17 Juli 1890. BOTER. Hoogste koers 65 laagste koers f0.45 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.80 laagste koers f 0,70 per 25 stuks. Eendeieren f 0,875 a f 0,- de 25 stuks. MIDDELBURG. Woensdagavond werd door not. Slegt in het Schuttershof publiek geveild een heerenhuis, tuin, enz. Rouaan- sche kade. Hoogste bod f4921. Opgehou den f 6500. ST. MAARTENSDIJK, 17 Juli. Ten over staan van not. van Seters werden gisteren (Woensdag) avond 17 perceelen vruchten te velde verkocht, t. w.: 4 perc. aardappelen van f95 tot f107, 1 perc. wintergerstf 111, 3 perc. tarwe van f105 tot f113, 4 perc. boonen en mangelpeen van f86 tot f112, 2 perc. aiuin van f130 tot f200, 3 perc. hooigras f40,50. De prijzen zijn berekend per blooisch gemet (39,24 ares) en moeten nog verhoogd worden met 10 pet. gewone on kosten. BERGERLIJKE STAND- Van 17 en 18 Juli 1890. MIDDELBURG. OndertrouwdW. van Sluis jm. 23 j. met C. Rijkse jd. 22 j. C. C. Reisingerjm. 31 j.met M. Mul jd. 27 j. GetrouwdS. J. Frelier jm. 26 j. met C.de Katjd. 22j. BevallenL. de Pagter geb. Danielse d. C. J. Sprenger geb. Buteux z. OverledenW. G. M. J. P. Zandvoort 15 j. z. M.A. J.Kingmans 6w. d. W. A. Buys 4'/2 m. z. GOES. Ondertrouwd: Dingenis Tolhoek 23 j. jm. van Wolfertsdyk en Janna Katha- rina Wilhelmina de Jonge 23 j. jd. Adriaan Johannes Kuiper 35 j. jm. en Dina Breas, 27 j. jd. Pieter Marcus van Liere 22 j. jm. van Goes en Pieternella van Haveren 18 j. jd. van Kloetinge. Geboren: Marcellinus z. v. Frans Mar- cellin Houvenagnel en Antonetta Hermans. Jan z. v. Cornelisvan Zweden en Jacoba Droogers. Catharina Magdalenad. v. Pie ter Ossel en Maria Cornelia Eggen. Overleden: Christofifel Krijn 8 m. z. t. Johannes Dronkers en Johanna Adriana Moeliker. August Willem Bernard van Altena 61 j. man van Maatje Johanna Knaap. LAATSTE BERICHTEN. Goes. In de raadsvergadering van Zater dag 19 Juli, te half 2 zijn aan de orde: lo. Notulen.2o.| Mededelingen. 3o. Inge komen stukken. 4o. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting van ont vangsten en uitgaven der gemeente voor 1890. 5o. Aanvrage van het Burg. Arm bestuur om machtiging tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1889. 6o. Staten van oninbare posten en restan ten op den hoofdeljjken omslag. 7o. Idem op de belasting op de honden. 8o. Ver zoek van den heer D. De Koning om ontslag als leeraar in het teekenen. 9o. Benoeming van een leeraar in het teekenen. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zjjn o. a. veroordeeld wegens smaadA. 'K.. 29 j., en A. M., 33 j., beiden arbeiders, Ierseke, de le tot 1 m. en de 2e tot 14 d. gev. straf. mishandeling: F. J. M. P., 16 j., bakker, A. J. H., 15 j., en W. C. G.,16j., werkjongens, allen Middelburg, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling van een dier M. H. Az. en M. H. Fz., beiden 13 j., arbeiders Wemeldinge ieder tot 13, b. s. 3 d. h. o p 1 i c h t i n g W. v. d. K. 19 j. win keljuffrouw, Middelburg, aldaar gedetineerd, tot 1 m. gev. straf, met mindering van den in hechtenis doorgebrachten tjjd. V r ij g e s p r o k e nS. R. E. 32 j., photograaf, Goes, beklaagd van schennis der eerbaarheid. Maandag 21 Juli. Veere, Kampveerschen toren door not. Tak 10 uur, de hofstede „Schoonewal" in 33 perceelen. Een hofsteedje op Zandijk 17130 cA.en 1 dubbel woonhuis met tuin. Oudelande, 11 uur voor de kerkvoogdij Wemeldinge door not. Merens, 176,53 A. rogge Hugo Kostenhoek; 260 A. id. Wilde- manshoek; 102 A. tarwe id. Verpachten voor 7 jaar de gronden. Zlerili7.ee, voor erven Franken door not. de Clercq 12 uur, het koffiehuis „Huis van Nassau." Dinsdag 22 Juli. Kolijnsplaat, 2 uur by Cornelisse door not. Noordyke, 1 vosmerriepaard, 1 dito ruin- paard, 2 koeien, 1 varken, 15 biggen, 30 kip pen, 2 menwagens, 7 eegden, windmolen, stroo enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5