De HOFSTEDE BOUWLAND, Belangrijke PÜBUEKEVERKQOPING Brood- en Kleinyoedhakkerij ONDERWIJZER, GROOTHEID en VAL. ADVERTENTIES. op Dinsdag '22 Juli 1890, openbaar verkoopen: Kn twee perceelen TE GOES. publiek verkoopen eene belangrijke 'partij Brusselsche, Schotsche-,Fluweelen enandereTapij- ten,Venetiaansehe Sajetten en Koeha ren Gang-en Traploopers,Linnenover- loopers, 350 Schotsche, gebloemde, gestreepte en Naturel Karpetten, Fluvveelen en Perzische Tafelkleeden, Turksche en Perzische Meubelstoffen, 220 paar Tursche Chenille en andere atgepaste gekleurde Gordijnen, 24 paar Guipure Gordijnen, diverse restanten Tapijten en Loopers, 400 Bed- en Kamerkleedjes. OOOBruBsel- sche Staallappen, zeer geschikt voor Kamer- en Rijtuigkleedjes,400 diverse Matten, 4600 El Crème en witte Vi trage en Overgordijnen, 200 El zwarte Lyonsche Zijde, 170 Fantasie en ge watteerde Dekens enz. Na vele vruchtelooze pogingen gaat hij ('e daagsche kleeren van zijne vrouw aan trekken en haar hoed opzetten. Was door zooveel opoffering het geitenhai't verteederd, of was de list zoo gelukt, dat het geitenoog er door bedrogen werd De waarheid is, dat spoedig het blanke vocht in den emmer ruischte. Trotsch op zijne overwinning, brengt de chef de melk in huis, toen het sein den sneltrein aankondigde. Ooger.blikkelijk komt het ambtenaarsgevoel weer boven, en niet denkende aan zijn zonderling kostuum, ver schijnt de chef op de plaats, waar zijn plicht hem riep, tot groote vroolijkheid der reizigers. Het electrisch licht wordt tegen woordig bij de haririgvisscherij in Noorwegen gebruikt. Iri zekere maanden van het jaar trekken de haringen uit de vrije zee in groote scharen naar de kusten en worden daar in de vele kleine bochten door netten gevangen. Om dit ook des avonds of des nachts te kunnen doen, moet men weten, wanneer de haringen zich juist in de bocht bevinden. Daartoe wordt deze door middel van een electrisch booglicht en schijnwerper, welke op een verhoogd punt van de kust, ol.aan den mast van een schip is vastge maakt, van tijd tot tijd verlicht. De vele zilverwitte haringen die gewoonlijk hoog in de zee zwemmen, worden dan direct gezien en de vangst kan beginnen. Herhaling kan geen kwaad. Volgende wenken heeft men in acht te nemen bij drenkelingen Snijd gauw de kleederen los en trek die uit. Leg den schijndoode eerst op den buik, doe den mond open, verwijder het slijk uit mond en neus, trek de tong naar voren en bind haar met een doek op de kin vast. Leg vervolgens het lichaam op den rug, wrijf' borst en gezicht met doeken goed droog en zie toe, of de borst afwisselend op en neder gaat. Is dit niet het geval, maak dan kunstmatige ademhalingsbewegingen en zet dat twee uren lang voort. Is de ademhaling weder geregeld, wrijf dan het geheele lichaam met warme doeken, trek den drenkeling warme kleederen aan, en leg hem in een warm bed, waarin men te voren warme steenen heeft gelegd. L..at hem met theelepels tegelijk warm water, thee, grog of wijn drinken. Om de ademhaling weder in het leven te roepen ga men volgenderwijze te werk. Maak van de kleedingstukken een kussen oniter den rug van den schijndoode. Pak de armen boven de elleboog beet, hef ze tot boven het hoofd op, langzaam 1, 2 tellendelaat hen dan w eder zakken en druk de bovenarmen, langzaam 3. 4 tellende, voorzichtig, maar vast tegen de borstkas aan. Zijn er twee helpers bij de hand, dan gaat ieder aan een zijde staan, beiden maken gelijkmatig dezelfde beweging. Herhaal dit op- en r.eerbewegen vin de armen kalm en geregeld circa 15 maal in de minuut, tot de schijndoode weder van zelf begint te ademen. G. C. 67. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1) De vijand had al spoedig ontdekt dat de overtocht daar zou plaats hebben. En al kwam hij pas aan, toen het grootste ge deelte des legers reeds over de brug was; toch waren erwijl de overtocht twee dagen duren moest, nog duizenden Franschen op de bruggen en daarvóór, of zwierven ordeloos rond in den omtrek. Daar nadert de vijand! Hartverscheurend tooneel, door Napoleon nog nimmer van zoo nabij gezien en even min nooit zoo eikerid als gevolg van zijne dwaze ondernemingen. Zij die geweigerd hadden mee op te trekken, benevens de zieken en gekwetsten, de vrouwen en kinderen, de herstellenden en achterblijvenden komen gillend eri ker mend de brug bestormen om den overkant te bereiken. Menige kogel treft de onge lukkiger), waardoor de angstkreten verdub beld de lucht vervullen. En Napoleon is onmachtig hen te redden 1 Duizenden, tusschen paarden en voertuigen gekneld, of door de anderen opgedrongen, vallen in den vloed en vinden een vreeselijken dood tusschen de kruiende ijsschotsen. An deren hun leven dankend aan den dood hunner krijgsmakkers, baanden zich een weg over hunne lijken, die opzettelijk daartoe waren opgestapeld Napoleon gaf bevel de bruggen in brand te steken, niettegenstaande nog 5000 Fran- Geef mij het noodige. De beroemde theoloog Dr. Bernard Ligler bad God, toen hij uit zijn klooster ging, dat Hij hem een goede betrekking geven zou en nog veertig gld. daarbij, opdat hij God en menschen eerlijk zou kunnen dienen en zich zelf onderhouden. Zijn gebed werd verhoord. Toen hij nu wilde gaan trouwen, was het geld niet toereikende en bad hij God om 60 gulden. Hij kreeg ze. Toen de kinderen groot w erden, bad hij God om 80 guld. en God gaf ze hem ook. Als hij nu oud weid, kon hij met zijn sommetje niet rond komen, en zeide hij «Lieve God 1 ik heb wel eens gehoord, dat A> raham wel met u gesproken heeft en Gij hebt hem in Uw genade verhoord; dat heb ik ook ondeivonden. Wees niet vertoornd, als ik u nog eens vraag: «Geef mij het noodige.» God gaf hem nu jaarlijks 150 gld. entoen de keurvorst van Saksen de geschiedenis hoorde, deed hij er nog 200 gld. bij. Het lang vermiste Engelsche vaartuig Inclicope Bock is in ontredderden toestand te Qneenstown binnengeloopen. Het schip was 12 April door een orkaan overvallen. Zee op zee brak over het schip, een groote golf vernielde het stuurrad, sloeg twee booten en de kaartenkamer stuken weldra werd het schip onhandelbaar van de eene golf naar de andere op en neer geploft. De kapitein, de hofmeester en twee matrozen werden over boord geslagen err verdronken. Met een hulpzeil en verlies der lading, klaagde men er iri het schip dtyvende te houden en na een angstige zeereis Engeland te be reiken. Lijken in een Zoutgroeve. In den Hongaarschen oorlog van 1849 heeft erbij Vizakna in Zevenbergen een gevecht plaats gehad, waarin de Honveds onder bevel van generaal Bern de nederlaag leden. Den volgenden dag werden de lijken der ge sneuvelden, die wegens den hard bevroren grond moeilijk te bi graven waren, in eene niet meer in gebruik zijnde 194 meter diepe zoutgroeve in de nabijheid geworpen, ten getale van ongeveer 300. Sedert is deze groeve onder water gezet, en onlangs zijn op de oppervlakte enkele dezer lijken weder te voorschijn gekomen. De lichamen zijn met eene dikke zoutkorst bedekt en nog zóógeconserveerd.dat bij het onderzoek van een dier ljjken, zelfs de ingewanden, hoewel met zoutkristallen vermengd, nog geheel ongeschonden bleken. De lijken, welke op deze wijze weer te voorschijn gekemen zijn, werdtD als die van strijders voor het vaderland met groote plechtigheid begraven. Snelle reis. Een luchtballon| die Vrij dagavond om 9 uur te Weenen in de «Prater» was opgelaten, is den volgenden ochtend bij een dorpje in de Pruisische provincie Posen neergedaald. De twee officieren, die zich in het schuitje bevonden, waren zeer verbaasd, dat zij in den stik- donkeren nacht zulk een verre reis hadden gemaakt, want in vliegende vaart hadden zij niet minder dan 6( kilometer per uur afgelegd. Van 13 Mei tot 12 Juli heeft de cho- schen aan de overzijde stonden te wachten. Er was echter geen tijd meer te verliezen. Het moest, en deze arme achtergeblevenen vielen den vijand ten prooi. Niemand ont kwam aan de wraak der Kozakken. Een bekend schrijver (Andriessen) zegt er van «De ramp was tin top gestegen. Een groote menigte rijtuigen en verscheidene duizenden mannen, vrouwen en kipderen, werden op den vijandelijken oever achter gelaten. In wanhopige troepen zwierven zij rond. Sommigen wierpen zich in de rivier om die over te zwemmen. Anderen waagden zich op de stukken ijs, welke de stroom voortkruide. Er waren er die zich met gebukten hoofde te midden van de vlammen der brug stortten, welke onder hun voeten verdween. De overigen wachtten de Russen af.» Ten koste van al die duizenden was de gevaarvolle overtocht over de Berezina gekocht. Een waper feit schitterender noch tans dan de schitterendste overwinning. Zelfs de vijand erkende dit. LV. VERDERE AFTOCHT. Nog feller werd de wintervorst, nog hoo- ger steeg de ellende. En toch, welk een lichtzinnigheid hperschte nog hier en daar in het leger. Hoe weinigen zagen de kastijdende hand Gods in de beproevingen. Nog op den 2den December, den verjaardag van de kroning des keizers en van den slag van Austerlitz, gaf de hertog van Bassano lera op de 443 gevallen, welke in ongeveer dertig streken van de provincie Valencia voorkwamen, 251 slachtoffers gemaakt. Puebla de Rugat (1900 inwoners) is het zwaarst geteisterdop de 240 gevallen kwamen 85 sterfgevallen voor. Te Gandia (9000 inwoners) werden ingeschreven 205 gevallen, waarvan 82 met doodelijken afloop te Benopia (1200 inwoners) 39, waarvan 19 met doodeljjken afloop. Luidens de laatste berichten, zijn in de jirovincie Valencia weder 19 personen aan getast en 10 overleden. Zaterdag is het te Londen Hospitra'.- Zaterdag geweest. Duizend dames hebben op verschillende punten in de stad van nege nen tot vieren aan een tafeltje op de straat giften ontvangen voor de gasthuizen in Londen. Dinsdagavond zijn 60 bankiers klerken met het tellen der ontvangen munt stukjes bezig geweest, en het blijkt nu, dat in goud werd ontvangen 367 p. st. in zilver 1365 p. st.in koper 722 p. st. en aan banknoten 15 p. st. In het geheel 2450 p. st. of 700 p. st. meer dan verle den jaarmaar nu moeten nog verscheidene bussen uit de buitenbuurten worden geteld. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming voor en na het overlijden van hunnen geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader JAN BOSSELAAR. Hit aller naam S. BOSSELAAR. Aagtekerke, 17 Juli 1890. In den onden en Nieuwen boekh. van K. LE COINTRE te Middelburg zijn zindelijk gebruikte LEERBOEKEN voor de H. B. School enz. tot veel verminderde prijs verkrijgbaar. Ook voorhanden Merkens Homoeop. Huis dokter f2,50. De kleine Homoeop. Huis dokter t ,60. De Notaris A. M. TAK, zal voormiddags te 10 uren, in de herberg bij L. Melse te Serooskerke, in het genaamd „K0RENZICHT", bewoond door P. van Hoeve staande en liggende in de gemeente Serooskerke groot 6 Hectaren, 56 Aren, 90 Centiaren. Te veilen in 12 perceelen en in massa. 'iggende aldaar nabij de Zoetendaalsche Dreef, groot 1 Hectare, 29 Aren, 90 centiaren. Gedrukte notitiën dezer verkooping zijn gratis verkrijgbaar ten kantore van voor noemden Notaris. nog een groot gastmaal, en de «president van de provinciale commisie van bestuur in Litthauen» te Wilna, onze landgenoot Dirk v. Hogendorp, gaf een groot bal, waarop een levendige vroolijkheid heerschte. Deze v. Hogendorp ontving daags daarna bericht dat hij den Keizer tegemoet moest gaan. Hjj vertrok. De thermometer stond 27 graden Fahrenheit. Zijn rijtuig viel door de gladheid om. Van de jagers die hem vergezelden, vroren de helft onderweg dood. Hij zelf schrijft er van «Voorbij Smorgoni begon ik tal van menschen te ontmoeten, die naar Wilna terugkeerden, 't Was een /erward mengsel van alle wapenen, alle rangen zonder orde. zonder onderscheiding. Men hoorde hen niets dan zuchten slaken. Zij vielen soms de een op den ander. Een groot getal zag ik plotseling omver gestooten nederval- len. Sommigen richtten zich na zware pogingen weer op, maar het grootste deel bleef op de plaats en stier! onder hevige stuiptrekkingen. Bijna allen hadden hunne wapens weggeworpen, en geen kleeren meer aan 't lijf, vooral geen schoenen, een gemis dat zeer onverdragelijk was. Men zag er bjj, bedekt met de wonderlijkste kleeding stukken, met vrouwenpelzen, met duizenden verschillende lappen. De generaal was niet meer dan de soldaat en werd evengoed gestooten als de tamboer, zonder dat men zelfs iets durfde zeggen, want men kende geen tucht meer. Allen waren bezield door eenzelfde belang, door éen enkele begeerte, namelijk om zoo spoedig De Notaris PILAAR zal op Maandag on Dinsdag 21 en 22 Juli 1890, in de beide zalen van «De Prins van Oranje» door buitenge wone omstandig heden Al deze soliede Goederen zijn afkomstig van eene der voornaamste firma's in liqui datie. SK8T* Orde van den verkoup De goederen zijn te bezichtigen op Maandag 21 Juli 1890, 's morgens 9 tot 's namiddags 8 uur. Aanvang van den verkoop Maandag 21 Juli n. s., des namiddags 3 uur precies. Dingdag daaropvolgende des namiddags 1 uur. BETAALDAG 15 NOVEMBER 1890. N.B. Er zal gelegenheid bestaan tot het opgeven van Commissiën. De ondergeteekende bericht aan het ge acht publiek van Middelburg en omstreken, dat hij heden (Zaterdagjavond zijn wenscht te openen, en beveelt zich beleefd in ieders gunst aan. C. COUMOU. Vlasmarkt K 158, Middelburg. Aan de Openbare School te Grijpskerke wordt gevraagd een jaarwedde f 400,Stukken franco in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente voor 2 Augustus 1890. mogelijk te Wilna te komen, dat men hield voor 't beloofde land, waar zjj aan niets gebrek meer zouden hebben. «Hoe dichter ik bij het keizerlijk hoofd kwartier kwam des te minder snel kon ik met mijn, rijtuig vorderen, uit vrees dat de levenden omver gereden, en de zieltogenden en dooden vertrapt zouden worden. Einde lijk tegen den avond kwam ik aan 't kasteel van Bieneczka, ('s Keizers verblijf) na twee verbrande dorpen te zijn doorgetrokken, die nog brandden, en waar een menigte onge- lukkigen te vergeefs een gastvrij dak zochten tegen de strenge koude van den nacht. »Ik werd dadelyk bij den keizer gebracht. Ik vond hem zittende bij twee eindjes kaars, een goed vuur en gekleed als gewoonlijk. Hij vroeg mij onder meer hoe het te Wilna ging. Daar waren voor drie maanden levens middelen voor 100000 menschen en een groote hoeveelheid kleedingstukken, enz.» Eenige dagen later (5 December) besloot Napoleon 't leger te verlaten, en alleen vooruit te snellen naar Parjjs, teneinde den ongunstigen indruk der nederlagen weg te nemen en oproeren te voorkomen. Hij die nooit vrees gekend had, was nu bevreesd, in handen der Duitschers te zullen vallen, of door den een of anderen overweldiger van zijn troon te zullen gebonsd worden. Des avonds 10 uur nam hij afscheid van zijne officieren, gaf het opperbevel aan Mu- rat over en vertrok, van slechts weinige getrouwen vergezeld, naar zjjn vaderland. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2