Rotterdam Feijenoord. Verfwaren, eder en Spuitjes van Hulloway. ES en KOSTUUMS, L no. 6 7, 1890. No. 123. Zaterdag 19 Juli. Vierde Jaargang sen en Vesten, 1 Gr- 1 LEVERTRAAN. V. STOOF. i HANDEN ËR-MË1JLER, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEATIEN „Vergeet de weldaden des Heeren niet." Gemengde Berichten. SI. [Prijscourant gratis.] ENTEN: ur der Staats-Loterij maakt bekend dat der I®'11 Iilaste van de .IJ begint 31 Juli a., zijn (ongeveer) éen Hectare r 7 jaren beschikbaar te een te komen accoord, tot Is PROEFVELD, gelieven ihteri, met opgaaf van te len, aan den heer voorzitter ris der Afdeeling Walcheren ppij tot bevordering van eteelt in Zeeland, vóór het id Juli. -estuur der Afdeeling voorn MAAS, Secretaris. n aangemaakt. ANDGEDIERTE, rfkwasten, Sponzen en Zeemen, zeer lage prijzen. Middelburg. Bazen genieten FLINK se temperatuur en het en een geduchten invloed ke lichaam, daar zij het iken en slechte bestand- srvoir er van (de longen) laar dat wij van alle kanten Ingd zijn door bronchitis, tering, welke alle door tare middelen gereedehjk vorden, orndat de krachtige et bloed zuiveren, en alle tanddeelen uit het lichaam In geval van slechte teligbeid, hoofdpijn, gees- lijke vermoeidheid werken en als een toovermiddel. imatiek en jicht, terwijl vrouwelijke kwalen bij ;wak of sterk genezen. voor handwerkslieden, OORTS prijzen, bij Lange Kerkstraat, Goes l elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Mijne wegen (zijn) [hooger dan uwe wegen. Jes. LV 9. «Mijne wpgen,» spreekt de Heere, «zijn hooger dan uwe wegen.» Zoo is het. Wie daaraan nog twijfelt, herinnere zich de geschiedenis van onzen Schoolstrijd en verheerlijke God. Verplaatsen wij ons een twaalftal jaren terug. Zwaar drukt de Wet van '57, reeds twintig jaar lang. Wel is de Christelijke School in stand gebleven, toegenomen en zelfs eenigszins tot bloei geraaktmaar toch de worsteling bljjft zwaar. Een nieuwe Schoolwet is in aantocht. Hoe zal die zjjn Zal zij, al is 't maar eeniger- mate, rekening houden met de rechten van de ouders, die Jezus willen gehoorzamen Zoo vraagde men met meer vrees dan hoop. En 't antwoord Zoo erg, als 't kon. 't Was spot en ver guizing zelfs, ten aanhoore van geheel Nederland, uit den mond van een Minister der Kroon, 't Was een schampere lach en een verachtend woord, 't Was het droevig vooruitzicht, dat de geeseling zou voortgaan, doch nu niet meer met roeden, maar met schorpioenen. In één woordde minderheden moesten nog meer onderdrukt wordenvooral de groep, die altijd op Gods Woord en Wetten pleit. De scherpe resolutie, de Wet van '78, werd aangenomen. Aangenomen Ja, door de Tweede Kamer. Straks zou ook de aanneming door de Eerste Kamer volgen, maar bekrachtigd mocht zij immers niet? «Neen, neen riepen duizenden en nog maals duizenden. En als één man richtten driemaal honderd-duizend vrienden van de Scholen met den Bijhei, straks door tweemaal honderd-duizend Roomsch-Katholieken ge steund, de bede tot Oranje: «Sire, teeken die Wet nooit 1» En de Koning had het ook niet gedaan, indien Z. M. beter ware ingelicht geweest. De woorden, die hij sprak tot de edele mannen die hem den 3den Augustus 1878 het Smeekschrift overhandigden, getuigden wat hij gevoelde, toen de grijze Elout van Soeterwoude in eene boeiende rede vertolkte, wat in zooveel duizenden harten leefde. «Ik weet het» zoo sprak Z. M. onder anderen, «ik weet het, het betreft de toekomst van ons lieve Nederland, het betreft het geluk van onze dierbare kinderen Die woorden deden goed. Zij verleven digden de hoop. Helaas deze hoop werd niet vervuld. Hoe dat kwam De Koning kon niet anders dan zich op zjjne raadgevers verlaten. In het rapport, dat de toenmalige Minister van Binnen- landsche Zaken den Koning gaf, werden de feiten zoo voorgesteld, dat de Koning tenzij hjj zijn Minister het vertrouwen ontzeide, dat elk eerlijk man geniet, de Wetsvoor- dracht wel moest goedkeuren. Zoo kwam de Koninklijke handteekening er onder, en.werd de Wet van 78 uitgevaar digd. Dit geschiedde den 17den Augustus. Een donkere weg opende zich. Wat te doen De handen in den schoot leggen en moedeloos nederzitten Maar immers, dat kon, dat mocht niet. Door Gods genade voelden zij, wien het om de eere Gods en het waarachtig heil der kinderen te doen was, den moed ver hoogd, naarmate de tegenspoed drukte. De Unie«Een School met den Bijbel» werd opgericht, en de droeve 17de Augustus tot collectedag bestemd. De offervaardigheid blonk al meer en meer. Nieuwe Scholen met den Bijbel verrezen er en vergrootten elk jaar het getal der reeds bestaande aanmerkelijk, Wonderlijk 1 De ten doode opgeschrevene nam toe in levens kracht en bloeiOnbegrijpelijk voor een ieder, die niet weet, hoe de zegenende hand Gods het kwade ten goede keeren kan. Zoo ging het voort, een elftal jaren lang, doende, wat de hand vond om te doen, en de bede in het hart, dat het den Heere mocht behagen, den druk te verminderen. En zie, dat heeft de Heere beginnen te doen, De overmacht van hen, die de Scholen met den Bijbel vijandig zijn, werd gebroken. De Tweede Kamer ging om. Een Ministerie, dat het goed recht van de School met den Bijbel erkent, trad op, en eene verbeterde Schoolwet werd uitgevaar digd. Wel zijn nog niet alle grieven op geheven; wel blijft er nog le wenschen overmaar de doodelijke greep van de Schoolwet van '78 is afgeweerc.. De worste ling is nu minder bang. Het recht kwam aan het woord, en heeft reeds heel wat onrecht weggevaagd. «Loof den Heere, mijne ziel, en vergeet geene van Zijne weldaden «Vergeet ze niet't is God, die ze u bewees Door de verbeterde Schoolwet heeft de 47de Augustus '78 opgehouden zjjne donkere schaduwen over de Scholen met den Bijbel te werpen, zooals hjj dit elf jaar lang ge daan heeft. Toch mag de Augustus-collecte .niet verdwijnen. Zij is en blijft noodig, waar het belang en de bloei onzer Scholen eerder om vermeerdering, dan om vermindering van offervaardigheid roepen. Dat belang vordert, dat nu, meer dan ooit, het onderwijs op onze Scholen zoo goed, zoo degeljjk zij, dat het den scherp- sten toets kan doorstaan. Nu vooral moet het blijken, dat wij geen opoffering te groot achten, om het gehalte van ons onderwijs voortreffelijk te doen zijn. Zoo we daarin te kort schoten, verspeelden wij voor onze Scholen de kans, die nu gegeven wordt, tot grooten bloei. En moet aan deze goede redendn, om voort te gaan in het mildelijk ondersteunen van onze bestaande Seholen, ook niet de drang der ontferming zich paren, waar zoo velen Schoolstichting begeeren, zonder de middelen daartoe te bezitten Mag met het oog op zooveel, dat tot dank moet stemmen, op zooveel, dat in de zaak van Schoolstichting om hulpe roept, niet met aandrang om eene duhbele gave gevraagd De Unie: «Een school met den Bijbel» meent dit met vrijmoedigheid te mogen doen. En waar de dag van 17 Augustus, gelijk gezegd is, kan losgelaten worden, daar rjjst, als van jzelt, de 3de Augustus voor den geest, de dag van indiening van het Smeekschrift bij onzen Koning, de dag van ons Volkspetitionnement. Die dag staat voor altijd met gouden letteren in de geschiedboeken van ons Christelijk Onderwijs. Op den Sden Augustus deden de honderd duizenden onzes Volks, die het goede voor onze kinderen zoeken, hnn verzoek den Koning hooren. Welnu, dezelfde eendracht, dezelfde belang stelling in en liefde voor deze goede zaak, kan het zijn nog hooger geklommen, nog heiliger gestemd, beziele allen, om op den 3den Augustus e. k. de Unie-collecte mild te bedenken, als zijnde eene voortdurende dankbare herinnering aan het Volkspe titionnement van 1878, en met de Lede, dat onze Scholen met den Bijbel groeien en bloeien mogen, tot zegen der kinderen onzes volks en tot glorie van den Naam des Heeren, Wiens wegen hooger zijn dan de onzeuit Wien door Wien en tot Wien alle dingen zjjn 1 18 Juli '90. De Eerste Kamer heeft met 22 tegen 17 stemmen het wetsontwerp tot bekrach tiging der spoorweg-overeenkom sten aangenomen. Voor stemden de heerenMelvil van Lijnden, Bultman, Verheyen, Smitz, Van Zuylen v. Nyevelt, Regout, De Bruin, Thooft, Van der Breggen, Blussé, Donker, Pijn appel, Van Pallandt van Neerijnen, Coe- nen, Van Lier, Merkelbach, Hengst, Smits van Oyen, L. van Nispen, Magnée, van Nispen van Pannerden en de voorzitter. (De cursief gedrukte namen zijn van li beralen er stemden dus 9 liberalen voor de voordracht.) Tegen stemden de heerenBreuriing, Van Swinderen, Van Royen, Van Eysinga, Six, Van Weideren Rengers, Vlielander Hein, Kappeyne von de Coppello, Alberda van Ekenstein, Van Alpben, Prins, Stork, Nijsingh, Van Akerlaken, Welt, Fransen tan de Putte en Muller, allen liberalen. Er waren 11 leden afwezig, waaronder 10 belanghebbenden. Voor de hoofdacte slaagde te Arnhem de heer V. Bom te Koewacht en te Breda dhr. H. Brakman te Groede. 8t. Philipsland. Herkozen Geense met 50 en Dorst met 40 stemmen. Herstemming tusschen A. v. Dalen (1.) met 34 en H. Geelhoed, aftr. (a.) met 24 stemmen. Duivendijke. Er werden ingeleverd 24 geldige biljetten. Het getal kiezers bedraagt 53. Herkozen werden de heeren C. den Boer met 23 en C. Boogerd met 22 stemmen. Naar men ons van goed ingelichte zjjde verzekert, bestaat het plan een omni- busdienst in te stellen van Sluis over Zuid zande naar het badhuis te Cadzand. Onder nemer zal zijn de heer Maas te Sluis. M. C. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Schoondijke P. van Houte. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan J. W. B. van Nieuwland, als gezworen van den Adriana Johannapolder. Voorts zijn benoemdM. van Stee, tot dijkgraaf van den Molenpolder, A. van der Burght tot gezworen van den Molenpolder, A. Franse Corneliszoon tot gezworen van den Loven en Willemskerke, C. P. Bulter tot gezworen van den polder Nieuw Othene, P. A. Stallaert tot gezworen van den polder Melo, J. A. Pateer tot gezworen van den Kruispolder, J. Raven tot gezworen van den polder Hoedekenskerke. Volgens het provinciaal verslag over 1889 bedroegen de rijksmiddelen door Zeeland in 1888 opgebracht f 8,346,406,86. Op 31 December 1889 bestonden in Zee land 1294 vergunningen tot verkoop van sterken drank in 't klein die in dat jaar te zamen opbrachten f 27907,75. 89 vergun ningen werden verleend, 80 ingetrokken en 14 vervielen. In 1889 werden uitgegeven 3 groote jacht akten, 511 gewone en 8 kleine, 170 groote vischakten, 722 kleine en 569 kostelooze ver gunningen tot visschen. De jacht- en visch akten leverden f 14521,25 op. 500 bekeuringen vielen voor. Het toezicht op de jacht en visscherij bestond uit 18 bezoldigde- en 288 onbezol digde rijksveldwachters. Op de Westerschelde werden in 1889 vervoerd 66454 personen 5916 reizen. Van 1866 tot 1875 bedroeg het personen vervoer met de provinciale stoombooten op de "Westerschelde per jaar gemiddeld 38270 personen en van 1876 tot 1885 42111. In 1886 werden vervoerd 46973, in 1887 58590, in 1888 60881 en in 1889 66454 personen. Wegens vrachtgelden werd in 1889 ont vangen f44403,12, voor vervoer van brieven malen en postpaketten f 12500, voor verhuur van stoombooten f654,92 en voor sleeploon van schepen f 812. De spoorbootmaatschappjj vervoerde in 1889 van Middelburg naar Zierikzee en terug 18704 personen in 380 reizen. Voor vracht gelden ontving de maatschappij f22321,62 en voor subsidie van de provincie f9518,23. De stoombootdienst Walzoorden—Vlake vervoerde in 1889 8259 personen. De ont vangen vrachtgelden bedroegen f 7745,95 en de subsidie uit de prov. fondsen f 13000, min f20 voor boete. Goes. Gisteren avond 5 uur ontlastte zich boven onze gemeente en het eiland een hevig onweder, dat slechts een goed uur duurde. De bliksem sloeg in de woning eener 80 jarige weduwe, mejuffr. Quist aan den Oostsingel. Hij kwam den schoor steen in en ging de deur weer uit,geluk kig zonder schade aan te richten. Elders hadden echter ongelukken plaats. Zoo werd een 21 jarige boerenknecht," die zich met een paard in een weiland onder Vrijenban bevond, door den bliksem getroffen. Beide man en paard, werden gedood. Te Bokstel sloeg de bliksem in een paar boerenhoeven, waarvan er een in de asch gelegd werd. Dinsdag sloeg de bliksem in een boe renwoning te Goor, die geheel in de asch gelegd werd. Uit den Bredaschen gemeenteraad De voorzitter«Ik heb bericht ontvan gen van den burgemeester dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. En hier heb ik een briefje van den heer Guljé. Wil de sesretaris dat even voorlezen?» De heer de Booy«Uw keten, mijnheer de voorzitter!» De voorzitter «Ja, ja Die heb ik wel Die zit hier in dit doosje en die zal ik om hangen zoodra er ruzie komt.» (Gelach.) Maandag, juist toen een vaartuig te Oudopekela de klapbrug was gepasseerd, viel (met donderend geraas, tot grooten schrik van de aan het roer staande schip persvrouw, door het breken der kettingen de brug naar beneden. Persoonlijke onge lukken hadden echter niet plaats. De visschers klagen over de vele haaien die in de Noordzee worden aange troffen. Zij rooven, terwijl de visschers de vleet inhalen, de haring uit de netten. Hun vraatzucht kent geen grenzen. Zij vallen zelfs op elkander aan om hun honger en vérnielzucht te stillen. Deze haai heeft ongeveer de lengte van een mansarm. De kraaien zijn tegenwoordig in som mige streken van Limburg in zoo'n ontel bare menigte, dat zij niet alleen aan veld- en tuinvruchten, doch ook onder het pluim gedierte der landbouwers zeer vele schade aanrichten. Een ieder klaagt dan ook over de roof- en vernielzucht dezer vogels. Er zijn landbouwers, die van tien tot achttien kiekens in den tijd van twee dagen kwijt raakten. Jonge aardappels schijnen haar geliefkoosd kostje te zijnzelfs bieten ver smaden zij niet. Met in uniform. Zaterdagmiddag waren de reizigers, die het station passeerden, in de gelegenheid een chef te zien, die in vrouwenkleeren op het perron verscheen, om den trein veilig te geven. De oorzaak dezer maskerade was de goede harmonie, die er bestond tusschen eene geit en de vrouw van den stationschef. lederen avond en iederen morgen ging de huismoeder sik melken en de gewoonte had gemaakt,, dat niemmd als zij het dier aan deze operatie kon onderwerpen aan anderen maakte het dier het onmogelijk door sprongen en ca priolen haar van de overvloedige melk te ontlasten. Intusschen, hoe noodzakelijk van geitenwege de altijddurende aanwezigheid van hare meesteres ook was, de vrouw had Zaterdag de zorg voor het beest haren man toevertrouwd en was voor een paar dagen van huis gegaan, teneinde hare familie een bezoek te brengen. 's Middags op den gewonen tijd begon sik te blaeren, om gemolken te worden. De chef neemt het bekende emmertje en een paar worteljes, teneinde het lieve dier in een goed humeur te brengen, maar het lukte niet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1