HEDEN 8E0PEN1! I MHTEI TE IDE, LUSTRE JASJES en COSTUUMS, Klaverhooi en Kanthooi. J. P R 1 N S. enkele Jassen en Vesten, Openbare Verkooping. verknopen UlOlllbUC Gemengde Berichten. RECIITSZAKEV liERk-E\ SdlOOIMIJ W 8. ADVERTENTIEN. VOORHANDEN: J. DONNER-MEIJGER, op Woensdag den 16 Juli 1890, 9 perceelen Tarwe, Wintergerst, Paardenboonen en Aardappelen, op Dinsdag den 22 Juli 1890, 43ste I andhuishoudkundig Congres tegen deze uitzondering geprotesteerd, in 't belang van heeren met feudaal recht, en van de paardenfokkerij.) l)e opbrengst der personeele belasting zal dus door deze veranderingen geen vermin dering van beteekenis ondergaan. Onder 20366 personen of gezinnen toch, die paar den in de derde klasst, eerste soort hebben aangegeven zijn niet meer dan 1868 die wegens twee paarden zijn aangeslagen. En weinigen zullen voortaan slechts een paard aangeven, omdat de bevoegdheid om van paarden gebruik te maken, b.v. voor hem die slechts een paard heelt aangegeven, niet de bevoegdheid in zich sluit tot gelijk tijdig gebruik van twee paarden, welke het in deze wet voor onbelastbaarheid gevorderde kenmerk niet bezitten. Bovendien is te verwachten, dat andere landbouwers die tot hiertoe, juist om het voorrecht van afwisseling, van rijtuigen op riemen gebruik maakten, in het vervolg rijtuigen op veeren zullen houden en dus de hoogere belassing van de derde klasse eerste soort zullen opbrengen. In 't belang der paardenfokkerij worden ook hengsten die den laatsten melktand nog niet gewisseld hebben, vrijgesteld evenals dekhengsten, onverschillig den leeftijd. Die paarden zullen dus voor wagens op veeren afgereden kunnen worden zonder dat belas ting verschuldigd is. Wegens paarden, gebruikt voor rijtuigen met een bok of een afzonderlijke zitplaats voor den koetsier, zal evenals tot hiertoe belasting naar de eerste verschuldigd zijn. Landbouwers, die voor een ander het land zelf bewerken of de werkzaamheden der boerderij leiden, zijn tot aangilte wegens paarden naar de derde klasse bevoegd, in dien de eigenaars wegens gebruik van dat land geen paarden in die klasse aangeven. 14 Juli '90. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van heden namiddag te 2 uren. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Na het lezen en goedkeuren van de no tulen der vorige zitting, geschiedt mede- deeling en overlegging van de ingekomen stukken en van de opname der kas van den gemeente-ontvanger, waarna aan den heer A. J. van Ockenburg op diens her haald verzoek om eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het lager onder wijs zulks op de meest eervolle wqze en onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten wordt verleend. Vervolgens worden goedgekeurd de reke ningen over 1889 van het Algemeen Arm bestuur, sluitende met een goed slot van f473.355; van het Burgerweeshuis meteen goed slot van f1490,575; van het Gasthuis met een goed slot van f3635,85; van de commissie van beheer aan den Middelburg- Vlissingschen rijweg met een goed slot van f261,54 en aan den Vlissingen-Kouden- kerkschen rijweg met een goed slot van f 2495,28\ -Wjid ens •iogtabënic: varn-nrTj v/G de begrooting van dien weg voor het dienst- jaar 1891. Wordt besloten de op 21 Junijl. gehouden verpachting van het vischrecht op de kleine of binnenvest en aan een gedeelte van den Middelburg-Vlissingschen watergang goed te keuren en alzoo het vischrecht te gunnen aan den hoogsten inschrijver voor beide perceelen, zijnde de heer P. A. van Beers. Op het daartoe strekkende verzoek van den heer A. Huson, wordt besloten aan adressant in koop af te staan 215 M-' ge meentegrond aan "de Ruijterstraat a f4 de Ma ten einde daarop woonhuizen te bouwen, met bijbetaling van f459,21 trottoirkosten id. aan denzelfden adressant voor het zelfde doel 400 M2 gemeentegrond aan de Glacisstraat a f 2,50 de M' met bijbetaling van f 367,40 trottoirkosten en aan C. Maas, veehoudster alhier, 42 M gemeentegrond, een gedeelte uitmakende van het plein bij de kazerne «Westdijk» a f3 de M2 met bijbetaling van f 13.42 trottoirkosten. Naar aanleiding van het verzoek van de Zeeuwsche stoombootmaatschappij tot plaat sing van een ijzeren gebouwtje op de Houtkade, stellen Burg. en Weth. voor het verzoek van adressante te wijzen van de hand, doch haar te vergunnen, het bedoelde gebouwtje te plaatsen ter plaatse, waar thans het kantoor der commiezen bij de plaatselijke belastingen staat en dit laatste te verplaatsen op een door de ge meente nader aan te wijzen terrein. Alzoo wordt besloten. Betreffende het verzoek van den heer H. A. Benier om gebruikmaking van ge meentegrond voor het plaatsen van een ge bouwtje en het nedei leggen van ankers en kettingen wordt besloten, aan adressantin gebruik te geven 40 M2 grond aan den Zeehonden werf voor het nederleggen van ankers en kettingen en 20 M2 aan het westelijk kogelperk voor het plaatsen van bedoeld gebouwtje, het een en ander tegen de som van f0,25 per i\la per jaar. Wordt besloten aan den sleeper P. van den Broeke in zooverre kwijtschelding van betaling zijner pachtsom voor twee per ceelen zijkant van wegen langs de duinen te verleenen, dat, door hem slechts f2 in plaats van f 18 zal moeten worden betaald. Wijders wordt besloten tot het verleenen eener subsidie aan de commissie voor het te houden kinderfeest ter eere van den lOen geboortedag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden tot een bedrag van f 250. Daarentegen wordt ongunstig beschikt op het verzoek van de Zomer concert vereeniging tot bekoming eener subsidie voor te geven vermakelijkheden aan de Badplaats. Naar aanleiding der toename van leerlingen op de scholen B en D, wordt besloten tot het vormen eener 6e klasse aan voor noemde scholen en als gevolg daarvan Burg. en Weth. gemachtigd tot het oproepen van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer op school B en die van onder wijzeres op school D. De zitting wordt hierop gesloten. Goes. Naar wjj bij geruchte vernemen bestaat het plan om aan Gedeputeerde Sta ten concessie te vragen voor het leggen van een tramweg van Goes naar Ellewoutsdijk, met een zijtak van Goes naar Katscheveer. Wemeldinge. Ook in deze gemeente heeft zich onder de varkens een geval van vlek ziekte voorgedaan. Te Willemstad is de vrouw van een arbeider bevallen van vier kinderen. Moeder en kinderen bevinden zich naar onstandig- heden vrij wel. Vrijdag is aan de Grebbe onder Rhenen het bekende landgoed Heimerstein, waarop de «koningstafel», waar Frederik van de Paltz zoo gaarne vertoefde, geveild. De «koningstafel», die jaarlijks door zoovelen uit alle oorden des lands wordt bezocht, ging met nog twee perceelen voor f28,650 in handen van den heer J. A. Luccius de Ridder te Rhenen over. De vrije wandeling in datschoone oord wordt hierdoor hersteld. Een treurig ongeval heeft te Delft plaats gehad. Terwijl vrouw P. bezig was met wasschen, moest zij zich voor eenige oogenblikken verwijderen. Het zeer jeugdige kind, dat zich vermaakte met de werkzaam heden der moeder gade te slaan, viel tijdens hare afwezigheid in het kokende zeepsop, tengevolge waarvan het geheele bovenlijf der kleine als met brandwonden overdekt werd. Het deerniswaardige kind moest in het gasthuis worden opgenomen. Nieuwerwetsche Doodstraf. In Amerika trekt de ter dood veroordeelde 's morgens J&n den dag eenvoudig een paar pantoffels met koperen zo.'en aanuit zijn cel wordt hij overgebracht i?aar de strafzaal, op een stoel vastgegespt, eëfi koperen helm opgezet en 30 seconden later ÏS aan den eisch der wet voldaan. Hoe dat kan In den Staat New-York wc'rdt de doodstraf voltrokken door electrieiteit. Het gebouw aldaar bestemd voorde terecht stelling van misdadigers door electrieiteit is 5 metere hoog, en de cellen daarvan zijn zoo geplaatst dat de veroordeelde het toestel niet kan zien. Op een isoleerend voetstuk staat midden in 't vertrek een lage stoel, waarboven gemadkelijk beweegbare geleiddraden loopen. Aan elk der beide draden is een stroom verbonden, waardoor men den stroom kan openen of sluiten. De voornaamste geleid- draden loopen èn naar 't hoofd èn naar de voeten van den veroordeelde, die languit op een stoel gestrekt ligt. De positieve pool, die op het hoofd van den persoon geplaatst wordt, bestaat in een soort van helm, aan welks top een der ge- leiddraden bevestigd is. Binnen dezen helm bevindt zich een koperdraad, die zich rondom den schedel wikkelt, terwijl een goad ge leidende vloeistof zorgt dat het geheel de electrieiteit gemakkelijk geleidt. Aan de voeten zijn het de pantoffels, die de verbin ding met een stroom aanbrengen. Donderdag gingen op het Bergumer- meer een kapitein en een varkenskoopman in een bootje achter de stoomboot van den eerstgenoemde, met de zoogenaamde blinkert visschen. Toen men aan den ingang van het meer het bootje liet vieren, kantelde dit met het gevolg dat beiden te water geraakten. De varkenskoopman die niet zwemmen kon werd gered doch de kapitein die wel zwemmen kon, verdronk. De in de Roomsch-katholieke kerk te Axel, in den nacht van 8 op 9 dezer ont vreemde voorwerpen, zijn te Brussel in beslag genomen, en de vermoedelijke dader is aldaar gearresteerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse ds. A. S. Talrna te Heinenoord. Chr. Ger. Kerk. Onder de theologische studenten die slaagden voor het theologisch examen B. aan de theologische school te Kampen, zijn o. a. de heeren F. Staal Pz. te Kapelle, T. de Jager te Serooskerke en J. Gideonse te St Laurens. Zaamslag. De heer J. C. Boon, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Nieuwendijk. gem. Almkerk. De heer A. v. d. Sande te Groede slaagde voor het toelatingsexamen aan 's rijks veeartsenijschool. Na gehouden examen zijn aan de Rjjks hoogere burgerschool te Middelburg bevorderd Van de eerste <ot de tweede klasse A. J. van Bakergem, K. J. B. van Bekum, P. J. F. Beniest, B. van den |Berg, F. Buiterijs, P. H. J. Gasille, F. M. van Hilst, J. C. Kerkmeijer, H. Meesters, M. W. H. Messer, O. Rekkers, F. Salberg, P. J. Terwoert, J. N. Visser en C. A. van Woel- deren. Van de tweede tot de derde klasse: L. J. Rosea rn Abbing, D. P. Barto e. v., D. S. van den Berg, B. Both, J. Broeder, W. F. Dhont, F. Gort, A. van Hooff, A. A. Horneman, G. A. Leverland, P. M. de Lignie e. v., F. W. Morren, H. A. C. Pieterse, E. I. C. Plasschaert, E. G. Th. van Raalte en I. Rekkers. Van de derde tot de vierde klasse. F. J. Beunke, A. C. Breebaart, E. W. A. Dhont, W. H. Dik- kenberg, F. E. L. Meufïels, G. C. A. Non hebei e. v., A. J. van Ockenburg, A. van de Poll, L. L. Voorbeijtel, W. Voorbeijtel en P. A. Wattez. Van de vierde tot de vijfde klasse C. G. Baert, A. J. Cense, e. v., C. M. Dhont, J. C. H. Dhont, C. E. de Haas, N. P. Dittoojj, I. H. L. Meuffels, J. P. Oggel, J. A. van Puffelen e. v., J. v. d. Ree en A. K. Zweede. Middelburg. De uitslag der Dinsdag, Woensdag en Donderdag gehouden over gangsexamens aan het gymnasium alhier is dat zijn bevorderd van kl. V naar kl. VI: J. J. Homburg, J. C. Kake-beeke, W. A. van Trigt, A. A. de Veer en C. J. H. Verwqsvan kl. IV naar kl. V J. H. Geselschap, J. P. Klaar hamer, K. J. de Jong, P. J. Roscam Abbing, A. H. Scholte, J. K. C. Trillaard en B. J. Verweij(éen leerling ging niet over.) |van kl. Ill naar IVH. Couvée, F. B. Evers, J. J. Heijse, J. van den Hoek, J. K. de Liefde, A. A. Noske, A. Th. A. Wagtho en A. J. Wernertwee leerlingen werden voorwaardelijk bevorderd van kl. II naar kl. Ill: W. K. Ch. Hage, A. W. Kist, H. Oele, A. P. Quirijns, L. Rank enC. Reijnierse; voorw. werd éen leerling bevorderdniet bevorderd werden drieen van kl. I naar kl. IIJ. P. Beun, V. M. de Brauw, H. Doorenbos, J. R. P. Heëroldt, E- W. Hen- drikse, Th. W. Polet, A. Ch. van Trigt, F. Verschoor van Nisse, P. J. A. van Voorst Vader, H. D. lie Witt Hamer éen leerling werd voorwaardelijk en éeh~niet bevorderd. De uitslag van het toelatings-exaraefi, ge houden Vrijdag en Zaterdag, was dat tot de eerste klasse werden toegelaten R. Th. Winkelman, J. M. van Linschoten, H. K. Wilkens. Th. M. Lucas, J. G. Remijnse, A. Dronkers, A. M. de Liefde, J. C. Kielstra en J. Ph. M. de Grootvoorwaardelijk werd éen leerling toegelaten. Tot de tweede klasse is toegelaten J. A. Heijse. Een adspirant voor de derde klasse werd niet toegelaten. Y Voorspoedig bevallen van een ZOON, J. DHONTAlthuisius. Middelburg, 14 Juli 1890. Heden morgen overleed in den ouder dom \an 92 jaar en 10 maanden, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, MARGARETA ROOZE, Wed. J. De Kam. Hare kinderen, WED. C. LOUWERSE—De Kam. A. GIDEONSE—De Kam. D. GIDEONSE. Oostkapéllc, 13 Juli 1890. 7 Voor de blijken van belangstelling ontvangen, bij het overlijden van onze ge liefde moeder, zuster en schoonzuster, mejuffrouw PETRONELLA JOHANNA MASSEE, Wed. den heer J. G. Heijkam, betuigen wij onzen liartelijbeu dank. Namens ds familie, E. C. HEIJKAM. J. H. HEIJKAM. Goes, 14 Juli 1890. 7 Ondergeteekenden betuigen hunnen bartelijken dank voor de zeer vele blijken van gewaardeerde belangstelling, zoowel in deze gemeente als van el-fers ondervonden bij de viering van hun gouden bruiloft. A. de MUIJNCK Jz., en Echtgenoote. Driewegen, 15 Juli 1890. Salon der Photographische Kunstinrich ting, Vlissingsche straat K 52, Middelburg. De ondergeteekende heeft de eer zijnen Stad- en Landgenooten te berichten, dat hij er in geslaagd is, om uitvoering te geven aan een reeds lang gewenscht en aanbevolen plan om eene inrichting daar te stellen die in overeenstemming is met de vorderingen van onzen tijd in de kunst der Photographie. Thans is de gelegenheid op roialen voet opengesteld om aan de strengste eischen op dit gelied te voldoen. Al wat eigenaardig behoort tot het Atelier van een Photograaf, die op de hoogte van zijn tijd is, vindt men thans aanwezig tot het vervaardigen zoowel van groepen als van enkele portretten en het copiëeren naar gravures, plaatwerken, enz. Photographische portretten kunnen wor den vergroot of verkleind, zonder in het minst aan fijnheid te verliezen. Die op papier of glas defect zijn geworden kunnen in zeer netten vorm opnieuw worden weder gegeven en wel desverkiezende in smaakvolle kleuren of Dem tint. Ik vertrouw, dat deze onderneming, zoo ge heel in den geest van onzen tjjd, niet zal nalaten de belangstelling van een ieder op te wekken, die op dit gebied elke vordering waardeert. Onder aanbeveling en eerlijke bediening, Hoogachtend, U E. D w. D r. zeer geschikt voor handwerkslieden, VOORTS in alle prijzen, bij Lange Kerkstraat, Goes. De Notaris PILAAR zal des avonds te 7 uren, te Nisse, in de her berg bij C. De BfcLXT, voor den heer W. F. S. leushoek qq., verkoopen in een boomgaard, in de gemeente Nisse, in Nissestelle. De Notaris A. M. TAK, zal 's namiddags te twee ,ure, te Serooskerke, in het openbaar op twee perceelen Bouwland, liggende bij de Zoetendaalsche dreef, als Tarwe, Gerst, Witteboonen Brui- neboonen, Paardenboonen, Aardap pels, Klavers 2e snede, benevens eene partij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2