kobbe. 'evens 'ine teer SOBS. oesche Boot Bierkade. Den f3,25. spantoffels - 2,25. in MAGAZIJN, van i, te Middelburg 1890. No. 121. Dinsdag 15 Juli. Vierde Jaargang van Barometers, en Kamer-Thermometers HINKEL - GOES. is waren, Sigaren, ikerwerken, ïverwante artikelen. te Middelburg. Olie 25 ct. de liter, G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES GROOTHEID en VAL. 1 197Bergen op Zoom lillende soorten OR-, POEDER EN LAVEMENTSPUITEN. t- en Spirituswegers. OOGDOUZEN, WIND- ELASTIEKE KOUSEN, enkele, dubbele en Kinder- lorten artikelen voor INVERPLEGING. Passerdoozeii, losse Passers Trekpennen, brs, Tooverlantarens, j (IIHI WSMIÉKMKIIRS» pecialiteit in en PINCE-NEZ. |t Brillen op voorschrift Iróle van H.H. Doctoren. wniemand voor zich reizen. (KOOPSTE ZSR, id en kunnen wegens hunne met de V. Z. Medaille.) [geheel Nederland per post- Jeroemde KISDERP AP- zuiver gezond en krachtig laagt beschrijving en prijs- |s worden zij U toegezonden St a 16, Sten y> - 15,50 I» d - 15, Heerengracht, Middellurg. n blikken bus a 5 liter f2, GOES naar ROTTERDAM 13 Juli 's morg. 9,u. ROTTERDAM naar GOES 16 Juli 's morg, 3,30 u. èn te Rotterdam bij den s F. DE LANGE, op tHa- t bij M. BOUWMAN, bij J. BOS, de Directie. te Rotterdam Nieuwe de Pakkenbrug. BE ZEEUW. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.1 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoorc een 3ijy oegsel. Uit de Staten van Zeeland. Na hetgeen in ons vorig nummer werd vermeld, kwam aan de orde het verzoek van den Sophia-polder om cal. verklaring. Het verslag der afd. werd uitgebracht door den heer Huvers. Het was in vele opzichten het oude. Vooral was dit met de tegen standers het geval. De bewering dat Inge landen door verzuim der oeverdediging oor zaak van den tegenwoordigen toestand zou den zijn, had men gerust kunnen achterwege laten. Na hetgeen hiertegen bjj de vorige maal, speciaal door mr. Pompe op zoo uit nemende wijze was aangevoerd, had men met recht mogen verwachten dat dit ver ouderde liedeke door niemand zou gezongen zijn. Ingelanden deden wat ze konden. Misschien niet zoo als de waterstaat dat wilde, maar deze verlangde het nu zus en dan zoó. Dergelijke argumenten snijden geen hout meer. Bij het algemeen verslag was ook gevraagd of het niet mogelijk zou zijn Noordbeveland tot een waterschap te vereenigen. Dit be hoort eenvoudig tot de onmogelijkheden. Hierdoor zouden eigenaren van achterliggen de polders zeer in hun belang worden ge schaad. j Waar men b. v. in den polder Cortgene thans f 1,70 betaalt zou dat bedrag daardoor belangrijk stijgen en de waarde van den eigendom evenredig doen dalen. Het zou bovendien eene willekeurige han deling zijn, waartoe de Staten naar onze meening niet bevoegd zouden zjjn. Toen het voorstel in beraadslaging werd gebracht, was allereerst aan het woord de heer Van Schouwen. Deze verklaarde kalm en bedaard, in de noodzakelijkheid te zijn, tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten te stemmen. Hij trad in eene breedvoerige bestrijding van het advies van den Hoofd ingenieur en herinnerde aan een ingezonden stuk destijds voorkomende in de Midd. Ct. «Waar begint jen waar eindigt het al gemeen belang En het antwoord luidde «Het algemeen belang begint bq den Tho- maespolder en het eindigt bij den Sophia. 6ö! FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Den 6 November werd het winter. De zon werd door een dikken nevel vervangen. De eene sneeuwstorm volgde den ander. De sneeuw vulde de holle wegen, en de soldaat die er den voet in zette, zonk er in weg, om er hulpeloos .te Sterkt" Want elkander ophelpen deed men niet meer; nct>gemCen' sCüappelijk lijden had den soldaat gevoelloos gemaakt. Velen, wien de koude belette langer een geweer te dragen, wierpen dit wapen weg en voegden zich bij den nasleep. Aller kaken waren ingevallen van honger. De dood zag hun uit de oogen. Honger is een scherp zwaarddaarom waagden velen zich buiten het leger om voedsel te zoeken; doch in plaats van voedsel vonden zij Kozak ken, die hen naakt uitschudden en in de sneeuw lieten liggentenzij medelijden hen drong hun vijand met hun lange piek te doorsteken. Was de ijselijke dag doorgeworsteld, dan brak de nog ellendiger nacht aan, een nacht van zestien uren. Door den sneeuwstorm was men verhinderd bivakvuren aan te leggentrouwens waar zou men het hout er voor kunnen vinden De takken van met sneeuw beladen dennenboomen wilden geen vuur vatten en al vlamden ze een oogenblik op, toch doofde de smeltende sneeuw de vlammen weder uit. Enkelen sloegen hier en daar een bagagewagen stuk en laafden zich aan de warmte. Ongeluk kig echter zij die zich op den kouden grond nederlegden. Zjj sliepen in om niet weer te ontwaken. Zij stierven den dood der verstijving. Nog anderen kwamen om door den plotselingen overgang van koude in polder.» Hij maakte een vergelijking tusschen den cal. Leendert Abrahampelder en den Sophiapolder. Leendert Abr. polder ingedijkt in 1854, op een schor dat toen reeds af nemende was, vroeg in het jaar 1882 cal. verklaring. Sophiapolder in 1775 bedijkt vraagt eerst 98 jaren daarna cal. verklaring. Dat het algemeen belang bij den Sophia polder betrokken is spreekt hij ten stelligste tegen. Ook de verwaarloozing der oeverver dediging weersprak hij ten stelligste op af- doenden grond. Uit officieele bescheiden bewees hij dat behoud /an den Sophiapolder noodig was tot behoud van de noordkust van Noordbeveland. Daarna kwam de heer Huvers aan het woord. Hij bestreed het denkbeeld dat de ingenieur zou mogen uitmaken wat algemeen belang is en zei dat de verwachtingen van den provincialen waterstaat toch wel bitter teleurgesteld worden. Hjj besprak de ver nieuwing van de directiekeet aan den Vlie- tepolder, die nog niet eens gereed was, toen deze ten gronde gingook de steenglooiing die wel 40 duizend gulden kostte, verdween vóór dat dezelve gereed was. In gespierde taal besprak hij de noodzakelijkheid der calamiteusverklaring, waarbij het geheele eiland groot belang heeft. Hij vroeg de calamiteusverklaring niet als een gunst maar als een recht. In het algemeen belang en uit hoofde het sterke verplicht is het zwakke te steunen. Uithoofde eener strikte recht vaardigheid waarop ook Ingelanden zich beroepen. Een vergelijking met den Thoorn- polder toonde dit onrecht aan. Hij eindigde met den noodkreet van In gelanden bij het slot van hun verzoekschrift tot deze vergadering gericht, om niet toe te staan dat het Luctor et Emergo van ons wapenschrift voor Noord-Beveland worde veranderd in het schimpdevies «Luctor et ementor»! Met verwondering was kennis genomen van de door Gedeputeerde Staten inde af- deelingen gedane mededeeling, welke dien tengevolge ook in het algemeen verslag voorkomtdat de zienswijze van den Hoofd- warmte; of werden krankzinnig door de koude, als wanneer zij zich inde vlammen wierpen en zoo hun rampzalig leven ein digden. Hoe gelukkig was hij die nog een her melijnen heerenmantel, een vrouwenrok, een priestergewaad, een pels of iets dergelijks had om zich tegen de alles doordringende koude te beschutten. Ook de naarderv-bad-- den het zwaar te vera^^wa^' niet gesche' j^ en bovendien zoodanig uit gehongerd en verzwakt, dat zij zelfs de lichtste vrachten met konden voorttrekken, op deze gladde wegen zelfs niet al werden de spannen vervierdubbeld. De voerlieden sloegen er onverstandig op los, tot de stomme dieren vielen en de knieën brakendan liet men ze liggen en omkomen. Wat moest er van dit alles komen Men had al zooveel kruitwagens achtergelaten, spoedig moesten ook de kanonnen er aan gelooven. Slechts ééne flauwe hoop hield de sterk- sten en moedigsten staande. Het was dat men te Smolensk een veilige rustplaats vinden zou. Treurig waren de berichten die Napoleon ter oore kwamen uit de verschillende afdee- lingen van het leger. Een voorbeeld. Prins Eugenius kwam met 7000 gewapende manschappen, vele achterblijvers en een aantal vluchtende huis gezinnen den 8 November bij het kasteel van Zazelée. Daar hoopte hij voor de zijnen eenige hulpbronnen en een schuilplaats voor den nacht te zullen vinden. Eensklaps ston den artillerie en bagagewagens voor een heuvel, dien men niet overtrekken kon van wege de jjzel. Door de paarden van twee of meer stukken van kanonnen van licht ingenieur van den Provincialen Waterstaat werd gedeeld door eene commissie van specialiteiten, die den toestand ter plaatse had onderzocht. De heer Snijders, die zich geen knollen voor citroenen laat verkoopen, vroeg alsnu een zitting met gesloten deuren. En alzoo geschiedde het. Wat toen voor viel, weten wij niet, vermits aan de heeren wel geheimhouding zal |zijn opgelegd. Het zal in ieder geval wel belangrijk zjjn ge weest, en wellicht niet heel aangenaam voor Gedeputeerden ook. Toen de zitting weer geopend werd, scheen de strjjd volstreden te zjjn, althans niemand vroeg meer het woord. Het uur was ook al ver gevorderd. Het was 5 uur namiddag. Een voorstel van den heer Snijders om de zaak aan te houden tot de najaarszitting, werd afgestemd. De voorstanders bleven althans in het openbaar debat onweerspro ken, en de tegenstanders konden tevreden zijn. De zaak werd opnieuw afgewezen. De heeren Mr. Pompe van Meerdervoort en Hollestelle, beiden voorstanders der cal. verklaring, waren, jammer genoeg, wegens ambtsbezigheden, afwezig. (Eerstgenoemde had zich na afdoening der zaken van het kantongerecht te Goes naar het station gespoed om althans de middagzitting nog bjj te wonen doch ZEG. kwam eenige minuten te laat, de trein snelde hem juist voorbjj). ln 't belang der landbouwers. In afwachting eener in bewerking zijnde meer volledige herziening der wet op de personeele belasting, heeft de minister van financiën, in 't belang van het landbouwbe drijf, dat zoowel in het verkeer der land bouwers, als bq den aanfok en de africh ting van paarden belemmering ondervindt, tengevolge van sommige bepalingen der wet, wat den zesden grondslag der personeele belasting betreft, eene partieele wijziging bq de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Bq het daartoe strekkend wetsontwerp wordt de bevoegdheid om paarden afwisselend te gebruiken, niet meer afhankelijk gesteld kaliber te spannen, gelukte hejrr.~}-%H^eel moeite er eenige naar bovf arbeid telkens geplaag door de kozakken die hen met kanog^ lichte gleden plaatst, achtervc,lgden Wag een droevfge nacht vooi ez hongerige, afgetobde, koude Den volgenden morgen vroeg zou men over het riviertje de Vop trekken. Reeds in den nacht waren de pontonniers aan 't werk gegaan om een brug te leggen doch koude en uitputting hadden hen gedwon gen het werk voor eenige uren te staken, 't Wordt dag. Onder de ongewapenden zjjn er eenigen die zich op de onvoltooide brug begeven. Door den mist misleid, betreden ook de achtergeblevenen de brug. Toornig dat de voorsten niet doorloopen, duwen en dringen zij hen voort, en velen vallen daardoor in het modderige, halt bevroren water. Eenige artilleristen te paard door waden de rivier, gevolgd door de infante risten, die echter een hevigen kamp hebben tegen de schotsen. De overtocht gelukt. Spoedig een vuur aangelegd om de natte kleederen te drogen. Maar ook de onge wapende menigte wil gered worden. Ook zij begeven zich te water; doch het meeren- deel verdrinkt. Het water begint te wassen en maakt den overtocht moeilijk, zoo niet onmogelijk. Hartverscheurend zjjn de kreten van hen die nog zijn achtergeblevenwie vierduizend Kozakken op de hielen zitten. Reeds verbrijzelen de Russische kogels de bagagewagens. Moeders heffen de kinderen op, of kermen handenwringend om redding. Enkele moedige soldaten begeven zich te water en brengen over wat zij kunnen. De menschen zjjn gered,doch de kostbare van rijtuigen op riemen. Aan landbouwers, die rijtuigen op veeren houden of wier paarden onder den zadel ge bezigd worden, wordt afwisselend gebruik van hunne aangegeven paarden met paarden voor den landbouw bestemd, toegestaan zon der verhooging van belasting. Zonder verhooging van recht zal voorts de landbouwer zijne jonge paarden kunnen africhten en inrijden, niet alleen voor rijtuigen,, maar ook onder den zadel. Daar samenspanning met een reeds afgericht paard, vooral in streken waar bruggen zijn, als middel van africhting doeltreffend geoordeeld wordt, is de bevoegd heid zelfs uitgebreid tot samenspanning var. een jongpaard met een ander, onverschillig of dit door den landbouwer in derde of eerste klasse is aangegeven of wel als landbouw- paard bij afwisseling gebruikt wordtmaar de vrijstelling van verhooging van recht geldt uitsluitend voor jonge paarden, niet voor dat, hetwelk tot africhting van het jonge paard mede wordt aangespannen. Indien dus de landbouwer gelijktijdig meer paarden onder den zadel of voor rijtuigen op veeren bezigt, dan hij voor de belasting heeft aangegeven of die meerdere, denlaatsten melktand reeds verwisseld hebben meteen snijtand, bljjft verhooging van belasting ver schuldigd. Ook twee jonge paarden zullen derhalve zonder verhooging van recht kun nen samengespannen worden. Als waarborg tegen misbruik van deze vrijgevige bepalingen is de bevoegdheid om af te richten onder den zadel beperkt tot paarden welker laatste melktand nog niet vervangen is door een snjjtand, een wisseling, die veelal plaats heeft tusschen de 41/» en 5 jaren, wanneer de dressuur kan afgeloopen zjjn. Bovendien zal de bevoegdheid zoowel nopens afwisselend gebruik van paarden als die nopens africhting enkel gelden voor werkelijke landbouwers, die ten minste één paard in de derde klasse hebben aangegeven en die het landbouwbedrijf persoonlijk ver richten of de werkzaamheden leiden en wier dienst- en werkboden geen livreitee- kenen dragen. (Zooals men weet heeft het I namens het Bestuur der Af deeling. I Bercten-on-Zoom. De kozakken vallen er op als wild gedierte; nog enkele Fransche soldaten betwisten hun den buit; doch wat vermogen zjj tegen zoovelen 't Gaf troost in de ellende, dat deze troep een stadje bereikte, waar levensmiddelen te bekomen waren en waar de bewoners huis en hof voor hen openzetten. Nog een voorbeeld. Maarschalk Nsy was genoodzaakt geweest achter den Dnieper terug te trekken. Er was zooveel verwarring, dat de soldaten bjj tientallen deserteerden, ook werden de ge lederen zeer gedund door het zwaard der Russen. Tal van gekwetsten werden opge nomen, die hulpeloos langs den weg lagen, 's Daags waren onophoudelijk gevechten 's nachts was hongersnood aller deel. Napo leon was vertoornd toen hij dit vernam. Hij beet den brenger der boodschap toe: «Als Ney niet meer in staat is een aftocht te dekken, zal ik mjjzelven een aftocht verzekeren.» Dit verwijt ergerde Ney. Hij wist den moed te hernemen herzamelde de zjj tien, verdreef met den moed der wanhoop de Russische roovers en gaf daardoor het hoofd leger gelegenheid Smolensk te bereiken. Met 10000 goed gewapende manschappen had Napoleon Moscou verlatenthans was zijn leger tot 36,000 geslonken. Na eenige dagen van rust verliet hij de stad weder; de vrouwen die van Moscou waren mede- gekomen, in de handen der Russen achter latende. Vele vluchtelingen en zieken wer den vroeg in den morgen vooruitgezonden; de meesten hunner kwamen om door de koudede thermometer Reaumur was dan ook gedaald tot 21 graden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1