BOUWLAND De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank openbaar verkoopen Overzicht van Verkoopingcn Afloop Verkoopingen enz. NT AVI) ADV KRTKNTiKiN. op Vrijdag den 25 Juli 1890, „HET HUIS OM", Woonhuis, Schuren, verderen Timmer, Boomgaard, Tuin-, Bouw- en Weiland en Water, maakt tegen vier personen die nagelaten hadden bij den burgemeester aangifte te doen, dat bij hen besmettelijke ziekte, ma zelen voorkwam. Hoe kunnen er zulken zijnTe Bordeaux is een echtpaar gevangen genomen dat op afschuwelijke wijze hun kind, een 12jarig meisje martelde. Het arme kind zou reeds lang gestorvan zijn, indien liet den buren niet gelukt was haar af en toe wat voedsel te verschaffen. De kleine sliep in een stal bij den ezel. Eten kreeg ze bijna niet. Zoo nu en dan wierp men haar een been toe, dat zij mocht afkluiven, terwijl haar vader in vuil water eenige broodkosten wierp, die het meisje moest opeten. Op een nacht in den vorigen winter lag de kleine met bijna naakt lichaam in den stal. Het was vinnig koud't arme kind was letterlijk bevroren. Den ezel had men toegedekt, doch haar ieder kleed onthouden. Met stramme ledematen richtte de on gelukkige zich op van haar vuile legerstede, kroop naar haar slaapkameraad en nam hem het dek van den rug, waarin zij haar eigen naakt lichaam wikkelde. Zij voelde zich zoo heerlijk warm zij kreeg slaap, dommelde in en hoorde eerst haar vader naderen, toen het reeds te laat'was om het dek weer op den ezel te leggen. Woedend viel het onmensch op het wichtje aan geheel naakt joeg hq haar het erf opde zweep werd uit den stal gehaald en het kind geranseld, dat met iederen slag een bloedige striem achterbleef. De kleine weende en jammerde tot zij eindelijk machteloos op de sneeuw ineen zonk. Twintig minuten had de marteling geduurd. De Amsterdammer zegt dat deze mar telingen met tal van andere zijn te vermeer deren. Nog dit ééneOp zekeren dag klaagde 't meisje over koude. «Koud jij werd haar gevraagd. «Durf jjj koud zijn Warm je dan.» En de ouders staken het hoofd der weerlooze kleine in de vlam men. En de buren hoorden dit alles aan zonder tusschenbeide te kunnen komen. Het eenige wat zij deden was de kleine in het geheim wat voedsel toe te dienen, tot eindelijk de politie zich de zaak aantrok en de arme in bescherming nam. Een Engelsch soldaat, Samuel Patocter, streed mede in den Veldslag bij Waterloo, ten jare 1815. Z\jn regiment kreeg bevel de Franschen uit een bosch te verdrijven, waar zij het leger der Verbonden Mogend heden veel kwaad deden. In het heetst van het gevecht werd hij als door een onzichtbare macht eensklaps aangegrepen en eenige meters verder ter aarde geworpen, echter zonder het minste letsel te bekomen. Voor het oogenblik wist hij niet, hoe zich dat had toegedragen. Maar toen hjj na de behaalde overwinning nader onderzoek deed, bespeurde hij, met innige dankbaarheid aan God, wat het was, waardoor hij was weggeslingerd. Een mus ketkogel had hem getroffen, juist op de plaats waar in zijn borstzak een bijbeltje stak, dat hij altijd bij zich droeg. De kogel was tot op meer dan de helft van het bij beitje doorgedrongen. Allen waren het er over eens, dat de kogel hem zonder twijfel zou gedood hebben, ware die niet door het bijbeltje opgevangen. Hij bewaarde het bijbeltje als een ge denkstuk in izijn huis en placht te zeggen «Deze bijbel heeft rriij tweemaal gered, eerst van den dood der ziel, en daarna van den doodelijken kogel in den Slag bij Waterloo.» De nieuwe minister van buitenland- sche zaken in Spanje heet Carlos Manuel Maria Graciniano O' Don- nell Alvarez de Abreu Joris Rodriguez de Albuerne y Sanchez de Tagle, prins van Tyrconell 1 's Mans titel luidthertog van Tetuan, graaf van Lucena, markies van Altamira, Granda van Spanje ie klasse, opvolger van den beroemden Leopoldo O'Donnell Eene echt Spaansche opsomming Te Cazonia (Spanje) is een dubbel kind geboren, een jongetje van de gewone grootte met een ter hoogte van zijn maag vastgegroeid tweede kind, dat de helft kleiner is. Het hoofdje van dit laatste, met haar bedekt, is zoo groot als een sinaas appel. Het heeft twee heldere oogjes, een klein mondje, een bijzonder klein neusje. De armen zijn als aan het lijf vastgekleefd en de beenen als samengesmolten met die van het groote kind. H«t dubbelkind is tnans twee maanden oud en zuigt met lust. Ongeluk in een kolenmijn. De kolenmijn «la Boules, te Quaregnon, bekend om het treurige ongeluk, dat er eenige jaren geleden in plaats had, waarbij 130 personen om het leven kwamen, is deze week opnieuw het tooneel van een vreeselijke ramp geweest Twee mijnwerkers werden met de lift naar boven geheschen, toen plotseling de kabel, waaraan de bank hing, brak, er. deze met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 450 M. naar beneden stortte. De plaats, waar de ongelukkigen terecht kwamen, stond vol water, zoodat men hun lijken nog niet terug heeft kunnen vinden. De andere bak, die tegelijk in de mijn afdaalde, zou ongetwijfeld eveneens te pletter gevallen zijn, ware het niet, dat het veiligheidstoestel had gewerkt, waar door de werklieden, die zich in dien bak bevonden, aan een anders wissen dood ontrukt. DE OOGSTTIJDEN DER AARDE. Dat ten gevolge der verschillende zomers de oogsten op onze aarde op de meest ver schillende tijden vallen, is een algemeen be kende zaak dat deze oogsttijden te zaïnen echter meer dan drie vierde van het jaar in beslag nemen, en dat er slechts drie, ja, men kan wel zeggen slechts twee maanden zijn, waarin niet ergens op aarde het, eeD of andere gewas geoogst wordt, is misschien niet aan iedereen bekend. Daarom zal wellicht de volgende oogst- kalender voor onze planeet voor den een of ander niet zonder belang zijn In Australië, Nieuw-Zeeland, het grootste deel van Chili en eenige streken der Ar- gentijnsche republiek heeft de oogst in de maand Januari plaats: in Februari begint hij in Oost-Indië en wordt, naar dat men verder naar het noorden gaat, in Maart geëindigd. Mexico, Egypte, Perzië en Syrië oogsten in April, terwijl dit in noordelijk Klein-Azië, en Marocco, evenals in Texas in Mei geschiedt. Verder oogst men in Californië, Spanje, Portugal, Italië, Griekenland, op Sicilië en in eenige der zuidelijke departementen van Frankrijk in de maand Juni of Juli. In het overige van Frankrijk, in een deel van Oostenrijk, Zuid-Rusland en in de zuidelijke staten der Vereenigde Staten van Amerika heeft de oogst in Augustus plaats. Duitschland, Belgie, Nederland, Denemarken en New-York volgen. In September eindelijk komen Schotland, Zweden, Noorwegen, het grootste deel van Canada en Rusland aan de beurt, en in de noordelijkste streken van laatstgenoemd rijk en in Finland heeft het binnenbrengen van den schralen oogst eerst in October plaats. Er bljjven dus slechts de maanden November en December over, waarin op de geheele aarde niet ge oogst wordt. Weekbl. voor Kampen De oogheelkundige te Weenen, die de eerste vrouw van den shah van Perzië eenige dagen onder zijne behandeling heeft gehad, heeft zijne zorgen met een som van 20,000 francs beloond gezien. Vrijdag 11 Juli. Oostkapelle, door not. Tak 10 uur bij K oom an, hofstede van erven "Wondergem aan straatweg naar Domburg 80206 cA. In 17 perceelen. Kamperland, bij Broekhoven door not. Roelof voor dhr. J.W. Vader, 23 H. tiendvrije vruchten te velde, als koolzaad, tarwe, erw ten, duiven-, platte- en Groningerboonen. Zaterdag 12 Juli. Serooskerke, 10 uur door not. Tak, bij Melse, hofstee van Root 377,60 cA. Voorts 9280 cA. bouwl. in de groote put. Misse, 10 uur bij de Blaey door not. Over man voor het kerkbestuur en burgerl. arm bestuur, verpachten 60 H. bouw- en weiland onder Nisse en 's Heer Abtskerke. IJzendijke, 12 uur bij wed. Nufjten door not. Lenobel, 968 cA. dijk van wijlen Buijs. Maandag 14 Juli. Middelburg, 2 uurdoor deurw. Kouion, manufacturen van Emanuel te Tiel. Domburg, 11 uur bij wed. Baart door not. Tak verpachten 10 perc. bouw- en weil. in Domburg en Aagtekerke. En om 1 uur voor Diaconie Armbestuur 10 perceelen id. "Woensdag 16 Juli. Kattendijke, bij Felius door J. de Dreu 11 uur, 76376 cA. tarwe, 10882 paardenb., 7364 wintergerst, 13027 zomergerst, 24800 erwten, 4643 rogge, 15722 haver, 1713 juin, 6605 aardappelen, 16258 suikerpeen. 'Inl. dhr. Pelle. Middelburg, des avonds half 9 in Schut tershof door not. Slegt, heerenhui erf en tuin Rouaansche Kaai 127. Te zien 10—12 en 2—4 uur 15 en 16 Juli. Zoutelande, verhuren 10 uur bij van Vlaanderen doer not. Loeff voor Diaconie Armbestuur, 39 perc. bouwland en sprink in Zoutelande, Westkapel]e, Aagtekerke, Dom burg, Meliskerke en Biggekerke. 's Meer Arendskcrke, door not. M. Houwer op Vredehoef, afbraak van het hee renhuis, 1 hoekkast, 4 bellen, ijzerwerk, steenpuin enz. St. Maartensdyk, 10 uur, tiendver pachtingen bij Hage. Oostburg, half 6 door not. Lenobel, een woonhuis Brouwerijstraat. Misse, by de Blaey door not. Pilaar voor dhr. W. F. K. Lenshoek qq., 9 perceelen tarwe, paardenboonen, aardappelen, wintergerst in Nissestelle. Donderdag 17 Juli. IJzendijke, 1 uur in de Gouden Poort door not. Lansen Croin voor erven Provoost, een hofstee met wei- en bouwl. te Hoofdplaat. Samen 595 A. 2o. 804 A. 90 cA. bouwland in Beukelspolder. 3o. twee woonhuizen en tuinen. Samen 611 cA. te Hoofdplaat. Kapelle, 2 uur bij Markusse voor Re- mpnse door not. Pilaar, 12 stukken tarwe, haver en erwten. Seberpcnisse, bij Elenbaas, tiendver pachting 10 uur. Vrijdag 18 Juli. Poortvliet, bü Noom, tiendverpachting 10 uur. Aardejnburg, bij Blondeel 6 uur door not. Lenobel, een woonhuis van v. Oijen. Kolijnsplaat, in de Patrijs door not. Noordjjke 2 uur voor Cornelisse, veldvruchten. Antwerpen, hofstede Kruispolder, Hon- tenisse, 44,29 H. Gebracht op 70,000 fr., toe wijzing 10 uur Minderbroedersstraat 22. Zaterdag 19 Juli. Tolen, bjj Hoek 10 uur, tiendverpachting rentambt Tolen. Maandag 21 Juli. Veore, Kampveerschen toren door not. Tak 10 uur, de hofstede „Schoonewal" in 33 perceelen. Een hofsteedje op Zandijk 17130 cA.en 1 dubbel woonhuis iet tuin. Dinsdag 22 Juli. Kolijnsplaat, 2 uur bjj Cornelisse door not. Noordijke, 1 vosmerriepaard, 1 dito ruin- paard, 2 koeien, 1 varken, 15 biggen, 30 kip pen, 2 menwagens, 7 eegden, windmolen, stroo enz. Woensdag 23 Juli. Oostkapelle, door not. Tak uur hofstede van erven Wondergem inspan en veldvruchten. Koudckerke, 10 uur door not. Loeff b(j Rooze, 11 perc. wei- en bouwl. en sprink. WEMELDINGE. Heden Woensdag werd bij Dane door not. Bresser publiek geveild een woon-, winkelhuis en erf, van J. Beaufort. Opgehouden. WOLFERTSDIJK. Heden Woensdag werd door not. Pilaar bij v. Strien publiek geveild een woonhuis, bergplaats en erf te Oóstkerke. Kooper dhr. D. Wesiplate alhier voor f1200. GOES, 8 Juli 1890. Alleen Tarwe werd begin beurs alleen voor consumtie volgens genoteerde prijzen verkocht. Oude Tarwe f 0.— a f 0.—. Nieuwe Tarwe f7.— a f8. Rogge f5.70 a f6. Winter, gerst f 5.— a f 5.20. Zomergerst f4.30 af 4.60 Haver f 2.75 a f 3.15. Bruineboonen f 7.25 a f 7.75. Paardenboonen f 0.— af 0.— Kool zaad f 0.—a f 0.—. Groene Erwten fO.— a f 0.-. Versche Boter f 0.47 a f0.48. Eieren f0.77J a f 0.80. Schapenwol f 1.80 pet steen (3 kilo.) OOSTBURG, 9 Juli 1890. Oude Tarwe fO,—a fO,—. Nieuwe Tarwe f6,50 a f8.70. Rogge 6,- a f6,25. N. Winter Gerst f 5,50 a f6,—. Zomergerst f 0,a f0,Haver per 100 Kilo fO.— fO, .Kookerwtenf 0,—a f0, .Erwten fO,— a f 0.—Paardenboonen f5,— a f5,40 Koolzaad f 0,a f 0, Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Boter f 0, per kilo. Eieren f 0,per 26 stuks. Rotterdam. 7 Juli. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was de handel in binnen land sche Granen als volgt: TARWE vond begin markt tot eene ver hooging van 25 cents genegen kooplust; latei- verflauwde echter de stemming weder en ging de verkoop op de verhoogde prijzen slechts sleepende van de hand. Zeeuwsche de beste f8 af 8,30, extra puike nog daarboven, goede en mindere kwal. van f7,75 tot f6,10. Per 100 kilo werd voor middelbare en mindere kwal. bedongen van f9,15tot f8.90 naar deugd. Canada tarwe ruim prijshoudend, f6.25 a f6.75. ROGGE met iets verflauwde kooplust, 10 cents lager. De beste kwal. f6,20 a f6,40, goede en mindere f6 a f5.70. GEEST. Winter- werd verkocht a f9.10 per 100 kilo, en Zomer- a f5 per heet. De aanbie ding van deze artikelen is zeer gering. HAYER alsvoren. De beste f3.90 a f4.10, goede en mindere soort f3.80 a f 3. PAARDENBOONEN onveranderd, f5.20 a f 5.60 naar deugd. BRUINEBOONEN alsvoren. De beste f8,75 a f9,25, goéde en mindere kwal. f8.50 a f7.50. WITTEBOONEN nagenoeg niet ter markt, doch goed prijshoudend verkocht. De beste kwal. f9,50 a f9,75, goede en mindere kwal. f 9.25 a f 8.75. BLAUWE ERWTEN wel gevraagt doch weinig aangeboden. De beste f8 a f8,25, De vraag voor mesting neemt toe en werd voor deze soort heden tot f 6.50 betaald. KANARIEZAAD onveranderd. De beste kwalit. f6.50 a f6.75, mindere soort f5,50 a f6.25. In KOOLZAAD ging heden iets om to f den prijs van f 11.50. Zeeuwsche Eieren f 3,30 a f 3.40 de 100 stuks. Yoor MEEL bleef, onder den indruk van het ongunstige weder, de stemming onver anderd vast, doch koopers hielden zich gere tireerd en waren alleen tot de laagst bekende noteeringen geneigd te koopen, terwijl de fabrikanten daartoe niet meer wilden afgeven. Heden onveranderd vast. Eerste kwaliteit Inlandsch fll,50 a f 12, tweede kwal. Inlandsch f 8,50 a f 10, eerste kwal. Duitsch f 11.50 a f 12,50, tweede kwal. Duitsch f a f extra puike kwal. Hongaarsch f 16,— af 17,50, eeiste kwaliteit Hongaarsch f 14,75 a f 15,50. Alles per 100 kilogr. netto. Rotterdam, 8 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerdpaarden, 1312 vette en magere runderen, 269 vette en graskalveren, 86 nuchtere kalveren, 1057 schapen, 614 varkens, 105 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwal. 82, 2e kwal. 76, 3e kwal. 70. Kalve ren le kwal. 1,— 2e kwal. 85 a Scha pen le kwal. 70, 2e kwal. 65, 3e kwal. Varkens lek wal. 226, 2e kwal. 216, 3e kw. 206 c. Alles per kilo. Van de Makelaars O vergaan w en de Blaauw te Rotterdam. MEEKRAP. Ook heden was de vraag zeer beperkt, een partijtje werd tot denverhoogden prijs genomen. Van 8 en 9 Juli '90. MIDDELBURG. Bevallen N. de Visser geb. de Bree d. A. Bassie geb. Polderman d. C. A. Claassen geb. Baale d. C. M. de Lange geb. Schilperoort z. Overleden: W. S. Heeren 12 d. d. GOES. Geboren: Francina Elisabeth d. v. Jacobus Cornelis van Hese en Jannetje de Busscher. Overledenden 10 Mei aan boord van het stoomschip „Spaarndam" Cornelia Pieternella 1 j. d. v. Cornelis Pieper en Pieternella Bal. Heden nacht om 3 uur ontsliep mijn geliefde Echtgenoot, ADRIANA MARIA VAN DE REE, in den jeugdigen leeftijd van 33 jaar en 7 maanden, mij nalatende 10jeugdige kinderen. DANIEL KOLE, Beurtschipper. Cats, 9 Juli 1890. Hartelijken dank aan allen die be wijzen van belangstelling gaven bij de geboorte hunner dochter. J. A. VERTREGT. J. J. VERTREGTHerdink. Middelburg, 9 Juli 1890. verstrekt gelden ter leen onder eerste hy pothecair verband en geeft pandbrieven ujt, waarvoor bij uitloting, geljjk tot dusverre, voor zoover de voorraad strekt, pandbrieven 4% in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank (Gedempte Raamstraat 11»), te Goes bij de Heeren VAN HÊEL Co. en te Middelburg bij den HeerH. J. E, GERLACH. De Notaris B. A. VERHEIJ zal des voormiddags te 9 uren, te Middelburg in het Schuttershof in het onder de gemeente Serooskerke aan den straatweg, tusschen Middelburg en Domburg, beslaande in onder de gemeenten Serooskerke, St. Lau rens en Grijpskerke, te zamen groot 63 Hectaren 34 Aren 95 Centiaren, ALSMEDE 3 HECTAREN 11 AREN en 46 CENTUREN onder Serooskerke, aan den Molenweg en den Zoekweg, alles in verschillende percee len en samenvoegingen. Notitiën en nadere inlichtingen ten kan tore van gemelden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3