GROOTHEID ea VAL. KERK-E3 SCHOOLNIEEWS. Gemengde Berichten. Eerste hamer. Bij de door verschil lende provinciale staten gehouden verkiezin gen voor leden der Eerste Kamer zijn herkozen voor: Limburg L., H. A. Magnee met 33 van de 43 stemmen Overijsel A. J. Blijdenstein met 25 van de 40Noord- Holland D. van Akerlaken met 42 van de 56, G. van Tienhoven met 56 van de 64 en J. Prins met 54 van de 65, Utrecht R. Melvil baron van Lijnden met 28 van de 37, Groningen D. Knol Welt met 35 Noord-Brabant J. B. Hengst en J. G. de Bruin met 57, Zuid-Holland S. Muller, S. A. Vening Meinesz, J. v. Gennep en J. Vlielander Hein met 48 stemmen tegen 24 op conservatieven (Geerling en v. d. Ou- dermeulen.) 1 Katholiek v. d. Kun en 4 antirevolutionair mr. /E. baron Mackay, minister van Koloniën. Friesland W. van Weidei en Rengers met 26 van de 42 Drente mr. E. J. Nysingli met 31 van de 33, Gelderland v. Pallandt met 43 en van Nispen met 33 van de 58 stemmenin Zeeland had geen aftreding plaats. Natuurlijk blijft de partijverhouding de zelfde. De leden der eerste kamer toch wor den door de provinciale staten gekozenen zoolang de kiezers niet begrijpen, dat het juist daarom zoo noodzakelijk is dat zij ook in de provinciale staten alleen antirevolu tionairen of althans niet-liberalen hebben te kiezen, zoolang zal onze regeering met een in hare meerderheid liberale eerste kamer blijven voortsukkelen. Men heeft het bij de begrooting voor ko loniën gezien men zal het misschien ook by de spoorwegwet kunnen opmerken Wat baat onze meerderheid in de tweede kamer, zoolang de provinciale staten er met haar de eerste kamer niet om zijn? Middelburg. Benoemd tot opperbrand- meester dhr. P. Sonius, thans adjunct- opperbrandmeestertot adjunct-opperbrand- meester dhr. J. J. Worrell, thans brand meester tot brandmeester dhr. A. Barentsen, thans onderbrandmeester, en tot onder brandmeester dhr. J. A. v. d. ilell. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 16 .luli, a. het veeartsenijkundig toezicht op Zuid-Beveland opgedragen aan den districts veearts Th. G. v. Rijssel, ter standplaats Dordrecht. Goes. Gebaggerde grond van de gemeente gratis te verkrijgen mits aanmelding bij den bouwmeester. Zij j die verlangen be giftigd te worden met het eereteeken voor langdurigen dienst bij de schutterij moeten zich vóór 1 Aug. aanmelden ter secretarie met overlegging van een staat van dienst en 15 jaar minstens in werkelijken dienst zijn geweest. Daar de bh. Rooseboom en Seylïardt tot luitenant kolonel bevorderd zijn, moet in de districten Utrecht en Arnhem een nieuwe verkiezing voor een lid der 2e kamer plaats hebben. Zij zyn echter herkiesbaar en een tegencandidaluur zal door de anti revolutionairen wel niet worden gesteld. 64. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Zoo trok men af. Meer met weemoed dan niet blijdschap vervuld. Verlangende spoedig Polen en Pruisen te zullen terug zien. Helaas, dat nog de meesten hunner in dit verlangen zouden worden teleurge steld, wie,zou 't kunnen vermoeden? Pas hadden zij Moscou veriaten, of' Napoleun kreeg berouw. Hij wilde terug naar Kaluga en de Russen in den rug aantallen. Men moest dus eeu anderen weg nemen. Aan Mortier werd geboodschapt dat hij liet Krem lin in de lucht moest doen vliegen, met zijne 10 duizend getrouwen Moscou verla ten, de zieken medebrengen en zich met het groote leger vereenigen zou. Een hardnekkig gevecht werd nog gele verd in en om een klein stadje (Makof- Jaroslawitz) dat zeven malen verloren en hernomen, eindelijk in de handen der Fran- schen bleef, echter ten koste van zeven generaals en vierduizend dapperen de ge wonden had men niet kunnen redden. Zy waren in de vlammen omgekomen, t') Des anderen daags hadden de Russen zich evenwel zoodanig versterkt, dat Napo leon van zijn voornemen om hen opnieuw aan te vallen, ofschoon knarsetandend van spijt en schaamte, moest afzien. De Rus was heir, te slim af' geweest. Kutusc ff had over Bonaparte gezegepraald. Napoleon ging zich op een dier dagen persoonlijk overtuigen van de stelling, door de Russen ingenomen. Door zijne officieren omringd, aan den oever van de Luja ge komen, hoort hij op eenmaal een groot Ned. Herv. Kerk. Drietal te RotterdamH. H. Burger te Vlaardingen, dr. L. Heldring te Middelourg en A. Loelï te Dordt. Bedankt voor O. en W. Souburg door P. Peter te Waddingsveen. Clir. Ger. Kerk. Beroepen te Kampen ds. A M. Donner te Assen. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Lau- rentius) is benoemd de weleerw heer 1. H. M. Peeperkorn, kapelaan fe Middelburg, en tot kapelaan te Middelburg de weleerw. heer I. I. M. Teule, die kapelaan was te Vlaardingen. Oostburg. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier de heer J. Leijs, in gelijke betrekking te lerseke werkzaam. Axel. In den afgeloot.en nacht is in de roomsche kerk alhier ingebroken, en daaruit ontvreemd twee zilveren kelken, gemerkt in meinoriam, F. Volkaert en V. Kesbeke, 3 zilveren vergulde schoteltjes, 2 paar gouden bellen, hangende aan het O L. Vrouwen beeld, terwijl de offerblokken zijn geledigd, waarin zich ongeveer 15 bevond. De daders zyn vooralsnog onbekend. Kloetinge. Gisterenmiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Een knaapje van den landbouwer M. d. J,, had de onvoor zichtigheid met zyn twee vingers tussehen de machine te geraken, met het gevolg dat ze afgezet moesten worden. De uitslag van het concours door de schietvereeniging Soranus te Uciokenszaud Maandag 7 Juli 1890 alhier gegeven is als volgt Deelgenomen hebben van 18 sociteiten 92 schutters. De hoofdvogel ;prys f 32, viel ten deel aan A. de Bie vereeniging St. Bas- tiaan te Ovezand. 2de hoofdvogel f 15, J. Westdorp «Concordia's Heerenhoek. 3de hootdvogel t 5. C. Pieters Soranus» Hein- kenszand. 1ste zijvogel f 13,50 J. v. d. Ven «de Vrijheid» Bergen op Zoom. J2de zy vogel f'13,50 Pr. Buisrogge «Batavieren» Kloe tinge. 3de zy vogel f 3, J. Vermue «Voor uitgang zij ons streven» Kwadenriamme 6 kallen ieder a f4,50. C. Boonman Jz. «Soranus» Heinkenszand, A. Wyk Willem Tel» Ovezande, M. J. La Rivière «de Vrij heid» Bergen op Zoom, P. van Stee «Con cordia 's Heerenhoek ieder een 5 en 6 verloot en 8 kleine vogels. Totaal ver schoten en verloot f 225. Te Elburg lag een meisje in het gras te slapen, toen zij op eens door een slang gebeten werd. Onder geneeskundige be handeling genomen is het kind nog den zelfden dag aan de gevolgen van den slangenbeet gestorven. Te Bergen op Zoom heeft zich by de militaire macht aangemeld eeu soldaat uit Indië. Hij was vyf maanden geleden uit geschreeuw. Eenige vrouwen en trosdrugeis komen ontsteld aanloopen, gevolgd door een 5000 Kozakken, die alles wegmaaien wat onder hun bereik komt. Een Kozakken- hoofdman (betman) Platow geheeten, had reeds overlang begeerd, Napoleon te vangen. Immers er was een groote prijs op diens hoofd gesteld. Hy kon het licht eens be proeven. Met onstuimige vaart rennen Platow en zijne Kozakken als een zwerm sprink hanen op de keizerlijke groep toe, echlei zonder te weten dat hij in 't midden was Zy kenden hem niet. Toch bestond er nog gevaar Jat Napoleon in hunne handen val len zou. Gelukkig schaarden de officieren zich oin hem, de slagen der Kozaaken af werende. De hetman trok verder, en Na poleon was gered doch de vernedering dat hij zich voor een hoop Kozakken had moe ten bergen, was hem onvergetelijk. Sinds deze gebeurtenissen waren voorge vallen, besloot Napoleon eindelijk den terug tocht over Smoleusko te aanvaarden. Zijne trotsche halsstarrigheid was nu gebroken doch te herstellen was de fout niet meer, Gat hij verzuimd had eenige weken vroeger tot dezen zelfden tocht te besluiten. Niet dan langzaam kon het leger, dat dagelijks in strijdkrachten verminderde, zijn terugtocht afleggen. Bovendien was de winter ingevallen. De paarden konden onmogelijk alle wagens meer voorttrekken. Wagens die in dit geval verkeerden, werden verbrand; kruitwagens die niet meer vervoerd konden worden, liet men in de lucht vliegen. Tal van gekwetsten moest men in een der steden achterlaten, hopende dat de vijand hen goed zou behandelen. Op het slagveld te Borodino lagen 50,000 Samarang gedeserteerd en had de reis hierheen gemaakt over Antwerpen. Zijn kleeding was zeer haveloos zoodat moeilijk in hein de soldaat was te herkennen. Hoe het liern gelukt is de reis te doen, wil hij niet openbaren. Hij bewaart daaromtrent een diep stilzwijgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Leeuwarden een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schipper van een diep met klei geladen praamscliip. werd. terwijl hij inet zijne vrouw en zes kinderen in het vooronder te slapen lag, omstreeks 1 uur in den nacht, door zijne ten gevolge van het stormweder wakker geworden vrouw gewekt, daar zij meende, dat er gevaar voor het scheepje was. De man begafzich naar boven, met het doel de praam naai de overzijde te duwen, waar men meer beveiligd tegen den wind zou zijn. Terwijl hij hiermede bezig was en zijne vrouw met twee kinderen mede boven was gekomen, zonk het vaartuig in de diepte weg. Twee in de buurt liggende schippers mochten er slechts in slagen den vader, eeu jongen en een meisje te redden, en moesten de moeder met twee der kinderen, waaronder een zuigeling van 10 maanden, op eens zien verdwijnen. Alle verdere middelen tot red ding bleven door het stormweder vruchteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren gebleven, verdronken mede, waar- «chynlijk nog slapende. In den loop van den dag werd het sehip bovengebracht. Een Kamperstreek. Zondagmorgen was liet vervoer op de Noord-Hollandsche stoumiram zeer druk, zoodat de tweede klasse waggons overvol waren en vele tweede klasse passagiers geplaatst moesten worden in de waggons eerste klasse. De conducteur scheen zich daarin niet geheel te kunnen schikken en vond 't blykbaur wel wat jammer, dat de eerste klasje kussens door tweede klas broe ken en japonnen versleten zouden worden Hy nam daarom de kussens er uit en legde ze op den wagen, waar zy niet versleten maar nat regenden. Bij den notaris. Een gelukkig zeld zame gebeurtenis had Donderdag plaats ten kantore van een notaris, op een dorp in Noord-Holland. Tot het aanvaarden eener erfenis, nog geen vier honderd gulden groot, waren zestien gegadigden opgekomen. De verdeeling en het ontvangen van de nala tenschap ging zonder eenige moeielijkheden gepaard, maar toen het op de betaling dei- begrafeniskosten aankwam, barstte eene ge heele familie-haat los. Eerst vingen de aanwezige vrouwen aan elkander het jak uil te vegen, daarna de neven en nichtjes. Een der tantes gaf bewijzen harer sympathie aan een onwilligen oom, door hem een weinig te plukharen, welk feit het sein wa- tot een geregeld gevecht over de geheele linie. Inktkokers, boeken, portefeuilles zwier den door het kantoor en namen door de ruiten hun weg naar de bedrijvige wereld. Een candida-at-notaris, die als vredestichter wat al te naby de vuisten kwam, ontving lijken te verbleeken te midden van gebro ken wagens, wapens, helmen en kanonnen. De keizer zag het; en de reofvogelsdie om hem heen vlogen, waren zijne aanklagers. Hun gekras moest hem wel als een verwijt in de ooren klinken«Dit is uw werk. monster!» Weldra bereikte men het groote klooster of hospitaal Kolotskoi. Ook daar was veel ellende. Er lagen nog 2000 gekwetsten, die men niet had kunnen vervoeren. De verpeste lucht had een typhus doen ont staan, die velen op het ziekbed wierp. Toen nu de Fransehen aankwamen, kropen de minst zwakken naar buiten, en hieven «inee- kend de vermagerde handen omhoog, om hen niet aan hun lot over te laten. De keizer dwong de officieren en de marketent sters, in elk rijtuig een der gekwetsten op te nemen. De zoetelaars en marketentsters gehoorzaamden met tegenzin, dewijl hunne paarden deze vracht niet trekken konden en zij genoeg te trekken hadden aan de geroofde sieraden. Daarom lieten zij hun paarden langzaam loopen en zoo de colonnes voorbijtrekken mn, op een eenzamen weg gekomen, de ongelukkigen in de sloot te werpen. Van een generaal, die er het leven wist at te brengen, vernam de Keizer deze snoode daad. Ieder was verwonderd over zoodanige onmensclielijkheid, die de Keizer werden de daders ontdekt gestreng strafte. En toch rechtvaardig was de Keizer lang niet, .ooral riiet jegens zijne getrou wen. Zijne achterhoede verweet hij dat zij te langzaam marcheerde, en haar aanvoer der Davoust (lees Davoej moest dit misgel den. Doch deze sprak fier van zich af. Met onbezweken waakzaamheid, met koele als legaat een blauw oog. Met vereende krachten en ondersteund door den veldwach ter wist het personeel Van het notariaat de erfgenamen op straat te krijgen, waar een lli nke regenbui spoedig een eind aan den twist maakte. Naar aanleiding van een nieuw geval van iemand, die levend begraven is, wijst Xerax in het Doet. Weekbl. van 4 Juli er n igmaals op, dat «feitelijk ingetreden ont binding» het volstrekt «eenig» afdoend be wijs is, dat voor geen schijndood is te vreezen. Waar en zoolang die niet is ingetreden, begrave men niet, ja, sluite niet eenmaal bij het z.g. «boven aarde staan» de kist Deze raad geldt vooralle mogelijke gevallen van overlijden of «gewaand» overlijden, inzonderheid daar, waar de overledene aan een zoogenaamde beroerte overleed, of hij onderhevig was aan zenuwtoevallen. Ook behoort irieri vooral met «drenkelingen» voorzichtig te zijn. Vruchteloos gebleken «wrijven» en «kneden» en «keeren» van het uit het water geredde lichaam van den drenkeling levert nog geen bewijs op zichzelf op van ingetreden dood, wijl bij drenke lingen vooral, de schijndoods-toestand wel negen dagen aanhouden kan. Hoezeer men daarom ook het oordeel van geneeskundigen moge hebben te waardeeren, waar het kwalen en ziekten en hare be handeling betreft, zoo is geen enkele na bestaande verantwoord, die niet minstens wacht op duidelijke en besliste bewyzen van ontbinding van een lyk, vooraleer hy verlof' geve tot begraven. Vandaar, dat men er op bedacht behoort te zijn, in den winter en bjj koud voor- en najaarsweder op de plaats, waar de gestorvene of gewaand ge storvene ligt, te stoken, of op andere wijze het ontbinilings proces te verhaasten Ge meentebesturen geven «verlof» (en moeten zulks doen op aanvraag van het hoofd des gezins«een lijk zoolang «boven aard» te laten staan, en onbegraven te laten, totdat de ontbinding van hel lijk duidelijk gebleken iS.» Van het uurwerk van den domtoren te Utrecht hebben de wijzerplaten elk een oppervlakte van 6 vierkante meter. De lengte van den grooten wijzer is 3,80 M. die van den kleinen 2,60 M. en die van elk uurcijfer 0,72 M. De domtoren is 109 M. hoog. Bij de school te Appingadam heeft men bij het graven van een kuil om een regenbak te metselen en bewaarplaats van vele menschenbeenderen gevonden. Behalve eenige rijen doodkisten liggen daar vele menschep lij ken dooreen. Men vermoedt dat zij afkomstig zijn van de kozakken, die daarin 1812 gelegerd waren, en waarvan de dooden in een kuil werden cegraven. - Zaterdag ontstond te Hardenberg een waterhoos vergezeld van hagelslag, die zoo sterk was, dat boomen met wortel en al uit den grond werden gerukt. Een schuur werd letterlijk van den grond opgenomen. Te Groningen is proces-verbaal opge- vastberadenheid had hij dien verbazend moei lijken aftocht geleid. Hy alleen stond voor alle bezwaren en, moest leven van wat an deren voor hem overlieten, en dat was niets. Verscheidene zijner officieren, ofschoon gewond, waren in den zadel blijven zitten. Het was dus schandelijk ondankbaar dat Napoleon hun nog verwijten deed: ook al wist hij niets van al de ellenden der achter hoede, voor wie de hoofdtroep niets dan doode paarden tot voedsel achteiliet. Wordt vervolgd.) Als een bijzonderheid deelen wy mede, datonderde gewonden uit het „groote leger" enkelen niet verbrandden, doch in handen der Russen vielen. Hunne namen werden echter op de doodenljjst ingeschreven, de wijl men nooit van hen hoorde, en dus de veronderstelling juist scheen dat allen in. de vlammen waren omgekomen. Onder hen was een Italiaan, zekere Lina, geboren te Baretto, van de keizerlyke garde. Zwaar gewond in handen der Russen ge vallen, werd hij met andere krijgsgevan genen naar Orenburg ovei gebracht, en een tijd later, toen zijn wonden genezen waren, uaar Astrakan. Daarna ging hij in Rus- sischen dienst over. Na den oorlog van 1829 werd hij door hot Russische gouvernement ontslagen en wegens zijn goed gedrag be loond met eenig land in 't gouvernement Tiflis, waar hij huwde. Dezer dagen werd het heimwee naar zijn vaderland zoo sterk (zijn vrouw en kinderen waren inmiddels overleden) dat hij door eenige vrienden aan geld geholpen, op 105 jarigen leeftijd naar zijn vaderland en geboorteplaats terugkeer de, waar hij het nageslacht door monde linge overlevering omtrent zijne lotgevallen onder Napoleon I, nog eenigen tijd hoopt te mogen boeien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2