ÜEISli- SCHOOITEl\xs. R EC H!>Z A Iv E\. Gemengde Berichten. Het ontwerp ter regeling van den krijgsdienst bevat 362 artikelen, ce memorie van toelichting '207 bladzijden beslaat. Gewichtige veranderingen stelt het voor Er is een zee- en landmacht, hieronder begrepen een landstorm, die alleen in geval van oorlog tot dienst kan worden opgeroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweerde landmacht uit leger, land weer en aanvullings-reserve, en in buiten- gewoneomstandigheden vrijwilligers korpsen. De dienst bij het leger duurt 8 jaar; bij de vloot 6 jaar. i Daarna gaat de dienstplichtige naar de zee- en landweer over, waar lnj o jaren De loting zal plaats hebben in de maand October in plaats van in Februari. De vrijstelling voor eenige zoons ot kost- winnende zoons blijft bestaan. Dienstvervanging is afgeschaft; zij is alleen toegelaten door een broeder, zoo lnj in alle opzichten voor den krijgsdienst ge schikt is. De Schutterijen worden opgeheven. (Ai me schutters 1) De tegenwoordige sterkte van ons leger is nauwlijks (50.000 man, deze wordt 115.000, terwijl een deugelijk ingerichte reserve wordt gevermd van 50.000; man. m De kosten zullen meer bedragen f 1.550.00U, vervallen onkosten Schutterij f -28.000 dus meer f 1.322.000. MIDDELBURG. In de raadsvergadering on Woensdag 9 Juli te 1 uren, en zoo noodig ook des avonds te 8 uren, zullen onderstaan de zaken worden behandeld le Ingekomen Stukken. 2e. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het huisje en erf, genaamd „Nassau bij de Spijkerbrug. Je. Voorstel van B. en W. tot verkoop gemeen tegrond bij de Volderijlaagte. 4e. Rekenin„ Burg. Armb. 1889. 5e. \oorstel van B. en W. tot handhaving der betrekking van con troleur bij de plaatselijke belastingen en be paling der jaarwedde. 6e. Voorstel van B. en W om den kraammeester op te nemen onder de 'gemeente-ambtenaren, wier benoeming en ontslag is opgedragen aan B. en W. te. Ad vies van B. en W. betreffende het adres van J. A. Pouwer, aangaande de loosing van hemel- en spoelwater van perceel wijk M 90, op het riool in de achtergracht. 8e. oorstel van B. en W. tot het aanvragen van concessie tot tolheffing op den Middelburg-Vhssingschen rijweg. 9. Wijziging der gemeente-begroot ng voor 1890. 9bis. Voorstel betreffende het adres van den inspecteur van politie, Moerdijk, om verhoogjng van jaarwedde. 10e. Voorstel van B. en W. aangaande het verzoek van mej. Chivat om eervol ontslag uit hare be dekking van hoofd van school F. 11. Voorste van B. en W. omtrent opheffing van school F (hoofd mej. Chivat), en wat hiermede in verband staat. 12e. Voorstel van B. en W betreffende aanstelling van meer onderwijzers en tot hot nemen .van maatregelen ter voor ziening in plaatsgebrek op de scholen A (B'ree), B (Nieuwë haven) en C (Langedeltt). 13 Voorstel van B. en W. tot vermeerdering van het getal leeraren van het gymnasium met een. 14e. Bepaling jaarwedde asstitent by het onderwijs in het teekenen aan de burger- avondschool (vacature de Beste). 15e. Adres van de vroedvrouwen A. de K.eij en ras- veer, om verhooging van jaarwedde met voor stel van B. en W. 16e. Voorstel van de heeren den Bouwmeester en van Berlekom tot we derinstelling van de onweerswacht op den abntoren. 17e. Vaststelling voorwaarden jachtverpachting. 18e. Advies van B. en W. betreffende het verzoek van J. J. de Buckviel en J. Kareis, om vrijstelling van den dienst bh de brandweer. 19e. Adres van P. Damèlse, pachter van het 12e perceel der grasetting van de wandelingen dor gemeente, om ver mindering van pacht, met advies van B. en W: en de commissie van financien, -lie. Be noeming van eenen schatter der liuurwaaide van de lokaliteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. In de plaats van A. A. Geuze, die benoemd is tot gemeente-veld wachter te Ritthem, is benoemd tot politieagent te "Vli'singen, J. Stakenburg, korporaal bij het algemeen depot van discipline, ingaande -U Juli a.s. De Fransche reegering heeft -aan de onze meegedeeld dat de last is verstrekt om den toest.nd zooals zij was voor de wederrechtelijke in bezit neming van het Surinaamsch grondgebied, te herstellen en de uitspraak van den arbiter af te wachten. De liberale dreigementen in onze Iweede Kamer zijn dus met een si-ser afgelopen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kloetinge door ds. G. E. Meloen te Kolijnsplaat. Bedankt voor Vlissingen door A. J.v. "Wijngaarden te Mijdrecht. De algemeene synode der nederl. her vormde kerk zal Woensdag 16 Juli bijeen komen. Afgevaardigde voor Zeeland is ds. Geselschap te Vlissingensecundus ds. Vermaas te Ierseke. De heer G. Oranje Jz. deed Vrijdag met gunstig gevolg toelatingsexamen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Goes. De heer Palsenbarg, onderwijzer aan de smederij in de ambachtschool alhier, is benoemd in een dergelijke betrekking te Zwolle, tevens in het rechtlijnig teekenen. 's Heerenhoek. Zondag hield ds. J. Wil- lemse alkier een afscheidsrede, naar aanlei ding van Hebr. 138. Bij het einde der godsdienstoefening werd hem door de ge meente staande toegezongen Ps. 121 4. De heer Havercate te 's Hage heeft zijne benoeming tol oefenaar bij de ried. geref. gemeente te Tolen aangenomen. In de Eglise Libre lazen we het vol gende i ericht Volgons (da Ncêrlande Catholiquen heeft de Rooinsche kerk groote vorderingen in Holland gemaakt sedert 1853, toen Piu« IX de Bisschoppelijke hiërarchie in dat land her steld heeft. Er waren toen 711 monniken in 88 huizen; in 1887 telde men er 2572 in 144 kloosterser waren toen 1943 nonnen in 109 huizen, en bjj de laatste telling waren er 8350 in 453 kloosters. De gast en weeshuizen der Roomschen zijn gestegen van 93 tot 233. In 1853 telde Holland 1,144,415 Roomschen; in 1887 was hun getal 1.403400. Men heeft 416 kerken gebouwd en men l.eeft er 136 gerestaureerd hetwelk omtrent 50 millioen gulden kostte. Verder schrijft de E. L. hierop: Is de organisatie van liet RomanDme versterkt in Holland, en is het aantal monniken en nonnen merkbaar toegenomen, het blijkt niet, dat de toeneming van het aantal Roomschen naar evenredigheid meer is dan die van de geheele bevolking in Neder land. Het Protestantisme is gelijkerwijze vooruitgegaan. Dit laatste kunnen ws de E. L. niet toestemmen. Zonder nu juist die proportie na te rekenen, kunnen we konstateeren, dat het Romanisme in ons land zich na de Liberalistische emancipatie Opbouwde van de afbraak van het Prote stantisme zoo niet in aantal dan in zedelijke en stoffelijke kracht, al bevinden de Room schen zich niet onder den ouden Neder- landscheri adel. Vóór 1790 waren er betrekkelijk weinig Roomschen, In 1815 reeds 800,000 en in 1850 reeds 1,200,000. (Bazuin.) In der tijd is in de bladen melding ge maakt van eene procedure aanhangig ge maakt voor de rechtbank te Middelburg door G. Born te Arnemuiden als dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder (Oranjeplaatje) tegen J. Leijs aannemer te Nieuwedorp. De zaak betrof een geschil over de ver hooging en verbr 'eding van den inlaagdijk van genoemden polder door den aannemer van dat werk J. Leijs. Le(js had dat werk afgemaakt in April 1889. Doch de dijkgraaf Born beweerde dat het werk volstrekt niet volgens het be sten was afgemaakt. De dijkgraaf betrok daarop den aannemer Leijs in rechten en vorderde de ontbinding van de overeenkomst van aanbesteding met schadeloosstelling op grond, dat het werk door den aannemer niet afgemaakt was. Drie deskundigen, de ingenieurs van den provincialen waterstaat, werden in deze zaak gehoord, en hadden na opname van den dijk, in Maart van dit jaar. verklaard dat de aannemer Leijs het werk niet behoorlijk had afgemaakt. 11. Woensdag heeft nu de rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan, en den eisch van den dijkgraaf Bom afgewezen met zijn veroordeeling in de kosten, en dus den aannemer Leijs in het gelijk gesteld De conclusie in het rapport van deskun digen werd door de Rechtbank niet over genomen omdat deze bijna alleen op ver moeden en onderstellingen berustte, zoodat het omgekeerde van wat zij beweerde, ook niet onmogelijk was. Voor den eischer Born trad op als advo caat Mr. M. J. de Witt Hamer en voor den gedaagde Leijs en zijne medeaannemers Mr. C. Lucasse advocaat beiden te Middelburg. Oostburg. Zaterdag woedde in onze streken een hevig on weder, voorafgegaan en vergezeld van zware regens en gevolgd door een storm uit het noorden. De bliksem sloeg daarbij in een der telegraafpalen aan den weg naar Sluisook viel hij in een schuur op de hafstede van P. Brevet onder de gemeente Retranchement, welke verbrandde. Vooral voor den landbouw was het een treurige dag, daar de meeste, zoo niet al de vruchten, plat geslagen zijn, hier en daar ook van den hagel, die onder den regen gemengd was. Te Tolen sloeg de bliksem iu bet veerhuis en in een winkel en vernielde eenige honderden pannen. Onder Vosmeer werd nog een paard gedood. Heinkenszand. Men meldt ons dat door de vele regens in den laatsten tijd de gevreesde aardappelen ziekte zich op sommige velden reeds aan den struik heeft geopenbaard die daardoor geheel zwart worden en lang zamerhand de knol aantast. Vlissingen. Bij het on weder van Zater dag is de bliksem geslagen op den draad van de teleplioon tussciien de fabriek de Schelde en het havenkantoor. Daardoor is in den tuin van den heer Van Unen op de Dokkade de draad in theeën gesprongen en ontlastte de tdiksem zich op het kantoor van de havenwerken voor een gedeelte aan den toestel, terwijl op het administratie kantoor der fabriek de Schelde de geleid- draad door minden sprong en een aantal vonken op het k uitoor werlen waargenomen, die met een sissend geluid uit elkander spatten. Hoewel men hevig verschrikte, bekwam niemand eenig letsel. Op het bureau was een sierke zwavellucht waar te nemen. M. C. Zaterdag werd te Borsele een koe, toebehoorende aan dhr. C. M. Nijsten door den bliksem gedood. De koe was verzekerd Het volgende staaltje van krankzinni gen, die in de gestichten in ons land verpleegd worden, bewijst hoezeer het ,getal dier ongelukkigen in ons land toeneemt. Het getal der verpleegden in krank zinnigengestichten bedroeg op 1 Januari 1845 934 1 1850 1276 1 1855 1728 1 1860 2070 1 1865 2730 1 1870 3375 1 1875 3753 1 1880 4216 1 1885 4843 "1 1890 6052 De bevolking der gestichten is dus in de laatste 45 jaar 6V2 maal grooter geworden, wat niet gezegd kan worden van de be volking van ons land. Er is dus een zeer ongunstige verhouding. Aan een brief van een der geredde passagiers van de Prins Frederik ontleent het N. v. d. D. nog de volgende bijzon derheden Met mjjn kousen en in mijn onderbroek liep ik op het dek, daar ik zoo'n leven hoorde en zelf den schok goed gevoeld had. De machinist redde zich door over de pijpen te klimmen de machinekamer stond in 2 minuten geheel onder't leek alsof een dijk doorgebroken was, en toen liep het water door de gangen naar de hutten. Aan boord klonk steeds»Iri de sloepen, in de booten,» en alles was aan twerk. Ik las in de couranten, dat de orde afhang van de troepen daar is niets van waarzjj verdienen dien lof niet. Zij jam merden evenals de anderen en hinderden ons bepaald. Wij hielpen de booten uit zetten, zij niet, en toen de onze in het water was, vielen zij er in en gingen vooraan. Ook van dat appèl was niets waar hoe kunnen ze dat in de courant zetten. Er was volstrekt geen tijd voor. Dat appèl was eerst aan boord van de Marpessa, maar op de Frederik niet. Aan de bemanning komt alle lof toe, èn aan de scheepsofficieren èn aan den beer Visman. De hofmeester ging vliegen naar de hut van Van Wijk; die was op slot. Hij riep, geen antwoord. Meer tijd was er niet. Nu gingen wij in de booten, zonder levensmid delen de kolonialen jammerden en waren onverschillig. Een sergeant wilde niet nieê zoo ook vele soldaten. Den sergeant hebben V. en ik letterlijk in de boot gegooid. De soldaten wilden niet medeals zij toch moesten verdrinken, dan liever direct, en zij bleven op het schip en anderen sprongen te water. Die arme kerels Een boot liep zeer groot gevaar niet den stroom van het indringende water mede naar binnen te worden getrokken, en wij hebben bij alle booten de koorden moeten doorsnijden en de kettingen stukwringen. De passagiers hebben zich goed gehouden niemand jammerdede dames riepen de dames en vlug ging alles van wal. Onze bout telde 42 manBakker was commandant. Toen wij afstieten, lag de Lrederik nog één voet boven water en was de achtersteven al weg. O, ik vergeet 't nooit: dien donkeren nacht, het geloei van de beesten aan boord, het gehuil van den houd, die nog aan boord was en op en neer liep. Een voor een gingen de lichten der kajuiten uit, alsteeken dat die onder waren. De pijp nog, de masten nog, borrelend water, en kalm was alles. Dadelijk kwamen koffers, balken en wrakhout boven, en daar bleven wij 's nachts tusschendoor \aien, dus boven de Frederik. Een varken zwom nog een tijdje naast ons, dat dier Ook dit zonk en maakte plaats voor wat anders, voor ander gezelschapdat waren de haaien, die niet 4 om ons heen zwommen. De booten bleven alle mooi bij elkaar, en wij moesten om beurten «help» roepen om de aandacht der schepen te trekken. O, wat klonk dat afgrijselijk in den nacht Ik vergeet het nooit. Ben heer Bakker liep het bloed uit den neus vari liet commandeeren en schreeuwen hij deed zeer zijn plicht. Tegen den morgen bereikten wij de Marpessa. doch daar was men zelf bezig de booten uit te zetten, en zij riepen ons toe: «Wij zinken.» Wat teleurstelling Wij duwden weer af' om niet in den maal stroom van het schip te komen doch bij onderzoek r.leek, dat wij toch opgenomen zouden worden. Het was geen groote boot en met graan geladen. Het gat was zóo, dat men met paard en rijtuig er door kon. Wij gingen aan boord, waar men bezig was de booten uit te zetten en alles over boord te 3inijten en de schotten te stoppen. Hier hielpen voor 't eerst de soldaten dus eerst aan dit schip. Al te familiaar. Bij een onweder, dat dezer dagen te Beegden in Limburg woedde, kreeg de koe eener weduwe het in haar stal te benauwd. Tei wijl namelijk de bewoners der hoeve lagen te bidden om veiligheid van lijf en have, komt de koe 'le woonkamer binnen en begeeft zich naar een slaapkamertje, heel leuk, alsst dat een eerzame koe paste. Nog mooier. Na zich eens naar rechts en links gekeerd te hebben, maakt zij zich gereed op een bed te springen. Dit werd haar echter belet. Zij werd ge grepen en onder eenig tegenstribbelen naar haar verblijf teruggebiacht. Een paar malen wierp zij nog een onnoozelen blik naar het riettgezellige kamertje met liet zachte bed. Bij het rangeeren aan liet station te Venloo ontdekte men dat een zwaluwenpaar zijn nest had gebouwd onder het dak van een der gesloten goederenwagens. Toen de, wagen in beweging werd gesteld vlogen de diertjes schuw en angstig rond, bezorgd als zij waren dat hun kroost een ongeluk mocht overkomen. Bij het vertrek van den trein hielden de ouders een korte beraadslaging beiden ramen daarop in het nest plaats en aanvaardden de reis naar het buitenland. Te Rotterdam in de Zwarte Paarden straat is een 4jarig kind in een pot met kokend water gevallen. Het bekwam levens gevaarlijke brandwonden. De bliksem heeft Zaterdag te Krimpen een schuur ge- iroflen, waarin eenige kinderen speelden. Een knaapje van 8 jaren werd terstond gedood. De schuur is totaal afgebrand. liet ijzeren aakschip Emanuelschipper Vermeege, is buiten Wemeldinge op de Vondelinge blijven zitten; de lading, zijnde ijzergrond van Antwerpen naar Duitschland, werd gedeeltelijk gelost. Te Hengeloo had een werkman het ongeluk in de spinnerij met de hand tusschen de machine te gera ken. De hand zwol op, zoodat drie vingers moesten worden afgezet. Niettegenstaande lat, is de 20jarige bezweken. Een zesjarig zoontje van behoeftige ouders te Toulouse viel, terwijl hij met een 8jarig makkertje "peelde te water. Zijn vriendje bedacht zich geen oogenblik, sprong hem 11a en redde hem. Deze moedige daad wekte zooveel bewondering, dat de burge meester en eenige inwoners zich naar het huis van den dapperen knaap begaven om hem een geschenk in geld aan te bieden. Toen echter de burgemeester het geld aan het knaapje overhandigde, weigerde deze, zeggende, terwijl hij op de bor.-t van den burgemeester wees, waar liet lintje van het legioen van eer prijkte; «och, geef u mij liever maar zoo'n lintje op mijn borst, evenals men aan groote menschen geeft.» Middel tegen verdrijving van muizen. Om muizen te verdrijven of te dooden, zijn al heel wat middeltjes toegepast, doch weinige bleken proefhoudend. De knaag diertjes bleken de val al spoedig ontwassen en brood met luciferskoppen gingen zij met oogknippen voorbij en muizentarwe was meestal meer gevaarlijk voor de honden of de kleine kinderen dun voor hen. Nu deelt men echter mede, dat de toepassing van een zeer eenvoudig middel de beste gevolgen heeft gehad. Men heeft ze onthaald op brood, in jenever gedrenkt, e« deze volks-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2