1890. No. 118. Dinsdag 8 Juli. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES INLICHTINGEN, GROOTHEID en VAL. elk.en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0,95. Enkele nummers0.025.": UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. die bij de Augustus- of Unie-Collecte dienen in acht genomen fe worden. 1. De Correspondent of het Bestuur is bij zijn Locaal Comité met de hoofdleiding der Augustus-Collecte belast. 2. De Collecte voor „de School niet den Bijbel" worde gehouden in de week van 8 Augustus a. s. 3. De Collecte geschiede desnoods in de kerk prf in andere vergaderplaatsen, doch bij voorkeur AAN DE HULZEN. Zoo moge lijk, worde zij voorafgegaan door eene nre des gebeds. 4. Ex. van Unieblaadje No 24 met de aankondiging der Collecte of zonder die aan kondiging men gelieve dit duidelijk op te geven), om te voren aan de huizen te bezorgen, zijn op franco aanvrage van den Correspondent kosteloos verkrijgbaar bij den Secretaris der Unie, den heer R. Derksen, Kievitsstraat 40 te Rotterdam. 5. De algemeene Landswetten laten de Unie-Collecte aan de huizen geheel vrijde Correspondent geeft er alleen intijds den Burgemeester kennis van. Eischt echter een Burgemeester het vragen van toestemming op grond van eene Gemeente verordening, dan vraagt de Correspondent een Ex. van die Verordening en zendt het onverwijld aan den Secretaris der Unie, opdat hij den Correspondent de noodige aanwijzing kan geven, wat verder gedaan moet worden om j het beoogde doel te bereiken. Wordt de Correspondent bij het houden der Augustus-Collecte op de eene of andere wijze bemoeilijkt, dan deelt hij dat den Secretaris der Unie mede, gaat voorloopig niet met collecteeren voort, maar wacht een nader bericht af. 6. De opbrengst der Augustus- of Unie- Collecte kan, behoudens eene jaarlijks vast te stellen bijdrage aan de kas der Unie, besteed worden, zoowel tot ondersteuning als tot stichting van Scholen met den Bgbel, van suppletiefondsen voor die scholen en van kweekscholen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor Scholen met den 63. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Kostelijke meubelen, goud en zilver, en zoovele andere sieraden werden onderling voor een appel en een ei verkocht, of ge ruild voor een boterham. Gewetenlooze soldaten dronken zich dronken aan de fijnste likeuren en tafelwijnen die aan de verwoesting waren onttrokken. Velen had den zich in de kelders van de brandende gebouwen zoo te goed gedaan dat zij de kracht misten terug te keeren en men later van hen niets anders vond dan de verkoolde lijken. Reeds enkele malen waren de boe ren uit den omtrek met wagens vol brooden in de kampen gekomen, doch eer zij een enkel broodje hadden verkocht, waren de wagens reeds leeggestolenpn sinds dien tijd waren zij niet weergekomen. Dit alles wist Napoleon. Hij had 't met eigen oogen gezien. Was 't wonder dat hij in stilte wenschte de hand te mogen terug trekken uit dat ontzaglijke wespennest Meen echter niet dat dit naar buiten open baar werd. Integendeel om zijn vijand te doen gelooven, dat hij 't nog zoo kwaad niet had te Moscou, liet hij een schouwburg oprichtenen moest een Italiaansch opera zanger iederen avond in het Kremlin komen om hem en zijn staf te vermaken. Ook werd een vast stadsbestuur aangesteld, als orn den indruk te vestigen dat men van plan was tot het volgende jaar te blijven dat men hier eens op zijn gemak wilde overwinteren. Gelukkig dat niemand ook de Keizer van Rusland niet van al deze dingen iets geloofde. Trouwens, hoe zou Bijbel, mits de instellingen, waarvoor die gelden besteed worden, gevestigd zijn binnen de grenzen van het Locaal-C >mité. Alle inkomsten, niet aangewend voor de in het vorige lid omschreven doeleinden, worden in de kas der Unie gestort. Giften met door de gevers zeiven aan gewezen bestemming, zijn hiervan uitge zonderd en worden terstond door den Cor respondent overeenkomstig die aanwijzing uitgekeerd. Het Bestuur der Unie stort alle gelden, die aan het einde van haar boekjaar be schikbaar zijn, in de kas der Vereeenigingen voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs en Gereformeerd Schoolonderwijs, naar ver houding van hare uitgaven volgens het laatste jaarverslag. 7. De Correspondenten worden dringend uitgenoodigd om na afloop der Augustus- Collecte eene «in te vullen» circulaire |nauw- keurig ingevuld op te zenden aan den Secretaris R. Derksen, Kievitsstraat 40, te Rotterdam, opdat het bedrag der Collecte officiéél kan worden genoteerd. Deze «in te vullen» circulaire wordt vóór den 8den Augustus den Correspondenten toegezonden. 8. Gelden, voor de kas der Unie bestemd, worden door den Correspondent gezonden aan den Penningmeester Mr. T. P. Baron MACKAY, Laan van Meerdervoort 102, te 's Gravenhave. De regeering en de partijen. Op uitnemende wijze vergelijkt de Oran jevaan de tegenwerking van een deel der li berale partij en de werkzaamheid der re geering, alsmede de vruchten van beide. Het zittingsjaar, dat nu ten einde spoedt, is zeker een der meest vruchtbare op wet gevend gebied. W(j hebben slechts te her inneren aan de nieuwe schoolwet, om dat duidelijk te maken. Maar behalve die wet kunnen nog andere waarlijk niet onbelang rijke wetten worden opgenoemd. Wfj her inneren slechts aan de pensioen-wetten, ook voor de werklieden aan 'srfikswerken, aan de wet vrijheidsbeneming, aan de spoorweg overeenkomsten en het militair onderwijs, c——a—m—an——c—ig— het ook kunnen, gedurende zes maanden op 200 mijlen van Wilna, op 300 mijlen van Dantzig, op 700 mijlen afstands van Parijs te blijven inde grootste onzekerheid of men de middelen zou vinden om het leger te voeden. En toch zou Napoleon dit wel gaarne gedaan hebben, al had 't hem nog meer manschappen gekost. Liever alles verloren dan dat Europa hem voor over winnelijk zou gaan houden. Op een dier dagen ontbood hij zijn trou wen Caulincourt bij zich en beval hem naar Keizer Alexander te gaan wien hij den vrede moest aanbieden. Hij zei«ik heb plan ook Petersburg te gaan veroveren en Alexander uit zijn laatste schuilhoek te verjagen, 't Ge volg daarvan zal zijn, dat het volk hem dood slaat. Dat zou jammer zijn voor Rus land, want niemand kan zoo goed regeeren als hij. Maar voor mij zou't gelukkig zijn, want ik zou des te gemakkelijker Rusland kunnen klein krijgen. Maar ik wil groot moedig zijn. Ga, Caulincourt 1 en zeg hem dat hij met mij vrede sluit.» Doch Caulincourt weigerde een derge lijke bluf boodschap over te brengen. Daartoe was hem de waarheid te lief. Laureston werd toen met de taak belast. Deze begaf zich eerst tot den Russichen bevelhebber Kutusoff, wien hij om een vrijgeleide naar St. Petersburg verzocht. Hem werd die gegeven in den vorm van een brief ter aan beveling. De Russische officieren waren zeer beleefd jegens Laureston. Zij kusten hem de handen en verzekerden hem dat de vrede spoedig volgen zou. Zg deden dit echter om hem te misleiden. Intusschen deden de Kozakken aan het welke beide wetten, naar wfj hopen, dooi de Eerste Kamer zullen worden aangeno men. Voorts mag nog woiden gewezen op het grootendeels mislukte voornemen der liberale partij om door Mr. Keuchenius te dwingen, als minister van Koloniën af te treden bet Kabinet te verzwakken en zoo mogelijk machteloos te maken. En wat wacht thans niet op behandeling De vaccine-wet, de steden-wet, de leger- wetten, enz. Waarlijk, er is in de laatste 3D jaren geen Ministerie geweest dat zoo de Kamer bezig hield als dit Kabinet. Toch het is vreemdis de liberale paitfj, met name mannen als Mr. van Houten, Dr. Zaayer en de Meyier, er op uit om dit Ministerie op alle mogelijke wfjzen tegen te werken. Geen enkel wets ontwerp van de Regeering, waarover ge stemd wordt kan hun stem verkrijgen. En als bij eene interpellatie de debatten eindi gen met de gebruikelijke „dankbetuiging", dan hoort men slag op slag van die heeren dat zij bij die dankbetuiging berusten, maar dat dit niet in zich sluit vertrouwen in het beleid des betrokken Ministers. Intusschen blijkt het steeds, dat zij in geen der Mi nisters vertrouwen stellen. "Wat willen de liberalen toch Ja, wat willen zij Het is misschien nog gemakke lijker de quadratuur van den cirkel te vinden dan op die eenvoudige vraag een afdoend antwoord te geven. Hun verdeeldheid bleek bij ieder debat, niet het minst bij de be sprekingen over de spoorweg-overeenkom- ten. Afbreken, dat willen zij. Maar wat dan Toch gelooft het blad, dat de liberale partij in de Kamer een toontje lager zou zingen, indien zij wist dat haar tegenwerken en tegenstemmen van grooten invloed op den loop der zaken was. Zij weten toch, dat eene inderdaad trouwe Rechterzijde de Re geering bij alle zaken, op 's lands belang betrekking hebbende, krachtig steunt. Hoe ook de liberalen optreden, de Rechterzijde staat onze Regeeridg kloek ter zijde. Trou wens, wat zou de liberale partij moeten aanvangen indien deze Regeering mocht aftreden. 7 Juli '90. Gaarne doen wg amende honorable dat wij bg de plaatsing van eene opmerking groote leger veel afbreuk. Herhaaldelijk werden transporten door hen opgelicht telkens moesten de Franschen zeiven op levensmiddelen uit, welker vervoer zij vaak met hun bloed moesten koopen. Zoo ging dag na dag voorbij onder onophoudelijk vechten en verliezen. De landbouwers hielpen dapper mee om hen te bestoken. Zelfs Murat werd met de zaak verlegen Inmiddels naderde de 18 October, Juist terwijl Napoleon bezig was op het voorplein van het Kremlin de troepen van Ney te inspecteeren, weerklonken in de verte kanon schoten. Zelfs de Keizer verbleekte. Spoedig daarop vernam hij wat er gebeurd was. Een bode bracht hem de treurige tgding dat de Russen den linkerv'eugel van Murats legerafdeeling waren omgetrokken, hem in de flank hadden aangevallen, den aftocht afgesneden, verscheidene krijgsgevangenen en buit gemaakt hadden dat twee generaals gesneuveld waren'en Murat zelf gewond was. «Alzoo hebben de Russen het toch ge wonnen vroeg de Keizer op smartelijken' toon. «Helaas, ja, Sire luidde het antwoord van den ordonnans. Het was het sein tot den terugtocht. LI. DE TERUGTOCHT. Napoleon gelastte Mortier inet 10000 man binnen Moscou te blijven en bij de nadering der Russen het geheele Kremlin in de lucht te doen vliegen. De over,gen, Napoleon aan 't hoofd, maakten dat zij wegkwamen. In hun blijdschap vergaten zij dat het een schande was, zoo terug te moeten. 't Groote leger zag er zonderling uit. aan het adres der maatschappij voor den oesterhandel de Goesche Crt. betrokken. Alleen aan Het Vaderland was bedoeld be richt gezondenwaaraan de Goesche Crt. het met vermelding der bron had ontleend. Z. M. benoemde tot burgemeester van Noordwgk den heer jhr. mr. I. H. J. Quarles v. Ufford, burgemeester van Axel. Er zal dus weldra een nieuwe verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Goes noodig zijn. De heer Quarles verlaat de provincie en mag daarom volgens de wet geen lid der Staten van Zeeland blijven. Zjjn heengaan zal velen spgten, ook van zijne medeleden in de Staten, die zijne staatkundige en gods dienstige inzichten niet deelen. De heer Quarles was er bemind en geacht om zijne bekwaamheid en bescheidenheid. Inzonder heid is zijn heengaan te betreuren, dewijl gehoopt was, dat hij binnen enkele jaren zou hebben kunnen geroepen worden tot het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten, wanneer de antirevolutionairen in onze provincie de Staten mochten hebben omgezet. Ook de gemeente Axel ziet haren be minden burgervader noode heengaan. De Heere stelle onzen jhr. Quarles ook te Noordwgk tot een zegen ên schrage Hij daartoe zgne zwakke krachten Een goede maatregel. Sommige bla den melden dat de minister van binnen- landsche zaken een wetsontwerp wil indienen tot regeling van heihgymnastische behan deling en massage. Naast een examen voor tandmeesters wordt dan dat voor heilgym- nast in het leven geroepen. In genees kundige kringen vindt dit voorstel van den minister veel bgval. 's Gravenpolder. Met ingang van 16 Juli is benoemd tot brievengaarder in plaats van dhr. Prumers dhr. C. J. Vroegop te Goes, geboren te Ellewoudsdjjk. Aan de gemeente Krabbendjjke is, boven en behalve de vergoeding van 30 pet., een subsidie verleend ad f 800 voor de be hoorlijke inrichting van het lager onderwijs, aan St. Jansteen'een van f200. aan Waarde een van f 1300 en aan Wemeldinge een van f1200. Sedert den vorigen dag trok het onophou- delgk door de stad. 't Was een colonne van 140,000 menschen en omstreeks 50,(00 paarden. Aan de 100,000 krg'gslieden, die met hun ransels op den ïug en de geweren in den arm met meer dan 550 stukken geschut en 2000 artilleriewagens vooruit trokken, herkende men nog het groote leger van weleer. Maar nu de nasleep. Vreezende dat men levensmiddelen te kort zou komen had men alles in Russische voer tuigen geladen wat men machtig kon worden, terwijl bovendien een legio voorwerpen «uit den brand gered», den tocht medemaakten tot zelfs in de knapzakken der soldaten. De meeste officieren hadden zich meester ge maakt van lichte russische rijtuigen, die vol geladen waren met leeftocht en warme kleeding. De fransche, duitsche en Italiaan sche gezinnen die te Moscou waren achter gebleven, sloten zich achter het leger aan, als een weeklagende volkplanting. Daarbij voegden zich ook de tooneelspelers, alsmede russische publieke vrouwen, 't Was een won dere mengeling van koetsen, karren, kalessen, droski's, bespannen met slechte paarden, torenhoog beladen met zakken meel, huisraad zieken, vrouwen en kinderen, 't Was een bonte groep zonder orde of regelmaat. Na- 1 oleon werd onthutst bij het zien van zulk een eindeloozen nasleep. Eerst wilde hij er maatregelen tegen nemen, maar de gedachte dat de eetwaren bij den dag door het ge bruik moesten verminderen, en dat de rg tuigen dienst konden doen tot het vervoeren van zieken en gewonden, deed hem beslui ten den nasleep toe te laten. (ZieVergers, bl. 541.) (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1