Brieven uit Egypte. POLITIE, Goes. RECHTSZAKEN. BÜUGEitLl.I&E KTA.m Verbetering. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. Overzicht van Verkoopingen Afloop Verkoopingen enz. Woensdag 18 Juni 1890. Is de koepokinenting in Egypte gebrui kelijk Toen in 't begin dezer eeuw [1805JRichard Clark aan den uitvinder der vaccine Dr. Edward Jenner het eereburgerschap van Londen aanbood met een gouden doos ter waarde van honderd guineas [t 1260] sprak volgens de Gentleman's Magazine van 4 Juli 1805 de heer Clark Dr. Jenner zeer vleiend toe«Gij hebt een overwinning behaald», zoo luidde het o. a. «op den doode- lijksten vijand van het rneuschelijk geslacht, gij hebt tallooze inedemenscheri van een anders gewissen dood gered.» In het antwoord daarop spreekt Dr. Jenner o. a. aldus: «Alle pogingen om hen voort gang der koepokinenting te belemmeren, berusten èf op onwetendheid of op vooroor deel. De verdienste der vaccine is nu ge noeg erkend en bevestigd, zoodat hare tegenstanders, schoon zij veel kwaads toe brengen, hare toepassing door de geheele wereld niet meer kunnen tegenhouden. De gansche beschaafde wereld is daar om te bewijzen dat de koepok de vreeselijke pok ziekte voorkomt. Van vele groote steden vooral van Weenen, Berlijn, Genève en van dicht bevolkte districten op het vas teland, heb ik bericht ontvangen dat. de pokken daar niet meer heerschen en dat zelfs de naam der ziekte er nauwelijks meer bekend is. Ik vertrouw dat onder 's Heeren zegen, voor ik 'terf, deze vreeselijke plaag, overal volkomen zal zijn overwonnen.» Daar in de laatste jaren over de vaccine zooveel is gesproken en geschreven en dit onderwerp inderdaad niet hors de saison schijnt te willen geraken, meende ook ik bij de beantwoording van bovenstaande vraag iets breedvoeriger te mogen zijn dan gewoonlijk. Dr. Jenner is gestorven en ofschoon de vaccine overal in de beschaafde wereld is doorgedrongen, ook in Egypte, is het aantal bezwaren tegen de inenting sedert het begin dezer eeuw toegenomen en de uitvinder zelf, indien hij thans leefde, en met mannen als ICeuchenius en andere met Bilderdijk eens denkende geesten over de zaak sprak, zou zich wel wachten voor de kinderen dezes tijds te herhalen, dat alleen onwetendheid en vooroordeel zich tegen de toepassing der vaccine kunnen aankanten. Het is de vac- pinedioang evenwel, die allerwegen tegen de kunstbewerking zooveel vijanden heeit te wapen geroepen en den strijd in de laatste tientallen jaren zoo bitter en fel heeft ge maakt. Bij velen is thans de naam van Jenner in stede van een gezegende herinne ring, eene bittere ergernis. In Egypte moeten op zware boete alle kinderen vóór hun veertigsten dag worden ingeënt. In alle dorpen zijn de Arabische docters er op uit om hier of daar iemand te betrappen, die zich aan nalatigheid heeft schuldig gemaakt, zoodat Dr. Jenner's ideaal in dat opzicht in Egypte op volmaakte wijze is verwezenlijkt. De manier evenwel, waarop de kunstbewerking alhier algemeen wordt toegepast zou den toets eener strenge wetenschappelijke critiek niet kunnen door staan. Voor eenigen tijd heerschten op een dorp in de buurt de pokken. Terstond kregen de Arabische docters in de nabijlieid last om aan alle schoolgaande kinderen te onderzoeken of zij al dan niet voldoende waren ingeënt. Op enze school waren er omstreeks twintig, bij wie de vaccinatie vroeger nooit met den gewenschten uitslag scheen te hebben plaats gehad. De docter kwam daarom met twee kinderen die zeer ontwikkelde pokpuisten hadden, en begon de operatie. Sommige kinderen vonden het heel aardiganderen schreeuwden alsof zij vermoord werden. Nochtans was het lancet waarmede de bewerking geschiedde op zich zelf geen gevaarlijk of schrikverwekkend wapen. Vlet was een ex- fijn pennemesje, doch thans zoo stomp als een snijinstrument uit het steenen tijdperk, zooiiat de docter, die tevens de notabele ambten bekleedt van barbier en ambtenaar van den burgerlijken stand, zeer lang tooveren moest voor hij met zijn werktuig eene opening in de huid had gemaakt. Het lancet werd niet afge veegd en zag er zeer viezig uit. De twee kinderen, van wier armen de stof werd ce tomen, waren toonbeelden van vuilheid en ellende. Ik vroeg den docter of liet voor die twee stumperds niet vervelend of gevaarlijk was zooveel dienst te moeten doen, doch de medische baardschrapper antwoordde ontkennend, zeggende«Ik heb heden reeds voor tweehonderd kinderen stof van hunne armen genomen, maar, het hindert hun niet.» De ouders zijn hier te dom en door lan gen druk te zeer aan volstrekte slaafsche onderworpenheid gewoon, en berusten daar enboven te volkomen in het Korauwoord «Het was zoo beschreven», dan dat zij iets tegen de vaccine zouden inbrengen. Doch bij mij kwam de gedachte opindien werkelijk de vaccine een door de ervaring geprezen voorbehoedmiddel is dat onder 's Heeren zegen het menschelijk lichaam tegen de gevreesde krankheid kan bevei ligen, en indien de Regeenng het ernstig meent ook met het lichamelijk welzijn harer onderdanen waarom dan de kunstbewer king toevertrouwd aan onverschilligen en onkundigen? P. S. Terwijl hier de thermometer in de schaduw 116° Fahrenheit aanwijst, lees ik in een bericht uit het vierde District dat daar de menschen nog bij de kachel zitten [einde Mei begin Juni] en de aardappelen, die reeds vrij mooi tierden, in de tuinen bevriezen. Dat is een aardig verschil. MATHIJS ERNST, wonende bij zijn vader Mathijs, handelaar in peeën te Ber- chenx, (Vlaanderen) maar meest rondzwer vende, lang '1,7 meter, korte spits toeluopende ringbaard, kort in het midden gescheiden hoofdhaar, haar en baard donker, gelaats kleur blozend, flink gebouwd, gezet postuur, draagt een cy'tiuderhoed gemerkt met ver gulde letters E. M., een donkere colbert, lichte pantalon, een fraai gouden horloge met afhangende chatelaine, gouden ring en dasspeld met diamanten, een rotting met een knop van ruwe bruinachtig olifantstand. Door middel van oplichting en afgifte van valsche wissels heeft hij zich door den heer Johannes Mandel Swaan Jr., procuratiehou der der firma G. C. DeGreepen Co., kassier te Bergen op Zoom aldaar doen afgeven een bankbiljet van f 1000, gemerktE. E.2935,een var: f 200, gemerkt N. N. 3689, en drie van f25, gemerkt D. U. 9478, H. M. 7365 en H. S. 8109. De aandacht van heeren bankiers en kassiers wordt op deze num mers gevestigd. Tegen hem is door den Rechte:-Commissaris te Breda een bevel van vuorlüopig aanhouding veileend. De Officier van Justitie te Breda verzoekt aan houding en bericht, Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens beleedigïng van ambtenaren J. F. v. I., 29 j., schipper, Graauw, tot f6 b. s. 6d, h., en J. P., 26 j., oesterkweeker, Kruiningen. tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging: P. J. D., 42 j.. arbeider, Sas van Gent, 1ot f5 b. s. 5 d. h. smaadJ. T., 49 j., hvr. van C. S., arbeidster. Ierseke, tot 7 d gev. straf mishandeling: J. S., 25j zonder beroep Rotterdam, tot 7 d. gev. straf; L. J. L., 40 j., commissionair, Middelburg, tot f 5 b s. 5 d. h. M. C., 25 j., botrenarbeider, Kat- tendijke, tot 14 d. et; A. T., 22 j., arbeider, Kats tot 1 m. gev. straf; mishandeling en vernieling: H. v. d. V,, 19 j., slepeisknecht, Middelburg, tot f 8 b. s. 6 d. h. diefstalG. T., 35 jzonder beroep Minnelburg, thans aldaar gedetineerd, tot 9 m. P. J. v. G., 40 j., gep. O.-I. militair, werkman, Clinge, tot 6 m., en J. v. d. M., 28j., werkman, Aalsmeer, tot .3 m, gev. straf en J. B., 25 j., arbeider, Koudekerke, tot f 10 b. s. 5 d. h. bedelaryH. H. 69 j. werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedetineerd te Middelburg, toe 12 d. hechtenis en 1 jaar opzending naar eene rijkswerkinrichting, en oplichting G. G. 26 j. zonder beroep, laatst wonende te Munchen, thans gedeti neerd te Middelburg, tot 3 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: A.J. D. 25 j. farens- gezel, en W. C. d. J. 22 j. werkman, beiden Ter Neuzen, beklaagd van mishan deling, en G. J. 25 j. visscher, Arnemuiden, beklaagd van vernieling. Van 3 en 4 Ju'i 18S0. MIDDELBURG. OndertrouwdH. de Jong jm. 31 j. met M. P. de Vos jd. 26 j. S. J. Frelier jm. 26 j. met C. de Kat 22 j. Getrouwd: S. C. Cornelisse jm. 25 j. met S. P. J. Koolwijk: jd. 25 j. P. van Spar- rentak jm. 32 j. met M. C. Poerstamper jd. 28 j. A. de Zeeuw jm. 25 j. met A, Gem ier jd. 26 j. J. Zuidweg jm. 27 j. met J. Verhelst jd. 24 j Bevallen A. Kok geb. den Exter d. GOES. GetrouwdJacobus Pieter van Melle 28 j. jm. van Groningen met Maria Puvekot 29 j. jd. van Goes. GeborenMaaijke d. v. David van Buijsse eu Tannetje Smallegange. OverledenPhilippus Jacobus Josephus van Hove 48 j. man van Fran:inavan Agten. In de advertentie: Verkooping 8 Juli in de Balans staat een notenhouten dekenkistje dit moet zijn kiatenhouten. Middelburg. Dezer dagen vervoegde zich een vrouw in den schoenwinkel van Mej. de Wed. H. alhier, met verzoek om eenige soor ten pantoffels op zicht mede te geven voor mej. V., in het gasthuis alhiei. Geen kwaad vermoedende werden eenige verschillende soorten medegegeven en moest er des avonds om antwoord worden gezonden. Toen om antwoord gezonden werd wist noch Mej. V., noch iemand anders iets van de pan- toflels af en bleek het duidelijk dat hier oplichterij had plaats gehad, door een ver pleegde die kort geleden uit het gasthuis was ontslagen. De politie doet onderzoek. De West- of waterpoort in de gem. Aardenburg, in het begin der 17e eeuw gesticht, zal volgens tien oorspronkelijken bouwstijl worden vernieuwd. Vrijdagnacht zijn te Breda acht personen van slecht allooi een huis in een beruchte buurt binnengedrongen, waar zij een 27 jarig meisje van het bed sleurden eu een aanslag op haar leven pleegden, door haar drie messteken in den rug toe te brengen, waarvan een tot de longen door drong, met dit gevolg, dat zij in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. De hoofddader is zekeren Goud, een uit den militairen dienst weggejaagde veld-artillerist, thans orgeldraaier. Zondag werd het eigen gebouw der sociaal-democraten, Constant-ia, op de Rozengracht te Amsterdam, feesttelijk inge wijd. Van het genouw wapperde een roode vlag. De groote zaal die ongeveer 1200 personen kan bevatten, was zoo vol, dat men aan de ingangen elkander verdrong. In den tuin van de pastorie te ltokanje staat een perenboom met vele vruchten beladen, en tegelijk ontwikkelen zich op den zelfden boom tal van nieuwe bluesem- k noppen. Een dienstmeisje te Eysden kreeg Zaterdag brandwonden door het omstooten eener petroleumlampzij overleed Maandag aan de gevolgen, Te Elbnrg is een twee jarig knaapje, door de ouders voor eenige oogenblikken aan de zorg van den grootvader toevertrouwd, al spelende te water geraakt en verdronken. Te Nijmegen hebben de zakkenrollers bij gelegenheid der feesten, aan verscheidene bezoekers de noodige portemonnaies, horloges en kettingen ontfutseld. Door de Belgische regeering zal aan de Kamer voorgesteld worden een subsidie van 750,0C0 francs voor een jaar aan den Congostaat te geven, daar de middelen des konings uitgeput raken. Die subsidie zou dan Leopold aangeboden worden bij gelegen - heid v-an diens jubileum. Omtrent de laatste zitting der con ferentietot het tegengaan van de slavernij in Afrika, welke conferentie Woensdag te Brussel werd gehouden, verneemt men Eugelands gezant verklaarde de acte te kunnen teekenen, met dit voorbehoud dat zij in de toekomst geen waarde hebben zal, als zij niet namens alle ter conferentie ver tegenwoordigde landen geteekend wordt. Deze gezant wist dat de Nederlandsche beslist weigerde, niet de acie betreffende het tegengaan der slavernij maar wel de ver klaring omtrent het heffen van invoerrech ten in het Kongo gebied te teekenen, zoodat de verklaring van den Engelschen gezant gelijk staat met niet-teekenen. Ten slotte hebben alle gezanten de acte geteekend, met uitzondering van den Neder- landschen en den Turkschen. MIDDELBURG, 3 Juli '90. Aanvoer zeer klein. Handel onbeduidend. Tarwe en Bruineboonen 25 cent hooger. Ove rige artikelen onveranderd. Versche boter f 1.— af 1.10 per kilo. Eieren f 3,30 per 100 stuks. Ter VEEMARKT van heden waren aange voerd: 5 paarden, 5 vette vaarzen, 6 kalf- koeien, 2 kalfvaarzen, 4 varekoeien, 1 stier, 2 schapen, 7 varkens. De prijzen waren als volgt: paarden f 100 a f375, vette vaarzen f120 a f175, kalf koeien fl50afl90, kalf vaarzen f 140 a 160, varekoeien f70 a f 130, een stier 1100, schapen f 24 a f 26, magere varkens f7 a f 9 per stuk. VLISSINGEN, 4 Juli 1890. Boter f 1.10 a f 1.20 de kilo. Eieren f 3.20 a f 3.40 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 3 Juli 1890. BOTER. Hoogste koers 525 laagste koers f0.426 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.926 laagste koers f 0,876 per 25 stuks. Eendeieren f 0,90 a f 1,— de 25 stuks. OESTERBEURS. IERSEKE, 4 Juli. Tamelijk veel aanbod. Tweede soort af- steeksel op f 1,75 ingehouden. Niets verkocht Dinsdag 8 Juli. Middelburg, Balans door not. Slegt, in boedel, 3 mahoniehouten linnenkasten, buf fetkastje tafelsmahoniehouten stoelen, canapé's, bedden en matrassen, franklins, zomertent, schaafbanken, ladders, karretten, hitten-tentwagen enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 9 Juli. Zoutelande, verhuren bij v. Vlaanderen door not. Loeff 10 uur voor het Armbestuui 20perceelen wei-, bouwland ensprink. Woineldinge, half 12 bij Dane door not. Bresser voor Beaufort, woon-, winkelhuis en erf 110 cA. Woüfcrtsdijk, bij v. StrienlOuur door not. Pilaar, een woonhuis, bergplaats en erf Oostkërke. Om 12 uur, kabinet, glazenkast, hangklok, beddon, tafels, duivenkooi, koper-, blik-, glas- en aardewerk, slagers- en riet dekkersgereedschappen. Donderdag 10 Juli. Rilland, 1 uur Engelsche polder, hof stede van J. Vogel door notarissen Liebert en Bresser voor de landaanwinning maat schappij, 22 paarden, een met veulen van 25 April, 6 eenjarige, 4 tweejarige enz., tent wagen, lemoenkar, 2 Eng. rijzadels, 3 draag- kussens enz. Jtlieuw- en St. „Soosland, 6 uur in de Roode Leeuw door not. Tak, veldvrnchten op de Hoogte, 2 H. tarwe, 2 H. erwten, Il/2 H. haver. LAATSTE BERICHTEN. De verbodsbepalingen tegen het van gen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, roek, kauw, kerkkauw, torenkauw, torenka, hubmusch, ringmusch en boom-, berg- of veldmusch, zijn door Z.Exc. den Commissaris des Konings weder voor de geheele provincie Zeeland opgeheven, en zulks van 7 Juli 1890 tot en met 31 Maart 1891 Nu zich de besmettelijke vlekziekte onder de varkens op meer dan een plaats weer heeft geopenbaard vestigd de commis saris des Konings de aandacht op een voor behoedmiddel dat veel kan bijdragen om de ziekte te beperken. Door de deskundigen wordt middel aan bevolen, om de hokken zindelijk te houden en orn die hokken en de daarbij gelegen mestvaalt wekelijks een paar maal te be sproeien met water, waarin 1% corbolzuur is gemengd. Beroepen te Neuzen J. F. de Klerk te Amuide. GOES. Donderdag werd in den Schenge- polder door dhr. F. de Ram te Halsteren aanbesteed het bouwen van een boerenwoning op de hofstede van Maas. Inschrijvers L. de Wit 's Heerenhoek f3760, L. D. v. d. Linde Kortgene f 3340, A. Jacobs en A. v. d. Visse beiden te Goes f 3262,50 en J. M. Lammeree Hansweert f 3133. Het werk is voorloopig aangehouden. WISSEN KERKE. Het werk aan den Vlie- tepolder is gegund aan den laagsten inschrij ver v. d. Vlies te Schiedam. MIDDELBURG. Donderdag werd in het Schuttershof door not. Slegt publiek geveild en verkocht: Twee perceelen weiland onder Ritthem samen groot 4 HA. 49 A. 60 c.A. In massa verkocht voor f 4650 aan dhr. J. de Rijcke te Gapinge. Onkosten 12 pCt. 's GRAVENPOLDER. Donderdag werd door not. Paardekooper Overman alhier publiek verpacht voor den tijd van 7 jaar, le. voor het Burgerlijk Armbestuur 19.32.80 H.A. bouw- en weilanden in de gemeenten 's Gra venpolder, Nisse, 's Heer Abtskerke, Hoe- dekenskerke, Kapelle en Kloetinge voor f 1559,105 's jaars tegen f 1307,57 in 1883. 2o. voor het Hervormd Kerkbestuur 16.02.86 H.A. bouw- en weilanden in de gemeenten 's Graven polder, Nisse, 's Heer Abtskerke, Ka pelle en Baarland voorf 1317,67r' 'sjaars tegen 1 1236,72 in 1883.3o. voor het Diaconie armbe stuur 272.66 H.A. bouwl.in de gemeente 'sGra- venpolder voor f309.016 'sjaarsen 4o.vooi het Gemeentebestuur 301,20H.bouwlandinde ge meente 's Gravenpolder voor f 258,67 'sjaars, tegen f265,t0 in 1883. De geheele opbrengst was f 3444,46 of bijna f 84 per H. A. MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Mid delburg aanbesteed: het bestorten van een gedeelte zeewering te Vlissingen, behoorende tot de zeewerken inZeeland. (Ramingf5000.) Inschrijvers B. den Exter v. d. Brink, Krabbendijke f 1900, J. Voordendag, Dord recht f1120. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5