1890. No. 116. Donderdag 3 Juli. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN V Een Hornoeopatisch Ziekenhuis. KERIi-EN SEHOÜLN1EIJWS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. (J elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02V: UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere rege meer 10 cent. Er bestaat groote behoefte aan een der gelijk ziekenhuis, te vestigen in het midden des lands, bijvoorbeeld Rotterdam of Utrecht. Die behoefte bestaat niet alleen, doch zij wordt gevoeld en erkend. Menige lijder en lijderes, die nu nog te vergeefs langs allo- pathischen weg genezing zoekt, zou zich terstond in een hornoeopatisch ziekenhuis onder behandeling stellen en probeeren het nu eens met een hornoeopatisch arts. Maar waarom wordt er dan niet meer werk van gemaakt om een dergelijke in richting te verkrijgen Er wordt reeds iets gedaan. Het Ho rnoeopatisch Maandblad van Juni jl. deelt mede, dat sinds drie jaren een fonds bestaat om tot de stichting van een «hornoeopatisch ziekenhuis» te geraken. Heel erg vlot het echter niet met dit fonds. Het kapitaaltje neemt toe, ja doch in zeer bescheiden verhoudingen. Het is tot nog toe slechts f 239,10 groot. Een aanwas die geen al te spoedige vervulling veler wenschen voor spelt. Het Maandblad schrijft dan ook terecht «Ongetwijfeld is het derhalve van het meeste gewicht de aandacht onzer lezers op dit fonds te vestigen en hen op te wekken, dit fonds hetzij door jaarüjksche contributie, hetzij door een gift te steunen of ook bij uitersten wil dit belang niet over het hoofd te zien». Wij mogen verwachten dat het Maand blad, vooral met het oog op testamentaire beschikkingen een duidelijke formule zal aangevenom teleurstelling te voorkomen. Heeft 't bovengenoemde fonds rechts persoonlijkheid en waar is het gevestigd? Wij vragen dit, dewijl wij neg altijd hopen dat in Zeeland (over Holland met zijn rijke leden en homoeopatische artsen zwijgen wij) tal van welgestelde landbouwers of particulieren zjjn die den tol der dank baarheid aan Hahnemann's geneeswijze nog niet hebben betaalden dit zeker liefst bij testamentaire beschikking wenschen te doen. Toch dringen wij er bij allen die eenige verplichting aan de Homoeopathie hebben, op aan, dat zij dit fonds steunen door een geldelijke bijdrage, hoe klein ook. Hoe menigeen had niet reeds veel geld verdokterd, om genezing voor zijne kwaal te zoeken, toen hij met Hahnemann's boek en apotheek in kennis kwam, en zonder een cent van zijn kosten genezing vond. Moesten de zulken niet in de eerste plaats dit fonds steunen? En waar blijven de honderden van onze heeren, zoo burgers als buitenlui, die leden zijn van de vereeniging De Homoeopathie en dus van de noodzakelijkheid van zulk een hornoeopatisch ziekenhuis, in het belang ook der Homoeopathie overtuigd zijn? Mogen er spoedig maatregelen genomen worden om bovengencemd fonds krachtig uit te breiden. Tot dezen wensch leidt ons niet een zekere oppervlakkige voorliefde, (gevallen van genezing bij allopathische be handeling na vergeefsche inroeping der homoeopathie zijn ook bekend), maar de overtuiging en de ervaring, dat ook in de ge neeskunde de eenvoudigste weg de zekerste is. Ten slotte zij herinnerd dat homoeopatische ziekenhuizen bestaan te Herlijn, Cothen, Gotha, Munchen, Brussel, Leipzig, Wecnen (3) en op vele andere plaatsen in HoDgarije, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, België, Frankrijk, Engeland, Ierland en Amerika in het laatste land telt men er 27. Hebbe een iegelijk voorstander der Ho moeopathie iets over voor het Hornoeopa tisch ziekenhuis 2 Juli '90. Bij kon. besl. is E. L. van Mervennée, te Goes, met toekenning van eervol ontslag als tijdelijk buit. districtsveearts, benoemd tot plaatsverv. van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen. Tweede Kamer. De heer Brantsen v. d. Zijp heeft verlof bekomen om eenige vragen te richten tot de Ministers van Buitenland sche Zaken en Marine betreffende de heffing van loodsgelden op de Schelde. Ierseke, 1 Juli. Docr klein en groot, kweeker en handelsman, wordt thans om de zoo onmisbare zomerwarmte verlangd. Duizenden gekalkte pannen staan gereed deze maand voor broedaanslag te water gebracht te worden. Was de markt de laatste drie jaren overvoerd met plantoesters, thant is die groote voorraad opgeruimd. De werkman wenscht goeden aanslag, om de vele werkzaamheden die dan volgende kleine kweeker om een volgend jaar wat te kunnen verknopenen ook de groote kweekers-handelaars zijn dan in de gelegen heid velen der met April 1892 in hun gebruik komende perceelen der Bergsche bank te bezaaien. Behalve een der grootste vennootschappen die telken jaie leverbare oesters overhoudt, zjjn ze nu vrij wel opgeruimd. Met het oog op den dezen zomer minderen groei dan in 1889 en de groote kwantiteit ver zonden twijfelaars [2e soort] wordt het aantal beschiköare leverbare oesters voor het volgend seizoen minder geschat, en dien tengevolge hooger prijzen verwacht. Bleek bij het doen der rekening in Juni i889 dat het bij vele vennootschappen geen «couleur de rose» was, dit jaar keerden velen een matig dividend uit. Het rjjkstelegraafkantoor te Goes, verzond gedurende de maand Juni 1890 154 telegrammen, ontving 627, overgenomen en verder geseind werden 534, totaal 1815 Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 16, verzond 17, samen 33 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 17, verzond 20, samen 37. Dat te Hoedekens- kerke ontving 4, verzond 9, samen 13; dat te Heinkenszand ontving 20 verzond 17 samen 3 r, dat te 'sHeer-Arendskerke ontving 13, verzond 9, samen 22. Dat te 's Heerenhoek ontving 23 verzond 27 samen 50. Dat te Borsele ontving 3 verzond 7 samen 10. Hoe de zuivelbereiding in de laatste jaren vooruitgegaan is, moge hieruit blijken, dat zich op het oogenblik in Friesland 31 zuivelfabrieken bevinden, en nog eenige in aanbouw zjjn. Tot een der belangrijkste behoort ook die te Oosterwolde, waar tegen woordig ruim 9000 L. melk verwerkt wor den, welke hoeveelheid door 214 leveranciers wordt gefourneerd. Het is de eenige fabriek waar de geleverde melk niet naar het ge wicht, maar naar het vetgehalte onderzocht wordt. Iedere 14 dagen wordt de melk van alle leveranciers onderzocht door middel ran Tjord's Controle-apparaat. Hoewel deze invoering in den beginne met vele moeilijkheden te kampen had, en de eene boer soms niet kon begrijpen waar om zijne melk minder was dan die van zijnen buurman, wordt de rechtvaardigheid van deze betaling door allen erkend, ook werkt zij gunstig, zoowel voor den land bouwer air voor de vereeniging. Aan genoemde fabriek is ook eene stoom- korenmaalderij verbonden, in welke des namiddags door het personeel wordt gewerkt, dat des morgens bij de boterbereiding en centrifugen werkzaam was. De afgeroomde en karnemelk krijgen de leveranciers gratis terug, en beide artikelen worden door hen, met de voedering er van bij kalveren en varkens, op hoogen prijs gesteld. De besproken fabriek is gelegen aan de Compagnonsvaart, daar men gaat naar de Appelschasche Venen. De groote Nederlandsche maatschappij voor kunstmatige oesterteelt heeft in Het Vaderland en de Goesche Courant een en ander meegedeeld. Onder meer trekt deze volzin de aandacht«en het weer werkt tot nu toe nog al mede om dit jaar een ruimer broedaanslag te verwachten Men zou haast vragen: Waarin werkt «het weer» mede? Toch niet in steeds aanhoudende koude-[~Souburg, wegens en ruwe vlagen? Of zou het schrijven soms als reclame voor niet-ingewjjderi dienst moeten doen Er zijn er die het geheele schrijven wat opgesmukt vinden, zooals men dit ook wel eens in bezoldigde buitenlandsche bladen aantreft. In de bestuursvergadering der ver eeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders te Veldwijk, is tot geneesheer benoemd dhr. A. van Dalen arts te Amsterdam, zoodat in die inlichting nu werkzaam zijn één geneesheer directeur en twee artsen. Zierikzee. De liberale kiesvereeniging stelde Maandagavond candidaat voor den gemeenteraad, vacature v. Manen dhr. Jhr. A. C. Roëll. Niettegenstaande ruim '/s dei- gemeente niet liberaal is, gaat men steeds voort liberalen te candideeren, niettegen staande er onder de niet-liberale ingezetenen nog bekwame en geschikte candilaten te vinden zijn. Wij noemen slechts de heeren Waij (a. r.) en v. d. Ven (k.) De ge meenteraad van Zieriksee telt dan ook enkel liberalen, zoo men den heer Schuur- beque Boeije, die wel eens conservatieve neigingen toont, uitzondert. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemr. van Nieuwerkerk F. Bouman. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Bussum door ds. J. C. Reesse te Vlissingen. De kerkeraad der N. H. gemeente te Biervliet is in hooger beroep getreden (een beroep op de synode) om goedkeuring te bekomen op het uitgebrachte beroep als predikant van ds. S. S. te Rouselare in België, welk beroepingswerk door het provin ciaal kerkbestuur in Zeeland niet goedge keurd is gewórden, M. C. Vlissingen. De vereeniging tot het stich ten eener chr. school op gereformeerden grondslag is Maandag tot stand gekomen. In het bestuur werden gekozen de heeren ds. B. Veenstra, ds. J. Hulsebos, A. v. d. Putte, B. H. Esser, P. Boon, P. G. Laernoes, J. Bos en H. v. Leeuwen. In de maand Juni werd de Bijz. School te Goes bezocht door 186 leerlingen waarvan 134 geen enkelen schooltijd ver zuimden 49 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 3 beliep het verzuim van 10 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,8 pet, tegen 2,5 pet. in Juni 1889. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o.a. veroordeeld wegens oplichting: D. C. M., 42 j., commissi- onnair, Middelburg, tot 1 m. gev. straf; beleediging van een ambtenaarJ. J. V., 37 j., schipper, Terneuzen, tot 7 d gev. straf; mishandeling J. S., 42 j., koopman, en D. v. K., 35 j., werkman, beiden Terneuzen, de le tot f8 b. s. 8 d. h en de 2e tot f5 b. s. 5 d. h., M. M. 26 j., en J. V., 19 j., visschers, Arnemuiden. de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. gev. straf; C. R.,17 j., arbeider, IJzendijke, tot 14 d., en M. P. W., 25 j., sjouwerman, Vlissingen, tet 3 m. gev. straf, en diefstal: T. J. V., 21 j., laatst gewoond hebbende te Schoondijke, thans alhier ge detineerd, tot 4 m. gev. straf, met aftrek van den door hem in verzekerde bewaring odorgebxachten tijd. Allen in de kosten. Bij vonnis van bovengenoemde rechtbank dd. 13 Juni 11. werd F. A. J., 23 j., stoker bij de staatsspoorwegen, wonende te West diefstal bjj verstek ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; bedoelde persoon, voortvluchtig, is te Ant werpen gearresteerd en zal aan de Belgische regeering zijne uitlevering worden verzocht. Ellewootsdijk. Onder de leiding van hunne onderwijzers J. Plazier en J. W. v. d. Weert werd heden feest gevierd door een zeventig tal leerlingen der Zondagschool alhier; deze Zondagschool gaat uit, evenals die te Ovezande, van de Christelijke Zondagschoolvereeniging «Laat de kinderen tot Mjj komen» te Goes. De kinderen werden op een weiland van Smallegange ruim onthaald; ook was voor verschillende spelen gezorgd. Te 6 uur keerden allen na het zingen van eenige liederen, wel voldaan huiswaarts. Ylissingen. Dinsdagmiddag 5 uur arri veerden alhier per stoomschip Nederland 75 personen, allen schipbreukelingen van de Prins Frederik. Onder hens waren 14 Javanen. Van kleeding hadden zij niets bij zich dan hetgeen zij aan hadden, toen zjj door de Marpessa werden opgenomen. Allen vertrokken met den aansluitenden trein van 5.31 over Utrecht naar Amsterdam. Maandagochtend te 14 uur had op de rivier voor Slikkerveer eene aanvaring plaats tusschen de van Rotterdam komende Middelburgsche stoomboot en eene zeilende paviljoenschuit. Dit laatste, met grint ge laden schip kreeg zulk een lek, dat het onmiddellijk zonk. De schipper, zijne vrouw en twee kinderen konden zich nog in tjjds, echter met achterlating van alles, in de boot redden. Na ruim een uur te Slikkerveer voor anker te hebben gelegen, heeft de Middelburgsche boot hare reis vervolgd. N. R. C. Te Spanbroek is de influenza ten tweeden male teruggekomen zij openbaart zich door hevige koortsen bij dezelfde ljjders, die in het voorjaar daarmede werden be zocht. Een kind van eeri spoorweg wachter te Wijlré [Limburg] is door den trein ge dood. Boven het strand van Tessel trok een vervaarlijke windhoos voorbij. Zij deed reusachtige zandwolken opwarrelen, doch richtte nergens schade aan. Aan dhr. Bottemanne te Bergen op Zeom is het na jarenlange proefnemingen gelukt langs kunstmatigen weg levende ansjovis uit het eitje te telen. Te Breda is huwelijksaangifte gedaan van zekeren heer De Keizer met mejuffrouw Van Pruisen. Zoodat deze laatste zich voor taan zal hebben te teekenen De Keizervan Pruisen. In een coupé 3e klasse zat op een, dag in de vorige maand een reisgezelschaps dat alle recht had om Laurillard's «Een ver dat als een nachtkaars uitgaat» op tezegs gen. De dikke paardenkooper zoo min al- de magere commis-voyageur ontbraktn, teri wjjl de verdere ruimte door de andere ui dit vers bekenden, werd aangevuld. De dikke had het warm uit zijn natuur, de magere naast hem vanwege de onnatuur, want hij zat danig in zijn hoekske gedron gen. De trein had zich reeds in beweging gezet, toen de paardenkooper tot zjjn schrik bemerkte dat hij zijn reiskaartje kwjjt is, een schrik die nog grooter wordt toen de magere, als een tweede Jingle een ijselijk verhaal doet vankaartje weg trein uitgesmeten boete gevangenis, en de dikke ten einde raad besluit onder de bank te kruipen, telkenmale wanneer men aan een halte een conducteur kan verwachten. De ruimte, neen de engte onder een bank van een derde klasse is stoffig en be nauwd, Toch kroop de dikke manmoedig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1