INGEZONDEN STUKKEN. Overzicht van Verkoopingen dat zijn kameraadje nog in het water lag, het op een loopen zette. Een der toe schouwers zag een klomp naar boven komen in leidde daaruit af, dat er nog een kind en het water gevallen was. Zonder dralen begaf hij zich te water en slaagde er na eenige pogingen in het knaapje, dat met het hoofd omlaag zonk, bij een der beenea te rijpen en van een wissen dood te redden. Nog een staaltje van de werkstaking, De werkstaker H., werd laatst tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den schipper v. Z., met geweld uit zijn schip gesleept en gedwongen had aan den optocht der werkstakers deel te nemen. Maar nu stond op zijn beurt diezelfde v. Z., ook weer terecht voor een dergelijke zaak. Hij was namelijk, na van zijne schip gesleept te zijn, de grootste belhamel geworden. Hij drong het huis van zekeren S. binnen,sleepte hem er uit, mishandelde hem en dwong hem in den stoet plaats te nemen, zeggendeZij hebben er mij uitgesleept, nu moet hij ook. Ook hij heeft nu kans op zes maanden tuchthuisstraf. Zoo luidt tenminste de eisch. Door de marechaussée te Winschoten is proces-verbaal opgemaakt tegen verschil lende personen, die op Zondag arbeid deden wegens overtreding der Zondagsrust. Omtrent de aanvaring tusschen de stoomschepen Prins hrederik en Marpessa verneemt men naderBeide schepen stoom den onder mistig weer met halve kracht in de golf van Biscaye. Des avonds 10 uur had de botsing plaats. Gelukkig was het weder kalm en werd de orde op de Prins Frederik niet verstoord. Op kommando snelden alle soldaten hunne hangmatten uit en schaarden zich op het dek in gelid als op een parade. Snel en ordeljjk liet de bemanning de booten te water waarmede de opvarenden achtereen volgens naar de zwaar beschadigde half zinkende Marpessa werden overgebracht. Toen de militairen zich in de sloepen be vonden, miste men 7 personen waaronder de luitenant van Wijk. De binnenstroomende zee belette hun het bovendek te bereiken en toen zij vermist werden, was het te laat om hen te redden. Terstond nadat de laatste boot het stoomschip verliet, zonk het, zoodat hulp onmogelijk zou geweest zijn. In het geheel nam de Marpessa 170 personen op, waarvan 86 van de bemanning. Deze boot liep zelf groot gevaar, dewijl de voorste afdeeling vol water stond en de beide schepen ingedrukt waren. Door het over boord werpen van eenige lading bleef het boven, en slaagde men er in de haven van Falmouth te bereiken. De luitenant v. Wijk zou aanvankelijk eerst in November van dat jaar naar Indië vertrekken. Hij ruilde echter met den luitenant v. d. Velde die wilde huwen en gaarne een huwelijksreisje deed. Van Wijk was ongehuwd, 23 jaar oad, en maakte reeds bij zijn komst aan boord door zijn opgeruimdheid en aangenameu indruk. De 6 verdronken soldaten zjjn Kurtz (korporaal), Rumund, Fleury, Marty, Roelink enJSchij- nen. Twintig passagiers zouden heden te Marseille op de boot gekomen zijn. Ook uit deze feiten blijkt de wonderdoende bewaring en leidingen Gods, tot beschaming van de daarbij betrokkenen. Vaderlandsliefde der Afrikanen. (Uit het reisverhaal van Stanleij). Toen de expeditie bij het dorp der Bassaho (waar Congo en Aruwimi samen komen) was genaderd, bevond zich onder de zwarte volgelingen van Stanley ook zekere Barouti, alias Kauonkruil, een jonginboor- ling, uit Engeland meegebracht en die zijn geboorteplaats zou terug zien, na jaren in de Westersche zeden geleefd te hebben. Bij zijn dorp ontmoette Barouti zijn oudsten broeder. Maar hoe kon deze zijn bloed verwant herkennen in den jongen Barouti, naar de laatste mode gekleed en de neger taal gebroken sprekend De broeder lier- kende hem dus niet. Barouti noemde hem den naam zijns vaders, vervolgens dien zijner moeder. Het gelaat van don ander drukte de grootste belangstelling uit. «Als gij mijn broeder zijt, hoe kan ik u herkennen?» «Ge hebt een litteeken op de rechter arm. Weet ge 'tdan niet meer, van dien krokodil Toen wist de neger, dat het zijn broeder was en hij vergat alle vrees voorde Wes terlingen, richtte zijne kano naar ons toe en omhelsde den jongen. Des avonds (verhaalt Stanley verder) liet ik Barouti de keuze om bij de zijnen te blijven of ons te volgen. Hjj wilde met ons gaan. Maar een of twee dagen later, toen wij te Yambouya waren aangekomen, drong hij des nachts mijn tent binnen, nam mijn Winchester, een paar revolvers, een goeden voorraad patronen, een reishorloge, een pedometer en wat geld en vertrok met zijn kano, om naar de zjjuen terug te keeren. Wij hebben hem nooit terugge zien vrede zjj hem De beklagenswaardige keizer aller Russen die voortdurend op zijn hoede moet zijn voor aanslagen en pogingen tut vergif tiging, durft nu bijna geen eieren meer te eten, welk voedsel hij tot dusver met volle gerustheid gebruikte. Het is echter geble ken, dat een ei gemakkelijk vergiftigd kan worden met een dunnen metaaldraad, welke men er door laat gaan en die geen zicht baar spoor achterlaat. De eieren, welke de czar gebruikt, wor den hem op allerlei geheimzinnige manieren gezonden, b. v. soms in hoedendoozen, en dan onder persoonlijk toezicht van de keizerin uitgepakt en gekookt of tot orr.meletten gebakken in een kleine keuken, naast 's keizers werkvertrek. De keizerin maakt dikwijls eigenhandig een gerecht klaar. De keizer eet nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker welke hij gebruikt, worden ook bijzondere voorzorgen genomende groenten worden heel op tafel gebracht en voor zijn oogen met een zilveren mes ge sneden, en hij gebruikt steeds grof zout met groote korrels, waaronder niet gemak kelijk arsenicum gemengd kan worden. Welk een leven voor iemand, die met éên woord millioenen menschen kon geluk kig maken Een vreeselijke Münchhausiade wordt uit Krausne bij Rampitz gemeld. Eenige dagen geleden vertoonde zich in Moldensee een wild zwijn en een der varkensfokkers wenschte het goudborsteüge everzwjjn levend in bezit te krijgen om het tot kruising voor zjjn Yorkshire varkens te houden. Om het everzwijn te vangen legde hjj op den weg dien het zwijn gewoonljjk liep, een val aan en schoof daarover een dek van mos, waarop hjj een grooten schotel met gebakken aardappelen zette. Het geval wilde, dat een oude vrouw met een korf jonge eenden aan den arm voorbjj de val kwam, den schotel met aardappelen zag en door nieuwsgierigheid gedreven eens naderbij kwam om te zien waartoe dat diende. Zij ging op den schotel af en zonk plotseling in da diepte. Haar geroep was te vergeefs, daar het overstemd werd door den stormwind van het opkomend onweeren daar het begon te stortregenen, besloot ze onder het overige mosdak beschutting te zoeken. Nadat de regen een weinig bedaarde, kwam er een vos langs het looppad en Reintje kreeg een haas in 't oog en vervolgde dezen, waarop het haasje in zijn vlugge vaart hals over1 kop in de zwjjnenval tuimelde, gevolgd door Reintje. Het weer bedaarde en de dikhuid, voor wien de val was gegraven, nam zjjn gewoon wegje. Plotseling brak een zware tak van een boom, waarop de aanstaande echtgenoot van vrouw Yorkshire zoo verschrikt, dat hij aan 't hollen gaat en blindelings in de kuil valt. Toen de varkensfokker den vol genden dag naar zjjn vangst ging kijken, ver°chrok hjj zeer toen hjj het everzwjjn willende ophalen, eerst een haas, daarna een vos, toen eenige jonge eendjes en dan om eindelijk de knorrende dikhuid te vin den, het oude vrouwtje meer dood dan levend in den kuil zag. Hij zal geen gebakken aardappels als lokaas vóórwilde zwijnen meer gebruiken. In het zoogenaamde reigersbosch te Oldeberkoop hebben zich eenige vreemde vogels gevestigd. Naar de besehrjjving, die van die vogels gegeven wordt, zullen het waarschijnljjk Schollevaars of Cormorans zijn. Deze vogels zijn ongeveer drie voet lang. Hun bek is zwart, de oogen groen, bij de ouden bruinachtig en de pooten zwart. De vederen van mantel en vleugels zijn ros achtig bronsbruin met blauwzwarte zoomen, de wangen wit en overigens is de vogel groenachtig zwartblauw. De Cormorans leven van visch, die zij al duikende bemachtigen. Hun vlucht is schielijk, in een rechte lijn en met vooruit gestoken hals. Op het Schollevaarseiland komen deze vogels in menigte voor, waar zij in het riet en kreupelhout nestelen. Evenwel geven zjj voor iiet bouwen van hunne nesten Je voorkeur aan bosschen, waar men soms vers heidenenesten opéén boom ziet. In het e.nde van April leggen ze drie tot vier blauwachtige, met een kalk- korst bedekte eieren, waarop ze vier weken broeden. Zjjn de jongen uitgevlogen, dan beginnen ze tegen het einde van Juni nog maals te nestelen. Het geluid van de Schollevaar heeft veel overeenkomst met dat van den raaf, waarom men hem ook waterraaf noemt. Zij zijn zeer schadelijk voor de visscherij, daar zjj dagelijks veel meer voedsel tot zich nemen dan een mensch. In China bezigt men tamme Cormorans tot de vischvangst. Men laat ze nameljjk duiken en opdat ze de buitgemaakte visschen niet zullen doorslikken, heeft men hun een ring om den hals gelegd. Te Riga werd bij de rechtbank proces gevoerd tegen den lutherscheri predikant Grimm, beschuldigd van hoon jegens de Grieksche kerk (de Russische staatskerk). Dertien personen van verdachte zeden waren beschuldigers. Grimm erkende dat hjj eenige personen, wier vaders tot de Grieksche kerk waren overgegaan, op hun verzoek als Lutherschen had aangenomen en be vestigd, ook dat hij het huwelijk van eenige bruidsparen waarvan de bruidegoms tot de Protestantsehe kerk behoorden, had ingezegend, na willekeurige weigering daar toe door den Griekschen priester. Ziedaar alles. Toch werd hij veroordeeld en wel tot verlies van alle burgerrechten, en een 10 jarige verbanning, naar Perm. Zelfs in Russische kringen is men over den godde- loozen afloop van dit rechtsgeding zeer ver ontwaardigd. Men kan op Martinique de eigenaardig heid beleven van oesters te eten, die aan boomen groeion. Het eiland is nameljjk /imriiigd met een woud van boomen, die hunne wortels in den Oceaan hebben, en de oesters zetten zich hierop neder. Vraagt gjj in een restaurant te Fort de France oesters, dan dient men u zulk een boom wortel voor, waaraan de oesters vast zijn. Moedertrouw bij de dieren. Te Neu- endorp bjj Potsdam ontstond dezer dagen brand in de schuur van een boerderij waarboven zich een ooievaarsnest bevond. De vader was van huis en het vrouwtje zat op het nest. Toen de vlammen omhoog stegen en het nest bereikten, breidde de oude vogel de vleugels over de piepende jongen uit en verbrandde met hen. Na eenigen tijd kwam de vader terug. Uren lang zwierf hjj rondom de plek van den brand. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aagtekerke, 24 Juni 1890. Mijnheer de Redacteurl Vergun mjj s. v. p. nog eenige plaats ruimte voor het onderstaande In antwoord op mijn schrijven van 41 Juni 1.1. zegt X, wat het aantal leerlingen betreft, dat het voornamelijk de vraag zal zijn, wat ik bedoel met «als schoolgaand bekende leerlingen.» "Welnu, daarmee bedoel ik het aantal leerlingen, dat in de wintermaanden de Echool (bezoekt. Waar in de wet het aan tal onderwijzers, dat in de school werkzaam moet zjjn, berekend wordt naar het aantal schoolgaande leerlingen op 15 Januari, dus ook in de wintermaanden, daar was ook ik zoo vrjj het aantal leerlingen op te ge ven, dat schoolgaande is in den winter, 's Zomers is dit aantal, ja, minder dan 20, maar op welke school ten platten lande van Walcheren vindt men in den zomer geen kinderen, die verzuimen wegens veld arbeid Op grond van dit alles handhaaf ik mijne bewering, dat het aantal leerlingen op de openbare school alhier elk jaar varieerde tusschen 20 en 30. Dat ik mij nog erger vergiste met het opmaken van de begrooting der o;.kosten, zie ik niet in, wel heb ik een kleine ver gissing gehad, die evenwel aan het door mij opgegeven bedrag niets (afdoet. Door mij was opgegeven f625. Daarbij stond voor schoolbehoeften en onderhoud (onder schoolbehoeften reken ik ook school- meubelen) f 70. Komt bij geer. f 50 maar f40 voor schoonhouden en verwarmingen f 10 assurantiekosten, samen f 120, waarvan afgaat f 50 subsidie van liet rijk ter bestrij ding der jaarwedden van de onderwijzers (Kon. besl. v. 16 Maart 1862.) Het door de gemeente te betalen bedrag blijft dus f 625. Wat betreft de jaarljjksche aflossing van geleend kapitaal (onderwijzerswoning) en rente daarvan, deze onkosten kunnen, mjjns inziens, niet in aanmerking koinen. Dit kapitaal toch, geleend in liet jaar 1876, dus in een tijd, dat de raad der gemeente de leening er van noodig achtte tot stichting van de onderwijzerswoning, en niemand hier nog dacht aan de oprichting eener diaconie-school moet afgelost wordenal ware het, dat er morgen niets meer van die woning te zien was. 't Is mjjns inziens eenvoudig eene gemeenteschuid, die afgelost moet worden en die niet zou vervallen, al was er geen sprake meer van openbaar onderwijs. Hierbij merk ik nog op, dat liet geleende kapitaal, dat geslonken is tot f500, binnen een paar jaar toch geheel zal afgelost zijn. Ten laatsteaangezien in het bericht van 10 Juni j.l. alleen gesproken wordt van hetgeen de gemeente te betalen heeft, vervalt ook de huishuur van het hoofd der school, want die wordt niet betaald, er is eene woning. Was bet de bedoeling van X daarmede te kennen te geven, hoeveel deze woning aan huur zou kunnen o; bi en- gen, dan moet ik X opmerken, dat dit niet zou kunnen dan bjj ontstentenis van een openbaar onderwjjzer dus ook van openbaar onderwijs en dan zou er natuurlijk in het geheel geen sprake meer zijn van kosten voor dit onderwijs. En nu, Mjjjnheer de Redacteur, sluit ik voorgoed mijn schrijven over deze zaak, onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte. Uw Dienaar, Het hoofd der O. S. te Aagtekerke. Wjj sluiten het debat over deze zaak die thans voldoende van beide zjjden bekeken is. Wij constateeren met genoegen dat verschil van gevoelen den welwillenden toori in het debat niet uitsloot, geljjk wjj dit trouwens èn van X. èn van onzen ouden vriend dhr. v. d. Ende mochten verwachten. (RED.) Dinsdag 1 Juli. Aagtekerke, 1 uur in de Chr. school, door not. Loeff, verpachten wei- en bouwl. der diaconie. Goes, 8 uur in de Prince door not. Hou wer, woonhuis, schuurtje, broeikast, tuin, hoek Singel en 's Heer Hendrikskinderendiik 805 cA. Woensdag 2 Juli. Kouilekerke, 10 uur op hofstede van den Engelsman door not. Loeff, 4 melkkoeien, geit, varken, karret, 2 kruiwagens, turkje, hanpblok, stampbak, mest, hooi, stroo, mel kersgereedschap, huisraad, spek. Wemeldlnge, 11 uur bjj Dane door not. Lansen Croin, een woonhuis van erven Bus- traan 197 cA. Inl. dhr. Pelle. Holijnsplaat, door not. Noordjjke 6 uur in „de Patrjjs" 166,72 A klavers. 166,72 A. wei hooi van Cornelisse. Donderdag 3 Juli. 's Gravenpolder, bij Zaajjer doer not. Overman 10 uur voor B. Armbestuur, Her vormd keikbestuur, diaconie en gemeente bestuur voor 7 jaar verpachten 42 H. bouw en weiland onder 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke en Hoedekenskerke. Middelburg, 2 uur in Schuttershof door not. Slegt 232,90 A. weiland en 216,70 B. id. in Ritthem. Ovezande, bjj Westeinde voor dhr. Ris- seeuw door not. Pilaar, 19 perceelen hooi- gras in Slake. Vrjjdag 4 Juli. Hoedekenskerke, door mej. Walraven 11 uur, kalfkoe, kalfvaars, jaailing rund, egge, snjjbak enz., 3532 cA. wintergerst, 1255 cA. tarwe, 151 A. hooigras. 06469 cA. nagras. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 8 Juli. Middelburg, Balans door not. Slegt, in boedel, 3 mahoniehouten linnenkasten, buf fetkastje tafels j mahoniehouten stoelenj canapé's, bedden en matrassen, franklins, zomertent, schaafbanken, ladders, karretten, hitten-tentwagen enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 9 Juli. Zoutelande, verhuren bjj v. Vlaanderen door not. Loeff 10 uur voor het Armbestuui 20 perceelen wei-, bouwland en sprink. Wemeldlnge, half 12 bij Dane doornot. Bresser voor Beaufort, woon-, winkelhuis en erf 110 cA. WoEfertsdijk, by v. Strien 10 uur door not. Pilaar, een woonhuis, bergplaats en erf Oostkërke. Om 12 uur, kabinet, glazenkast, hangklok, bedden, tafels, duivenkooi, koper-, blik-, glas- en aardewerk, slagers- en riet dekkersgereedschappen. Donderdag 10 Juli. Rilland, 1 uur Engelsche polder, hof stede van J. Vogel door notarissen Liebert en Bresser voor de landaanwinning maat schappij, 22 paarden, een met veulen van 25 April, 6 eenjarige, 4 tweejarige enz., tent wagen, lemoenkar, 2 Eng. rjjzadels, 3 draag- kussens enz. Kieuw- en St. Jfuosland, 6 uur in de Roode Leeuw door not. Tak, veldvrnchten op de Hoogtd, 2 H. tarwe, 2 H. erwen, Il/s H. haver. Vrjjdag 11 Juli. Oostkapelle, door not. Tak 10 uur bjj Kooman, hofstede van erven Wondergem aan straatweg naar Domburg 80206 cA. In 17 perceelen. Zaterdag 12 Juli. Serooskerke, uur door not. Tak, hofstee van Root. K'Isse, 10 uur bjj de Blaey door not. Over man voor het kerkbestuur en burgerl. arm bestuur, verpachten 60 H. bouw- en weiland onder Nisseen 's Heer Abtskerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2