MS u af 1' 1,25. ilburg. partij he Boot 2,50, 1,25, 1,50, fsO, RWIJK, elburg. 1890. No. 115. Dinsdag i Juli. Vierde Jaargang 120, 1890. VERS CIS IJ KT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. 1'RIJS DER ADVERTENTIES li Eli li- E\ SCliDOE.Yl El HX 2e Voorloopige Synode van Nederduitsche Gereformeerde Kerken te Leeuwarden. Gemengde Berichent. 5.56; Middel- n op Zoom 7.31. 6.11, Krabben- ,ar van 30 Juni t bepaalde getal KI. 30. .25. 20. 10. voor 45 ets. te t vermeld. 'oofdcommissie G, Secret. OLE. zen, Behangsellinnen sterhoutsche Moppen Nieuwe Zoutevisch 27, lichte 26 en 25, 30 en 40, stukken Rozijnen 16, prachtige 25, blank Spek 24, ge franco. naar ROTTERDAM morg. 9,u. 1RDAM naar GOES morg. 4,u. otterdam bij den LANGE, op 'tHa- BOUWMAN. BOS, ectie. jtterdam Nieuwe tenbrug. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02*^ UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Partijquaestie. Op straat kan men wei eens waarnemen dat de jongens het met elkander oneens zijn en de een door den ander op zijn fout gewezen, er zich met een .«Neen jijaf helpt. Nu, daar zijn 'tjongens voor. Toch zij bijvoor beeld de Goesche Courant bij het overnemen van dergelijke tactiek voorzichtig. Het blad wijzigde of liever radbraakte laatst Jeen artikel uit een antirevolutionair blaadje en maakte zoo van een opmerking aan het adres harer vrienden een beschuldiging voor de rechterzijde. Gelukkig zijn er nog van die onnoozelen, die de juistheid van zulk een vrije over zetting betwijfelen. Om vele redenen, die wij het sop is de kool niet waard stilzwijgend voorbijgaan. Wij hebben het betreurd dat de liberale partij, ondanks de waarschuwing en ver dediging van haar deskundig raadsman, den knappen spoorweg-ingenieur v. Kerkwijk, van dit spoorwegontwerp dat den Staat ten slotte niet onvoordeelig is, een partij zaak maakte en het afstemde. De Goesche Crt. nu keert het om en zegtGij rechterzijde waart er niet mee ingenomen en toch stemdet gij er voor ondanksuw vriend Bahlmann. Ei zoo. Is v. Kerkwijk op spoorwegge bied maar even middelmatig als Bahlmann en Bahlmann even doorkneed en der zake kundig als v. Kerkwijk De rechterzijde, zeilende op het kompas van twee spoorwegmannen, die de Midd. Crt. beiden tot de liberalen rekent, was even partijdig als de liberale partij in het spoor van den man der invoerrechten 1 Een vergelijking even bespottelijk als wanneer men tegenover het gezag van jhr. Tindal met zijn «Nederland in gevaar!» het gezag stelde van een schutter die een tegengestelden indruk tracht te vestigen. Maar om te bewijzen dat de rechterzijde met v. Kerkwijk veiliger ging dan de lin kerzijde met Bahlmann, geven wij het slot der rede van den heer v. Kerkwijk hieronderlaat de Goesche Courant die eens onder de aandacht harer lezers brengen. De rede van dhr. vi Kerkwijk. „Ik zal met een paar woorden resumee- ren wat ik gezegd heb. Ik erken dat er bezwaar bestaat om de Rhynspoorwegmaat- schappjj op te heffen. De concurrentie zal voor enkele streken, Amsterdam en Rotter dam, vrees ik, verminderen. Daartegen zijn op liet oogenblik weinig middelen van her stel. Als de proef mislukt, vrees ik dat wij zullen moeten komen tot naasting. Tegenover die nadeelen, die wellicht Amsterdam en Rotterdam bij de regeling zullen hebben, staat mijns inziens een zeer groot voordeel, dat namelijk de binnen- landsche gemeenschap wordt verbeterd, vooral omdat het vervoer door één maat schappij over langer traject en langs den kortsten weg kan geschieden. Paris e'est la France. Ik hoop niet, dat Amsterdam en Rotterdam Parijs zullen zijn. Wij bewoners van het platte land zijn even goed bevoegd om onze belangen te behar tigen als die van Amsterdam en Rotterdam, wij hebben er evenveel aanspraak op en misschien nog meer, want wat den land bouw betreft - betalen wij betrekkelijk meer belasting dan vele der rijke bankiers en kooplieden in Amsterdam en Rotterdam- Een ander voordeel, hoewel niet groot, van de regeling, is dat alle uitbreidingen verbeteringen niet meer op de Staats- h rooting zullen komen, maar voorgescho ten worden door de spoorwegmaatschappijen. get belangrijkste voordeel voor een spoor wegman is, dat do spoorwegen meer vrijheid van beweging heiben en zich zullen kunnen ontwikkelen. In dit opzicht ben ik het ge heel eens met wat de Regeering in de Me morie van Antwoord zegt op pag. 12. „De maatschappijen moeten een ruimer veld hebben, moeten meer vrijheid van be weging verkrijgen om zich als commercieele en industrieele ondernemingen te ontwik kelen. Die ontwikkeling is niet in een oogenblik tot stand te brengenzij vordert jaren, en men zou daarom naar de over tuiging der ondergeteekenden met recht aan de Regeering kunnen verwijten dat zij met onvergeeflijke kortzichtigheid handelde, zoo zij niet trachtte te doen wat reeds nu noodig is en in de toekomst eene voorwaarde voor de welvaart van Nederland zal zijn." Wanneer wij nu dit wetsontwerp af stemmen, dan blijft alles vooreerst zooals het is. De werkelijke verbeteringen, die nu tot stand zullen komen, zouden worden uit gesteld tot over een reeks van jarenwant men moet zich niet voorstellen ik zou het hemnietkwalijknemen dat de Minister van Waterstaat die zulk een langdurig en moeilijk werk gehad heeft om deze contrac ten tot stand te brengen, bereid zou worden bevonden om te trachten een nieuw contract te maken. Dit is van een gewoon ot buitengewoon mensch niet te vergen. Er is gesproken van politiekhet is een dwaasheid, om bij spoorwegen van politiek te spreken, maar dit wil ik zeggen het moge politiek zfjn of niet, dat ik, wanneer ik zoolang van 's ochtends tot 's avonds aan de voor gestelde spoorwegregeling had gewerkt, ik er den brui van zou geven er langer iets aan te doen, als deze regeling werd afgekeurd. Mijne Heeren 1 Ik heb geen cursus over Staatsexploitatie of dergelijke zaken gehou den, ikheb alleen mijn gevoelen medegedeeld, en daarbij moet ik erkennen dat er op dit oogenblik bij mij [groot bezwaar bestaat tegen dit wetsontwerp te stemmen. Ik erken dat er groote gebreken in zijn, dat ik liever deze regeling niet had, maar nu ze er is, maak ik, bezwaar ten minste tot 1 Januari 1899, alles te laten zooals het is. Ik zal wachten of nieuwe elementen in het debat worden gebracht. Ik zal wachten op wat de Minister antwoordt, maar zooals de zaak nu is, komt het mij voor dat er meer te zeggen is vóór de overeenkomsten dan er tegen. 30 Juni '90. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis dat de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasscnen lijf- en beddegoed uit Spanje verboden is. Bagages door reizigers meegebracht zijn onder het verbod niet begrepen. Viissingen. Gedurende de maand Mei 11. vervoerde de stoomvaartmaatschappij «Zeeland» 5126 passagiers, namelijkper dagdienst van Londen naar Viissingen, 858 passagiers en 78 ton stukgoederen en van Viissingen naar Londen 1072 passagiers en 554 ton stukgoederenper nachtdienst van Londen naar Viissingen 2631 passagiers en 565 ton stukgoederen, en van Viissingen naar Londen 2366 passagiers en 1870 ton stukgoederen. In Mei '89 werden langs beide richtingen per dag- en nachtdienst 6561 passagiers en 2580 ton stukgoederen verscheept. De voorloopige Synode werd geopend 24 Juni in de Noorderkerk, met gebed en een openingswoord van den voorzitter der Sy nodale kerk, dr. Wagenaar, waarin ook werd herinnerd aan den zoo gesmaden Bogerman en aan den edelen prins Lode- wijk van Nassau, wiens gral men alhier in de dagen der revolutie schond. Besloten werd als toehoorder toe te laten allen die als lidmaten der Kerken bij onze Kerkeiaden als zoodanig bekend staan, alle Christelijk Gereformeerde broeders, die een bewijs van den kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Kerk van Leeuwarden ver tonnen, en de broeders uit vrije Kerken voor zooverre de vergadering daartegen geen bezwaar zoude hebben. De vergadering koos tot praesesDr. Kuyper, assessorDr. van Goor, en tot scribade predikanten Ds. Roekstra en Ds Teringa. Ds. Langhoui rapporteerde over de rege ling der giften ten behoeve der noodlijdende kerken, en over de proceskosten. Aan proceskosten waren uitgegeven f29586. Voor proceskosten was gecollecteerd f 19700, voor noodlijdende kerken en personen f 3490. Dr. Rutgers rapporteerde namens de juridische commissie, in welk rapport niet dankbaarheid de steun werd vermeld door Jhr. A. F. de Savornin Lohman aan de kerken gegeven, en waaruit bleek dat de kosten verre zouden bljjven beneden de raming vroeger gemaakt, de driemaande- lijksche collecten voor de proceskosten moeten nog voor onbepaalden tijd worden voortgezet. De conclusie van het rapport over de nood lijdende kerken kwam nu in behandeling. In beginsel werd aangenomen het eerst de Kerken op eigen verplichting te wijzen doch de wenschelijkheid werd uitgesproken dat onder leiding der Classes in dit jaar door de Kerken minstens tweemaal voor de noodlijdende Kerken zoude worden gecol lecteerd. Den 25 Juni werden onder meer behandeld de concluriën van het rapport over de zending. Voor de stemming stelde de voorzitter aan de vergadering voor, om uit te spreken dat de Kerken wederom naar hare verplichting en roeping den arbeid der zending zullen ter hand nemen. Bij de bespreking werd gewezen op het groote gewicht van dit besluit, hetwelk evenwel door de vergadering genomen werd. Nu werd een toevoeging voorgesteld aan de 3de conclusie daartoe strekkende, dat ook aan de deputaten in last worde gege ven, om de eerstvolgende Voorloopige Synode te dienen van advies op welke wjjze de Kerken deze zending zulien drijven, en is de alzoo geampliëerde conclusie aangenomen. Er werd besloten een deputaat te be noemen om naar Java te gaan, en verband met de daar bestaand Javaansche Christen- Kerken te zoeken, terwijl aan dezen deputaat twee broeders uit Java zouden worden toe gevoegd. Als deputaat naar Java te zenden werd benoemd Ds. Lion Cachet. Hierop kwam het rapport over de ver houding tot de Christelijke Gereformeerde Kerken aan de orde, hetwelk werd uitge bracht door den rapporteur Ds. Winckel. Belangrijke besprekingen volgden, waarop na eenige wijzingen de conclusies zijn aan genomen. Het concept van het te zenden schrijven aan de Chr. Ger. Kerk, dat zoude geadresseerd worden aan de deputaten van de Synode te Kampen, werd voorgelezen en goedge keurd. Er werd bepaald, dat tevens exem plaren van dit schrijven voor alle kerkeraden der Christ. Ger. Kerk aan de deputaten van Kampen zouden worden toegezonden, even eens een exemplaar aan eiken Ned. Geref. kerkeraad. Nu kwam in behandeling het rapport van de coinmrisie over de examina. Er werd besloten, bij afwijzing van examinandi geen bindende termijn te stellen, waar binnen zij weder zouden kunnen worden geëxa mineerd. Men achtte alleszins wenschelijk en noodzakelijk, dat personen, die in eenige Classis tot den dienst des Woords niet konden worden toegelaten, in een kerk eener andere Classe niet zoude mogen op treden tot bediening des Woords, zoolang de Classe, die afwees, hare beslissing niet had gewijzigd. Daar de huwelijks-bevestiging werd ge rekend tot de bediening des Woords, concludeerde de commissie, dat uit het Ouderlingambt als zoodanig niet konde i voortvloeien, dat een Ouderling hiertoe als vanzelf, bij ontstentenis van den leeraar, zoude aangewezen zijnde conclusie is goedgekeurd met de bijvoeging, dat j in zulke gevallen aan den kerkeraad stond om te zien wat te doen ware. Er werd bepaald, dat onraadzaam was aan te dringen op het nemen van maat regelen, om te komen tot eenparigheid in zake de vragen bij openbare belijdenis te doen. Dit werd gelaten aan de vrijheid der kerken. Ook werd uitgesproken dat een Kerke raad in menig geval de vraag of eenig werk op Zondag in strijd is met h6t 4e gebod, aan de eigen consciëntie moet over laten, en zeer voorzichtig moet zjjn met de censuur. Ds. Lion Cachet rapporteerde over de voorstellen rakende de bijbeluitgaven, en volgens dit rapport concludeerde de Synode, dat het wel wenschelijk wasj in de heden- daagsche taal en spelling bijbeluitgaven te hebben, hoewel zy het niet raadzaam achtte deze zaak zelve nu ter hand te nemen. Aan de orde kwam het rapport over de verhouding tot Kerken van minvaste formatie. De conclusie, dat een prediker bij een Kerk van minvaste formatie niet bevoegd kan geacht worden tot bediening van Woord en Sacramenten in onze Kerken, en dat zulk een niet beroepbaar is dan na onder zoek der Classis in overleg met deputaten Synodi, is aangenomen. De zaken der vrije gemeenten te De Lemmer en Heerde werden nog niet rijp geacht voor beslissing. Hierna gaat, nadat de voorzitter een woord van dankbetuiging gesproken heeft aan de bezoekers voor de betoonde belangstelling in de behandeling der Kerkelijke zaken, die, waar ze zullen bemerkt hebben hoevele moeilijke vragen en zaken kunnen voorko men, hun gebed zullen vermeerderen, de Synode over tot een zitting met gesloten deuren, waarin de zaak van Ds, Raman werd behandeld en besloten, de vraag om trent de beroepbaarstelling van Ds. Raman in handen te stellen van Deputaten voor de Hereeniging met de Chr. Gereformeerden. Nog wordt besloten, de volgende Voor loopige Synode te houden te 's Gravenhage in September 1891. De Synodale kerk wordt ook gemachtigd om desvereischt een nationalen bededag uit te schrijvén. Nog wordt besloten om, wanneer correspondentie tusschen de Chr. Gerei, kerk en de Lede- boeriaansche gemeenten en Ned. Geref. kerken mogelijk blijkt, broeders aan te wijzen, die de Synode en Algemeene ver gaderingen der genoemde kerken bezoeken. Ten slotte is de Sijnode gesloten. In een koffiehuis op den Ouden Rijn te Leiden kwamen op Dinsdagavond een tiental naar men zegt Hagenaars, die een glas bier verlangden. Nadat zij dit genuttigd hadden, begonnen zij met hunne stokken de glazen heen en weer te gooien, totdat er eenigen aan scherven, lagen. De vrouw van den kastelein maakte hen op merkzaam dat de glazen daarvoor niet be stemd waren, waarop een hunner het glas opnam en de vrouw een slag wilde toebren gen, die echter door haren man werd af geweerd. Dit scheen het sein tot een al- gemeenen aanval te zijnten minste, het licht werd uitgedraaid, spiegels en ruiten stukgeslagen en meer baldadigheden ge pleegd, waarop zij zich verwijderden. De eigenaar van het koffiehuis begaf zich onmiddellijk naar het station, waar het hem gelukte een der daders met behulp der politie te arresteeren. Maandagavond vielen twee knapen in de Loosduinsche vaart te 'sHage. Eenige voorbijgangers zagen een hand boven water uitsteken en slaagden er in, een der knapen dadelijk te redden, die, zonder te zeggen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1