1890. No. III. Zaterdag 21 Juni. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES KERIi-EN SCIIOOLXIEIJWS. Gemengde Berichten. HET CONGRES. ppw+*v*ry üi: ZEEUW. 1. i, I. e elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02®.': UITGAVE VAN en van 4 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Die met 1 Juli zich wenscht te abonneeren op ons blad, ontvangt de in deze maand nog verschijnende nos. GRATIS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruchem en Kerkwijk ds. J. A. v. Boven te Bergambacht. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Oudvosmeer door ds. R. Lomar. te Herwijnen. Aangenomen naar Oud Beierland door ds. C. Wijdoogen te Meliskerke. Benoemd tot hoofd der school te Amsterdam dhr. M. M. Kakebeeke hootd der school te Nieuw Lekkerkerk. Te Breda slaagde bij het examen van apothekersbediende dhr. J. v. d. Velde Olivier te Middelburg. Ook slaagde op het theoretiscli apothekers-examen dhr. J. M H. Baert. Goes. Woensdag overleed alhier de heer G. Braam, oud-onderwijzer aan de stads- teekenschool, later privaat-onderwijzer in de tèeken- en schilderkunst alhier. Hij was geboren 44 Juli 1805 te Goes en genoot zijne opleiding aart de Academie voor Beeldende Kunsten te Antwerpen, welke inrichting hij verliet om de Belgische onlusten. Sinds 4834 was hij in onze gemeente gevestigd. Tal van teekeningen en schilderstukjes van zijne hand leveren bewijs dat in hem meer dan gewone aanleg staleovergroote mate van bescheidenheid leidde hem echter om zijne talenten zooveel mogelijk te verbergen. Dit belette nochtans niet dat zijn arbeid op enkele plaatselijke tentoonstellingen ge waardeerd werd. De heer Braam genoot algemeene achting. Den christenen was hjj een voorbeeld van blijmoedige geloovige plichtsbetrachting. Tot het eind der vorige maand gaf hij met onverminderde helderheid en opgewektheid zijne lessen; tot hem de krachten begaven. Zijne leerlingen en stadgenooten, inzonder heid de leden der chr. ger. gemeente die hij jarenlang als diaken diende, zullen hem niet licht vergeten. Het isbekend dat wanneer twee hen ner. op 't zelfde nest willen broeien, men ze ge woonlijk scheidt, en er slechts éen op't nest laat. Waarom gunt men den dieren niet om gezellig den broeitjjd samen uit te zitten vraagt iemand vyien het onlangs bleek, dat zulks zeer goed kaneen twaalftal eieren werden in zijn achterhuis door twee jonge kippen eendrachtelijk uitgebroeid, en de jonge kuikens pikken thans in den tuin onder de hoede der beide moeders. Daarbij is opmerkeiijk (vooral voor de moeder" onder de menschen) dat de zachtaardigste en voorzichtigste der beide kloeken altijd de meeste kuikens onder zich krijgt, hoewel die diertjes vrij kunnen kiezen. De Raad van Kampen heeft een voorstel van den heer Noordtzij aangenomen om in de bestekken van gemeentewerken eene bepaling op te nemen, die aan B. en W. het recht geeft om, wanneer een ongeval op het werk gebeurt, een bepaald gedeelte van de aannemingssom in te houden en deze korting uit te keeren aan den arbeider, die het slachtoffer van het ongeval is. Een werkman in een bierbrouwerij te Rotterdam geraakte met het onderlijf in een put met heet water. Hij heeft daardoor zulke brandwonden bekomen dat hij aan de gevolgen is overleden. Bij Medem- bük is een landbouwer door den trein overreden en gedood. Te Vaals werd in de brouwerij een werkman door een naar beneden stortend stuk ijzer aan het Jioold getroffen en op de plaats gedood. Ontrouwe liefde. Zoo van tijd tot tjjd verschijnen voor de rechtbanken in Parijs keukenmeiden met een spaarpot, waarvan de inhoud is overgegaan in de zakken van een mijnheer, die beloofd had de klaagster te trouwen. Het schijnt dat er zoo op de straten van de Fransche hoofdstad een paar dozijn schelmen rond wandelen, die er hun werk van maken, de harten der Aaltjes en Betjes murw te maken. De beschuldigde Auguste Cornier schreef' eene huweljjksaanvraag als advertentie en wenschte te trouwen met iemand, die goed koken kon. Door middel van zulke lokkende annonces kreeg hij beet in het hart en de beurs van de keukenmeid Fraiifoise Remy. «Ik heb de advertentie gelezen», zei het slachtoffer, «van een heer, die eene goede betrekking had en die een keukenmeid ten huwelijk vroeg. Ik schreef daarop onder de letters A. M., die waren opgegeven. Den volgenden dag had ik reeds antwoord. De mijnheer gat mij prachtige inlichtingen omtrent zijne toekomst en zijne familie, ook vertelde hij, dat hij van een lekkeren schotel hield en daar de juffrouwen den pot doorgaans achteloos behandelen, was hij liever met een keukenmeisje getrouwd. In dien brief werd ik ook verzocht, om den volgenden middag tegen vier uur op de markt van de straat Honoré te komen. «Ik ging er natuurlijk naar toe (gelach). De mijnheer was er. Hij was zeer net en beviel mij wel. Hij zei me ook dadelijk, dat ik hem zeer goed aanstond, juist zoo"h vrouwtje al-i hij gedroomd had.» De Rechter. Maar vondt ge dat niet wat vreemd Was dat niet wat vlug, die ingenomenheid Frangoise. Maar mijn hemel, achtbare heer. Ik ben in mjjn twee-en-<lertigsteen zoo leelijk ben ik niet. Mijn aanstaande vertelde dat hij rentmeester was op de goederen van den baron de Neuville en dat hij groote haast had om te trouwen, omdat hij weer spoedig op zijn post moest wezen. Ik heb hem geantwoord, dat het mij goed was en dat we de toebereidselen maar spredig moesten maken. Mijnheer Cornier scareef aan vader om zij nu toestemming en ik zocht mijn papieren bij mekaar, die ik noodig had. Ook maakten we visites b(j mijne familie. De Rechter. Maar werd er geen contract gemaakt Frangoise. Wis en zeker. Mijn aanstaande man vermaakte injj vijttig duizend francs. Wij zouden samen naar zjjn notaris gaan, maar omdat ik voor het eten voor mijn volk moest zorgen, zon ik hem in den vooravond weerzien. «Uitnemend,» zei hij, «dan ga ik het rommeltje b(j den notaris in orde maken. Ik heb het geld bij me. Dat wil zeggen, voegde hij er bij, toen hij in zijn portefeuille keek, ik schreeuw daar zoo hard en nu zie ik, dat ik in plaats van 50,000 francs er maar 49,000 bij me heb. En nu ik eenmaal gezegd heb, dat je eeu halve honderd duizend als huwelijksgift krijgt, nu zal je ze| ook hebben een man een man, een woord een woord. Daar bedenk ik wat: jij hebt toch je geld van despaarbank genaaid, leen me even een lapje van 4000 francs, dan doe ik die bij de 49, en geef me dan meteen nog 300 francs, om de onkosten bij den notaris te betalen. Ik ge ff het geld van avond weer.» Ik vond daar geen kwaad in en nam hem mee nai r huis, haalde de 4300 francs en De Rechter. Gij zaagt ze nooit meer terug. Mijnheer Cornier mocht echter, volgens het Fransche wetboek, trouwlustige keukenmeisjes zóo niet beetnemen en kreeg dertien maanden gevangenisstraf voor zijn afzetterij. Tijdens de schietoefeningen van de artillerie der landweer te Swinemllnde is gisteren een granaat ontploft, terwijl een kanon met het projectiel geladen werd. Een soldaat is gedood en drie zijn zwaar gewond. Vier werden licht gekwetst. Een Italiaan betaalt aan de stad New York jaarlijks 80,000 dollars voor het privi legie van het straatvuilnis na te snuffelen Eenige jaren geleden waren drie of vier mannen voor anderhalven dollar daags aan genomen om de straatmodder te ziften. Eindelijk kwam de opzichter der straat reiniging op den inval, dat een flink man er genoeg uit kon halen om de zifters zelf te betalen, en zulk een man werd dan ook gevonden. Toen werd een bod van 75 doll, in de week gedaan en aangenomen en van lieverlede steeg de prijs door achtereenvol gende aanbiedingen tot 300 dollar per week. Thans wordt het voor de stad gedaan, die er jaarlijks 80.000 dollars van trekt. Dickens heeft dus niet overdreven, toen hij in een zijner werken een vermogen schiep uit de vuilnishoopen, die niet anders dan maar in den weg schenen te liggen. -- Door een machinist van den spoortrein in Pennsylvanië, werd onlangs een ware heldendaad volbracht, die den moedigen waaghals bijna het leven kostte. Toen een sneltrein, waarop hij zich bevond tusschen Bennet en Pittson, een hoek. waar het uit zicht door rotsen belemmerd werd, was om gereden, bemerkten machinist en stoker plotseling een klein kind, dat binnen het spoor zorgeloos zat te spelen. Naast het kind, een blond meisje, stond een klein houten speelkarretje, dat het kind met veldbloemen gevuld had. Dc beambten schrikten hevig. Het was onmogelijk, den trein die 55 Eng. mijlen per uur reed, tot staan te brengen. Afslui ten van den stoom en remmen hielp niet. De jonge held overwoog dit in een oogen- blik en liep in het volgende ijlings langs de locomotief naar voren, waar hjj met groote behendigheid op tiet waaiervormig ijzeren hek, den «cow-catcher» klom, dat zich voor de locomotief bevond. Hij ging rechtuit liggen en strekte de geopende armen wijd uit, om het kind op te vangen. Het waagstuk gelukte. Op het hachelijk oogenblik pakte de machinist het kind, hief het op, hield het een oogenblik in de han den en wierp het toen in een struikgewas, waar het ongedeerd neerviel. Het houten speelgoed werd door het ijzeren schuif hek geheel verbrijzeld, zoodat de redder vrij ern stig aan den arm gewond werd. Eerst ongeveer 40 meter verder hield de trein stil en vernamen de reizigers wat er gebeurd was. Een kleine vergissing. Een van de zonderlingste drukfouten kwam onlangs voor in de Engelsche courant de »PallMall.» Onder het Stadnieuws zou verschijnen een kort verslag van de afscheidspreek, die ge houden was door een zeer geacht kansel redenaar, en daarop zou volgen het verhaal vol jammer en ellende van een straathond, die het slachtoffer werd van een valsche betichting van dolheid Bij het opmaken van de kolom worden eenige regels bij ver gissing verkeerd aaneen gezet en de twee artikelen aldus aan de lezers opgedischt «De eerwaarde heer James Steffins heeft laatstleden Zondag zijn afscheidspreek ge houden ten aanhoore van oen talrijke schaar geloovigen. «Hjj heeft hun met eer, van aandoening trillende stem kennis gegeven, dat zijn ge neesheer hem voorgeschreven had het Kanaal over te steken en door het gebruiken der baden op het vaste land te trachten zijne geschokte gezondheid te herstellen, die onder zijne herderlijken arbeid zeer geleden heeft. Na deze toespraak is hij pilsnel voortgehold, zijn weg nemende langs Bloomstreet en Markt in de richting van de Universiteit, waar hjj door straatjongens werd opgevangen die hem een ouden blikken ketel aan den staart bonden. Daarop is hij in steeds wilder vaart voortgesclioven, tot hjj door een agent van politie met een revolver werd doodge schoten. Een dame, die aan boord was van een vaartuig eene groote Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, weigerde, in spijt van het voorschrift, zich te laten vaccineeren. De geneesheer verrichtte toen de inenting ondanks haar verzet, wat de dame zich zóózeer aantrok, dat zij ziek werd. Aan wal gekomen, deed zij de maatschappij in quaestie een proces aan, met het gevolg dat deze laatste door het opperste gerechtshof te Boston veroordeeld werd tot 50,000 francs schadevergoeding. In de gecombineerde vergadering der af- deelingen behandelde mr. Slotemaker de vraagWat kan gedaan worden om onder de landbouwers de oprichting van voorschot en kredietvereenigingen naar het stelsel van Schultze-Delitsch en Raiffeisen te verkrijgen De confusie luidt dat het zeer wensche- lijk is dat in ons land landbouwvoorschot- en credietvereenigingen naar het stelsel van Schultze-Delitsch en Raiffeisen worden op gericht en dat vooral aan dit laatste stelsel de voorkeur verdient gegeven te worden. Daarna behandelde dezelfde heer de vraag «Hoe kan men meerdere en veelzijdige coöperatie, oprichting van verbruiks-, pro ductie-, verkoopvereenigingen enz. op land bouwgebied bevorderen De conclusie luidtHet Congres vereenigt zich met de motieven en meent dat deze zaak eerst dan zal bevorderd worden wanneer consumptieve en productieve vereenigingen worden gesticht. En de algemeene conclusie in zake deze 2 punten en punt 30 luidt: In zake de middelen ter bevordering is het wenschelijk dat. de onderwerpen meer ter sprake gebrachten de kleine vereeni- gingen opgelost worden in éen groote. In lichtingen van wege dèn Coöperatieven Bond zijn noodig. Inmiddels vergaderde in Het Slot Ostcnde de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. De vergadering werd bijgewoond door ZExc. den Commissaris des Konings, de heeren Kakebeeke en v. d. Bilt leden van gedeputeerde- en Den Boer lid der provin ciale staten, benevens tal van landbouw- specialiteiten van elders. De heer mr. L. A. Bybau, vice-president, presideerde. Hij deelde mede dat de afd. Oostburg bevredigd werd door vergemakkelijking der quarantaine-maatregelen op de Belgische grenzen. Een verzoekschrift om wijziging te brengen in net tariet van onderzoek van suikerbieten op hun suikergehalte heeft tengevolge ge had dat de prijs van f2.50 op f 2 is gebracht. Bovendien bestaat het vooruitzicht op nog meerdere verlaging. Het afwisselend gebruik van paarden door landbouwers is door de regeering in vrijzinnigen geest opgevat en voorgesteld. Voorts wees spreker op de oprichting van een afdeeling van het Paardenstamboek en op de subsidie voor het aanleggen van proefvelden. Daarna werd punt 4e. Kan de wijze waarop de paaiden-veredeling thans in Zee land is terhand genomen, ook in verband met de beschikbare gelden voldoende worden geacht of is eene verplichte hengstenkeuring meer gewenscht en gebiedend noodzakelijk Ingeleid door den Heer B. G. van der Have te Ouwerkerk. Spreker besloot tot het laatste, met de gelijke reglementeeringdoch werd bestreden door de heeren Bultman en Mazure: ter wijl de heer Collot d'Escury krachtig op 't verleenen van premie's aandrong, in de door dea inleider aangegeven richting. Des noods geen premie voor merries; doch des te meer voor hengsten. In Noord Holland vindt men in schiep

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1