BIJVOEGSEL. WATERLOO Gemengde Berichten. AANBESTEDING. Afloop Verkoopingen enz. Overzicht van Verkoopingen. TWEEDE KAMER. Op den algemeenen dank- en bededag welke op last des Konings op Woensdag den 5 Juli 1815 is gehouden voor de zege bij Waterloo behaald, is naar de volgende teksten gepredikt bij de Ned. Herv. Ge meente te Goes, alsmede bij die in Zuid en Noord Beveland voor zooveel destijds daarvan opgaaf is gedaan. Goes, ds. G. Blaaubeen voorin. Ps. 118 15 en 16. Ds. J. L. Lotichius, nam. Philipp. 45c en 6. Baarland, vacant ds. J. P. Fabritius van Oudelande, nam. 1 Petr. 5 6. Biezelinge, ds. J. Bolderman voorm. Spreuk. 26 27. nam. Jeremia 6:16. 's Gravenpolder, ds. J. Grims voorrn. Jeremia 5 3. nam. Jesaia 5 3 en 4. avond 2 Chron. 15 5a. 's Heerenhoek, ds. B. P. S. A. Vriescholk voorm. Ps. 97 8. nam. Ps. 97 10. 's Heer Hendrikskinder c. a. ds. A. W. Egter voorm. 1. Sam. 17 46a. nam. Obadja 3e en 4. 's Heer Arendskerke ds. J. Berkers voorm. Ps. 18 47 50. nam. 2 Chron. 203 en 4. Ileinkenszand, ds. W. II. Oudkerk, voorm. Ps 18 :46—50, ds. A. van der Sloot, pred. te St. Maarten c. a. nam2 Chron. 151215. ds. W. H. Oudkerk avond Dan. 9 19. Hoedekenskerke, ds. W. de Rapper voorm. Ps. 85 9 en 10 nam. Exod. 19 7 en 8a. Kapelle, ds. P. Dijkstra voorm. tlosea II8 en 9. nam. Ps. 8510. avond 2 Chron. 15 12. Kattendijkeds. O. Giltaij voorm. Ps. 55:17—23a. Kats, ds. P. Anemaet voorm. Gen. 3210a. Kloetinge, as. J. G. Vorstman voorm. Luc. 1 51. nam. Ps. 513. Krabbendijke ds. C. van den Brink, voorm. Ps. 11815. nam. 2 Cor. 2 10c. Kruiningen, ds. C. Giltaij van Kattendijke voor ds. J. Verspille nam. 1 Petr. 5 7. Nisse, ds. D. A. Buyt, voorm. Ezechiël 14:1320 nam. 2 Chron. 29 10. avond Ps. 136 123-26. Ovezande c. a. ds. J. F. Henrij, voorm. Luc. 19 41, nam. Luc. 19 ,42. avond Gen. 18 226. Oudelande, ds. J. P. Fabritius voorm. Josua 24 156. Schore, ds. P. J. Conradi, voorm. Ps 118 15. nam. Ps. 122 6a. Waarde, ds. J. de Lepelaar voorm. Ps. 664 en 5 nam. Ps. 66 6 en 7. Wemeldinge, ds. K. Ie Fèvre, nam. 1 Sam. 7:12 en 13a. avond 1 Cor. 6 1. Wissenkerke in N. B. vacant, ds. P. Ane maet van Kats, nam. Gen. 32 10a. Wol laar tsd ijk, ds. J. C. Verlouw voorm. Ps. 50 15a. nam.Jeremia 14: 20—22. avond Ps. 95 76 en 8a. Ierseke, vacant ds. K. Ie Fèvre van Wemel dinge voorm. Deutr. 32 36. Goes. De schutterij hield heden ter her innering aan den slag bij Waterloo parade onder commando van den HEd. Ge?tr. heer majoor Soutedam. De luitenant officier van gezondheid, dhr. .1. F. Bax werd geïnstalleerd. Goes. Toen heden middag half 1 het paard van den heer J. J. van Weel bespannen voor een panier, voor het huis van dhr. Oehtman stond, schrikte het voor het geluid van den trommel der schutterij. Hel arme dier sloeg op hol, en verbrak zijn tuig zoodat het niet meer te houden was. Het liep in wilde vaart tegen het woonhuis van den heer Ter Pelkwijk, waar het zoodanig aan den kop gekwetst werd dat het zal moeten afgemaakt worden. Er was in die buurt veel volk, groot en klein zoodat 't een wonder is dat geen erger ongevallen plaats hadden. Ileinkenszand. Gisteren werd alhier door den districts-veearts Mervennee te Goes en den Provincialen veearts B, J. Vermande te Heinkemzand een geval van vlekziekte ge constateerd bij een varken. Het dier is ge storven en volgens de bestaande voorschriften verbrand. Heinkenszand. Helen 17 Juni herdacht dnr. G. C. Schilham geneesheer alhier op eenvoudige wijze den dag waarop hij voor 25 jaar tot geneesheer was gepromoveerd, en als zoodanig in functie was getreden. Het ontbrak den jubilaris niet aan vele belangstelling, ook in den vorm van ge schenken hem door vrienden gezonden. Veere. Dinsdagmiddag had alhier op «de Kampveersche toren» eene vergadering van landbouwers plaats, teneinde te spreken over de oprichting eener boterfabriek. Een des kundige, tot dat doel overgekomen, leidde bijeenkomst, en gette de voordeelen, alsmed. de voorwaarden aan zulk eene inrichtii t verbonden, helder uiteen. Jammer dat er z«v> weinig landbouwers uit Veere (slechts 3) tegenwoordig waren, terwijl men uit de gemeente Vrouwepolder vrij goed was opgekomen. Gevolg hiervan was, dat het benoodigde getal koeien niet dadelijk verkregen werd, en zoo dat getal er komt, de fabriek niet in Veere, maar denkelijk in de kom van het dorp Gapinge zal gesticht worden. Ook werd er eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren A Volkers Jz., J. de Rijcke en A. Dingemanse, die deze zaak verder tot stand zullen trachten te brengen. 's Heerenhoek. Maandag had hier een treffend ongeval plaats. De rietdekker Anthoon Spruit had het ongeluk zoodanig van de schuur, van Jac. Meulenb^rg te 's Heer Arendskerke, te vallen dat hi] met de kar moest worden thuisgebracht, en reeds den anderen dag overleed. Ook werd Dinsdag morgen omstreeks 8 uur in onze gemeente brand ontdekt in de woning van M. Boon man. Daar de spuit dadelijk aanwezig wa«, dank zij de omstandigheid dat het dag was, kon men den brand spoedig meester worden. Kruiningen. Dinsdagmiddag werd onze gemeente bezocht door de leerlingen met hunne onderwijzers van de R. K. school te Huybergen (N. B.) Te één ure door een negental wagens van het sta'ion Kruiningen afgehaald, begaven zij zich naar de hofstede van dhr. v. Hootegem waar zij onthaald werden. Na nog een rijtoer over Hansweerd gemaakt te hebben werden zij te half zeven naar het station Kruiningen gebracht om met den trein van 7 uur de terugreis te aanvaarden. Te Loosdreckt hebben zich een paar gevallen van influenza met doodelijken afloop voorgedaan. Te Stompvrijk is een boerderij afgebrand De brand was ontstaan op den zolder, waar de bedgordijnen van het ledikant eener 13 jarige dienstbode, met een op den grond staande petroleumlamp in aanraking kwam. De bewoners konden zich ter nauwernood redden. Schandelijk. Donderdagavond heeft een dienstmeid te Meppel tot driemaal toe hare oude moeder, die zij ,buiten de stad had gelokt, in 't water geworpen en onder geduwd. Gelukkig werd de worsteling door den sluismeester ontdekt, de moeder uit de klauwen harer dochter verlost en deze laatste naar de gevangenis overgebracht. Te Slikkerveer viel een werkman bij dhr. Smit van de stelling in het in aanbouw zijnde ijzeren schip. De man werd met verbrijzelden schedel opgenomenen laat een weduwe met zeven kinderen na. Te Schiedam heeft een werkman in de branderij van Daulmeijer, door het te vroeg afslaan van den helm van den ruwketel zich zoo gebrand door het gloeien i heete vocht, dat hij doodelijke brandwonden bekwam. In een magazjjn van wollen goederen en beddegoed te 's Gravenhage kwam de meid van mijnheer X. binnen en verzocht namens hare mevrouw, dadelijk met mooie fijne wollen dekens te zenden. Onmiddellijk voldoet de magazijnhouder aan het verlangen. Den volgenden namiddag ontvangt de knecht die om antwoord op de dekens komt, ze alle terug, met de boodschapMevrouw zal wel weder aankomen. Mevrouw bleef echter weg en bij nauwkeurig onderzoek der ter bezichtiging gezonden dekens bleek het, dat een daarvan de duurste en fraaiste gebruikt wasde deken droeg daarvan de onmiskenbare sporen. De koopman onderzocht nu de zaak verder en nu kwam het uit, dat de bewuste me vrouw een logé had gehad en, bij gebrek aan een deken, deze op eene zeer oorspron kelijke wijze in het magazijn geleendhad Een 90jarig man te Leiden vierde gister zjjn 65jarig huwelijksfeest met zijn derde vrouw Volgens de bijgewerkte bevolkings statistiek op 1 Jan. 4890 telt Zeeland 99,754 mannelijke, 101,913 vrouwelijke bewoners: totaal 201,667. In Drente, Overijsel, Gel derland, N. Brabant en Limburg overtreft de mannelijke bevolking de vrouwelijke met 3 a 7 duizend. In de overige provinciën telt men meer vrouwelijke dan mannelijke bewoners. In Zuid Holland verschilt het 36,000in Noord Holland 25,000. Totaal overtreft de vrouwelijke bevolking in Neder land de mannelijke met 43000. Bij de ontgraving in de kerk te Snsteren heeft men een graf gevonden, dat gehouden wordt voor dat van koning Swen- tibold, die in 900 aldaar werd begraven. Te Kondekerk a/d Rijn verdronk Zondag-ochtend een jongetje van 7 jaar in eene sloot. De ouders misten het reeds te 11 uren, maar stelden geen [onderzoek in vóór 2 uur, nadat zij gegeten en daarna geslapen hadden. In Lijfland (Rusland) neemt de me- laatschheid zoodanig toe dat besloten is aan de Oostzee twee hospitalen voor leprozen- lijders op te richten. Te New-Vork en te Philadelphia heeft op het oogenblik een volkstelling plaats, «waaruit waarschijnlijk zal blijken, dat die steden thans resp. 1,600,000 en 1,000,000 nwoners hebben. Zondag werd te Qnatre-bras het monument ingehuldigd, gewijd aan de nagedachtenis van hertog Frederik Willem van Brunswijk die den 16 Juni 1815, dus twee dagen voor den slag bij Waterloo sneuvelde. De hertog had zich aan het hoofd gesteld van een klein legerkorps om de Nederlandsche troepen te hulp te snellen, die slaags waren geraakt met de Fransche Cavalerie. Na een hevigen tegenstand, moesten deze troepen wijken de hertog dit ziende wierp zich als het ware alleen op den vijand om zijn troepen moed in te boezemenmaar moest zijn stoutmoedigheid met den dood bekoopen. Hij ontving een schot midden in de borst en stierf des avonds. Deze dappere daad is nu vereerd gewor den. Eenige Brunswijksche officieren waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Een vreeselijke brand brak onlangs uit bij een apotheker te Toulon. Door on handigheid van een bediende, die in den kelder petroleum-aether had at te tappen en de kaars in de bus liet vallen, deelde de vlam zich aan de vloeistof mede. De vlam verspreidde zich over den grond, en in zeer korten tijd vertoonde de kelder, die met gevaarlijke stoffen gevuld was, één brandenden afgrond. Aan blusschen of stuiten viel niet te denken. Daar herinnert men zich dat am moniak, een onbrandbaar gas, wel dienst zou kunnen doen. Twee of drie flesschen worden in den gloed geworpen, men sluit hermetisch alle uit gangen en wacht den uitslag af. Voelbaar koelt de vloer af, het knetteren der vlammen hield op. Een uur later bleek dat het vuur uit en alle gevaar voorbij was. Door een verschrikkelijke gasontploffing is bijna een geheele wijk, de kantoorwijk, van de stad Philadelphia door brand vernield. Elf personen bekwamen daarbij zulke ernstige brandwonden, dat voor het behoud van hun leven gevreesd wordt. De schade wordt op ongeveer 200.000 dollars geschat. Het treurigste bij dat ongeval is, dat hierbij aan boos opzet moet gedacht worden. Den ontaarden bedrijver heeft men nog niet ontdekt. Vrijdag 20 Juni, Goes, het bouwen van een sluiswachters woning enz. te Sas van Goes. Biljetten voor 20 Juni bij den aannemer v. d. Meijden. Zaterdag 21 Juni. 's lieer Arendskerke, gemeentehuis door het waterschap 's Heer Arendskerke 12 uur, het bouwen van een nieuwen stee- nen duiker in den dijk tusschen de polders Nieuwe Kamert en Louise. Bestek bij dhr. Vermande, Heinkenszand. Aanwijzing 21 Juni 9 uur. Inl. dhr. Sturm te Goes. Maandag 23 Juni Goes, voor 't gasthuis, tarwebrood, rund en kalfsvleesch, varkenevleesch, spek voor het 3e kwartaal, gort, rijst, kruidenierswaren, visch, kaas, azijn enz. voor het 2e halfjaar. Biljetten voor 12 uur bij dhr. v. d. B. la Mot- tlie. Opschrift „Besteding Gasthuis." Dinsdag 24 Juni. Wissenkerke, half 11, verbetering enz. der werken aan de Anna Frisopolper. Bestek ter inzage bij G. J. de Smit in de dïrectiekeet en bij dhr. v. d. Heijde a 50 cent. Aanwijzing Dinsdag 17 en Vrijdag 20 Juni 9—10 uur. Goes, voor 4 uur voor het burgerl. arm bestuur, gewoon tarwebrood, rund- en kalfs vleesch over Juli, Aug. en September. Voor waarden bij den vader van het weeshuis. Biljet met opschrift: Besteding Burgerl. Armbestuur bij dhr. J.M. Kakebeeke. Donderdag 25 Juni. Tolen, (gezegelde biljetten) door het D. B. der visscherijen op Schelde en Zeeuwsche stroomen, levering Duitsche stoomkolen voor het stoomschip Argus. Donderdag 26 Juni. Wissenkerke, 10 uur door het bestuur van den Thoornpolder verzwaring en verde diging van een gedeelte zeedijk. Aanwijzing Woensdag 25 Juni 1 uur. Biljetten een uur voor de besteding. Het bestek ten kantóre van dhr. v. d. Heide. Vjjdag 27 Juni. Kapelle, half 11 door den Willem Anna- polder, herstel enz. tot 30 April '91 van de werken aan de waterkeering. Aanwijzing Vrijdug 10—12 en Maandag 1—3 uur. Sa menkomst te Biezelinge. Dinsdag 1 Juli. Wissenkerke, half 11 door het bestuur van den Vlietepolder het leggen van een inlaagdijk in gemelden polder dienst 90/91. Daarna het verbeteren enz. der werken 90/91 Aanwijzing 24 en 27 Juni 10 en 1 uur. TERNEUZEN. Bij de herbesteding van het 3jarig onderhoud van de uitwaterings- werken behoorende bij het kanaal van Terneuzen, ramïng f 4850, waren geen in- schrjjvingen ingekomen. Zaterdag 21 Juni. Koudekerke, 10 uur strandgoederen. Iersekte, door deurw. Hollmann bij Hart- hoorn 6 uur, 6 gemeten grasgewas Zoekweg in 2 perceelen, 4 gemeten id. Eversweg,ge- met rogge achter den Dam bij wed. Wisse. Ierseke, bij Harthoorn door not.Bresser half 12 voor Calmeijn, 7 H. vlas in 4, en 7 H. klavers in 12 perc. in St. Pieterspoider. Aan wijzing daags te voren door B. Nieuwen- huijze te Kruininge. Veere, 11 uur in 't Godshuis voor 7 jaren verpachten door not. Verheij, 5 perc. bouw en weiland van 't Godshuis. Willielminadorp, 11 uur b(j wijlen Ossewaarde door Not. Mulock Houwer, 1 kabinet, eikenbouten bureau, ledikant, 4 veeren bedden met toebehooren, 1 barometer, 2 fauteuils, schuurtje voor afbraak, timmer mans- en arbeidersgereedschap, enz. Dinsdag 24 Juni. Middelburg, door Not Slegt in 't No tarishuis 10 uur meubelen, biljart, kinder wagens, goud en zilver enz. Inl. dhr.de Groot. Woensdag 25 Juni. Koudekerke, 't Zandt 10 uur bjj Leen- houts door not. Loeff, een hofsteedjo (karoterij) enz. Samen 2881 cA. 2o. 6490 cA. bouwland Abeelschen straatweg 10 perceelen veldvruch ten, hooi, et- en nagras. Kattendijke, bjj Feleus door J. de Dreu 2,4984. H. koolzaad, 2,0967 H. kar wij, 0,7848 H. vlas, 1,7930 H. klavers; enz. Hooi aan den Zeedfik, Inlaagdijk. En Hooiweide in Iersche moer. Kanthooi. Aanwijzing vanaf 20 Jan. door de Dreu. Inl. dhr. Pelle. Donderdag 26 Juni. Goes, half 2 in de Prince, panden leen bank over October '88—Maart '89. Tolen, bjj v. d. Slikke door not. Wagtho, 5 werkpaarden, 2 met veulen, 7 baatgevende melkkoeien, 1 kalfdragende vaars, 1 twee jarige, 9 eenjarige ossen enz. Borsele, 11 uur op de Kade, afbraak, als eikenhout, zeil, groote mast, pannen, steen, enz. Inl. dhr. Pelle. Baarland, bij Mullie door J. Nieuwen- huijse, 7560 cA. tarwe in Ramshoek; 2432 cA. winterkoolzaad inTolhoek. Inl.dhr. Pelle. Juni. mieutvdorp, door not. Pri ns uur, veldvruchten op Brunswijk. Ierseke, door deurw. Hollmann, 13 ge meten hooigras en Kloetinge, klavers te velde. Zaterdag 28 Juni. Arnemulden, bjj de Noofjer een huis en erf door not Verheij 7 uur by 't station Juli. Kattendijke, door J. de Dreu vruchten. Inl. dhr. Pelle. Kattendijke, door J. de Dreu inspan. Inl. dhr. Pelie. Serooskerke, door not. Verheij, de hof stede „Het huis om" met 53 H. bouw- en weiland. Dinsdag 1 Juli. Aagtekerke, 1 uur in de Chr. school, door not. Loeff, verpachten wei- en bouwl. der diaconie. Woensdag 2 Juli. Koudekerke, 10 uur op hofstede van den Engelsman door not. Loeff, 4 melkkoeien geit, varken, karret, 2 kruiwagens, turkje' hanpblok, stampbak, mest, hooi, stroo, mel kersgereedschap, huisraad, spek. Wemeldinge, 11 uur bij Dane door not. Lansen Croin, een woonhuis van erven Bus- traan 197 cA. Inl. dhr. Pelle. Kolijnsplaat, door not. Noordijke 6 uur in „de Patrijs" 166,72 A klavers. 166,72 A. weihooi van Cornelisse. Donderdag 3 Juli. 's Gravenpolder, bfi Zaafjer doer not. Overman 10 uur voor B. Armbestuur, Her vormd keikbestuur, diaconie en gemeente bestuur voor 7 jaar verpachten 42 H. bouw en weiland onder 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke en Hoedekenskerke. Middelburg, 2 uur in Schuttershof door not. Slegt 232,90 A. weiland en 216,70 B. id. in Ritthem. Woensdag 9 Juli. Oostkapelle, door not. Tak uur hoi- stede van erven Wondergem 807.96 Are Woensdag 23 Juli. Oostkapelle, door not. Tak uur hofstede van erven Wondergem inspan en veldvruchten. De spoorwegovereenkomsten zijn heden aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. Benoemd tot onderwijzer te Brouwers haven dhr. G. A. Haringman, te Coljjnsplaat'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5