GROOTHEID en VAL. richter van het Congres (Sloet totOkihuis) in 1891 het Congres hoopt te ontvangen. Tot bestuursleden voor dat 44ste Congres zijr. benoemd de hh. mr. J. H. Geertsema Commissaris des Konings in Overijsel (eere voorz.)H. C. v. d. Houwen v. Oordt te Apeldoorn (voorz.) A. E. Buisman, mr. B. J. baron v. Dedem ten Bruggencate, 1. van Hasselt burgemeester te Kampenmr. H. G. Jordens; dr. E. Lindeboom, mr. J. A. v. Roven, A. H. Servatius te Terwolde; mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, mr. J. M. baron van Voorst tot Voorst en mr. A. F. Vos de "Wael lid der 2e Kamer. Niets meer te bespreken zijnde sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. Woensdag morgen vergaderden weder de afdeelingen. De le afdeeling behandelde punt 13 de conclusie werd aangenomen dat het wen- schelijk is bij voortteling van het vee er op te letten van het vee dat aan te fokken dat bij groote melkopbrengst een groot vetgehalte heeft. Punt 14 volgde, waarop de conclusie werd aangenomen dat het onderzoek dooi de later uitgevonden en verbeterde werk tuigen zeer goed uitvoerbaar is, doch in sommige gevallen op moeilijkheden stuit. Punt 12. Is de tegenwoordige mindere waardeering van het Shorthornvee tegenover het Hollandsche veeslag gegrond gaf aanleiding tot de slotsom In Zeeland heeft de ondervinding geleend dat kruising van Shorthornvee met Holiandsch vee beste resultaten geeft zoowel wat aangaat melk- als vfeeschproductie, met uitzondering van vee, gefokt voor den uitvoer. De 2e afdeeling behandelde punt 24. Is de mogelijkheid om vee en paarden te kunnen verzekeren tegen sterfte ten gevolge van ziekte en ongelukken, bij eene Nederiandsche Maatschappij, welke een vooraf vast te stellen Premie berekent, niet een Landbouwbelang En verdient deze wijze van verzekeren, niet de voorkeur boven verzekeren bij on derlinge plaatselijke veefondsen Het le gedeelte der vraag werd door de afdeeling toestemmend beantwoord. "Wat het 2e gedeelte betreft, de conclusie was dat verzekering bij een op groote schaal en over groote uitgestrektheid werkende maatschappij voordeeliger voor den land bouwer kan en zal werken dan verzekering bij onderlinge fondsen. Nog werd behande d de vraag Werkt de wet op de besmettelijke ziekten, ten aanzien van de vlekkentijphus bi) varkens, gunstig, of zijn de klachten over de uitvoering dier wet gegrond Zoo ja, welke middqlen moeten worden aangewend, om daarin verbetering te brengen. Men was 't niet eens over de noodzake- ijkheid van afmaking. De conclusie was dat de wet in zake vlekkentyphus en trichinen ongunstig werkt; Jhvoering van 't stelsel van schadevergoeding bij onteigening is noodig. In de tweede algemeene vergadering heden middag werden de verschillende be sluiten der afdeelingen goedgekeurd. De heer Bierema trok zijn toezegging in zake zijn hulpmeststrooier in. Hij zal wel zijn fa FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) XLVI. BERNADOTTE. Tusschen Bonaparte en Bernadotte had nooit de rechte verhouding bestaan. Bernadotte had v el eens blijken gegeven dat hij den ander aandorst en dat was hem een doorn in zijn oog. Aan den aanslag der vijfhonderd had Bernadotte geen deel willen riemen, en zoo noodig de verdediging der aangevallenen op zich genomen. Sinds dien tijd kon hij niet veel goed meer doen. De verhouding werd er niet beter op, toen Napoleon Keizer geworden was. in Spanje deed hij hem niet naar den zin; bij Wagram iri den slag tegen de Oostenrijkers was hij te langzaam, en bij de verdediging van Vlaanderen en Zeeland bedierf hij het geheel. Inmiddels was de «gekke» koning, Gustaaf IV, van Zweden afgezet en vervangen door zijn oom Karei, door wien een troonopvolger moest worden aangewezen. Naar die «be trekking» dong ook Jean Julien Baptiste Bernadotte, prins van Porte Corvo, die bij de Zweden zeer bemind was, dewijl hij, tijdens hij gouverneur van Hanover en be stuurder van Zweedsch Pommeren was ge weest, hun bescherming en vriendschap ver leend had. De Zweedsche Rijksdag benoem de hem, meenende in hare franschgezind- heid dat zij daarmede Napoleon een dienst werktuig beschikbar stellen bij publieke proefnemingen. De rekening van het Sloettonds werd goedgekeurd. Daarna had de rijtoer |plaats waaraan 61 rijtuigen deelnamen. Te Wemeldinge wer den de congresleden door den burgemeester verwelkomd en onthaald. Tolen. Met genoegen zagen wij dat Tolen een antirevolutionair naar de provinciale staten heeft gezonden. Onze verwachting is niet beschaamd dat ook in dit district de meerderheid is aan onze zijde. Toch mag niet verzwegen, dat onze vrienden beter hadden kunnen opkomen. Een goede honderd antirevolutionaire kie zers bleven tehuis. En 't is dan ook alleen van het thuisblijven van een ongeveer gelijk getal liberale kiezers te danken dat door onze traagheid niet een liberaal werd bin nengeloodst. Onze vrienden op Tolen smeden nu het ijzer terwijl het heet is. 't Is bij de tegen standers niet alles «couleur de rosé.» Doch ook van onze zijde mag wel ernstig aan ordening der krachten gedacht worden. Er wonen zulke warme vrienden te Sta- venisse, te Scherpenisse en te Oudvosmeer. Bekende namen met jeugdige krachten. Zij moeten de pas ontwaakte vrienden aan den praat houden, door ze te vereenigenmet gedurige voorlichting de overigen bewerken en lest niet minst de Toolsche anti revolutionairen leiden in de keuze hunner politieke lectuur. Zonder een deugdelijke organisatie toch gaat in 1892 het thans verkregen voordeel bepaald ;te loor. 18 Juni '90. Middelburg. In de raadsvergadering van Maandag werd besloten met 1 Juli den prijs der geneesmiddelen uit de gemeente apotheek met 5 cent per recept te ver- hoogen. Daarna werd behandeld het ont werp verordening tot heffing van een be lasting op de honden. De meerderheid in de commissie van financiën ging met 't ontwerp niet mede. De hh. W. H. Snouck Hurgronje en v. Berlekom verklaarden zich met 't ontwerp ingenomen. De heer E. P. Schorer daaren tegen had vele bezwaren. Hij wees er o,a. op dat de kenteekeaen kunnen gestolen worden, en dat iemand die zijn belasting betaald heeft, daar/an de dupe wordt, alsmede de hond die ongegrond kan worden afgemaakt. De heer v. d. Swalme vond in een kleine stad als Middelburg zulk een maatregel onnoodig. De hr. v. Dunné jwas tegen heel de hondenbelasting. Na aanneming van enkele artikelen werd het artikel dat het dragen van kenteekenen door de honden voorschrijft, met 8 tegen 7 temmen ver worpen. Tegen stemden de hh. Den Bouw meester, E. P. Schorer, v. Dunné, W. A. v. Hoek, H. P. Snouck Hurgronje, F. G. Sprenger, v. d. Swalme en Hoogerwaard zoodat de oude verordering weder van kracht verklaard wordt. bewees. Toen de becoeming geschied was, deed deze echter al wat hij kon om haar ongedaan te maken. Toen Bernadotte dit hoorde begaf hij zich tot hem en vroeg hem waartoe dit diende. Napoleon ontkende ergens van te weten; doch hij beloofde hem zich tegen zijne troons bestijging nooit te zullen verzetten indien hij hem wederkeerig toezegde nimmer de wapens tegen hem te zullen opvatten. Bernadotte antwoordde hierop«Gij moei weien dat ik tot den troon van Zweden geroepen wordende Zweedsch onderdaan ben, en Zweedsche belangen heb te dienen. Ik heb geen plan uw leenman te worden.» «Ga uw gang maar,» beet de ander hem hierop toe, «onze bestemmingen moeten hare vervulling erlangen.» Naderhand scheidden zij weder als de beste vrienden. Bernadotte ging van den roomschen tot den lutherschen godsdienst over, verkocht zijn prinsdom Ponte Corvo en zijne bezittingen in Polen aan Napoleon voor twee miljoen, (waarvan hem echter maar een miljoen is uitbetaald,) en trok naar Zweden, waar hij spoedig door het volk geliefd en vergood, juist daardoor den naijver van den keizer opwekte en in ongenade viel. Of dit Karei Jan (zoo heette Bernadotte nu) iets schelen kon Eenigen tijd later werd een aanslag op 's prinsen vrijheid beproefd, op last van Napoleon zelf. Men wilde hem bij Haga oplichten en naar een in de nabijheid lig- Goes. Z. M. heeft dhr. A. J. Overtveld, directeur van het rijkstelegraafkantoor, pen sioen verleend tot een bedrag van f 1003 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Oudvosmeer, dhr. C. J. de lïilder v. Noorden. Tolen. In de vacature Sipkes zijn uitge bracht 1031 stemmen, van de 1364 stem men blanco 4, van onwaarde 1, dus geldig 1026. Volstrekte meerderheid 514. Uitge bracht zijn op mr. J. H. }L v. Buren fa) 560; N. Polderman (1.) 456; G. Bolier 7 P. D. v. Stapele 2 en A. Hoek ,1. Gekozen is dus de heer v. BUREN. Te Tolen stemden 191 van de 266te Poortvliet 100 van de 146Oudvosmeer '111 van de 146Scherpenisse 105 van de 173; St. Maartensdijk 217 van de 242 St. Annaland 164 van de 208Stavenisse 88 van de 103en St. Philipsland 55 van de 80. De heer Bolier had aan de Kiesvereeni- ging bericht ditmaal niet in aanmerking te willen komen. Wij verzuimden dit in net verkiezingsnummer te melden. Biggeberke. Bij de gemeenteraadsver kiezing op Maandag zijn van de 89 kiezers 57 opgekomen. Uitgebracht op A. Moens Az. 36stemrnen, P. Uijcknuize 9, C. Zachari- asse 7, K. Houterman 2, J. de Kam, J. Huijsman en P. Moens ieder 1 stem. Gekozen is dus dhr. A. Moens Az. Als postbode te Bath is met 1 Juli a. s. benoemd J. Dansen, in de plaats van P. Dansen, wien op dit tjjdstip ais zoodanig eervol ontslag met pensioen wordt verleend. M. C. De min. van binnenl. zaken brengt in herinnering, dat de aanmelding voor de dezen zomer te houden examens middelb. en lager onderwijs vóór 21 Juni bij zijn departement moeten zijn ingezonden. Middelburg. Vit het volk, voor het volk. Een drietal kunstbeschouwingen eischten Van de ka» eene uitgave van ruim 1100 en de schilderijententoonstelling leverde een te kort op van f 300. Het St. Nicolaasieest dat dit jaar weder gegeven werd is goed geslaagd. Aan bijdragen werd f946.43v2 ontvangen, terwijl de uit gaven f 966.73 besomden. De kas behoefde alzoo slechts f 20.597s bij te leggen. De ten vorigen jare opgerichte Kinder speeltuin blijkt in alle opzichten te beant woorden aan het daarmede beoogde doel. Bjj den aanvang van het nieuwe speelseizoen telde de tuin 50 begunstigers, 233 leden en 23 toegetreden huisgenooten. De ontvangsten bedroegen in 4889 f 485.25 en de uitgaven f341. De volkszangschool telt thans 131 leerlingen. Tot de vereeniging Uit het volk Voor het volk traden in den loop van het jaar slechts 27 nieuwe leden en begunstigers toe. Ook is bjj het verslag een bijlage gevoegd, waarin een nauwkeurige opsomming voor komt van wat de Vereeniging deze 25 jaren heeft tot stand gebracht. Hadden den 20 1865 een 12tal ingezetenen van Middelburg aan hunne mede ingezetenen eene uitnoodiging gericht tot het regelen en gend Fransch schip brengen. Doch de aanslag werd verijdeld. Bernadotte schreef toen een brief aan Napoleon waarin hij hem op waardigen toon zij ie ontrouw en laag heid onder 't oog bracht. Woedend was deze na het lezen van den brief. «Vernederd zal hij worden;» zoo liep hjj uit «en anders met de wapens in de vuist sterven.» Nu, de wapenen opvatten zou hij ook. Bernadotte stelde Zwedens belang hooger dan dat van Napoleon en verklaarde dan ook (7 Maart 1812) aan dezen laatste den oorlog. Deze daad deed Napoleon eenige maanden later tot den Russischen gezant zeggen dat ile Zweedsche troonopvolger op 't punt scheen gek te worden. Heel gek schijnt Bernadotte overigens niet geweest te zijn immers zijn oorlogs verklaring beteekende heel weinig. Hij zond zeer zelden zijne troepen in het vuur. Hij verloor dan ook, naar de ruimste bereke ning in den oorlog van 1812 en dien van het volgende jaar aan dooden en gekwetsten 3 officieren en 100 soldaten, een opgaaf die waarschijnlijk nog te ruim genomen is. Aan Zwedens bondgenootschap hebben de verbondenen weinig gehad. Doch wij wen- schen de geschiedenis niet vooruit te loopen. XLV1I. VERVOLG VAN 1812. Half Juli trok Napoleon het eigenlijke Rusland binnen. De Russen, niet wetende ol hij 'top Moskou of op Petersburg ge- bevorderen van volksvermaken, waarvan het doel nader werd omschreven, op 13 Juni 1865 werd de vei'eeniging opgericht met 450 leden, tegen betaling van 11,25. waarvoor toegang t<>t de verschillende bijeen komsten en een of meer gratis toegang- kaarten ter verspreiding bij voordrachten, muziekuitvoeringen enz. onder den arbeiden den stand werden verstrekt. Het ledental dat in het jaar 1868/e9 lot 647 was geklommen, daalde in datzelfde jaar tot 249 leden, met eene jaarlijksche bijdrage van minstens 12,50. Thans telt de vereeniging, die op een werkzaam leven mag bogen, 211 leden en 24 begunstigers. Weerzinwekkend. Het liberalisme werd «vroom» in den laat- sten tijd. Hun candidaten, voorzien met een attest van Dr. Bronsveld, traden op met een witte das. Nu, daaruit blijkt dat het Nederlandsche volk niet voor het ongeloof te winnen is, dat het christelijk beginsel nog altijd is de grondtrek van ons volkskarakter. Toch moet het ieder eerlijk mensch tegen de borst stuiten, dat liberalen, die eigenlijk in niets positiefs gelooven, zoo den vrome gaan uithangen. In ieder geval, gaat het nu niet meer aan om alleen onze partij te verwijten, dat zij den godsdienst in de staat kunde mengt. De liberalen zijn ons op dat pad al een heel eind voor. Evenwel had Mr. Rink, lid der Geldersche Staten en advocaat te Tiel, den moed om toen hjj verleden week te Lochem voor de kiezers optrad dit verwijt aan ons adres te zenden. De Graafschapper wijst echter op het tegenstrijdige in Mr. Rink's verklaring en het doen der|liberalen.Toen bij de Maartver kiezingen in 1888 de Roomschkatholiek Mr.|Be- versjdoor de onzen was aanbevolen, werd van liberale zijde de volgende poëtische «vrome» ontboezeming verspreid O God, heb medelijden Met Kerk en Vaderland Verstoor het werk der logen En doe Uw woord gestand Verbreek des vijands lagen, Vuur aan, beziel de tragen, Verdubbel alle kracht Leid ons tot de victorie, Dan wordt ook U de glorie Ootmoedig toegebracht 1 Op, op, gij vrome mannen I Voort, voort ter stembus heen Moet Rome hier regeeren Neen, duizendmalen neen Geen Bevers moogt gij steunen, 't Land word' nooit Rome's buit Die 't goed met Neêrland meenen. Roept Tak van Poortvliet uit! "Wie weet, of dit weerzinwekkend gebazel niet is opgesteld in een kroeg, onder het gebruik van een «bittertje». Natuurlijk zijn de candidaten hiervoor niet aansprakelijk. Evenwel de Standaard mocht op dat stuitend boerenbedrog wel terecht wjjzen. Ook de Tijd deed het. Evenwel, ter eere van de liberalen in de roomsch-katholieke landen, wees dat blad er op, dat zóo munt had, waren teruggetrokken achter Smolensk, en zoo vervolgens, overal op hun weg de magazijnen vernielende, en steden en dorpen verwoestende. Deze taktiek droeg goede vrucht; want het franscbe leger werd door al dat doelloos draven vermoeid en ontstemd. Velen stierven van ellende. Eindelijk kreeg Napoleon bi richt dat de Russen een slag wenschten te wagen. Een voorpostengevecht werd geleverd, waarbij de Franschen groote verliezen leden; doch de volgende dag zou alles goed maken. Evenwel, des anderen daags was de vogel ook weer gevlogen, tnt groote teleurstelling van Napolean, die nu reeds drie maanden doelloos en met groote verliezen heen en weer geslenterd had. Het was inmiddels weder stikheet ge worden toch zou men beproeven de Russen te achtervolgen. Napoleon zeil reed aan de spits des legers. Paarden en menschen vielen amechtig neer langs den weg. Oude soldaten, die den veldtocht in Egypte hadden bijgewoond, herinnerden zich niet ooit zulk een heeten dag te hebben beleefd. Toch trok men vele mijlen ver, doch vond geen Russen. Wel hadden er telkens kleine schermutselingen plaats, die ook den Russeu op het verlies van vele menschenlevens te staan kwamendoch het eigenlijke hoofd- trelfen bleef uit. Van 600 duizend man had hij 200 duizend in Duitschland als re serve achtergelatenen de rest was thans reeds tot 250,000 gedund. (Wordt vervólgd.')

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2