1890. No. 110. Donderdag 19 Juni. Vierde Jaargang WATERLOO. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. 1»RIJS DER ADVERTENTIEN HET CONGRES. ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.; UITGAVE VAN w en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 meer 10 cent. 5 regels 50 cent, iedere regel Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Die met 1 Juli zich wenscht te abonneeren np ons blad, ontvangt de in deze maand nog verschijnende nos. GRATIS. 1815-18 JUU 1-1890. «Juicht, volken uit den boei geslaakt, De Godheid heeft u vrijgemaakt Geen aardsch, geen stofflijk pogen. Valt juichende dien God te voet, Den Wereldheer Die wond'ren doet Aanbidt zijn Alvermogen 1 Zijn hand voert Koningen ter. troon, Schenkt strijdenden de zegekroon, En dondert op de snooden. Hem, Die der volken weegschaal houdt, Zij, Nederland, uw lot betrouwd, Den God der Wereldgoden. Bilderdijk.» Maandagavond te half 9 werden de Congresleden door den burgemeester van Goes, vergezeld van al de raadsleden, in de raadszaal ontvangen. De burgemeester riep hun een hartelijk welkom toe. Hij zeide onder anderen, het dubbel aangenaem te achten dat Goes hun plaats van samenkomst was. Immers het onderwerp uwer be sprekingen is de hoofdzenuw van het be staan der inwoners. In deze gemeenteen omstreken zijn weinigen, die niet persoonlijk van zeer nabij in den landbouw zijn be trokken. Gjj zijt niet alleen welkom als gasten, doch gij kunt zeker zijn dat veel belangstelling u zal omringen. Ons belang, onze zaak roept u hier. Uw programma deed ons zien de gelukkige keus der onder werpen door mannen met uitstekende namen te behandelen. Het -43ste landhuishoud- kundig Congres besla eens een eereplaats in de jaarboeken van den Nederl. Landbouw. Dat dit Congres slagen zal, daarvoor is de uitstekende naam van uwen voorzitter, den heer G. J. v. d. Bosch, een deskundige van den eersten rang en directeur van den Wilhelminapolder, u borg. Hem, een the oretisch, technisch en practisch vakman, beval ik ten vorigen jaar bij u aan, toen ik, gedachtig aan het«Schoenmaker houd je bjj uw leest» voor het aangeboden voor zitterschap bedankte. Houdt vooral rekening met de bescheiden krachten, waarover Goes beschikt, in ver gelijking met andere plaatsen. Toch zal Goes toonen wat 't kan om te zorgen dat bjj uw vertrek de aangename indruk van Zeeland niet spoedig verloren ga. De heer G. J. v. d. Bosch, voorzitter van het Con- gresbestuur, bedankte den spreker en hoopte dat, dank zij Goes' gastvrijheid, den Congresleden, overeenkomstig hunne ver wachtingen, hier aangename dagen wachten zouden. De heer Cremer uit Oosterbeek wijdde een waardeerend woord aan de Zeeuwen en Zeelands landouwen. Zierikzee was nog bij niemand uit de gedachten. Goes zal niet minder bevredigen. Onderwijl was den gasten de eerewijn aangeboden. Na deze wederzijdache attenties werden de beide afdeelingen Landbouw en Staat huishoudkundegevormd. Van de le afdeeling is het bestuur aldus samengesteld Cremer voorz., Breebaart vice-voorz., Veld huis Secr. Van de 2e afdeeling Fontein de Jong voorz., Zijp vice-voorz. en D. Srigter te Goes, secr. Dinsdag morgen te 9 uren kwamen de beide afdeelingen op het raadhuis saam, doch om spoedig gecombineerd te vergade ren. De 2e afdeeling was voor dien dag de gast der eerste. Behandeld werd het volgende vraagpunt: tfWeike ondervindingen zijn hier te lande opgedaan met het bewaren van ineengeperst groenvoeder in mijten (DuitschPressfeimen) waarvan het stelsel van Blunt o. a. beschre ven is in het Maandbladf voor den Nederland- schen landbouwer, no. 1 en 3 van 1889? „Verdient deze wijze van bewaren van groenvoeder aanbeveling Of zou wellicht volgens een voorstel, gedaan in de Lan d- bouw Courant van 7 Maart 1889, het weder uiteen werpen van het aan eene mijt gezette groenvoeder, nadat dit eene zekere broeiing heeft ondergaan, in sommige omstandigheden nog de voorkeur verdienen?" Uit de discussie bleek dat van een der proefnemers de proefneming onzuiver was geweest. Een kram van een der hef boomen brak en deed den warmtegraad stijgen, zoodat het onderzoek geen resultaat opleverde. Een volgende proef met versch gras slaagde beter. De pers van B. is een best middel om in ongunstig getjjde goed zoetvoederte voeren, welk voeder bij de zuivelbereiding zijn zuurachtigen reuk mist. De heer Stout toonde meteen een monster ingekuilde maïs. Hij had de stengels, sommige 1 pond dik laagsgewijs op elkander gedrukt, natuurlijk niet luchtvrij, dat gaat uiet. Hij had bij Tydeman in de Haarlemmermeer een proef genomen met 3 bunders gras. Het groen voer drooptoch legde hij de houten be- zoldering er op, zorgvuldig opdat geen klonters in de mijt zouden zijn. Van deze hoeveelheid werden 50 stuks vee gedurende een maand gevoederd. Aanmerking op den smaak der melk werd, zelfs door de kieskeurige Am sterdammers niet gemaakt. Echter geve men 't vee 's morgens eerst best hooi en dan dit groenvoeder. Hij heeft een voordeeliger constructie van dat werktuig gevonden, zoodat het f 440 en f 110 zal kosten in plaats van f190 en f150. De bereiding van bruinhooi echter valt niet mee, zoo werd gezegd. Ten slotte werd vastgesteld dat inpersen beter is dan 't gewone inzuren of inkuilen, om 't voeder te bewarendat voortzetting der proefnemin gen noodig ic en dan op een volgend Congres nader kan worden gerapporteerd. 2e. Is er ook iets bekend van ondervin dingen, in ons land opgedaan met het gebruik van machines om hulpmeststoffen uit te strooien? Wjj noemen Schlör's Düngersteuer, door de commissie van het proefstation voor nieuwe landbouwwerktuigen te Halle aan bevolen, en die van Bierema te Usquert, welke in het Nosrden van ons land met succes! wordt gebruikt." Uit de hand strooien is gevaarlijk, zoo zegt de heer Bierema. Gebrekkige en dure machines als bovengenoemde belemmeren 't gebruik. Hij heeft thans een nagemaakt, verbeterd, goedkooper exemplaar, dat hij gaarne ter proefneming afstaat. Er is geen ander werk te verrichten bjj dit toestel dan dat een werkman slechts af en toe den voorraadbak vult. Een man kan van 1 pond 5 h 6 bunders per dag bezaaien. Het toe stel kost f150. De heer v. d. Bosch herinnert aan een Engelsche constructie die hij te Windsor zag die wel duurder is doch mogelijk ook op uitstrooiing van hulpmeststoffen en ver nietiging van sporen ook op aardappels is aangelegd. Conclusie isNadere kennis making met Bierema's toestel is gewenscht. Dr. Giltay behandelde, boeiend en populair, «de middelen tegen door zwammen veroor zaakte brand.» Kopervitriool helpt bij kern- brand, doch tegen stuifbrand in garst en haver is het een onvoldoend middel, ook schaadt 't de kiemkracht te veel. Beter is de zwavelzuurkopermethode, met of zonder gebruik van kalkmelk, een bewerking die een rust van 16 uren vereischt. Ook de methode van Jensen verdient aanbeveling. De methode waarbij kopersurphaat en een kalkbad dienst deden, slaagde uitstekend. Zij doodt de zwammen en schaadt het kiem- vermogen niet. Spreker zal in een bijlage een duidelijk overzicht dezer methodes geven. 4o. Zou het niet aanbeveling verdienen, dat de kleine vereenigingen tot onderlinge verzekering tegen hagelschade, zich in éene algemeene Nederlandsche Yereeniging op lossen „Zoo ja, met welke bezwaren valt bjj zoodanige vereeniging te rekenen en welke hoofdbeginselen behooren in acht te worden genomen? De inleider stelde het groote belang van de onderlinge verzekering op allerlei gebied voor de landbouwers in het licht om daarna i in het breede het nut en de noodzakelijk heid van hagelverzekering aan te toonen, met voorbeelden aan Duitschland ontleend. Conclusie was dat een dusdanige alge meene vereeniging dient tot stand te komen, mits men het reglement zoodanig inrichte dat met behoud van de zelfstandigheid van iedere vereeniging de voorkomende schade door de deelnemers worde gedragen. Is het wenscholijk dat het Congres bij de regeering stappen doe om te bevorderen dat de remontecommissie het publiek in ken nis stelle met de gebreken, die zij heeft ge vonden aan de voor de remonte aangeboden paarden, in de verschillende streken des lands De inleider vond van ja. Anderen waren van meening dat deze regeering veel in't belang van den landbouw doet, en wjj nu niet onbescheiden moeten schjjnen. Dat schaadt mogeljjk 's ministers sympathie. Toch is bij de gewaardeerde voorlichting ook noodig dat inlichtingen gegeven worden op 't terrein. Dit kan best, nu de minister een remontepaard enz. op de tentoonstelling zendt. Ook waren sommigen van meening, dat publiceering van de gebreken der paarden het debiet van den boer schaadt. Men moet die gebreken niet aan de groote klok hangen. De conclusie luidde dan ook, dat het con gres de gevraagde stappen bij dereg. uiet doen moet. Nog een punt werd dien dag behandeld. Een punt zoo belangrijk dat nog een extra- avondzitting aan de bespreking er van ge- wjjd werd. De Groningsche vrienden, de mannen van de radicale maatregelen, ver dedigden nameljjk Kleven in Nederland het grondbezit ge breken aan, en hoe die te doen verminderen of verdwijnen De inleider zegtWat betreft het grond bezit, staat Nederland gunstiger dan 't buitenland. Maar dit wordt anders. Het aantal eigengeërfde boeren verminderd steeds, dat der pachtboeren vermeerdert. Het land komt te veel in handen van groote grond bezitters. Den kleinen grondbezitter wordt zijn land ontwrongen door het kapitalisme, dat een te groote macht verkrijgt. Het pachtstelsel doodt alle individualiteit en richt de met elkaar concurreerende liefhebbers te gronde. Het erfrecht is niet afdoende. Dit zjjn alleen de navolgende maatregelen Progressieve grondbelasting. Verhuurd land hooger belasten dan land in eigen exploitatie. Grondeigendom boven een zeker maximum te verbieden. De sprekers uit Noord Holland achtten deze maatregelen onnoodig, schadelijk, vrij- heiddoodend. In N. Holland wordt aan ge huurd land evenveel zorg besteed als aan eigen land't zou trouwens strijden met 't belang des pachters, zoo 't anders ware. Waar moet het heen Heden den kleinen boer beschermend, zou de Reg. later ook andere industrieën moeten steunen. De omstandig heden zullen van zelf wel anders worden. Men schaffe liever de overgangsrechten af. De verhoogde huur heeft tot oorzaak dat ieder gaarne bljjft in zjjn provincie. De heer Stigter waarschuwde tegen schermen met het woord vrijheid. De 18e Juni is een nationale herinneringsdag aan de her overde vrijheid. Maar heeft een boer, die een contract aangaat, dat hij niet kan nakomen, zjjn vrijheid Hjj mist ze. De concurrentie vooral tusschen jonge boeren is van dien aard dat zij te hooge pacht betalen. Spreker wil ook afschaffing der mutatierechten. Ook was men van gevoelen dat uitwo nende grondeigenaren moeten bijdragen in de gemeentebelasting. De Groningers had den ook bezwaar tegen het groot grondbezit, a la Scholten, van inwonende kapitalisten. De heer Vorsterman van Oyen releveerde het feit dat in het 4e district Belgische eigenaars verpachten en wel bjj inschrijving op voorwaarde dat de pachter alle jaarlijksche en toevallige onkosten betale. Waar men den verpachter nog hooger in de gemeente belasting zou aanslaan, zou deze ook dat door den pachter laten geschieden, die op deze wijze dan wel 2ty3 maal zijn pacht be taalt. De conclusie luidt: Het tegenwoordig grondbezit kleven gebreken aan. Onder de middelen ter wegneming behooren verbete ring van ons belastingstelsel, afschaffing der mutatierechten, wijziging der gemeentewet in dien zin dat hoogere heffing voor uit wonende eigenaren mogelijk zij. Aan het landbouw-comité zal verslag gedaan worden van de discussie naar aanleiding dezer vraag. Des namiddags opende de voorzitter de algemeene vergadering van het Congres (de tweede te Goes) met een rede, waarin hij er op wees, dat hij niet als autoriteit maar als eenvoudig landbouwer hier was. Hij heette de aanwezigen, vooralfde dames, hartelijk welkom. Spreker wees op tal van verbeteringen, die in Zeeland waren ingevoerd, sinds in 1851 Goes de eerste maal de eer had het Congres binnen zijne muren te ontvangen. De ouwerwetsche ploegen zjjn door Amerikaanscue enz. in verschil lende soorten en modellen, duurzaam en van geringen trekkracht vervangen. Spreker noemde voorts kunstmeststoffen, fokvee, kruising der schapen. De stichting van een afdeeling van het Rundvee-, later van het Paardenstamboek. Vervoermiddelen en wegen werden verbeterd, dank zij de voorschotten der Provinciale Staten. Stoomgemalen enz. Toch is er achteruitgang bij veel dat nog verbetering behoeft. De regeering gaf reeds veel als daar zjjnlandbouwschool, proef station, vakscholen voor zuivelbereiding. Toch is het jniet genoeg. Er moeten ook lagere landbouwscholen zijn, met vaste op het land wonende landbouwleerarenwi'n- terscholen. Wandelleeraren gelijk in het buitenland. Meer bedrijfskapitaal, landbouw- voorschot- en credietvereenigingen. Verlich ting van den druk der belastingen. Belasting op bouwhoeven, afschaffing hypotheek- en personeele belasting. Toch mogen wij dankbaar zjjn dat bjj de Reg. ook de landbouw tot zijn recht komt. Denkt aan de landbouwcommissie aan maatregelen (wet van 23 Juni 1889) tegen knoeierijen in den boterhandel. Sub sidies van staatswege kwamen in voor land- bouwvakken, proefvelden, de paardenfokkerjj, enz. Spreker hoopt dat de besprekingen den bloei van den landbouw in Nederland zullen bevorderen. Den commissaris des Konings die deze eerste samenkomst met zijne hooge tegen woordigheid wilde vereeren heette hjj har telijk welkom. ZEx. beantwoordde den spre ker met herhaling zjjner sympathiebetuiging met 't Congres, en zijne belangstelling in alles wat het peil van Nêerlands, inzonder heid van Zeelands landbouw verhoogen kan. De secretaris las verschillende brieven voor van welke enkele zullen beantwoord worden; onder anderen van Z. M. den Koning, de ministers van binn. zaken, oorlog en water staat, oud-minister Heemskerk; 't Congres- bestuur van Bergen op Zoom. De Voorzitter deelde nog mede dat na vergeefsche correspondentie met Roermond en Venloo (wijl Limburg in 1891 aan de beurt zou zijn) met eenige gemeentebesturen in Overijsel gecorrespondeerd is geworden, en dat Zwolle, de bakermat van den op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1