1890. No. (09. Dinsdag 17 Juni. Vierde Jaargang I V E R S C HIJ X T G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te xMiddelburg. PRIJS DER ADVERTEVHEN elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers/0.02s| UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Ontaarding der Zondagscholen. II. De ontaarding van sommige Zondagscho len is ook te zoeken in het vaak bijzonder slag van menschen, die aan 't hoofd er van staan. Hoe vallen soms de kinderen in handen van onbeschaafde en onhebbelijke Zondag schoolonderwijzers. Hier en daar schijnt het, dat ieder wel Zondagschool kan houden. Vaak worden daarvoor gebruikt menschen zonder degelijke bijbelkennis; menschen zonder rechte kennis der waarheid; menschen zonder geestelijke ervaring menschen zonder eenige gave van mededeelingmenschen zonder tact om met kinderen om te gaan; menschen zonder eenige beschaafde vormen; menschen zonder iets aantrekkelijks voor kinderenmenschen zonder liefde voor kin deren: menschen, voor wie kinderen zelis geenerlei achting gevoelen. Dat Zondagscholen nuttig en noodig zijn voor kinderen, die thuis niet hooren van den Zaligmaker, die ook een Vriend en Zaligmaker van kinderen is, zal niemand tegenspreken. Zulke kinderen worden in den regel toch de straat op gezonden. Dit doen helaas ook nog christen-oudersen zeker, in dat geval is het ongetwijfeld beter, dat Zondagschoolonderwijzers zulke kinderen in de Zondagschool zoeken te brengen, maar als christen-ouders hunne roeping verstaan, dan zenden ze hunne kinderen niet naar de Zondagsehool, maar houden zjj zich thuis met hen bezig. De kinderen hebben er recht op, dat de ouders een tijd voor hen hebben, om eens met hen te spreken en te zingen en eens echt vertrouwelijk huiselijk met hen te zijn. Wil men de Zondagscholen behouden, dan were men zooveel mogelijk de kinderen uit christelijke gezinnen. Bij enkele uit zondering zou men enkele van die kinderen van wie men weet dat zij gaarne andere kinderen in het goede willen voorgaan, kunnen toelaten. Dat ook gehuwde Zon dagschoolonderwijzers hunne kinderen meê- nemen naar de Zondagschool, kan er nog bij door. Maar het moeten uitzonderingen blijven. Het veigaderen van kinderen uit wereldsche gezinnen blij ve regel. Voorts neme niemand den Zondagschool- arbeid ter hand, die er geene gaven voor bezit. Hjj onderwerpe zich daartoe aan het oordeel van bevoegden. Het vormen van plaatselijke Zondagschoolvereenigingen, waaraan een cursus tot opleiding van on derwijzers verbonden is, kan tot bloei van dezen tak van Evangelisatie-arbeid en tot voorkoming of genezing van het hierboven besproken kwaad veel bijdragen. Prov. N. Holl. V De openbareschoolgodsdienst. In onderstaand wijsgeerig protest van dr. Gunning vindt men een teekening van het deïsme der «openbare» school, schijnbaar te scherp gekleurd, doch karakter en ervaring van den schrijver verbieden ons, derzei ver juistheid in twijfel te trekken. Immers het geloof dat wij belijden is van dien aard dat, als het ergens met stelsel matig opzet op den duur wordt verzwegen, het gevolg daarvan, schoon ook onbedoeld, is dat de grond van dit geloof ondermijnd wordt in de harten der kinderen. Want deze harten zijn van dien aard dat, indien men ze op onzijdige wijze tracht op te leiden, deze noging, hoe welgemeend ook, tot geheel iets anders dan tot onzijdigheid leidt, gelijk een akker die niet bezaaid wordt, geenszins ledig blijft maar met onkruid overdekt wordt. En vooral ook, de erkenning van een God zonder volle levende openbaring in Christus, (het' deism e) waarin de openbare school godsdienst in het gunstigste geval bestaat, deze erkenning is voor christen-kinderen geenszins eene doelmatige voorbereiding om later tot het bepaalde volle christelijkegeloof te komen. De gemoedsgesteldheid van een Socrates, ja, deze edelste uitdrukking van Jiet Vóór-christelijk heidendom streefde naar Christus heen omdat de Christus toen nog niet verschenen was. Maar het deïsme onzer christenen is geheel iets anders. Het profi teert niet van Christus, geljjk de edele Griek- sche geest: maar het heeft Christus reeds gezien, en Hem den rug toegewend. So crates gaat den berg opwaarts, op wiens top de Christus staat, en heeft het aangezicht naar Hem toegekeerd. Maar ons deïsme gaat aan de andere zijde dien berg af, na den Christus gezien, beleefd gegroet en verwor pen te hebben. Daarom is hët deïsme niet een godsdienst voor de jeugd met hare dichterlijke, profetische strevingen; maar juist integendeel, het is de godsdienst der afgeleefdheid, der krachtelooze grijsheid van hen die geleefd hebben zonder God en toch niet geheel zonder God durven te sterven. Het is het bepaalde tegenbeeld van de frischheid der jeugd. Het is niet de Wet die tot Christus opvoedt, maar eene vermen ging van Wet en Evangelie door welke bei den onkenbaar worden. Het bereidt de bekee ring niet voor, maar gaat zachtelijk langs haar voorbij. Dus nog minder, en nog gevaarlijker dan het Heidendom. En toch nemen bijna alle orthodoxe predikanten, dr. Gunnings geest verwanten in Zeeland, met dezen openbare- schoulgodsdienst genoegen. Zij doen niets voor de christelijke scholen. Zonder de actie der christelijke gerelor- meerden in onze provincie zou het aantal christelijke scholen bedroevend klein zijn. Waarom toch heeft men in 1863 toen Gunning dit schreef niet naar hem geluis terd En waarom luistert men zelis nu nog niet naar hem, terwijl men zijne profetie in het onfrissche christendom der natie zoo droevig vervuld ziet Y De Surinuamsche grensquaestie. Gelukkig is het bericht als zouden de Frai.'schen het Lawa-gebied hebben inge palmd, onjuist gebleken. De Fransche auto riteiten hebben slechts aan hen die op eigen i isico de goudvelden exploiteeren, voorloopige eigendomsbewijzen gegeven, in afwachting wat onze Staten Generaal beslissen zullen omtrent de voorwaarden waarop de scheids rechterlijke uitspraak zal geschieden. Gevaar voor vredebreuk bestaat dus niet, al schijnt Nederland aan het Kortste eind te zullen trekken; want dat het z(jn gansche grondgebied waarop de goudvelden liggen, r.al behouden, is verre van zeker. De Franschman wil verdeelingdus iets van het ons toekomende verspelen wij zeker. 13 Juni '90. Vereei.igingtot het bezoeken der armen te Middelburg. Aan de vereeniging ontviel in den loop dos jaars de heer S. Wiener, wiens zoun de heer D. Wiener zijne plaats heeft ingenomen. De heeren wjjkbezoekers Gerlach en Bastiaanse werden vervangen door de hh. mr. Sprenger en Carp. Dc uitgaven ter voorziening in de steeds klimmende behoefte, gevolg van de nieuw aangenomen jaarl. gemiddeld 55 en van de terugkeereude aanvragen van vroeger ingeschrevenen jaarl gemiddeld 35 bedroegen f 4068 tegen een ontvangst van f 3117 uit de loterij van vrouwel. hand werken en giften. Daar komt bij f 141,51 ontvangen uit intrest en de f486,86 van terugbetaalde voorschotten, Nog een tekort alzoo van f 322,66s. Onder de giften kwam f 1222,69 voor als opbrengst van de, eind '88, rondgezonden inteekeulijst. Alweer dus eene bijdrage tot de juarlijk'che inkrimping van ons kapitaal, dat op die wijze langzamerhand van 6700 tot 2000 gulden was weggesmolten, doch blijkens de belegging in de rekening door de gelukkige beschikking van dr. Dobbelaer de Wind weer tot 16000 is aangegroeid. Die telkemale terugkeereude te korten gaven der directie aanleiding naar duurzame verbetering om te zien en brachten haar na langdurige deliberatiën tot het besluit dat de zoo gewenschte stabiliteit behoorde te worden gezocht in het vragen van vaste jaarlijksche contiibutiën. Vrucht van dit pogen is dat de Ver- eeniging nu reeds een vaste jaarlijksche ontvangst geniet van i 1226,50. Wij maken van deze gelegenheid gebruik de aandacht op deze nuttige en zeer ge waardeerde vereeniging te vestigen. Armen zorg in al hare vertakkingen behoort bij de kerkzoolang deze echter haar plicht niet Kan of wil vervullen, doe de particuliere hand wat de kerk verzuimde. Waar onze naaste honger lijdt, daar zwjjgen de prin- cipiëele geschillen. Het Vi»ent ies prin cipes, périsse la monde! is geen Neder lands cli spreekwoord. Tuch oeschouwe men deze vereeniging niet als de aangewezen hoofdfactor in de armverzorging. Den diaconieën mag het werk niet langer worden uit de handen genomen, dan zij zeiven goed vinden. Zoo dra kerk en particulieren hunne roeping verstaan, kan deze vereeniging hare taak neerleggen. Tot zoo lang hebbe zij aller sympathie. De heeren Jhr. Mr. Pompe van Meer- dervoorl, C. J Havers, J. van Schouwen, leden der Provinciale Staten van Zeeland, hebben aan hunne medeleden de volgende uitnoodiging gericht «De ondergeteekenden, overtuigd dat het verzoek van den Sophiapolder otn calami- teusverklaring, in de zomerzitting der Staten niet voor de 5e maal behoort te worden afgewezen, hebben de eer, de Leien der Staten bjj deze uit te noodigen tot hei brengen van een bezoek aan dien polder op Woensdag den 25 Juni 1890. Zij koes ieren de hoop dat een bezoek aan de Noord kust van Noord-Beveland bij de Leden de overtuiging zal vestigen, dat het al of niet toestaan der calamiteusverklaring van den Sophiapolder niet alleen voor dien polder, maar voor gansch Noord-Beveland eene levenskwestie is.» Middelburg. Aan het verslag van den G< neeekundigen Raad voor Zeeland ontleenen wij het volgende De gemiddelde sterfte in Zeeland bedroeg 19.76 op 1000 inwoners, tegen 20.65 in 1888. Levenloos werden aangegeven 333, legen 362 in 1888. Meer dan 25 p. m., en minder dan 30 p. m„ overleden te Aagtekerke, Arnemuiden, Clinge, Eikerzee, Ellewoutsdijk, Nieuw-en Si. Joosland, Vlis- singen en Wnlfuartsdijk Meer dan 30 p. in. stierven te Domburg, Hulst (en Koude- kerke. Beneden het jaar zjjn 1239 overleden tegen 1184 in 1888. Aan diarrhoea stier ven 337, tegen 296 in 1888. Aan ziekten der ademhalingswerktuigen 679, tegen 532 in 1888. Aan pokken zijn overleden 4. aan mazelen 18, aan diphtheritis 3ó. Van ■leze 6 te Huist, 7 te Middelburg en 6 te Scherpenisse. Mazelen. Morbilli werden het meest waargenomen te Wolfaartsdijk (waar de ziekte epidemisch werd verklaard) ie Goes, Kattendijke, Kruisingen, Sluis. Te St. Laurens werd de ziekte aangebracht uit Goes, te 's Heer Arendskerke uit Wol- faartsdijk. Bij het voorkomen van mazelen te 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke werd de school gesloten. Diphtheritis werd te Domburg en te Scherpenisse epidemisch verklaard. De ziekte verkreeg verder eenige uitbreiding te Aagtekerke, Boschkapelle, Poortvliet, St. Maartensdijk en te Westkapelle. Te St. Laurens kwamen meerdere gevallen in éen gezin voor. Te Scherpenisse vertoonde zich de ziekte bij herhaling in hetzelfde gezin. Te Domburg werden de scholen tijde lijk gesloten en ontsmet. Influenza. In de maanden Januari en Februari kwamen in vele gemeenten dezer provincie gevallen van influenza algemeen verspreid voor. De verspreiding dezer ziekte geschiedde echter zoo snel, dat de loop moeilijk was te volgen. Het aantal aangegevenen, als aan influenza overleden, was betrekkelijk gering. Trichi nosis. In het begin van November werden opnieuw gevallen van trichinosis waarge nomen bij eenige ingezetenen te Goes en te Kapelle (Bie'elinge); na het eten van niet gaar vleesch van een varken, te Bieze- linge geslacht, en voor een gedeelte te Goes verkocht. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit varken eenigen tijd te Goes was gemest, en dat de helft was verkocht aan een slager te Ierseke, waar ook eenige per sonen, hoogstwaarschijnlijk, aan trichinosis hebben geleden. Naar aanleiding van het voorkomen van diphteritis te Poortvliet en Scherpenisse zijn deze gemeenten opnieuw door den inspecteur bezocht. Meer en meer vestigt zich de overtuiging, dat deze ziekte, welke hel eiland Tholen in de (laatste jaren niet heeft verlaten, wordt onderhouden door de ur.voldoende verwijdering van vuil uit de kommen dier gemeenten. Wederom bleek, dat in den toestand der varkenshokken nog weinig verbetering is gebracht. Deze zijri te dicht bij de bewoonde perceelen geplaatst, terwijl de mest, gedurende maanden, naast die hokken wordt verza meld. Ook de slooten in de nabijheid ver- keeren in zeer vervuilden toestand. Op nieuw werd bij de besturen dezer gemeenten op voorziening aangedrongen. Volgens bericht van den tijdeljjk buitenge wonen districts veerarts te Goes zjjn in de gemeente Waarde gevallen van miltvuur voorgekomen. Nadat in het laatst van JanuariJ een vijftal schapen plotseling waren gestorven, en aldaar in bouwland begraven, werd den 14eu Febr. miltvuur gecoustateerd bij een gestorven schaap dat daarna verbrand is Uit het volk Voor het volk. Vrijdag vergaderde de vereeniging in het Schuttershof te Middelburg onder voorzit terschap van dhr. mr. De Stoppelaar die in, een hartelijke toespraak het 25 jarig be staan der vereeniging herdacht, op de vele nuttige werkzaamheden wees door de Ver eeniging al dien tijd verrichten den toe- nemendeu bloei der Vereeniging loofde. Spreker legde tegeljjk zijn tunctie als voor zitter neder, doch werd bij acclamatie Uerkozen. De heer Frederiks dankte den beminden voorzitter voor al wat hij in 't belang der Vereeniging en des volks had tot stand ge bracht en overhandigde hem namens bijna alle leden der Vereeniging een keurig ge schenk als aandenken. Het plan daartoe was uitgegaan van de heeren v. Woelderen, Frederiks, Appel, dr, Japikse en Kröber. De heer De Stoppelaar Jdankte voor de wo rden en voor het geschenk, en beval zich aan in de vriendschap der leden Iri de vacature v. d. Berge werd gekozen dhr. mr. F. J. Sprenger. Besloten werd om liet 25 jarig bestaan der Vereeniging tegelijk met den lOen verjaardag van onze Prinses den 31 Aug. feestelijk te vieren. Aan het verslag, dien avond door den secretaris uitgebracht, ontleenen wjj 't vol gende: Aan Floralia namen dit jaar deel 528 personen, waarvan er 505 planten inleverden. De kosten bedroegen f500. De proefneming om bij de bekroning eenige zangnomroers door de leerlingen der zang school te doen uitvoeren is zoo goed geslaagd dat het bestuur meent dat het overweging verdient deze proefneming voort te zetten. De bloemperken op de bolwerken eischten slechts eene uitgaaf van 'f35.35 dank zij de goede zorgen daaraan door den lieer H. J. van Heijl besteed. De wanorde, die bij de avond-muziekuit voeringen op het Molenwater veelal heerscht, heeft bij het bestuur het denkbeeld -doen opkomen om voor die uitvoeringen niets meer te doen. Het spreekt daar bij den wensch uit dat voortaan zoo weinig mogeljjk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1