1890. No. (07. Donderdag 12 Juni. Vierde Jaargang. Mr. J. H. L. v. BUREN VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Amerikaansche Brieven. xv., DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.1 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Yoor de verkiezing vaa een lid der Provinciale Staten in het district Tolen bevelen wij den kiezers met den meesten aandrang aan den heer Kantonrechter te Tolen. Kalamazoo, Mei '90. Geachte Vriend 1 Ten einde U nog eens iets te denken te geven uit het land mijner tegenwoor dige inwoning, wil ik U thans eens iets mededeelen, dat bij U ook helaas van over lang geen vreemd verschijnsel meer is. Het is betreffende den meer en meer toenemenden grooten afstand, die er bestaat tusschen armen en rijken, en eenige oorzaken hiervoor. Kapitaal en arbeid zijn twee elementen, die kennelijk in alle landen, waar eenige beschaving heerscht, altijd bestaan hebben, en, onder Goddelijk Al bestuur ook recht hebben te bestaan. Ook in N. Amerika zijn eer. aantal rijken, die niet zoo zeer rijk werden door effecten-speculatie, als wel doordat zij werkgevers waren aan honderden en duizenden werklieden, die hunne fabrieken, bosschen of mijnen bewerkten. In ver gelijking met de meeste landen van Europa, zijn de loonen voor den werkman in N. Amerika, gemiddeld genomen, het hoogst. Dat heeft echter niet jbelet, dat de werkman over het algemeen ontevreden bleek te zijn met een meestal voldoend loon. Werk stakingen op groote schaal, organisation van werklieden, enz. waren de gevolgen, en niet zelden had er bloedstorting plaats, vooral dan, wanneer andere werklieden hunne plaatsen verlangden in te nemen. De werkgevers zagen zich diensvolgens genoodzaakt om ook op organisatie bedacht te zijn, en zoo bleek het van lieverlede dat de arbeid niet tegen het kapitaal opge wassen was. De algemeene uitslag bleek te zijn: lager werkloonen, tijden van werke loosheid, miskenning van organisatiën der werklieden, enz. Kortom, de markt van den prijs der werklieden is bestendig dalende. Men is, vooral tegenwoordig, aan het zoeken naar de ware oorzaak, waardoor eigenlijk de waarde van den werkman zoo bestendig dalende is, en men meent die oorzaak eenigs- zins op het spoor te zijn, namelijk De burgeroorlog, die hier van 18G1 tot 65 gewoed heelt, veroorzaakte een schulden last voor het Gouvernement van twi.e duizend en zes honderd miljoen dollars. Die schuld zoo spoedig doenlijk te doen afnemen, was eene der eerste wetsbepalingen naden oorlog. Men vond het toen noodig het zoo genaamd beschermend tarief in te stellen, waardoor op elk artikel uit het buitenland, ruw of gefabriceerd, betrekkelijk zware in komende rechten werden geheven. Hier door werd het mogelijk dat niet alleen de schuld des lands kon worden gedelgd, maar ook allé takken van industrie en landbouw tot een bloei konden geraken, zoo noodzake lijk tot herstel van den algemeen rzoo zeer verzwakten toestand. Thans echter is die ontzaglijke schuld met drie vijfden vermin derd, en de schatkist is wel voorzien. Nu vraagt menWaarvoor is nu dat hooge beschermende tarief nog langer noodzakelijk De fabrikant trekt al de voordeelen van dat tarief, en hij betaalt den werkman van jaar tot jaar minder dagloon. Men heeft in de Vereen. Staten hoofd zakelijk twee staatkundige partijen, die men Republikeinen en Democraten noemt. De eersten ijveren voor behoud var. het hooge invoerrecht, terwijl de laulsten eene trapswijze verlaging verlangen. Men zegt «Geeft den werkman goedkooper deksel en kleeding, neemt belasting van bewerkte metalen, en geeft den boer goedkooper landbouwgereedschap. Laat Amerika zijne eigene koopvaardijvloot hebben, zoodat niet Engelands schepen de verdienste van onze scheepvaart wegnemen.» Sedert de laaiste drie jaren heeft men hier onderscheidene combinatiën onder ver schillende industrieën zien verrijzen, waar van wij hier veel schade ondervinden voor de natie. Slechts ééne daarvan wil ik u beschrijven. Het is de suikertrust (verbond). Drie jaren geleden kwam er een bond tot stand van al de groote suikerfabrikanten in de Oostelijke Staten. Zij besloten niet meer suiker te maken dan noodig was om de markt te doen rijzen. Dat maakte spoedig een verschil van 1 cent per pond, en soms meer. Verflauwde de vraag naar suiker, dan werden één of meer fabrieken gesloten, zoodat het werkvolk ledig liep met het doel om de beurzen der fabrikanten te vullen. Deze handeling werd door het geheele land met afschuw bejegend. Er was echter één man in den staat Californië, die lust had er een stekje Voor te steken. Het was de millionair suikerfabrikant Claus Spreekles. Hij bouwde eene fabriek in Philadelphia voor 2 mihoen Dollars, en weigert deel te nemen aan de suikertrust. Sedert acht maanden werkt zijne fabriek met alle macht, met het gevolg dat de suikermarkt sedert veel verlaagd is. Ieder groothandelaar juicht dien maatregel toe en men ziet verlangend uit naar middelen om al zulke monopoliën onmogelijk t.e maken. Een en ander zal U de overtuiging geven dat ook hier niet alles rooskleurig is. God regeert echter. Met hoogachting als aldijd. De Uwe W. Ontaarding der Zondagsscholen. I. Op sommige plaatsen loopen de Zondag scholen gevaar te ontaarden. Dit geschiedt, wanneer men in de Zondag school kinderen zoekt te vergaderen uit degelijke, christelijke, gereformeerde huis gezinnen kinderen, die op een christelijke school gaan, behoorlijk de catechisatie bezoeken, 's Zondags eens of tweemaal met hunne ouders ter kerk komen, en die door hunne ouders overeenkomstig den H. Doop worden opgevoed. Bij goede christelijke huisgezinnen behoort geen Zondagschool. Een kind uit zulke gezinnen behoort 's Zondags na kerktijd den zegen van het huiselijk leven met vader en moeder te genieten. Het zenden van kinderen naar de Zondag school kan in sommige gevallen eene schande worden. Er zijn ouders, die, hoewel in aanzien bij christelijke kringen, zich toch weinig laten gelegen liggen aan de opvoeding hunner kinderen. Zij hebben te drukke zaken of te drukke christelijke werkzaam heden. En wanneer dan de Dag des Heeren komt en de kinderen na kerktijd eens iets zouden kunnen genieten van den zegen des huiselijken levens, waarbij vader en moeder gelegenheid zouden hebben om iets aan de vorming van het hart en karakter hunner kinderen toe te brengen, en wanneer er alzoo in die woning iets zou kunnen worden gesmaakt van het heerlijke van den rustdag, dan is het al gauw«kinderen naar de Zondagschool», «naar de kinderkerk», «naar de vereeniging zus of zoo.» Op deze wijze zijn er huisgezinnen ver woest, karakters bedorven, zielen met afkeer vervuld van de vreeze Gods en gaan wellicht geslachten verloren, en dat alleen door over lading met «het goede», door miskenning van den zegen des huiselijken levens, die vooral op den dag des Heeren moet worden genoten. Kinderen, die door vader en moeder naar de Zondagschool worden gezonden om vader en moeder gemak te bezorgen, noemen we ongelukkig, al zijn vader en moeder dan ook nog zulke christelijke menschen, mis schien overvloedig in tal van christelijke werkzaamheden buitenshuis. Zoo kunnen de Zondagscholen eene schande worden. 11 Juni '90. Goes. In de raadsvergadering van Dinsdag avond waarin al de raadsleden en de burge meester tegenwoordig waren, werd onder anderen medegedeeld dat den laagsten der 12 inschrijvers dhr. A. v. d. Meijde te Har- dinxveld voor de som van fl57;978 de bouw der nieuwe sluis aan het sas is gegund. Verder dat Zaterdag rekening en verant woording is gedaan door het bestuur der Oeconomische spijsuitdeeling en de rekening onder dankbetuiging door B. en W. is goedgekeurd. Dat het Congresbestuur vrije beschikking heelt gekregen over trouw- en raadszaal tot het houden van vergaderingen. Ingekomen zijn een door Ged. St. goed gekeurd raadsbesluit van 22 Mei tot wijziging der begrootingen de jaarverslagen der gemeenten Amersfoort, Alkmaar, Haarlem en Middelburg. Het verzoek van dhr. Wolters om ontslag als dir. der gasfabriek is met alg. stemmen eervol verleend, met bijzonderen dank voor de uitstekende w(jze waarop ZEd. B. en W. eu de gascom missie had terzijde gestaan bij de verandering van het beheer der fabriek en voor de wijze waarop hij zijn taak tot heden heeft vervuld. Een verzoek van dhr. D. de Koning, om te worden benoemd als dir. der gasfabriek tegen een salaris van f 900 onder voorwaarde dat hij niet aan de fabriek behoeft te wonen (de tegenwoordige titularis geniet f1200) waarbij hij dan zijn ontslag zou nemen als leeraar in 't teekenen, in welke betrekking hij ook f 900 jaarwedde geniet. B. en W. hebben daarop ingewonnen het advies der Gascommissie hetwelk zeer gunstig luidt. De commissie meent dat de technische bekwaamheden van den heer de Koning, die zelf aan den bouw der fabriek deel had, gevoegd bij de omstandigheid dat de gasfabricage spoedig kan worden aangeleerd, waarborg zijn dat de betrekking als directeur der gasfabriek veilig hem kan worden toever trouwd. Voorts is ingekomen het advies van de C. v. T. op het M. O.. Deze, hoezeer 't verlies van den heer de Koning, aan deze inrichting betreurende, acht toch het tijdstip niet ongewenscht, waarop het ontslag wordt gevraagd met het-oog op de omstandigheid dat de Minister van Binnenlandsche Zaken be zwaar heeft niet-gediplomeerde leeraren bij 't middelbaar onderwijs te handhaven. In dit geval verkeert de heer Blackstone als leeraar in 't teekenen aan de burgeravond school, tegen een jaarwedde van f150, welke betrekking met die van dhr. de Koning aan de dagschool te combineeren zou zijnen een oproeping van een gediplomeerd leeraar voor dag- en avondschool op een salaris van f 1050 naar B. en W. verzekeren met ge- wenschten uitslag zal kunnen geschieden. De heer v. d. Hoek brengt hulde aan den ijver en de bekwaamheden van dhr. De Koning, maar blijft de vrees toegedaan dat deze heer door vele andere bezigheden niet in staat zal zijn om aan de fabriek den noodigen tijd te wijdenterwijl het niet wonen van dhr. de K. aan de fabriek voor hem eveneens een groot bezwaar zou opleveren. De heer de Jonge Mulock Houwer is 't hiermede eens. De heer M. de Jonge verklaart zich op dezelfde gronden als de voorgaande sprekers tegen de benoeming van dhr. de K. De heer Lambrechtsen acht de bezwaren te licht in vergelijking met de voordeelen er aan verbonden. Hij stelt zooveel ver trouwen in de bekwaamheden van dhr. de Koning, dat hij gerust voor 't voorstel van B. en W stemt. Hij wijst tegelijk op 't groote voordeel dat aan de H. B. S. een gediplomeerd leeraar dhr. de K. vervangt en dat zonder eenige schade voor de fa bricage een som van f 300 aan jaarwedde zal worden bespaard. De hr. de Jonge herinnert tegenover de wel wat luchthartige overziening der be zwaren door dhr. Lambrechtsen aan de verzekeringen door B. en W. en gascommissie vroeger gegeven, dat de taak van directeur der gasfabriek zoo veel omvattend en ge wichtig is dat zelfs een directeur als dhr. de Liefde, die bij de fabriek woonde, en jaren met uitstekend succes gefungeerd had, bij de verandering van beheer niet in zijn betrekking kon worden gehandhaafd. Bij het maken der instructie voor den directeur hadden B. en W. uitdrukkelijk bepaald dat buiten goedkeuring van den Raad door den directeur geen andere betrekking mocht vervuld worden, opdat hij zich uitsluitend met de fabricage zou belasten. Dit werd toen noodzakelijk geacht. Stelt daar nu tegenover de verklaring dat men in 6 weken de geheele fabricage aanleert en dat het bezwaar van afwezigheid van de fabriek niet eens meer geldt. Spreker heeft alle achting voor de bekwaamheden van dhr. de K. Daarom doet hjj voor niemand onder, doch gedachtig aan de adviezen van B. en W. vóór de benoeming van den tegenwoordigen direc teur, kan hij tot de benoeming van dhr. de K. niet medewerken. Zijn 'niet-wonen brj de fabriek en de noodzakelijkheid dat dhr. de K. dikwijls" van de fabriek afwezig zal zijn, kon de gemeente wel eens een schade post bezorgen, grooter dan de f300 die thans worden bezuinigd. De voorz. wijst er op dat de gevallen hier verschillen. Toen stond men voor de exploitatie eener onbekende zaak, thans van een zaak waarin de gascommissie zich vol komen heeft ingewerkt, en waarvan dus de leiding aan iemand als dhr. fde |K. onder voorlichting der deskundigen in de gascom missie gerust kan worden toevertrouwd. De heer de Jonge zegt gaarne te erkennen dat de heer Wolters de zaak op de ge- wenschte hoogte heeft gebracht, doch dat het nu ook zaak is, die op de gewenschte hoogte te houden; en dit hem niet mogelijk toeschijnt bij den uitgebreiden werkkring buiten de fabriek dien de heer de Koning heeft te vervullen. Zoo wordt ook deze quaestie, waar vroe ger capaciteiten den doorslag gaven, terug gebracht tot een quaestie van smaak.. Dhr. de K. werd hierop benoemd tot dir. der gasfabriek met 10 stemmen, terwijl 3 stemmen in blanco warer. uitgebracht. Met 10 tegen 3 stemmen werd genoem den heer eervol ontslag verleend als leeraar in het handteekenen aan de Dagschool; en aan dhr. Blackstone als idem aan de avond school der H. B. S. Sollicitanten voor de gecombineerde vaceerende betrekkingen zul len worden opgeroepen. Een wijziging in de instructie voor den dir. der gasfabr. werd eveneens aangenomen. De heer Ramondt geeft in overweging, dat de gascommissie eenige bepaalde uren aangeve, waarop de dir. der fabriek aan de fabriek tegenwoordig zal zijn ten gerieve van het publiek. Besluiten tot wijziging van eenige be grootingen van ontvangsten en uitgaven werden goedgekeurd. Borsele. De diensturen voor het rijks telegraafkantoor met telefoondienst zijn geregeld als volgtop werkdagen van 912 voor-, en 3 tot 6 uren namiddags, op Zon en feestdagen van 8—9 uur des morgens. Bij de verkiezingen tengevolge van de gewone vierjaarlijksche aftreding van de helft der Vertegenwoordigers in de Belgi sche Kamer van Afgevaardigden waren de liberalen weer niet gelukkig. De Belgische kamer telt 138 Ieder, van welke 82 tot de clericale, 13 tot de gematigd clericale («onafhankelijke Brusselsche afge vaardigden») en 43 tot de liberale partij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1