"tentoonstelling goes. go.OQG gekalkte pannen. Vruchten te Velde, Landhuishoudkundig Congres verkoopen: en al het KANTHQOI Openbare Verkoopfng Afloop Verkoopingen enz. Overzicht van Verkoopingen INGEZONDEN STERKEN. Een stem voor de Christelijke School. BtltGEBiM.lRE STAND. MARKTBERICHTEN. ADV ERTENT1EN. GOES 16-20 JUNI e. k. fDeDeimjpi oau liilmaafscfiap Iman G. J. Van den Bosch. Te Koop Gevraagd; op Maandag 2 Juni 1890, ongeveer 3 Bedaren 20 Aren H 0 01G K A S op Vrijdag 6 Juni 1890, De omstreken van Ruslands tweede hooldstad, Moscow, worden op het oogenblik zeer onveilig gemaakt door de wolven, tel kens worden kudden aangevallen, en ver scheidene personen zijn in de laatste dagen gebeten. Op een afgelegen weg werd het geraamte gevonden van een boer, die dooi de wolven verscheurd en afgekloven was. De Duitsche keizer heeft onder de vorsten het reizen naar de Noordkaap in de mode gebracht. Hij zelf gaat er dit jaar weder heen, en ook de Oostenrijksche aarts hertogen Karl Ludwig en Ferdinand en de beide zonen van den khedive van Egypte zullen zich gaan koesteren in de stralen der middernachtszon. Als de Egyptische prinsen het maar niet met eene verkoudheid moeten bekoopen! MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan 't raadhuis aanbesteed levering 23000 Quenastkeien. Aannemer Kloosj en v. Lim- burgh Rotterdamper spoor voor f25.30; per boot f24,38 per duizend. 2o. 175 M. hardsteenen trottoirband. Inschr. L. Covain, Luik f365,75 H. J. Bosman, Rotterdam f356, W. Jansen Roermond f 346,50, A. v. Keynik, Kessel f 346.50, L. J. Renguet alhier f 314. 3e. 50,000 vlakke Straatklinkers Wed. W. S. Bloem Zn. te Neuzen f 14,85 per mille. 4e. Het maksn van een steenentrap enz. Inschrijvers: F. Klaassen f206, Krijger en Zoon f 197, J. F. Koeleman f 164, P. J. Fiegen 139, allen alhier MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan besteed het maken van een aanlegsteiger voor leodsvaartuigen in, en het uitvoeren van eenige werken tot verandering van de buitenhaven van het kanaal door "Walcheren te Vlissingen. (Raming f23650.) Inschrijvers waren: 0. A. Goethals Middel burg f 25110, P. J. v. Puffelen en Zn. id. f 24950, J. M. v. Ditmars en Zn. id. f 24800, P. Leenders, Utrecht f24380, W. H. de Haan, Elden f22333, J. Voordendag, Dordrecht f22200, J. Schuitemaker, id. f21136 en J. Visser Gz. Papendrecht f 20526. GOES. Door het bestuur van den Willem Adriaanpolder (eiland Noord-Beveland) werd Donderdagmiddag op het kantoor der heeren Fransen van de Putte Zoon alhier aanbe steed: bet bouwen eener nieuwe uitwate- ringsluis en het opruimen der oude. Inge schreven door D. de Jonge en W. v. d. Moer, Colijnsplaat, f 5300; J. Lindenbergh, We- meldinge, f 5050; W. van der Linde, Katten- dijke, f 5045; A. Goedemond en C. Karelse, Hansweert, f 4930; A. FoudraineGoes f4887; C. Kievit, Colqnsplaat, f 4886; J. de Kater, Cortgene, f 4803; L. W. van der Linde, Cortgene, f 4649, en Marinus Schippers, Cortgene, f 4549. De eigenaren zullen beslis sen aan wie het werk gegund wordt. IERSEKE. Heden zijn door den heer W. Pelle voor zijn principalen publiek verkocht: 2000 oesters a f 15 is f 30. 4000 oesters a f 31 is f 124. 6000 oesters a f 24,26 is f 145,56. Samen f 299,56. Onverminderd 10 pet. voor onkosten. WAARDE. Heden Vrijdag werd door het bestuur van het waterschap Waarde aanbe steed het verlagen der suatiesluis. Raming f8160. Inschrijvers J. Lindenberg Wemeldinge f 9780, W. van de Linde Kattendijke f9749, C. de Wilde Kattendijke f 9685, A. Goede mond Hansweerd f 9650, J. Lavooi Krab- bendijke f9590. Het werk is nog niet gegund. Maandag 2 Juni. 's lleerenlioek, half 11 bij Westdqk door deurw. Hollmann, 2 kabinetten, 1 vee- ren- en 1 kapokbed, afbraak, drielingwa gentje, 1000 bos tarwestroo, 2 2jarige vaar zen, 1 3jarigeos, l schaap, varkens, V2 H.A. lucerneklavers bij Rijkebuurt. Nieuwdorp, bp Modderkreke door not. Prins 10 uur, 320 A. klavers en al 't kant- hooi op de hofsrede Brunswijk en hooigras in de naweide van 2 H. 40 c.A. weiland in de Poel onder 's Heer Hendrikskinderen. Woensdag 4 Juni. Goes, 10 uur op het Slot door not. Merens voor de maatschappij der staatsspoorwegen, het gras en nagras op de bermen en taluds der spoorweglyn Roozendaal- Vlissingen. Komburg, 10 uur in 'tSchuttershof door not. Verheij, lo. een huis, schuur, erf en tuin, Heerenstraat. 2o. dito Schotsen hoek- straat. 3o. 6perc. bouw-en weiland. 4o. 2 obli- gatiën ten laste der herv. gemeente, ieder 100 a 4 pet., meubelen, goud en zilver enz. Donderdag 5 Juni. Middelburg, 2 uur, Veersche Rijweg door not. Tak, sleperswagens, sleden, sieep- deur, meubels, meelkist, spekstaander enz. Hansweerd, by Bruggeman door not. Prins 12 uur, 1 woonhuis 245 c.A. van dhr. Kraapeveld. Vrijdag 6 Juni. Ierscke, half 2 bij Harthoorn, 60,000 ge kalkte pannen. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 10 Juni. Goes, door not. Mulock Houwer voor Be- supen 8 uurin de Prins, 1 woonhuis, St. Adri- aanstraat groot 153 c.A. Voor hen die aandachtig den gang der wereldgeschiedenis gadeslaan, levert deze een donker verschiet op. Wel moge de aangekondigde dag van 1 Mei een veiliger afloop hebben gehad, dan van de oproerige plannen der Socialisten te wachten scheen. Toch wane men niet dat het gevaar voor hunne vijandelijke bedoelingen daardoor geheel 2ou geweken zijn. Nog steeds doet zich die vijand op een treurige wijs in Joris vaderland kennen door aanzetting tot werkstaking. Men spie gelt den werkman een toekomst voor, van welks onbereikbaarheid men zich echter bewust is, alleen met het doel oin de meest ontevreden stemming gaande te houden en zich van dien stand j te bedienen teneinde de onrust in de maatschappij levendig te houden, en de vijandschap tegen het kapitaal aan te vuren. Een treurig bewijs hoe de geest van ongeloof in veler hart is ingedrongen, en daarmee het geloof aan een ander leven wegkwijnt, ten gevolge waarvan men in het heden de verwezenlijking tracht te be reiken van zijne denkbeelden omtrent (aardsch) geluk hoeveel teleurstelling zulks ook oplevert. En wanneer men nu ziet hoe die zelfde verschijnselen onder gelijken vorm iri alle landen zich voordoen, wordt men er van zelf toe gebracht aan te nemen de inwer king of bezieling door ee geestelijke macht, welke de Heiland den Overste der wereld noemde, en waarmede de zoo gewaande verlichte wereld den spot drijft, doch dien de Bij bel op eene ontzettende wjjs teekeot, om ons zijn overheerschenden invloed te doen verstaan, teneinde waakzaam te zijn tegen dien vijand onzer zielen, terwpl men zich bij een oplettende beschouwing verbazen moet over de listige wijs, waar op die macht in ons vaderland, ter bereiking van zijn doel, zich den weg wist ie banen. Onder eene valsche vrijheidsleus wist men liet recht te verkrijgen tot het onbelemmerd hoaden van vergaderingen, vrijheid van drukpers, dat zoo krachtig middel om den volksgeest te bewerkenafschaffing van de vroeger bestaande strafbepalingen, waarmede men oproerige bewegingen spoedig wist te beteugelen, terwijl men vooral in de school een krachtigen steun trachtte te erlangen om het ongeloot stelselmatig te verbreiden, ten welken einde men zich voornamelijk bepaalde tot den stand der onderwijzers, wier godsdienstige opleiding in de kweek scholen over het algemeen verwaarloosd werd waarvan mij eens een geloovig on derwijzer de treurige ervaring meedeelde, aangaande jongelingen, die hij vroeger onder zijne leiding had gehad. Daarbij ontzagen zich sommige bladen niet om onder het verkondigen van de meest Godloochenende stellingen, er onbe schaamd voor uit te komen dat zij be oogden het ongeloof onder den onde. wijzers- stand te verbreiden, als het zekerste middel oin het opkomend geslacht op dien weg te voeren, hetgeen zelfs van dien aard was dat men in de tweede kamer de Regeei ing hiertegen meende te moeten waarschuwen, krachtens de, volgens de Grondwet, op haar rustende verplichting van toezicht op het onderwijs. In hoeverre deze pogingen geslaagd zijn, zullen wij niet beslissen, doch bepalen er ons alleen bij dat een der hoofden van de liberale partij niet lang geleden openlijk be kende dat het meerendeel der onderwijzers de leer van Multatuli huldigenen wat dit zeggen wil is genoegzaam bekend. Men wist dan ook al spoedig aan het begrip van neutraliteit, door de schoolwet beoogd met betrekking tot de verschillende godsdienstige gezindheden, die betcekenis le geven dat hierdoor alle Godsdienstige opleiding van de openbare school verbannen werd; en vermat zulks te doen, niettegen staande de minister Kappeijne bij de ver dediging zijner wet, zich in een geheel anderen zin had uitgelaten zeggende neutraliteit in dien zin op te vatten van te verzwjjgen alles waaromtrent sommigen een afwijkende meening hebben op Gods dienstig, maar dun ook op geschied- en natuurkundig gebied, is een ongerijmdheid. Ook zeide hijDe wet eischt dat een christelijke zir, op de school zal heerschen. Men moge, als hij zeide, over leerstellige punten verschillen, deze punten kunnen op de school i iet behandeld wordenmaar wat een christelijke zin beteekent in den maat schappelijke!! wandel, dat is, niemand duister. Voorts verklaarde hij dat het wel geen bitoog behoefde, dat een gelijkenis, een gedachte aan den Bijbel ontleend, onder de leerstof mag worden opgenomen. Uit deze woorden zien wij hoe ver de minister verwijderd was van het denkbeeld om den Godsdienst geheel van de school te verbannen. En des niettegenstaande is het liberalisme er in geslaagd liet Christen dom geheel van de openbare school te verdringen, zoodat men zelfs in| de school liederen te vergeefs den naam van God zoekt, en het een bekend feit is van een onderwijzer die de school binnentredende en op het bord geschreven ziende een versje waarin de naam van God ver meld wei'd, zich haastte om met de spons dien naam uit te wisschen, zeggende dat van dien naam geen sprake kan zijn in de openbare school. Eu wanneer wij nu verder zien hoe de liberalen, aan die, van hare roeping afwij kende, school krampachtig gehecht blijven, getuige de leden van Burgerplicht te Amsterdam, die tevens de (meest vijandige gevoelens de christelijke school toedragen, niettegenstaande die school op geen minder wetenschappelijke opleiding prijs stelt, en ook blijkens het schoolversiag, geen mindere resultaten oplevertwordt men er dan niet van zelf toe gebracht om aan te J nemen dat het liberalisme geen ander doel heeft, dan door middel dier school het ongeloof in de jeugdige harten der kinderen te ver spreiden en deze dus als een pépinière te maken voor hunne doeleinden Men moge in vroegere dagen, toen de werking van het ongeloof zich nog minder op het practisch terrein deed kennen, dit alles met onverschilligheid hebben aangezien, thans echter, nu de werking hiervan door deszelfs natuurlijke ontwikkeling zich doet kennen in de verwoestende strekking van het socialisme, nu behooren de oogen open te gaan, en mag het den ouders niet langer onverschil'ig zijn aan welke op'eiding zij hunne kinderen zullen toevertrouwen, ge dachtig aan de plechtige doopsbelofte, om hunne kinderen in de vreeze des Heeren op te voeden en aan het toekomstig belang tevens der maatschappij waarin zij zullen optreden. Niet ongepast is 't misschien in herinne ring te brengen de woorden welke dezer dagen in het Oostenrijksche huis van Af gevaardigden een Minister sprak «De Godsdienst versterkt de constitii'ie der samenleving, vernieuwt haar innerlijk wezen de religie werkt meer uit dan de beste wetten. Ook de sociale moeilijkheden in het heden kunnen alleen in het teeken des Kruises worden overwonnen Mogen deze laatste woorden vooral trouw ter hai te genomen worden SAAIJMANS VADER. Biezelinge, 29 Mei 1890. Van 29 en 30 Mei 1890. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. van der Meulen jm. 26 j. met J. van Roofjen jd. 26 j Bevallen W. F. Meijer geb. Gefjp d. Overleden: M. C. Kruff 77 j. wed van E. Hups L. Thomassen 3 d. d. GOES. Ondertrouwd: Janus de Jonge 28 j. jm. met Maria Bustraan 22 _j. jd. Getrouwd Jan van der Werff 24 i. jm. van Beverwqk met Antonetta Elisabeth Ramondt 27 j. jd. van Goes Jan Lambertus Burgs23j. jin. met Maria TheresiaAddies 19 jd. GeborenDirk z. v. Paulus Nonnekes en Maria Catharina Bonze. Overleden Anna Bos 75 j. wed. van Izak Okké. VLISSINGEN, 30 Mei 1890. Boter f 0.90 a f 1.— de kilo. Eieren f 3.60 a f 3.40 de 104 stuks. MIDDELBURG, 29 Mei '90. De aanvoer aan onze graanmarkt bestond hoofdzakelijk uit Tarwe, die naar deugd en qualiteit tot f7.- a f 7,50 werd verhandeld. Andere artikelen met weinig omgang en prij zen onveranderd. Versche boter f 0.80 a f 0.90 per kilo. Eieren f3,- per 100 stuks. ZIERIKZEE, 29 Mei 1890. BOTER. Hoogste koers 49 laagste koers f 0.40 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.775 laagste koers f 0,70 per 25 stuks. Eendeieren f 0,77* sï f 0,— de 25 stuks. Ondertrouwd J. DE JONGE J.Zn. en M. BUSTRA AN. Goes, 2p Mei 189Q, Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij bet overlijden van onze geliefde dochter CORNELIA betuigen wij onzen oprechten dank. SI NICE en echtgenoote. Ierseke, Mei 1890. De ondergeteekenden betuigen lij dezen hunnen welmeenenden dank, aan allen die blijken gaven van hunne belang stelling ter gelegenheid hunner vijftigjarige Echtyereeniging op 20 Mei j.l. C. DE WOLFF en Echtgenoote. Vlissingen. 29 Mei 1890. 43ste Nederlandseh die op naam en persoonlijk lijn, zijn tegen betaling van f 2,50 bij den algemeenen Penningmeester de Heer Z. D. v. n. BILT LA MOTTHE te bekomen, en geven bet recht tot de bijwoning van all e vergaderingen en feestelijkheden van het Congres uit- gaa: de zoowel als tot de Landbouwten- toonstelling en -Jen Wedstrijd van Ploegen en Graanzuiveringsiverktuigen. Het Bestuur G. J. VAN DEN BOSCH, Voorzitter. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. Zij, die nog aanmeldingen wensehen te doen. vinden daartoe nog gelegenheid DINSDAG 3 JUNI, in het «.Café Hartman.-» Vrijdag 6 Juni onherroepelijk sluiting der lijst. De Secretaris Be COMMISSIE voor de OECO- N0MI8CHE SP1JSMTDEELING noodigt alle belangstellenden uit, tot bij woning der jaarlijksclie Rekening en Verant woording barer Administratie, welke zal plaats hebben op ZATERDAG 31 de: er, des avonds te 8V2 ure in het lokaal der spijs- kokerij. Namens de Commissie, HILDERNISSE, Secretaris. EEÏÏ MARKTWAGEISTJE zonder vee- ren met vaste kap. Aanbiedingen, met franco brieven aan den Boekb. K. LE COINTRE, Middelburg. De Notaris C. PRINS te Kruiningen za des voormiddags te 10 uren, ten herberge van IC. Modderkreeke te Nieuwdorp op de hofstede »Brunswijk" en het en de naweide van 2 Hectaren 40 Centiaren WEILAND in de Poel onder 's Heer Ilendrikskinderen Tevens wordt bekend gemaakt dat in den ioop der volgende maand al de wassende op de hofstede „Bruns wijk" publiek zullen worden ver kocht. des middags te lVs ure bij HARTHOORN te Ierseke, van Intormatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3