LANDBOUW. GROOTHEID en VAL. KS'X'HTSZAliE.V Gemengde Berichten. Bedankt voor Wilhelminadorp en aangenomen naar Domburg, door F. Geer- ling cand. -- Ook de veree'nigingen Christelijk Nationaal en Gereformeerd Schoolonderwijs hebben de aansluiting aar. den Schoolraad goedgekeurd. In eerstgenoemde vereemging verklaarden zich Utrecht, Den Haag en \lissingen tegen het voorstel. Een motie tot uitstel vari Den Haag werd met 59 tegen 13 stemmen verworpen. En 't voorstel van 't bestuur met evenzooveel stemmen aangenomen. Middelburg^ Benoemd tot onderwijzer aan de leerschool verbonden aan de rijks kweekschool voor onderwijzers alhier dhr. T. A. Stoker, onderwijzer te Bussum. Op het vergelijkend examen voor machinist-leerling '2e klasse bij de marine slaagden en zijn geplaatst o. a. W. Ter- woert van Koudekerke en "W. de Loenen van Vlissingen. Zendeling J. L. Zegers te Indramayoe, heett de benoeming tot directeur der ge stichten voor lijders aan vallende ziekte te Haailem eri Heemstede aangenomen. Zoo de Heer wil zal den 9en Juli s. het Zuider Zendingsfeest te Oisterwijk gehouden worden. De Hoofdcommissie vond hiervoor een gedeelte \an den Hondsberg dat in schoonheid de beide terreinen, vroeger in gebruik, verre overtreft. Verschillende schikkingen zijn gemaakt om het den feest gangers zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te doen zijn. Een der zeer be langrijke verbeteringen is wel, dat uit Zeeland dit jaar twee feesttreinen zullen loopen. De eene vertrekt van Vlissingen (stad) omstreeks 6 uur, stopt te Middelburg, Arnemuiden, 's Heer Arendskei lie, Bergen op Zoom en Roosendaal en zal omstreeks 9,15 te Oister wijk zijn. De andere trein vertrekt even voor 6 uur van Goes, stopt te Biezelinge, Vlake, Kruiningen, Krabbend ijiie, Rilland, Elten-Leur, Breda en Gilse Kijeti en is vóór kwart voor negen te Oisterwijk. Des avonds vertrekt de 'rein van Oisterwijk te б.3 uur, aankomst Vlissingen (stad) 9 20 uur. De 2e trein vertrekt van Oisterwijk te 6.35 uur en zal ook te 9.20 uur te Goes zijn. De treinen stoppen 's avonds aan de zelfde stations als des ochtends. Een tweede verbetering is dat de gunstiae geldelijke resultaten van liet voorgaande feest de Hoofdcommissie in staat stelden eenige tenten aan te koopen, zoodat eene ambulance, eene bewaarplaats van kleine goederen en nog enkele onmisbare aparte- nienten, in beteren staat dan tot nu toe, aanwezig zullen zijn. Ook de Afd. Oostbur'g van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland verklaarde zich tegen eene verplichte hengstenkeuring met ver bod van dekking door de afgekeurde hengsten. 54. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon I.) In den schouwburg trad een dame op, mevrouw Watlier, wier taleqten op Napo leon zulk eeu indruk maakten dat hij haar een jaarlijksehe toelage van 2000 francs voor haar leven toezegde echter te beta ler. door de stad Amsterdam. Een gul hartigheid zeker wel van het onbeschaamdste soort. De Keizer ging nok naar den Helder om de vluot te inspecteeren. Op dien tocht deed hij liet bekende overzindelijke dorp Broek in Waterland aan, en liet zich daar in de woning van den burgemeester allerlei dingen aanwijzen. Hij ging zelf in de keuken en nam liet deksel van een pot die op bet vuur stond, waarbij bij zijn vingers deerlijk brandde. Hij vond alles zoo aardig dat hij zijn vrouw aanraadde daar ook eens te gaan zien, 't wels zij ook dted. Van den Helder ging hij naar het eiland Tes el. Na een tocht te paard om het eiland begaven zij zich weder naar de sloepen. Admiraal De Winter was bij ben in de boot van den keizer, die over zyri vloot wilde spreken. »Och,» zeide de Admiraal, »Sire piaat niet van uwe vloot. Het beste wat gij er mee doen kunt, is haar te verbranden.» De Keizer kneep hern in zijn oor en zeide half schertsend o schurk! doch zette daarop het gesprek vooit. Dirk v. Hogendorp schrijft er vau «Wij richtten onze koers naar de groote doorvaart tusschen de banken die de keizer wilde kennen en in zijn tegen woordigheid doen peilen. Men vond inder daad (Ie doorvaart dieper en minder wijd dan men algemeen ducht. Steeds voort varende, werden wij door den stroom mee- Voor den maatregel was gepleit door den lieer Lucieertegen door den heer Luteijn Mazure. Tegen de rupsenplaag worden tal van middelen aan de hand gedaan. Te Smilde gebruikte men daartoe [met petroleum gedrenkte lappen, om de takken gewikkeld der geteisterde boomen. Uit Tilburg wordt aanbevolen ze dood te schieten met los kruit, waarbij de boom niets lijdt en men liet voordeel heelt, ze nagenoeg overal te kunnen bereiken. Nog een ander middel schijnt goed te zijn. Men legge namelijk in den lierlst en in het voorjaar een handbreede streep ge wone watten en wel, nadat deze vaneen gespleten zijn, met den ruwen kant naar buiten. Zulk een streep watten, die geen rups kan overschrijden, blijft maanden lang goed, en van een enkel vel kan men tal vari boomen voorzien. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens landlooperijJ. v. E., 35 j., werkman, laatst gewoond hebbende te Zaamslag, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, gede tineerd te Middelburg, tot 8 d. h., met bepaling dat de tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, geheel iri mindering zal worden gebracht bedelarij J. F. T., 70 j., bakkersknecht, Middelburg, aldaar gedetineerd, tot 12 d. h. Beiden in de kosten. Vrijgesproken is: .1. C, v. d. II., 32 j., zonder vu=te woonplaats en zonder be trekking, gedetineerd alhier beklaagd van landlooperij. Sclierpenisse. De gevreesde varkensziekte heeft zich dezer dagen weer in deze ge meente vertoond. Het eerste geval met doodelijken afloop, is door den Rijks- en Prov. veearts geconstateerd. Moge de af loop gunstiger zijn dan verleden jaar. Ten bewijze dat de prijs der huizen te Hoedekenskerke en omstreken bespotte lijk laag is, diene dat aldaar een huis met tuin, gelegen in de Kerkstraat, groot ruim 6 aren, de tuin beplant met vruchtboomeri, verkocht is voor f 265. Heinkenszand. Woensdag vergaderden alhier de ingelanden van het waterschap 's Heer Arendskerke. Door den oritv. griffier van het polderbestuur werd rekening en verantwoording gedaan. Ontvangen werd dienstjaar 1889/90 f 3187,71 V2, uitgegeven f2869,02, dus batig saldo f 318,69V2- Het dijkgeschot voor het ingetreden dienstjaar werd vastgesteld op f 1,80 per Hectare. Heinkenszand. Door den Burgemeester alhier is van de Zeeuwscbe brandwaarborg maatschappij gevestigd te Zierikzee de som gesleept, verrast door een dikken mist, en wij verloren de schepen uit het oog. Gelukkig hadden wij een kompas in de boot maar het staal onzer sabels deed de naald trillen; we waren verplicht ze af te gespen en voot in de boot te brengen om ons te kunnen richten, want wij moesteu zeer dicht bij de Engelsche kruisers zijn die voor Tessel waren gestationeerd. Het oogei.blik was niet zoi.der gevaar. Wij bemerkten zelfs onze naaste schepen niet. De keizer bleef echter steeds kalm en zette 't gesprek voort, alsof er geen wolkje aan de lucht was. Eindelijk riep men: land! hetgeen hern deed lachen. De keizer bezocht daarop de versteikingswerken. daar waren 4000 spaansche krijgsgevangenen aan 't werk zij hadden hunne houweelen en schoppen in de hand. De Keizer onderhield zich lang met hen. Allen riepen hem toeLeve de Keizer! wat zeer te verwonderen is.» Napoleon bezocht ook nog andere plaatsen van Noord Holland, or.deranderen Zaandam, waar hij de hut van Cznar Peter zag, doch er weinig moois aan vond, zooals hij zeide. Napoleon vertoefde ook eenige dagen in Den liaag, en nam zijn intrek in hot Voor hout, in de tegenwoordige Koninklijke Bibliotheek. Zijne paarden enz. huisden evenals te Amsterdam in loodsen. Ook te Katwijk vertoefde hij. en gebruikte daar aan het strand het ontbijt, in't gezicht van een Engelseh fregat van hetwelk men echter geen moeite deed den Kpizer te treffen, al staat het vast dat men dit gemakkelijk zou hebben kunnen doen. XLIV. NADER AAN DE VERNEDERING. In die dagen meende Napoleon ten on rechte onovertrefbaar in macht en aanzien te zijn. Slechts Engeland stond hem nog in den weg. En 't was hem een oorzaak van f 25 ontvangen om te verdeelen onder de manschappen der brandweer alhier die bij den brand van Zondag 18 Mei zich loffelijk hebben onderscheiden waardoor huis en schuur van den landbouwer J. Boonman Mz. bleef behouden. Bruin brood. Dr. Allinson schrijft in liet Bad W'eekbl.Bij vele ongesteld heden schrijf ik Uit brood voor. Het is van ongebuild tarwemeel dus waaruit de zemelen niet zijn verwijderd. De redenen, waarom men het graan moet gebruiken met al de stoffen, waaruit het bestaat, zijn vele. De tarwekoirel bestaat uit een meelachtige kern, omringd door een bruin vliesje. De omhulsels worden zemelen genoemd, en vari de kern wordt het witte meel gemaakt. Zemelen bistaan uit niet voedende, houtachtige vezels, en bevatten de meeste minerale be-tanddeelen van het koren, zuaals phosphaten, ijzer, enz. Vlak onder het omhulsel bevindt zich een laag cellen, grooterideels bestaande uit de stikstof houdende stoffen van het graan. Wanneer wij nu de zemelen verwijderden, dan gaan deze stoffen, evenals de minerale bestand - deelen verleren. «Het gevolg hiervan i<*, dat wannper men wittebrood gebruikt, inen een voedsel lot, zich neemt, dat niet genoeg minerale be- standdeelen en vleescbrnakende stoflen be vat, en men zich dus onvoldoende voedt. Daardoor verliezen wij spoedig onze tanden, de kinderen zijn onderhevig aan Engelsche ziekte, en wij worden niet verzadigd. Moe ders, die haar kinderen zongen, moeten altoos bruin brood eten, aangezien dit de vorming van tanden en beenderen by de kinderen bevordert. Engelsche ziekte ontstaat uit gebrek aan kalkzouten in het bloud en kan alleen genezen worden door bruin brood of havermeel. Door enki-le toediening van kalkphosphaten wordt de kwaal niet weg genomen. Tengevolge van het verwijderen van de meeste stikstolhoudende stoffen, is het brood onvoldoende voedzaam en zijn wij genoodzaakt eieren, kaas, vleesch of peul vruchten te gebruiken, willen wij verzadigd raken. Men placht melk te beschouwen als een volmaakt voedsel en dat is het ook, maar 1 oor jonge kinderen. Het volmaaktste voedsel voor een volwassen menscli is koren De plantaardige stikstofverbindingen van het koren dienen om de spieren op te bouwen; door de zouten worden beenderen en tanden gevormd, het meel geeft warmte en kracht en de zemelen bevorderen de werkzaamheid der ingewanden. Bruin brood en water bevatten al het noudige om het leven te onderhouden, ook bij iemand diehard werkt. Menschen die wittebrood eter, hebben dikwijls last van een onaangenaam flauw gevoel in de maag om dat gevoel te doen verdwijnen, nemen zij dan hun toevucht tot bier, waardoor deze gewaarwording voor een oogenblik van gerlurigen binder dat hij dit land bij gebrek aan een vloot, niet kon tuchtigen. Doch zjjn stoute geest was nooit verlegen. Hij zou Italië doortrekken, Turkije verove ren, den Hellespont oversteken, Klein Azië bemachtigen en Ind aanvallen. Dan trof hij zijn doodvijand immers nog op zijn eigen grondgebied Alzno wentelde die zichzelven overstortende geest liet lot van Europa in zijne gedachten Het plan was goed, doch de overweldiger had buiten den waard gerekend Die waard was Rusland. De keizer van Rusland had reeds lang zijne vriendschap voor Napoleon vaarwel gezegd. Deze toch had Oldenburg ingelijfdj en den groothertog, Alexanders bloedverwant, «.naakt aan den dijk gezet». In tegenspraak met de vriendschap hield hij Dantzig steeds bezet, in schijn van Prui sen in toom, doch in werkelijkheid om Rus land in 't oog te houden. De pooDch prui sische provinciën had hij tot een groother togdom Warschau vereenigd en aan zijn bondgenoot, den koning van Saksen gegeven zeker ook al om Rusland te dwarsboomen. Nog al meer diigen hinderden den ach terdochtiger! Czaar zells het huwelijk van Napoleon met een Oostenrijksche was hem een doorn in het oog. Men behoefde dan ook geen profeet te zijn, om niet te zien dat 'tzoo niet lang vrede zou zijn tusschen heide vorsten. Te meer daar Napoleon in zijn ouden bondgenoot eenige verslapping van den ijver meende te bespeuren tegen over den Engelscher. handel, en in de uit voering van het Continentaal stelsel. I11 waarheid was dit ook zoo. Keizer Alexan der was Jniet meer zoo met dat stelsel ingenomen. Hij zag dat het, ofschoon na- deelig voor Engeland, evenwel niet minder nadeelig voor Rusland zelf was. En daarom het hemd nader dan de rok achtende en ge neigd liever zijne onderdanen dan zijn vriend wijkt. Indien zij biuin brood aten zouden zij geen last hebben van dat gevoel. De zemelen, hoewel onverteerbaarspelen toch een zeer belangrijke rol bij het voe dingsproces. Ten eerste verdeelen zij de voedende stoffen en maken daardoor de voedende stoffen in oplossing moeten komen. Ten tweede nemen zij ruimte in de maag in. waardoor een overmatig gebruik van spijzen belet wordt. Evenzoo worden de dunne darmen door hen gevuld, hierdoor wordt onwillekeurige beweging (Ier darm spieren aangezet en aldus de dagelijksche ontlasting bevorderd. Een beer te OudenboscU lijdende met een vélocipède, kwam met zijn tweewieler tegen een steen terecht waardoor bij tegen den grond geworppn werd en voor dood bleef liggen. Men vreest voor zijn leven. Te Fijeuoord heeft een hevige brand gewoed, 12 huisjes in de asch leggende. Hij werd toegeschreven aan onvoorzichtig spelen der kinderen met krullen. Zaterdagavond reed onze koningin en de kleine prinses in een victoria, bespannen met twee paarden, toen de paaiden op de hoogte van het station Het Loo van den locaaltrein schichtig werden, H. M. sprong uit het rijtuig en hielp ook de prinses er uit, maarzij struikelden beiden over den sleep van H. M. en vielen op den grond. Opgestaan zijnde, liepen beiden spoe dig naar het paleis liet Loo, dat in de onmiddellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. (M. O.) Een handelaar uit Saeek, :'.ie met een Duitscher had gecontracteerd voor de levering van Friesehe natuurboter, heett, in plaats daarvan, geruimen tijd niargat ineboter, ver pakt in Friesehe botervaten, afgeleverd. De Duitscher heeft esne aanklacht bij de justitie ingediend. Een knaap van hoogstens 12 jaren liep eergisteren namiddag zwaar beschonken te s Huge met nog een halve flescli jenever iu zijn zak, op den Loosduinschen weg. Een pair jongens van ongeveer gelijken leeftijd sleepten hem huiswaarts. Te Hoenderloo stierf een drietal weken geleden eene jonggehuwde vrouw in het kraambed. Thans is n de woning, waar- die vrouw overleed, in eene linnenkast het geraamte van een pasgeboren kind gevon den. De politie beeft een streng onderzoek doen instellen. Te New-York is thans een heer te zien, die driemalen daags 72 versehe eieren in 1 minuut verorbeit De veelvraat heet Edward Manning en hij trekt duizenden nieuwsgierigen naar Clarendon Hall. Zonderlinge dief. De koster der St. Catharinakerk te Brussel betrapte onlangs een dief die bezig was met een stokje met teer de centen uit een offerblok te halen. te zien toenemen, matigde hjj zijne anti-Engel se he "taatkunde en stond den invoer van koloniale of Engelsche fabrieksgoederen weder toe, onder voorwaarde dat de schippers onder onzijdige vlag zouden varen. En nu zou t nog niet tot een vredebreuk gekomen zijn zoo de billijke eischen van den Czaar niet op den onbuigzamen trots des keizers waren afgestuit. De Czaar wilde na melijk schadeloosstelling aan den groothertog van Oldenburg door hem bijvoorbeeld het onnoodig door de Franschen bezette Dantzig en omstreken te geven. Hij wilde tevens voor zijn rijk gedeeltelijke opheffing van het continentale stelsel, onder belofte dat bij voor zich den invoer vnn Fransche fabrieksgoederen niet meer zon bemoei lijken. Ook wilde bij de zekerheid hebben dat de keizer er niet toe zou meewerken liet oude koninkrijk Polen te herstellen. Napoleon had geen zin aan deze billijke eischen gehoor te geven hoofdzakelijk dewjjl hij den oorlog wilde. Rusland moest en zou vernederd worden. De Rus moest achter den Balkan teruggeworpen, naar klein Azië, van waar hij gekomen was. Hij, Napoleon, moest en zou over geheel Europa heerschen. De Czaar kon gerust verklaren aan den franschen geza.it, dat hij den oorlog niet wilde. Hij wenschte alleen inwilliging van zijn billijke eischen. Ook zijn volk ging ge bukt onder den last ui den tegenspoed van het continentaal stelsel. Aan Napoleon liet hij aanzeggen «Ik geef u myn woord van eer, dat ik den oorlog niet wil, maar noopt men mij - er toe, dan zal ik hem met geestkracht en wanhopig voerenmaar nog eens, ik wil hem niet; dat verklaar ik u als souverein, als eeilijk man, als vriend, die in al de'.e hoedanigheden zich schamen zou u te mis leiden.» (Wordt vervolgd,j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2