Verfwaren, en Spuitjes van Hoiioway. .ROCHE KINA LAROCHE ;che Beukengoed, Lelde. 1 L no. 6 7, Gr- LEVERTRAAN. K STOOF, renhaagsche eekbank EL te Ierseke tE, HARST JJz,. 1890. No. 102. Zaterdag 31 Mei. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. JPHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTESHEN L.W.C.KEUCHENIUS. Bezwaren tegen de inenting. I1ERK-EN SCIfOOLNTEUWS. Prijscourant gratis.] aangemaakt. ^DGEDIERTE. kwasten, Sponzen en emen, sr lage prijzen. Middelburg. fazen genieten FLINK leen onder eerste hy- n geeft pandbrieven uit, ng, gelijk tot dusverre, raad strekt, pandbrieven n aangeboden, komen ten kantore der aamstraat Hal, te Goes N HÉÉL Co. en te leerH. J.E. GERLACH. temperatuur en het een geduchten invloed lichaam, daar zij het >n en slechte bestand- oir er van (de longen) ,r dat wij van alle kanten ;d zijn door bronchits, ring, welke alle door e middelen gereedelijk ■den, omdat de krachtige bloed zuiveren, en alle ïddeelen uit het lichaam ln geval van slechte igheid, hoofdpijn, gees- ie vermoeidheid werken als een toovermiddel. atiek en jicht, terwijl rouwelijke kwalen bij ik of sterk genezen. SCHENEN 1 April 1890 e. v. d. te houden VERPACHTING ÏRCEELEN in De nummers der nen, namen en woon- irs en is met blanco t bijhouden van over- cent. ?st van het bedrag in ïgezonden, en is ook daar te bestellen. verkrijgbaar bij Middelburg. (375 gram) 1,20. JNTVANGEN Eikrijgbaar BEN ZOON, Middelburg^ u. m. u. m. u. m. 12,25 3,45 6,30 I» 12,55 4,15 7,— pag, Woensd. en Zat kO 7,30 2,20 6,30 kO 7,50 2,40 6,50 10,30 6,— 12^30 4^30 6,20 12,5Q 4,50 -4 T elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.; UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aan allen, vrienden, geestverwanten en geloofsgenooten, zoowel als staatkundige en christelijke vereenigingen, die den onder- geteekende, bij zijn aftreden als Minister des Konings blijk gaven van hunne belang stelling en waardeering en die bovendien hem vereerden met het rp 20 dezer hem aangeboden geschenk als bewijs hunner broederlijke sympathie, betuigt hij hierbij zjjnen oprechten en warmen dank. Hij aanvaardt hun rijk en beteekenisuol geschenk met te grootere blijmoedigheid en erkentelijkheid, omdat hij er in ontdekt een openbare hulde aan de tegenwoordige Re- j geering. Zulke hulde geldt als volle instemming hunnerzijds met de leus: Tegen de Revolutie het Evangelieh Z(j strekt tot bevestiging en handhaving ook in het Staatsbestuur, van de door Europa's grootste Monarchen, reeds in het 15de jaar dezer eeuw, zichzelven en den volken in herinnering gebrachte, allengs echter meer en meer terzijde gestelde waar heid, dat de Heere Jezus Christus, gisteren, en heden en tot in eeuwigheid Dezelfde, de Zaligmaker is der wereld en de Bron van alle Wijsheid, Macht en Vrede. Zij bevat vooral een krachtig protest tegen al degenen, die in hun hart zeggende Heere doet geen goed en Hij doet geen kwaaü 1 Als Hij soms hoort of ziet, Hij is nochtans zeer verre en zeer neutraal! Daarom behoelt door niemand; ook niet door de Christelijke kerk, al te nauw te worden gelet op Zijn Eer ea Zijn Recht, op Zijn Majesteit en Zijn Heiligheidop Zijn Verbond en Zyn Woord, op Zijn Genade en Zijne t Liefde, mits slechts de inzettingen van pries ters en leeraars blijven geëerbiedigd en Ivorens Mozes en zijne schriften en dan fook Christus te gelooven, de wijsheid dezer Eeuw worde geraadpleegd God, de Heere, de Koning Israels, de Koning ook der Koningen, ontferme zich over het volk, waar zulk protest nog ge hoord wordt en weerklank vindt 1 Hij zegene Nederland en stelle het nog eenmaal tot een zegen, en een licht en een roem der volken 's Gravenhage, 27 Mei 1890. Een milicien van de lichting 1876 deelde ons eens mede hoe de inenting geschiedde in het bataljon waarbij hjj de eer had te dienen. Hij zegt Op een Zaterdagmiddag werd aan de compagnie, waarbij ik hoorde, door den sergeant van de week gezegdDe man schappen moeten aantreden om ie worden gevaccineerd. Een uur later stonden wij •allen aangetreden in een der zalen van het garnizoens-hospitaal, waar de majoor diri- geerend officier van gezondheid met de inenting belast, zitting hield. Daar stonden een paar kinderen met bleeke gezichtjes en schamel gekleed waarschijnlijk kinderen van een der gehuwde militairen schreeu wende naast deri dokter, die de opgestroopte arm van een dier onfrissche kleinen greep, uit eenige «mooie» pokpuisten de stof opnam en dit onder de huid bracht van no 1 uit het gelid de prnet werd eenige malen herhaald tot groot verdriet der kleine die in hare droefheid nog iets anders dan tranen'op het aangezicht zien liet. Zoo kregen wij allen een beurten toen de laatste man ingeënt was, onderwijl de overigen de sporen der operatie op hun arm, door middel van tabak reeds hadden uitgewischt, konden wij vertrekken. Van over 8 dagen terugkomen, gelijk dit gebrui kelijk is, werd niets vernomen. Wij waren dus gevaccineerd of gerevaeineerd al naar gelang deze kunstbewerking ook reeds in onze jeugd een of meer malen op ons was toegepast geworden. Ik vernam niet dat bij een onzer zich koepokken vertoond hadden, ten gevolge waarvan «voorbehoeding tegen pokziekte zooveel mogelijk werd gewaarborgde. Ik zelf was er met slechts enkele prikjes afgekomen bij anderen waren, bewust of niet, meerdere prikjes of sneetjes aangebracht doch hoeveel Of de doltter zelf het wel zal geweten hebben Nu is het niet onmogelijk, en in vele gevallen bepaald zeker dat de inenting thans met meer zorg geschiedtdoch net geval met de inenting der Dordsche militairen eenige jaren geleden, waarvan enkelen ten gevolge der inenting stierven, zegt genoeg dat de waakzaamheid tij de inenting hare volkomenheid nog niet heeft bereikt. Wat ook niet te verwonderen is, want een wettelijk voorschrift hoe in dezen te handelen, beslaat niet. Dit ka n ook niet, dank zij de overhaasting waarmede in 1872 in de wet op de be smettelijke ziekten bet bekende vaccine- d wang-artikel door de liberalen werd inge schoven. Bovendien zou zulk een bepaling de zelfstandigheid van den geneesheer, den eenig bevoegde op zijn terrein hebben aan getast. In Duitschlarid bestaan dergelijke bepa lingen anders wel. Bepalingen omtrent de reiniging en afdroging van instrumenten omtrent reinigings- en atdrogingsmiddelen omtrent het gebruik der instrumentenom trent plaats en wjjze van inenting omtrent het aantal insnijdingen enz. enz. Bepalingen die doen zien hoe men van het gevaarlijke der inenting overtuigd is. Vandaar dan ook dat, om overplanting van huid- en klierziekten op andere kinderen, zelfs op heele geslachten, te voorkomen, nauwgezette dokters steeds toezien of de kinderen van wie «stof wordt afgenomen» gezond zjjn en tot een gezonde familie be- tiooren. En toch gebeurenj er nog zoovele onge lukken. In ons eigen vaderland werden kinderen door de inenting voor hun leven ongelukkig gemaakt, daalden vroeg ten grave na een pijnlijke kwijning of stierven een plotselingen dood. Waar nog bij Het hoofdbestuur van den Anti-vaccine- dvvangbond verspreidde in December des vorigen jaars een circulaire met verzoek aan de menschen om opgaaf onder anderen van de gevallen waarin de inenting ziekte of den dood had ten gevolge gehad. Uit tal van mededeelingen zijn de navolgende uit gezocht Te N. T. een 6 jarig meisje gevaccineerd herige koortsen. Te St. J. een 20 jarig man gerevaccineerdhevige ontsteking, gestorven. - Te H. een jongetje gevacci neerd, kreeg later de pokken. Zijn huis- genooten niet gevaccineerd kregen de pok ken niet. Te R. een 6 jarig zoontje gevaccineerd; 6 dagen daarna hevige huid uitslag, verzweringen van klieren, later onsteking van het onderbeen; voortdurend bedlegerig gebleven en op 18 jarigen leeftijd overleden. Te H. een meisje van 2 jaar gevaccineerd; is zoo gezond dat dr. G. het kind wil gebruiken om verder te vac cineeren het krygt echter koorts en sterft binnen 2 maanden Te R. krijgt een kraamvrouw de pokken het kind wordt gevaccineerd, krpgt 3 weken daarna de pokken en sterft. Te R. een zoontje van 9 maanden gerevaccineerd met 10 insnij dingen; koorts, na 9 dagen dood. Te R. iaat een man zijn vier kinderen inen ten binnen 6 weken zijn allen grafwaarts gedragen. De ouders, niet gevaccineerd, blijven gespaard. Te L. een jongetje 1 jaar oud, goed gezond, wordt gevaccineerd van het kalf; krijgt verzweringen op de oogen en bleef blind. Te A. sterft een kind aan bloedvergiftiging. Te Z. een man herhaardeiijk gevaccineerd krijgt later de pokziekte en sterft. Zjjn 5 jarig zoontje ingeënt, krijgt verzweringen, ook op de oogen, is nog niet beter. Met tal van voorbeelden te vermeerderen. komt dat de wetenschap heeft uitgemaakt dat om de kinderpokken met vrucht te bestrijden, de mensch op gezette tijden telkens weer dient gerevaccineerd. Mogen wij op grond ook da..ivan niet hopen, dat aan den vaccinedwang spoedig een einde kome Staat men dan op het standpunt van bijvoorbeeld professor Gunning die zegt «In den geloove vaccineeren is plichtmatig en goed», welnu dan blijft men vrij om zijne kinderen te doen vaccineeren zoo dikwijls men verkiestdoch die dit standpunt niet deelen, blijven dan ook vrij hunne kinderen van deze hoogstens twijfelachtige operatie af te houden. Gemeentewet. Minister Godin de Beaufort heeft bij de behandeling der schoolwet een wijziging in de gemeentewet voorgesteld, met het doel de zwakke gemeenten, wier kas bij en met en door de schoolwet van '78 aan het kwijnen is geraakt, op de* been te helpen. Deze wet, zoo het waar is dat zij is in gediend, zal mei ongeveinsde belangstelling worden ontvangen. Iedere poging tot betere regeling der gemeente-financiën is welkom. Tal van kostbare schoolgebouwen in onze dorpen staan daar als sprekende monu menten van liberale schoolwijsheid en als echte types der boven haar stand gekleede partij, die ze in 't leven riep. Minder dun ir. Friesland, maar nog vol doende om in 't oog te loopen, heeft ook in Zeeland Kappeyne's wet, de waarschu wingen en voorzeggingen onzer vrienden ten spijt, de gemeentekassen ledig en do belastingschuldigen ongerust gemaakt. Ver betering is dringend noodig. Door de ervaring geleerd, zonder echter iets op de goede bedoelingen onzer tegen standers af te dingen, zullen wij ons kun nen voorbereiden op den noodigen tegen stand der liberalen. Wij zijn er aan ge woon geraakt te vernemen, dat wat van onze zijde komt broddelwerk is in verge lijking met da kunstgewrochten dier altxjd werkzame en bedachtzame staatslieden. Toch kunnen wij veilig afwachten. Vooral nu zooveel hersteld dient, wat kundige voorgangers bedierven, mag de verwachting niet te hoog gespannen zijn. Doch met De Standaard zeggen ook wij Fr moet meer gedaan. Deze wet vij een «vootlooper» van wat daarna komt. Er is nog een «kapitaal in portefeuille», on willig wachtende «als een te zwaar gewold ooilam op de schaar van den scheerder.» 30 Mei 90. Door ingelanden van den polder Hoe- dekenske'ke is Woensdag, ter voorziening in de vacature als gezworen, tengevolge dei- periodieke aftreding van den heer C. Boon man, een candidatenlijst opgemaakt, be staande uit de beeren C. Boonman, J.-Raven en M. G. Verbeeken ter voorziening in de vacature als zoodanig, ontstaan door het overlijden van den heer D. de Winter de volgende voordracht, de beeren .1. Raven, J. de Jonge Az. en J. van der Linde. Het dijkgeschot is door hen met f2 per HA. verhoogd en alzoo op 112 per HA. vastgesteld M. C. Oudvosmeer. In onze gemeente zijn in 1889 geboren 71 en gevestigd '110te zatnen 181. Overleden 34 en vertrokken 144; te zamenl78; aldus vermeerderd met 3 personen, zoodat de bevolking op 31 De cember jl. bedroeg 1904 inwoners. Onder de vertrokkenen zijn 35 die naar Argentinië zijn verhuisd. Ovcziuule. De gemeenteraad heeft besloten tot oprichting van een telefoon. Alsdan zullen alle gemeenten in zuidwest Zuid- Beveland telefonisch verbonden zijn. Aan jonk vrouwe C. M. baronesse v. Heemstra is op haar verzoek eervol ontslag verleend als hofdame-honoraire bij het Huis van H. M. de Koningin. Het bericht door sommige bladen ge meld, dat de gouverneur-generaal zijn ontslag zou hebben aangeboden, is onjuist. De verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Tolen zal plaats hebben Maandag 16 Juni en een herstem ming, zoo noodig, op Maandag 30 Juni. Zieriksee. Bij Kon. besluit is jhr. mr. J. W. C. de Jonge v. Ellemeet benoemd tot lid van bet college van regenten over 't gevangenhuis alhier. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Kloetiuge ds. I. Montague te Vlissingen, ds. P. N. Pikaar te Goes, ds. G. E. Meloen te Colijnsplaat, ds. IJ. J. Bootsma te Zoetermeer, ds. M. Beversluis te Oldemark, en ds. B. M. Mantz te's Heer Abtskerke. Beroepen te Terneuzen ds. J. Osse- waarde te Sluis. Belankt voor O. en W. Souburg door ds. J. C. G. Gobius du Sart te Benthuizer Ned. Gei'. Kerk. Beroepen tot oefenaar te Tolen dhr. Haverkate te 's Gravenhage. Zooals wij reeds in een vorig no. meldden heeft de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen de mede werking van het hoofdbestuur aan de oprichting van den Schoolraad bekrachtigd. Het waren vooral Utrecht en Den Huag die zich tegen dezi n maatregel verzetten. Utrecht wilde een afwachtende houding aannemen. Den Haag, ofschoon de voor- loopige handelingen van het Hoofdbestuur goedkeurende, was tegen de aansluiting. Immers wat zal de schoolraad al meer kunnen doen dan reeds door de bestaande vereenigingen is geschied De voorzitter dhr. Bijleveld, wees er op dat men bij den schoolraad niets verliezen, wel winnen kan. Vooral Barnabas en Johannes, wien men bet werk niet uit de banden neemt, doch gemakkelijk maken wil. Juist thans nu het chr. onderwijs ineen overgangstijdperk staat en de wet dit met het openbaar op een lijn stelt, is de organisatie noodig; om tegenover de openbare school positie te nemen en om bij de regeeiino' onze belangen te bepleiten. Dit hebben de autirev. Kamerleden goed begt epen. Ook ter bevordering van de zelfstandigheid van den onderwijzersstand. De motie Utrecht werd met 319 tegen 63 stemmen verworpen. Die van het hoofdbestuur met 299 tegen 91 stemmen aangenomen. Uit bet verslag van Barnabas, (vereeni ging tot steun van nagelaten betrekkingen van chr. onderwijzers en onderwijzeressen) bleek dat het getal leden thans 442 be draagt. Het getal te verzorgen weduwen steeg tot 37, met 67 weezen, bovendien werden nog 2 ouderlooze kinderen ondersteund. Het aantal schoolbesturen die Barnabas steunen, neemt toe en bedraagt thans 163. Jammer echter dat nog zoovelen hun steun achterwege houden, wat temeer te betreuren is, daar de inkomsten der vereenigb g door verlaging van den renfestandaard jaarlijks met f1000 verminderen. Het vaste kapitaal der vereeniging be draagt thans f 80,779,65Vs, terwijl het beheer liep over f105,000. De ontvai gsten der uilkeeringskas bedroegen f 11,719,85 de uitgaven f 10.272,93. Nieuwdorp. Door wijlen Jacs. de Jager,; in leven landbouwer te 's Heerenhoek en ouderling der Chr. Ger. Gem. alhier, is bij testamentaire beschikking aan die gemeente de som van f'IOOO bemaakt, vrij van successierechten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1