Brieven uit Egypte. Gemengde Berichten. GROOTHEID en VAL. Bedankt voor Kattendijke door F. Ch. Geerling cand. te Utrecht; voor Middelburg door ds. N. C. J. de Minjerte Leerdamvoor 's Heer Hendrikskinderen met Wissenkerke door dhr. K. A. de Groot. Bruiulsse. Kerst Vrijdag heeft de beroe ping van ds. Bolkestein te Ter Aar tot predikant der hervormde gemeente alhier plaats gehad. Alle vroegere berichten daar omtrent reeds twee weken te voren elders opgenomen, waren voorbarig. Met den beroeper,e stonden op het drietal ds. Y. Bootsma te Zoetermeer en ds. 3. C. G. Gobius du Sart te Benthuizen. Kiuiniiigen. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Hansweert hebben zich 16 sollicitanten aangemeld, waaronder 2 hoofden van scholen. 24 en 25 Juni e. k. zullen de schrif telijke examens plaats htbben ter verkrijging van de acte als hoofdonderwijzer en hoofd onderwijzeres de mondelinge examens van gen aan op 14 Juli, te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen. Voorzitter voor Den Haag is dhr J. C. Fabiusvoor Breda dhr. Verheyen. Woensdag, 7 Mei '90. Terwijl de berichten aangaande de weers gesteldheid in Nederland niet zoo heel gunstig luiden, is hier de zomer reeds in zijn eerste kracht. Nu en dan een winde rige dag uitgezonderd, is het nu wat men hier noemt ^mooi weer. De thermometer draait zoo om de 90 graden Fahrenheit in de schaduw en daarmede mag men hier tevreden zijn. De werkmenschen die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in 't vlakke veld werken zullen binnen een paar maanden als de thermometer tusschen 110 en 115 staat, het weer hard te verantwoorden hebben. Dat er geen sterfgevallen plaats hebben tengevolge van zonnesteken, schrijft men toe aan twee oorzaken. Ten eerste is de schedel der Oosterlingen zeer solide, ten gevolge van de gewoonte om zich van jongsaf het haar tegen het hoofd af te scheren en ten tweede is hun hoofddeksel uitnemend geschikt om de groote hersenen tegen den invloed der zonnestralen ie be schermer.. Het bestaat uit den tulband voor de burgers ten plattenlande en een kemelsharen harde kap voor de veldarbeiders. Het laatste is zeer eenvoudig en onsierlijk. De tulband is een rood kapje, waarom een lange zware witte doek wordt ge wonden. Wij zijn thans in den Chamsientiyl Het Arabische woord Chrmsien beteekent vijf tig en men duidt daarmee aan de vreese- lijke zandwinderi die in dezen tijd, van 8 dagen na 't christelijk paasehfeest tot 8 dagen na pinksteren heerschen. Na deze periode volgt de heetste temperatuur en die duurt tot September, in welke mamd i de Nijlwateren de zengende kracht der zon j een beetje temperen en een frisscher wind over de geroosterde velden waait. De hoogste temperatuur gedurende de laatste maanden heerschte 11. Zaterdag middag (3 Mei) toen de thermometer 106° aanwees in de schaduw en 115" in de zon. Middelburg. De firma wed. J. H. C. Kakebeeke heeft haar geheele personeel tegen ongevallen verzekerd. [M. C.] Het wrak van De vijf gebroeders iu Oct. 11. gezonken ir. 't vaarwater der Schelde, een eind boven Bath is in deze en de vorige week opgeruimd door een detachement torpedisten onder bevel van den eersten luit. v. d. Velde en onder toezicht van den ingenieur van 's rijks waterstaat te Goes dhr. Ermerins. Door Burgemeester en Weth. te Heinkenszand werd eervol ontslag verleend aan Jacs. v. d. Dries, onderbrandmeester bij spuit A en in zijn plaats benoemd Adr. L. de Jonge. Als een eenvoudig middel om eieren uit te broeden duet de Midd. Crt. het volgende aan de hand Te Wissenkerke [N. B.J had iemand een kip te broeden gezet m een nest, dat door gebrek aan nestel te koud bleek voor een geregeld verloop der broederij. Zoo kwam den 21en dag tiet eerste kieken voor den dag, den 22en twee ..ndere. Ben 23en lag het vierde dood in 't nest en den 25en verliet de kip de nog onontloken eieren. Deze werden nu uit het nest genomen, in een met tarwegruis gedeeltelijk gevuld pai.netje gedaan en, met een lap watten bedekt, op een theelichtje te broeden gezet. Binnen een paar uur broedens bleken 3 eieien leven te bevatten en nadat ze tot den volgenden morgen gestaan hadden, kwamen uit 4 der 7 eieren flink ont wikkelde kiekens, die na nog een paar uur koesterens terstond door de moeder-kip werden aangenomen, terwijl de 3 andere eieren vuil waren, zonder spoor van leven. Een bejaard man, die bij zijn familie te Kotteialle zijn opgespaarde penningen had verteerd, zou op kosten der diaconie bij een ander verpleegd worden. Dinsdag voor acht dagen ging hij zijn nieuwen dienst betrekken, doch drie dagen later kwam vandaar bericht, dat hij er nog steeds virwacht werd. Alle moeite, om hem te vinden, bleef vruchteloos, toldat h(j eindelijk achter een boerenwoning in een hoop stroo gevonden werd. Volgens eigen bekentenis had hij, tegen de veroudering van woonplaats opziende, zich daar verborgen, in de hoop er den dood door uithongering te zullen vindenIn deerniswaardigen toestand is de ongelukkige voorloopig bij zijn familie opgenomen. Bij de ontgravingen buiten de Wit- tepoort te Leiden komen in vrij grooten getale steenen tabakspijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze bij de belegering veel gebruikten en zooals er ook op het stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Een sigarenhandelaar heeft er een 40 tal weten op te koopeu, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. Drie jongens 8, 9 en 10 jaar oud, zijn Vrijdag zonder vooi kennis hunner ouders, hoepelende van Leeuwarden naai Heerenveen (6 uur afstand) geloopen. Toen zij bij een kennis te Heerenveen aankwamen, heeft deze dadelijk geseind, om de ouders gerust te stellen. Den volgenden morgen zijn ze per spoor weer naar Leeuwarden vertrokken. Dat de jongens niet vermoeid waren, bleek uit hun verzoek aan den man, bij wien zij aankwamen, of zij na eerst 't Oranjewoud bezichtigd te hebben, dan nog denzelfden dag weer naar Leeuwarden mochten terug- hoepeleD, 't geen natuurlijk werd geweigerd. Te Haarlem is een 11 jarige knaap, een voorzoon der vrouw van een labiieks- arbeider dood gevonden, 's Avonds te voren had de jongen, die niet school ging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garna len en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neiging tot braken, en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. De knaap was in een begrafenisfonds voor 1125 verzekerd. Op de machines van de Westlandsche stoomtram wordt een proet genomen met briquetten. Deze brandstof heeft het voor deel in kleiner ruimte te kunnen worden medegevoerd en grouter hitte te ontwikkelen dan cokes, doch het nadeel dat zij afschu welijk slinkt en veel stof geelt. In een kleine gemeente bij Utrecht had dezer dagen het volgende tragisch- komische voorval plaats. Een boerenknecht die erg stottert, doch zooals meer voorkomt, bij het zingen de woorden vlug kan doen volgen, werd door zijn patroon met paard en wagen uitgezonden om een vracht hout te halen. Een on weder kwam opzetten en het paard, schrikkende voor een donderslag, sprong iu de vaart, wagen en voerman medesleepende. De knecht wist zich te redden, doch kon, daar hij geen hulp had, het paard en den wagen niet op hel droge brengen. IJlirigs liep hij terug om zijn baas met het gebeurde in kennis testellen, doch, tegenover hem staande kon hij er niets anders uitbrengen als «ba ba a baas .ba.» De patroon, die zeer ongerust w as en zijn ge duld niet langer kon bedwingen riep »kan je 't niet zoowat zingen Na eenige aarzeling begon de knecht op de wijs van «alle eendjes» te zingen «Peerd en waogen liggen in het water Baassie kom is kijke!» Keizer Wilhelm is een ongeluk over komen. Terwijl hij eergisteren met den erfprins van Meiningen naar de aanlegplaats der stoombooten te Potsdam reed, werd op Er heerschte een duizelingwekkende pracht in het Paleis op den Dam. Er waren schitterende toiletten en kostbare costumes, rijke uniformen en met goud geborduurde kleederen te bewonderen. De keizerin vooral schitterde in verblindende pracht. Een hooge diadeem van edelge steenten tooide haar hoofd, lange diamanten oorsiersels en een hahketting «a la Medicis» dekten haar hals en glinsterden zoo, dat nten belet werd ze aan te zien. Hoe stak de eenvoud des keizers in zijn groenen uniformrok, witte broek en liooge laarzen bij deze weelde af 1 Den volgenden morgen liet de keizer zich naar de scheepstimmerwerven roeien, echter niet door de eerewaeht't was of hij de goede Hollandsche jongens niet te best vertrouwde. Hij liet zijn eigen sloep roeiers 't werk doen. De eerewaeht mocht zijn gevolg vergezellen, schijnbaar kalm keek hij naar de woningen der aanzienlijken die hij voorbijvoer, terwijl duizenden zich aan den kant verdrongen. Maar zijn bevel dat de roeiers zeer snel roeien moesten was met deze kalmte in lijnrechten strijd. Ware Napoleon langer aan de regeering gebleven, Amsterdam zou van zijn bezoek althans één voordeel gehad hebben. Hij had namelijk opgemerkt dat de stad arm aan water was. Hij beval dat de stad van water uit de Vecht zou voorzien worden Een commissie werd benoemd om de zaak te onderzoeken, waardoor in 24 uren tijds bijna 4 miljoen liter water in Amsterdam zou vloeien. Deze commissie deed ook nog verslag van haar werkdoch de oorlog en daarop gevolgde nederlagen beletten den keizei verder aan Amsterdam te denken zoodat de belooning voor zooveel vleierij en vereering van den indringer eerst door hei eens een der paarden, die hij zelf mende, schichtig, tengevolge waarvan het rijtuig stootte. De keizer sprong er terstond uit, maar viel. Een oogeubhk daarna sloeg het rijtuig om urt stortte den erfprins er uit. Inmiddels had echter de keizer zich opgelicht en hielp den prins op, waarna beiden zich naar een nabijgelegen villa begaven, om eeu ander rijtuig af te wachten. Toen dit verschenen was, vervolgden zij den tocht naai het veer, om vervolgens naar het Pauwen-eiland te varen. Naar het scheen, waren beiden ongedeerd. In den avond echter voelde de keizer pijn aan den rechter voet. Een geneeskundig onderzoek werd terstond ingesteld, waai na bleek, dat er eene verwringing bad plaats gehad. Gisteren ochtend ontstoml er eerie bloeduitstorting en vervolgens eene /welling. De keizer zat gedurende acht tot veertien dagen het grootste gedeelte van den dag liggende moeten doorbrengen. Overigens bevindt de kei ter zich zeer wel. - Omtrent den te Tisza Bid, zooals wij Vrijdag vermeld hebben, gepleegden root verneemt men uit Peslh ^Hongarije) de volgende bijzonderheden. Be gewezen rechter Kornis zat op zijn kasteel 's avonds te 10 uien met zijn vrouw in de eetkamer, toen twee mannen met zwart gemaakte gezichten binnensnelden en hem aanvielen. Hij bleef bedaard, pakte de kerels in bun kraag en wierp hen de deur uit. Maar toen hij daar nog vier gewapende mannen vond, zwichtte hij voor de overmacht en voldeed aan hun verzoek, hun al het geld te geven dat hij in huis had. Hij bracht hen naar zijn stu deerkamer en gat hun f1500 in bankpapier. «Wij willen meer geld, hond riep een der roovers, «wij weten, dat je nog 1100.000 in huis hebt.»«Dat was verleden week,» antwoordde Kornis, «maar dezer dagen heb ik voor die som een landgoed gekocht.» Na kort beraad stelden de roovers zich daarmee tevreden. Een van hen rukte Kornis zijn gouden horloge uit den zak, maar hij gal het, toen hij hoorde, dat het een dierbaar aandenken was, grootmoediglijk terug. Daarna sloten de roovers Kornis op in zijn werkvertrek, en keerden terug naar de eet kamer, waar zij de vrouw des huizes nog vonden, en dwongen deze. hen te brengen hij haar oom, den 83-jangen heer Dogaly, die in den omtrek den naam van een Nabob I ad Zij trokken den grijsaard, die sinds langen tijd ziek lag, uit zijn bed, en een der mannen echoot h< m in den mond, zoodat hij terstond den geest gaf. De roo vers begonnen toen een ijzeren geldkist open te breken. Terwijl zij daarmee bezig waren, gelukte het mevrouw Kornis te ontsnappen. Zij snelde naar de dienstboden- vertrekken en maakte alarm. De roovers namen daarop de vlucht in een gereedstaand rijtuig, na eerst nog in den blir.de een paar revolverschoten gelost te hebben. De roovers zijn nog niet gevat, maar men meent hun aanvoerder op het spoor te zijn. nageslacht kon worden aanvaard. Bekend is welke bejegening een stads- vuilnisrijder den Keizer aandeed. Be Keizer haJ namelijk op een der voormiddagen het Trippenhuis (het oude museum voor schil derijen) bezocht. Van daar terugkeerende kwam hij met zijn rijtuig in de Halsteeg. Een voorrijder riep den vuilnisman toe dat hij uit den weg zou gaan. Doch de man reed kalm door zeggende Jn mijn instructie staat dat ik aileen voor een dokterskoets uit den weg moet, en dit is er geen. «Ja maar, het is de keizer!» beet de ander hem tegen. Docli onze vuilnisman bleef er maar hij dat de keizer in geen dokterskoets reed en hij dus niet op zjj ging. Om genoegen te geven zou hij alleen maar een beetje harder aanstappen. Zoo deed hij. Doch de keizer was daardoor opgehouden en deed den heeren van 't stad huis daarvan verwittigen. Onze vuilnisman werd op 't stadhuis ontboden. Hij ging er heen, doch was voorzichtig genoeg zijn instructie, zijn aanstelling mee te nemen, waarin stond dat hij slechts voor een dokterskoets uit den weg moest gaan. Hy toonde ze aan de heeren van 't stadhuis, die er wel niets op zeggen konden, maar hem toch voor zes weken schorsten in zijn beroep, met verlies van tractement. De rnan verrichtte dan ook in deze zes weken geen arbeid doch als een loopend vuurtje verspreidde zich het nieuws door de stad. Zijne klceke Oranjelievende daad had weerklank gevonden. Velen zochten hem op eu vereerden hem met geschenken zoodat hij het in dien tijd veel beter had dan anders. Hij zei 't later ook tot de heeren van 't stadhuis, dat hij het zoo wel zes maanden zou hebben willen volhouden. t Wordt vervolgd 53. FEUILLETON. [Schetsen uit het leven van Napoleon 1 Aan de schitterende feestelijkheden waar van een groot deel van Amstels burgerij den intocht des Keizers deed vergezeld gaan, zou men niet gezegd hebben dut hier een overweldiger, een tiran, een indringer werd ingehaald, een afmaker van koning- n en vorsten, wiens met bloed bevlekte hand men het n< g een eer rekende, te mogen kussen. Waarlijk men zou niet gezegd hebben, dat het hier Nederlanders, patriot ten of Oranjemannen waren, die den gehaten Frauschman binnenhaalden. En toch was het zoo. A msterdam hart voor tal van eere poorten, zegezuilen, bouwkundige tempels, salons, verlichtingen, vuurwerken, vlaggen en andere versieringen gezorgd. De aan zienlijkste jongelieden vormden zich tot eerewachten te paard en te voet. Ook was er een marine-eerewacht. Zij deden den dienst aan 't paleis of vergezelden den keizer op zijne tochten. De marine had ook hare maatregelen ge nomen. In de straten, welke de keizer zou doortrekken, moesten houten schuttingen voor de stoepen der huizen gespijkerd worden. Sommigen waren verachtelijk genoeg, ten einde den keizer te vleien, om deze schuttingen groen te schilderen. Groen is namelijk Napoleons kleur. Maar het zij tot hunne eere gezegd velen verfden de schutting zwart, als teeken van rouw. Nadat de inaire aan den keizer d e sleutels der stad heeft ter hand gesteld, zet de stoet zich in beweging Vooraan een piket van de eerewaeht te paard; gevolgd door een afdeeling Hol landsche ruiterij; dan vijf prachtige rijtuigen, in het vierde waarvan zich de keizerin bevindt, stalmeesters «n pages vergezellen het rijtuig, daarop volgen enkele aldeeliriger. voetvolk en kurassiers, stafofficieren, einde lijk de keizer in zijn eenvoudige kleeding, lijdende op een wit paardeven achter hem zijn mameluk grenadiers en lijfwacht met hunne officieren te paardde trein wordt eclit middeleeuwsch gesloten door eenige honderden gevangen half naakte Spanjaarden die straks naar den Helder zullen gezonden worden. Aan de stadspoort gekomen, werden de keizerlijke Majesteiten ontvangen onder 't gebulder van 't geschut en het luiden der klokken. Een dubbele rij nationale gardes bezette de straten, die aari beide zijden met bloemfestoenen, dra perieën en vaandels versierd waren. Na de optochten bad de ontvangst ten hove plaats en onderhield zich de keizer met enkele Amsterdammers. Tot den burgemees ter onder anderen zei hij «Wij zullen in uwe stad een kamer van koophandel op richten.» Een hunner had de vrijmoedigheid hem te antwoorden: «Al te goed, Sire! Bij het beetje handel dat Uwe Majesteit ons heeft overgelaten, hebben we geen kamer noodig, maar kunnen 't wel met een kabinetje stellen.» Na afloop der ont vangst ging de keizer de vertrekken zijner vrouw bezichtigen zij vielen hem nog al mee; doch zijn oog viel op een buste van keizer Alexander. Hij fronste de wenk brauwen en zeide: «.Breng die buste op mjjn kamer.» Nu was het op dier, datum reeds eeu publiek geheim dat er iets broeide in betrekking tot Rusland, en de vriend«chap der twee keizers aan 't bekoelen was. Doch dat het zoo gespannen stond, wist niemand en 't was Napoleon zelf die dit geheim verraadde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2