K i; It lv-1; M il O O L IKI W N. KKIITSZVkLV. Gemengde Berichten. In het gunstigste geval zullen deze kosten 6 cent bij een een'ichtsmeier van 10 uren per etmaal. Doch in werkelijkheid zullen de kosten hooger zijn; want de straatlantaarns worden uitgedaan legen zonsopgangwat met het licht in bedoelde klok van adressant wel niet liet geval zal zijn. Wie waarborgt ons dat de heer Faberij de Jonge steeds met zonsopgang zijn bed zal verlaten om zijn licht uit te draaien. Reeds eenmaal had men in zijn atelier verzuiind dit te doen. Bovendien zou de leiding aan de lucht blootgesteld zijn en dus vaak reparatie noodig hebben, terwyl lekkages in de services ook heel wat schade kannen doen. Bovendien heeft de Kerksnaa» minder dan de Kaai met haar kranke «Kaaiklukje» die klok iicodig. De stadsklok is nog zoo kwaad nieten zelfs ten bijziende kan op de niet verlichte klok tan dhr. F. de J. bij avond zien boe laat liet is. Sprekers advies berust op eigen waarneming. Niet als dienares van het gemeentebelang maar als olsehouri op zichzelf prijzenswaardig reclamemiddel beschouwe men deze klok. die als zijnde in verbinding met. een regulateur in den winkel van adressant, ook geen waarborgen van onfeilbaarheid biedt In williging van het verzoek zou zijn het stellen tan een precedent. Subsidieert men deze pa ticuliere onderneming, dan dient men 't ook andere te doen, die als reclame- middel, gelijk spreker te Brussel zag, een reuzenbaioriieter voor hun gevel plaatsen, of een reuzentbermonieter ,<uri 't belang van ingezetenen en vreemdeling.» Na dit pleidooi was het lot van het adres beslist. Dhr. Quist, die het eerst stemde, verklaarde zich fier voor de afwijzing en de ovex'ige leden, uitgezonderd de hh. De Jonge en den Boer, volgden zijn voorbeeld. Het verzoek werd met 7 tegen 2 stemmen gewezen vau de hand. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Woes, Gisteren hield de afdeeling «Goes» van den dienstplichthond, vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen, in het koffiehuis «be Prins van Oranje» alhier hare eerste algemeene vergadering. De belang stelling was nog niet groot, daar zich behalve het bestuur slechts éen lid verwaardigd had ter vergadering te komen. In het jaarverslag der afdeeling dat werd uitgebracht, wordt herinnerd aan de oorzaak van liet tot stand komen der afdeeling en wordt voorts medegedeeld, dat een twaalftal jongelieden zich ten vorigen jare hadden aangemeld om van de theoretische en practische lessen, vanwege de afdeeling ge geven, te profiteeren. Tengevolge daarvan werd een vergadering belegd, waarin de heeren D. S tig ter, A. Van Schelven en J. Molhoek resp. tot voorzitter, secretaris eu penningmeester werden gek.izen. Er werd vervolgens een beroep gedaan op den linanciëelen steun der ingezetenen, tengevolge waarvan zich 7 donateurs en 9 leden aan meldden. De heer Roskes belastte zich ge heel belangeloos met het onderwijs in de exercitie, tot een onderofficier uil Middelburg die taak van hein overnamdeze werd in Februari vervangen door den oud- sergeant Valkenburg, agent van politie bier ter stede. De heer A. Van Schelven nam op zich de toekomstige miliciens de noodige ver standelijke ontwikkeling te doen detlachtig worden, noodig om te kunnen deelen in de gunstige bepalingen voor den verkorten diensttijd. Vier jongelieden hebben zich aan het daartoe vereischte examen onderworpen, waarvan drie niet gunstigen uitslag. Daar door hadden zij dt keuze van het wapen en van de garnizoensplaats. Eén hunner koos de zeemilitie, de beide anderen kuzen de vestingartillerie. De heer Van Schelven heeft zich bereid verklaard ook in dit jaar met de jongelieden, die zich daartoe aan melden en die in de termen vallen om in 1891 te loten, eene cursus te doorloopen. Nadat dit jaarverslag ouder dankbetuiging aan den secretaris was goedgekeurd, werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar goedgekeurd in ontvang op f35, in uitgaaf op f 42,63 en alzoo met een nadeelig saldo van f7,63 terwijl de hegrootirig voor 1890 werd vastgesteld op f 38 in ontvang en uitgaat. Den penningmeester werd dank betuigd voor zijn gehouden beheer. Nadat vervolgens de heer Molhoek, die aan de beurt van aftreding was, tot be stuurslid was herbenoemd, deelde de voorz. mede, dat o a. was ingekomen een schrjjven van het hoofdbestuur, waarin werd ter kennis van de afdeeling gebracht, dat aan Z Exc. den minister van oorlog het verzoek was gedaan dezen zomer een kamp te mogen betrekken dat dit verzoek zeer waarschijn lijk zal worden ingewilligddat alsdan zal betrokken worden van 1424 Julia.s. een kamp op de heide bij Laren (N. Holland) en dat daarvoor de kosten zullen bedragen f 6,tot aunschaffing van een uniformjas en pet volgens op te geven model en f 10 voor huisvesting, vervoer enz. Alvorens de vergadering te sluiten sprak de voorzitter nog een hartelijk woord van waardeering tot den heer Van Schelven o\ er de belangelooze moeite, die deze zich in het afgeloopen jaar geiroosd had om, niet altijd onder de gunstigste omstandigheden, de jongelieden, die zich bij de afdeeling hadden aangesloten, onderwijs te geven. Hij dankte hem tevens voor zijne toezegging om deze taak ook dit jaar weder op zich te nemen en hoopte, dat de pogingen van den heer Van Schelven met succes zullen bekroond worden. De beer W. Willeboordse te Arnemui- den, gezworen van den Middelburgschen polder, heeft voor die betrekking bedankt en in zijne plaats is benoemd de heer M. Bliek te Nieuw- on St. Joosland. M. C. St. Maartensdijk. Door den gemeenteraad alhier is liet kohier van den hoofde ijken omslag vastgesteld tot een bedrag van 12797,08. Het aantal aangeslagenen be draagt 313, verdeeld over 40 klassen. De laagste aanslag bedraagt f 0,49'/a, de hoogste aanslag fl47,67'/a, De aanslagen zijn be rekend naar 66% van het tarief. '8 Gravenpolder. De heer F. W. Prumers, gedurende 39 jaren brievengaarder alhier, beeft tegen 1 Juli a. s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Vlissingen, De rijksveldwachters 3e klas H. Jonkers alhier eu J. Visser van Brouwers haven zullen 31 dezer onderling van stand plaats verwisselen. Naar De 1 ijd verneemt, is hel rapport van den Raad van State over de militiewet definitief vastgesteld, zoadat de indiening van dit wetsontwerp binnen zeer korten tjjd bij de Tweede Kamer te verwachten is. Een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië meldt, dat 14 dezer Edische hulptroepen hun benting te Pedawa Boentong, nabij Edi, verlieten, welke daarna door den vjjand bezet werd. Den volgenden dag werd vruchteloos gepoogd met 300 bajonetten den vijand te verdrijven. Ge sneuveld zjjn drie inlandsche fuseliers, terwijl licht gewond werden kapt H. F. C. van Bijleveldt. de le luit. F. J. Oudendal, de 2e luit. A. J. P. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vjjand had 14 dooden en 15 gewonden. Den 18 dezer werd weder een troepen versterking uit Kota Radja gtzonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Domburg dhr. F. Ch Over ling, rand. te Utrecht; te Klaa-waal ds. Gobius du Sart le Benthuizente Rouveen ds. H. L. J. Poort te Harmelen te Veere dhr. Th. G. C. Rappard, cand. te Wjjk bjj Heusden. Bedankt voor Muiden door ds. D. Bax te Bunnikvoor Zuidzande door H. J. Bergsma te Spaarndam. Chr. Ger. kerk. Beroepen te Rouveen ds. G. de Braai te Dinteloordte Oud-Vosmeer met volle toestemming der gansche gemeente ds. R Loman te Herwijnen. Aangenomen naar Renswoude door dhr J. P. v. Melle cand. te Bergen op Zoom die dus voor de 12 overige beroepen heelt bedankt, laatst voor Hoogersmilde, Hattem en Heinoo. Blggekerke. Onze godsdienstonderwijzer dhr. YV. P. Caliber hoopt zijn werk Don derdag 8 Juni te aanvaarden, na te zijn jtigeleid door ds. Is. Mootagne van Vlissingen. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: J. A., 28 j., hvr. van J. D., zonder beroep, en C. L. v. E., 14 j beiden Ter Neuzen, de le tot 4 m en de 2e tot 7 d. gev. s.raf en J. J C. v. d. B., 12 j. Mid delburg tot 1 m. gev. straf. beleediqingA. v. d. M. 27 j. schilder, Ter Neuzen tot 112 b. s. 10 d. h., en A. J. YV. 36 j. bierhuishouder Graauw en 0. d' H., 15 j. en A. d' H., 21 j. arbeiders, Boschkapelle, allen tot f 8 b. s. 6 d, h baldadigheid: F. P., 25 j. sjouwerman, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h., mishandeling: F. M, 27 j. en C. M., 30 j. landbouwers. Moerbeke (België); de le tot 3 m. en de 2e tot 14 d. gev. straf en J v. d. S. 23 j. timmermad Krabbendijke, fot f3 b. s. 3 d. h overtreding der drankwet en verzetW d. YV., 24 j. scheepsklinker. zonder bekende woonplaats tot 3 d. gev. en f 3 b. s 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zjjn Ou a. L. B., 28 j. koopman 's Heer Abstkeike, en C. d. V., 36 j. hvr. van YV. J. Ardewqn, zonder beroep, Vlissiugm, beklaagd dele van dief stal en de 2e van heling. In 1833 werd zekere Lemson, gehuwd met Clara Boliju, door koop eigenaar van een huis met hof te Bruinisse. Eerstgenoemde stierf in 1851, en zijn echtgenoote, die bedoeld huis bleef bewonen, verhuurde daarvan een vooikamertje enden zolder aan haar broeder Lnendeit Bolijn. Toen de weduwe overleden was, betrok een harer kinderen de woning met uitzondering van het voorkamertje en den zolder, welke in gebruik leven van genoemden L. B. die bij deze gelegenheid f 600 stortte waarvoor Deze vraag gaf aanleiding tot de procedure waarin gister door mr. v. Gich voor het Gerechtshot te 's Gravenhage werd gepleit. Hij deelde nog mede: L. B. stieif ten slotte ook en had tot eenig erfgenaam van alles benoemd den legenwoordigen appellant. De familie van den erflater, die het huis te Bruinisse bewoonde weigerde echter dit te ontruimen, dewijl het niet tot de bezittingen van oom Leendert behoorde. Een tegen de bewoners ingestelde eisch tot ontruiming was daarop dooi t Kantongerecht verworpen, op giond dat eischers recht van bezit niet was gebleken. Hij had inmiddels het voor kamertje en den zolder van het betwiste huis aan iemand verhuurd, die zich daar dan ook geïnstalleerd had. De familie van den erilater was evenwel niet met die inwoning van den haar opge drongen huisgenoot ingenomen en stelde op haar beurt tegen dezen bij de Rechtbank te Zierikzee een vordering tot ontruiming in. Na het hou len van onderzoek en tegen onderzoek werd de huisheer (thans appellant) in het ongelijk gesteld en tot ontruiming veroordeeld. Pleiter besprak de qualiteit der bij de beide onderzoekingen gehoorde getuigen en meende dat die, ten behoeve van appellant gehoord, meer geloof verdienden dan die van het tegenonderzoek ten behoeve van gedaag den gehouden, en wel omdat eerstgenoemden meer ontwikkeld waren en dus beter in staat om zekere gezegden door den erflater, bij diens leven geuit, te schatten. In betrekking tot die verklaringen trachtte pleiter aan te toonen dat daaruit bleek lo dat L. Baan verschillende respectabele personen had medegedeeld dat hjj vóór 30 jaren het bewuste huis gekocht en met f600 betaald had, maar dat hq het uit gierigheid en «omdat hjj bang was voor zwartrokken» niet had laten overschrijven verder dat hij jaren lang door velen in het dorp als den eigenaar werd beschouwd 2e. dat een van de nu gedaagden die thans nog het huis bewoont, wekelijks aan L. B. zoolang hjj in het huis had gewoond, de lasten betaald had en deze de reparatiën bevolen en betaald, wat het vermoeden gegrond maakt dat de erflater het huis gedurende 30 jaren in eigendom had bezeten, en appellants aanspraken rechtmatig zijn. De advocaat der tegenpartij mr. var Stipriaan Luiscius; achtte niet bewezen het ondul)belzinnig ongestoord bezit gedurende 30 jaar, waarop appellant zich beroept. Als men een huis koopt, maakt men daar voor een acte op en laat liet overschrijven dit zou hier met opzet zjjn verzuimd en toch bleek dat L. B. volstrekt niet zoo'n grooten afkeer van de «zwartrokken» had als door sommige getuigen werd beweerd want andere vaste panden van hem waren wel degelijk overgeschreven. Hij pleitte dus bevestiging van het vonnis der Zierikzeesche rechtbank. De uitspraak volgt later. (Dagblad). Gees. Naar men verneemt is door de commissie voor het aanstaand Congres langs de huizen der ingezetenen tot een totaal be drag van f296,75 opgehaald voor de feeste lijkkleden tot dit Congres behoorende. Aanhuil)nrg. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur. barstte op de hofstede van den land bouwer Blundeel, in de gemeente St. Kruis een hevige brand uit, met het treurig gevolg, dat twee schuren, met bijna hun geheelen inhoud in de asch gelegd werden. De vlammen grepen zoo woedend om zich heen, waartoe droogte en wind het hunne bijdroegen, dat zelfs aan het redden der beesten niet viel te denken. Negen melk koeien, twee stieren of ossen, vier paarden met veulen, een paar varkens enz. vonden den dood door het vuur: ook ging een groote partij graan verloren. Juist had de man nelijke bevolking de hofstede verlaten, om hun arbeid te hervatten, 't welk een der redenen is, dat zelfs de levende have kon te loor gaan. Een stier had zich weten los te rukken en -kwam naar buiten hollen. Een der dochters die nog een vergeetsche poging wilde doen om de beesten los te maken, bekwam lichte brandwonden. Ook de kist van een der knechts, waarin zich behalve kleederen, 400 lrauc bevond, ver brandde. Het woonhuis bleet gespaard. Een rietdekker, die juist hel dak van een der schuren had beklommen, liet zich op het zien der r> ok naar beneden glijden en kwam zonder ernstige gevolgen met den schrik vrij. Alles is geassureerd. Oorzaak tot heden onbekend. Het den 13en Mei 11. buiten YVemeldinge gezonken stoomschip Congo, dat met kool- teer was beladen, zal men trachten te lichten. Dit werk is aangenomen door schipper Jacob van Gelder van Middelburg, die ii et de lichting spoedig een aanvang zal nemen. M. 0. Dat alle menschen niet even goed op de hoogte zijn met de reglementen ot wetten der brandweer blijkt uit het volgende geval dat zich voordeed te H. Zekere v. L. komt op de werkplaats van Z. om iets te laten repareeren, en hein wordt daar zoo hjj meent ongelijk aangedaan. Hjj besluit zich te wreken door de bedreiging van zjjn lidmaatschap op te zullen zeggen aan de brandweer. DatL. die tevens generale brand meester is, er hartelijk om lachte, Iaat zich begrijpen. Of de bedreiging van uitwerking zal zijn Een landbouwer te Garmerrvoude was met zijn knecht alleen tehuis en reeds naar bed gegaan toen de buren hem kwamen waarschuwen, dat de bliksem op zjjne hoeve was ingeslagen en zijne schuur in vlarn stond. De landbouwer stond op en begaf zich in de brandende schuur om mogelijk zijn fraaie rijtuig nog te redden. In de schuur gekomen stortte bet dak in, zoodat hjj niet voort kon. Zijn kleederen vatten vuur en hjj verliet met veel moeide de schuur. Hij was ech .er zoodanig gebrand, dat hij elders onder dak gebracht terstond is overleden. Te Hilversnui ontstond Maandagavond éen opstootje tegen de politie die een dronk aard wilde arresteeren, Een veldwachter werd gewond. De politie moest van stok en sabel gebruik maken om zich de over weldigers van het ljjl te houden. Te Purmerend is Maandagavond een, breede diveigeerende bundel van helder wit licht te zien geweest, die uit een punt beneden den horizon scheen voort te komen na eenigen tjjd onbeweeglijk te zjjn geweest, draaide die bundel met groote snelheid om bet punt, waaruit hjj voortkwam. Het licht verdween en er bleef een flauwe lichtstreep over, die weldra ook verdween. Te Utrecht werd een jongen die een hond bij den staart trok, door dezen in het been gebeten, terwijl hjj tegelijk viel en een vrij ernstige wond aan het hoofd bekwam, zoodat de baldadige knaap per wagen naar zijn woning moest gebracht worden. Te Tilburg is deze week een jongen uit een pakhuisdeur op de eerste verdieping met het hoofd op den grond gevallen, ten gevolge waarvan hjj eenigen tijd later een [ijk was. De bliksem heelt hier endaar nogal' schade aangericht. Te Almkerk werd een schuur rnet woonhuis getroffen en in" de asch gelegd. Te Oosterwolde werd een schip getroffen. Te Noordwolde een huis waarvan een glazen venster en een deur, benevens een gedeelte van het dak verbrijzeld werden. Bij Brachten werd een man geJood. Een jongentje dat hem vergezelde, viel wel ter aai de, doch werd niet gedood. Te Alblasserdam werd een rnoler. ernstig beschadigd. Te Ondorp sloeg de bliksem in een varkenshok en doodde twee varkens en een kip inet kuikens. Te Hensden sloeg de bliksem in den schoorsteen eener woning Een stuk van den muur werd omvergeworpen, en in de kamer werden eenige meubels vernield of omvergeworpen, waarna de bliksem een uitweg door de buitendeur nam. De bewoners, die juist zaten te eten, kwamen met den schrik vrij. Dezer dagen ontving iemand een bank biljet van f 25, waarop twee naamstempels waren afgedruktonder ééri daarvan stond geschreven: «failleert spoedig» en onder den anderen «i« insolide». Misschien eene goede manier om dat ongepaste middel van reclame tegen te gaan Als eene zeer zeker niet alledaagsche merkwaardigheid wordt ons van geloof waardige zijde medegedeeld, dat in eene naburige gemeente in één en hetzelfde hok een karnhond, twee hazen, een tam konijn, drie patrijzen en twee gietelings zeer vreed zaam met elkander huizen. De hond, die in zijn omgang met al die ongelijksoortige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2