1890. No. (00. Zaterdag 24 Mei. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Uithoofde van den 2en Pink sterdag verschijnt Maandag geen nujnmer van ons blad. DE PENSIOENWET. DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1 Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.025.f UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dat onze regeering niets doet, zal wel niet meer volgehouden worden, sinds zoovele wetten als Schoolwet, Boterwet, Arbeidswet, Pensioenwet, Spoorwegwet, Müitiewet, in de Staatscourant verschenen of in behande ling zullen komen. Vooral met de indiening der Pensioenwet bewees zij duizenden een dienst. Jarenlang waren de liberalen de baas, en niemand hunner dacht er aan, zulk een Pensioenwet te maken. En zie, pas een paar jaren aan de regeering, doet het ministerie Mackay- Lohman dit, en het zijn vooral de ministers van oorlog en marine, die daarbij den dank der werklieden hebben geoogst. De belangen van den werkman, reeds zoovele jaren ver zuimd, (worden door deze Regeering behartigd. De Pensioenwet is een eerste schrede in de gewenschte richting. Wg drukken eenige [artikelen uit deze wet over. Art. 1. Ten laste van den Staat wordt pensioen verleend aan de mindere geëm ployeerden, werklieden en bedienden, zoo wel mannelijke als vrouwelijke, op daggeld werkzaam hij inrichtingen van 's Rijks Zee- en Landmacht, de Rijkswerk vaartuigen daar onder begrepen, in de gevallen, onder de voorwaarden en naar de regelen bij deze af- deeling bepaald. Art. 2. De aanspraak op pensioen wordt verkregen a. ter zake van zestigjaTigen ouder dom, mits de belanghebbende een diensttijd van ten minste twintig jaren kan doen gelden; i. ter zake van ver wonding, vermin king, ziels- of lichaamsgebreken, door den belanghebbende bekomen in en door de uitoefening van zijn dienst; voor zooveel die verwonding, verminking of gebreken den belanghebbende, binnen een jaar na het ontstaan, tot de verdere waarneming zijner werkzaamheden voor a 1 tijd ongeschikt maken c. ter zake van ongeschiktheid van den belanghebbende voor altijd tot de verdere waarneming zijner werkzaamheden, hoezeer ontstaan door andere oorzaken dan die onder litt. b vermeld, doch niet het gevolg van eigen moedwillige handelingen of onge regeld gedrag, voor zooveel die ongeschikt heid hem tevens buiten staat stelt, door handenarbeid in zijn levensonderhoud te voorzien, mits de belanghebbende een dienst tijd van ten minste 10 jaren kan doen gelden. Van den termijn van een jaar, bedoeld onder b. mag alleen worden afgeweken, wanneer bij het nader te noemen genees kundig onderzoek blijkt, dat de ongeschikt heid het onmiddellijk gevolg is van vroeger hekomen verwonding, verminking of gebrek- Art. 6. Het pensioen ter zake van zes tigjarigen ouderdom, aangeduid bij art. 2, litt. a. wordt vastgesteld, voor ieder jaar dienst, op één vierhonderdste van het loon, dat door den belanghebbende is ge noten in de vijf voor hem gunstigste der laatste tien dienstjaren. Niét meer dan veertig jaren dienst komen in berekening. Ingeval het pensioen, in dit artikel be doeld, minder dan honderd en vijftig gulden zou moeten bedragen, wordt het op die som bepaald. Art. 7. Hetpensioen voor ver wond in g, verminking, ziels- of lichaamsge breken, omschreven in art. 2, litt. l. wordt bepaald, veor ieder jaar dienst, op één vier honderdste van het loon, dat door den belang hebbende is genoten in de vijf voor hem gunstigste der laatste tien dienstjaren. Bü korter diensttijd dan tien iaren worden eveneens de vijf voor hem gunstigste jaren tot grondslag genomen, terwijl bij korter diensttijd dan vijf jaren het genoten loon evenredig tot loon over vijl jaren wordt herleid. Niet meer dan veertig jaien dienst k omen in berekening Bij minderen diensttijd dan van twin tigjaren wordt hetpensioen berekend, als had de belanghebbende twintig dienstjaren vervuld. Ingeval het pensioen, in dit artikel be doeld, minder dan honderd en vijftig gulden zou moeten bedragen, wordt het op die som bepaald. Art. 11. Aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, die minstens tien jaren bij de rijksinrichtingen of -werkvaar- tuigen werkzaam zijn geweest, wordt, bij ontslag ten gevolge van eenen maatregel van bestuur, door het hoofd van het betrok ken departement van algemeen bestuur af gegeven een bewijs, dat zü, bij het bereiken van den ouderdom vau zestig jaren, aan spraak hebben op een pensioen, berekend op den voet van art. 6, doch met weglating der bepaling omtrent het minimum van het pensioenbedrag. Deze aanspraak vervalt, wanneer zij her plaatst zijn in eene rijksbetrekking, waaraan het uitzicht verbonden is op een pensioen, bij welke berekening de diensttijd, bedoeld in bet 1ste lid van dit artikel, in aanmerking wordt genomen, of wanneer hun vóór het bereiken van den ouderdom van zestig jaar reeds zoodanig pensioen is verleend. Bij herplaatsing der in het eerste lid van dit artikel genoemden aan eene inrichting bedoeld in art. 1, wordt art. 5 weder op hen van toepassing. 23 Mei 90. Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag waien de hh. van Hoek, van Berlekom, Snouck Hurgronje en Hoogerwaard met kennisgeving afwezig. De rekening der schutterij over 1889 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f3173,81. Ook die van de gasfabriek. Het saldo der exploitatie rekening f !9109,82i/2 werd in de gemeente kas gestort, waarvan t 3708,27 rentevergoe ding en f 15401,55Va als teruggaaf van het kapitaal. De balans in debet en credit werd vastgesteld op f 159414,92. Het verzoek van A. C. de Vos om het gras op de niet verhuurde gedeelten van het terrein der voormalige Commercie Comp. te mogen maaien werd ingewilligd tegen betaling van f5 op 1 Juni 1890 en 91. Aan dhr. J. A. Frederiks weid vergund bouwland te koopen bjj de loskade, tot een bedrag niet minder dan f831.25. Zulks na verwerping van een amendement van dhr. Dunne om de koopsom op f1000 te stellen. Een verzoek van den brugwachter Flink om ontslag als spuitgast wegens zijn betrek king werd afgewezen. Een voorstel van dhr. mr. E. P. Schorer tot afsehaffing der kermis werd ingetrokken en met algemeene stemmen min de zijne op 't desbetreffend verzoek van den kerke- raad der ned. herv. gemeente afwijzend beschikt. Kort samengevat waren de debatten naar luid het verslag in de Middel b: Crt. aldus De voorzitter verklaarde dat B. en W. weldra een voorstel zullen doen tot verkor ting van den duur der jaarmarkt. De heer E. P. Schorer is voor geheele afschaffing der kermis op herhaaldelijk vroe ger door hem ontwikkelde gronden. Hij bestrijdt een artikel in de Midd. Crt. die o. a. zegt, dat de chr. feestdagen kermissen gelijk zjjn en beide gelijk dienen afgeschaft. Doch niet de kerk is voor de onzedelijkheden op chr. feestdagen aansprakelijk. Haar doel is een zedelijk en de ontwijding der chr. feestdagen geschiedt meestal door lui die zich om de Kerk niet bekommeren. De zenóingsfeesten weren sterken drank; daarom is alles daar voorbeeldig, ofschoon duizenden op het terrein aanwezig zjjn. Dit is op de kermis niet het geval. Daar kan de sterke drank niet werden geweerd; en de raad die haar handhaaft, werkt mede tot een onzedelijk doel. De heer Tak, heeft ofschoon in een wijk wonende waar kermisdrukte heerscht, de bezwaren tegen de kermis niet zoo opgemerkt. Dit sluit echter niet uit dat zij toch kunnen bestaan. Hij betwijfeldt of bij andere ge legenheden niet evenveel misbruik van sterken drank wordt gemaakt; en vraagt den voor zitter wat de ervaring daaromtrent leert. Hoeveel processen verbaal zijn bij gelegenheid der kermis opgemaakt De voorzitter kan geen inlichting geven. Ilij zegt alleen dat op kermis door gebrek aan toezicht niet alle overtredingen zijn te constateeren. De heer Schorer voegt er bij dat de officieele cijfers geen maatstaf zijnalleen openbare dronkenschap is strafbaar en velen bedrinken zich in woning of herberg. De heer Tak is verplicht, zoo deze maatstaf vervalt, dien van eigen ervaring te raadplegen en dit maakt de vraag naar waarheid moeilijk om te beantwoorden. Het oordeel over deze zaak moet nu verschillend zijn naar gelang men ernstiger, ziekelijker is dan een ander. Het eenige wat dan ook spreker persoonlijk op de kermissen hindert is de geur der gebakjes, die nabij zijn woning worden gefabriceerd. De hr. v. Dunne zal blijven protesteeren tegen elke onbillijkheid, als bijv. dat voor den grond voor arbeiderswoningen die men naar de achterbuurten terugdringt, en voor pleziert uinen van meer gefortuneer- den op goeden stand evenveel betaald moet worden. Hij zou ook zoo tegen de kermis opkomen als hij 't met dhr. Schorer eens was. Maar 't bewijs kan niet worden ge leverd dat dronkenschap en onzedelijkheid door de kermis bevorderd worden. Hij weerlegt de grieven uit het adres. Wel is de oorspronkelijke vorm der mis geen behoeite meer, doch een eenvoudig man wil iets vreemds zien in zijne stad. Beperkende bepalingen baten ook niet. 't Is hetzelfde of de kermis 8 dagen duurt of 14. Wel heelt spreker bezwaar tegen de nachtelijke kermisin dien zin acht hij beperking noodig. Hoe later op den dag, hoe meer losbandig heden men zag 't op hemelvaartsdag. Men begint met een politieagent, mer. eindigt met een officier te molesteeren, vergrijpen die de radicale en socialistische peés, meest door verloopen domine's geredigeerd, niet verheerlijken zal. wijl de daders onder het volk schuilen. Sluiting van de kermis voorkomt dit. De heer v. d. Swalmeacht tmede in 't belang van orde en zedelijk heid, de toch reeds wegstervende kermis die niets dan een walgelijk bezinksel ach terlaat, op te heffen. Hij wijst dan ook het adres slechts af, omdat verkorting der kermis is toegezegd. De heer F. G. Sprenger wil geen af- schaffirg tenzij een ander volksvermaak in de plaats gegeven worde. De kermis ver schaft velen genot, doch anderen bezwaar en ook daarmee moet gerekend worden. Allerwege zijn wanluidende orgels en muziek. Spreker zou daarom wenschen dat het getal muzikanten in het vervolg zooveel mogelijk werde beperkt en kan het zijn tot op de heift teruggebracht. De voorzitter merkt op dat de muziekin strumenten steeds door een deskundige wor den gekeurd, en de wanklinkende geweerd. Hjj zal nochtans de denkbeelden der hh. v. Dunné en Sprenger overwegen. De heer De Stoppelaar zegt dat alleen enkele dorpjes en groote steden als Den Haag en Amsterdam de kermis afschaften als zijnde zij daar overtollig. Toch viert men ze daar nog in de herinnering. In andere steden waar als in Utrecht en Leiden het godsdienstig element in de raadszaal niet ontbreekt, handhaaft men de kermis. Hij wijst er vooral op hoe de kermis voor de mingegoede klasse een tijd van ontspan ning is die hij haar niet gaarne ontnemen zou. De heer E. P. Schorer trekt hierop zijn voorstel in. Nog werd den directeur der gasfabriek dhr. P. Polet een gratificatie van f400 toegekend als blijk van waardeering der wijze waarop hij de werken tot uitbreiding der gasfabriek ontwierp en tot stand bracht. De wacht in den Abijtoren werd gedurende onweder opgeheven. Tot onderw. in de handwerken aan school C werd benoemd mej. Smidt, tot gem. geneesheer J. Meijers, arts te Rotterdam, op een jaarwedde van f 1000. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag waren de hh. v. Asperen Vervenne, Kakebeeke, Jonquiereen Lambrechtsen met kennisgeving afwezig. De voorzitter, dhr. burgemeester, deelde onder anderen mede dat aan de gymnastiekvereeniging «Spartas op gelijke voorwaarden als aan de vorige een lokaal der H. B. S. is afgestaan voor hare oefeningen, onder verantwoordelijkheid van dhr. v. d. Meulen. Dat de concessie aan de gemeente tot het heffen van Sas- en havenrechten weder voor 3 jaren aan de gemeente is verleend. Dat van Ged. St. is ontvangen het door hen goedgekeurd kohier van den H. O. over den loopenden diensten een dito raadsbesluit tot wijzi ging van de begrooting over 1889 van de schutterij. Dat verslagen zijn ingekomen van verschillende gemeenten. Voorts een verzoek -van de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland om den raadsleden voor zoover zij nog niet tot haar toetraden, tot toetreding uit te noodigen. Dat de ontvang sten en uitgaven van de werkliedenvereeni- gin^ te Goes bij B. en W. ingekomen, door haar zijn vastgesteld. Dat de min. van waterstaat bestek zond voor 't nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor. Dat de voordeuren van het Sas weder eenige milli meters zijn verplaatst en de toestand dus weer iets ongunstiger werd, doch dat het bestek van het nieuwe Sas reeds aan de raadsleden is verzonden, Voorts 't verslag der eind-examens aan de burgeravondschool. Het verslag omtrent de exploitatie der gas fabriek werd voorgelezen en bepaald dat bet surplus aan de begrooting wordt toe gevoegd met een bedrag van eenige] in kas zijnde postjes groot f 1091.50. De uitgaven werden in verband daarmee verhoogd met f 1000 voor aflossing van 2 termijnen op de leening van 1885 terwijl f91,50 aan den post onvoorzien zal worden toe gevoegd. De heer J. Faberij de Jonge had aan den raad verzocht zijn electrisehe klok voor rekening der gemeente te verlichten. De voorzitter stelde voor dit verzoek af te wijzen. Hij wees er op hoe een dergelijk verzoek in Juni '89 door B, en W. i an adres.ant was geweigerd, dewijl zij 't algemeen belang in deze zaak niet betrokken achten. Het bezwaar van adressant dat bij verlichting van uit zijn winkel gevaren mogelijk zijn, dewijl door achteloosheid ontploffing zou kunnen plaats hebben, kon worden wegge nomen, wanneer adressant voor eigen reke ning een leiding buitenshuis liet aanbrengen. Dan zou hjj zeker dubbele waakzaamheid betrachten. Bovendien voorziet de stadsklok in de behoefte. De hr. de Jonge zei zich met dit advies niet te kunnen vereenigen. Het belang der gemeente gaat met adressants belang ge paard. Niet voor adressant, maar voor het publiek heeft de klok van dhr. F. de J. des nachts nut. Aan den vvensch van dhr. Lambrechtsen naar een minuutwijzer op de stadsklok is geen gevolg gegeven. Ook is deze klok zelden gelijk, terwijl de klok van dhr. F. de J., den officiëelen tijd schijnt aan te geven. Althans dit bleek spreker herhaaldelijk als hij naar het station moest. Ook vreemdelingen kunnen er belang bij hebben den waren tijd te weten, ook bij avond. De kosten voor de gemeente bedra gen slechts 5 cents per nacht. De heer Ochtman vond deze laatste voor stelling wel wat optimistisch,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1