Gemengde Berichten. BOEkBKSCHOLWliSG. Donderdag 29 Mei' a. vergadering der veieeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs te Utrecht voormiddag te half 10 in het kerkgebouw der Chr. Ger. gemeente. Ouder de punten van behandeling noe men wij 2o. De hulpvereeniging Amstelveen, erkentelijk voor het goede door het hoofdbe stuur ïn vereeniging met andere besturen gedaan, in zake de voorloopige organisatie van de scholen met den Bijbel, spreekt den wensch uif, dat de alg. vergadering bekrach- tige wat nu voorlooprg is vastgesteld. 60. Het hoofdbestuur verbinde aan de subsidie der vereeniging de verplichting om teekenonderwijs te geven. Amsterdam 7o. De alg. verg. dringe er bij de com missie voor t na-examen op aan dat zij haar examen uitbreide, opdat dit beantwoorde aan den eisch van een volledig examen voor den Chr. onderwijzer; of dringe er bij Ie regee ring op aan dat zij aan het Chr. onderwijs haar eigen examen-commissiën verzekere. (Amsterdam.) 80. De alg. verg. besluite, dat door het hoofdbestuur van wege onze vereeniging predikanten worden aangewezen, die zich bereid verklaren om, waar zulks door eene hulpvereeniging verlangd wordt, (ene op wekkende rede te houden in het belang van Gereformeerd onderwijs. Amstelveen lOo. De a!g. verg. verzamele gegevens, ten einde te besluiten of er nog middelen aan te geven zijn om de kinderen onzes volks zooveel mogelijk te brengen in de Christelijke school. Amsterdam llo. Welke zijn, naar het oordeel der alg. verg., de beste middelen tot bestrijding van het schoolverzuim (Amstelveen.) Hansweert. Toen Dinsdagmorgen een schip de sluis alhier invoer werd, daar het schip veel vaart had, een kabel aan een der meerpalen vastgehecht. De kabel die te strak gespannen werd, sprong stuk en trof den tijman M. K. zoo geweldig aan den onder arm, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, daar de arm gebroken was. Biezeliuge. Maandagavond om halt acht ure sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer J. Blok, welke schuur met derzelver inhoud, o. a. twee koeien en een kalf een prooi der vlammen werd. Door het krachtig optreden dor brandweer is het woonhuis behouden geoleven. Alles was verassureerd, de schuur bij eene Middel- burgsche, de inboidel bij de Zierikseesche brand waar borgmaatschappij De Reseda, welke om haren aange- narnen geur zoozeer gezocht is, kan tot aardige boompjes worden opgeleid, welke dan blijvende planten worden. Daartoe kiest inen een krachtige plant, welke men alleen in een pot plaatst en telkens, wanneer een bot ontspruit, moet men zich haasten, die weg te snijden. In den herfst neemt men de onderste takken weg, zoodat de plant een stam verkrijgt en den vorm aanneemt van een boom in miniatuur, daarna zet men hem in andere aarde en in een anderen pot, plaatst dien in een warm vertrek en begiet hem dagelijks. In het voorjaar zal men opmerken, dat de stam harsachtig wordt. Men ga steeds voort de zijtakken weg te snoeien, naarmate zij zich vertoonen, en geeft een behagelijken vorm aan de kroon van het boompje. I11 het derde jaar heeft men schorsdan kan men ophouden met den snoei der botten en ninnen weinige dagen zal de plant bloem dragen en dit gedurende vele jaren eiken zomer herhalen. Een dokter te Itlunehen schrijftHet gebeurt dikwijls dat kinderen, die overdag volstrekt niet hoesten, zoodra zij des avonds naar bed gaan door een hardnekkigen hoest worden gekweld. In de meeste gevallen 't gevolg van een zoogenaamde neuskatarrh, waarvan de kinderen, als zij in beweging zijn, geen last ondervinden, omdat de slijm zich dan gemakkelijk afzondert. Des avonds zet deze zich echter vast, en vandaar het vaak zoo lastige en benauwde hoesten. Om dit te voorkomen moet men de kinderen voor zij naar bed gaan, met lauw water den neus uitspoelen, dan zullen zij des nachts niet hoesten. Wij zullen spoedig schijnt het in bezit komen van electrisch gas, dat niet slechts voor verlichting maar ook voor verwarming aangewend kan worden. Te Springfield iri Massachusetts (Verefnigde Staten) wordt zekere soort olie door verhitting in den gas- vormigen toestand overgebracht en deze verhitting wordt daardoor bewerkstelligd dat men een electrischen stroom door een metalen draad laat loopen, die den stroom zoo grooten weerstand biedt, dat hy daar door zeer heet wordt en de olie, welke met hem in aanrakii g is, gasvormig doet worden, Het groote voordeel dezer nieuwe wijze van gasontwikkeling bestaat in de buiten gewone goedkoopheid dezer methode, zoowat 30 a 40 cent per kub. Engelsche voet. Een bijzondere technische toepassing zou dit electrische gas vinden bij de staalbe- reiding en meiaallubricage 10 liet algemeen. Goed antwoord. Een boerenjongen komt eens op een kantoor een boodschap doen, waar eenige schrijvers bezig zijn. Daar deze vinden, dat hy er nu juist niet snugger uitziet, willen <e hem een beetie voor den gek houden, en hoewel er geen stoel over is, noodigen ze hem uit, te gaan zetten. «Dank u zeer», antwoordde hijMaar als ik deze kamer eens rondzie, moet ik onwillekeurig denken aan den stal van mijnen vader.» »Zoo, mijn jongen», zei een der schrijver «En hoe ziet die stal er dan wel uit, als ik vragen mag l «Och,» zei de .ongen, «er zyn juist even veel plaatsen, als er stuks vee zyn.» Lie groote vraag. Een jong student had aan een der beroemdste hoogescholen in Amerika gepromoveerd, na zich vooral met bijzonderen yver op de studie uer wiskunde te hebben toegelegd. Na een korten tijd vestigde hy zich op een plaats, waar ook een getrouw evange list woonde. Het duurde niet lang of de beide mannen ontmoetten elkander; na een langdurig onderhoud over verschillende onderwerpen, sprak de evangelist bij het afscheid nemen: «Ik heb gehoord, dat gij bij voorkeur de wiskunde beoefentmag ik u eens een vraagstuk ter oplossing geven Dit werd hem natuurlijk gaarne toege staan, en daarop sprak hij «Wat zal het den mensch baten, zoo hy de geheele wereld gewint, en schade lijdt aai. zijn ziel?» Vruchteloos trachtte de student, te huis gekomen, den indruk kwyt te raken, dien deze eenvoudige woorden op hem hadden gemaakt. By zijn vermaken en onder zijn studiën, des daags en des nachts, telkens kwam hem deze vraag met toenemende kracht voor den geest, totdat zij tenslotte onder Gods zegen, het middel werd tot zyn bekeering. Henri Mondeux, een eenvoudig Fransch herder, die nooit eenig onderricht had ge noten en de geleerdste wiskunstenaars versteld deed staan, was niet alleen een verwonderlijk begaafd rekenaar maar ook een gevat en geestig man. Op een zijner voorstellingen kreeg een grappenmaker het in 't hoofd hem deze vraag te doen: «Hoeveel is 3 maal 4?» «Mijnheer», antwoordde het cijferorakel zonder aarzelen, «als men uw persoon er achter voegt is het 120». Door Henry W. Popj is een nieuwe stang bliksemafleider uitgevonden. Deze bestaat uit een slingerenden metalen kogel, waaronder, en wel zoo naby mogelyk, eene metalen plaat is aangebracht. Het- geheel wordt in een huisje van blik gesloten. De kogel staat met den geleidingsdraad, de metalen plaat met den aarddraad in ver binding. Op zijn weg naar de aarde springt de electrische vonk van den kogel op de plaat over, brengt daarbij den kogel tot slingeren, en verhindert zoo het samensmel ten der metalen deelen en het optreden van daarmede samenhangende storingen. De toestel is eenvoudig en goedkoop te maken. Voor telephoongeleidingen wordt het in het bijzonder aangeprezen. Hemelvaartsdag heeft te Ratibor (Prui sen) een ontzettend ongeluk plaats gehad. Bij het overvaren der rivier den Oder is de veerboot omgeslagen, waardoor 42 kinderer verdronken. Deze kinderen waren namelijk teruggekeerd uit de naburige stad, waar zij hunne eerste communie hadden gedaan. Ook eenige oudere personen kwamen bij de rainp om het leven. Er wordt op de Belgische grens weer brutaal gesmokkeld. Uit Nederland voert men tabak in België, en bekomt zout uit België daarvoor in de plaats. Reeds enkele malen waren de douanen te Esschen ver plicht de paarden der tabaksmokkelaars dood te schieten. Heele karrevrachten met tabak worden op die wijze binnen gesmokkeld. Professor Depaire te Brusstl heeft 300 monsters jenever onderzocht. In 2 monsters vond hij zwavelvuur daarentegen bevatten 42 percent der monsters amyl alcohol (foezel), waaraan in de eerste plaats de verderfelijke werking van dien jenever moet worden toegeschreven. Een gelukkige schelmJan Sellinger had juist zyn jaar gevangenisstraf wegens valschheid in geschriften te Joliet, Illinois, doorgemaakt, toen hij uit Zwitserland een erfenis van twee en halt millioen francs ontving. Vijf beren voor hit kantongerecht. De New-Yorker courant verhaalt de bij zonderheid van eene niet onaardige tei echt- zitting te Yorkville (New Yorkj. Toen de heer Ford, president, zitting nam van zijn voorzitters-stoel, overzag zijn ernstige blik een curieus tafereeltje. Voor de balieston den op hunne achterpooten gegroepeerd vijf groote beren en achter deze stonden zes heeren niet minder knokig met lange zwarte haren en bruine gezicliten, als geutlemen zagen zij er nu juist niet uit. Deze schil derachtige groep stond onder bewaking van den politie inspecteur Deves en van tien agenten uit het 21ste arrondissement van New York. De inspecteur gaf terstond de noodige inlichtingen omtrent de tegenwoordigheid van deze menagerie in de audiëntiezaal van Themis. Met beriulp van zijne agenten had hij 's nachts de geheele bende gearresteerd in de 31ste straal, omdat de personen niet voorzien waren van den verlotp is, om 's nachts met hun wilde beesten - door de straten van New York te trekken. Dit was eene grove inbreuk op het polilie- reglement en verdiende natuurlijk straf. De rechter ondervroeg den chel ber bende, die zich zoo goed en kwaal mogelijk in het Engelsch uitdrukte en vertelde, dat bij en zijn gezelschap uit de Spaansche Pyre neeën af komstig waren en dat zij met hun kunstenmakende beren een groot gedeelte van Amerika waren doorgetrokken. Waarom hy ter terechtzitting verschijnen moest begreep hij niet. De rechter veroordeelde ieder, d. w. z. de zes mannen, tot een dollar boete en toen zij verklaarden dien niet te knnnen betalen, werd deze invorderbaar bij lijfsdwang gesteld en werd de boete veranderd in een dag gevangenisstraf. Doch nu begon de moeilijkheid. Op het oogenblik, toen de politieagenten de hand op de gevangenen legden, volgden de heren hunne meesters. De rechter die zich bijtijds herinnerde, dat in de Amerikaansche ge vangenissen toevallig geen cellen voor jberen gebouwd zijn, riep den oppersten berenleider terug. Voordat de achtbare magistraat een woord gesproken had, begonnen de vijf beren op een teeken van hun chef te dansen en wel zoo gracieus, dal de balie en banken en stoelen omvlogen. Het was een onbe taalbare scène en daar er geen ander middel was om de orde op deze plaats te herstellen, dan vrjjsrraak zoo verlieten menschen en beren onder streng vermaan maar zeer voldaan, de gerechtszaal. Vrijdag is Keizer Wilhelm te Konings berg geweest. Hij woonde er een gods dienst oefening in de open lucht bij, liet vervolgens den kroonprins inschrijven als student en was 's avonds tegenwoordig op een diner, hem door de leden van den Provincialen Landdag aangeboden. De vorst sprak bij die gelegenheid een rede uit, waarin hy 0. a. verklaarde alles voor de provincie over te hebben. Wie aan haar de hand zou willen slaan, zou met hem te doen krijgen. Dit neemt echter niet weg, dat hy voor den vrede is, en dat kan hy omdat hy een leger achter zich heeft, het welk tot vrede kan dwingen. De Engelsche zendeling Large is in zijne woning te Tokio door eene bende van zeven gemaskerde mannen vermoord. De vrouw van den heer Large werd op schan delijke wijze mishandeld. Van de daders hetft men er slechts één kunnen arreAeeren. Om het soldatenleven aantrekkelijker te maken, zou keizer Wilhelm verschillende nieuwe bepalingen betreffende het leger in den zin hebben. In de eerste plaats zou hij voornemens zijn vast te stellen, dat voortaan eiken avond op de binnenplaatsen der kazernes zich gedurende een uur militaire muziek moet doen hooien, en dat de sol daten, terwyl zij, al rookende en ber drinkende, naar het concert luisteren, vrij gesteld zullen zijn van het militair saluut. Om rupsen uit rozen te \e drijven, raadt een tuinman aan ze 's avonds te begieten met water en azijn (I liter zuivere wijnazijn op 10 liter water.) Wordt dit driemaal in een week gedaan, zoo zijn zij verdwenen. Reeds drie jaren lang heeft hij dit middel met goed gevolg toegepast. LAATSTE BERICHTEN. Aan het programma van het 43ste Ned. Landbuishoudkundig Congres te Goes te houden, is het volgende ontleend Maandag 16 Juni half 9 des avonds heeft de ontvangst van 't bestuur en de leden van 't Congres door 't gemeentebestuur ten raad- huize plaats. Daarna geeft 't harmoniegezel schap Euphonia op de Groote Markt een concert. Dinsdag 17 Juni 's av. 8 uur concert in de cociëiiet V. O. V. eveneens door Euphonia. Woeic-dag 28 Juni te 2 uur heelt eeu rijtoer plaats, die door de Zuid-Beveland- sche landbouwers den leden van t Congres en den Zeeuwscheu landbouwers wordt aan geboden. De rit zal plaats hebben van Goes door den Wilhelininapolder en Kattendijke naar Wemeldinge, waar ue burgemeester dhr P. Dekker de gasten zal ontvangen. De ter ugreis heeft plaats over Kapelle en Kloetinge. Denzelfden dag te 8 uur geelt het harmomegezeischap Eendracht maakt Macht van Kruiningen eeu concert. Donderdag 19 Juni te 11 uur in het «Slot Oslende» vergadering van de leden der Zeeuwsche landbouw-maetschappy, ter wijl des namiddags een ploeg wedstrijd plaats heeftwaarvan 's namiddags te 3 uur de bekroonde ploegen te bezichtigen zijn op het terrein van den wedstrijd iu den Williel- miriapol Ier. Zoo mogelijk zal ook in uien polder de stoomploeg of stoomcultivator in werking te zien zijn. Des avonds 8 uur groot militair concert door hel slafmu.iek van het 3de regt. infanterie te Bergen op Zoom, in den tuin der sociëteit V. V. Vrijdag 20 Juni van 124 uur groote tentoonstelling van paarden, rundvee, scha pen, varkens en pluimgedierte op den boom gaard van dhr. M. de Bokxterwij! als- daa van 2 -4 uur door evengenoemd stafmuziek muziek zal gegeven worden. Des avonds te 8 uren zal ten slotconcert gegeven worden door Euphonia in den gelllumiueerden tuin der sociëteit V. O. V. Voor verdere bijzonderheden zie men den feestwijzer, die eerstdaags bij den heer G. M. Klemkerk te Goes zal verschijnen. Onder de op de Congresvergaderingen te behandelen belangrijke vraagpunten treffen wij er aan in de le al'deeling 21, waar- ouder 5 over Zuivelbereiding in de 2e afdeeling 12, waaronder een over dit on derwerp. terwijl op de Gecombineerde Vergadering van de 7 vraagpunten 2 ins gelijks daarop betrekking hebben. Ook de belangen van den Graan- en Bietenbouw, de plantenziekten en de hulpmeststolfeu nemen eene belangrijke plaats in. Dat vragen over Landbouwcrediet, Land bouwonderwijs, Hagel- en Veeverzekeringen, Proelveldeu, als steeds meer op den voorgrond tredende onderwerpen, niet onlbieken, be hoeft geer> betoog, terwyl de persoonlijke inleiding der te behandelen vragen door de inzenders zeiven een degelijke wisseling van denkbeelden waarborgt, De directiën van spoor- en tramwegen en stoorr.booten hebben gunstige bepalingen toegestaan in 't belang der Congresleden. Verdere mededeelingen in een volgend nominer. Bij het onderwijs in de Nederlandsche taal laten vele onderwijzers uit de voor beelden door de leerlingen zelf de regels afleiden; vroeger gaf men steedseerst dejregels en daarna de toepassing. Wie die laatste met- thode de beste vindt, kan voor zijne school winst doen met het boekje van den Heer Ccuvée getiteld NEDERLANDSCHE SPRAAKKUNST (met Oefeningen) voor de lagere school. De uitgever heeft gezorgd voor een stevig bandje, maar of de prijs (f0,35) geen be letsel zal zijn om er ieder leerling een te geven, zal de toekomst moeten leeren. AANBESTEDING. Donderdag 22 Mei. Goes, in de Prince door het bestuur van de Breede Watering 11 uur, levering gesor teerde Vilvoordsche steen en grint; oever verdedigingswerk ieder in 2 perceelen; het ljarig onderhoud der sluizen, gebouwen enz. Bestek a 50 cent bij Kleeuwens. Vrijdag 23 Mei. Hortgcne, half 11 in 't gemeentehuis door den cal. Annapolder, herstel enz. aan de werken van den polder. Bestek ligt ter lezing in de directiekeet en bij dhr. H.fRoelof. Goes, opstellen en afbreken der gebou wen op 't terrein der tentoonstelling. Biljetten vóór 10 uur b(j dhr. E. v. d. Bosch. Zaterdag 24 Mei. Willieliiiinatlorp, 11 uur in 't gemeen tehuis, herstel enz. tot 30 April '91 der wer ken aan de waterkeering van den Wilhel- minapolder. Bestek ter lezing bij v. Dijke. En a 50 cent verkrijgbaar bij dhr. E. van den Bosch. Cadzaiiil, 2 uur door het bestuur der waterkeering Tien honderd en Zwarte, ver betering en onderhoud tot 30 April '91 van de waterkeerende werken. Bestek ter inzage in 't bestuurslokaal. Verkrijgbaar bij dhr. J. If. Hennequin Sluis. Vlissingen, door den majoor chef garni-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2