1890. No. 99. Donderdag 22 Mei. Vierde Jaargang. V E IIS C H IJ A T G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. !>I11JS DER ADVERTENTIES „DE DAGERAAD." BlITEALim II ER li- E X iSEHDOLVIElWS. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.': UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Er bestaat in ons land onder bovenstaan- den schooneu naam een vereeniging van vrijdenkers, mannen van onverdacht liberale en radicale beginselen, die het niet langer wenschen te verzwijgen dat zij van den godsdient in Huis en School meer kwaads dan goeds verwachten. Hunne nieuwerwet- sche leeringen, van Katholieke zijde als leeringen van de «Loge» bestempeld, be doelen niets mindtr dan de ondermijning van de grondslagen des Christendoms. Voor ■wie in hen gelooft zal de dageraad eens nieu wen levens aanlichtenen eerst dan zal de Natie gelukkig zijn, zoo zij de «nye leer» van dit nieuwste modernisme als de alleen zaligmakende aanvaardt. Men zegt dat tal van onderwijzers aan de staatsscholen lid van deze Vrijdenkers- vereeniging zijn. Althans te Amsterdam moet door eene openbare onderwijzersver- eeniging voor deze nieuwere denkbeelden met tamelijk goeden uitslag zijn gepiopa- geerd. Wij zouden niet gaarne beweren dat onder de openbare onderwijzers, die tus- schen de Scheldemonden wonen, veel sym pat hie voor deze predikers van <t De Dage raad» gevonden wordt. Wel tiert, het Christelijk onderwijs niet op Zeeuw-chen bodem, doch ook voor de mannen van «De Dageraad*» is Zeelands mid delste deel het e chte arbeidsveld niet. Onder de openbare onderwijzers zijn er velen, nie om welke redenen dan ook, hun school onderwijs inrichten naar de godsdienstige gevoelens der ouders. Toch achten wij het noodig tegen de beginselen dezer vereeniging te waarschuwen. Te meer, nu zij enkele boekjes in het licht gaf, die de ontchristelijkiiig der opvoeding zoo in huis als in school bedoelen. Na het boekje c Dominéé, Pastoor of Rabbi» verscheen een geschrift getitel «Mozus of Darwin dat volgens de katho lieke pers botheden debiteert, die gij met de klompen voelen kunt. Op haar gezag wijzen wij op de volgende uitspraken uit dit bedenkelijke boekske «Onze seholen» zoo zegt het «staan nog altijd met heur eenen voet in de mid deleeuwen. Mozes, Mazes en nog eens Mozes als grondslag voor het godsdienstonderwijs. «De school moet van de kerk worden vrijgemaakt.» «Er wordt in de volksschool aan het gods dienstonderwijs te veel plaats geschonken. Het is een zonde tegen de wetten der ont wikkeling aan onvolwassen kaïderen, <iie nog niet in staat zjjn over abstracte be grippen na te denken, in de eerste school jaren godsdienstonderwijs te geven. Een zonde is het onvolwassen kinderen vol te stoppen met begrippen en lessen, waarvoor een gezonde volwassene al zjjne krachten moet inspannen om daarin te slagen.» Nu dit is ook zoo. Maar op welke school, op welke openbare school (zelfs voor haar neinen wij 'top; gebeurt zulks? En zoo gij de bijzondere school in dezen verdenkt, jhoe weinig toont gij die school te kennen. Maar de beschuldiger heeft blijkbaar de openbare school op het oog, want tegen deze «volksschool» heeft hij nog een grief, die hij met vette letter laat afdrukken „ln de volksschool wordt het tegenover gestelde als waarheid verkondigd van hetgeen wetenschap en natunr leeren. Dat is een ongehoar e. een onzedelijke, een onhoudbare toestand. Wie zal ons uit de kaken van dien dood redden Luister ook nog eens naar den volgenden nonsens. Wij stian midden in den strijd tusschen dwaling en met moeite opgespaarde waar heid en de verschijnselen onzer dtgen geven in hun geheel het beeld van een chaos te zien, op welks aanblik de ziel van den versaagde met beving, de geest van den vriend der waarheid met vreugde en met weemoed te gelijk vervult wordt «Een zware, zwarte, loodkleurige wolk is de tweespalt der wereldbe schouwing, die zoo vreeselijk dreigend in het voertuig van ons geestesleven, op het schoolgebied, heerschappij voertboven: waarheid, beneden: dwaling! Daarop berust het hedendaagsch gejammer over de volksschool, het verwarde oordeel over de gebrekkige resultaten der nieuwere staatsschool. Voorts wordt eene zielroerende klachte geklaagd «over den kreeftengang, dien het thans gaat, en zal blijven gaan. net zoo lang, tot dat de ondei wijzers der lagere school een betere, met den tija overeenstem mende opleiding zullen krijgen. En met het oog daarop geeft deze prediker van het staats-socialisme, ter verbetering van het openbaar onderwijs de volgende wenken aan de regeering, die krachtens haar beginsel op de meeste wel nooit zal ingaan tenzij zij, ter uitvoering van artikel 33 (het christelijke-deugden artikel in de schoolwet) het eens op de in punt I aangegeven wijze wilde beproeven, gelijk door Groen v. Prin- sterer, die voor totale afwezigheid van chris tendom in de staatschool minder bevreesd was dan voor het onchristelijk anti-christelijk modern «Christendom boven geloofsverdeeld heid» zooals Thorbecke 't noemde en waar- meê zells de Israëlieten err andere niet- christenen vrede hebben, werd gewenscht. Bedoelde punten luiden 1 Alle confessioneel godsdienstonderwijs zal om de wille van den godsdienstvrede uit de staatsschool verdwijnen. Godsdienst is privaat-eigendom '.van het individu en de staat heeft zich daarmede niet te bemoeien. Het is een gemoeds zaak en het moet aan het particulier initiatief overgelaten worden, hoe en wat er van die gemoedszaak te maken is. Het verstand evenwel van den burger is staats eigendom, is z(jn grootste vermogen. Dit laatste aan te kweeken, te vergrooten, verder te ontwikkelen is plicht van den staat. 2. Alle onderwijzers moeten een grondige natuur-wetenschappelijke opleiding genieten, die hen in staat stelt op school een deugde lijk ep aanschouwing en proefneming, d. i. op ervaring (niet alleen op theorie) ge grondvest onderwijs in de natuurkennis te geven en bij voorkomende gevallen ook aan volwassenen over de belangrijkste vor- deiingen der natuuronderzoekers rekenschap te geven in openbare voordrachten, waartoe ieder belastingbetalend burger en elke bur geres gratis toegang moet hebben. Hieraan kan slechts voldaan worden door opheffing ran de op de meeste plaatsen nog klooster aclitig ingerichte en in middeneeuwschen geest gedreven k weekscholen vooronderwijzers en rloor wetenschappelijke opleiding van onderwijzers op de hoogescliool. 3. In de plaats van het confessioneele godsdienstonderwijs van staatswege, moet een op natuurwetenschappelijken grondslag rustend onderricht in zedeleer en zedekunde komen. 4. Alle onderwijs in de staatsvolksschool moet in overeenstemming zijn met de door feiten gestaafde wetten der natuur. In alle verscheidenheid moet de eenheid de waar heid zijn. Er mag niet in het eene uur een won der, in het andere een natuurwet, de ijzeren noodzakelijkheid onderwezen worden. In alle dingen heerscht de wet, de orde. Het geloof aan wonderen is de leer der wetteloosheid, van de verbreking der na tuurwetten, van de wanorde, waarvan geen natuurwetenschap iets weet. De wonde ren hebben onder de leerstof der toekom stige school geen plaats meer, en de volks school zal eerst dan tot volle ontwikkeling geraken, als zij het geloof aan wonderen overboord geworpen en aan particuliere liefhebberijen overgelaten zal hebben." „Deontwikkelingsleeriszoo rijk aan waar lijk verheven vergezichten, zoo oneindig rijk aan beloften van ware gelukzaligheid, als j vóór haar geen enkele wereldbeschouwing oplevert. Zij geeft geen vage hoop op iets, dat geen menschelijk oog ooit gezien, nog minder berekend had, maar de zekerheid van een voortschrijden naar gröoter geluk, eene zekerheid, die uit de kennis van het verleden en het heden der levende en doode natuur met wiskundige zekerheid af te leiden is". Welk een bombast I Maar ook welk een vijandschap tegen het christendom bezielt zulken, dat zij zelfs het christendom der openbare school nog te positief en der uitroeiing waardig vinden. België. Minister v. d. Peereboom heeft in de Kamer meegedeeld dat hij ten aanzien van den postdienst maatregelen genomen heett om allen brievengaardeis de Zondags rust te verzekeren Echter niet door be perking van den Zondagsdienst, zooals het beginsel van Zondagsheiliging dit zou eischen, maar door aanneming van reserveamble- naren. Ook verklaarde hij dat de strafwet hem machteloos liet tegenover de zedelooze boekjes in de bibliotheken der stations- wacht kamets, zoodat hem geen andere uit weg bleef dan den geheelen. verkoop van boeken aan de stations te verbieden. Engeland. Met een meerderheid van 73 stemmen heeft het Lagerhuis de wet aan genomen waarbij het aantal tapperijen ver minderd wordt door uukooping. Dat wil zeggenvan sommige pachters zal tegen schadevergoeding de verguning worden in getrokken. Zoowel de Belgische als de Engelsche maatregelen verdienen toejuiching, al zijn het slechts halve, weinig prineipiëele maat regelen. Ook op dit gebied is een half ei beter dan een ledige dop I rank rijk. Generaal Boulanger heeft begrepen dat hij op staatkundig gebied heefi uitgediend. Hij heeft aan den onder voorzitter van het zoogenoemde nationaal comité waarvan hij, de balling van Yersey, voorzitter is, geschreven dat de politieke nederlagen zijner vrienden wel niet zoo erg zijn, doch dat de tijd beter dan eeuig tus senpersonen in staat zal zijn, de goede zaak te bevorderen. Zelf wenscht hq zoo zegt I ij ten minste «zijne gedachten te verzamelen, na te denker, over de lasten der voldongen feiten, en op ernstige wijze de vraagstukken te bestuoeeren die aan de arbeidende klasse belang inboezemen, ten einde daardoor de achting te verdienen, hem tot nog toe van die zijde geschonken.» Het is niet te denken dat Frankrijk den hraven generaal in zijne re trospectieve (rug- waartsche)overpeinzingen en nuttige studiën storen zal. 21 Mei 90. In de Maandag te Borssele gehouden vergadering van ingelanden van den Ko ningspolder werd bij de behandeling der begrooting voor 1890/91 besloten tot ver hooging van het djjkgeschot met f0,15 per hectare voor de uitvoering van delfwerk en herstelling van heulen. De heffing werd daardoor bepaald op f 3,75 per hectare. Na hei benoeming van den heer L. Rottier tot dijkgraaf en van den heer B. op 'tHof tot plaatsvervangend dijkgraaf werd in be handeling genomen een schrijven van het gemeentebestuur van Driewegen, houdende verzoek tot het verleenen van eene bijdrage van f 0,10 per hectare in de kosten van wegsvei'betering ten behoeve van een steiger te Boissele, gedurende 40 jaren. De slotsom der beraadslagingen was het besluit om- wegens daarbij aangevoerde redenen, afwij zend op het verzoek te beschikken. (M. C.) Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Zoutelande W, H- dy Bruin van Melis. en Mariekerkeen van Biggekerke L. Simonse. Z. M. heeft aan irir. C. W. Opzoomer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de rechten en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Utrechten in zijn plaats benoemd jhr. mr. B. H. C. K. v. d. Wijk hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen. In de Maandag morgen gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland werd door den ont vanger griffier rekening gedaan over het afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 26118.32, de uitga ven f25492.52 en er dus een hatig saldo was van f626.40. De begrooting over 1890/91 is vastgesteld in ontvang en uitgaat op f 37250 en het d(jkgeschot op f 16. Opgemaakt werd verder een drietal voor gezworen des poldersdeze bestaat uit de heeren M. de Regt Sz. (aftredend lid;, P. Verhulst en J. Heijboer. M. C. De minister van waterstaat heeft een kon. besluit uitgelokt, van niet weinig belang voor onze visscherij. Voortaan nl. wordt voor visschersvaartuigen, bekend onder de namen von hoogaarts, blazer, her.gst, botter of schokker liet product ter bepaling van het aantal tonnen met 1/3 verminderd. Als men in aanmerking neemt, dat patentrecht, haven- en kadegelden enz. berekend worden naar den tonneninhoud, dan begrijpt men ook, dat dit besluit van beteekenis is voor onze visschers. (IV. li. Ct.) Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Mortierepolder is herbenoemd de heer A. Philipse, te Nieuw- en Sint Joosland. Vrijdag hielden de leden der Land- bouwvereeniging in Noordbeveland te Cort- gene in hun gewoon lokaal eene vergadering onder presidium van den heer H. Meulenberg. Tegenwoordig waren 20 leden. Aangenomen werd het voorstel om rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. Vervolgens wjrd ter sprake gebracht het aanwenden van pogingen bij de bevoegde autoriteit om op den steiger te Coitgene eene overdekte standplaats te verkrijgen voor het vee, dat langs dien weg wordt vervoerd. Na eene drukke bespreking dezer zaak werd echter besloten vooralsnog fiiertoe niet over te gaan. Door de meeste leden der vereeniging zal op een nader te bepalen dag van dezen zomer een rijtoer gehouden worden door Schouwen-Duiveland. MC.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schipluiden ds. D. Bax te Bunnikte Nieuwvliet dhr. C. Broekhuijzen, cand. te Neerboschte Bruinisse ds. J. C. Bolkestein te Ter Aar te Oosterland dhr. A. M. Bloem, cand. te Beekbergen;te Oudelande dhr. A. F. C. Pont. cand. te Utrecht; teStavenisse dhr. F. Ch. Geerling cand. te Utrecht. Bedankt voor Vlaardingen door ds. P S. Meerburg te Kethelvoor Dreischor door dhr. R. H. Offerhaus, cand. te Ulrum voor Sirjansland en Borsele door dhr. A. J. Roozemeijer cand. te Arnhemvoor Hemmen door dhr. J. P. van Melle cand. te Groningen. Drietal te Rotterdam dr. L. Heldring O. G. Zn. te Middelburg, O. Schrieke te Zandvoort en J. M. Snetlage te Haarlem. Viertal te Vlissingen A. J. v. Wjjn- gaarde te Mijdrecht, P. J. Steenbeek te Lochem M. Göpner te Harderwijk en H. J. ter Haar Roineny te Haren. Ned. Ger. Kerk. Drietal te Tolen ds. W. Siedeis chr. ger. pi ed. te Vlaardingen en de oefenaars v. d. Voet eu Haverkate te 's Gravenhage. Benoemd tot directeur van het op te richten Christelijk Tehuis te Amersfoort ds, J. Enijerlé te Scharnegoutum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1