RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. ïhr. Martens v. Sevenhoven en mr. D. 'Ingelberts (lid der Kamer) «met veront waardiging» geprotesteerd tegen het feit lat kerkvoogden aldaar het Ned. Herv. erkgebouw hebben opengesteld voor een orgelconcert. Aan den heer C. Broerse, hoofd der school te Nieuw- en St. Joosland, is rnet I Aug. a. eervol ontslag verleend. Af. C. In het verslag over den toestand van bet middelbaar onderwijs te Wageningen 'eest men over de Rijkslandbouwschool o.a. net volgende omtrent het verblijf aan de -chool«Vele ouders moeten er tegen opzien, alleen voor huisvesting en voeding voor een hunner zoons, voor minstens 3 jaar, jaarlijks f450 af te zondert n. Een internaat met een bezoldigd directeur en op meer be scheiden voet met voeding, zooals de land - bouwerskinderen het thuis gewend zijn, '.ou zeker meer leerlingen in afd. A, trekken, en de resultaten den landbouwersstand ten goede komen. De betaling voor huisvesting enz. zou bijv. niet hooger moeten worden tan f 15 per maand». Door het kantongerecht te Oostburg is tegen ieder der beide wethouders van loofdplaat, beklaagd van onvoldoend onder houd van voetpaden, geëischt 2 geldboeten ieder van f 25 en 2 ieder van f 15. Iersekc. Woensdagmorgen vermaakten zich eenige kinderen met krijgertje spelen bij de scnaapskooi van den heer Van Stee aan de Damstraat, toen het 7 jarige meisje van A. S. het ongeluk had in den put ,te vallen. De moeder van het kind kwam op het hulpgeschrei toeschieten en trachtte haar kind te redden door het een bezem toe te .-teken. Doch het kind zonk telkens terug. Inmiddels waren andere menschen komen toeschieten, waarvan A. Breel de tegen woordigheid van geest had het kind na te springen en het van een wissen dood te redden. Dinsdag middag is even buiten Wemel- ilinge, de vrachtboot Congo gezonken in de Schelde. De opvarenden bestaande uit vijf personen zijn gelukkig met de boot aan wal gekomen. Naar men zegt was er een lek in de boot gekomen. Reeds waren verscheidene ledige vaten, waaruit de lading gedeeltelijk bestond, aan de berm opgevischt. Op eene bruiloft rn de buurtschap tomerbroek, die van 's namiddags een tot teven uur duurde, werd onder meer circa 100 liter jenever verbruikt. Zaterdagavond is nabij Bredabijeen overweg, ter hoogte van het Liesrhbosch, een 17jarig meisje door den van Rozendaal komenden trein overreden en verpletterd. Zoodra de Daar Rozendaal gaande trein voorbij was, liep zij onder den boom door, onbewust, dat er tegelijk een trein uit een andere lichting aankwam. Hoewel er da delijk gestopt werd, was het reeds te laat. Het hoofd van de ongelukkige werd 100 meters van het station geslingerd. Hoe verbazend de bevolking van eenige steden in ons land is toegenomen in de laatste 50 jaren blijkt uit de volgende op gaaf, waarbij achtereenvolgens de bevolking gegeven is der plaatsen in 1847, 1864 en 1890: Amsterdam, 211,000, 264,000 en 406,000, Rotterdam, 78,000, 115,000, 203,000, s Hage, 56,000, 86,000, 156,000, Utrecht, 47,000, 58,000, 85,000, Groningen, 32,000, 38,000, 54,000, Haarlem, 23,000, 29,000, 52,000, Arnhem, 17,000, 27,000, 50,000. De firma Elderink Sc Co. (stoomka- toenweverjj) te Enschedé heeft aan hare arbeiders bekend gemaakt, dat zij wegens liquidatie der zaak over 14 dagen worden ontslagen. In deze fabriek zijn 200 weef getouwen met pl. m. 80 arbeiders. De eerste dag der sluiting van de fabrieken te Enschedé is rustig voorbijgegaan. Ongeveer 400 arbeiders zijn gezamenlijk naar Delden gewandeld. Bjj hunne terugkomst aan de grens der gemeente gingen zij op bekomen last uiteen. Nader meldt men dat door bemiddeling van de predikanten der herv. en chr. ger. gem. en den pastoor, doch inzonderheid door de houding van de wevers uit andere fabrie ken de werkstakers van de firma TerKuile en Morsman den arbeid hebben hervat. Twee oprpiers kregen echter geen plaats meer. In De Lier heerscht de vlekziekte nog al onder de varkens. Thans zijn er wederom 4 afgemaakt en verbrand, waarna eene nauwkeurige ontsmetting plaats had. Uit Tessel bericht men, dat als een gevolg van het vertrek van vele arbeiders naar Noord-Amerika, men in den Eierland- schen polder reeds nu werkkrachten te kort komt. In weerwil van dit alles wordt nog het oude loon uitbetaald, nl. 80 cent per etmaal Maandagmorgen stond voor het kanton gerecht te Leiden een vischstrooper terecht, die echter zoo dronken was en zich zoo onbetamelijk gedroeg dat hij moest weg gevoerd worden. Hem moesten de hand boeien worden aangedaan. Onweer. De bliksem heeft te Venloo een en te Blerik twee boerderijen op ver schillende plaateen gelegen, in de asch ge legd. - Te Kerkwijk werd een man, en te Zuillichem een vrouw door den bliksem gedood. Het te velde staand gewas in de Betuwe heeft veel geleden door den hagel. De meeste velden staan onder. Ook zijn verscheidene kersenboomgaarden vernietigd en de ruiten van vele huizen verbrijzeld. Een wolkbreuk te Rossem zette alles ge durende 3 uren onder water. Te Zalt- bommel sloeg de bliksem in een bewoond huis zonder schade te veroorzaken. Er vielen groote hagelsteenen. Te Moor drecht sloeg gisterenmorgen de bliksem in een houtzaagmolen die geheel in de asch gelegd werd. Te Appelscha is de werkstaking op nieuw uitgebroken. Het geschil ontstond wegens het loon voor het droogmaken van turf. Te Nijmegen doet zich sedert Vrijdag bjj een 16 jarig meisje een geval van nona of slaapziekte voor. Zondag ontwaakte zjj even om echter daarna weder dadelijk in te sluimeren. Op een morgen van de vorige week vervoegde zich iemand bjj den ontvanger te Vrijenban, voorgevende gezonden te zijn om het dak op te nemen. De dienstbode liet hem zijn gang gaan. Op het dak zijnde ging hij ook de daken der aangrenzende huizen in oogenschouw nemen, en op een daarvan het venster eener zolderkamer ziende open«taan, begaf hij zich naar binnen en maakte zich meester van den inhoud eener portemonnaie met f 15 van een dienstbode. Langs denzelfden weg keerde de onbekende dief weder terug. Bij Wageaingen is een dronken schip per, die slapet.de langs den weg lag, door den stoomtram overreden. De voeten en een der handen werden den ongeltikkige bijna geheel afgesneden. Vrijdag had een werkman te Water graafsmeer bij het schoonmaken van den veestal het ongeluk van de ladder te vallen. Hjj stierf aan de gevolgen. Te Amsterdam in Artis is een rietdekker bezig zjjn werk te verrichten door het breken eener sport van de ladder gevallen, de ongelukkige was terstond dood. De bevoegde autoriteit schjjnt den conducteurs verboden te hebben bij aan komst aan het station Beest te roepen «Beest 1 uitstappen 11doch in plaats daarvan duidelijk verstaanbaar «Station Beest» daarvoor in de plaats te stellen. Of men nu ook het zelfde ten aanzien van het station Dieren 11 zal bepalen. De gevangenis te 's Bosch is zoo overvol dat Maandag 10 dier bewoners naar de gevangenis te Roermond moesten worden overgebracht. In het verslag uit Atjeh wordt melding gemaakt van een ontdekten kinderroof. In '86 kwamen eenige Atjehers op de Banjakeilan den onder voorgeven van gebrek aan water te hebben, vroegen ze verlof hun potje aldaar te mogen koken. Van deze gelegenheid maakten zij tevens gebruik, om na afloop dier bezigheid twee kleine kinderen, nageuoeg onder het oog der ouders, te rooven, waarna zij weder per prauw naar hunne haardsteden terugkeerden. Van dien roof lekte toen niets uit. Dezer dagen terwijl de assistent resident Ruijssenaars een reis Ian.;s die westkust maakte, werd hem de Atjeher aangewezen die indertijd den kinderroof pleegde en thans de reis meemaakte. Deze man bekende de kinderen voor 150 dollars verkocht te hebben aan den radja van Troemon. Bij dezen werd nader onderzoek gedaan. Er werd ijverig naar den eigenaar der geroofde kinderen gezocht en het gelukte den heer R., bedoelde kinderen terug te krijgen, en aan hunne ouders terug te geven. Te Hamburg hebben 700 dokarbeiders het werk gestaakt. De kassier der werk- stakende metselaars is met het geheele organisatiefonds van 20.000 Mark verdwenen, De werkstaking van timmerlieden en metselaars is geëindigd. Te Brussel is een commissie gevormd lot viering van zijn 75sten verjaardag van den slag van Waterloo. De commissie heeft circulaires verzonden naar Duitschland, Engeland en Nederland, ten eir.de medewer king te verki ijgen tot feesten, die men op hpt slagveld van Waterloo wil houden. Edelmoedige zelfopoffering. In de dagen van het Schrikbewind in Frankrijk, (2 Juni 1793—27 Juli 1794) werd de jeug dige Loizerolles voor de revolutionaire recht bank gesleept en ter dood veroordeeld. Zijn vader, een eerwaardig grijsaard, wilde 2ich niet van zijn zoon scheiden, en volgde hein in de gevangenis. Op den morgen der terechtstelling was de jonge man, uitgeput van vermoeienis, ingeslapen, terwijl zijn vader bij hem waakte. Weldra treedt de gevangenbewaarder binnen, vergezeld van soldaten, hij heeft een lange lijst in de hand, en leest de namen af der ongelukkigen, wier laatste oogenblik gekomen is«Loizerolles!» Geen antwoord. Op het zelfde oogenblik komt bij den oudeu man l.et besluit tot rijpheid, om zich voor zijn zoon op te offereD. Bij de tweede oproeping treedt hij naar voren en schaart zich in de rij der veroor deelden, die naar het schavot zullen worden gevoerd. Hij durft zijn zoon niet omhelzen, uit vrees hem te zullen doen ontwaken, of den argwaan der wachters op te wekken, maar zegt op fluisterenden toen tot een zijner medegevangenen, die hem met tranen in de oogen aanziet: «Als hij straks ontwaakt, tracht hem dan tot kalmte te bewegen, opdat geen onbe raden wanhoop zijnerzijds mijn opoffering nutteloos make. Ik heb het recht om ge hoorzaamheid te eischen. Zeg hem, dat ik hem verbied, zijn leven, dat hij nu ten tweeden male aan mij te danken heeft, in de waag schaal te stellen.» Zijn laatste woorden, toen hij op het schavot het hoofd onder de bijl legde, waren «Heere, waak over mijn geliefden zoon -- Toer» Zaterdag avond de heer C. te Liverpool van zijne bezigheden thuis kwam, stootte zijn voet in den donker tegen het lichaam zijner vrouw, die in het bloed wentelde, dat door eene vreeselijke wonde a..n haar keel ontsnap'e. Na licht ontstoken te hebben, ontdekte hjj verder twee zjjrier kinderen levenloos op de planken uitgestrekt. De ongelukkige vader, waanzinnig van smari liet de politie halen, die ziende, dat de vrouw nog leefde, maar niet meer spreken kon, in duidelijke letters haar deze woorden op een papier voorhield «Hebt gjj de twee kinderen gedood?» De vrouw begreep die woorden, nam langzaam het potlood wischte het cijfer twee uit en 'schreef daarvoor drie. Een onderzoek in een naburige kamer werd voortgezet en daar ontdekte men het Ijjkje van een derde kindje, een paar maanden oud en dat gewurgd in de wieg lag. De vrouw is, na verbonden te zijn, naar het hospitaal vervoerd. Zjj is eene jonge vrouw van 28 jaar en was eene uitmuntende moeder en huisvrouw. Haar echtgenoot had sedert een paar dagen opgemerkt, dat zjj somber van geest was, zonder de oorzaak te kunnen gissen. Men twjjfell er niet aan of de arme vrouw heeft hare daad in plotselinge krankzinnigheid volbracht. Een 13 jarige knaap te Nienw Bruns- wijk in den Amerikaansciien Staat New- Yersey is aan de gevolgen van het te veel rooken van sigaretten, in een ziekenhuis overleden. Zekere Roux, Boulangistische candidaat in 1889, is gevat wegens oplichterij. Hij bood nameljjk in advertenties geld ter leen aar, vroeg 20 francs voor het inwinnen van inlichtingen en antwoordde dan steeds dat de inlichtingen niet van dien aard waren dat hjj de leening mocht verstrekken. Zoo kreeg hij 300,000 frans binnen. De heer Boys, leeraar te South Ken sington heeft gevonden en aangetoond door middel van een uiterst gevoeligen warmte meter van kwartsdraden, die de warmte eener kaars op i3U Engelsche mjjl afstand aanwees, dat de warmte die de maan op de aarde geeft, geljjk staat met die eener kaars op 21 voet afstand. Te Bilden (Rijn Pruisen) werd dezer dagen een huwelijk voltrokken, waarbjj de bruid en bruidegom, de getuigen, de pastoor eri de koster allen Schmitz heetten, zonder dat zij een van allen familie van elkaar waren. Het gerucht heeft geloopen, dat er een aanslag gepleegd was op het leven van de koningin-regentes van Spanje. Dit is echter sedert onwaar gebleken. De zaak is, dat, toen de koningin regentes van eene wandeling teruggekeerd, op het punt stond haar paleis binnen te treden, een geweerschot weerklonk, hetwelk echter bij nader onder zoek gelost bleek te zjjn door een persoon, die zich op zjjn erf in de nabjjheid van de vorstelijke woning aan het oefenen was in l.et schieten op een houten vogel. Dit is een staaltje op welke wjjze de praatjes soms in de wereld komen. Te ver gezocht. Van den Grooten Frederik vertelt men duizende aardigheden. Genoeg tea minste om een jaar door een scheurkalender te vullen. We willen er slechts één meedeelen, om daaruit te doen zien, No. 1 hoe groot die groote Frits was en No. 2 hoe geleerde menschen soms door hun geleerdheid, de waarheid veel te ver zoeken. Er was aan 't Hof een groote partjj, waarop vele natuurkundigen genoodigd wa ren. Nadat men zich aan een keurigen maalt jjd te goed gedaan had, stelde de Vorst aan zjjne gakten voor een wandeling door den prachtigen tuin te maken. Alles werd bewonderd. De een wi«t dit, de ander dat mee te deelen van de boomen, planten, bloemen, kortom van alles wat daar te zien was. Bij een schoon bloemperk stond een groo te glazen tuinbol en de Vorst maakte er opmerkzaam op dat deze zoover en zoo zuiver weergaf, wat zich daarin spiegelde. Natuurlijk verdrong men zich om dien tuinbol, want de Vorst had gesproken. Eensklaps riep de vorst uit «Wel, wel, dat is toch vreemd!» En de heeren bestormden hem met vra gen, waarop hjj antwoordde: »Wei, daareven raakte ik den bol aan de zonzjjde aan en 't viel mij op, dat hjj daar niet en aan de achterzjjde wel warm was. Hoe mag dat toch wel komen Nu onderzochten de heeren het en waar- Ijjk het was zoo. Men zocht voor zulk een rearnd verschjjnsel een oplossing, maar wat de een beweerde, werd door den ander om vergeworpen. De geleerden waren het niet eens. 't Was voor hen een onoplosbaar raadsel. De groote Frits hield zich, alsof hjj met het grootste geduld naar hen luisterde, en alsof hjj met verlangen de oplossing van dit moeiljjke vraagstuk, afwachtte. Eindeijjk zwegen allen en de Vorst vraagde toen »Kunnen de heeren het over deze zaak niet eens worden Is er niemand, die mjj dit raadsel verklaren kan Allen zwegen en toen vervolgde de grap pige Vorst «Welnu mjjnheeren, breekt er uw hoofden maar niet langer over. Ik heb wel zoo veel niet in de boeken gesnuffeld als gjj, maar dit raadsi l kan ik u toch gemakkelijk verklaren. Luistert maarik heb den bol, kort vóór wjj naar den tuin gingen, om laten draaien, zóo, dat de kant, die uren lang in de schaduw gestaan heeft, nu slechts een oogenblikje door de zon is beschenen, terwjjl de andere kant uren lang door de zonnestralen geblakerd ij.» En de geleerde heeren keken op hun neus. Een 13jarig mei-je te New-Fork wedde, dat zij tweehonderd tellen achteieen touwtje zou springen. De weddenschap werd ge wonnen, maar het meisje zakte bij haar laatsten sprong ineen en stierf. Het instorten van de Roomsche Kerk te Batavia op het Waterlooplein. Dat gebouw, dat zoo fier en slank zich verhief, een sieraad der stad, een meesterstuk van architectuur ligt nu daar als een onoogljjke puinhoop. De oorzaak van het ongeluk moet noodwendig ia een fout in den bouw schuilen, want aan een grondverzakking of aardbeving kan het niet worden geweten. Het gebouw was nog maar 12 jaar oud. Alleen het voorste en het achterste gedeelte waar het altaar staat, is als door een won der gespaard gebleven. Om half 6 des morgens bemerkte de pastoor Van Santen dat een weir.ig kalk van een der pilaren was gevallen. Bij onderzoek bleek dat een pilaar uitweek. Terstond werd werkvolk geroepen om haar te schragen, wat echter niet kon, daar de gereedschappen niet bij de hand waren. Een uur later begon ook een tweede pilaar uit het lood te zakken, en een paar seconden later viel plotseling het dak naar omlaag, en stortten de zjjmuren gedeeltelijk in. Het orgel is zwaar beschadigd. Persoonljjke ongelukken hadden niet plaats, en er was geen godsdienstoefening. Vrjjdag 16 Mei. Ierseke, Hardenhoek half 12 door not. de Vos, 40.000 pannen aangeslagenin put 58a, 70.000 oudeen 335twee-elszeeften. Inl.Nolet. Goes, voor wed. Romejjn door not. Mu- lock Houwer 10 uur op het plein bij Vierge ver, daarna aan het woonhuis, 3 loopvarkens,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2