1890. N«. 96. Donderdag 15 Mei. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK,. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTE XTIEN GROOTHEID en VAL. KERK- E.\ .SCHOREM EI) WS. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025.'; UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Y Voor haardsteê en altaren! Zeer terecht herinnert de N. Prov. Gr. Crt. (hoofdred. ds. A. Brummelkamp Jr.) aan de opvatting der oude steden, in zake persoonlijken dienstplicht Om een weerbaar volk te hebben, moet de kern der natie opkomen voor de onaf hankelijkheid des lands; geen huurtroepen, die men de landsverdediging opdraagt omdat men er zichzelf te goed voor acht en die haar op zich nemen zondergeestdrift of inwendigen drang, maar eenvoudig om er wat aan te verdienen. Dit denkbeeld was het ook dat zich uit sprak in de schutterijen onzer oude steden. Deze lieten geen vreemde troepen toe, en wilden dus ook van geen plaatsvervanging weten. Neen, de burgers persoonlijk verdedigden hunne wallen en streden in letterlijken zin voor haardsteê en altaren. En nu al die steden en gewesten tot één Rijk versmolten zijn, is de normale toestand naar die zuivere grondgedachte deze, dat in tijd van nood, niet onze arbeiders of be dienden, maar onze zonen goed geoefend en gewapend, den vijand tegemoet gaan, om onder Gods zegen te overwinnen. Gelijk de oude steden elk haar schutterij hadden, hebben we dan als rijk onze lands- schutterij, die zeker geen minder figuur op het slagveld zou maken dan gene. Doch om in oorlogstijd gereed te zijn, moet men zich in vredestijd hebben geoefend. Er is dus geen ontkomen aan. Noodig is een tijd van persoonlijke oefening in den wapenhandel, een persoonlijke dienstplicht niet te verruilen, niet te verkoopen aan een ander, maar door den aanstaanden landver- dediger zelf te verrichten. In dit systeem van volkswapening is voor de plaatsvervanging geen plaats. 14 Mei '90. doei. Der schutterplichtigen die ten vorigen jare voorwaardelijk zijn vrijgesteld, of meenen reden van vrijstelling te hebben gekregen wordt herinnerd dat de commissie Donderdag 22 Mei 12 uur in de raadzaal zit ting zal houden. Naar De Stand, verneemt is de heer jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman,adj. 51. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1 NEERLANDS DOOD. Den 20 Mei 1810 ontving koning Lodewjjk een brief waarin Napoleon hem schreef: «Als gij door uw gedrag de Hollanders overtuigt, dat gij door mijn ingeving handelt, zult gij achting en liefde verwerven en de noodige kracht om Holland te herstellen anders zullen uwe onderdanen luidkeels de vereeniging met Frankrijk verlangen. Uw bestuur wil vaderlijk zijn en is zwak: zon der mij zijt gij nietsmijn beeld behoort Holland in u te zien.» Deze scherpe waarschuwing was de voorbode eener gebeurtenis, die Nederland voor een tijd zijne vrijheid en onafhanke lijkheid zou doen missen. Napoleon haatte Lodewijk te meer, naarmate hij meer over tuigd werd dat deze «smokkelaar» het welzijn van Holland en de Hollanders zocht. Weldra zag Lodewijk dan ook hoe generaal Oudinol het verdrag schond, en met zijne troepen tot in 't hart des lands doorgedrongen, op 's keizers bevel zells Amsterdam wilde bezetten. Doch Lodewijk voorkwam hem en sloot de poorten, zeggende dat hij binnen zijne residentie (dat was toen Amsterdam) geen vreemd krijgsvolk dulden zou. Het spreekt van zelf dat 's konings verzet tegen deze voornemens van willekeur aan stekelijk werkte op zijn onderdanen, waar onder velen een oprechten haat jegens de Franschen koesterden. Een dienaar der Fransche ambassade die zich in liverij door Haarlems straten vertoonde, werd door het volk uitgejouwd, en mishandeld. Napoleon commies aan het departement van binnen- landsche zaken, door de Transvaalsche re geering uitgenoodigd, als hoogleeraar aan de te Pretoria op te richten universiteit op te treden. De enquête commissie heeft zich in 3 afdeelingen gesplitst, die hun werk zullen beginnen onder voorzitterschap resp. van de hh. Rochussen, Kerdijk en Veegens. Kerk. en Staat. De «Volksstem,» een der meest gelezen bladen in Zuid-Afrika, deelt het volgende voorval medeop de rondreis, welke hij onlangs door de republiek gemaakt heeft, werd de president Paul Kruger o.a. begroet door den predikant Molherki, die zijne hulp en bescherming inriep voor de protestantsclie kerk tegen de aanvallen en aanmatigingen welke zij te verduren heeft van het steeds veldwinnend katholicisme. «Oom Paul» antwoordde op deze jammer klachten, dat hij weliswaar ijverig Calvinist was, doch als hoofd van den Staat zich met godsdienst-kwestiën niet had in te laten. «Als het protestantisme zijn invloed in de Transvaal wilde behouden, voegde hij er bij, «moet het zich de katholieken tot voorbeeld stellen in hun offervaardigheid, wanneer het liefdewerken, en den bouw van godsdienstige scholen betrof. Hadden de hervormde pre dikanten beter hun plicht gedaan, het ka tholicisme zou nooit de stelling veroverd hebben, welke het thans in de Zuid-Afri- kaansche republiek bezit.» Z. M. heelt pensioen verleend aan M. Beneker, hoofd der school te Hoede- kenskerke, ten bedrage van f600 'sjaars. Volgens het Vaderland is jhr. C. Hartsen, minister van buitenl. zaken, door den Koning tot baron verheven. Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester van Stoppeldijk K. J. A. G. baron Collot d E-cury. Benoemd is ook tot school opziener in het arrondissement Zierikzee dhr. G. Kok, directeur der gemeente hoogere burgerschool. Aan Mr. L. W. C. Keuchenius zal het eereblijk van allen, die in het afstem- was hierover zeer verbitterd, en eischte stipte voldoening. De Nederlandsche gezant te Parijs Verhuel, kreeg zijn ontslag en moest onmiddellijk vertrekken. Napoleon eischte doodstraf voor de schuldigen; over gave van de Amerikaansche ladingen ontvangst der Fransche douaniers op alle plaatsenen wapening der vloot. Voorts zouden de Fransche troepen met slaande trom en vliegende vaandels Amsterdam en Haarlem binnentrekken. Bij weigering zou hij Nederland inlijven, evenals hij metTos- kane en de Romeinsche staten gedaan had. En dat Napoleon het meende bleek uit het feit dat de troepen in last ontvingen, die onder Molitor te Embden en de overi gen in Brabant, om Holland binnen te rukken ter versterking. Voor koning Lodewijk een zeer moeilijke geschiedenis. Hij begreep zeer goed dat al deze dingen het sein waren voor de in lijving. Dat hij te Amsterdam, door Fran schen troepen bewaakt, niet meer zou zjjn dan een ledepop. Dat de weerzin tegen hem en zijn broeder door deze dingen al groöter werd, en het dus 't beste was alvorens weggejaagd te worden, zelf heen te gaan. Deri 4 Juli 1810 deelde hij zijn besluit aan z\jne ministers mede; in den nacht van 2 op 3 Juli; teekende hjj de acte van afstand, en vertrok terstond vermomd in een rijtuig, zonder dat men wist waarheen. Velen zagen hem met smart heengaan. En om zijn persoon en dewijl zij voorzagen dat zijne regeering, zijne aanwezigheid erger gebeurtenissen zou voorkomen. Maar Lode wijk had tijdens zijn kortstondig verblijf ook duizenden harten gestolen, wegens zijne milde gulle hulp te Leiden, te Vlissingeq, op Zuid-Beveland en elders waar men door men zijner Begrooting een vijandelijke daad tegen zijn c h r i s te 1 ij k-koloniale politiek zagen, te 's Gravenhage op Dinsdag 20 Mei worden aangeboden. Het eereblijk zal bestaan uit een collectie geschriften van getuigen des Heeren uit alle eeuwen der Christelijke Kerk, geplaatst in een gebeeldhouwde kast, met geuzen-ca- ryatiden, en waarboven prijken zal een fraaie door den beeldhouwer Bart van Hove expresselijk vervaardigde buste van mr. Groen van Prinsterer in brons. Een der twee laden onder de kast bevat een album waarin de namen der gevers voorkomen. De 12e jaarvergadering der Unie «Een school met den Bijbel» vergadert D. V. Donderdag 5 Juni in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Vijf bestuursleden moeten gekozen wor den. De volgende dubbeltallen zijn gesteld lo. vacature Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman tevens voorzitter, J. E. N. baron Schimmelpenninck v. d. Oye te 's Hage en S. baron van Heems ra te Sassenheim. 2o. vac. J. C. Fabius mr. T. P. baron Mackay en mr. F. W. C. P. graaf v. Bylandt te 's Hage. 3o. vac. A. baron v. DedemS. T. de Groot te Kampen en J. v. Alphen te Hengeloo. 4o. vac. Pierson ds. J. W. A. Notten te Ermeloo en C. J. Griffijn te Arnhem. 5o. mr. v. Beeck Calkoen, jhr. mr. H. M. J. v. Asch v. Wijck te Utrecht en E. G. Wentink te Schalkwijk. Onder de voorstellen noemen wjj lo. De jaarvergadering betuige haar in stemming met „De voorloopige organisatie voor de Scholen met den Bijbel" en bekrach- tige de genomen besluiten van het Bestuur der Unie. '2o. Het Bestuur der Unie stelt voor om uit de inkomsten van het jaar 1890 een bij drage van f 100.— te bestemmen voor de Vereeniging „Christelijke Normaallessen" te Amsterdam. 3o. De datum der Augustus collecte worde gesteld op 3 Augustus in plaats van 17 Augustus (aanbieding van het Volkspetiti onnement). En dan deze collecte te doen zijn „eene voortdurende dankbare algemeene en bijzondere rampen was ge troffen geworden. Te Leiden richtte hij zelf een arm vrouwtje op, die van alles beroofd ter neder zat, en voegde haar in gebroken Hollandsch toe, dat hjj, haar koning, wel voor haar zorgen zou. Velen beminden hem, dewijl hij den kwijnenden handel trachtte op te beuren, spijt den tegenstand zijns broeders. Ook zijne hove lingen hadden hem lief om zijn minzamen omgang. Ofschoon hij wel wat hardleersch wa«, deed hij toch al zij n best de Hollandsche taal te leeren. Daartoe nam hij les bij mr. Bilderdijk, onzen grooten dichter en vriend van da Costa. Toch konden de lessen van dezen grooten Hollandschen taalgeleerde niet verhinderen dat de koning leelijk Hollandsch sprak. Een staaltje. Lodewijk sprak het woord koning altijd uit, als stond er konijn. Op zekeren dag wekte hij dan ook ondanks zichzelven den lachlust op van een gezant schap uit de burgerij van Amsterdam, wie hij aldus aansprak «Ik verblijd mij u om uw konijn vereenigd te zien.» Tot zelfs in het kleine toonde hij zjne liefde voor de Nederlandsche nijverheid. Hoewel hij een slecht rooker was, voerde hij de lange Goudsche pijpen aan zijn hof in, en maakte er ook zelve dapper gebruik van. De afwezigheid zijner Hortense kwam hem hierbij goed te stade. Spoedig echter noodzaakten hem eenige lichte onpasselijkheden deze liefhebberij te staken, zoodat ook zijn gevolg genoodzaakt was de lange pijp at te schaffen. Doch hoe het zij, met al deze schijnbare nietigheden won hij de harten en zoo zag men hem dan ook den 2 Juli 1810 over 't alge meen met leedwezen heengaam herinnering aan het Volkspeti tionnement van 1878". 6. De Augnstus-Collecte blijve, doch worde bestemd a. ten behoeve van steun voor minver mogende kinderen; i. voor hulpbehoevende scholen. 7. Kan nu nog, onder de nieuwe Wet op het Lager Onderwijs, op grond van eene be staande plaatselijke Verordening, de jaar- lijksche Unie-Collecte gestuit worden? Zoo ja, moet dan eene zoodanige Verordening niet als strijdig met de Rijkswetten of het alge meen belang, ter vernietiging aan Z. M. den Koning worden voorgedragen 8o. Het Bestuur der Unie wende pogingen aan by de Regeering om vrijstelling van zegelrecht voor onze Schoolbesturen te er langen, in zake de aanvrage om de Rijksbij drage voor de Bijzondere Lagere Scholen. (Model F) N.B. Bij K. B. van 14 April j.l. is reeds vrijstelling verleend van briefport betreffende de correspondentie tus- schen de Schoolbesturen eenerzfjds en de H H. Schoolopzieuers, Ged. Staten enz. anderzijds. lOo. De Vergadering spreke hare ingeno menheid uit met de indiening, en uit den wensch tot onverwijlde behandeling van het Ontwerp tot wijziging der Wet op de besmette lijke ziekten afschaffing van den vaccine- dwang. llo. Er bestaat gevaar, dat de Christelijke School zal worden een toevluchtsoord van onderwijzers en onderwijzeressen, die voor de openbare school zijn opgeleid. De Unie berame middelen tot afwending van dit ge vaar. Beide laatste voorstellen zijn ingezonden door het Locaal Comité Goes. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijpskerke Th. G. C. Rap- pard, cand. te Wijk bij Heusden. Aangenomen naai' Poortvliet door ds. A. F. Simons te Bergschenhoek. Te Zutfen hebben een 30 tal leden der hervormde kerk, waaronder de predi kanten ds. Doedes en ds. de Hoest, benevens Hij begat rich naar Töplitz in Bohemen, niets medenemende dan zijn ordeteekenen en f 10.000 in goud. Een jaarlijksch pen sioen door Napoleon hein aangeboden, wees hij fier van de hand. Hij heeft Nederland nooit weer gezien doch onverflauwd bleef tot aan zijn dood zijne liefde voor dat volk, hetwelk hij tijdens zijne kortstondige regee ring had leeren hoogachten. Hollandsche reizigers die hem na dien tijd (hij stierf in 1846) bezochten, roemden zeer de gulle gastvrijheid waarmede hij hen, wijl zy Hollanders waren, steeds ontving en herbergde. Hij had afstand gedaan ten behoeve zijns zoons onder voogdij van Hortensiadoch Napoleon wel verre van dit besluit te eer biedigen, gaf een bevel uit waarbij Holland bij Frankrijk werd ingelijfd. Wat bleet er dus over van zijne belofte: «dat de kronen van Frankrijk en Holland nimmer op eenzelfde hoofd zouden vereenigd worden» Hoe dan deze daad van woordbreuk en rechtsschennis goed te praten Maar dan zou hij immers geen Napoleon geheeLn heb ben, zoo hij hierop geen raad hadde 'geweten. Aan Europa schreef hij »Holland bevindt zich zonder koning, en daarom is het noodig dat land aan de En- gelschen te onttrekken. Daarom zijn wij verplicht het onder het waakzame en krach tige bestuur des keizerrijks te doen overgaan, terwijl Holland, met het keizerrijk vereenigd, aan de gemeenschappelijke zaak een" belang rijke zeemacht zal toebrengen.» Vooral dit laatste zal 't hem wel ge weest zijn Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1