I t 4 Afloop Verkoopingen enz. AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen INGEZONDEN STI KKEN. ISlitGEKLIJKE STAND MARKTBERICHTEN. ADV ERTENT1EN. Psalm 103 2. an de West Vest te Schiedam, itie te 12 uur voorbijkwam kantoordeur openstaan. Een daarop de gang ingaande, liet geopende luik van de loordeur, terstond geplaatst voor inbrekeis, die hem met het ol op de borst dreigde, wanneer icht maken. De agent trok iabel en in den donker in het dat wapen door de deurluik it hij de inbrekers van z,ich Een andere agent seinde hulp. Dadelijk snelden agenten hulp men opende de kantoor- id onder de lessenaars twee dadelijk gearresteerd werden, ileek een gevaarlijk oud bekende te zijn. Het pistool werd gevonden. iioe bekend ook aan velen, h nu en dan herhaald te worden, vel, onder het eten niet te een. De [.reden waarom is ze, dat de vloeistof de maag- nt, en aldus het spijsverte- verzwakt wordt. Beter is aan het einde van den maaltjjd k van te koude dranken werkt spijsvertering. te van melk is het raadzaam, en te drinken, wil men dat zij Brengt men een te groote vu dezen drank ineens in de fcrandert de melk dadelijk door spijsverteringssappen in een 5 die zwaar verteerbaar is. Maandbl levend begraven. Een geva' deed zich dezer dagen in de leente Boot bij Thieuen voor ksje gevoelde zich ongesteld en avonds vroeger naar bed, dan las. oeder 's morgens haar dochter L bevond zij tot hare ontstel- lichaam koud en gevoelloos jk. De geneesheer en allen meisje dood en het noodige gemaakt tot de begrafenis, paartoe werd het lijk in de toen men onder de H. Mis Iten uit de kist hoorde opstijgen. W den menschen om het hart Igsteri haastten zich om de It deksel weg te rukken en lande meisje ging terstond I en zag verwonderd rond. Hare |was niet anders geweest dan ite, die zulke schromelijke kunnen hebben. ,Dat de I ouders in de grootste vreugde lioeft niet gemeld. 1 oortje na gevild. Een vroe- uit Amsterdam maar die nu eerie inrichting te Brnssel, |dag trouwen. Alles was klaar oilieleden en kennissen waren de maaltijd, de rijtuigen, de enz. besteld. Men wachtte nu (bruidje om mar het stadhuis Ier een laconiek telegrammetje Ie woorden: Niet op mij er van door met een ander. Het gezicht der gasten laat I gelukkig was onze «Jan» een loos de wijste partij en in ge- lij n gasten togen zij naar de In deden den maaltijd eer aan. lenheid met den huwelijks- enigszins verminderd, pen in den Libanon hevige Lts gehad tusschen Drusen en Je gouverneur van Beyroet |ngen, nadat de Porte hem en vr van Damascus gestrenge egeven. pmeld wordt, zullen op de Afrikaansche stoomvaartlijn Ie reeds aangekochte booten \h en de Reichstag) van de Ische Woermann-lijn om de (varen, te beginnen midden Matige vierwekelijksche vaart |n wanneer de twee in aan- booten van 2600 ton (de Kanzier) afgeleverd zullen Idat Rotterdam, Lissabon en luit- en thuisreis regelmatig (en worden. Voorloopig gaat per langs Port-Saïd, Aden jsch Oost Afrika en Mozam- de Delagoabaai. Later zullen enüggende kleinere havens van ost-Afrika en het Duitsche che gebied van Mombassa tot worden. De verloren weddingschap. Twee slavenhouders bespraken op zekeren dag de verschillende eigenschappen hunner slaven. Een hunner beweerde, dat het niet moeielijk zou zijn om eiken slaaf, die Christen was geworden, heizij door geld, of anders door de noodige zweepslagen, tot verzaking van zijn geloof te bewegen. De ander hield vol, dat bij één zijner negers ten minste, elke poging van dien aard volkomen schipbreuk zou lijden. Nu werd tusschen hen een weddingschap aangegaan. De arme slaaf bood weerstand aan de meest verleidelijke beloften, zoowel als aan de vreeselijkste bedreigingen. Eindelijk werd hij aan een paal gebonden en ten bloede toe gegeeseld. En toen men hem zeide: «Uw leven is er mede gemoeid,» was zijn antwoord«Mijn Meester heeft voor mij zijn leven gegeven, en ik ben bereid voor Hem te sterven Hij bezweek inderdaad onder de barbaar - sche mishandeling, zonder ook maar een oogenblikin zijn geloof te hebben gewankeld. Naar wij vernemen zal van Juli tot September op het Prado te Marseille, eene internationale tentoonstelling gehouden wor den van Voedingsmiddelen en al wat daar mede in verband staat, Hygiëne in den uitgebreidsten zin genomen en Scheepvaart. Aan deze laatsie afdeeling zal eene retros pectieve tentoonstelling van precisieinstru- mentea voor de Scheepvaart worden toege voegd. Tot commissaris voor de Nederlandsche afdeeling is benoemd onze landgenoot, de hr. SCHAMP, 18 Traverse du Chapitre, te Marseille, bij wien kosteloos alle nadere inlichtingen voor deze tentoonstelling te verkrijgen zijn. De burgemeester van (Gmtind hield eens een langdradige, maar vaderlandslie vende en degelijke toespraak tot koning Lodewijk I van Beieren, die reeds een weinig ongeduldig begon te worden, toen de burgemeester nog over de veeteelt der streek begon te spreken. De advocaat War- muth uit Würzburg, die zich in het gevolg van den koning bevond, meende den laatste een dienst te doen, zoo hij de redevoering afbrak. Hij vroeg den burgemeester daarom midden in zijn toespraak, wat daar te lande de ezels wel kosten. De burgemeester bemerkte terstond zijn toeleg en antwoordde, tot groot vermaak van den koning, eenvoudig: «Als ze van uw grootte zijn zeker 25 gulden Eer., smidsgezel in de gevangenis te Paukow opgesloten is den len Mei ontvlucht «omdat hij den 1 Mei op straat moest zijn» zooals hij vooruit tot den cipier zeide. De man had met een stuk ijzer van zijn krib twee zware ijzeren deuren opengebroken en bij een derde deur welke hij niet kon openbreken, een gat in den muur gemaakt, om daardoor naar buiten te komen. Een reusachtige vogelkooi. DeEiffel- toren begint langzamerhand een gelief koosde verblijfplaats voor vogels te worden. Zwa luwen, musschen, spreeuwen, kraaien, zelfs raven hebben er hun nest gebouwd en schijnen er zich meer en meer op hun ge mak te gevoelen, naarmate zij gewoon raken aan het geraas der liften en aan de bezoe kers van den Eiffeltoren. Een eerzaam weduwnaar van 60 jaar te Straatsburg zich weer in het huwelijk willende begeven, plaatste in eenige bladen een huwelijksaanzoek, waarin hij de verte genwoordigsters van het schoone geslacht uitnoodigde hare adressen met potographie enz. in vertrouwen op te zenden. Wie be schrijft echter zijne onaangename verbazing toen hij onder andere ingekomen brieven de welgeslaagde portretten van zjjne vier vol wassen dochters, met bijbehoorende brieven, aanbiedingen enz., ontving. Zonder dat de een iets van het voornemen van de ander wist, had elk der dames zich van de goede partij willen meester maken. De telephonen aan duikertoestellen. Volgens de «Sc hi ff» zou het aan een ambte naar van eene Fransche telephoon-maat schappij, na herhaalde vruchtelooze pogingen, zijn gelukt om de telephoon ook dienstbaar te maken aan de duikertoestellen. De spreektoestel is, natuurlijk eenigszins anders dan gewoordjjk ingericht, aan de kap van den duiker bevestigd, ter plaatse van den mond, terwijl de ontvangtoestel aan een soort van| muts, ter hoogte van het oor, bevestigd is. De geleiildraden zijn, gelijk van zelf spreekt, geïsoleerd en loopen langs de buis, die dient tot aanvoer van lucht. Spreek- en ontvangtoestel hebben zeer kleine afmetingen. Op een diepte van 9 meter kon men duidelijk van den wal af met den duiker spreken. IERSEKE. Vrijdag zijn door den heer W. Felle voor zijne principalen publiek verkocht 25.000 oesters a f 23,25, 25.000 dito a f 23,75, 30.000 dito a f 17, 30.000 dito a f 15, 20.000 dito a f26, 50.000 dito a f 8,27, 50.000 dito a f 12.10, 40.000 dito a f6,82, 100.000 dito a f6.82,50.000 dito a f30,75, 40.000 dito a f 2.30, 40.000 dito a f2.65, 40.000 dito a f3.65, 300.000 dito a f8,20, 12.000 pannen a f 6.70, 20.000 oesters a f2.31, 25.000 leege pannen a f5, 25.000 dito a f6, 25.000 dito a f5,95, 30.000 oesters a f2.76, lS vijfkoppen gruis a f 2.40, 20.000 oesters a f 2,80, 25.000 dito a f 4.95. Samen bedroeg de opbrengst f 10188,95. Alles onverminderd de 10 pet. opcenten. De prijzen van oesters en pannen zjjn per 1000 stuks. Zaterdag werd door het dijkbestuur van den polder Kruininge aanbesteed* het onder houd der aarde-, kram-, rijs- en steenglooi- ingweiken en leveringen van den polder Kruiningen, tot 30 April 1891. Ingeschreven werd door de heeren A. v. d. Beek te Zaam- slag voor f7600, J. Jansen te Terneuzen voor f 7400, A. Foudraine te Goes voor f 6700, J. C. v. d. Brink te Krabbendijke voor f6619, S. Blok te Cortgene voor f6560, C. de Wilde te Kattendijke voor f 6540, G. Meertens te lerseke voor f6535, L. van Verre te Kruinin gen voor f 6490, J. F. Adriaanse Polfliet te Walsoorden voor f 6450, A. Goedemondt en C. Karelse te Kruiningen voor f6450, A. van Popering te Bruinisse voor f 6415, P. J. Keu- iemans te Niel (België) voor f 6400, Js. de Jonge te Biezelinge voor f 6395 en P. J. Vis ser te Hansweert voor f 6184. Aan den laag- sten inschrijver is het werk gegund. harde straatklinkers, 15000 metselsteenen, 5000 moppen, 1500 dakpannen, 500 leien enz., verkens. Woensdag 14 Mei. Middelburg, Abdij half 2, uitvoering der werken aan de 4 wateringen van den polder Walcheren met bijlevering van mate rieel in 4 perceelen. Bestek a 50 cent bij dhr. P. J. Sprenger. Vrijdag 16 Mei. 's Gravenhaje, departement van wa terstaat, het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor te Goes. Raming f 17770. Zaterdag 17 Mei. Stavenisse, 10 uur door het cal. water schap Stavenisse, herstel enz. tot 30 April '91 van de werken aan het waterschap. Bestek a 50 cent bij dhr. Hanssens. Aanwijzing 9 en 13 Mei van 11 tot 1 uur. Bijeenkomst bij Kostense. Goes, 1 uur in de Zoutkeet door den Ja- cobpolder, de werken tot 30 April '91 aan de waterkeering van den polder. Aanwijzing 16 Mei 10 uur te beginnen bij den spoordam. Bestekken a 50 cent bij dhr. Hollmann. Inl. geeft de opzichter dhr. Ie Clercq. Woensdag 21 Mei. Bruinisse, door het cal. waterschap Bruinisse, herstel enz. tot 30 April '91 der werken aan 't waterschap. Bestek in 't lokaal te Zijpe. En a 50 cent verkrijgbaar bij dhr. Joh. Elenbaas. Aanwijzing 13 en 17 Mei van 11—12 uur. Donderdag 22 Mei. Ellewoudsdijk, door 't waterschap El- lewoudsdijk en den polder Borsele, herstel, enz. tot 30 April '91 der werken. Raming f 23646. Bestek bij dhr. Beenhakker voor 80 cent. Aanwijzing 14 Mei 2—4 uur te Elle woudsdijk; 17 Mei 2—4 uur Borsele. Cloes, in de Prince door het bestuur van de Breede Watering 11 uur, levering gesor teerde Vilvoordsche steen en grint; .oever verdedigingswerk ieder in 2 perceelen; het ljarig onderhoud der sluizen, gebouwen enz. Bestek a 50 cent bij Kleeuwens. Vrijdag 23 Mei. Kortgcne, half 11 in 't gemeentehuis door den cal. Annapolder, herstel enz. aan de werken van den polder. Bestek ligt ter lezing- in de directiekeet en bij dhr. H. Roelof. Aan wijzing 16 Mei 5—6 uur en 19 Mei 9ya tot 10'/2 uur. Zaterdag 24 Mei. Willielniinadorp, 11 uur in 't gemeen tehuis, herstel enz. tot 30 April '91 der wer ken aan de waterkeering van den Wilhel- minapolder. Bestek ter lezing bij v. Dijke. En a 50 cent verkrijgbaar bij dhr. E. van den Bosch. Aanwijzing 17 en 20 Mei door S. v.d. Vegt te Sas van Goes. Woensdag 14 Mei. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verheij, 4 huizenlo. Seisdam 359 c.A. 2o. Haringplaats 94 c.A. 3o. Korte St. Pieterstraat 39 c.A. 4o. Vlissingsche str. 81 c.A. 5o. een aandeel f240 in deNjjver- heidsvereeniging. 6o. een dito f500 in de Domburgsche zeebadinrichting. Bezichtiging 10—12 en 2—4 uur, Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Mei. Vlissiugcn, door not. de Wolff 10 uur, Koudenhoek, beesten en landbouwgereed schappen. Donderdag 15 Mei. Nilsse, 1 uur op Stoomgemaal door not. M. Houwer, afbraak, planken, deuren, kozij nen, enz., 2 steenen varkensbakken, 25000 Aan de Zeeuwsche Jongelings- Vereenigingen. Minister keuchenius is gevallen. Niemand heefi de wijze op welke zijn val is bewerkt mooi gevonden. Maar deze minister had vijanden, althans tegenstanders, en de meerderheid beslist. Thans verneem ik dat er onder ons, Zeeuwen, gewerkt wordt om op de aanstaande Nederlandsche Bondsvergadering den heer J. van Bommel te doen vallen. Het Nederlandsch Jongelings-Verbond ver gadert op dringend verzoek eerstdaags te Goes, het wijkt af van de tot dusver ge volgde gewoonte, om niet zuidelijker te vergaderen dan Dordrecht. \i ij zijn daar dankbaar voor, maar daarom is het vooral de vraagof het nu gepast zou zijn van eene extra gelegenheid gebruik te maken tegen een der bondsbestuurders. De heer van Bommel is aan de beurt van aftreding, hij behoeft niet herkozen te worden, hij is de jongste in het bondsbestuur, en heeft nu zijn eerste zittingstijdperk van drie jaar voleindigd. «eden» zegt dat «men» niets anders van hem weet dan dat hij te 'sGravenhage woont, 't Is waar dat hij niet zulk een langen staat van dienst heeft als bijv. de heeren van üosterwijk Bruijn,Puttelaaren Mouton,maar ieder, die eenigszins op de hoogte is van de zaken der Jongelingsvereen. kan uit de Jongelingsbode weten, dat de heer van Bommel, op één na de jongste onder de oroederen, zich reeds in zijne drie dienst jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt door zich de vorming van Ringen aan te trekken. Ieder die zich tot hem betreffende deze zaak (zijn departement) wendde, heeft kunnen ondervinden dat hij vlug bij de hand was met het geven van de gewenschte inlich tingen ep het toezenden van de noodige bescheiden. Er bestaat volstrekt geen reden om den heer van Bommel niet te herkiezen. Ware er een bondsbestuurder overleden, stelde een der aftredenden zich niet her kiesbaar, dan zou er aanleiding bestaan om thans dè kans waar te nemen, om thans een slag te slaan, en «een Zeeuw in 't bondsbestuur te kiezen». Maar men vergete niet dat er tegen het zitting nemen van een Zeeuw bezwaren bestaan. Het valt niet gemakkelijk van uit Zeeland viermaal 'sjaars ter bestuursver gadering naar Amsterdam te reizen, en daarenboven de bondsvergadering, waar die ook gehouden worde, bij te wonen. Daarom is de heer Huvers uit het verbondsbestuur getreden, daarom weigerde ondergeteekende reeds vroeger eene candidatuur. Er zit nu geen Zeeuw in 't bondsbestuur, en toch wordt thans de jaarvergadering, oin der Zeeuwen wil te Goes gehouden. Wat wil men meer? Onze bondspresident trad in den laatsten tijd meermalen in Zeeuwsche Vereenigingen als spreker op. De nieuwe bondsagent bezocht Zeeland nog riet, maar zijn voorganger slueg onze provincie toch niet over. Er bestaat dus ook geen reden om in den persoon van den heer van Bommel het bondsbestuur te treffen. Als ik 't wel heb gaat de beweging uit. ja van een geboren Zeeuw, maar die tot dusver nooit lid eener Zeeuwsche veieeni- ging was en dus geen Zeeuwsche grieven tegen het bondsbestuur in 't algemeen en tegen den heer van Bommel in 't bijzonder hebben kan. Zeeuwsche vrienden, sluit u niet aan bij eene ongegronde beweging tegen iemand, die zich aanvankelijk een waardig bonds bestuurder heeft betoondgeeft (len heer van Bommel een bewijs van vertrouwen, en hij zal daardoor voor Zeeuwsche belan gen (gesteld dat die er op 't gebied der Jongs Vereen, zijn) gewonnen worden, en ze althans te Amsterdam beter behartigen dan een Zeeuw, die vaak, omdat eene reis naar Amsterdam hem ongelegen komt, de bestuursvergaderingen niet zou bijwonen. Tot ziens D. V. te Goes. Uw oude Vriend W. J. J. KOOLE. Middelburg 12 Mei 1890. Van 10 - 12 Mei 1890. MIDDELBURG. OndertrouwdN. Min derhout jm. 24 j. met P. Huibrechtsen jd. 23 j. Bevallen B. B. de Jong geb. Leupen d. A. E. Julianus geb. Scheermejjer d. Overleden: A. A. Nonhebei 56 j. man van E. M. P. Sterk - M. A. Engelvaart 52 j. vrouw van C. Visch A. A. C. van Duijn 2 j. d. H. Schuilwerve 20 j. z. GOES. OndertrouwdLouweris Mieras 30 j. jm. van Wemeldinge met Willemina By'ls 26 j. jd. van Kapelle onlangs te Goes. Geboren: Willemina d. v. PieterBruel en Maria Willeboer Jan z. v. Anthonie Botbijl en Maatje Hoogerwerve Anthonie z. v. Johannes Geensen en Maria Plazier Elizabeth d. v. Jacobus van Boven en Clara Gerritse. OverledenGeertruida Martina Berman 72 j. wed. van Francois Jan v. d. Ende. Rotterdam 12 Mei 1890. Rogge 20 cents hooger- Buitenlandsche vast. Meel 25 cent lager. Tarwe- 6.— - 8.20 Rogge- 5,20 - 6.- Wintergerst 4.— - 6.50 Zomergerst - 3.70 - 4.90 Ch eval iergers t -4.25 - 5.75 Haver2.25 - 3.70 Paarden bo on en - 5,25 - 5,70 Erwten- 5.50 - 6.— Kookerwten - 7.— - 8.— Bruine Boonen - 6.— - 8.— Witte- 7.50 - 9.— Kanariezaad. -5.75 - 7..— Duivenboonen -6.50 - 7.25 Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd paarden, 0000 magere en 288 vette runderen, 145 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 195 schapen of lam meren, 490 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 84, 2e qual. 78, 3e qual. 72 a c-, kalveren le qual. 0,—, 2e qual. 90 a 100 c., schapen le qual. 70, 2e qual. 60 c., varkens le qual. 23 a c., 2e qual. 22 a c. 3e qual 21 c., licht soort 19 a 20 c. VLASBEURS. 21262 steen blauw, en 3834 steen wit. Zeeuwsche Eieren f 3,20 a f 0, de 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 1,60 a f2,—. Champions fl,20 a f 1.40. Magnum Bonum f 1.10 a fl.30. Zeeuwsche Poters f 0.— a f0.-. Brabandsche Jammen f2.60 a f 2.80. Westlandsche zand- f4.50 a f5.00. Idem Muisjes f 0.—Plakkeesche jammen f 1,80 a f2,—. Jammen poters f 1.10 af 1,40. Spuische Jammen f 2.20 a f 2.60. Brielsche witte f 2.60 a f 2.80. Van de Slakelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Zeer stil; prijzen onveranderd- PETROLEUM. L^co f8,10 E. lossend f8.15 E. betaald. Najaar f8,35 E. aange boden, f 8.25 E. waard 50-JARIGE HUWELIJKSVEREENIGING van JAKOB FREMOUW Sr. en ELIZABETH DUSTE. Oostburg, 13 Mei. Y Heden werden we verblijd door de geboorte van een ZOONTJE. JOH. GEENSEN. M. GEENSEN—Plazier. Goes, 10 Mei I860. Heden overleed tot onze diepe droef heid en toch tot groote blijdschap, onze geliefde Zoon JAN; zeer zacht en kalm, in zijn Heer en Hei land ontsliep hij in den ouderdom van 20 jaar en 9 maanden. JANUS SMALLEGANGE. ANNA JACOB A SMALLEGANGE, geb. Spruit. Ellewoudsdijk, den 12 Mei 1890. Strekkende deze tot algemeene kennis geving aan Vrienden en Bekenden. Y Heden overleed te Goes, na een lang durig en geduldig lijden, onze geliefde Zuster Mejuffrouw Geertruida Miirtiua Berman, Wede. van den Ende. Mede namens de Zusters, C. M. N. BERMAN. Middelburg, 11 Mei 1890. De ondergeteekenden betuigen bjj dezen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, op den zesden dezer ondervonden. God, wien het behaagde hen zoo lang in het leven te behouden, geve hun kracht en sterkte, om verder hunnen levensweg naar Zijne voorschriften te be wandelen. P. VAN EENENNAAM. C. J. VAN EENENNAAM—Mulder. Nieuw- en Sint Joosland, 13 Mei 1890.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3