1890. No. 95. Dinsdag 13 Mei. Vierde Jaargang VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES j IJK. AAN ROME VERKOCHT? GROOTHEID en VAL. Brieven uit Egypte. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummersƒ0.025.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Krabbendyke, ook voor Waarde 14 en 16 Mei. Rilland-Bath 17 Mei. Dezer dagen schreef een protestanUeh blad (De Vaderlander, red. dr. Bronsveld) dat wy ons aan Rome verkocht hebben. Even te voren had een katholiek orgaan (De Maasbode) geklaagd, dat de roornschen zich hadden verkocht aan Kalvijn. Door deze klacht is Bronsvelds beschul diging vrywel opgeheven. Edoch, lal en wij nog even luisteren naar De Prov. IS. Hollander, een blad welks redactie, o. a. ds. v. d. Hoogt chr. geref. pred. te Zaandam, meermalen een standpunt inneemt ver schillend van dat der andere antirevolu tionaire bladen. Het blad zegt 't Is niet vöor de eerste maal dat de Anti revolutionaire party voor de voeten gewor pen wordt dat zy zich aan Rome verkocht heeft, neen, telkens en telkens moet men dit verwijt hooren, wanneer er maar eenigszins sprake is van eendrachtige samenwerking tusschen Antirevolutionairen en Roornschen voor eenerlei belang of voor eenerlei zaak. Wat schuilt daar toch voor misdadigs in als ieder op zyn eigen grondgebied de vrijheid van zyn beginsel blijft handhaven Het is geen verkoopen aan Rome, wanneer men met elkander een verbond sluit om dan gezamenlijk den vyand, die ons van onze schoonste rechten en voorrechten, waarvoor wij goed en bloed veil hebben, wil berooven, op eerlijke wijze en met geoorloofde mid delen, bestrijden, teneinde hem zoover mogelijk van onze erve af te houden, of althans te beletten dat hij op ons grond gebied veroveringen make. 50. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon I.) Inmiddels maakte Oudinot zich meester van Brabant onder voorwendsel dat 't noodig was in den strijd tegen Engeland. Voor Bergen op Zoom gekomen, hield men hem terug met den lastbrief van Koning Lodewijk, op grond waarvan zij hem den toegang moesten weigeren. Inmiddels ver nam hij zoo iets omtrent de geduchte ver sterkingen van Amsterdam, zoodat hij het raadzaam achtte eerst den keizer kennis te geven. Deze was hevig vertoornd. Hij gelastte zijn broeder die nog altijd door soldaten bewaakt werd, onmiddellijk zijn ministers Kraaijenhof en Mollerus te ontslaan en de poorten van Amsterdam voor zijne krijgs macht te openen. De arme Lodewijk kon niet anders doen dan toegeven. Ja zelfs moest hij een verdrag onderteekenen, waarbij «Hol land op nieuw van eiken handel moest afzien18,000 man onder welke 6000 Franschen zouden op kosten van Holland, met Fransche douaniers tegen dien handel waken en onder bevel van een fransch generaal staan.» Voorts moesten Brabant, Zeeland, de Betuwe en het land van Nijme gen aan Frankrijk worden afgestaan. En negen linieschepen en zes fregatten met 100 kanonneerbooten moesten 1 Juli gereed zijn om met Frankrijk samen te werken. Toen Lodewijk dit offer gebracht had, mocht hij naar Holland terugkeeren. Doch eerst moest hij met een verbrijzeld gemoed nog de schitterende feesten bijwonen ter eere van 't huwelijk zijns tirannieken broeders met de ijdele Maria Louiseen dat op 's Keizers wi; vergezeld van zijne naar hij meende ontrouwe echtgenoote Hortense. Het publiek moest den indruk krijgen dat beiden verzoend waren. Verwijderden zij zich later weder van elkaar, wat noodza kelijk was, dan zou men dit op rekening harer zwakke gezondheid kunnen stellen. Met haar in zijn vaderland teruggekeerd, Niet dat de schrijver blind is voor de klove die Rome van ons scheidt. Nu zyn Rome en de zuivere antirevolu tionaire partij wel is waar twee heterogent; machten, die met elkander op kerkelijk gebied onmogelijk kunnen sa'oengaan, maar daarom kan men toch zeer goed op p o 1 i t i e k gebied, of welk ander terrein ook, samen gaan,; wanneer daarbij slechts geen schending van beginselen gevergd wordl. Bij vele lieve christenen is dan ook paper," haat de eenige drijfveer. Maar men bedenke dan toch, dat de Kalvinisten ook niet tegen over Rome staan met een blank strafregister. Bij een groot deel van ons Gereformeerd volk leeft nog altijd een vreeselijke papen- haat in de gemoederen voort, en die kwade geest die door sommige zichnoemende Christelijke bladen aangevuurd en aange pord wordt om de cohaesie, tusschen de twee tot één doel samenstrij denden te ver breken, waart nog altijd rond, en oefent helaas, nog steeds zijn verderfelyken in vloed op een gedeelte van ons volk uit. Het „liever Turksch dan Paapsch!"is bij velen helaas, nog een argument om zich aan de samenwerking met Rome te ont trekken. De martelaarsboeken, de beelden storm en zoovele andere dingen meer, die geen zeer gunstige lichtpunten der Papis ten reflecteeren, spoken nog altijd als be nauwende nachtmerries in zoo menige overigens op recht geloovige ziel, maar toch, men bedenke het wel, dat er aan die zyde niet alleen gezondigd is, vooral niet minder aan gruwelen heelt schuldig gemaakt, die niet weg te redeneeren zijn Daar dient rekening mede gehouden te worden. Wel verre van een zich verkoepen aan Rome, is het een zich vastklemmen aan het gemeenschappelijk beginsel, dat deze twee partijen bijeen bracht troffen hem de verwijtende blikken zyner onderdanen. En toch had hij ze niet ver diend. Hij meende het zoo goed met hen. Doch wat vermag de muis in het hol van den leeuw? Toch ging hij voort zijn broeder te weer staan. Hij was heel vriendelijk jegens zijn ministers Mollerus en Kraayenhof, die hij had moeten ontslaan, en zette den burge meester van Amsterdam, v. d. Poll, af, de wijl hij niet had medegewerkt om de stad te verdedigen. Den franschen gezant la Rochefoucault, dien Napoleon te Amsterdam geplaatst had om den koning te bespieden, behandelde hij op in 't oog vallende wijze met de diepste minachting. Natuurlijk moesten dergelijke feiten Napoleon ter oore komen. Wij schreven boven dit hoofdstuk het woord «Inzinking». Wat toch was het anders, waardoor Napoleon de toevlucht tot geweld moest nemen om Engelands macht te fnuiken, om Hollands trouw af te dwingen, zijn broeder onderdanigheid te leeren. En ook van de andere zyde getuigden zoovele feiten, dat wat tegen Napoleon ondernomen werd, slechts strekken moest om zichzelven al te breken. Inzinking was het ook dat Napoleon de pets zoodanig moest breidelen, dat wie iets kwaads van Item zei in de gevangenis ge worpen werd, et» in de bladen niets dan loftuitingen zij het ook met onwaarheden gemengd, omtrent hem mochten verbreid worden. Een vorst, die tot dergelijke hulp middelen de toevlucht neemt, profeteert zijn zedelijken ondergang. Inmiddels werd het nieuw verworven grondgebied in ons vaderland door de gene raals Molitor en Oudinot bezet. XLI. EEN HUWELIJKSREIS EN ZIJNE GEVOLGEN. In April 1810 aanvaardden de keizer en de nieuwe keizerin hunne huwelijksreis, ge volgd door tal van oude en nieuwe beken den. Onder de eersten telde men den koning eu de koningin van Westfalen, de koningin Dat men het zich tot goed indenke, dat het steunen van de Roornschen in den verkiezingstryd niet is een zich verkoo pen aan Rome, maar veeleer een huldi gen van en zich vastklemmen aan het be ginsel, om onder de vereenigde banier des Kruises den libralen de oveiheersching, waaronder wy vele decenniën van jaren gezucht hebben, te betwisten, en datgene te verbeteren dat zy bedorven hebben. Van 9 tot 4 uur. Reeds bij vorige verkiezingen merkten wij op dat deze afgepaste sterngelegenheid van zeven uren, nog beneden den duur van een «normalen» door sociaal democraten gewenschten arbridsdag, niet past bij het tegenwoordig kiezerspersoneel. Vroeger, met een beter bedeeld meer beperkt kiezerscorps kon dit wel. Reeds in Maart 1889 schreven wij en herhalen 't tnans, nu de minister de stem bus van 8 tot 5 uur wil openstellen, (een voor wat Zeeland betreft tamelijk nuttelooze maatregel) „Nu de stembus pas te 9 uur open gaat, zijn de kiezers die met den trein van 7 „het land" in moeten, in de onmogelijkheid om te stemmenen als zij dan om des beginsels wil een trein later gaan, dan verzuimen zij drie uren van hunnen arbeid en van den dag, wat met het oog op de drukkende concurren tie voor een koopman heel wat beteekent. En om nu zoo vroeg thuis te komen, dat zij vóór 4 of 5 uur nog stemmen kunnen, dit gaat heelemaal niet. Denkt ook om het ver let, dat zoovele arbeidersménschen bij deze aldus belemmerde uitoefening van hun kies recht hebben. Twee, drie uren soms van hun stembus verwyderd is op den dag zelfs tusschen 8 en 5 uur voor dezulken stem men onmogelijk. En daarom zoo schreven wy her van Napels en prins Eugenius onder de laat- sten den groothertog van Wurzburg (oom der keizerin) en de Oostenrijksclie staatslieden Schwarzenberg en Metternich. De eerste stad in ons land, die bezocht werd, was Breda. Daar werd hij ontvan gen door de burgerlijke en militaire over heden, de protestantsche en de katholieke geestelijkheid. De protestantsche predikant was in groot ko=tuum gekomen en hield een aanspraak die door den Keizer aller hartelijkst beantwoord werd. Doch daarna trad de apostolische vicaris voor; die slechts op gewone wijze gekleed was. Napoleon veinsde hem niet te kennen. «Wie zijt gij Wie heeft u benoemd zoo klonk het. «De paus», was het antwoord. «De paus Die heeft hier niets te zeggen. Ik stel hier in mijn rijk de bisschoppen aan. Gij katholieken moest mij veel meer eer bewyzen dan de protestanten; wijl mijn broeder u uit uwen lagen staat heeft ver hoogd, en uwen godsdienst met den prote- stantschen gelijkgesteld heeft. En ziehier nu eens. Daar verschijnt gij mij zonder ambts gewaad hier terwijl gij weigert voor mij te bidden. Neem een voorbeeld aan uwe protestantsche collega's die bidden nog voor mij.» De man vergat er bij te zeggen dat zij dit in ieder geval niet uit liefde deden, maar uit dwang. Nog meer voegde hij er aan toe. Zijne woorden werden al schamperder zijn toon al meer tergendeen geloofsbelijdenis ople zend die getuigde van eerbied en haat jegens dezelfde instelling; van eerbied ook voor Kalvijn en Luther, met wie hij overigens weigerde iets op te hebben. Dreigend ten slotte de Nederlandsche Katholieken gelijk de Joden, over de gansche aarde te zullen verspreiden. Napoleon bezocht ook Bergen op Zoom, Breda, Geertruiden berg en 's Hertogenbosch en gaf bevelen omtrent de vesting werken, die getuigden, van zijn uitstekend krijgstalent. Toen hij zag dat deze streken zich geschikt leenden voor /las- en hennep. halen wij onzen wensch, dat voor de nieuwe kiezers die meest werkmenschen zyn en drukke bezigheden hebben voor 't dagelijksch brood, de stembus tot 's avonds laat open bljjve. De gemeenteraadsleden zullen er niet op lachen, zoo zij déze maatregel wordt inge voerd. Wat zou hen nochtans verhinderen zich te doen vervangen door consciëntieuze kiezers uit alle partijen, opdat zy een ge deelte van hun taak op den dag der stemming overnemen? 12 Mei '90. Bij kon. besluit is aan dr. J. Kooman Az. eervol ontslag verleend als officier van gezondheid 3e klasse bij de dd. schutterij te Goes, met den peisoneelen rang van officier van gezondheid 2e klasseen benoemd io ZEG. plaats de heer J. F. Bax, thans schutter. De min. van justitie heeft aangesteld tot rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) A. Leunis, rijksv. te Veere. Z. M. heeft R. v. Ham benoemd tot burgemeester van Hoohlplaat. Vrijdag 25 April 1890. Evenals *vij de geboorte des Heeren hebben aangenomen als uitgangspunt onzer tijdrekening, tellen de Mohammedanen de jaren na de vlucht van hunnen valschen Profeet. In 'tjaar 622 n. C. vlood hij van zijne geboorteplaats Mekka naar Medina en de Muzelmannen noemen dat jaar Anno I der Hegira (vlucht). Heden bijvoorbeeld schrijven zy den zesden (Ramadaan 1307. De ontwikkelde lezer zal terstond opmerken dat het verschil tusschen 1307 en 1890 geen teelt, stelde hij een miljoen beschikbaar voor den uitvinder der machine om het vlas te spinnen. Hy vond ook fabrieken, waar tot lagen prijs gemeen laken vervaar digd werd. Terstond bepaalde hij dat er een ruim gebruik van gemaakt zou kunnen worden voor de troepen. Ook de eilanden Tolen, Schouwen, Zuid- en NoordBeveland werden bezocht. Ook Vlissingen, waar hij groote verdedigingswerken liet aanleggen. Zes weken later keerde hij naar Parijs terug. Hij had zijn reis we! wat verhaast, doch hij achtte dit noodzakelijk teneinde eens voorgoed af te rekenen met zijn minis ter van politie, Fouché, die op eigen hand vredesonderhandelingen met Engeland had aangeknoopt; zulks gedurende Napoleons afwezigheid. Dit noemde hij een misbruik maken van zijn ambt en verweet hem dit in de hefstigste bewoordingen. Nu was Fouché ontegenzeggelijk Napoleons rechterhand. In moeielijke omstandigheden had hij hem menigmaal uitstekende diensten bewezen. Aangesteld door Napoleon, niet tegenstaande deze wist dat Fouché een schurk was; maar opzettelijk door hem aar,gestelomdat hij terecht meende hem te kunnen gebruiken, had hij dit vertrouwen nooit beschaamd, doch af en toe ook wel eens eenige blijken van zelfstandigheid aan den dag gelegd, wat Napoleon minder aan genaam was. Het eigendunkelijk optreden van Fouché, van wien hij denk aan den brief van Josephine reeds menige vrijpostige daad had door de vingers gezien, in zake den vrede was de droppel die de maat deed overloopen en in een kalm sehrij /en gaf hij dezen minister zyn afscheid. Uit den inhoud van den brief blijkt duidelyk dat hij zijn vertrouwden vriend met weerzin zag heengaan. Om hem eenigermate schadeloos te stellen, benoemde hij hem tot gouverneur der romeinsche staten en beloofde hem later, als hij hem hoopte noodig te hehben, spoedig te zullen terugroepen. Savaiy, hertog van Regio, werd nu mi nister van politie. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1