1 verkoopen: Nederl. Jongelings-Verbond, Heeren Costumes, Jongeheeren Costuums. f Openbare Verkooping. Een WOONHUIS en ERF Een Huls en Erf met Schuurtje, WAGENHUIS EN TUINGROND, Donderdag 15 Mei a. s. Heeren-Kleeding Magazijn. KINDERPAKJES P. A. DE LIGNY, Goes. Afloop Verkoopingen enz. Overzicht van Verkoopingen BURGERLIJKE STAM) ADV ERTËNTIEN. 91A RKTB ER1CIITEA. op Dinsdag 20 Mei 1890, In middels uit de hand te koop. op Donderdag den 22 Mei 1890, PANTALONS e onthullen. De ridders D. Berg voldeden daaraan. bleek te bestaan uit een k met 't opschritt«Hulde ijke Ned. Marine aan den Hobein, voor zijn helden- lelde verricht. Geboren in 188 te Vlissingen overleden, rd Opperstuurman en Ridder Willemsorde.» hoek der zerk bevindt zich ng. Een van deze omsluit Aan het hoofdeinde der ichtopstaande steen gesteld nieter, waarop een attribuut in sloep met de Nederlandsche sderlandsche inschrift«Hier iin, die als matroos 2e klasse art 1831 onder een hevig veer vuur de Nederlandsche lis hand redde en zwemmende |boord der kanonneerboot ster dhr. Tutein Nolthenius immissie en aanvaardde het ïens den raad. ZEA. legde n levende bloemen op het een hulde aan de nagedach- in. nnenkoor het «Bij de groeve» 'oerden verschillende sprekers idankte dhr. Biegman voor nagedachtenis zijns schoon- n. Onder de verschillende kten wij op den heer Souten- jr dd. schutterij te Goes. wij vernemen heeft de isanna» alhier zich bereid e muziekstukken ten gehoore gelegenheid van de vergade- Jongelingsbond op Hemel- Prins van Oranje alhier te emeester die de Zondagswet verzoek der zeil- en roeiver- landia te Alfen a. d. Rijn ng tot het geven van muziek oot, ter opluistering van den mi op den Rijn te houden liwedstrijd. De burgemeester c af op de volgende gronden c politiereglement maakt het inbare vermakelijkheden af- e vergunning des burgemees- n de plaatselijke verordenin- in hetgeen van algemeen iciaal belang isde bedoelde zijn dus in de le plaats n art. 4 der wet van 1 ïdagswet), waarbij bepaald openbare vermakelijkheden wedstrijden) op de Zon- en itdagen zullen worden ge- is de bevoegdheid van het f om uitzondering toe te liet dan na het volkomen (lie openbare godsdienstoefe- burgemeester en wethou- Iroegd verklaren zulk een [e te staan. 126 en 150 der gemeente- Ier Zondagswet, nader van ■acht verklaard bij art. 10 no. 15 April 1886 geven zü aan kennen dat het geven van ergunning in strijd zou zijn lagswet herleeft", zegt men e smalend. middag [is nabij Maassluis t Zierikzee in zee gevallen le matroos K. Degeling. Hij daarop bruidegom worden. >o kwam Dinsdag in het minicanen een Franschman, ar niet wilde verwijderen, dat hij tot de orde behoorde, om hem te verwijderen los, zoodat men de hulp der iepen. Met geweld moest de hem meester maken, en rijtuig (omdat hij weigerde ht zy hem in verzekerde is gebleken dat hij een oeder der orde was. «naai en in den Weerdinger- holen bijna allen ontvolkt, rschen der mazelen. Vele er ook door aangetast, reeds eenige slachtoffers dé schreven 43 werklieden Ter Kuile en Morsman dat gs 't werk zouden hervatten. ;er door hunne kameraads d, dat zij van hun voorne- fzien. het vorige jaar is ook dit e Nederl. Heidemaatschappij e heidebezitters onder zekere innenzaad gratis afgestaan om daarmee heidegrond te bezaaien. Ten vorigen jare werden 26 hectaren onder Beekbergen op die wijze bezaaid. Dit jaar weer. Ook in Drente is men er mee begonnen. Reeds zijn ruim 2000 kilo dennenzaad aan particulieren tegen den kostenden prijs is verstrekt. In een schoollokaal te Oosterbeek is een roodborstje bezig haar nestje te bouwen, en wel tusschen het schoolbord en de landkaartenkap. Zij laat zich niet afschrik ken door de kinderen en onderwijzers die dagelijks in de school werkzaam zijn. Ivoren hechten van messen, welkedoor den tijd geel zijn-geworden, kan men weder wit krijgen, door ze met water te bevochten en dan onder een glazen stolp in het volle zonlicht te bleeken te zetten. Vele huismoeders verkeeren in de dwaling dat een petroleumlamp of kooktoestel minder olie zal verbranden, wanneer de pit lager gedraaid wordt. Gewoonlijk slagen zij er slechts in, een afschuwelijken reuk in het vertrek te doen ontstaan. Zich werkelijk te overtuigen dat het hoofddoel der bezuiniging bereikt is, daaraan wordt niet gedacht. Deed men dit, dan zou de uitslag slecht de verwachting bevredigen. Bewezen is dat de hoeveelheid gas, uit de petroleum door de hitte der vlam ont wikkeld, tot de grootte der vlam in geen verhouding staat. Het komt in dit geval uitsluitend op de verhitting van den boven rand der pit aan, en deze vermindert door de pit lager te draaien, bijna niets. De gevolgen dezer averechtsche poging om te bezuinigen zijn daardoor geen noemens waarde besparing van olie, verontreiniging der kamerlucht met niet of slecht verbranden petroleumdamp, en een doordringende voor de gezondheid schadelijke reuk. (IV. v. d. D.) Een zeldzame operatie Een kip van een heer te Loon op Zand (N.-B.), had een beentje ingeslikt dat haar de spijsopneming belemmerde. De eigenaar sneed de krop der kip open, haalde er een 4 cM. lang beentje uit, maakte de krop zuiver en naaide die weer dicht. Een dag lang treurde de kip, nu is ze weer even gezond als vroeger. Te Yalkenswaard kwam dezer dagen zekere H., gepensioneerd O.-I. militair, aan, om zich naar zjjne woonplaats Westerhoven te begeven, die hij vóór 20 jaren als we duwnaar had verlaten, aldaar een eenjarig zoontje aan de zorgen van zijn broeder achterlatende. Men hoorde in al die 20 jaren niets meer van hem totdat nu een telegram plotseling zjjne komst meldde. De familie was terdeeg in haar schik, doch niet minder was het de zoon, die inmiddels tot een flinken 24jarigen werkman was opge groeid en nu de verhalen uit don 20jarigen diensttijd in O.-L naar hartelust kan hooren. Een 9jarig knaapje te Bezooien ver maakte zich met andere kinderen met het voortduwen van een lossen goederenwagen van de stoomtram. Plotseling viel het van den koppelstang op de rails en de wagen reed het over arm, schouder en beenen. Zwaar gekwetst werd het weggedragen; men vreest voor zjjn behoud. Singers groote fabriek van naaima chines te New Jersey is afgebrand. Drieduizend arbeideis zijn door dien brand werkeloos geworden. De schade wordt op twee millioen dollars geraamd. De vennootschap heeft reeds een contract gesloten voor den herbouw in twee maanden tqds. Al de stokers en andere werklieden in de gasfabrieken te Parijs hebben het werk gestaakt. Vijftienhonderd werklieden in de glasblazerijen te Saint-Ouen staakten het werk, niettegenstaande den blazers loons verhoging was toegestaan. Nu wilde zekere Vordier die 400 fr. in de maand verdient, en dank zij deze verdienste, 20,000 francs had overgegaard, de niet-blazers overhalen net zooveel te eischen als de blazers. Hierop werd hij weggejaagd. Hei gevolg was dat nu al de anderen het werk staakten en niet eerder willen beginnen voor Voidier in eer hersteld is. De man had zijn patroons onder anderen toegevoegd zich te zullen wreken. Bij de douanen in Argentinië moeten bedriegerijen ontdekt zijn, waardoor de schat kist jaarlijks met tien millioen dollar bena deeld wordt. De ongeregeldheden te Valencia duren voort. Gisteren hebben de anarchisten er zelfs drie dyamietbommeu laten ontploffen. De gouverneur der stad heeft tot de grootste strengheid besloten. Ook te Madrid is het nog verre van rustig. In de mijnen van Courcelles, in Bel gië, is een werkstaking uitgebroken. Er is opnieuw werkstaking uitgebroken onder de kleermakersgezellen in East End te Londen. Zij eischen een werkdag ven lOVs uur. In de kolenmijnen van Durham is het evenmin rustig. Men verwacht binnenkort eene uitbarsting. Nabij Montreal is Dinsdag een krank zinnigengesticht afgebrand. Van de 1300 verpleegden zijn er 100 in de vlammen omgekomen. De vlammen braken op verschillende punten tegelijk los. De ongelukkige ver pleegden waren ten prooi aan de grootste opgewondenheid. Sommigen hunner vielen in hun angst de oppassers aan en mishandelden dezen op treurige wijze. Anderen klommen op de daken en weigerden naar beneden te komen voor het meerendeel verdwenen zij later in de vuurzee. Ruim 400 van de 1300 krankzinnigen, die het gebouw bevatte, vluchtten naar alle windstreken en staan dus nog aan allerlei gevaren bloot. Van het bedienend personeel kwamen mede verschei- denen om het leven, evenals een achttal geestelijke zusters. De directrice der vrouwen afdeeling ligt ten gevolge van den schrik gevaarlijk ziek. Aan blusschen viel niet te denken, daar het noodige water ontbrak. Het geheele gesticht is dan ook tot den grond afgebrand. Hoe de ramp ontstaan is, weet men niet. Men vermoedt echter, dat zij geweten moet worden aan een der verpleegden, die zich, op welke wijze dan ook, heeft weten meester te maken van eenig ontvlambaar voorwerp De materieele schade is onrekenbaar. Het gesticht voor havelooze kinderen te Welnzierl, in Oostenrijk, is eergisteren- nacht een prooi der vlammen geworden. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. - Gevaarlijke kousen. In Maagdenburg is onlangs een elfjarig meisje op een treurige wjjze om het leven gekomen. Het was gevallen en had zich daarbij aan de knie bezeerd. De wond had niet veel te beteekenen, was bijna genezen, toen de knie plotseling rood werd en sterke zwelling ontstond. De ontboden geneesheer constateerde bloedver giftiging, veroorzaakt door de geverfde kous. Het mocht den geneesheer niet gelukken het kind van een pijnlijken dood te redden. Dit brengt een geval in herinnering, waarbij de baker met zoogen. «chartamine» geverfdea zijden draad door de pas door stoken oorlapjes van een zuigeling trok er ontstonden verzweringen, die hel kind zwaar ziek maakten. Voorzichtigheid is dus raadzaam. Wij herinneren hierbij aan het antimo- niumhouder.de roode en blauwe garen, waarmede de Saksische industrie (ons voort durend «begiftigt». («Maandblad» van dr. v. H. Roos.) Zestien jonge dames uit den deftigen stand zijn Dinsdagnacht uit een nonnen- kostschool te Venetië ontvlucht. Bij gebrek aan een gordel moesten zjj door het water loopen. De jonge schoonen zijn nog niet gevonden. BERGEN OP ZOOM. By de Donderdag ge eindigde verpachting van vischplaatsen in de Oosterschélde werden 6 perceelen verpacht, en wel no. 439 tot en met 444, samen eene opbrengst gevende van f 3 aan Maas te Ber gen op Zoo u. In het geheel bracht zy op f 207.669. RILLAND-BATH. Donderdag werd door het bestuur van den Zimmermanpolder aan besteed het aanleggen van een haven en twee grintwegen. Ingeschreven werd door de hee- ren C. Bolier te Scherpenisse voor f 46200, H. de Groot te Scherpenisse voor f 44050, P. J. Visser te Hansweert voor f42935. C.deJonge te Hardingsveld voor f37500, P. Verbiest te Hontenisse voor f 37000 en P. Dronkers te Kapelle voor f35500. Verder hadden nog eenige aannemers alleen voor de grintwegen ingeschreven, doch deze kwamen niet in aanmerking. Het werk is nog niet gegund. HEINKENSZAND. Donderdag werd b(j v. d. Berge door not. Bresser geveild een Broodbakkerij Schuur en Erf 2,97 A- Koo- per W. Allewijn te Kloetinge voor f1250 12'/»% onkosten en f60 voor losse goederen. Dinsdag 13 Mei. Goes, half 1 door den ontvanger bij in schrijving verpachten voor 3 jaren 1 Juli '90 tot 'December '92 met recht van 3 jaren verlengingde jachtrechten afkomstig van de voormalige heerlijkheden van Coffjns- plaat en N. Beveland 1300 H.A. in 4 perc. "Woensdag 14 Mei. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verheij, 4 huizenlo. Seisdam 359 c.A. 2o. Haringplaats 94 c.A. 3o. Korte St. Pieterstraat 39 c.A. 4o. Vlissingsche str. 81 c.A. 5o. een aandeel f240 in deNijver- heidsvereeniging. 6o. een dito f 500 in de Domburgsche zeebadinrichting. Bezichtiging 10—12 en 2—4 uur, Dinsdag en Woensdag 13 en 14 Mei. Vlissingen, door not. de Wolff 10 uur, Koudenhoek, beesten en landbouwgereed schappen. Middelburg, verpachting half 2 raad huis exploitatie aanplakborden. Krulnlnge, 12 uur by v. d. Linde door not. Prins voor dhr. Deurwaarder, een wa- genmakerij, woonhuis, schuur, tuin en erf 336 c.A. Donderdag 15 Mei. IVisse, 1 uur op Stoomgemaal door not. M. Houwer, afbraak, planken, deuren, kozij nen, enz., 2 steenen varkensbakken, 25000 harde straatklinkers, 15000 metselsteenen, 5000 moppen, 1500 dakpannen, 500 leien enz., verkens. Vrjjdag 16 Mei. Ierseke, Hardenhoek half 12 door not. de Vos, 40.000 pannen aangeslagen in put 58a, 70.000 oude en 335 twee-elszeeften. Inl. Nolet. Zaterdag 17 Mei. Grjjpskcrkc, 10 uur bij wed. Poppe. En Oostkapelle, 1 uur bij Keoman door not. de Vos, nieuwe delen, kalvers, biggen, loop varkens. Dinsdag 20 Mei. Hoes, 8 uur in de Prince voor dhr. Overt- veldt doar not. Pilaar, een woonhuis Nieuw - straat D 12e. Woensdag 21 Mei. Vlissingen, 7 uur in het café But door not. Wolf. huis en erf Oude Markt. Riggekerke, 10 uur bij Slimmen door not. Loeff, 9 perc. wei- en bouwl. en sprink. Woensdag 28 Mei. Riggekerke, 10 uur bij Harpe door not. Loeff, een zwart 17j. merriepaard, 2 melk koeien, 1 drieling, menwagen, eggen, veld- gang enz. Vrijdag 30 Mei. Ierseke, bij Harthoorn door deurw. Hoff mann voor dhr. de Blinde, 200.000 gekalkte nieuwe pannen. Van 8 en 9 Mei 1890. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. J. Fa- nojj jm. 26 j. met J. Verschiere jd. 30 j. T. Paauwe wed. 52 j. met A. van der Paardt jd. 40 j. J. P. Pieterse jm. 27 j. met J. M. Brakman jd. 28 j. H. van Wezel jm. 23 j. met M. P. van den Berge jd. 23 j. Getrouwd P. J. Kooman jm. 26 j. met E. Meffers jd. 26 j. W. van den Broek jm 24 j. met J. Witte jd. 21 j. A. Gideonse jm. 27 j.- met A. Marijs jd. 25 j. W. Rosendaal jm. 23 j. met W. de Witte jd. 28 j. BevallenL. L. A. Bosschaart geb. Hu- brechtse z. J. Bakker geb. Ringelberg j d. C. J. Geervliet geb. van der Roost d. Overleden: W. J. Heiliger 83 j. wed. van A. Nijssen A. Franse 40 j. man van T. Klaasse. GOES. Ondertrouwd Jan Frederik Palsen- barg 35 j. jm. met Sara Pieternella Dekker 22 j. jd. Jan van der Werff 24 j.jm. van Beverwijk met Antonetta Elisabeth Ramondt 27 j. jd. van Goes. Getrouwd: Isaak Pietei Rosier 27 J. jm. met Adriana Helena Pannij 24 j. jd. Geboren: Neeltje d. v. Dingenis Melse en Jacoba Slabbekoorn Johannes z. v. Willem Brouwer en Johanna Maria de Witte Franciscus Johannes z. v. Nicolaas Kieboom en Pieternella Dirkse. OESTERBEURS IERSEKE Zuaioesters van 6 c.M. ad f9,50 en af- steeksel ad f 1,35 en tl,40. MIDDELBURG, 8 Mei '90. Heden was de aanvoer weder niet groot en bestond hoofdzakelijk uit T irwe, die in puike kwaliteit tot f 7,50 werd verhandeld. Veelal werd op f 7.75 a f 8 vastgel ouden. Rogge en Win tergerst niet ter markt. Zomergerst f5. Witteboonen zeer weinig aangeboden en tot f 9.10 gekocht. Bruineboonen komen bijna niet meer voor en niet beneden de f9 te koop. Paardenboonen f 5.40 a f 5.50. Tuinboonen f 6 a f 5.75. Groene Erwten in kooksoort niet ter markt. Versche boter f 0.85 a f 0.95 per kilo. Eie ren f 2.80 per 100 stuks. Door den invallende feestdag op 15 dezer zal er Woensdag 14 dezer marktdag worden gehouden. VLISSINGEN, 9 Mei 1890. Boter f 0.90 a f 1.— de kilo. Eieren f 3.20 a f 3.40 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 8 Mei 1890. BOTER. Hoogste koers 55 laagste koers f0.50 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.70 laagste koers f 0,60 per 25 stuks. Eendeieren f 0,90 a f 1,— do 25 stuks. ST. MAARTENSDIJK, 8 Mei '90. Bij de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 68 stuks hoornvee, 5 schapenen 9 biggen. De handel was vrjj levendig. Prij zen werden besteed als volgtVoor jaarlingen van f 80 toi f 100, voor 2jarige ossen en vaar zen van f170 tot f180, voor 21/-.jarige vaar zen f 180 tot f 190, voor 3jarige ossen van f 230 tot f 240, voor vare koeien van f 210 tot f 225, voor melkkoeien van f240 tot f250, Voor de vele bewijzen van deelne ming gedurende de ziekte, en het overlijden van mijn geliefde Echtgenoot en onze Moeder, betuigen wij onzen oprechten dank. Mede namens kinderen, L. MEIJLER. Goes, 9 Mei 1890. De Gezworens J. VEREEKEH. VAN KOEVERINGE, A. NIJSSEN en J. OELE van de Breede Watering bewesten Iersekebetuigen bij dezen hunnen dank aan heeren Ingelanden van dien polder voor de stemmen op hen uitgebracht in de Vergadering van 7 Mei 1890 gehouden te Goes. De Notaris PILAAR zal des avonds te 8 uren, te Goesin het kof fiehuis «de Prins van Oranje,» voor den heer A. J. Overtveld, verkoopen te Goes, aan het einde der Nieuwstraat wijk D nummer 72e. Te bezichtigen, mits vooraf belet vragende. De Notaris A. M. TAK zal des avonds te aclit ure, op de bovenzaal der Sociëteit «De Vergenoeging,» aan de Groote Markt te Middelburg in het openbaar bjj opbod en afslag staande en liggende te Middelburg aan den Veerschenweg gemerkt F nos. 12/13. GROOTTE 3 AREN 4 CENTIAREN. BEZICHTIGING daags vóór en op den dag van verkoop van 10 tot 4 uren. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. Het Bestuur van het Zeeuwsch-JoNGE- lings-Verbond, herinnert belangstellenden dat op (Hemelvaartsdag,) de algemeene vergadering van het zal gehouden worden, in «de Prins van Oranjeaanvang des voormiddags 10 unr. Dringend noodigt het alle Vrienden der Jongelings-Vereeniging tot bijwoning uit, en wekt tevens alle Leden en Oud-leden op, om aan het welslagen dezer Vergadering door hunne tegenwoordigheid mede te werken. Zij die logies verlangen of aan den gemeenschappelijken maaltijd wenschen deel te nemen gelieven daarvan bericht te zenden voor of op 13 Mei a. s. aan den heer i. J. VISSER te Goes, die gaarne op aanvrage het agendum dezer Vergadering zal toezenden. Het Bestuur voornoemd W. A. DE RIJCKE, Voorz. K. LE C01NTRE, Secr. VAN AF f 7,50. buksking, van af fl,'50. van af fl,25. van af f 1,25. GOEDEREN naar MAAT in korten tijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3