1890. No. 93. Donderdag 8 Mei. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTEN TIEN IJK. LANDBOUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers/0.025.' UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wemeldinge 8 Mei. Ierseke 9 en 10 Mei. Ilansweert 12 Mei. Kruiningen 13 Mei. Krabbendyke, ook voor Waarde 14 en 16 Mei. Rilland-Bath 17 Mei. Varkensziekte. Deze ziekte, ook vlekziekte geheeten, open baart zich veelal in de warmste zomer maanden. De teekenen zijn het varken laat 't voer onaangeroerd staan. Het wordt heesch. Met moeite zal men het overeind krygen en gelukt dit, dan waggelt het lusteloos heen en weer. Het varken is benauwd en ademt snel, aan buik en pooten vertoonen zich reode plekken die allengs grooter worden, ineen vloeien en later eene blauwachtige kleur, bij zwart af aanemen. In de meeste ge vallen sterft 't dier spoedig. Een afdoend middel tegen die zoo gevreesde ziekte, schijnt men nog niet te kennen. Men meent, dat ondoelmatig voedsel een der hoofdoorzaken is. Gelijk men weet is het varken een dier, dat alles eethet heeft echter behoefte zoowel aan dierlijk als aan plantaardig voedsel. In 't algemeen vergeet men dit te veel, en het is ook moeie lijk op 't platteland dierlik voedsel te beko men. In steden en dorpen, waar vele slachterijen zijn, ïs die moeite niet zoc groot, want allerlei afval, ingewanden, bloed enz. verslindt het varken. Landbouwers op 't platteland, slacht gij kippen of ander ge vogelte, werpt al het voor u oneetbare maar voor de varkens, het zal zijn weg wel vinden. Is men nu in de noodzakelijkheid om geen ander voedsel dan aardappelen, meel en melk te kunnen geven, dan wordt aange raden dagelijks wat gewoon keukenzout, niet te veel, in het voeder te doen ook wordt aanbevolen driemaal per week sal peter toe te dienen. Zooveel in een paar vingerhoeden gaat zou voldoende zyn. Het varken moet een liefhebber van zuur wezen. De te groote hoeveelheid van melkzuur en plantenzuur, gevoegd bij hevige zomerwarmte geldt ook voor eene oorzaak der ziekte. Als middel ter voor koming en genezing der varkensziekte wordt ook aangeraden een mengsel te gebruiken van 7 deelen gemalen krijt en 1 deel ijzerroest Dit middel is niet duur. Voor 84 cent zou men 4 H. G. kunnen bekomen gelijk «de Post» vermeldt. De felle zomerwarmte kan men voor de varkens temperen door de hokken open te zetten en door de dieren buiten te laten loopen. Vergadering van de afdeeling Heinkenszand tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in de Prins v. Oranje te Goes. De voorzitter dhr. E. v. d. Bosch opent de vergadering. De secretaris leest de notulen die goed gekeurd worden. De voorzitter doet verslag van het ver handelde op de Hoofdbestuursvergadering te Middelburg. Een voorstel van dhr. Rijckevorsel, voorzitter der Noord Bra- bantsche maatschappij, om samenwerking tusschen de drie zuidelijke provinciën .was op die vergadering aangehouden. Weder was f25 subsidie verleend aan de afdeeling Kruininge voor een landbouw- cursus te Rillanden werd met genoegen de uitslag gezien der studie van een jongmensch op Schouwen, die zich op het hoefbeslag had toegelegd. Ook werd de maal van te keuren merrièn verhoogd van 1.50 tot 1,54. En die van te keuren hengsten van 1,60 op 1,58 ge bracht. Een schrijven van het, bestuur der Midd. Court, om in de- bladen het verhandelde dezer vergaderingen in hoofd zaak mee te deelen had breedvoerige be sprekingen uitgelokt. Men meende dat de leden persoonlijk vrij waren van dit verhandelde verslag te doenanderen meenden van niet. Men meende dat som mige afgevaardigden niet altijd juist ver slag uitbrachten in hunne afdeeling en daarom een publiek verslag zeer gewenscht zou zijn; doch anderen meenden dat dan een of meer bladen zouden worden be voorrecht. Ten slotte werd besl. met 10 tegen 9 stemmen geen verslag aan de bladen te geven. Nog werd besloten een commissie van 3 door de afd. Heinkenszand te be noemen leden samen te stellen tot exploi tatie van en toezicht op proefvelden. Ook werd de paardenfokkerij ter sprake gebracht. Tot keurmeesters voor de tentoonstelling te Goes werden aangewezen de heeren Risch voor paarden, Bouwens voor rund vee en Lako te Wageningen voor werk tuigen. Daarna deelt de voorzitter mede dat dhr. H. Minnaard om gezondheidsredenen ontslag nam als) bestuurslid. Het bestuur der afdeeling. ofschoon de leden vrij latende, wien zij kiezen willen, geeft in overweging iemand uit de buitengemeenten in zfjne plaats aan te wijzen. Het vestigt de aan dacht op de hh. J. W. v. Nieuwenhuijze en P. Hage te 's Heer Arendskerke, Jan Rottier Borsele en Hugo Mol van Oudelande. Gekozen wordt dhr. J. W. v. Nieuwenhuijse voornoemd met 35 stemmen tegen 8 die op dhr. Hage waren uitgebracht. Ten aanzien van punt 4o dat eerst aan de orde komt, zegt dhr. v. Weel dat de redactie van dit punt onjuist is. Het hoofdbestuur «doet geen voorstel», maar «maakt slechts een opmerking» nopens het invoeren van een verplichte Hengstenkeuring met toewijzing van bewaringsprijzen. De secretaris leidt dit punt in. Hij ver duidelijkt de bedoeling eener verplichte hengstenkeuring. Er moet zijn een bepaling bij provinciale verordening in het leven geroepen dat zoodanige keuring voor alle hengsten wordt bevolen en dat wegens overerfelijke gebreken afgekeurden niet meer voor 't publiek worden in gebruik gesteld. Schijnt deze bepaling in te druisen tegen de vrjjheidsgevoelens, dit bezwaar mag niet wegen waar van de vrijheid een slecht ge bruik gemaakt wordt. Wanneer daardoor een euvel wordt verbreid, dan dient deze vrijheid gelijk in zoovele gevallen waar private belangen voor algemeene wijken moeten, beperkt te worden. Te loochenen toch is 't niet dat Zeeland, met name Z.- Beveland hoogst gebrekkige fokdieren heef Hoe is 't mogelijk dat men vaak zulke slechte hengsten voor de fokkerij gebruikt. Zoo motten immers de afstammelingen in waarde dalen. Nu komen wij niets verder wanneer de eigenaar van een afgekeurd fokdier dit toch nog aan de markt kan brengen. De regeering moet dit kunnen beletten. Ons Zeeuwsch paard is zeer ge schikt voor de fokkerij mits daarop gelet wordt De practijk wijstop zijn uitstekende eigenschappen en grondslag ter verbetering. Zoo kweekt men zware paarden, en ver meerdert de bron zijner inkomsten. Denkt niet dat door dezen maatregel de fokkerij in handen der keuringscommissie komt. Zij toch onderzoekt slechts of er onverbeterlijke gebreken aanwezig zijn, on verschillig van welk ras of slag de fokdieren zijn. De landbouwer heeft de keuze der groepenot hij lichte of zware beesten wil fokkenen heeft dus de ricnting waarin de fokkerij zal geleid worden in zijn hand. Spreker geeft toe dat 't de beste oplossing zou zijn, zoo iedere landbouwer de ge schiktheid of ongeschiktheid der hengsten constateerdedoch daar velen toch van de slechte gebruik blijven maken, komen wij niets verder. De practijk leerde dat in Gelderland en i N. Brabant sinds de nu I hier voorgestelde maatregel daar geldt, de fok ter ij is verbe terd. Bij de discussie verklaart de heer Zuidweg zich voor eene keuring. Hij wilde zelfs de afgekeurde paarden met naam en toenaam aangewezen zien. Doch een ver plichte hengstenkeuring met wering dei- afgekeurde en dat aan het eind dezer ver lichte eeuw, is een dwangwet. De land bouwer moet vrij zijn desnoods afgekeurde hengsten ter dekking toe te laten. Ook is hij tegen het onbeperkt gezag der keurings commissie feilbare menschenzooals de ervaring leert op 't gebied van afkeuring niet eenparig. Hij zelf zag voor eenigen tijd dat van drie commissieleden (waaronder twee landbouwers een landbouwer met den veearts instemde en de andere niet. De heer Paauwe zou ongaarne zien dat een vonnis door een zoodanige meerderheid uitgesproken een landbouwer broodeloos zou kunnen maken. Immers de een fokt om de veulens een ander om de jaarlingen. Toegegeven dat er nog enkele paarden zullen gefokt worden kunnen dan wij allen te zamen niet beter een man voor den onder gang bewaren, dan dat zulk een landbou wer uit zijn brood gestooten wordt? De heer G. J. v. d. Bosch herinnert dat de wering alleen zal gaan over heDgsten met erfelijke gebreken. Hij is ook tegen dwang in een eeuw die men verlicht noemt; maar een vrijheid om ahe goede maatre- g-eleUi ook der regeering, in 't belang der fokkeryen, te dwarsboomen, mag evenmin bestaan. Gelderland is teruggekeerd tot het stelsel uit den ouden tijd. Ook Oldenburg nam maatregelen; beide met de beste re sultaten. De heer Zuidwrg zegt dat het Zuid Bevelandsch paard ook goed is. Na het Kadzandsch is misschien geen beter. Ook zal de landbouwer bijna uitsluitend voor den landbouw moeten fokken, want voor luxe en remonte gaat ook niet. De heer Boogert is 't daarmee eens. Wij moeten ons niet aan banden laten leggen. Daarbij komt dat de fokkerjj een schade post zou worden. Het dekgeld zou van 1 5 tot f 20 kunnen stijgen. Ook h j vindt onze landbouwpaarden goedbeter nog dan de Schouwsciie. De heer v. Weel zegt dat de minister f 3500 beschikbaar wil stellen voor prijzen ter veredeling onzer fokpaarden. Gebeurt dit, dan wil men zoogenaamde aanhoudings- prijzeri uitloven voor merries met veulen, en eenj. hengsten en merries. Op die ma nier houden wij onze beste en krijgen wij solide hengsten. Thans hailt men uit België onze beste hengstveulens en merries weg. Na 1 jaar komt 't gekeurde paard terug en dan wordt de premie in ieder geval uitge keerd. ook al zijn in dien tijd gebreken ontstaan. De secretaris zegt dat de overgang ge-p leideljjk zal zijn; en de wet eerstin 1893 zou in werking treden. Ook is de commissie een heel andere dan die voor htt paarden stamboek zij zal bepaald deskundig zijn en vertrouwbaar bij het constateeren van erfelijke gebreken. De heer Oele houdt zich aan de hoofd- quaestie en die laat zich samenvatten in «Vrijheid of dwang.» De inleider wil 't laatste daar is hij tegen bovendien voor ziet hij er geen heil van. Hij voorspelt dat bij den voorgestelden maatregel de fokkerij over eenige jaren verslechterd zal zijn. De secretaris wijst er op dat zijne be schouwing r.iet op voorspellingen doch op ervaring berust. Nadat nog andere sprekers het woord gevoerd hebben, vat de heer v. Weel de discussie saam in twee voorstellen lo. Wenscht men een wet tot verplichte keuring, met wering der hengsten met erfelijke gebreken? Dit wordt met26tegen 12 stemmen ontkend. 2o. Wil men die wet met eenvoudige mededeeling van de redenen die tot de afkeuring der met name genoemde heng sten hebben geleid Met algemeene stem men min 2 wordt dit denkbeeld aangenomen, zoodat wel de keuring doorgaatdoch de landbouwer vrij blijft, al of niet van afge keurde hengsten ter dekking gebruik te maken. Vervolgens deelt dhr. G. J. v. d. Bosch den uitslag mee eener briefwisseling met den minister van Waterstaat die hem op een desbetreffend verzoek heeft geantwoord dat een bijdrage aan een Congres niet ge - bruikelijk is maar dat ZExc. na ontvang van afschrift van 't Programma enz. aa Z. M. den Koning wil voorstellen 3 prijzen (of 2) waaronder een gouden medaille, af te staan. Bij punt 5 derit de voorzitter méde dat de minister van Waterstaat hem geschreven heeft, dat voor de proefvelden ten vorigen jare een post van f 12000 is op de begrooting gebracht, doch dat 't subsidie niet kan ver leend worden dan aan velden bestemd om reeds verkregen kennis te verspreiden. Uitgaven tot onbekende resultaten kunnen dus uit dien post niet worden bestreden. Voor ®/g der exploitatiekosten wordt gezorgd. f18 voor '/s a H. A. Voor ons gewest zal f900 beschikbaar zijn, waarbij nog '/io voor toezichtkosten aan de 3 door de regeering op voordracht der afdeeling te benoemen leden der commissie. De voorzitter omschrijft nader de taak van zulk een commissie. Het hoofdbestuur laat de leiding der zaak aan de afdeelingen over; ehoudens zijn rerht van toezicht op de te nemen proeven. In bedoelde commissie worden benoemd de hh. C. Koert bij le stemming; v. Weel en Padmos bjj 2e herstemming nadat de hh. de Bokx en I. G. J. v. d. Bosch in de herstemming begrepen, verklaard hadden niet voor een eventueele benoeming in aan - merking te willen komen. 7 Mei '99. Goes De inschrijving voor de schutterij zal plaats hebben van 15 tot 31 Mei voor hen die geboren weiden in 1865 en hen die geboren tusschen 1856 en 1863 sedert 1 Juni 1889 in de gemeente zijn komen wonen. Goes. De blanco verzoekbifjetten om acten van Jacht en Visscherij zijn kosteloos, op 't secretarie verkrijgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend, in den loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester. Goes. Het voljaarskohi ir van den Hoofdei. Omslag ligt gedurende 5 maanden ter secre tarie voor een ieder ter inzage terwijl binnen 3 maanden na de uitreiking der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kun nen worden ingediend. De minister van oorlog zal op de landbouwtentoonstellingen een compleet aan gespannen stuk met zes paarden ter bezich tiging te stellen, teneinde ee ieder die wil, de eischen, aan het militaire paard gesteld, te leeren kennen. Goes. De kiezerslijsten der onderkiesdi stricten zijn ingekomen en dagelijks van 9 tot 2 uur te raadplegen op 't secretarie. Het getal kiezers in het hoofdkiesdi strict Goes voor 1890/91 bedraagt, volgens de geslotene lijsten Voor de Tweede Kamer 4045 tegen 4051 in het vorige jaarvoor de Provinciale stalen 4615 tegen 4577 in het vorige jaar. Gisteren is overleden dhr. W. C. M. Begram lid der prov. staten van Zuid-Hol land, conservatief liberaal oud-lid der 2e kamer voor Gorinchem. In 1879 werd hij vervangen in zijn district door mr. L. W. C. Keuchenius. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen zijn gekozen de heeren C. J. 'M. Dijkmatis,.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1